مطالب مرتبط:
انتقادهای دادستان تهران به رسانه ملی
دیدار دادستان های استان تهران با رییس رسانه ملی
توصیه دادستان تهران به رسانه ها درباره انعکاس اخبار قضایی
تهران به مقام قهرمانی فلوربال کشوری و انتخابی تیم ملی دست یافت
انتقال تجهیزات CNG از تهران به شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی گیلان
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 26 آذر 1396 ساعت 20:522017-12-17سياسي

انتقادهای دادستان تهران به رسانه ملی


دادستان تهران در دیدار با رییس صدا و سیما انتقاداتی را پیرامون نحوه پخش اخبار قضایی و محتوای حقوقی فیلم های تلویزیونی مطرح کرد.

- ششمین همایش تخصصی دادسراهای استان تهران با موضوع نقش صدا و سیما در اطلاع رسانی و آموزش های عمومی و حقوقی ، با حضور دکتر علی عسگری رییس سازمان صدا و سیما و معاونان وی، معاونان دادستان و سرپرستان نواحی و دوایر نظارت تهران، دادستان های شهرستان ها و روسای حوزه های قضایی بخش استان تهران، روز شنبه بیست و پنجم آذر ماه سال جاری، به ریاست دکتر عباس جعفری دولت آبادی دادستان عمومی و انقلاب تهران برگزار شد.

جعفری دولت آبادی ضمن تشکر از دکتر علی عسگری برای پذیرش این دعوت، بخشی از مشکلات کشور را به عدم همکاری میان دستگاه های کشوری معطوف دانست و افزود: قوه قضاییه به لحاظ نوع عملکرد، کم تر به اطلاع رسانی و مسائل رسانه ای می پردازد، اما واقعیت این است که امروزه با افزایش هجمه های دشمن، ضرورت دارد همکاری در این زمینه بیشتر شود.

دادستان تهران برای رسانه ها و از جمله سازمان صدا و سیما سه وظیفه اصلی شامل آموزش، اطلاع رسانی و سرگرمی را تعریف نمود و با کنار گذاشتن مورد سوم به جهت عدم ارتباط با وظایف مدعی العموم، اظهار داشت: حوزه سرگرمی مگر در موارد خاص مانند سرگرمی های مبتذل و غیره مرتبط با وظایف دادستانی نیست، اما دو حوزه دیگر که با قوه قضاییه ارتباط دارد، مورد بحث در این جلسه است.

وی در موضوع اطلاع رسانی، با اشاره به این که امروزه برخلاف اوایل انقلاب اسلامی که هجمه ها بیشتر علیه قوه ی اجرایی بوده، خط تبلیغی دشمن تغییر یافته و این هجمه ها بیش تر معطوف به نهادهای مرتبط با حاکمیت از جمله قوه ی قضاییه، شورای نگهبان و سپاه پاسداران است؛ این تغییر رویکرد نسبت به قوه قضاییه را، ناشی از اهمیت کار قضایی و برخوردهای قوه قضاییه با عوامل فساد دانست و با تصریح به این که از اقدامات عده ای هم که در داخل کشور علیه قوه قضاییه سمپاشی و نشر اکاذیب می نمایند، نباید غافل بود، افزود: طبیعی است که دشمن مخدوش نمودن نظام و حاکمیت را در پیش گیرد و امروزه که هجمه ها علیه نهادهای مرتبط با حاکمیت و قوه قضاییه افزایش یافته، اتخاذ تدابیر مناسب در بحث اطلاع رسانی لازم است.

دادستان تهران در خصوص رویکرد اطلاع رسانی صدا و سیما نسبت به مسائل و اخبار قضایی افزود: این رویکرد خبری محض نمی تواند اقدامات و عملکرد قوه قضاییه را به خوبی منعکس نماید و لازم است در این زمینه بازنگری شود، برای مثال صدا و سیما باید در مورد نحوه انعکاس شاکله دادگاه، رفتار قاضی حین رسیدگی، نحوه رسیدگی با مسؤولین قضایی مرتبط با این گونه امور مشورت نماید.

در برخی فیلم ها مسائل حقوقی ضعیف و یا اشتباه ارائه می شود جعفری دولت آبادی با انتقاد از برخی فیلم ها و سریال هایی که از صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران نمایش داده می شود از جنبه اطلاعات حقوقی، گفت: در برخی فیلم ها مسائل حقوقی ضعیف و یا به اشتباه ارائه می شود.

به عنوان مثال، در قتل ها صرفاً پلیس در صحنه حضور دارد و نقش قاضی ضعیف و منفعل نمایش داده می شود؛ در حالی که پلیس در پرونده های قضایی بدون دستور قضایی، اجازه اقدام ندارد.

جعفری دولت آبادی با اشاره به لزوم همکاری میان قوه قضاییه و سازمان صدا و سیما در خصوص آموزش های عمومی، اظهار داشت: توجه بیشتر صدا و سیما به مقوله آموزش عمومی مردم به ویژه در برنامه های پر بیننده تأثیرگذار خواهد بود.

دادستان تهران از رییس سازمان صدا و سیما خواست این سازمان را در زمینه آموزش های حقوقی عمومی فعال نماید و در توضیح افزود: مردم غالباً امور حقوقی را هم نمی دانند و گاه که مرجع پاسخگوی آن ها دادگاه است، به دادسرا مراجعه می کنند.

چنین اشتباهی مانند مراجعه بیمار به پزشک غیرمتخصص، موجبات نارضایتی، بدبینی و گلایه آن ها را فراهم می آورد.

لذا ارائه آموزش های عمومی و حقوقی در حد کلیات و در حوزه های مدیریت شهری، تصادفات و مانند آن، توسط صدا و سیما مناسب است تا مردم بدانند چه رفتاری جرم است و به چه مرجعی باید مراجعه کنند.

انعکاس اخبار قضایی به نحو مناسب مورد توجه قرار گیرد وی پیرامون نحوه و چگونگی پخش اخبار قضایی از نظر زمان و موقعیت پخش خبر، با پذیرش این که پخش اخبار سلسه مراتب دارد و بر اساس اهمیت اخبار و رده مسوولیت ها منتشر می شود؛ این واقعیت را توجیه کننده این که اخبار قضایی را در آخرین بخش برنامه خبری انعکاس یابد، ندانست و افزود: در برخی موارد خبر مربوط به رییس قوه قضاییه بعد از یک خبر کم اهمیت پخش می شود و یا اخبار قضایی را در بخش سیاسی می گنجانند.

انتظار می رود این مشکل به گونه ای رفع شود تا انعکاس اخبار قضایی به نحو مناسب مورد توجه قرار گیرد.

دادستان تهران پیش بینی پیوست های رسانه ای را راه حل مناسبی دانست که مشکل ناشی از ویژگی کوتاه بودن و اختصار خبر را تا حدی رفع می کند.

وی در توضیح پیوست رسانه ای پرونده های مهم اظهار داشت: در امور پرونده های مهم، نیازمند پیوست های رسانه ای هستیم.

به عنوان مثال درباره نظارت بر پلیس و زندان صحبت می شود، اما انعکاسی در صدا و سیما ندارد.

لازم است در حوادث و پرونده های مهم مانند پرونده های فساد کلان اقتصادی، به پیوست های رسانه ای توجه بیشتری شود.

جعفری دولت آبادی به ضرورت انتشار برخی احکام قضایی طبق ماده 36 قانون مجازات اسلامی اشاره نمود و در خصوص محدودیت صدا و سیما از نظر قرائت حکم دادگاه در بخش خبر اظهار داشت: نمونه اخیر آن پرونده یکی از محکومین امنیتی است که تهاجم خبری علیه جمهوری اسلامی را در پی داشته است.

فعال شدن صدا و سیما در این زمینه ها با لحاظ محدودیت های قانونی که قوه قضاییه در امر اطلاع رسانی پیرامون پرونده ها، افشای هویت متهمان و پخش جریان رسیدگی دادگاه های علنی دارد، ضروری است.

وی در توضیح محدودیت های قوه قضاییه در اطلاع رسانی پیرامون پرونده ها، به اظهارنظر شورای نگهبان نسبت به مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی برای پخش گزارش جریان رسیدگی دادگاه های علنی اشاره نمود و افزود: شورای نگهبان این مصوبه را خلاف شرع دانست و لذا برنامه ریزی و طراحی برای پخش گزارش دادگاه های علنی و هم چنین چگونگی انتشار احکام موضوع ماده ی 36 قانون مجازات اسلامی ایجاب می نماید همکاری دو دستگاه بیشتر شود.

دادستان تهران اطلاع رسانی پیرامون موضوعات حساس و مورد توجه افکار عمومی از جمله زندان ها را با توجه به هجمه های دشمن درباره حقوق زندانیان ضروری خواند و افزود: از جمله طرح های دادسرای تهران، بازدید جمعی قضات از زندان ها بوده است؛ به گونه ای که در مورد اخیر، شصت قاضی در دو روز با 3300 زندانی در زندان های استان تهران ملاقات کردند.

جعفری دولت آبادی به سازمان صدا و سیما پیشنهاد داد در طرح گشت شبانه معاونان دادستان، طرح بازدید جمعی معاونان از زندان ها و یا برخی مراکز مهم انتظامی یا شهری و مانند آن خبرنگار صدا و سیما حضور داشته باشد و چنین فعالیت هایی را در بحث آسیب های اجتماعی موثر خواند و افزود: البته انعکاس خبری در این موضوع باید با ظرافت هایی همراه باشد.

دادستان تهران نقش صدا و سیما در مبارزه با آسیب های اجتماعی را مهم ارزیابی نمود و اظهار داشت: در بخش آسیب های اجتماعی، ما بیش از مقابله، به آموزش عمومی و مشارکت مردم نیاز داریم.

نگاه صدا و سیما باید هدایت گری باشد و به عنوان مثال در موضوعاتی چون معتادان متجاهر یا استعمال قلیان به ویژه توسط زنان در اماکن عمومی، لازم است قبح عمل برای مردم روشن شود؛ این در حالی است که امروزه صدا و سیما کم تر به این گونه امور می پردازد.

جعفری دولت آبادی به موضوع بدحجابی نیز اشاره کرد و با اعلام این که ورود این افراد به سیستم کیفری هزینه دارد، افزود: امروزه در بحث بدحجابی تمام نگاه ها به پلیس و دستگاه قضایی است؛ این در حالی است که در مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی 26 دستگاه دولتی در این زمینه موظف شدند.

توجه به سن آموزش و برنامه های مربوط به کودکان، نکته دیگری بود که دادستان تهران مورد اشاره قرار داد و در توضیح اظهار داشت: تربیت و پرورش را باید از سنین پایین تر لحاظ کرد؛ چرا که کودکان در سن آموزش قرار دارند و لذا پیش بینی برنامه های مناسب تربیتی از سوی صدا و سیما برای این گروه سنی ضروری است و این توصیه به منزله نادیده گرفتن اقدامات مناسب این سازمان در برنامه سازی برای کودکان نمی باشد.

وی انعکاس برخی اخبار مانند قتل های فجیع و اطلاع رسانی ناقص در این زمینه را موجب ناامنی فکری به شمار آورد و اظهار داشت: صرف انعکاس برخی خبرها بدون آن که نتایج اقدامات قضایی به نحو مناسب منعکس شود، صرفاً موجب تحریک افکار عمومی شده و بینندگان را با این تناقض رفتاری مواجه می سازند که گویا قوه قضاییه با جرایم مهم برخورد سریع و قاطع انجام نمی دهد.

جعفری دولت آبادی انعکاس برخی مطالب به نقل از متهمان یا پلیس بدون این که حق دفاع برای مرجع قضایی پیش بینی شود را موجب سردرگمی مخاطبان دانست و افزود: در برخی اخبار فردی مدعی می شود که به او در مرجع قضایی ظلم شده است.

پخش چنین اخباری بدون این که در خصوص صحت یا سقم ادعای این فرد تحقیق شود و یا حق دفاع برای مرجع قضایی پیش بینی شود، موجبات بدبینی عمومی را نسبت به عملکرد دستگاه قضایی فراهم می کند و لذا با استقبال از ارائه مشکلات مردم در صدا و سیما، انتظار می رود یک طرفه عمل نشود و امکان پاسخگویی نیز فراهم گردد.

دادستان تهران با اشاره به این که گاه یک راهکار ساده و یک پیام آموزشی کوتاه می تواند برای افراد و دستگاه ها تاثیرگذار باشد، اظهار داشت: برخی برنامه های موثر صدا و سیما می تواند با استفاده از ظرفیت پیام های آموزشی کوتاه ، تاثیر بیشتری داشته باشد.

وی با ارائه پیشنهاد تشکیل کارگروه مشترک میان دادستانی تهران و سازمان صدا و سیما، عملی شدن این پیشنهاد به ویژه این که به بیشترین پرونده ها در سطح کشور در دادستانی تهران رسیدگی می شود، حائز اهمیت دانست و افزود: تشکیل این کارگروه می تواند در خنثی نمودن تهاجمات علیه دستگاه های حاکمیتی ازجمله قوه قضاییه موثر باشد.

جعفری دولت آبادی ابراز امیدواری کرد که این جلسه بتواند زمینه همکاری را فراهم نماید و افزود: ظرفیت قوه قضاییه در بخش اطلاع رسانی محدود و در حد مقررات است و از طرفی بیان مستقیم مطالب همواره کارگشا نیست؛ بلکه استفاده از زبان هنر و از جمله فیلم، نقش مهمی در باورپذیری مردم نسبت به عملکرد مقامات اجرایی و قضایی دارد.


کلید واژه ها: قوه قضاییه - اطلاع رسانی - قضایی - دادستان - صدا و سیما - دادستان تهران - تهران - سازمان صدا و سیما - اطلاع - رسانی - سیما - استان تهران - رییس سازمان صدا و سیما - سرگرمی - علی عسگری - رسانه - رییس صدا و سیما - انقلاب اسلامی - سپاه پاسداران - افزایش - کشور - دکتر - شورای نگهبان - جعفری - عسگری - اخبار - آموزش - استان - رسانه ملی - دولت

آخرین اخبار سرویس:
انتقاد حضرت آیت الله مکارم شیرازی از سنگ اندازی برخی وکلا در روند دادرسی/ قضات تمرین صبر و حوصله کنند

واکنش سید مهدی طباطبایی به حواشی سخنان روحانی

عارف : خوشحال می شوم اولین نفری باشم که با مهندس موسوی دیدار می کند

تصاویر/ پیش همایش کنگره بین المللی علامه شیخ محمد حسین کاشف الغطاء

یاد بگیریم راضی باشیم به رضای خدا

علامه کاشف الغطاء نابغه به تمام معنا درعلم کلام بود/رویکرد کلامی علامه، تمدن گرایی است

عکس یادگاری شوم در سی و سه پل!

خبر آمدن پیکر شهید خانلرخانی بعد از 35 سال به مادرش + فیلم

امنیت مردم و جامعه خط قرمز پلیس است

سرلشکر سلیمانی: قرار گرفتن نام رییس قوه قضاییه در فهرست تحریمی آمریکا یک افتخار است/ در بُعد بیرونی مقتدریم و همه توطئه های دشمنان را شکست داده ایم

عموی جانباخته نفتکش سانچی: رفتن برادر زاده را باور ندارم

حوزه انقلابی ویژگی های زیادی دارد که یکی از آنها حوزه انقلابی خدایی است/ عالم شیعه تن پرور نیست

عمار الحکیم بار دیگر بر برگزاری انتخابات پارلمانی عراق در موعد مقرر تاکید کرد

تجلیل ازبرگزیدگان دومین جشنواره رای دادگستری استان

واکنش خاتمی به سخنان تحریف شده روحانی و انتشار فیلم انتخاب رهبری؛ برای ما سوال است/ برای حفظ خطوط قرمز سر می دهیم/دشمن حوزه سکولار می خواهد/انتقاد از تلاش نمایندگان برای آزادی زندانیان اعتراض ها/فضای مجازی باید کنترل شود

وجود 50هزار میلیاردریال اعتبار بدون حسابرسی در لایحه بودجه97 کذب است

دیدار استاندار کُردستان با خانواده شهدای بمباران 28 دی سنندج

دیدار چهره به چهره اعضای هیات ماده 31 دستورالعمل ساماندهی زندانیان استان زنجان با مددجویان برگزار شد

طرح جدید ترافیک تصویب شد

معاون استاندار خراسان رضوی: میراث فرهنگی نهادی ترکیبی و فرابخشی است

ولیعهد عربستان هزینه های اغتشاشات را تأمین می کرد/ همه دغدغه برخی نمایندگان مجلس شده آزادی اغتشاش گران

اردشیر امینی مدیر عامل سایپا یدک شد

برخی نیروگاههای برق آبی خوزستان در حال خروج از مدار تولید

روسای ستاد ارتش و سرویس اطلاعاتی ترکیه راهی روسیه شدند

چاووش اوغلو: با ایران و روسیه درباره عملیات هوایی در «عفرین» هماهنگ می کنیم

واکنش آیت الله علم الهدی به اتهام دخالت در اغتشاشات

راهبرد اصلاح طلبان در انتخابات 1400 به روایت محمدرضا عارف

هاشمی تا پایان عمرهرگز با آقا اختلاف اساسی پیدا نکرد

عربستان یک بازار را در جنوب غرب یمن بمباران کرد

مردم نقش خود را به درستی ایفا کردند/ ببینیم کارنامه ما به چه میزان موفقیت آمیز بود

مانور رزمایشی پدافند غیرعامل در استان سمنان

تصاویر/ تجلیل از دست اندرکاران ستاد فرهنگی حوزه علمیه قزوین در مراسم اربعین

تحلیل غرویان از انتقاد یک گروه سیاسی از روحانی

پدر ملوان یزدی نفتکش سانچی: کم کاری چین مانع رسیدن جنازه فرزندم به آغوش خانواده شد

واکنش آیت الله خاتمی به اظهارات روحانی: نمی گذاریم افرادی ائمه معصومین را در مسلخ سیاسی ذبح کنند

عملی که حساب و کتاب قیامت را آسان می کند

در مورد" خواب هلاکت " چه می دانید؟

آقای صالحی امیری! شفاف سازی کنید می روید یا می مانید

ادای احترام رییس مجلس اندونزی به امام راحل

خاطره «فتاح» از معلول ذهنی که یارانه اش را به فقرا بخشید

نمایش چتر سفید (عکس)

440 هکتار از اراضی ملی در اختیار نیروهای مسلح تعیین تکلیف شد

احمد خاتمی: برای ما سوال است چگونه فیلم انتخاب رهبری در اینترنت منتشر شده

مناقشه بر سر رفع فیلتر تلکرام

حداکثر استفاده دانشجویان از جزوه های دروس عمومی؛ چندساعت قبل از امتحان

وجود 50هزار میلیاردریال اعتبار بدون حسابرسی در لایحه بودجه97 کذب است

فیلم /سردار سلیمانی: ای کاش به جای آتش زدن پرچم، مرا ده بار آتش را می زدند

یادداشت قالیباف در سالگرد پلاسکو: داغ رفتن شهدای آش نشان همیشه تازه است

معرفی فرمانده جدید سپاه عاشورا

تشکیل قرارگاه اطلاعاتی در کشور/ استقرار واحد سگ موادیاب در کرمان

عدد نقدینگی در اقتصاد ایران مانند برف خشک عمل می کند/اصلاح دو قانون مهم بانکی کشور طی 2 هفته آینده

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس: عدد نقدینگی در اقتصاد ایران مانند برف خشک عمل می کند/اصلاح دو قانون مهم بانکی کشور طی 2 هفته آینده

آغاز ثبت نام کلاس های آموزشی کانون فرهنگی و هنری جوانان آستارا

مصوبات ستاد اقتصاد مقاومتی لازم الاجراست مدیران قدرت تصمیم گیری داشته باشند

جامعه کشاورزی و روستایی نسبت به وضعیت منابع آبی توجیه شود

تصاویری از اتوبوس درحال سوختن در قزاقستان

وزیر جهاد کشاورزی از دو مجتمع تولیدی در استان مرکزی بازدید کرد

حمایت مجلس از دولت برای توسعه مبتنی بر حمل ونقل همگانی/ لزوم همکاری شهرداری ها با راه آهن برای احداث ایستگاه های TOD

شکست پروژه نفوذ در حوزه قضا

واکنش آیت الله علم الهدی به اتهام دخالت در اغتشاشات اخیر مشهد

شورای حمل و نقل و ترافیک تهران، طرح جدید ترافیک را تصویب کرد  

برگزاری کلاس آموزشی رموز قرآنی در مسجد امام صادق(ع) پرند

راهبرد «محمدرضا عارف» در برابر انتقادات؛ سکوت و فحش خوری!

نخستین تصاویر از سانحه آتش گرفتن اتوبوس در قزاقستان

پرداخت 170میلیون دلار برای مقابله با فقر در فیلیپین

ایلدیریم: آمریکا باید به ابهامات بر سر آینده سوریه پایان دهد

تحریف کنندگان سخنان روحانی انگیزه سیاسی دارند

میکاپ متفاوت الناز شاکردوست در یک مراسم! + عکس

استخدام کارگر ساده آقا جهت کارگاه CNC وکیوم در شرقِ تهران

دادگاه ایتالیا یک وکیل مسلمان را به دلیل حجاب اخراج کرد

استخدام تعدادی فروشنده مانتو خانم و آقا در تهران

ثبت سفارش واردات محدود برنج برای جلوگیری از افزایش قیمت ها

شارژ باتری با سیگنال های رادیویی

استخدام فروشنده حرفه ای روسری در تهران

استخدام کارگر ساده جهت کارهای برقی ساختمان در فارس

استخدام زیگزالدوز، چرخکار و وسط کار خانم در تهران

استخدام نیروی آقا جهت نصب و تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی

استخدام منشی خانم با حقوق ثابت جهت پاسخگویی به تلفن

استخدام دو نفر کارگر ساده آقا دارای گواهینامه در شیراز

عکس/کوهنوردی در یخچال های طبیعی آلپ

خون پاک دریادار شادروان کاپیتان فرید محبی جاودانه خواهد ماند

تلاش برای نفوذ در حاکمیت کشور

تصاویر/ همایش روحانیت و حوزه انقلابی در اصفهان

استخدام انباردار و مترجم در شرکت نیوشانیک/ تهران

شورای حمل و نقل و ترافیک تهران، طرح جدید ترافیک را تصویب کرد

28 دی؛ خبر اول روزنامه های صبح ایران

معاون مقابله با عرضه و امور بین الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر خبر داد تشکیل قرارگاه اطلاعاتی در کشور/ استقرار واحد سگ موادیاب در کرمان

عنایتی به نشست خبری نرسید

وجود 300 هکتار بافت فرسوده بیرجند زنگ خطری برای شهرستان

فاطمیه پرچمدار همه ارزش های اخلاقی است

ارائه گزارشی از فعالیت های فرهنگی مؤسسه سرای ذکر

معرفی فرمانده جدید سپاه عاشورا

گزارش تفریغ بودجه سال 95 در مجلس قرائت می شود/بررسی عملکرد هشت ماهه بودجه 96 در دستور کار خانه ملت

مصوبات ستاد اقتصاد مقاومتی لازم الاجراست / مدیران قدرت تصمیم گیری داشته باشند

آیت الله نوری همدانی: مردم دنیا تشنه اسلام هستند/ انقلاب اسلامی نقاب از چهره تنفربرانگیز غرب به عنوان مستکبر در جهان کنار زد

مردم دنیا تشنه اسلام هستند/ انقلاب اسلامی نقاب از چهره تنفربرانگیز غرب به عنوان مستکبر در جهان کنار زد

محسن هاشمی: آیت الله هاشمی تحولات درونی مثبت خود را تبدیل به روابط موثر می کرد

خیز رسانه ملی برای انعکاس دستاوردهای چهل ساله انقلاب

تلاش قطر برای توسعه روابط با ایران

تمامی توطئه های دشمنان را شکست داده ایم/ اقتدار ایران مرهون دوراندیشی رهبری است

انتقادهای دادستان تهران به رسانه ملی

انتقادهای دادستان تهران به رسانه ملی