مطالب مرتبط:
گردهمایی معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد آغاز به کار کرد
آغاز به کار پانزدهمین گردهمایی معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی
پانزدهمین گردهمایی سراسری معاونین پژوهشی و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی
غرفه ی دانشگاه آزاد به عنوان غرفه ی برتر در نمایشگاه پژوهش و فناوری انتخاب شد
نمایش 160 محصول فناورانه در نمایشگاه پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 26 آذر 1396 ساعت 14:262017-12-17دانش

فرهاد رهبر در گردهمایی معاونان پژوهش و فناوری: ​تحول در نظام آموزش عالی کشور حتما از محل دانشگاه آزاد خواهد بود/وجود دیوان سالاری اداری بسیار پیچیده در امور پژوهشی و تحقیقاتی


رییس دانشگاه آزاد اسلامی در پانزدهمین گردهمایی سراسری معاونان پژوهش و فناوری این دانشگاه تاکید کرد: مشکل امروز دانشگاه های کشور بازاریابی برای فروش محصولات پژوهشی است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دانشگاه خبرگزاری فارس" به نقل از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، فرهاد رهبر رییس دانشگاه آزاد با ابراز خرسندی از حضور در جمع علمی معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی گفت: بدون شک نتایج برگزاری این گردهمایی در برنامه ریزی ها و سیاست گذاری های دانشگاه تاثیر خواهد داشت.

وی با تاکید بر آسیب شناسی در حوزه علم، فناوری و پژوهش، گفت: براساس این آسیب شناسی می توان برنامه ریزی برای رفع مشکلات و موانع انجام داد تا به این وسیله راه برای حرکت پژوهشگر و رسیدن به اهداف پژوهشی هموار شود.

* مهم ترین چالش حوزه پژوهش، مدیریت دانش است رییس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه اولین و مهم ترین مشکل و چالش در امر پژوهش، مدیریت دانش است، گفت: مدیریت دانش در سطوح مختلف می تواند مورد توجه قرار گیرد.

بخشی از این موضوع مربوط به معاونت های پژوهش و فناوری واحدها و بخش دیگر آن مربوط به سطح ملی و کلان می شود.

وی افزود: ما در سطح ملی یک الگوی مدیریت علمی و پژوهشی مناسب در مراکز علمی و پژوهشی در دانشگاه ها نداریم، به این صورت که راهبردهای تحقیقاتی درازمدت تعریف نشده یا اگر تعریف شده به صورت روشن و شفاف مطرح نشده و این راهبردها در سطح کشور ترویج و به اطلاع عموم نرسیده است.

فرهاد رهبر با تاکید بر اینکه امروز اولویت های تحقیقاتی خود را در سطح کشور گم کرده ایم، گفت: اولویت های تحقیقاتی ما غیرواقعی است و دلیل این موضوع نبود یک رویکرد نظام مند و سیستماتیک در تحلیل و تبیین نیازمندی هاست.

مصداق بارز این امر وجود بیشمار رساله های دکتری و پایان نامه های کارشناسی ارشد است که هرساله در کشور به اتمام می رسد، اما چند درصد از این پژوهش ها منطبق بر نیازهای کشور است؟ رییس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به ضعف مدیریت پژوهشی ، گفت: نتیجه این امر آن است که ما تمام امکانات پژوهشی خود را در نبود مدیریت دانش و پژوهش هدر می دهیم.

وی با بیان اینکه یک دیوار بی اعتمادی بین عمل و اجرا و دانش و پژوهش وجود دارد، گفت: هرکدام از این موضوعات به یک سمت خاصی می رود و این موضوع بسیار مخرب است.

فرهاد رهبر با اشاره به اینکه امروز بسیاری از پژوهش ها و نتایج آن، واقع بینانه و منطبق بر نیاز کشور نیست، اظهار داشت: امروز دانشگاه های ما در خلاء دانشگاه های نسل دوم مانده اند به طوری که دانشگاه های کشور رتبه خوبی در تولید مقاله و تحقیقات دارند، اما بسیار اندک از این مقالات برای حل مسائل کشور بهره برداری می شود.

وی خاطرنشان کرد: مقصر این موضوع از یک طرف ما به عنوان پژوهشگر هستیم که منطبق بر واقعیات تحقیقات خود را انجام نمی دهیم و از یک طرف بی توجهی و بی اعتمادی مدیران اجرایی کشور نسبت به یافته های تحقیقاتی است.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به بی اعتمادی مدیران اجرایی کشور به استفاده از دانش و یافته های پژوهشی گفت: یکی از مصادیق این موضوع این است که سالانه 80میلیارد دلار واردات وارد کشور می شود که بخش قابل توجهی از آن با هزینه کمتر امکان تولید در کشور را دارد، اما این امر تحقق پیدا نمی کند.

دلیل این موضوع منفعتی است که در واردات برای برخی دستگاه ها وجود دارد که این منفعت مانع تأمین محصولات از داخل خواهد شد.

فرهاد رهبر افزود: این منافع باید با شفاف سازی از بین برود، چرا که به کشور آسیب می رساند.

وی با بیان اینکه ساختار اداری معیوب کشور باید مورد توجه قرار گیرد، گفت: برای حل مشکلات پژوهشی این موضوع باید در دستورکار قرار گیرد.

یک مشکل دیگر نبود جایگاه و سازمان برای بکارگیری نتایج تحقیقات و عرضه آنها در دانشگاه هاست که این موضوع باید مورد توجه قرار گیرد.

فرهاد رهبر با بیان اینکه در اکثر دانشگاه های معتبر دنیا اساتید در حال ارتباط با صنعت برای حل مسائل جامعه هستند، گفت: این اساتید با تشکیل یک تیم تحقیقاتی از دانشجویان خود سعی در حل مسائل کشورهای خود دارند که این موضوع باید در دانشگاه های کشور نیز مورد توجه قرار گیرد.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی افزود: چند درصد از اساتید ما این اقدام سیستماتیک را در کشور انجام می دهند و یا اینکه دانشگاه ها به چه میزان این امکان را برای اساتید فراهم کرده اند؟ متاسفانه درصد بسیار کمی به این امر اختصاص می یابد.

* مشکل فرهنگی و ساختاری در درون دانشگاه یکی از موانع کشور در امر پژوهش است فرهاد رهبر با تاکید بر اینکه نظام آموزش عالی کشور صرفاً آموزش برای آموزش است، گفت: یکی دیگر از مشکلات ما در امر پژوهش، مشکل فرهنگی و ساختاری در درون دانشگاه است.

نظام آموزش عالی کشور یک نظام آموزش محور نه پژوهش محور است.

این نظام فاقد یک ساختار مناسب برای پرورش محقق تواناست.

وی با بیان اینکه در کشور ما پژوهش صرفاً برای تولید مقاله صورت می گیرد، گفت: درصد کمی از امر پژوهش برای تولید محتوای آموزشی انجام می شود که این موضوع بسیار تاسف برانگیز است چرا که در دانشگاه های برتر دنیا اساتید با انجام پژوهش از نتایج آن برای استفاده از محتوای آموزشی بهره مند می شوند.

* تحول در نظام آموزش عالی کشور حتما از محل دانشگاه آزاد خواهد بود رییس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه این دانشگاه حدود 50درصد آموزش عالی کشور را برعهده دارد، گفت: اگر قرار است تحولی در نظام آموزش عالی کشور صورت گیرد، حتماً از محل دانشگاه آزاد اسلامی خواهد بود و اراده مجموعه این دانشگاه، این امر را محقق خواهد کرد.

فرهاد رهبر با بیان اینکه ما باید اول مشکلات امر پژوهش را مطرح کرده و بعد برای آنها راهکار ارائه دهیم، گفت: نتیجه عدم بهره برداری از امر پژوهش، ضعف سرمایه گذاری برای تولید دانش و عدم توجه به تفکر و اندیشه خواهد بود.

* خلاقیت و ابتکار در نظام آموزش کشور بسیار اندک است وی با بیان اینکه در حال حاضر آموزش در کشور ما صرفاً یک آموزش حافظه محور است، گفت: سهم خلاقیت، ابتکار و زایش اندیشه و فکر در نظام آموزش کشور بسیار اندک است، به این دلیل که اساساً باور به پژوهش و حل مسئله در سطح ملی و کشور وجود ندارد.

فرهاد رهبر با بیان اینکه ما دانشگاهیان نیز نیازسنجی مناسبی انجام نداده ایم، گفت: کار پژوهشی یک امر تیمی است و متاسفانه کار گروهی در کشور ما بسیار ضعیف است و باید راهکارهایی برای حل این مسئله اندیشید.

* وجود دیوان سالاری اداری بسیار پیچیده در امور پژوهشی و تحقیقاتی در کشور رییس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به یک دسته دیگر از مشکلات مربوط به امر پژوهش گفت: قوانین و مقررات در امر پژوهش یکی دیگر از مشکلات اساسی ماست.

دیوان سالاری اداری بسیار پیچیده ای در امور پژوهشی و تحقیقاتی در کشور وجود دارد که دست و پای همه محققان را بسته است.

استانداردهای پژوهشی در کشور بسیار ضعیف و فاقد توانایی لازم برای هدایت پژوهش و پژوهشگر است.

آیین نامه های موجود در دانشگاه نیز منطبق با اهداف پژوهشی نیست.

وی با تاکید بر اینکه نظام آموزش عالی کشور یک ساز ناهماهنگ می زند و دارای هارمونی در رفتار نیست، گفت: ما باید بتوانیم مشکلات امر پژوهش را در کشور حل کرده و راه را برای پژوهشگران هموار کنیم.

در آن صورت می توانیم از دانشجویان دکتری برای حل مسائل کشور از طریق انجام پژوهش بهره برداری کنیم.

دکتر فرهاد رهبر خطاب به معاونان پژوهش و فناوری واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی گفت: برای مشکلات امر پژوهش راه حل پیدا کنید تا بتوانید در مجموعه دانشگاه تحول به وجود آورید.

* لزوم احترام به پژوهشگر و امر پژوهش فرهاد رهبر با تاکید بر لزوم احترام به پژوهشگر و امر پژوهش گفت: در این صورت است که می توانیم بهره برداری از پژوهش، سازماندهی پژوهشگران، استفاده از تجارب پژوهشگران برجسته در امر پژوهش، انتقال این تجارب به پژوهشگران جوان و.

را در پیش گیریم، بنابراین اولین و مهمترین موضوع این است که پژوهشگر احساس غرور کرده و بداند از طرف مسئولان مورد احترام است.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: دانش مرز نمی شناسد بنابراین ما باید یک فضای همکاری بین المللی فراهم کرده تا بتوانیم از تجارب سایر پژوهشگران در دنیا نیز بهره مند شویم.

* لزوم ایجاد یک سازوکار برای اعتماد بین دانشگاه و صنعت وی با تاکید بر لزوم ایجاد یک سازوکار برای اعتماد بین دانشگاه و صنعت گفت: دولتمردان باید بدانند که برای حل مسائل جاری دستگاه های خود نیاز به فکر و اندیشه دارند و این موضوع باید از طریق ارتباط بین دانشگاه و صنعت به سرانجام برسد.

فرهاد رهبر با بیان اینکه یکی از مسائل جدی امروز دولت مشکل بیکاری و افزایش بدهکاری های دولت به بانک هاست، گفت: یکی از مشکلات جدی مردم، معیشت آنان است.

دولتمردان باید در حل مسئله و این مشکلات تلاش کنند.

حال این سوال مطرح است که چقدر دولت و دولتمردان در اتاق فکر خود از اندیشمندان و صاحبنظران دانشگاهی استفاده کرده اند؟ رییس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به بودجه سال 97 دولت گفت: در تدوین این بودجه که باید مشکلات جدی کشور را حل کند، چقدر از صاحبنظران، کارشناسان و دانشگاهیان در حل مسئله استفاده شده است؟ وی با تاکید بر اینکه دانشگاه ها باید از دانشگاه نسل دوم به سمت دانشگاه های نسل سوم که دانشگاه های کارآفرین هستند، حرکت کنند، گفت: دانشگاه ها باید بتوانند برای محصولات پژوهشی خود بازارایابی انجام دهند.

فرهاد رهبر تاکید کرد: مشکل امروز دانشگاه های کشور بازاریابی برای فروش محصولات پژوهشی است.

بنابراین یکی از ماموریت های اصلی معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه، ایجاد بازاریابی برای فروش این محصولات خواهد بود.

وی با بیان اینکه مدیران پژوهش در دانشگاه آزاد اسلامی باید پا به پای پژوهش و محقق حرکت کنند، گفت: باید از پژوهشگران حمایت کنیم تا راه رسیدن به هدف های آنها و حل مسائل کشور هموار شود.

رییس دانشگاه آزاداسلامی با تاکید بر اینکه برنامه ریزی باید براساس محدودترین عامل در اختیار باشد، گفت: محدودترین عامل ما مدیریت دانش، فرهنگ دانش، آیین نامه و قوانین و مقررات دست و پا گیر و در آخر منابع و محدودیت مالی است.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد مسائل و مشکلات پژوهشی در این گردهمایی مورد بررسی قرار گرفته و راههای برون رفت از چالش ها و موانع برای برنامه ریزی بهتر مشخص شود.

انتهای پیام/ http://fna.

ir/a2qkyv نظرات دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
کلید واژه ها: دانشگاه آزاد اسلامی - دانشگاه - دانشگاه آزاد - رییس دانشگاه آزاد اسلامی - رییس دانشگاه آزاد - مدیریت - اسلامی - فناوری - آزاد - کشور - برنامه ریزی - فرهاد - رهبر - امروز - کارشناسی ارشد - نامه - برنامه - علمی - مشکل - روابط عمومی - پایان نامه - بازاریابی - خبرگزاری - صورت - نظام - اعتمادی - مشکلات - اداری - آموزش - روابط

آخرین اخبار سرویس:
جزییات اعطای تسهیلات به خانواده دانشگاه آزاد اسلامی

اولین آزمایش بالینی فناوری ویرایش ژن

برگزاری آزمون استخدامی دانشگاه های افسری در شاهرود

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان خوزستان منصوب شد

کرسی های ایده پردازی توسط اساتید دایر شود/واحدهای پیام نور تا اوایل مهر 97 ساماندهی می شوند

آشنایی با دانشگاه بُن

بهبهان-اشیاء کشف شده 6 هزار ساله در خوزستان

تغییر کاربری ساختمان زندان به دانشگاه

توضیح معاون وزیر علوم درباره اختلاط کلاس دانشجویان روزانه و پولی

ثبت نام در بزرگترین مسابقات دانش آموزی کشور آغاز شد

گزارش: گسترش آموزش زبان فارسی در سوریه

لو رفتن تقلب در دانشگاه آزاد جنجال به پا کرد

آمادگی دانشگاه آزاد برای راه اندازی رشته پرستاری

ثبت نام در بزرگترین مسابقات دانش آموزی کشور آغاز شد

کرسی های ایده پردازی توسط اساتید دایر شود/واحدهای پیام نور تا اوایل مهر 97 ساماندهی می شوند

لو رفتن تقلب در دانشگاه آزاد تهران مرکزی جنجال به پا کرد

آمادگی دانشگاه آزاد مینودشت برای راه اندازی رشته پرستاری

روش های درآمدزایی و پایداری اقتصادی برای دانشگاه

زندان نیمه کاره کاشمر به دانشگاه تبدیل می شود

آزمون استخدامی دانشکده افسری ارتش در کرمان

ازمون استخدامی دانشکده افسری ارتش در کرمان

یک هفته شاد برای علوم انسانی

پیام تبریک رییس دانشگاه آزاد طبس

آغاز ثبت نام آزمون فلوشیپ پزشکی از دوم بهمن ماه

سند ملی توسعه زیست فناوری در جلسه ستاد نقشه جامع علمی کشور بررسی شد

واگذار ی تصمیم گیری برای سنوات آموزشی به دانشگاه ها

پرونده های قضایی مشارکت رسانه های دانشگاه آزاد با فتنه و ضدانقلاب هنوز باز است

شرایط دانشگاه آزاد برای جذب اعضای هیات علمی جدید

رشد صنعت بدون پشتوانه آموزشی و پژوهشی یک رشد نامتوازن خواهد بود

تخفیف 50 درصدی شهریه دانشگاه آزاد برای دانشجویان مناطق محروم

ساختار اجرایی کشور برای دانشگاه های نسل سوم مناسب نیست/ضرورت تقسیم بندی نیازهای صنایع

بهبهان- نمایش اشیاء کشف شده 6 هزار ساله از شوش، هفت تپه و چگاسفلی در دانشگاه خاتم النبیاء

ابلاغ طرح تعاون استانی به رؤسای واحدها و مراکز سما

لو رفتن تقلب در دانشگاه آزاد تهران مرکزی جنجال به پا کرد

پیوست فرهنگی در برنامه توسعه سد راه رانت جویان

دوم بهمن؛ آغاز ثبت نام آزمون فلوشیپ پزشکی

زمان اعلام اسامی واجدان شرایط کسرخدمت های جدید

حمایت دانشگاه آزاد از ایده های کار آفرینی

آغاز ثبت نام آزمون سراسری 97 از اول بهمن 96 + جزییات

تعیین تکلیف متقاضیان جذب هیات علمی ظرف 4 ماه

تحصیل دانشجویان آفریقایی در یزد - بزودی

دوره کاردانی پیوسته در دانشگاه فنی و حرفه ای فقط برای سال آینده

سعادتی در گفت وگو با فارس: نگاه منتقدان به بخشنامه اخیر معاونت فرهنگی دانشگاه آزاد، سیاسی است

سند تقلب امتحانی فرماندار درفول+ عکس

تعیین تکلیف متقاضیان جذب هیات علمی ظرف 4 ماه

روش مناسب عملی و اجرایی، مهم ترین اقدام برای کاهش آسیب های اجتماعی

چگونه یک ایده در بستر دانشگاه آزاد اسلامی رشد کرد؟

بدنبال استقرار شعبه دانشگاه سازمان ملل (UN) در کیش هستیم

رییس هیات عالی جذب عنوان کرد؛ اعلام فرصت دانشگاه ها برای تعیین تکلیف متقاضیان جذب هیات علمی

دانشجویان کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد موظف به گذراندن پایان نامه هستند

سیر تطور عرفان مسیحی از دیرباز تاکنون/ اثرگذاری و اثرپذیری آموزه های اسلام و مسیحیت

همکاری مناطق ویژه با اتریش برای قطعه سازی خودرو

راه اندازی آزمایشگاه فیبر نوری در یزد – بزودی

تامین منابع مالی چالش اصلی طرح های کلان ملی/همکاری مناطق ویژه با اتریش برای قطعه سازی خودرو

انتخاب رشته تکمیل ظرفیت آزمون کارشناسی 96 دانشگاه آزاد آغاز شد

کیفی سازی آموزش منجر به تثبیت و ماندگاری فعالان اقتصادی در کیش می شود

نبود بازار کار برای اشتغال فارغ التحصیلان علوم انسانی عامل گرایش شدید به رشته های فنی مهندسی

کره زمین، گرمترین سال های خود را سپری می کند

میخی بر تابوت افسردگی؛ فناوری احساسات و تحقق رویاهای دیرینه

محققان اصفهانی پانسمان بیوپلیمری تولید کردند

وزارت علوم برای جذب هیئت علمی دانشگاه فرهنگیان بودجه اختصاص دهد

دانشگاه اردکان با کمبود فضای آموزشی مواجه است

انتخاب رشته تکمیل ظرفیت آزمون کارشناسی 96 دانشگاه آزاد

لزوم توجه ویژه به دانشگاههای دولتی برای تکمیل پروژه های نیمه تمام

"ارسلان شهنی" از سرپرستی فرمانداری دزفول استعفا کرد

بیوگرافی نیما کرمی و همسرش زینب زارع

نجات 5 دانشجوی گرفتارشده در کویر شهرستان خوسف

راه اندازی شعبه خاورمیانه دانشگاه سازمان ملل در جزیره کیش + فیلم

پنجره های هوشمند در راه بازار+عکس

سقوط آزاد با چتر در آریزونا

مدل مانتو دانشجویی ساده و شیک (رسمی و اسپرت)

محققان اصفهان به دانش فنی تولید پانسمان بیوپلیمری دست یافتند

امضای تفاهم نامه مرکز علمی کاربردی شهر بابک با فدراسیون کانگ فوتوآ 21

حساب و کتاب دولا پهنای وزارت علوم با دانشجویان

سفر رییس دانشگاه علمی کاربردی کشور به شهربابک

استخدام دانشگاه آزاد اسلامی (خبر جدید)

چرا نباید "برنج پخته شده مانده" را مصرف کرد

هرگز این نوع برنج را مصرف نکنید

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی اهواز منصوب شد

ثبت نام تکمیل ظرفیت کارشناسی دانشگاه آزاد آغاز شد

استادان منشاء تحولات بنیادین در نظام آموزشی و ارتقاء کیفی دانشگاه هستند

نتایج نهایی تکمیل ظرفیت کنکور هفته آینده منتشر می شود

استقرار مشاور در خوابگاه های دانشجویی

سند فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی به زودی رونمایی می شود

تکمیل آزاد راه هشترود - مراغه تا 2.5 سال آینده

عضویت ائمه جمعه و استانداران در دانشگاه آزاد سیاسی نیست

تشکیل دانشگاه آزاد اسلامی نمونه بارز اقتصاد مقاومتی است

ثبت نام تکمیل ظرفیت کارشناسی دانشگاه آزاد آغاز شد/آخرین مهلت ثبت نام 14 بهمن

تقدیر رییس شورای نظارت و هماهنگی سما استان کرمان از دانشگاه آزاد اسلامی واحد بافت

حضور 48 دانشجوی غیرایرانی در واحد علوم و تحقیقات

فاصله گرفتن افراد خانواده از هم به خاطر اینترنت

اعتراض دانشجویان دانشگاه پیام نور به طرح سوالات غیر استاندارد

خبرهای کوتاه روز

انتخاب حجتی به عنوان عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان آذربایجان شرقی

برگزاری مراسم تکریم و معارفه معاون پژوهش و فناوری واحد اردبیل

معاون جدید دانشگاه و رییس مرکز آموزشی و فرهنگی سما واحد علی آباد کتول معرفی شد

دانشگاه آزاد اسلامی فرصت و نعمت بزرگی برای مملکت است

ثبت نام تکمیل ظرفیت کارشناسی دانشگاه آزاد

فرهنگ مناظره در دانشگاه ها وجود ندارد

چاپ و انتشار سفرنامه مسافر مجهول در شیراز

فرهاد رهبر در گردهمایی معاونان پژوهش و فناوری: ​تحول در نظام آموزش عالی کشور حتما از محل دانشگاه آزاد خواهد بود/وجود دیوان سالاری اداری بسیار پیچیده در امور پژوهشی و تحقیقاتی

فرهاد رهبر در گردهمایی معاونان پژوهش و فناوری: ​تحول در نظام آموزش عالی کشور حتما از محل دانشگاه آزاد خواهد بود/وجود دیوان سالاری اداری بسیار پیچیده در امور پژوهشی و تحقیقاتی