مطالب مرتبط:
دیوان سالاری اداری پیچیده دست و پای محققان را بسته است
فرهاد رهبر در گردهمایی معاونان پژوهش و فناوری: ​تحول در نظام آموزش عالی کشور حتما از محل دانشگاه آزاد خواهد بود/وجود دیوان سالاری اداری بسیار پیچیده در امور پژوهشی و تحقیقاتی
وجود دیوان سالاری اداری بسیار پیچیده در امور پژوهشی و تحقیقاتی
انتقاد فرهاد رهبر از دیوان سالاری اداری پیچیده در امور پژوهشی و تحقیقاتی
انتقاد فرهاد رهبر از دیوان سالاری اداری پیچیده در امور پژوهشی و تحقیقاتی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 26 آذر 1396 ساعت 21:222017-12-17دانش

دیوان سالاری اداری پیچیده دست و پای محققان را بسته است


رییس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: مشکل امروز دانشگاه های کشور بازاریابی برای فروش محصولات پژوهشی است.

- فرهاد رهبر رییس دانشگاه آزاد اسلامی در پانزدهمین گردهمایی سراسری معاونان پژوهش و فناوری این دانشگاه اظهار داشت: مشکل امروز دانشگاه های کشور بازاریابی برای فروش محصولات پژوهشی است.

وی با ابراز خرسندی از حضور در جمع علمی معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی گفت: بدون شک نتایج برگزاری این گردهمایی در برنامه ریزی ها و سیاست گذاری های دانشگاه تاثیر خواهد داشت.

بیشتر بخوانید: هشدار "فرهاد رهبر" درباره پدیده " نفوذ" در مجامع دانشگاهی" اعضای هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی منصوب شدند" رهبر با تاکید بر آسیب شناسی در حوزه علم، فناوری و پژوهش،گفت: براساس این آسیب شناسی می توان برنامه ریزی برای رفع مشکلات و موانع انجام داد تا به این وسیله راه برای حرکت پژوهشگر و رسیدن به اهداف پژوهشی هموار شود.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه اولین و مهمترین مشکل و چالش در امر پژوهش، مدیریت دانش است، تصریح کرد: مدیریت دانش در ستوه مختلف می تواند مورد توجه قرار گیرد.

بخشی از این موضوع مربوط به معاونت های پژوهش و فناوری واحدها و بخش دیگر آن مربوط به سطح ملی و کلان می شود.

وی افزود: ما در سطح ملی یک الگوی مدیریت علمی و پژوهشی مناسب در مراکز علمی و پژوهشی در دانشگاه ها نداریم، به این صورت که راهبردهای تحقیقاتی درازمدت تعریف نشده یا اگر تعریف شده به صورت روشن و شفاف مطرح نشده و این راهبردها در سطح کشور ترویج و به اطلاع عموم نرسیده است.

فرهاد رهبر با تاکید بر اینکه امروز اولویت های تحقیقاتی خود را در سطح کشور گم کرده ایم،گفت: اولویت های تحقیقاتی ما غیرواقعی است و دلیل این موضوع نبود یک رویکرد نظام مند و سیستماتیک در تحلیل و تبیین نیازمندی هاست.

مصداق بارز این امر وجود بیشمار رساله های دکتری و پایان نامه های کارشناسی ارشد است که هر ساله در کشور به اتمام می رسد، اما چند درصد از این پژوهش ها منطبق بر نیازهای کشور است؟ رییس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به ضعف مدیریت پژوهشی، یادآور شد: نتیجه این امر آن است که ما تمام امکانات پژوهشی خود را در نبود مدیریت دانش و پژوهش هدر می دهیم.

وی با بیان اینکه یک دیوار بی اعتمادی بین عمل و اجرا و دانش و پژوهش وجود دارد، گفت: هرکدام از این موضوعات به یک سمت خاصی می رود و این موضوع بسیار مخرب است.

رهبر با اشاره به اینکه امروز بسیاری از پژوهش ها و نتایج آن، واقع بینانه و منطبق بر نیاز کشور نیست، اظهار داشت: امروز دانشگاه های ما در خلاء دانشگاه های نسل دوم مانده اند به طوری که دانشگاه های کشور رتبه خوبی در تولید مقاله و تحقیقات دارند، اما بسیار اندک از این مقالات برای حل مسائل کشور بهره برداری می شود.

وی خاطرنشان کرد: مقصر این موضوع از یک طرف ما به عنوان پژوهشگر هستیم که منطبق بر واقعیات تحقیقات خود را انجام نمی دهیم و از یک طرف بی توجهی و بی اعتمادی مدیران اجرایی کشور نسبت به یافته های تحقیقاتی است.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به بی اعتمادی مدیران اجرایی کشور به استفاده از دانش و یافته های پژوهشی گفت: یکی از مصادیق این موضوع این است که سالانه 80میلیارد دلار واردات وارد کشور می شود که بخش قابل توجهی از آن با هزینه کمتر امکان تولید در کشور را دارد، اما این امر تحقق پیدا نمی کند.

دلیل این موضوع منفعتی است که در واردات برای برخی دستگاه ها وجود دارد که این منفعت مانع تأمین محصولات از داخل خواهد شد.

فرهاد رهبر افزود: این منافع باید با شفاف سازی از بین برود، چرا که به کشور آسیب می رساند.

وی با بیان اینکه ساختار اداری معیوب کشور باید مورد توجه قرار گیرد، گفت: برای حل مشکلات پژوهشی این موضوع باید در دستورکار قرار گیرد.

یک مشکل دیگر نبود جایگاه و سازمان برای بکارگیری نتایج تحقیقات و عرضه آنها در دانشگاه هاست که این موضوع باید مورد توجه قرار گیرد.

رهبر با بیان اینکه در اکثر دانشگاه های معتبر دنیا اساتید در حال ارتباط با صنعت برای حل مسائل جامعه هستند، گفت: این اساتید با تشکیل یک تیم تحقیقاتی از دانشجویان خود سعی در حل مسائل کشورهای خود دارند که این موضوع باید در دانشگاه های کشور نیز مورد توجه قرار گیرد.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی افزود: چند درصد از اساتید ما این اقدام سیستماتیک را در کشور انجام می دهند و یا اینکه دانشگاه ها به چه میزان این امکان را برای اساتید فراهم کرده اند؟ متاسفانه درصد بسیار کمی به این امر اختصاص می یابد.

فرهاد رهبر با تاکید بر اینکه نظام آموزش عالی کشور صرفاً آموزش برای آموزش است، گفت: یکی دیگر از مشکلات ما در امر پژوهش، مشکل فرهنگی و ساختاری در درون دانشگاه است.

نظام آموزش عالی کشور یک نظام آموزش محور نه پژوهش محور است.

این نظام فاقد یک ساختار مناسب برای پرورش محقق تواناست.

وی با بیان اینکه در کشور ما پژوهش صرفاً برای تولید مقاله صورت می گیرد، بیان کرد: درصد کمی از امر پژوهش برای تولید محتوای آموزشی انجام می شود که این موضوع بسیار تاسف برانگیز است چرا که در دانشگاه های برتر دنیا اساتید با انجام پژوهش از نتایج آن برای استفاده از محتوای آموزشی بهره مند می شوند.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه این دانشگاه حدود 50درصد آموزش عالی کشور را برعهده دارد، گفت: اگر قرار است تحولی در نظام آموزش عالی کشور صورت گیرد، حتماً از محل دانشگاه آزاد اسلامی خواهد بود و اراده مجموعه این دانشگاه، این امر را محقق خواهد کرد.

فرهاد رهبر با بیان اینکه ما باید اول مشکلات امر پژوهش را مطرح کرده و بعد برای آنها راهکار ارائه دهیم، تاکید کرد: نتیجه عدم بهره برداری از امر پژوهش، ضعف سرمایه گذاری برای تولید دانش و عدم توجه به تفکر و اندیشه خواهد بود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر آموزش در کشور ما صرفاً یک آموزش حافظه محور است،گفت: سهم خلاقیت، ابتکار و زایش اندیشه و فکر در نظام آموزش کشور بسیار اندک است، به این دلیل که اساساً باور به پژوهش و حل مسئله در سطح ملی و کشور وجود ندارد.

رهبر با بیان اینکه ما دانشگاهیان نیز نیازسنجی مناسبی انجام نداده ایم، ادامه داد:کار پژوهشی یک امر تیمی است و متاسفانه کار گروهی در کشور ما بسیار ضعیف است و باید راهکارهایی برای حل این مسئله اندیشید.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به یک دسته دیگر از مشکلات مربوط به امر پژوهش تاکید کرد: قوانین و مقررات در امر پژوهش یکی دیگر از مشکلات اساسی ماست.

دیوان سالاری اداری بسیار پیچیده ای در امور پژوهشی و تحقیقاتی در کشور وجود دارد که دست و پای همه محققان را بسته است.

استانداردهای پژوهشی در کشور بسیار ضعیف و فاقد توانایی لازم برای هدایت پژوهش و پژوهشگر است.

آیین نامه های موجود در دانشگاه نیز منطبق با اهداف پژوهشی نیست.

وی با تاکید بر اینکه نظام آموزش عالی کشور یک ساز ناهماهنگ می زند و دارای هارمونی در رفتار نیست، گفت: ما باید بتوانیم مشکلات امر پژوهش را در کشور حل کرده و راه را برای پژوهشگران هموار کنیم.

در آن صورت می توانیم از دانشجویان دکتری برای حل مسائل کشور از طریق انجام پژوهش بهره برداری کنیم.

فرهاد رهبر خطاب به معاونان پژوهش و فناوری واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد: برای مشکلات امر پژوهش راه حل پیدا کنید تا بتوانید در مجموعه دانشگاه تحول به وجود آورید.

وی با تاکید بر لزوم احترام به پژوهشگر و امر پژوهش گفت: در این صورت است که می توانیم بهره برداری از پژوهش، سازماندهی پژوهشگران، استفاده از تجارب پژوهشگران برجسته در امر پژوهش، انتقال این تجارب به پژوهشگران جوان و.

را در پیش گیریم، بنابراین اولین و مهمترین موضوع این است که پژوهشگر احساس غرور کرده و بداند از طرف مسئولان مورد احترام است.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: دانش مرز نمی شناسد بنابراین ما باید یک فضای همکاری بین المللی فراهم کرده تا بتوانیم از تجارب سایر پژوهشگران در دنیا نیز بهره مند شویم.

وی با تاکید بر لزوم ایجاد یک سازوکار برای اعتماد بین دانشگاه و صنعت ادامه داد: دولتمردان باید بدانند که برای حل مسائل جاری دستگاه های خود نیاز به فکر و اندیشه دارند و این موضوع باید از طریق ارتباط بین دانشگاه و صنعت به سرانجام برسد.

رهبر با بیان اینکه یکی از مسائل جدی امروز دولت مشکل بیکاری و افزایش بدهکاری های دولت به بانک هاست،گفت: یکی از مشکلات جدی مردم، معیشت آنان است.

دولتمردان باید در حل مسئله و این مشکلات تلاش کنند.

حال این سوال مطرح است که چقدر دولت و دولتمردان در اتاق فکر خود از اندیشمندان و صاحبنظران دانشگاهی استفاده کرده اند؟ رییس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به بودجه سال 97 دولت تصریح کرد: در تدوین این بودجه که باید مشکلات جدی کشور را حل کند، چقدر از صاحبنظران، کارشناسان و دانشگاهیان در حل مسئله استفاده شده است؟ وی با تاکید بر اینکه دانشگاه ها باید از دانشگاه نسل دوم به سمت دانشگاه های نسل سوم که دانشگاه های کارآفرین هستند، حرکت کنند، گفت: دانشگاه ها باید بتوانند برای محصولات پژوهشی خود بازارایابی انجام دهند.

فرهاد رهبر تاکید کرد: مشکل امروز دانشگاه های کشور بازاریابی برای فروش محصولات پژوهشی است.

بنابراین یکی از ماموریت های اصلی معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه، ایجاد بازاریابی برای فروش این محصولات خواهد بود.

وی با بیان اینکه مدیران پژوهش در دانشگاه آزاد اسلامی باید پا به پای پژوهش و محقق حرکت کنند، گفت: باید از پژوهشگران حمایت کنیم تا راه رسیدن به هدف های آنها و حل مسائل کشور هموار شود.

رییس دانشگاه آزاداسلامی با تاکید بر اینکه برنامه ریزی باید براساس محدودترین عامل در اختیار باشد، گفت: محدودترین عامل ما مدیریت دانش، فرهنگ دانش، آیین نامه و قوانین و مقررات دست و پا گیر و در آخر منابع و محدودیت مالی است.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد مسائل و مشکلات پژوهشی در این گردهمایی مورد بررسی قرار گرفته و راه های برون رفت از چالش ها و موانع برای برنامه ریزی بهتر مشخص شود.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: دانشگاه آزاد اسلامی - رییس دانشگاه آزاد اسلامی - دانشگاه - دانشگاه آزاد - رییس دانشگاه آزاد - اسلامی - مدیریت - کشور - امروز - فناوری - آزاد - برنامه ریزی - رهبر - بازاریابی - مشکل - فرهاد - کارشناسی ارشد - برنامه - علمی - نامه - پایان نامه - صورت - فروش - اعتمادی - محققان - مشکلات - پدیده - دیوار - اداری - اطلاع

آخرین اخبار سرویس:
تقلب می کنیم تا صدای اعتراضمان را بشنوند/ برخورد با تخلفات را از کارمندان فاسد شروع کنند

رضا مهدی کیفیت زندگی دانشگاهی از دیدگاه دانشجویان بومی و غیر بومی دانشگاه های دولتی

با حکمی از سوی وزیر نیرو؛ مدیرکل روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت نیرو منصوب شد

گلها و مهارتهای لوکاس مورا گزینه خرید منچستریونایتد

یازدهمین همایش بین المللی پژوهش های قرآنی در مشهد و قم برگزار می شود

قلیان در قهوه خانه های مجوزدار آزاد شد؟

استخدام کارشناس ارتباط با مشتری(مدیریت،بازاریابی،بازرگانی،MBA)

معرفی و رونمایی از چند دستاورد علمی

صدیقه ببران مدیرکل روابط عمومی وزارت نیرو شد

استخدام متخصص سازه در یک شرکت معتبر در تهران

لزوم هدف گذاری بلندمدت دانشگاه آزاد براساس ظرفیت ها

اخبار دانشگاه پیام نور

رسانه های دانشگاه آزاد اسلامی تاثیرگذار هستند

استاد دانشگاه آزاد اسلامی مدیرکل روابط عمومی وزارت نیرو شد

روزی برای قدردانی از پرستاران

توانایی پرتوهای کششی در شناور نگه داشتن اجسام+فیلم

محققان دانشگاه تهران برنده جایزه جهانی انرژی شدند

صدیقه ببران مدیرکل روابط عمومی وزارت نیرو شد

رونمایی از گذرگاه کنترل تردد با نام «رابو»

پیروزی پرگل شاگردان مظفر در خانه

ابلاغ بخشنامه معافیت مالیاتی فرزندان شاهد و جانبازان دانشگاه آزاد

ارتقا عضو هیات علمی واحد قائم شهر به مرتبه استادیاری

دانشگاه آزاد به عنوان بخش غیردولتی قوی و توانمند، باید حمایت شود

10 دانشجو در رشته پرستاری تحصیل می کنند

هیات عالی نظارت منطقه 3 دانشگاه آزاد اسلامی از واحد بهشهر بازدید کرد

آغاز پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی در مقاطع کاردانی پیوسته و ناپیوسته نیمسال دوم 97-96 دانشگاه آزاد

ساخت و ساز متناسب با وضع زمین شناسی و گسل ها نیست

دکتر اکرمی: دانشجویان عجولانه رفتار کردند

رشته زبان فارسی در دانشگاه پوترا مالزی دایر شد

نام نویسی دوره های کاردانی پیوسته و ناپیوسته دانشگاه آزاد از فردا

ثبت نام تکمیل ظرفیت مقاطع کارشناسی ارشد1396 دانشگاه آزاد اسلامی واحد آیت الله آملی ازفردا آغاز می شود

گیت های تردد ایرانی رونمایی شد

آغاز ثبت نام دوره های کاردانی دانشگاه آزاد از فردا

محققان دانشگاه تهران برنده جایزه جهانی انرژی شدند

راه اندازی دو رشته جدید در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه

ثبت نام بر اساس سوابق تحصیلی در مقاطع کاردانی دانشگاه آزاد اسلامی از فردا

راه اندازی سامانه آنلاین مدیریت متمرکز حقوق و دستمزد در دانشگاه آزاد

راه اندازی سامانه آنلاین مدیریت متمرکز حقوق و دستمزد در دانشگاه آزاد

افتتاح خوابگاه دانشجویی خیّرساز + فیلم

افتتاح خوابگاه دانشجویی خیر ساز+فیلم

بازداشت معاون اداری مالی سابق دانشگاه پیام نور

دبیر هیات امنای استان هرمزگان ابقا شد

زمان برگزاری امتحانات لغو شده دانشگاه آزاد خوزستان

تیپ 100 میلیونی بازیگر زن ایرانی مشهور ! + عکس

ابلاغ بخشنامه معافیت مالیاتی فرزندان شاهد، جانبازان، آزادگان و رزمندگان دانشگاه آزاد

گرد و خاک بیش از 800 خوزستانی را روانه بیمارستان کرد

راه اندازی مرکز «مهارت آموزی» دانشجویان رازی کرمانشاه

محققان دانشگاه تهران برنده جایزه جهانی انرژی شدند

ثبت نام در تکمیل ظرفیت دوره کارشناسی دانشگاه پیام نور تا 15 بهمن

گرد و خاک بیش از 800 خوزستانی را روانه بیمارستان کرد

حقیقت ایران و زندگی مسالمت آمیز مذاهب در آن باید به مردم اندونزی شناسانده شود

عینکی که از حالت تهوع در خودرو جلوگیری می کند

ثبت نام بدون آزمون و با سوابق تحصیلی در دانشگاه آزاد اسلامی بوکان آغاز شد

یک تیر و دو نشان آبزی پروری

سرپرست دانشگاه پیام نور هرمزگان معرفی شد

سرپرست دانشگاه پیام نور هرمزگان معرفی شد

طرح اولیه عینک ضدتهوع ثبت شد

انتصاب رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران به عنوان رییس شورای کلان منطقه 1 کشور

کاشان ، خانه سفال اثر عضو هیات علمی دانشگاه کاشان منتشر شد

معافیت مالیاتی فرزندان شاهد و ایثارگر شاغل در دانشگاه آزاد

رونمایی از دو طرح فناورانه محققان پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی

اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور در خصوص اعلام نتایج جایابی دانشجویان پژوهشگاه (منحل شده) شاخص پژوه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری

اعلام نتایج تکمیل ظرفیت کنکور سراسری 96 فردا سوم بهمن ماه

ارائه خدمات مرکز سلامت و تندرستی دانشگاه محقق اردبیلی برای اقشار مختلف جامعه

افزایش 7 درصدی تعداد دانشجویان دانشگاه پیام نور استان خالی بودن حدود 30 درصد صندلی ها

راه اندازی دو رشته جدید در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری (Ph.D)

ساخت توربین بادی در سرزمین بادها

رشته زبان فارسی در دانشگاه پوترا مالزی دایر شد

ابلاغ بخشنامه معافیت مالیاتی شاهد و ایثارگران دانشگاه آزاد

ساخت و تکمیل پارکینک دانشگاه آزاد اسلامی واحد میاندوآب

زمان جدید امتحانات لغو شده دانشگاه آزاد خوزستان اعلام شد

پرداخت هدیه به پرستاران شاغل در مراکز آموزشی دانشگاه آزاد

نتایج تکمیل ظرفیت کنکور 96 فردا اعلام می شود

کسب رتبه برتر در آزمون وکالت توسط دانش¬آموخته دانشگاه آزاد واحد شبستر

در پی تعطیلی پدیده گرد و غبار زمان جدید امتحانات لغو شده دانشگاه آزاد خوزستان اعلام شد

دیدار رییس دانشگاه آزاد اسلامی گرگان با مدیران مسئول مطبوعات استان گلستان

چگونه با کمترین دانش الکترونیک، ایده ها را به محصول تبدیل کنیم؟

درخشش دانشگاه آزاد اسلامی واحد مهاباد در عرصه تولید علم

راه اندازی سامانه ثبت نام کارآفرینان بدون مدرک در دانشگاه آزاد

بخشنامه معافیت مالیاتی شاهد و ایثارگران دانشگاه آزاد ابلاغ شد

ارائه خدمات مرکز سلامت و تندرستی دانشگاه محقق اردبیلی برای اقشار مختلف جامعه

رییس صندوق رفاه دانشجویان از خبرگزاری فارس بازدید کرد

امتحانات دانشگاه آزاد در 18 شهر استان خوزستان لغو شده است

تولید عایق برای جلوگیری از انتشار صدا بین طبقات ساختمان

ایمنی برج ها و ساختمان های شهر را چگونه افزایش دهیم؟

نصیرزاده خبر داد ابلاغ بخشنامه معافیت مالیاتی برای فرزندان شاهد، جانبازان، آزادگان و رزمندگان دانشگاه آزاد

تولید عایق برای جلوگیری از انتشار صدا بین طبقات ساختمان

سامانه آنلاین مدیریت متمرکز حقوق و دستمزد دانشگاه آزاد ایجاد شد

درخشش دانشجویان پرستاری و روانشناسی دانشگاه آزادبندرگز در آزمون کتبی قرآن وعترت

افزایش توجه به پژوهش و اصرار بر تحولات فرهنگی در دانشگاه آزاد

ابلاغ بخشنامه معافیت مالیاتی برای فرزندان شاهد، جانبازان، آزادگان و رزمندگان دانشگاه آزاد

لغو امتحانات 18 شهر استان خوزستان /اعلام زمان برگزاری مجدد امتحانات

نتایج تکمیل ظرفیت کنکور 96 فردا اعلام می شود

ایمنی برج ها و ساختمان های شهر را چگونه افزایش دهیم؟

زمان جدید امتحانات واحدهای استان خوزستان دانشگاه آزاد اعلام شد

جشن تکلیف فرزندان کارکنان و استادان دانشگاه آزادکرمانشاه برگزار شد

زمان برگزاری آزمون سراسری سال 97

وزارت علوم درک درستی از هنر ندارد/ مقوله "هنر" مستقل از "علم" است

افزایش 7 درصدی دانشجویان پیام نور آذربایجان شرقی/خالی بودن حدود 30 درصد صندلی ها

راه اندازی کارگاه ساخت توربین بادی در سرزمین بادها

دیوان سالاری اداری پیچیده دست و پای محققان را بسته است

دیوان سالاری اداری پیچیده دست و پای محققان را بسته است