مطالب مرتبط:
فرهاد رهبر در گردهمایی معاونان پژوهش و فناوری: ​تحول در نظام آموزش عالی کشور حتما از محل دانشگاه آزاد خواهد بود/وجود دیوان سالاری اداری بسیار پیچیده در امور پژوهشی و تحقیقاتی
آموزش و پرورش عامل اصلی و ثقل توسعه فرهنگی است
طرح هایی که در آموزش و پرورش متوقف شد/ وزرا دنبال برند خود هستند
موزه آموزش و پرورش در مدرسه شاهد اردبیل دایر می شود
دیدار وزیر آموزش و پرورش با آیت الله موسوی جزایری
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 26 آذر 1396 ساعت 15:202017-12-17دانش

نظام آموزش عالی فاقد ساختار مناسب برای پرورش محقق تواناست


نظام آموزش عالی کشور یک نظام آموزش محور و نه پژوهش محور است؛ این نظام فاقد یک ساختار مناسب برای پرورش محقق تواناست.

- رییس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: نظام آموزش عالی کشور یک نظام آموزش محور و نه پژوهش محور است؛ این نظام فاقد یک ساختار مناسب برای پرورش محقق تواناست.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، دکتر فرهاد رهبر امروز در پانزدهمین گردهمایی سراسری معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی با ابراز خرسندی از حضور در جمع علمی معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی افزود: بدون شک نتایج برگزاری این گردهمایی در برنامه ریزی ها و سیاست گذاری های دانشگاه تاثیر خواهد داشت.

دکتر رهبر با تاکید بر آسیب شناسی در حوزه علم، فناوری و پژوهش، اظهار کرد: بر اساس این آسیب شناسی می توان برنامه ریزی برای رفع مشکلات و موانع انجام داد تا به این وسیله راه برای حرکت پژوهشگر و رسیدن به اهداف پژوهشی هموار شود.

مدیریت دانش؛ مهمترین چالش حوزه پژوهش رییس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه اولین و مهمترین مشکل و چالش در امر پژوهش، مدیریت دانش است، گفت: مدیریت دانش در سطوح مختلف می تواند مورد توجه قرار گیرد.

بخشی از این موضوع مربوط به معاونت های پژوهش و فناوری واحدها و بخش دیگر آن مربوط به سطح ملی و کلان می شود.

وی افزود: ما در سطح ملی یک الگوی مدیریت علمی و پژوهشی مناسب در مراکز علمی و پژوهشی در دانشگاه ها نداریم، به این صورت که راهبردهای تحقیقاتی درازمدت تعریف نشده یا اگر تعریف شده به صورت روشن و شفاف مطرح نشده و این راهبردها در سطح کشور ترویج و به اطلاع عموم نرسیده است.

دکتر رهبر با تاکید بر اینکه امروز اولویت های تحقیقاتی خود را در سطح کشور گم کرده ایم، گفت: اولویت های تحقیقاتی ما غیرواقعی است و دلیل این موضوع نبود یک رویکرد نظام مند و سیستماتیک در تحلیل و تبیین نیازمندی هاست.

مصداق بارز این امر وجود بی شمار رساله های دکتری و پایان نامه های کارشناسی ارشد است که هرساله در کشور به اتمام می رسد، اما چند درصد از این پژوهش ها منطبق بر نیازهای کشور است؟ رییس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به ضعف مدیریت پژوهشی، گفت: نتیجه این امر آن است که ما تمام امکانات پژوهشی خود را در نبود مدیریت دانش و پژوهش هدر می دهیم.

وی با بیان اینکه یک دیوار بی اعتمادی بین عمل و اجرا و دانش و پژوهش وجود دارد، گفت: هرکدام از این موضوعات به یک سمت خاصی می رود و این موضوع بسیار مخرب است.

دکتر رهبر با اشاره به اینکه امروز بسیاری از پژوهش ها و نتایج آن، واقع بینانه و منطبق بر نیاز کشور نیست، اظهار کرد: امروز دانشگاه های ما در خلاء دانشگاه های نسل دوم مانده ند به طوری که دانشگاه های کشور رتبه خوبی در تولید مقاله و تحقیقات دارند، اما بسیار اندک از این مقالات برای حل مسائل کشور بهره برداری می شود.

وی خاطرنشان کرد: مقصر این موضوع از یک طرف ما به عنوان پژوهشگر هستیم که منطبق بر واقعیات تحقیقات خود را انجام نمی دهیم و از یک طرف بی توجهی و بی اعتمادی مدیران اجرایی کشور نسبت به یافته های تحقیقاتی است.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به بی اعتمادی مدیران اجرایی کشور به استفاده از دانش و یافته های پژوهشی گفت: یکی از مصادیق این موضوع این است که سالانه 80 میلیارد دلار محصول وارد کشور می شود که بخش قابل توجهی از آن با هزینه کمتر امکان تولید در کشور را دارد، اما این امر تحقق پیدا نمی کند.

دلیل این موضوع منفعتی است که در واردات برای برخی دستگاه ها وجود دارد که این منفعت مانع تأمین محصولات از داخل خواهد شد.

دکتر رهبر افزود: این منافع باید با شفاف سازی از بین برود، چرا که به کشور آسیب می رساند.

وی با بیان اینکه ساختار اداری معیوب کشور باید مورد توجه قرار گیرد، گفت: برای حل مشکلات پژوهشی این موضوع باید در دستورکار قرار گیرد.

یک مشکل دیگر نبود جایگاه و سازمان برای بکارگیری نتایج تحقیقات و عرضه آنها در دانشگاه هاست که این موضوع باید مورد توجه قرار گیرد.

دکتر رهبر با بیان اینکه در اکثر دانشگاه های معتبر دنیا اساتید در حال ارتباط با صنعت برای حل مسائل جامعه هستند، گفت: این اساتید با تشکیل یک تیم تحقیقاتی از دانشجویان خود سعی در حل مسائل کشورهای خود دارند که این موضوع باید در دانشگاه های کشور نیز مورد توجه قرار گیرد.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی افزود: چند درصد از اساتید ما این اقدام سیستماتیک را در کشور انجام می دهند و یا اینکه دانشگاه ها به چه میزان این امکان را برای اساتید فراهم کرده اند؟ متاسفانه درصد بسیار کمی به این امر اختصاص می یابد.

دکتر رهبر با تاکید بر اینکه نظام آموزش عالی کشور صرفاً آموزش برای آموزش است، گفت: یکی دیگر از مشکلات ما در امر پژوهش، مشکل فرهنگی و ساختاری در درون دانشگاه است.

نظام آموزش عالی کشور یک نظام آموزش محور نه پژوهش محور است.

این نظام فاقد یک ساختار مناسب برای پرورش محقق تواناست.

وی با بیان اینکه در کشور ما پژوهش صرفاً برای تولید مقاله صورت می گیرد، گفت: درصد کمی از امر پژوهش برای تولید محتوای آموزشی انجام می شود که این موضوع بسیار تاسف برانگیز است، چرا که در دانشگاه های برتر دنیا اساتید با انجام پژوهش از نتایج آن برای استفاده از محتوای آموزشی بهره مند می شوند.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه این دانشگاه حدود 50 درصد آموزش عالی کشور را برعهده دارد، گفت: اگر قرار است تحولی در نظام آموزش عالی کشور صورت گیرد، حتماً از محل دانشگاه آزاد اسلامی خواهد بود و اراده مجموعه این دانشگاه، این امر را محقق خواهد کرد.

دکتر رهبر با بیان اینکه ما باید اول مشکلات امر پژوهش را مطرح کرده و بعد برای آنها راهکار ارائه دهیم، گفت: نتیجه عدم بهره برداری از امر پژوهش، ضعف سرمایه گذاری برای تولید دانش و عدم توجه به تفکر و اندیشه خواهد بود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر آموزش در کشور ما صرفاً یک آموزش حافظه محور است، گفت: سهم خلاقیت، ابتکار و زایش اندیشه و فکر در نظام آموزش کشور بسیار اندک است، به این دلیل که اساساً باور به پژوهش و حل مسئله در سطح ملی و کشور وجود ندارد.

دکتر رهبر با بیان اینکه ما دانشگاهیان نیز نیازسنجی مناسبی انجام نداده ایم، گفت: کار پژوهشی یک امر تیمی است و متاسفانه کار گروهی در کشور ما بسیار ضعیف است و باید راهکارهایی برای حل این مسئله اندیشید.

وجود دیوان سالاری اداری بسیار پیچیده در امور پژوهشی و تحقیقاتی در کشور رییس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به دسته دیگر از مشکلات مربوط به امر پژوهش گفت: قوانین و مقررات در امر پژوهش یکی دیگر از مشکلات اساسی ماست.

دیوان سالاری اداری بسیار پیچیده ای در امور پژوهشی و تحقیقاتی در کشور وجود دارد که دست و پای همه محققان را بسته است.

استانداردهای پژوهشی در کشور بسیار ضعیف و فاقد توانایی لازم برای هدایت پژوهش و پژوهشگر است.

آیین نامه های موجود در دانشگاه نیز منطبق با اهداف پژوهشی نیست.

وی با تاکید بر اینکه نظام آموزش عالی کشور یک ساز ناهماهنگ می زند و دارای هارمونی در رفتار نیست، گفت: ما باید بتوانیم مشکلات امر پژوهش را در کشور حل کرده و راه را برای پژوهشگران هموار کنیم.

در آن صورت می توانیم از دانشجویان دکتری برای حل مسائل کشور از طریق انجام پژوهش بهره برداری کنیم.

دکتر رهبر خطاب به معاونان پژوهش و فناوری واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی گفت: برای مشکلات امر پژوهش راه حل پیدا کنید تا بتوانید در مجموعه دانشگاه تحول به وجود آورید.

لزوم احترام به پژوهشگر و امر پژوهش وی با تاکید بر لزوم احترام به پژوهشگر و امر پژوهش، تاکید کرد: در این صورت است که می توانیم بهره برداری از پژوهش، سازماندهی پژوهشگران، استفاده از تجارب پژوهشگران برجسته در امر پژوهش، انتقال این تجارب به پژوهشگران جوان و.

را در پیش گیریم، بنابراین اولین و مهمترین موضوع این است که پژوهشگر احساس غرور کرده و بداند از طرف مسئولان مورد احترام است.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: دانش مرز نمی شناسد، بنابراین ما باید یک فضای همکاری بین المللی فراهم کرده تا بتوانیم از تجارب سایر پژوهشگران در دنیا نیز بهره مند شویم.

لزوم ایجاد یک سازوکار برای اعتماد بین دانشگاه و صنعت وی با تاکید بر لزوم ایجاد یک سازوکار برای اعتماد بین دانشگاه و صنعت گفت: دولتمردان باید بدانند که برای حل مسائل جاری دستگاه های خود نیاز به فکر و اندیشه دارند و این موضوع باید از طریق ارتباط بین دانشگاه و صنعت به سرانجام برسد.

دکتر رهبر با بیان اینکه یکی از مسائل جدی امروز دولت مشکل بیکاری و افزایش بدهکاری های دولت به بانک هاست، گفت: یکی از مشکلات جدی مردم، معیشت آنان است.

دولتمردان باید در حل مسئله و این مشکلات تلاش کنند.

حال این سوال مطرح است که چقدر دولت و دولتمردان در اتاق فکر خود از اندیشمندان و صاحبنظران دانشگاهی استفاده کرده اند؟ رییس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به بودجه سال 97 دولت، گفت: در تدوین این بودجه که باید مشکلات جدی کشور را حل کند، چقدر از صاحبنظران، کارشناسان و دانشگاهیان در حل مسئله استفاده شده است؟ وی با تاکید بر اینکه دانشگاه ها باید از دانشگاه نسل دوم به سمت دانشگاه های نسل سوم که دانشگاه های کارآفرین هستند، حرکت کنند، گفت: دانشگاه ها باید بتوانند برای محصولات پژوهشی خود بازاریابی انجام دهند.

دکتر رهبر تاکید کرد: مشکل امروز دانشگاه های کشور بازاریابی برای فروش محصولات پژوهشی است.

بنابراین یکی از ماموریت های اصلی معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه، ایجاد بازاریابی برای فروش این محصولات خواهد بود.

وی با بیان این که مدیران پژوهش در دانشگاه آزاد اسلامی باید پا به پای پژوهش و محقق حرکت کنند، گفت: باید از پژوهشگران حمایت کنیم تا راه رسیدن به هدف های آنها و حل مسائل کشور هموار شود.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر اینکه برنامه ریزی باید براساس محدودترین عامل در اختیار باشد، گفت: محدودترین عامل ما مدیریت دانش، فرهنگ دانش، آیین نامه و قوانین و مقررات دست و پا گیر و در آخر منابع و محدودیت مالی است.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد مسائل و مشکلات پژوهشی در این گردهمایی مورد بررسی قرار گرفته و راه های برون رفت از چالش ها و موانع برای برنامه ریزی بهتر مشخص شود.

انتهای پیام
کلید واژه ها: دانشگاه آزاد اسلامی - رییس دانشگاه آزاد اسلامی - دانشگاه آزاد - دانشگاه - رییس دانشگاه آزاد - مدیریت - نظام - اسلامی - کشور - آموزش - فناوری - برنامه ریزی - آزاد - دکتر - امروز - ساختار - رهبر - کارشناسی ارشد - نامه - علمی - برنامه - عالی - پایان نامه - مشکل - صورت - اعتمادی - مشکلات - گزارش - اطلاع - اولین

آخرین اخبار سرویس:
بررسی توسعه آموزش مجازی در دانشگاه های علوم پزشکی

نانوحسگری برای شناسایی برخورد اجسام ریز در فضا ساخته شد

بانک «طرح و ایده قرآنی» در دانشگاه علامه(ره)

عکس روز نشنال جئوگرافیک از یک غواص اسکوبا در حال شنا

دانشکده تخصصی گردشگری در سرعین راه اندازی می شود

400مددجوی ندامتگاه قزلحصار کرج آزاد شدند

دانشکده تخصصی گردشگری در سرعین راه اندازی می شود

ماموریت های ویژه مناطق آمایشی علوم پزشکی باید بازنگری شوند

پردیس کیش دانشگاه تهران دانشجوی بین المللی ارشد و دکتری پذیرش می کند

کمیته آموزش توانمندی های نوآوری برای دانشجویان علوم پزشکی تشکیل می شود

لزوم توجه به چالش های زیست محیطی و بحران کم آبی در کشور

نوه ابراهیم سرپرست دانشگاه خوارزمی شد

اردوی جهادی دانشجویان استان سیستان و بلوچستان برگزار شد+ تصاویر

جمعیت دانشجویی دانشگاه آزاد رو به کاهش است

دادستانی حکم پلمپ دانشگاه صدرا را صادر کرد+ حکم

2 رشته جدید در دانشگاه شهید چمران اهواز ایجاد شد

فراخوان بورس مهندسی لهستان برای سال 2018 اعلام شد

میکروسکوپ الکترونی کرایو، فینالیست رقابت جایزه ادیسون شد

امکان شناسایی و تفکیک نانوذرات با قابلیت انتقال دارو به سلول فراهم شد

صلاحیت متقاضیان هیات علمی از اوایل اردیبهشت بررسی می شود

زمان توزیع کارت کنکور 97 اعلام شد

وزارت علوم هیچ دانشجوی بازداشتی را توبیخ یا اخراج نکرده

رونمایی از خودرو فوق سنگین چندمنظوره

رایزنی وزیر علوم با «نوبخت» برای تخصیص صد درصدی بودجه دانشگاه ها

سرپرست دانشگاه سمنان و رییس مجتمع آموزش عالی شیروان منصوب شدند

سرپرست دانشگاه خوارزمی منصوب شد

نوه ابراهیم رییس دانشگاه خوارزمی شد

نوه ابراهیم، سرپرست دانشگاه خوارزمی شد

نوه ابراهیم سرپرست دانشگاه خوارزمی شد

حضور دانشجویان خواهر دانشگاه های سراسر کشور در موقعیت عاشورای هورالعظیم

وزیر علوم استعفای سبحان اللهی را پذیرفت/نوه ابراهیم سرپرست دانشگاه خوارزمی شد

وزیر علوم استعفای رییس دانشگاه خوارزمی را پذیرفت/ نوه ابراهیم سرپرست شد

عبدالرحیم نوه ابراهیم سرپرست دانشگاه خوارزمی شد

غلامی با نوبخت برای تخصیص کامل بودجه دانشگاها رایزنی کرد

توجه به نیازهای جدید نکته بنیادین در پژوهش های علوم انسانی است

سرپرست دانشگاه خوارزمی منصوب شد

سازمان انرژی اتمی مجوز مرکز جامع پیش بالینی طب مولکولی بوشهر را صادر کرد

سازمان انرژی اتمی مجوز مرکز جامع پیش بالینی طب مولکولی بوشهر را صادر کرد

عیدی ویژه وزیر علوم به دانشجویان مناطق زلزله زده

چشم انداز چند دانشگاه برتر ایران در سال 97

عیدی وزیر علوم به دانشجویان مناطق زلزله زده | واریز عیدی دانشجویان تا پایان 96

حیدر تورانی سرپرست پژوهش و برنامه ریزی آموزشی آموزش و پرورش شد

اعزام 70دانشجوی جهادگر دانشگاه یزد به مناطق زلزله زده کوهبنان

آیا می دانید که بیشتر افراد موفق متولد چه ماهی هستند ؟

تلاش برای قرار گرفتن دانشگاه خواجه نصیر جزو 200 دانشگاه برتر جهان

مهلت ثبت نام وام ویژه دکتری تمدید شد

راه اندازی شهر دانش از برنامه های دانشگاه تهران

تلاش برای تشکیل دانشگاه مشترک میان آلمان و ایران

درج مقاله پژوهشگران کشور در مجله «نانواسکیل»

اعزام 70 دانشجوی جهادگر دانشگاه یزد به مناطق زلزله زده کوهبنان

زمان پایان ثبت نام آزمون دکتری تخصصی پزشکی

باید ارتباطی ویژه میان دانشگاه و ورزش حرفه ای برقرار شود

76 استاد دانشگاه فرهنگیان به عضویت هیات علمی درآمدند

تشریح برنامه های سال 97 دانشگاه پیام نور

رونمایی از خودرو فوق سنگین چند منظوره ساخت کشور

انتصاب محمد خیرخواه به سمت رییس مجتمع آموزش عالی شیروان

کمک هزینه تحقیقاتی در 8 حوزه علمی به جوانان اعطا می شود

با رعایت قوانین،وزارت علوم دانشجویی را اخراج نمی کند

عیدی وزیر علوم به دانشجویان مناطق زلزله زده

عیدی ویژه وزیر علوم به دانشجویان مناطق زلزله زده

مراجعه 7700 دانشجوی دانشگاه تهران به مرکز مشاوره

استخدام ویراستار علمی،نمونه خوان در سازمان آموزشی کاگو

بررسی کاهش جذب دانشجو در مراکز علمی استان مرکزی

اعلام نتیجه آزمون مرحله نخست المپیادهای علمی

یزدان مهر در گفت وگو با فارس خبر داد عیدی ویژه وزیر علوم به دانشجویان مناطق زلزله زده

سرپرست دانشگاه سمنان منصوب شد

سرپرست دانشگاه سمنان منصوب شد

نتایج مرحله اول المپیادهای علمی کشور اعلام شد

راه اندازی برج دوم فناوری دانشگاه امیرکبیر

ثبت نخستین اختراع نانوی دانشگاه شهرکرد

معرفی سرپرست دانشگاه سمنان

تشریح برنامه های دانشگاه پیام نور

تشریح برنامه های سال 97 دانشگاه پیام نور

دانشگاه تهران و علامه اقبال پاکستان سند همکاری امضا کردند

لزوم توجه به نیازهای جدید و ایده پردازی و نوآوری در پژوهش های علوم انسانی

اعلام تیجه آزمون مرحله نخست المپیادهای علمی

انتصاب مسعود نصیری زرندی به سمت سرپرست دانشگاه سمنان

بررسی روش های تصویربرداری پیشرفته داخل بدن در دانشگاه صنعتی سهند

مقاله پژوهشگران دانشگاه شریف در مجله معتبر «نانواسکیل» درج شد

حداد عادل از استاد دانشگاه به دلیل یک سرفصل علوم سیاسی انتقاد کرد

عیدی ویژه آقای وزیر برای دانشجویان زلزله زده: بخشش اجاره یک سال تحصیلی

تشریح برنامه های سال 97 دانشگاه پیام نور

تصاویر زیبایی از شکوفه ای بهاری

سرپرست دانشگاه سمنان منصوب شد

انتخاب مرکز مشاوره دانشگاه شهرکرد به عنوان مرکز مشاوره برتر در سال 96

آغاز فعالیت مرکز نوآوری و شتابدهی دانشگاه پیام نور تهران غرب

جمعیت دانشجویی دانشگاه آزاد رو به کاهش است

برگزاری مراسم اعتکاف دانشگاه علامه با700دانشجو

جمعیت دانشجویی دانشگاه آزاد رو به کاهش است

عیدی ویژه آقای وزیر برای دانشجویان زلزله زده: بخشش اجاره یک سال تحصیلی

مدیر نمونه شهرستان ری انتخاب شد

در صورت رعایت قوانین، وزارت علوم هیچ دانشجویی را اخراج نمی کند

7700 دانشجوی دانشگاه تهران به مرکز مشاوره مراجعه کردند/ ضرورت توجه به سلامت روان دانشگاهیان

عیدی ویژه وزیر علوم به دانشجویان مناطق زلزله زده

مجلس اگر مدیر ناکارآمد را نینداخت لااقل نظارت کند/ بی کفایتی را به «تحریم» و شعار «مرگ بر آمریکا» گره می زنند

دانشجویان مناطق زلزله زده از عیدی ویژه وزیرعلوم برخوردار می شوند

وزارت علوم هیچ دانشجوی بازداشتی را توبیخ یا اخراج نکرده

وزیر علوم به دانشجویان مناطق زلزله زده عیدی داد

76 استاد دانشگاه فرهنگیان به عضویت هیات علمی درآمدند

کانکس اهدایی به مناطق زلزله زده کوهبنان ارسال شد

نظام آموزش عالی فاقد ساختار مناسب برای پرورش محقق تواناست

نظام آموزش عالی فاقد ساختار مناسب برای پرورش محقق تواناست