مطالب مرتبط:
اینفوگرافی/ اجاره نشینی در کدام شهر گران تر است؟
جنایت در ویلای اجاره ای
جنایت در ویلای اجاره ای
استخدام تکنسین مکانیک خودرو در کلاب رنتر وب سایت اجاره
افزایش بودجه مسکن با تفکیک وزارت راه و شهرسازی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 26 آذر 1396 ساعت 11:252017-12-17اقتصادي

معیارهای تعیین میزان اجاره بهاء مسکن کدامند؟


ایرنا - افزایش فزاینده اجاره مسکن در مناطق شهری بدون هرنوع ضابطه و قانون در حالی از سوی مالکان واحدهای مسکونی تعیین می شود که هیچ معیاری بر آن حاکم نبوده و قیمت گذاری تنها بر اساس نیاز مالکان تعریف و تعیین می شود.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، مشکل تامین مسکن به عنوان مهم ترین دغدغه اقشار متوسط و کم درآمد جامعه که درصد قابل توجهی از جمعیت کشور را تشکیل می دهند، امنیت اجتماعی و اقتصادی خانواده ها را نشانه رفته است.

اجرای برخی طرح ها از جمله طرح مسکن مهر تاکنون فقط مسکنی زودگذر بر درد بی علاج مسکن اقشار متوسط و ضعیف جامعه بوده است.

عدم توانایی قشر متوسط و کم درآمد جامعه در تامین مسکن که اغلب دارای مشکلات معیشیتی و درآمدی هستند، آنان را به سوی اجاره یا رهن خانه ها و آپارتمان های کوچک و گاه کم کیفیت تولید شده توسط انبوه سازانی سوق داده که منفعت خود را بر رفاه جامعه ترجیح داده اند.

با وجود اینکه بخش مهمی از درآمد ماهیانه خانوارها صرف تامین مسکن از جمله اجاره واحدهای مسکونی می شود، به نظر می رسد تاکنون راهکار مناسبی برای کنترل این هزینه ها با ابزارهای نظارتی اندیشیده نشده است.

عدم رعایت عرف و انصاف در معاملات املاک از جمله در رهن و اجاره که به صورت امری رایج در شهرهای مختلف به وجود آمده، زمینه را برای زیر فشار قرار دادن اقشار کم درآمد و متوسط جامعه توسط مالکان واحدهای مسکونی ایجاد کرده است.

عقد قراردادهای خارج از قانون با بهایی بیشتر از ارزش واقعی واحد مسکونی به عناوین مختلف از جمله رهن که گاه آن را قراردادی مبتنی بر ارزش های اسلامی نیز عنوان می کنند، بیش از پیش بازار اجاره بهاهای سنگین را گرم تر از هر زمانی کرده است.

امری که می توان با ایجاد فرمول و راهبردی مناسب بر اساس ارزش مکانی و منطقه ای ملک و واحدهای مسکونی، قراردادهای منصفانه برای رهن و اجاره و حتی فروش مسکن در نظر گرفت.

نقص های واضح در قوانین مصوب در این زمینه، دست دلالان و حتی صاحبان املاکی را که نه به دنبال مسکن دار کردن مردم، بلکه به دنبال سود خارج از عرف برای خود هستند، باز گذاشته است.

با در نظر گرفتن وضعیت فعلی بازار مسکن و درخواست و تقاضای صاحبان املاک برای در اختیار گرفتن حاشیه سود بیشتر، حقوق مستاجر به عنوان بخش مهمی از جامعه کنونی کشورمان در حال از بین رفتن و در این میان سکوت و انفعال مراجع و دستگاه های متولی و ناظر بر بازار مسکن، کاملا واضح است.

وجود وام های سنگین با دوره های پرداخت کوتاه که توسط سازندگان و انبوه سازان بر پیکر برخی از صاحبان واحدهای مسکونی تحمیل شده را نیز می توان از دلایلی دانست که بار پرداخت آن از دوش مالک برداشته شده و سنگینی آن بر دوش مستاجری نهاده شده که گاه توان آن را نیز ندارد.

بر اساس قانون حقوق مالک و مستاجر، تعیین میزان رهن و اجاره بها بر عهده موجر و مالک ملک خواهد بود و این در حالی است که اختیار کامل در این مورد موجب تحمیل اجاره بهاهای خارج از عرف و سنگین بر مستاجر می شود.

عدم وجود قوانین حقوقی شفاف در زمینه مسکن اجاره ای، همواره چالشی بزرگ برای تامین حقوق مستاجران به عنوان بخش مهمی از جامعه کم درآمد و متوسط در شهرها بوده که مورد غفلت نهادها و سازمان های مدافع حقوق شهروندی بوده است.

تصویب و اجرای قوانین لازم و شفاف در حوزه مسکن، می تواند راهبردی مناسب برای رفع اختلاف نظرها در مورد تعیین میزان اجاره بهای مسکن در شهرها باشد، لیکن فرهنگ سازی در این زمینه فارغ از وجود قوانین مصوب، راهکاری به مراتب کم هزینه تر و گاه عملی تری در اوضاع کنونی خواهد بود.

بنگاه های معاملات ملکی به عنوان بخش مهمی از موضوع تعیین اجاره بهای مسکن، نقش مهمی در افزایش یا کاهش و نیز تعادل در عقد قراردادهای بین مالک و مستاجر است.

با وجود تعیین ارقام رهن و اجاره که از سوی مالک واحدهای مسکونی انجام می شود، لیکن بنگاه های معاملات املاک نقش تسریع کننده و واسطه ای خود را با در نظر گرفتن منافع صنفی انجام می دهند.

دریافت حق معامله به صورت درصدی از هر عقد قرارداد بر اساس میزان رهن یا اجاره، کفه ترازوی میل به افزایش مبالغ و اجاره بها را در زمان عقد قراداد اجاره بها، به نفع مالک سنگین تر می کند.

ایجاد قانون و یا راهکاری مناسب برای نظارت بر این معاملات که گاه با فرارهای مالیاتی نیز همراه بوده و نیز ایجاد ساز و کاری مناسب برای تعیین میزان رهن و اجاره بر اساس ارزش منطقه ای و ریالی ملک می تواند در تعدیل و مهار صعودی اجاره بهای واحدهای مسکونی نقش موثری ایفا کند.

یکی از مستاجران واحدهای مسکونی در این رابطه به خبرنگار ایرنا گفت: برخی مالکان با تعیین ارقام سنگین در قالب رهن و اجاره، فشار سنگینی بر مستاجران وارد کرده و در حال حاضر موارد محدودی با قیمت مناسب در سطح شهرها برای اجاره وجود دارد که اغلب آنها نیز در مناطق حاشیه شهری و با امکانات پایین بوده یا ساختمان هایی در حال تخریب هستند.

حسین قمری اصل افزود: وجود دو واحد با شرایط یکسان اما با اجاره های مختلف، نشان از بی نظمی در موضوع اجاره مسکن در کشور دارد و برای آنکه حق مستاجران ضایع نشود باید راهکاری از سوی مسئولان اندیشیده شود.

یکی دیگر از مستاجران نیز در این خصوص اظهار کرد: در مراجعه به بنگاه های معاملاتی با قیمت های عجیبی در زمینه رهن و اجاره مواجه شدم، به طوریکه در یکی از این موارد در شهری چون مراغه، میزان رهن نصف ارزش فروش ملک بود و پرداخت این میزان از عهده مستاجران خارج است.

علی قربانی زاده اضافه کرد: برخی از واحدهای اجاره ای که حتی امکاناتی مانند سیستم گرمایشی، کابیت بندی و پارکینگ ندارند با قیمت های بسیار بالا در لیست واحدهای اجاره ای املاک قرار گرفته اند و در این موارد حقوق مستاجر به کل نادیده گرفته شده و موجران به دلیل انتفاع بیشتر از هرگونه نوسازی و تعمیر و نگهداری واحد اجاره ای خودداری می کنند.

رییس انجمن صنفی بنگاه های معاملات املاک مراغه نیز در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: عدم وجود قوانین مصوب در زمینه نظارت بر تعیین میزان اجاره بهای مسکن، موجب افزایش آن و در نتیجه رکود در بخش مسکن شده است.

حسین صلواتی افزود: بنگاه های معاملات ملکی با وجود نظارت مستمر اتحادیه صنفی به دلیل نبود قانون الزام آور در مورد اجاره بهای مسکن، فقط بر اساس خواست مالکان واحدهای مسکونی اقدام به عقد قراردادهای اجاره می کنند.

وی ادامه داد: در برخی از موارد، قیمت بیش از عرف برخی از واحدها مسکونی و حتی صنفی موجب وارد آمدن خسارت به مستاجران و نیز بروز برخی اختلافات حقوقی در این زمینه نیز شده است.

وی اضافه کرد: تصویت قوانین توسط دستگاه های متولی امر از جمله دستگاه قضایی و نمایندگان مجلس، گام مهمی در احقاق حقوق شهروندی و تعیین میزان اجاره بهای منصفانه در سطح جامعه خواهد بود.

وی با بیان اینکه توجه به فرهنگ اسلامی در عقود و نیز قراردادها از جمله تاکیدات دین مبین اسلام در جامعه است گفت: رعایت انصاف به عنوان بخشی از آموزه های دینی توسط مالکان در واگذاری واحدهای مسکونی به صورت اجاره می تواند در قالب فرهنگی فراگیر بخش اعظمی از مشکلات موجود در این زمینه را مرتفع سازد.

با وجود اظهارنظرها و دیدگاه ها متفاوت در سطح جامعه، ایجاد قوانین و راهبردهای صنفی در کنار توجه به آموزه های اسلامی و دینی مبتنی بر انصاف و رعایت حقوق شهروندی می تواند چاره گشای کلاف سر درگم تعیین اجاره بهای مسکن در جامعه کنونی باشد.

شهرستان مراغه با حدود 250 هزار نفر جمعیت در 127 کیلومتری تبریز، مرکز آذربایجان شرقی واقع است.

گزارش از: ابراهیم مطلوبی**تنظیم:عیسی عطاپور**انتشار: عزیزی راد
کلید واژه ها: مسکن - اجاره - جامعه - درآمد - رهن و اجاره - بازار مسکن - آپارتمان های کوچک - تامین - بازار - اقشار کم درآمد - قانون - ایرنا - اجاره مسکن - مشکل - آپارتمان - کشور - مسکن مهر - معاملات - اجتماعی - اقتصادی - خانواده - افزایش - عناوین - اسلامی - راهکار - قوانین - مشکلات - تولید - هزینه - امنیت

آخرین اخبار سرویس:
زمزمه تغییرات قریب الوقوع برخی مدیران ارشد گمرکات اجرایی جنوب کشور

مظنه خرید لپ تاپ در بازار

مرتضی مرادی، رابعه زندی پاک بررسی میزان تأثیر مشارکت یا عدم مشارکت شرکتها در ایجاد خوشه صنعتی بر عملکرد نوآوری آنها

واکاوی کارنامه دولت در حوزه تولید چرا تعطیلی بنگاه های اقتصادی شتاب گرفته است؟

مهم ترین عامل کاهش باروری در ایران

جشنواره موسیقی فجر و ماجرای تکرار بیهوده کنسرت ها

68 درصد حجم آب سدهای لرستان خالی است

نرخ مصوب انواع میوه های زمستانی

نیازبه نگرش نو در زنجیره مزرعه تا سفره نباید از ظرفیت های بخش خصوصی غافل شد

کشف شی تاریخی با قدمت سه هزار ساله

نقدینگی 1424 هزار میلیارد تومان شد

نیازبه نگرش نو در زنجیره مزرعه تا سفره/ نباید از ظرفیت های بخش خصوصی غافل شد

نیازبه نگرش نو در زنجیره مزرعه تا سفره/ نباید از ظرفیت های بخش خصوصی غافل شد

هشدار بازیگر زن به دختران جوان ایران

رشد اقتصادی چگونه 4.5 درصد شد؟

بارش برف مرغ را گران کرد

مجتبی عزیزی، عادله مقدم ارائه الگویی برای مدیریت پروژه های توسعه فناوری در صنعت نفت و گاز ایران

شرکت های اروپایی از اعمال دوباره تحریم های آمریکا علیه ایران نگران هستند

نسخه دولتی تامین مالی استارت آپ ها

پشت صحنه هیاهوی هیبریدی ها

اثر ویرانگر حقوق نجومی

اثر ویرانگر حقوق نجومی

یارانه پُردرآمدها حذف خواهد شد؟!

عکسی بی هوا از "الناز شاکردوست" که او را ذوق زده کرد

درست کردن شال گردن با ژاکت قدیمی

از «پیش بینی بانک های بزرگ جهان از آینده قیمت نفت» تا «اشتغال زایی برای آمریکایی ها توسط سامسونگ»

اقتصاد خانواده در ابتدای زندگی مشترک

دماوند را از بالا ببینید/ عکس

مظنه خرید املاک کلنگی در منطقه نیاوران تهران

توقف صعود «تسه»ها در بازار اوراق مسکن

سقوط آزاد بیت کوین در معاملات اروپا

حمایت های میلیاردی از پیام رسان های داخلی

احداث شهرک صنف نمایشگاه داران خودروهای سنگین کرمانشاه/مکان مناسبی جانمایی شده است

ترفندهایی برای خرید طلای عروس

پیراهن زمستان بر تن ماسوله/ عکس

لیست محصولات میتسوبیشی در بازار

آغازعملیات اجرایی احداث بلوار 30 متری ننله

مدیرعامل بانک کشاورزی تغییر کرد

وام بزرگ برای پیام رسان ایرانی

توضیح مدیرعامل منطقه آزاد ارس در مورد استعفایش

واکنش کوبنده سخنگوی انصارالله یمن به عوامفریبی سعودی ها

واردات 60 تن سنگ پا به کشور

وام پرسود به پیام رسان های داخلی

استخدام مترجم خانم و آقا در شرکت نیوشانیک / تهران

استخدام کارشناس پشتیبانی فروش خانم در شرکت پارس کنترل

استراتژِی توسعه پایدار رکن اصلی فعالیت های محیط زیست در کرمان است

آغاز مرحله سوم عرضه گواهی سپرده بانک آینده

مظنه خرید حافظه SSD در بازار چقدر است؟

تاکید بر حمایت از پیام رسان های داخلی

استاندار کرمانشاه: از بانک ها وبیمه ها گلایه داریم

استخدام کارمندپشتیبانی و پاسخگویی به تلفن در ایسام در تهران

استخدام کارمندوصول مطالبات در شرکت تولیدی آرایشی بهداشتی

استخدام کارشناس فروش،کارشناس خرید در شرکت معتبر تولیدی آرایشی

استخدام کارشناس ارشد علوم اجتماعی در مهندسین مشاور آب خاک

استخدام گرافیست و طراح وب،برنامه نویس وب در قم

استخدام سالن دار سینما در مجموعه اریکه ایرانیان در تهران

پشت صحنه هیاهوی هیبریدی ها

زنگ خطر برای سلامتی مردم زابل/ عکس

لحظه تحویل سال 1397

جزییات دلالی قبر در بهشت زهرا

استخدام طراح گرافیک و وب مستر در یک شرکت معتبر در اصفهان

استخدام برنامه نویس PHP و Mobile Application در تهران

استخدام وب مستر خانم مسلط به سئو در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام مسئول دفتر مدیرعامل مسلط به ترکی یا انگلیسی/تهران

استخدام کارشناس فروش حضوری در شرکت ارتباط فرابرد سدید

استخدام کارشناس بازرگانی خرید خارجی خانم در مشهد

افت 40 درصدی درآمد دولت از واردات خودرو

قیمت های نجومی در بازار وارداتی ها

افت سرعت پول تورمی

فال روزانه پنجشنبه 28 دی 1396

نرخ فروش تخم مرغ و جوجه یکروزه در بازار چقدر است؟

مدیریت شهری نوآور ، منعطف وهوشمند نیاز امروز شهرها

افتتاح نمایشگاه بین المللی ساختمان و صنایع وابسته

چین بزرگترین دستگاه تصفیه هوای دنیا به ارتفاع 100 متر را ساخت

استخدام برنامه نویس اندروید ،کارشناس شبکه و تدوینگر در کرج

استخدام منشی خانم مسلط به حسابداری پارسیان در اصفهان

استخدام فروشنده گرم آقا با شرایط عالی در شرکت معتبر در گیلان

استخدام متصدی صندوق خانم در یک مجموعه کافی شاپ و رستوران

استخدام آشپز ماهر و مسئول قلیان آقا در تهران

استخدام کارشناس فروش پورتال در نوآوران ارتباطات دوران در تهران

با موافقت بانک، عرب باغی از ارس رفتنی شد/ انتخاب مدیرعامل جدید به زودی

سخت گیری بانک ها روند بازسازی مناطق زلزله زده را کند می کند

صدای پای تورم

تامین آب مورد نیاز صنعت نیشکر به دلیل خشکسالی مقدور نیست

دولت به هرشکل ممکن کالاهای اساسی را در دسترس مردم قرار می دهد

صرافی های غیرمجاز پلمب می شوند

ستاد خشکسالی خوزستان به زودی تشکیل می شود

گرانی به محصولات کیا رسید!

برنامه ای برای خروج از توافق اوپک مطرح نیست

تولید سالانه 190 هزار تن گوشت قرمز توسط عشایر

افتتاح نمایشگاه ساختمان و صنایع وابسته

تولید خودروی ملی در کره شمالی + عکس

وعده های «پلاسکویی» چگونه فراموش شدند؟

کاهش 18 درصدی واردات نفت هند از ایران در پی اقدام تلافی جویانه

پرورش زالو / زالو درمانی تجارتی پرسود

رویترز: پژو 444 هزار خودرو به ایران فروخت

تازه ترین آمار جان باختگان آلودگی هوا

با 5 میلیون هم می توان خودرو خرید؟

جزییات تسهیلات دهی بانک ها در سال 96

فروش اقساطی محصولات ایران خودرو با مدل 97

معیارهای تعیین میزان اجاره بهاء مسکن کدامند؟

معیارهای تعیین میزان اجاره بهاء مسکن کدامند؟