مطالب مرتبط:
فرهاد رهبر در گردهمایی معاونان پژوهش و فناوری: ​تحول در نظام آموزش عالی کشور حتما از محل دانشگاه آزاد خواهد بود/وجود دیوان سالاری اداری بسیار پیچیده در امور پژوهشی و تحقیقاتی
آموزش و پرورش عامل اصلی و ثقل توسعه فرهنگی است
طرح هایی که در آموزش و پرورش متوقف شد/ وزرا دنبال برند خود هستند
موزه آموزش و پرورش در مدرسه شاهد اردبیل دایر می شود
دیدار وزیر آموزش و پرورش با آیت الله موسوی جزایری
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 26 آذر 1396 ساعت 15:202017-12-17دانش

نظام آموزش عالی فاقد ساختار مناسب برای پرورش محقق تواناست


نظام آموزش عالی کشور یک نظام آموزش محور و نه پژوهش محور است؛ این نظام فاقد یک ساختار مناسب برای پرورش محقق تواناست.

- رییس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: نظام آموزش عالی کشور یک نظام آموزش محور و نه پژوهش محور است؛ این نظام فاقد یک ساختار مناسب برای پرورش محقق تواناست.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، دکتر فرهاد رهبر امروز در پانزدهمین گردهمایی سراسری معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی با ابراز خرسندی از حضور در جمع علمی معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی افزود: بدون شک نتایج برگزاری این گردهمایی در برنامه ریزی ها و سیاست گذاری های دانشگاه تاثیر خواهد داشت.

دکتر رهبر با تاکید بر آسیب شناسی در حوزه علم، فناوری و پژوهش، اظهار کرد: بر اساس این آسیب شناسی می توان برنامه ریزی برای رفع مشکلات و موانع انجام داد تا به این وسیله راه برای حرکت پژوهشگر و رسیدن به اهداف پژوهشی هموار شود.

مدیریت دانش؛ مهمترین چالش حوزه پژوهش رییس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه اولین و مهمترین مشکل و چالش در امر پژوهش، مدیریت دانش است، گفت: مدیریت دانش در سطوح مختلف می تواند مورد توجه قرار گیرد.

بخشی از این موضوع مربوط به معاونت های پژوهش و فناوری واحدها و بخش دیگر آن مربوط به سطح ملی و کلان می شود.

وی افزود: ما در سطح ملی یک الگوی مدیریت علمی و پژوهشی مناسب در مراکز علمی و پژوهشی در دانشگاه ها نداریم، به این صورت که راهبردهای تحقیقاتی درازمدت تعریف نشده یا اگر تعریف شده به صورت روشن و شفاف مطرح نشده و این راهبردها در سطح کشور ترویج و به اطلاع عموم نرسیده است.

دکتر رهبر با تاکید بر اینکه امروز اولویت های تحقیقاتی خود را در سطح کشور گم کرده ایم، گفت: اولویت های تحقیقاتی ما غیرواقعی است و دلیل این موضوع نبود یک رویکرد نظام مند و سیستماتیک در تحلیل و تبیین نیازمندی هاست.

مصداق بارز این امر وجود بی شمار رساله های دکتری و پایان نامه های کارشناسی ارشد است که هرساله در کشور به اتمام می رسد، اما چند درصد از این پژوهش ها منطبق بر نیازهای کشور است؟ رییس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به ضعف مدیریت پژوهشی، گفت: نتیجه این امر آن است که ما تمام امکانات پژوهشی خود را در نبود مدیریت دانش و پژوهش هدر می دهیم.

وی با بیان اینکه یک دیوار بی اعتمادی بین عمل و اجرا و دانش و پژوهش وجود دارد، گفت: هرکدام از این موضوعات به یک سمت خاصی می رود و این موضوع بسیار مخرب است.

دکتر رهبر با اشاره به اینکه امروز بسیاری از پژوهش ها و نتایج آن، واقع بینانه و منطبق بر نیاز کشور نیست، اظهار کرد: امروز دانشگاه های ما در خلاء دانشگاه های نسل دوم مانده ند به طوری که دانشگاه های کشور رتبه خوبی در تولید مقاله و تحقیقات دارند، اما بسیار اندک از این مقالات برای حل مسائل کشور بهره برداری می شود.

وی خاطرنشان کرد: مقصر این موضوع از یک طرف ما به عنوان پژوهشگر هستیم که منطبق بر واقعیات تحقیقات خود را انجام نمی دهیم و از یک طرف بی توجهی و بی اعتمادی مدیران اجرایی کشور نسبت به یافته های تحقیقاتی است.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به بی اعتمادی مدیران اجرایی کشور به استفاده از دانش و یافته های پژوهشی گفت: یکی از مصادیق این موضوع این است که سالانه 80 میلیارد دلار محصول وارد کشور می شود که بخش قابل توجهی از آن با هزینه کمتر امکان تولید در کشور را دارد، اما این امر تحقق پیدا نمی کند.

دلیل این موضوع منفعتی است که در واردات برای برخی دستگاه ها وجود دارد که این منفعت مانع تأمین محصولات از داخل خواهد شد.

دکتر رهبر افزود: این منافع باید با شفاف سازی از بین برود، چرا که به کشور آسیب می رساند.

وی با بیان اینکه ساختار اداری معیوب کشور باید مورد توجه قرار گیرد، گفت: برای حل مشکلات پژوهشی این موضوع باید در دستورکار قرار گیرد.

یک مشکل دیگر نبود جایگاه و سازمان برای بکارگیری نتایج تحقیقات و عرضه آنها در دانشگاه هاست که این موضوع باید مورد توجه قرار گیرد.

دکتر رهبر با بیان اینکه در اکثر دانشگاه های معتبر دنیا اساتید در حال ارتباط با صنعت برای حل مسائل جامعه هستند، گفت: این اساتید با تشکیل یک تیم تحقیقاتی از دانشجویان خود سعی در حل مسائل کشورهای خود دارند که این موضوع باید در دانشگاه های کشور نیز مورد توجه قرار گیرد.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی افزود: چند درصد از اساتید ما این اقدام سیستماتیک را در کشور انجام می دهند و یا اینکه دانشگاه ها به چه میزان این امکان را برای اساتید فراهم کرده اند؟ متاسفانه درصد بسیار کمی به این امر اختصاص می یابد.

دکتر رهبر با تاکید بر اینکه نظام آموزش عالی کشور صرفاً آموزش برای آموزش است، گفت: یکی دیگر از مشکلات ما در امر پژوهش، مشکل فرهنگی و ساختاری در درون دانشگاه است.

نظام آموزش عالی کشور یک نظام آموزش محور نه پژوهش محور است.

این نظام فاقد یک ساختار مناسب برای پرورش محقق تواناست.

وی با بیان اینکه در کشور ما پژوهش صرفاً برای تولید مقاله صورت می گیرد، گفت: درصد کمی از امر پژوهش برای تولید محتوای آموزشی انجام می شود که این موضوع بسیار تاسف برانگیز است، چرا که در دانشگاه های برتر دنیا اساتید با انجام پژوهش از نتایج آن برای استفاده از محتوای آموزشی بهره مند می شوند.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه این دانشگاه حدود 50 درصد آموزش عالی کشور را برعهده دارد، گفت: اگر قرار است تحولی در نظام آموزش عالی کشور صورت گیرد، حتماً از محل دانشگاه آزاد اسلامی خواهد بود و اراده مجموعه این دانشگاه، این امر را محقق خواهد کرد.

دکتر رهبر با بیان اینکه ما باید اول مشکلات امر پژوهش را مطرح کرده و بعد برای آنها راهکار ارائه دهیم، گفت: نتیجه عدم بهره برداری از امر پژوهش، ضعف سرمایه گذاری برای تولید دانش و عدم توجه به تفکر و اندیشه خواهد بود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر آموزش در کشور ما صرفاً یک آموزش حافظه محور است، گفت: سهم خلاقیت، ابتکار و زایش اندیشه و فکر در نظام آموزش کشور بسیار اندک است، به این دلیل که اساساً باور به پژوهش و حل مسئله در سطح ملی و کشور وجود ندارد.

دکتر رهبر با بیان اینکه ما دانشگاهیان نیز نیازسنجی مناسبی انجام نداده ایم، گفت: کار پژوهشی یک امر تیمی است و متاسفانه کار گروهی در کشور ما بسیار ضعیف است و باید راهکارهایی برای حل این مسئله اندیشید.

وجود دیوان سالاری اداری بسیار پیچیده در امور پژوهشی و تحقیقاتی در کشور رییس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به دسته دیگر از مشکلات مربوط به امر پژوهش گفت: قوانین و مقررات در امر پژوهش یکی دیگر از مشکلات اساسی ماست.

دیوان سالاری اداری بسیار پیچیده ای در امور پژوهشی و تحقیقاتی در کشور وجود دارد که دست و پای همه محققان را بسته است.

استانداردهای پژوهشی در کشور بسیار ضعیف و فاقد توانایی لازم برای هدایت پژوهش و پژوهشگر است.

آیین نامه های موجود در دانشگاه نیز منطبق با اهداف پژوهشی نیست.

وی با تاکید بر اینکه نظام آموزش عالی کشور یک ساز ناهماهنگ می زند و دارای هارمونی در رفتار نیست، گفت: ما باید بتوانیم مشکلات امر پژوهش را در کشور حل کرده و راه را برای پژوهشگران هموار کنیم.

در آن صورت می توانیم از دانشجویان دکتری برای حل مسائل کشور از طریق انجام پژوهش بهره برداری کنیم.

دکتر رهبر خطاب به معاونان پژوهش و فناوری واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی گفت: برای مشکلات امر پژوهش راه حل پیدا کنید تا بتوانید در مجموعه دانشگاه تحول به وجود آورید.

لزوم احترام به پژوهشگر و امر پژوهش وی با تاکید بر لزوم احترام به پژوهشگر و امر پژوهش، تاکید کرد: در این صورت است که می توانیم بهره برداری از پژوهش، سازماندهی پژوهشگران، استفاده از تجارب پژوهشگران برجسته در امر پژوهش، انتقال این تجارب به پژوهشگران جوان و.

را در پیش گیریم، بنابراین اولین و مهمترین موضوع این است که پژوهشگر احساس غرور کرده و بداند از طرف مسئولان مورد احترام است.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: دانش مرز نمی شناسد، بنابراین ما باید یک فضای همکاری بین المللی فراهم کرده تا بتوانیم از تجارب سایر پژوهشگران در دنیا نیز بهره مند شویم.

لزوم ایجاد یک سازوکار برای اعتماد بین دانشگاه و صنعت وی با تاکید بر لزوم ایجاد یک سازوکار برای اعتماد بین دانشگاه و صنعت گفت: دولتمردان باید بدانند که برای حل مسائل جاری دستگاه های خود نیاز به فکر و اندیشه دارند و این موضوع باید از طریق ارتباط بین دانشگاه و صنعت به سرانجام برسد.

دکتر رهبر با بیان اینکه یکی از مسائل جدی امروز دولت مشکل بیکاری و افزایش بدهکاری های دولت به بانک هاست، گفت: یکی از مشکلات جدی مردم، معیشت آنان است.

دولتمردان باید در حل مسئله و این مشکلات تلاش کنند.

حال این سوال مطرح است که چقدر دولت و دولتمردان در اتاق فکر خود از اندیشمندان و صاحبنظران دانشگاهی استفاده کرده اند؟ رییس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به بودجه سال 97 دولت، گفت: در تدوین این بودجه که باید مشکلات جدی کشور را حل کند، چقدر از صاحبنظران، کارشناسان و دانشگاهیان در حل مسئله استفاده شده است؟ وی با تاکید بر اینکه دانشگاه ها باید از دانشگاه نسل دوم به سمت دانشگاه های نسل سوم که دانشگاه های کارآفرین هستند، حرکت کنند، گفت: دانشگاه ها باید بتوانند برای محصولات پژوهشی خود بازاریابی انجام دهند.

دکتر رهبر تاکید کرد: مشکل امروز دانشگاه های کشور بازاریابی برای فروش محصولات پژوهشی است.

بنابراین یکی از ماموریت های اصلی معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه، ایجاد بازاریابی برای فروش این محصولات خواهد بود.

وی با بیان این که مدیران پژوهش در دانشگاه آزاد اسلامی باید پا به پای پژوهش و محقق حرکت کنند، گفت: باید از پژوهشگران حمایت کنیم تا راه رسیدن به هدف های آنها و حل مسائل کشور هموار شود.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر اینکه برنامه ریزی باید براساس محدودترین عامل در اختیار باشد، گفت: محدودترین عامل ما مدیریت دانش، فرهنگ دانش، آیین نامه و قوانین و مقررات دست و پا گیر و در آخر منابع و محدودیت مالی است.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد مسائل و مشکلات پژوهشی در این گردهمایی مورد بررسی قرار گرفته و راه های برون رفت از چالش ها و موانع برای برنامه ریزی بهتر مشخص شود.

انتهای پیام
کلید واژه ها: دانشگاه آزاد اسلامی - رییس دانشگاه آزاد اسلامی - دانشگاه آزاد - دانشگاه - رییس دانشگاه آزاد - مدیریت - نظام - اسلامی - کشور - آموزش - فناوری - برنامه ریزی - آزاد - دکتر - امروز - ساختار - رهبر - کارشناسی ارشد - نامه - علمی - برنامه - عالی - پایان نامه - مشکل - صورت - اعتمادی - مشکلات - گزارش - اطلاع - اولین

آخرین اخبار سرویس:
نقش اجتماعی علم در ایران امروز

معمای ریاضی:محاسبه تعداد صفرها

میله 19 سانتی به سر مرد جوشکار فرو رفت!

ماجرای 2 پسرخاله اهل استان فارس که در «سانچی» بودند

آشنایی سفیران سلامت دانشجو با شیوه های خودمراقبتی جوانان

آیین نامه رسیدگی به شکایت شرکت های دانش بنیان تصویب شد

نبض دانشجو/ کابوس این روزهای دانشجویان

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی خوزستان منصوب شد

سرپرست دانشگاه صنعت نفت منصوب شد

طرح محققان چینی برای انهدام زباله های فضایی با لیزر

فرو رفتن یک میله 19 سانتی در سر یک مرد!

دیدار قائم مقام دانشگاه صوفیا با رییس و مقامات فرهنگستان علوم

برنامه ریزی دانشگاه آزاد برای افزایش جذب اساتید زن

کنفرانس ملی عمران و معماری در مدیریت شهری قرن 21

برگزاری کنسرت موسیقی در دانشگاه آزاد ممنوع شد

80 درصد واردات کالری غذایی کشور تراریخته است

زمان ثبت نام تکمیل ظرفیت کارشناسی سراسری دانشگاه آزاد اعلام شد

تنظیم نور و گرمای اتاق با پنجره های هوشمند

همه چیز درباره پنجره هایی که سایه و گرما را کنترل می کنند! +عکس

دانشگاه با 9 گل از سد سیرجان گذشت

انعقاد تفاهم نامه بین دانشگاه آزاد و موسسه تحصیلات عالی افغانستان

پیروزی دانشگاه آزاد در هفته پانزدهم لیگ برتر فوتسال بانوان

گره گشایی از مشکلات کشور از مسیر دانشگاه می گذرد

آغاز ثبت نام تکمیل ظرفیت کارشناسی ناپیوسته دانشگاه آزاد

گزارش تصویری؛ همایش مدیریت استعداد در هزاره سوم

تفاهمنامه تاسیس مرکز خلاقیت و نوآوری در دانشگاه پیام نور اصفهان امضا شد

تفاهمنامه تاسیس مرکز خلاقیت و نوآوری در دانشگاه پیام نور اصفهان امضا شد

دیدارهای معاونان وزراتخانه های علوم و ورزش با مدیرعامل ایرنا

فعالیت های فرهنگی زنان در دانشگاه آزاد نامطلوب است

پایان نامه قیام در برابر حکومت جور از دیدگاه فقه مذاهب اسلامی دفاع می شود

گره گشایی از مشکلات کشور از مسیر دانشگاه می گذرد

عضویت مرکز ملی ذخایر ژنتیکی ایران در شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی

تولید پنجره های هوشمند با استفاده از نانو ذرات مغناطیسی

دانشگاه آزاد و موسسه تحصیلات عالی افغانستان تفاهم نامه همکاری امضا کردند

ایده آجرهای توخالی پرشده با "هواژل"

فردا؛ انتخاب رشته در تکمیل ظرفیت دوره های با آزمون سراسری دانشگاه آزاد

28 دی؛ آغاز ثبت نام تکمیل ظرفیت کارشناسی با آزمون و بدون آزمون دانشگاه آزاد

فردا؛ انتخاب رشته در مرحله تکمیل ظرفیت دوره های با آزمون سراسری دانشگاه آزاد

تولید آتل های اورژانسی موقت یکبار مصرف اندامی در کشور

ثبت نام دوره های کارشناسی پیوسته و ناپیوسته بدون آزمون دانشگاه آزاد؛ فردا

انتخاب رشته در مرحله تکمیل ظرفیت دوره های با آزمون دانشگاه آزاد

ثبت نام کارشناسی پیوسته و ناپیوسته بدون آزمون دانشگاه آزاد

انعقاد تفاهم نامه بین دانشگاه آزاد اسلامی و موسسه تحصیلات عالی افغانستان

اعلام زمان ثبت نام تکمیل ظرفیت کارشناسی سراسری دانشگاه آزاد

همدان: تصادف در انتهای آزاد شرقی، رویروی مسجد ابوذر

آزادی بیش از 90 درصد دانشجویان بازداشتی تجمعات اخیر

سرپرست دانشگاه صنعت نفت منصوب شد

امور اولویت دار تحقیقاتی در شورای عتف پیگیری شود

زمان ثبت نام تکمیل ظرفیت کارشناسی سراسری دانشگاه آزاد اعلام شد

ارتقای رتبه دانشگاه آزاد به 126 جهان در پایگاه استنادی تامسون رویترز

ارتقای رتبه دانشگاه آزاد به 126 جهان در پایگاه استنادی تامسون رویترز

امضای قرارداد همکاری دانشگاه تبریز با دانشگاه ایغدیر ترکیه در قالب "پروتکل مولانا "

آغاز ثبت نام بر اساس سوابق تحصیلی مقطع کارشناسی دانشگاه آزاد از فردا

آغاز ثبت نام بر اساس سوابق تحصیلی در مقاطع کارشناسی پیوسته و نا پیوسته دانشگاه آزاد

ثبت نام تکمیل ظرفیت کارشناسی دانشگاه آزاد فردا آغاز می شود

آغاز ثبت نام تکمیل ظرفیت کارشناسی ناپیوسته دانشگاه آزاد

کارشناس شرکت خدمات راه اقتصادنوین برگزیده جوان جشنواره فارابی

آغاز ثبت نام بر اساس سوابق تحصیلی در مقاطع کارشناسی نیمسال دوم دانشگاه آزاد از فردا

افتتاح سالن مطالعات دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی شهر قدس

تاسیس دانشگاه المصطفی الامین یک پیروزی آشکار برای دانشگاه آزاد اسلامی

رتبه دانشگاه آزاد به 126 جهان در ESI ارتقا یافت

سیاست های جدید واحد علوم و تحقیقات برای پذیرش دانشجویان غیرایرانی

الگویی از یک بانوی مومن و انقلابی و هم تراز انقلاب اسلامی ارائه کنیم

ارائه طرح سند ملی توسعه زیست فناوری ایران

تنظیم نور و گرمای اتاق با پنجره های هوشمند

نیروی های قراردادی دانشگاه ها تبدیل وضعیت می شوند

تنظیم نور و گرمای اتاق با پنجره های هوشمند

چین قصد دارد با لیرز های بزرگ زباله های فضایی را نابود کند

دانشگاه آزاد باید یک دانشگاه الگو در کشور شود/ایجاد مرکز اندیشه ورزی اساتید در دانشگاه آزاد اسلامی

ساخت یک حسگر کاغذی ارزان قیمت برای سنجش آلودگی آب

فردا، پایان مهلت دانشگاه ها برای بارگذاری درخواست های جذب هیأت علمی

استاد باید در زندگی دانشجو تاثیرگذار باشد

به خواب رفتن درکمتر از 1دقیقه بایک فن بی نظیر

امضای قرارداد همکاری دانشگاه تبریز با دانشگاه "ایغدیر" ترکیه

هیأت رییسه آموزش عالی کشور افغانستان از بیمارستان های دانشگاه آزاد اسلامی تهران بازدید کرد

برگزاری مرحله مقدماتی بیست و دومین جشنواره قرآن و عترت دانشجویان

تجمیع دو اداره در دانشگاه آزاد اسلامی

مراسم تودیع و معارفه دبیر شورای عتف برگزار شد

بازنگری آیین نامه ثبت همایش ها و ابلاغ آن بزودی/ضرورت ایجاد یک هسته مرکزی از نشریات ISC

گزارش تصویری؛ کشف عناصر نادر خاکی

رتبه ی دانشگاه آزاد اسلامی به 126 جهان در پایگاه ESI ارتقا یافت

پاکسازی زباله های فضایی با لیزر

واحدها با توجه به موقعیت منطقه دانشجو جذب کنند

جزییات حمایت های دانشگاه آزاد از واحدهای مستقر در مراکز رشد

میرزاده: دانشگاه آزاد اسلامی بار سنگینی از دوش نظام برداشته است / ساداتی نژاد: تیم مدیریتی جدید دانشگاه آزاد اسلامی به بدنه آموزشی کشور آرامش داده

امضای تفاهم نامه همکاری دانشگاه فنی وحرفه ای بوشهر با یک شرکت بازرسی فنی

پایان مهلت دانشگاهها برای جذب هیات علمی

امضای تفاهم نامه همکاری دانشگاه فنی وحرفه ای بوشهر با یک شرکت بازرسی فنی

بازدید رییس دانشگاه تهران از دانشگاه قطر

آغاز اجرای طرح آمایش در دانشگاه آزاد

تقسیم دانشگاه آزاد اسلامی به 10 منطقه در طرح آمایش

جذب واحدهای فناور در حوزه های نانوفناوری و بیوتکنولوژی آغاز شد

مبالغ مصوب 24 نوع وام دانشجویی اعلام شد

اعلام زمان ثبت نام تکمیل ظرفیت دکتری تخصصی پیام نور

برگزاری 120 دوره دانش افزایی در دانشگاه آزاد

تقسیم دانشگاه آزاد اسلامی به 10 منطقه/ هر منطقه شامل 3 استان

خواجوی زغال فروش در جوار میدانش

پذیرش دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامی سپیدان با سوابق تحصیلی

دانشگاه آزاد به 10 منطقه تقسیم می شود

رهایی در دیدار نمایندگان مجلس مطرح کرد تقسیم دانشگاه آزاد به 10 منطقه/ هر منطقه شامل 3 استان

نظام آموزش عالی فاقد ساختار مناسب برای پرورش محقق تواناست

نظام آموزش عالی فاقد ساختار مناسب برای پرورش محقق تواناست