مطالب مرتبط:
اینفوگرافی/ اجاره نشینی در کدام شهر گران تر است؟
جنایت در ویلای اجاره ای
جنایت در ویلای اجاره ای
استخدام تکنسین مکانیک خودرو در کلاب رنتر وب سایت اجاره
افزایش بودجه مسکن با تفکیک وزارت راه و شهرسازی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 26 آذر 1396 ساعت 11:252017-12-17اقتصادي

معیارهای تعیین میزان اجاره بهاء مسکن کدامند؟


ایرنا - افزایش فزاینده اجاره مسکن در مناطق شهری بدون هرنوع ضابطه و قانون در حالی از سوی مالکان واحدهای مسکونی تعیین می شود که هیچ معیاری بر آن حاکم نبوده و قیمت گذاری تنها بر اساس نیاز مالکان تعریف و تعیین می شود.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، مشکل تامین مسکن به عنوان مهم ترین دغدغه اقشار متوسط و کم درآمد جامعه که درصد قابل توجهی از جمعیت کشور را تشکیل می دهند، امنیت اجتماعی و اقتصادی خانواده ها را نشانه رفته است.

اجرای برخی طرح ها از جمله طرح مسکن مهر تاکنون فقط مسکنی زودگذر بر درد بی علاج مسکن اقشار متوسط و ضعیف جامعه بوده است.

عدم توانایی قشر متوسط و کم درآمد جامعه در تامین مسکن که اغلب دارای مشکلات معیشیتی و درآمدی هستند، آنان را به سوی اجاره یا رهن خانه ها و آپارتمان های کوچک و گاه کم کیفیت تولید شده توسط انبوه سازانی سوق داده که منفعت خود را بر رفاه جامعه ترجیح داده اند.

با وجود اینکه بخش مهمی از درآمد ماهیانه خانوارها صرف تامین مسکن از جمله اجاره واحدهای مسکونی می شود، به نظر می رسد تاکنون راهکار مناسبی برای کنترل این هزینه ها با ابزارهای نظارتی اندیشیده نشده است.

عدم رعایت عرف و انصاف در معاملات املاک از جمله در رهن و اجاره که به صورت امری رایج در شهرهای مختلف به وجود آمده، زمینه را برای زیر فشار قرار دادن اقشار کم درآمد و متوسط جامعه توسط مالکان واحدهای مسکونی ایجاد کرده است.

عقد قراردادهای خارج از قانون با بهایی بیشتر از ارزش واقعی واحد مسکونی به عناوین مختلف از جمله رهن که گاه آن را قراردادی مبتنی بر ارزش های اسلامی نیز عنوان می کنند، بیش از پیش بازار اجاره بهاهای سنگین را گرم تر از هر زمانی کرده است.

امری که می توان با ایجاد فرمول و راهبردی مناسب بر اساس ارزش مکانی و منطقه ای ملک و واحدهای مسکونی، قراردادهای منصفانه برای رهن و اجاره و حتی فروش مسکن در نظر گرفت.

نقص های واضح در قوانین مصوب در این زمینه، دست دلالان و حتی صاحبان املاکی را که نه به دنبال مسکن دار کردن مردم، بلکه به دنبال سود خارج از عرف برای خود هستند، باز گذاشته است.

با در نظر گرفتن وضعیت فعلی بازار مسکن و درخواست و تقاضای صاحبان املاک برای در اختیار گرفتن حاشیه سود بیشتر، حقوق مستاجر به عنوان بخش مهمی از جامعه کنونی کشورمان در حال از بین رفتن و در این میان سکوت و انفعال مراجع و دستگاه های متولی و ناظر بر بازار مسکن، کاملا واضح است.

وجود وام های سنگین با دوره های پرداخت کوتاه که توسط سازندگان و انبوه سازان بر پیکر برخی از صاحبان واحدهای مسکونی تحمیل شده را نیز می توان از دلایلی دانست که بار پرداخت آن از دوش مالک برداشته شده و سنگینی آن بر دوش مستاجری نهاده شده که گاه توان آن را نیز ندارد.

بر اساس قانون حقوق مالک و مستاجر، تعیین میزان رهن و اجاره بها بر عهده موجر و مالک ملک خواهد بود و این در حالی است که اختیار کامل در این مورد موجب تحمیل اجاره بهاهای خارج از عرف و سنگین بر مستاجر می شود.

عدم وجود قوانین حقوقی شفاف در زمینه مسکن اجاره ای، همواره چالشی بزرگ برای تامین حقوق مستاجران به عنوان بخش مهمی از جامعه کم درآمد و متوسط در شهرها بوده که مورد غفلت نهادها و سازمان های مدافع حقوق شهروندی بوده است.

تصویب و اجرای قوانین لازم و شفاف در حوزه مسکن، می تواند راهبردی مناسب برای رفع اختلاف نظرها در مورد تعیین میزان اجاره بهای مسکن در شهرها باشد، لیکن فرهنگ سازی در این زمینه فارغ از وجود قوانین مصوب، راهکاری به مراتب کم هزینه تر و گاه عملی تری در اوضاع کنونی خواهد بود.

بنگاه های معاملات ملکی به عنوان بخش مهمی از موضوع تعیین اجاره بهای مسکن، نقش مهمی در افزایش یا کاهش و نیز تعادل در عقد قراردادهای بین مالک و مستاجر است.

با وجود تعیین ارقام رهن و اجاره که از سوی مالک واحدهای مسکونی انجام می شود، لیکن بنگاه های معاملات املاک نقش تسریع کننده و واسطه ای خود را با در نظر گرفتن منافع صنفی انجام می دهند.

دریافت حق معامله به صورت درصدی از هر عقد قرارداد بر اساس میزان رهن یا اجاره، کفه ترازوی میل به افزایش مبالغ و اجاره بها را در زمان عقد قراداد اجاره بها، به نفع مالک سنگین تر می کند.

ایجاد قانون و یا راهکاری مناسب برای نظارت بر این معاملات که گاه با فرارهای مالیاتی نیز همراه بوده و نیز ایجاد ساز و کاری مناسب برای تعیین میزان رهن و اجاره بر اساس ارزش منطقه ای و ریالی ملک می تواند در تعدیل و مهار صعودی اجاره بهای واحدهای مسکونی نقش موثری ایفا کند.

یکی از مستاجران واحدهای مسکونی در این رابطه به خبرنگار ایرنا گفت: برخی مالکان با تعیین ارقام سنگین در قالب رهن و اجاره، فشار سنگینی بر مستاجران وارد کرده و در حال حاضر موارد محدودی با قیمت مناسب در سطح شهرها برای اجاره وجود دارد که اغلب آنها نیز در مناطق حاشیه شهری و با امکانات پایین بوده یا ساختمان هایی در حال تخریب هستند.

حسین قمری اصل افزود: وجود دو واحد با شرایط یکسان اما با اجاره های مختلف، نشان از بی نظمی در موضوع اجاره مسکن در کشور دارد و برای آنکه حق مستاجران ضایع نشود باید راهکاری از سوی مسئولان اندیشیده شود.

یکی دیگر از مستاجران نیز در این خصوص اظهار کرد: در مراجعه به بنگاه های معاملاتی با قیمت های عجیبی در زمینه رهن و اجاره مواجه شدم، به طوریکه در یکی از این موارد در شهری چون مراغه، میزان رهن نصف ارزش فروش ملک بود و پرداخت این میزان از عهده مستاجران خارج است.

علی قربانی زاده اضافه کرد: برخی از واحدهای اجاره ای که حتی امکاناتی مانند سیستم گرمایشی، کابیت بندی و پارکینگ ندارند با قیمت های بسیار بالا در لیست واحدهای اجاره ای املاک قرار گرفته اند و در این موارد حقوق مستاجر به کل نادیده گرفته شده و موجران به دلیل انتفاع بیشتر از هرگونه نوسازی و تعمیر و نگهداری واحد اجاره ای خودداری می کنند.

رییس انجمن صنفی بنگاه های معاملات املاک مراغه نیز در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: عدم وجود قوانین مصوب در زمینه نظارت بر تعیین میزان اجاره بهای مسکن، موجب افزایش آن و در نتیجه رکود در بخش مسکن شده است.

حسین صلواتی افزود: بنگاه های معاملات ملکی با وجود نظارت مستمر اتحادیه صنفی به دلیل نبود قانون الزام آور در مورد اجاره بهای مسکن، فقط بر اساس خواست مالکان واحدهای مسکونی اقدام به عقد قراردادهای اجاره می کنند.

وی ادامه داد: در برخی از موارد، قیمت بیش از عرف برخی از واحدها مسکونی و حتی صنفی موجب وارد آمدن خسارت به مستاجران و نیز بروز برخی اختلافات حقوقی در این زمینه نیز شده است.

وی اضافه کرد: تصویت قوانین توسط دستگاه های متولی امر از جمله دستگاه قضایی و نمایندگان مجلس، گام مهمی در احقاق حقوق شهروندی و تعیین میزان اجاره بهای منصفانه در سطح جامعه خواهد بود.

وی با بیان اینکه توجه به فرهنگ اسلامی در عقود و نیز قراردادها از جمله تاکیدات دین مبین اسلام در جامعه است گفت: رعایت انصاف به عنوان بخشی از آموزه های دینی توسط مالکان در واگذاری واحدهای مسکونی به صورت اجاره می تواند در قالب فرهنگی فراگیر بخش اعظمی از مشکلات موجود در این زمینه را مرتفع سازد.

با وجود اظهارنظرها و دیدگاه ها متفاوت در سطح جامعه، ایجاد قوانین و راهبردهای صنفی در کنار توجه به آموزه های اسلامی و دینی مبتنی بر انصاف و رعایت حقوق شهروندی می تواند چاره گشای کلاف سر درگم تعیین اجاره بهای مسکن در جامعه کنونی باشد.

شهرستان مراغه با حدود 250 هزار نفر جمعیت در 127 کیلومتری تبریز، مرکز آذربایجان شرقی واقع است.

گزارش از: ابراهیم مطلوبی**تنظیم:عیسی عطاپور**انتشار: عزیزی راد
کلید واژه ها: مسکن - اجاره - جامعه - درآمد - رهن و اجاره - بازار مسکن - آپارتمان های کوچک - تامین - بازار - اقشار کم درآمد - قانون - ایرنا - اجاره مسکن - مشکل - آپارتمان - کشور - مسکن مهر - معاملات - اجتماعی - اقتصادی - خانواده - افزایش - عناوین - اسلامی - راهکار - قوانین - مشکلات - تولید - هزینه - امنیت

آخرین اخبار سرویس:
درآمدهای قرارداد توسعه و بهره برداری میادین نفتی سپهر و جفیر 31 میلیارد دلار است

سکه 29 هزار تومان افت کرد / دلار 4هزارو 824 تومان

آخرین کوییک تولید سال 96 به مزایده گذاشته شد

امضای قرداد بین شرکت نفت و یک شرکت ایرانی

معاون شرکت نفت: قرارداد نفتی بزرگی را با یک شرکت ایرانی امضا کردیم

افزایش نرخ بلیت مترو تهران- کرج فعلا منتفی شد

مذاکرات مزدی در وزارت اقتصاد بی نتیجه ماند

گفتگوی 18:30/ خبر خوش دلیری به شرکتهای دانش بنیان

استحکام بخشی موزه قلعه فلک الافلاک 150 میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد

استحکام بخشی موزه بزرگ قلعه فلک الافلاک 150 میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد

رشد اقتصادی 3.4 درصدی در 9 ماهه امسال

مدیرکل هواشناسی:بی آبی درقم بسیار نزدیکتر از چیزی است که تصور می شود

کارخانه های خودروسازی، راه حل ایران برای خودکفایی در بنزین

استحکام بخشی موزه بزرگ قلعه فلک الافلاک 15 میلیارد اعتبار نیاز دارد

مدیرکل هواشناسی:بی آبی درقم بسیار نزدیکتر از چیزی است که تصور می شود

مصاحبه زومیت با اریک چن، قائم مقام ایسوس درباره ذن فون 5

کاهش بیش از 50 درصدی قاچاق کالا

پیش بینی بازگشت قیمت نفت به کانال 50 دلاری

جذب 1٫9 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی توسط دولت دوازدهم

این کالاها از مالیات بر ارزش افزوده معافند

واریز سود کارمندان به سال آینده موکول شد

استفاده از رنگ های مضر در زعفران های تقلبی

بیش از 130 هزار خانوار در سیستان و بلوچستان سبد کالا دریافت می کنند

عیدی سازمان نقشه برداری به مردم: پانصد هزار نقشه گردشگری به روز برای سفرهای نوروزی/توزیع نیم میلیون

تولید٥٠٠میلیون بشکه ای، عایدی سومین قراردادIPC/ملاک رنگ چشم نیست

عیدی سازمان نقشه برداری به مردم: توزیع نیم میلیون/پانصد هزار نقشه گردشگری به روز برای سفرهای نوروزی

کار قاچاق با رفاقت که حل نشد، با یقه گیری حل می شود؟

ارزش ذاتی بیت کوین چقدر است؟

کار قاچاق با رفاقت که حل نشد، با یقه گیری حل می شود؟

رشد فوق العاده تقاضا برای خرید گوشی دست دوم در بازارهای جهانی

توزیع گندم نامرغوب بین کشاورزان و ضرر 8 میلیاردی/ کشاورزان فاریابی: کمرمان شکست

کمک 850 میلیون ریالی اتاق بازرگانی ارومیه برای آزادی سازی زندانیان

رشد عملکرد تعهدات اعتبار اسنادی صادره بانک رفاه

امضای قرارداد توسعه و بهره برداری میادین نفتی سپهر و جفیر

امضا قرارداد توسعه میدان های نفتی سپهر و جفیر

اظهارات رییس جدید ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز

توسعه یک صد میدان نفتی و گازی با مشارکت شرکت های داخلی در صورت تامین مالی

وجود 170 هزار سالمند بالای 60 سال در لرستان

فارس گزارش می دهد توزیع گندم نامرغوب بین کشاورزان و ضرر 8 میلیاردی/ کشاورزان فاریابی: کمرمان شکست

جدیدترین پیش بینی بازار مسکن در سال 97

وزیر نفت: برای ما تجربه مهم است، نه رنگ مو و چشم

مراسم تودیع و معارفه رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز

فعالیت موسسات غیرمجاز سامان دهی شده است

قرارداد نفتی بزرگی را با یک شرکت ایرانی امضا کردیم

تکاپوی شهروندان قزوینی برای خرید کالا در آستانه نوروز

صاحبان صنایع به پذیرش هیات های تجاری خارجی توجه کنند

استودیو دایس همچنان از بازی Battlefield 1 پشتیبانی خواهد کرد

حقیقی ها در روز اول 224 میلیون سهم «وبصادر» را خریدند

سال آینده شش میلیارد دلار قرارداد با شرکت های ایرانی امضا می شود

ارزش ذاتی بیت کوین چقدر است؟

نرخ باسوادی عشایر آذربایجان غربی به 72 درصد رسید

وزیر نفت: برای ما تجربه مهم است، نه رنگ مو و چشم/نیاز سه میلیارد دلاری طرح توسعه میدان های سپهر و جفیر

سکه طرح جدید 20 هزار تومان گران شد

یک بام و دو هوای بیمه ایران

بیش از 130 هزار خانوار در سیستان و بلوچستان سبد کالا دریافت می کنند

سرمایه گذاری 3هزار میلیارد ریالی برای تولید نخ اکریلیک فرش در امسال

مبارزه با قاچاق در گرو حمایت همه دستگاه هاست

جهانی شدن زعفران ایرانی با اعتبار 60 میلیاردی

قرارداد توسعه میدان های نفتی "سپهر و جفیر" امضا شد

نیاز سه میلیارد دلاری طرح توسعه میدان های سپهر و جفیر

قیمت مرغ شب عید پر کشید

پاکبان کاشانی 100 میلیون تومان وجه نقد را به صاحبش رساند +عکس

کمک 4 میلیاردی سمیرمی ها در جشن نیکوکاری

ارزش پول ملی در سال 96، 35 درصد کاهش یافت

قاچاق کالا و ارز طی 4 سال، 50 درصد کاهش یافت

مراکز اقامتی خراسان رضوی 20 تا 60 درصد تخفیف می دهند

بیش از 500 هزار بروشور فرهنگی بین مسافران نوروزی در لرستان توزیع می شود

وزیر نفت: عده ای گفتند شرکت های خارجی گرگ هستند /برای ما تجربه مهم است، نه رنگ مو و چشم

سیستم پارک خودکار مرسدس بنز، رنج روور و جگوار

جولان ریزگرد ها در ریگان و افزایش شمار بیماران تنفسی به 63نفر

مراکز اقامتی خراسان رضوی 20 تا 60 درصد تخفیف می دهند

سرمایه گذاری 3هزار میلیارد ریالی برای تولید نخ اکریلیک فرش در امسال

معرفی سیستم دستیار پارک مرسدس بنز، رنج روور ولار و جگوار اف-پیس

کار قاچاق با رفاقت که حل نشد، با یقه گیری حل می شود؟

بیش از 500 هزار بروشور فرهنگی بین مسافران نوروزی در لرستان توزیع می شود

مراکز اقامتی خراسان رضوی 20 تا 60 درصد تخفیف می دهند

بمباران پاکدشت

وزیر نفت: برای ما تجربه مهم است، نه رنگ مو و چشم

صد سال با الماس سه پر؛ نگاهی به هشت خوردروی افسانه ای میتسوبیشی

وزیر نفت: برای ما تجربه مهم است، نه رنگ مو و چشم

افزایش قیمت گوشت مرغ در آستانه عید

جلسه دستمزد وزارت اقتصاد هم بی نتیجه پایان یافت

افتتاح پروژه های اداری و ورزشی آبسرد با اعتبار 1 میلیارد تومانی

رییس بسیج اصناف کشور خبر داد تمرکز بسیج اصناف بر ترغیب کسبه بر فروش کالای ایرانی در سال 97

رکود درشب عید بازار خودروهای وارداتی +جدول

تمرکز بسیج اصناف بر ترغیب کسبه بر فروش کالای ایرانی در سال 97

مدیر توتال: اگر آمریکا از برجام خارج شود، به تعهدات خود پایبند خواهیم بود

برف و سرما در برخی مناطق خراسان رضوی به کشاورزان خسارت زد

سرمایه گذاری 2.4 میلیارد دلاری بخش خصوصی برای توسعه 2 میدان نفتی

برای همه شرکت های ایرانی کار داریم

برف و سرما در برخی مناطق خراسان رضوی به کشاورزان خسارت زد

زنگنه: نفت ملی یعنی توان اجرای طرح های بزرگ را داریم

سرمایه گذاری 2.4 میلیارد دلاری بخش خصوصی برای توسعه 2 میدان نفتی

زنگنه: نفت ملی یعنی توان اجرای طرح های بزرگ را داریم

برف و سرما در برخی مناطق خراسان رضوی به کشاورزان خسارت زد

جهش سکه در آخرین یکشنبه سال

شرایط بانک ها و موسسات مطلوب است

آغاز پروژه احداث مدارس اهدایی بیمه پارسیان به مناطق زلزله زده غرب کشور

ذخیره سدها نسبت به پارسال 12 درصد آب رفت

جلسه نهایی شورای عالی کار برای تعیین دستمزد 97 آغاز شد/ 13میلیون کارگر در انتظار نتیجه تعیین دستمزد سال آینده

معیارهای تعیین میزان اجاره بهاء مسکن کدامند؟

معیارهای تعیین میزان اجاره بهاء مسکن کدامند؟