مطالب مرتبط:
انتقادهای دادستان تهران به رسانه ملی
دیدار دادستان های استان تهران با رییس رسانه ملی
توصیه دادستان تهران به رسانه ها درباره انعکاس اخبار قضایی
تهران به مقام قهرمانی فلوربال کشوری و انتخابی تیم ملی دست یافت
انتقال تجهیزات CNG از تهران به شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی گیلان
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 26 آذر 1396 ساعت 20:522017-12-17سياسي

انتقادهای دادستان تهران به رسانه ملی


دادستان تهران در دیدار با رییس صدا و سیما انتقاداتی را پیرامون نحوه پخش اخبار قضایی و محتوای حقوقی فیلم های تلویزیونی مطرح کرد.

- ششمین همایش تخصصی دادسراهای استان تهران با موضوع نقش صدا و سیما در اطلاع رسانی و آموزش های عمومی و حقوقی ، با حضور دکتر علی عسگری رییس سازمان صدا و سیما و معاونان وی، معاونان دادستان و سرپرستان نواحی و دوایر نظارت تهران، دادستان های شهرستان ها و روسای حوزه های قضایی بخش استان تهران، روز شنبه بیست و پنجم آذر ماه سال جاری، به ریاست دکتر عباس جعفری دولت آبادی دادستان عمومی و انقلاب تهران برگزار شد.

جعفری دولت آبادی ضمن تشکر از دکتر علی عسگری برای پذیرش این دعوت، بخشی از مشکلات کشور را به عدم همکاری میان دستگاه های کشوری معطوف دانست و افزود: قوه قضاییه به لحاظ نوع عملکرد، کم تر به اطلاع رسانی و مسائل رسانه ای می پردازد، اما واقعیت این است که امروزه با افزایش هجمه های دشمن، ضرورت دارد همکاری در این زمینه بیشتر شود.

دادستان تهران برای رسانه ها و از جمله سازمان صدا و سیما سه وظیفه اصلی شامل آموزش، اطلاع رسانی و سرگرمی را تعریف نمود و با کنار گذاشتن مورد سوم به جهت عدم ارتباط با وظایف مدعی العموم، اظهار داشت: حوزه سرگرمی مگر در موارد خاص مانند سرگرمی های مبتذل و غیره مرتبط با وظایف دادستانی نیست، اما دو حوزه دیگر که با قوه قضاییه ارتباط دارد، مورد بحث در این جلسه است.

وی در موضوع اطلاع رسانی، با اشاره به این که امروزه برخلاف اوایل انقلاب اسلامی که هجمه ها بیشتر علیه قوه ی اجرایی بوده، خط تبلیغی دشمن تغییر یافته و این هجمه ها بیش تر معطوف به نهادهای مرتبط با حاکمیت از جمله قوه ی قضاییه، شورای نگهبان و سپاه پاسداران است؛ این تغییر رویکرد نسبت به قوه قضاییه را، ناشی از اهمیت کار قضایی و برخوردهای قوه قضاییه با عوامل فساد دانست و با تصریح به این که از اقدامات عده ای هم که در داخل کشور علیه قوه قضاییه سمپاشی و نشر اکاذیب می نمایند، نباید غافل بود، افزود: طبیعی است که دشمن مخدوش نمودن نظام و حاکمیت را در پیش گیرد و امروزه که هجمه ها علیه نهادهای مرتبط با حاکمیت و قوه قضاییه افزایش یافته، اتخاذ تدابیر مناسب در بحث اطلاع رسانی لازم است.

دادستان تهران در خصوص رویکرد اطلاع رسانی صدا و سیما نسبت به مسائل و اخبار قضایی افزود: این رویکرد خبری محض نمی تواند اقدامات و عملکرد قوه قضاییه را به خوبی منعکس نماید و لازم است در این زمینه بازنگری شود، برای مثال صدا و سیما باید در مورد نحوه انعکاس شاکله دادگاه، رفتار قاضی حین رسیدگی، نحوه رسیدگی با مسؤولین قضایی مرتبط با این گونه امور مشورت نماید.

در برخی فیلم ها مسائل حقوقی ضعیف و یا اشتباه ارائه می شود جعفری دولت آبادی با انتقاد از برخی فیلم ها و سریال هایی که از صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران نمایش داده می شود از جنبه اطلاعات حقوقی، گفت: در برخی فیلم ها مسائل حقوقی ضعیف و یا به اشتباه ارائه می شود.

به عنوان مثال، در قتل ها صرفاً پلیس در صحنه حضور دارد و نقش قاضی ضعیف و منفعل نمایش داده می شود؛ در حالی که پلیس در پرونده های قضایی بدون دستور قضایی، اجازه اقدام ندارد.

جعفری دولت آبادی با اشاره به لزوم همکاری میان قوه قضاییه و سازمان صدا و سیما در خصوص آموزش های عمومی، اظهار داشت: توجه بیشتر صدا و سیما به مقوله آموزش عمومی مردم به ویژه در برنامه های پر بیننده تأثیرگذار خواهد بود.

دادستان تهران از رییس سازمان صدا و سیما خواست این سازمان را در زمینه آموزش های حقوقی عمومی فعال نماید و در توضیح افزود: مردم غالباً امور حقوقی را هم نمی دانند و گاه که مرجع پاسخگوی آن ها دادگاه است، به دادسرا مراجعه می کنند.

چنین اشتباهی مانند مراجعه بیمار به پزشک غیرمتخصص، موجبات نارضایتی، بدبینی و گلایه آن ها را فراهم می آورد.

لذا ارائه آموزش های عمومی و حقوقی در حد کلیات و در حوزه های مدیریت شهری، تصادفات و مانند آن، توسط صدا و سیما مناسب است تا مردم بدانند چه رفتاری جرم است و به چه مرجعی باید مراجعه کنند.

انعکاس اخبار قضایی به نحو مناسب مورد توجه قرار گیرد وی پیرامون نحوه و چگونگی پخش اخبار قضایی از نظر زمان و موقعیت پخش خبر، با پذیرش این که پخش اخبار سلسه مراتب دارد و بر اساس اهمیت اخبار و رده مسوولیت ها منتشر می شود؛ این واقعیت را توجیه کننده این که اخبار قضایی را در آخرین بخش برنامه خبری انعکاس یابد، ندانست و افزود: در برخی موارد خبر مربوط به رییس قوه قضاییه بعد از یک خبر کم اهمیت پخش می شود و یا اخبار قضایی را در بخش سیاسی می گنجانند.

انتظار می رود این مشکل به گونه ای رفع شود تا انعکاس اخبار قضایی به نحو مناسب مورد توجه قرار گیرد.

دادستان تهران پیش بینی پیوست های رسانه ای را راه حل مناسبی دانست که مشکل ناشی از ویژگی کوتاه بودن و اختصار خبر را تا حدی رفع می کند.

وی در توضیح پیوست رسانه ای پرونده های مهم اظهار داشت: در امور پرونده های مهم، نیازمند پیوست های رسانه ای هستیم.

به عنوان مثال درباره نظارت بر پلیس و زندان صحبت می شود، اما انعکاسی در صدا و سیما ندارد.

لازم است در حوادث و پرونده های مهم مانند پرونده های فساد کلان اقتصادی، به پیوست های رسانه ای توجه بیشتری شود.

جعفری دولت آبادی به ضرورت انتشار برخی احکام قضایی طبق ماده 36 قانون مجازات اسلامی اشاره نمود و در خصوص محدودیت صدا و سیما از نظر قرائت حکم دادگاه در بخش خبر اظهار داشت: نمونه اخیر آن پرونده یکی از محکومین امنیتی است که تهاجم خبری علیه جمهوری اسلامی را در پی داشته است.

فعال شدن صدا و سیما در این زمینه ها با لحاظ محدودیت های قانونی که قوه قضاییه در امر اطلاع رسانی پیرامون پرونده ها، افشای هویت متهمان و پخش جریان رسیدگی دادگاه های علنی دارد، ضروری است.

وی در توضیح محدودیت های قوه قضاییه در اطلاع رسانی پیرامون پرونده ها، به اظهارنظر شورای نگهبان نسبت به مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی برای پخش گزارش جریان رسیدگی دادگاه های علنی اشاره نمود و افزود: شورای نگهبان این مصوبه را خلاف شرع دانست و لذا برنامه ریزی و طراحی برای پخش گزارش دادگاه های علنی و هم چنین چگونگی انتشار احکام موضوع ماده ی 36 قانون مجازات اسلامی ایجاب می نماید همکاری دو دستگاه بیشتر شود.

دادستان تهران اطلاع رسانی پیرامون موضوعات حساس و مورد توجه افکار عمومی از جمله زندان ها را با توجه به هجمه های دشمن درباره حقوق زندانیان ضروری خواند و افزود: از جمله طرح های دادسرای تهران، بازدید جمعی قضات از زندان ها بوده است؛ به گونه ای که در مورد اخیر، شصت قاضی در دو روز با 3300 زندانی در زندان های استان تهران ملاقات کردند.

جعفری دولت آبادی به سازمان صدا و سیما پیشنهاد داد در طرح گشت شبانه معاونان دادستان، طرح بازدید جمعی معاونان از زندان ها و یا برخی مراکز مهم انتظامی یا شهری و مانند آن خبرنگار صدا و سیما حضور داشته باشد و چنین فعالیت هایی را در بحث آسیب های اجتماعی موثر خواند و افزود: البته انعکاس خبری در این موضوع باید با ظرافت هایی همراه باشد.

دادستان تهران نقش صدا و سیما در مبارزه با آسیب های اجتماعی را مهم ارزیابی نمود و اظهار داشت: در بخش آسیب های اجتماعی، ما بیش از مقابله، به آموزش عمومی و مشارکت مردم نیاز داریم.

نگاه صدا و سیما باید هدایت گری باشد و به عنوان مثال در موضوعاتی چون معتادان متجاهر یا استعمال قلیان به ویژه توسط زنان در اماکن عمومی، لازم است قبح عمل برای مردم روشن شود؛ این در حالی است که امروزه صدا و سیما کم تر به این گونه امور می پردازد.

جعفری دولت آبادی به موضوع بدحجابی نیز اشاره کرد و با اعلام این که ورود این افراد به سیستم کیفری هزینه دارد، افزود: امروزه در بحث بدحجابی تمام نگاه ها به پلیس و دستگاه قضایی است؛ این در حالی است که در مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی 26 دستگاه دولتی در این زمینه موظف شدند.

توجه به سن آموزش و برنامه های مربوط به کودکان، نکته دیگری بود که دادستان تهران مورد اشاره قرار داد و در توضیح اظهار داشت: تربیت و پرورش را باید از سنین پایین تر لحاظ کرد؛ چرا که کودکان در سن آموزش قرار دارند و لذا پیش بینی برنامه های مناسب تربیتی از سوی صدا و سیما برای این گروه سنی ضروری است و این توصیه به منزله نادیده گرفتن اقدامات مناسب این سازمان در برنامه سازی برای کودکان نمی باشد.

وی انعکاس برخی اخبار مانند قتل های فجیع و اطلاع رسانی ناقص در این زمینه را موجب ناامنی فکری به شمار آورد و اظهار داشت: صرف انعکاس برخی خبرها بدون آن که نتایج اقدامات قضایی به نحو مناسب منعکس شود، صرفاً موجب تحریک افکار عمومی شده و بینندگان را با این تناقض رفتاری مواجه می سازند که گویا قوه قضاییه با جرایم مهم برخورد سریع و قاطع انجام نمی دهد.

جعفری دولت آبادی انعکاس برخی مطالب به نقل از متهمان یا پلیس بدون این که حق دفاع برای مرجع قضایی پیش بینی شود را موجب سردرگمی مخاطبان دانست و افزود: در برخی اخبار فردی مدعی می شود که به او در مرجع قضایی ظلم شده است.

پخش چنین اخباری بدون این که در خصوص صحت یا سقم ادعای این فرد تحقیق شود و یا حق دفاع برای مرجع قضایی پیش بینی شود، موجبات بدبینی عمومی را نسبت به عملکرد دستگاه قضایی فراهم می کند و لذا با استقبال از ارائه مشکلات مردم در صدا و سیما، انتظار می رود یک طرفه عمل نشود و امکان پاسخگویی نیز فراهم گردد.

دادستان تهران با اشاره به این که گاه یک راهکار ساده و یک پیام آموزشی کوتاه می تواند برای افراد و دستگاه ها تاثیرگذار باشد، اظهار داشت: برخی برنامه های موثر صدا و سیما می تواند با استفاده از ظرفیت پیام های آموزشی کوتاه ، تاثیر بیشتری داشته باشد.

وی با ارائه پیشنهاد تشکیل کارگروه مشترک میان دادستانی تهران و سازمان صدا و سیما، عملی شدن این پیشنهاد به ویژه این که به بیشترین پرونده ها در سطح کشور در دادستانی تهران رسیدگی می شود، حائز اهمیت دانست و افزود: تشکیل این کارگروه می تواند در خنثی نمودن تهاجمات علیه دستگاه های حاکمیتی ازجمله قوه قضاییه موثر باشد.

جعفری دولت آبادی ابراز امیدواری کرد که این جلسه بتواند زمینه همکاری را فراهم نماید و افزود: ظرفیت قوه قضاییه در بخش اطلاع رسانی محدود و در حد مقررات است و از طرفی بیان مستقیم مطالب همواره کارگشا نیست؛ بلکه استفاده از زبان هنر و از جمله فیلم، نقش مهمی در باورپذیری مردم نسبت به عملکرد مقامات اجرایی و قضایی دارد.


کلید واژه ها: قوه قضاییه - اطلاع رسانی - قضایی - دادستان - صدا و سیما - دادستان تهران - تهران - سازمان صدا و سیما - اطلاع - رسانی - سیما - استان تهران - رییس سازمان صدا و سیما - سرگرمی - علی عسگری - رسانه - رییس صدا و سیما - انقلاب اسلامی - سپاه پاسداران - افزایش - کشور - دکتر - شورای نگهبان - جعفری - عسگری - اخبار - آموزش - استان - رسانه ملی - دولت

آخرین اخبار سرویس:
گل آرایی مضجع شریف رضوی

استاندار: قم با تنش آبی مواجه است

رجب؛ ماه استغفار و دلدادگی

ورود واگن‎های جدید به ناوگان ریلی کشور

سپاه پاسداران فرزند انقلاب و متعلق به همه ملت است

پنج شنبه و جمعه بهشتی ماندگار است نه یادگار

انتخابات ریاست جمهوری روسیه

برگزاری آیین چهارشنبه سوری در تهران + آمار حوادث

وقتی رحیم پور ازغدی را به خاطر اعتراض از پله های هواپیما پایین کشیدند

پیوند ازدواج 22 زوج جوان شهرستان دشتی در جوار شهدای گمنام آغاز شد

نگاهی به زندگی شهید سید «محمد باقر حکیم»

پایان انتخابات در مسکو

گلچین برنامه های دورهمی امشب روی آنتن می رود

استفاده از تیم های بدون مدیر برای افزایش کارایی کارمندان جوان

رییس سازمان میراث فرهنگی: 400 موزه در ایام نوروز پذیرای گردشگران است

برزخ پروژه های آبی

جهانگیری: نباید بگذاریم ⁧ شکاف ⁩ و ⁧ اختلاف بین نیروهای سیاسی نظام ادامه پیدا کند

پلتفرم ها بر پایه استارتاپ ها توسعه یابد

رییس مجتمع آموزش عالی شیروان منصوب شد

فضیلت روزه در ماه رجب

مدیر توتال: اگر ترامپ از برجام خارج شود ما به تعهدات خود در ایران پایبندیم

اسد: مبارزه نیروهای ارتش سوریه در برابر تروریسم، فقط برای کشورشان نیست

برگزاری نوروزگاه های بین المللی در مرز افغانستان و ترکمنستان

رحیم مشایی اتهامات متعددی دارد

دبیر ستاد جشن های نوروزگاه خراسان رضوی خبر داد برگزاری نوروزگاه های بین المللی در مرز افغانستان و ترکمنستان

ابلاغ حکم دیوان عدالت اداری درباره لغو تعرفه جدید واردات خودرو به گمرک/واردکنندگان برای دریافت مطالبات خود به دیوان شکایت کنند

بین نیم تا یک ساعت برای شبکه های اجتماعی وقت می گذارم/وابسته به شبکه های راهزن تلگرام واینستاگرام شده ایم/محتوایی که اکنون در فضای مجازی تولید می شود حرکت به سمت لمپنیسم است/ تلگرام یک رسانه عقب افتاده است

اعمال روز اول ماه رجب چیست؟

روحانی عیدکجا می رود؟

تبدیل کاروانسرای ینگه امام هشتگرد به مکان اقامتی

وزیر کشور با تاسیس 62 دهیاری جدید در استان تهران موافقت کرد

آماده باش کامل ستاد مدیریت بحران شهرستان ری

راه اندازی 800 پایگاه هلال احمر موقت در سطح کشور

قاچاق در ایران حالت مافیایی دارد

راه اندازی 800 پایگاه هلال احمر موقت در سطح کشور

طوفان شن در شهر ریگان به روایت تصویر

لطفی: گزارشی مبنی بر سوء استفاده قابل توجه در شرکتهای شستا نداریم

مدیرعامل موسسه مالی کاسپین ادغام شد

جانباز شهید حمزه عامری آسمانی شد

محسنی اژه ای: برنتابیدن قانون مصداق کامل دیکتاتوری است/ با مسئولان متخلف برخورد می کنیم/ کسی به عنوان اسیدپاش تا به امروز دستگیر نشده

اژه ای: برنتابیدن قانون مصداق کامل دیکتاتوری است

پایان انتخابات در مسکو

وزیر کشور با تاسیس 62 دهیاری جدید در استان تهران موافقت کرد

نایب رییس مجلس: موضوع نشست غیرعلنی امروز فیلترینگ تلگرام نبود

اژه ای: برنتابیدن قانون مصداق کامل دیکتاتوری است

درک زندگی

روحانی در حاشیه آخرین نشست هیئت دولت در سال 96: این قدر سخت گیری نکنیم

خبرنگاران یکی از گروه های مرجع هستند

نباید شکاف ⁩و⁧ اختلاف بین نیروهای سیاسی نظام ادامه پیدا کند

دستمزد های چالش برانگیز

برکاتی که از دیدار با خانواده شهدا نصیب مسئولان می شود

پزشکیان: جهانگیری هم شهردار شود یک بلایی سرش می آورند!

پزشکیان: جهانگیری هم شهردار شود بلایی سرش می آورند

جگر داری به اونی که باهاش قهری زنگ بزنی ؟!

دوترته: سایر کشورها نیز از دیوان کیفری بین المللی خارج شوند

صلاحیت هشت نامزد انتخابات ریاست جمهوری آذربایجان از سوی کمیسیون مرکزی انتخابات این کشور تایید شد

کاخ مروارید به موزه تبدیل شود/لزوم تخصیص اعتبار برای بازسازی

عکس/ حضور بشار اسد در پشت خطوط مقدم در غوطه شرقی دمشق

1000 گفتمان دینی در مدارس استان بوشهر برگزار شد

چند خاطره نعمت احمدی از سعید مرتضوی

مشایی احتمالا به دلیل آتش زدن حکم بقایی بازداشت شده

جامعه متفرق و کینه توز از دین حقیقی بی بهره است

آیت الله مکارم شیرازی: دولت با رفع آسیب های اجتماعی به خودش کمک می کند

فقه جواهری همان فقه پویاست

کسب وکارهای دیجیتال به شبکه های اجتماعی داخلی منتقل می شود

علقمه یادمانی برای شهدای غواص

71 هزار نفر در کاروان های حج تمتع ثبت نام کرده اند

اعمال و فضیلت های ماه رجب

قانون بودجه 1397 کل کشور منتشر شد

حضور بسیج با توان و ظرفیت مردمی و خیران در مناطق زلزله زده کوهبنان

ایمان به آخرت بدون آثار عینی آن در زندگی، لقلقه زبان است

70%مردم ایران مخالف فیلتر شبکه های اجتماعی

دفاع از انقلاب اسلامی در حوزه فرهنگی هزینه خودش را دارد

عماد افروغ: تحقق عدالت شلاق بُرنده می خواهد

ویژگی های عاطفی و گرایش معنوی در زنان یک سرمایه است

تا زمانی که نظام لبنان بر اساس طایفه ای باشد فساد در آن وجود دارد

هشدار وزیر اقتصاد آلمان به آمریکا درباره ایجاد اختلاف در اروپا

رییس «موسسه تاریخ » باکو: همواره دست دوستی به سوی ارامنه دراز کرده ایم

دستور رییس جمهور برای تمهید برنامه های شاد و پرنشاط در سفرهای نوروزی

با تصویب هیات مدیره موسسه مالی کاسپین صورت گرفت موافقت با ادامه کار مدیرعامل کنونی کاسپین

از تولد جنین های فریز شده تا کمک به بیماران پروانه ای

احیای باغ های تخریب شده شهرستان دماوند مشکل است

علقمه یادمانی برای شهدای غواص

اهواز- تشییع پیکر مطهر دو شهید گمنام

اینفوگرافی: نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری 2018 روسیه

ابلاغ قانون بودجه 97 توسط روحانی

گزارش میلاد با سعادت امام محمد باقر (ع)

جشنی برای کودکان کار+گزارش

روش انتقاد کردن احمدی نژاد را به هیچ وجه قبول ندارم

امروز در سیاست به اخلاق نیاز داریم / پیام امروز شیعه به دنیا لزوم احیای ارزش ها است

تماس تلفنی سید عمار حکیم با ظریف

توضیح سازمان مدیریت بحران درباره پخش یک خبر در صدا و سیما

کشته شدن نظامیان عربستانی در جیزان

خلاقیت و نوآوری 2 رکن اصلی در برنامه سازی رادیو

فیلم/صادق شیرازی کیست؟توهین فرقه شیرازی به مدافعان حرم

کمبود آب باعث ایجاد ریزگردها در استان خواهد شد

فرماندار آبادان:ایجاد اشتغال اولویت سال 97 است

تایید صلاحیت هفت نامزد ریاست جمهوری آذربایجان

آیت الله علوی بروجردی: مصائبی که در فلسطین می گذرد از چشم دین یهود نمی بینیم/ ارزشهای حسینی بین مردم دنیا احیا شود

معاون صدا عنوان کرد خلاقیت و نوآوری 2 رکن اصلی در برنامه سازی رادیو

انتقادهای دادستان تهران به رسانه ملی

انتقادهای دادستان تهران به رسانه ملی