مطالب مرتبط:
علی نصیریان:جشنواره ها بایدبه مسیری خودجوش هدایت شوند
یک کشته بر اثر واژگونی خودروی نیسان
تخریب 2واحدمسکونی و یک مصدوم بر اثر انفجار گاز در اهواز
تخریب 2واحدمسکونی و یک مصدوم بر اثر انفجار گاز در اهواز
سه مصدوم بر اثر انفجار در کوی نبوت
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 26 آذر 1396 ساعت 10:502017-12-17فرهنگي

علی نصیریان: اثر سفارشی در مخاطب دافعه ایجاد می کند


نصیریان معتقد است یکی از مشکلاتی که تا به امروز موجب شده برخی آثار که در زمینه مسائل محیط زیستی ساخته می شود اثرگذار نباشد، سفارشی بودن آنهاست.

- --> کد خبر: 571172 1396/09/26 10:34:06 نصیریان معتقد است یکی از مشکلاتی که تا به امروز موجب شده برخی آثار که در زمینه مسائل محیط زیستی ساخته می شود اثرگذار نباشد، سفارشی بودن آنهاست.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایلنا، نشست خبری نخستین جشنواره فرهنگی- سینمایی آب با حضور علی نصیریان، داریوش فرهنگ، مجید رجبی معمار، هوشنگ گلمکانی، نرگس آبیار و کتایون ریاحی به عنوان اعضای شورای سیاستگذاری، وحید ضرابی نسب دبیر جشنواره و محمد پرورش مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران برگزار شد.

محمد پرورش رییس شورای سیاستگذاری جشنواره با اشاره به وضعیت فعلی آب در کشور گفت: امروز کمبود آب مشکل یک شهر یا استان نیست بلکه مسئله اول جامعه ایران است و همه باید برای تلاش در جهت حل این مشکل و اصلاح الگوی مصرف تلاش کنیم و راهکارهایی را برای جلوگیری از هدر رفتن آب بدست آوریم.

وی با اشاره به نقش هنرمندان و سینماگران در فرهنگ سازی مصرف درست آب، گفت: برگزاری جشنواره آب یک کار دستوری از بالا نیست و ما نیز اصلا دوست نداریم خودمان و عملکردمان را با این جشنواره تبلیغ کنیم و یا اینکه آمار ارائه کنیم بلکه هدف ما آغاز فرآیندی موثر و هدفمند برای نهادینه کردن فرهنگ احترام و ارزش آفرینی به آب و مصرف صحیح آن است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب ادامه داد: برنامه بلند مدت ما راه اندازی یک جشنواره فرهنگی سینمایی است که در آینده توسط خود هنرمندان برگزار شود و حتی به دنبال آن هستیم که در این جشنواره مسئولان درباره عملکرد خود در حوزه آب پاسخگو باشند.

پرورش ادامه داد: واقعیت این است که ما درخصوص مسائل محیط زیستی و استفاده بهینه از آب، هوا و محیط اطرافمان دچار یک خلاء هستیم اما می توان با حضور هنرمندان برنامه های خوبی در این زمینه تولید کرد.

همانگونه که مثلا در آخرین دوره جشنواره فیلم و عکس موبایلی آب که برگزار کردیم بیش از 10 هزار اثر که با موبایل خود شهروندان ساخته شده بود به دفتر جشنواره رسید.

علی نصیریان: اثر سفارشی در مخاطب دافعه ایجاد می کند در ادامه علی نصریان رییس افتخاری جشنواره نیز طی سخنانی گفت: نفس برگزاری جشنواره برای مساله مهمی مانند آب بسیار خوب و ارزشمند است اما این جشنواره باید به سمتی حرکت کند که هنرمندان با دغدغه و اندیشه اثرگذار اثر هنری بسازند.

وی ادامه داد: یکی از مشکلاتی که تا به امروز موجب شده تا برخی آثار که در زمینه مسائل محیط زیستی ساخته می شود اثرگذار نباشد، سفارشی بودن آنهاست زیرا کار سفارشی نه تنها اثر مثبت ندارد بلکه اثر منفی نیز می گذارد و حتی در مخاطب دافعه ایجاد می کند.

نصیریان همچنین گفت: اگر مساله آب برای هنرمندی دغدغه باشد حتی اگر سفارش ساخت اثری را از دستگاهی گرفته باشد می تواند آن اثر و سفارش را تبدیل به یک اثر هنری و تاثیرگذار کند.

داریوش فرهنگ: برای آب باید سوگواره برگزار کنیم داریوش فرهنگ نیز در این نشست گفت: آنچه برای ما مهم تر از جشنواره است مشکل کمبود آب است و من تصور می کنم باید امروز به جای جشنواره ای برای آب غم واره و سوگواره برای آب برگزار کنیم.

وی با اشاره به اینکه بر اساس آمار جهانی کشور ایران در منطقه خشک قرار دارد گفت: ما جز 10 کشوری هستیم که اگر اصلاح الگوی مصرف آب را در پیش نگیریم در 20 سال آینده به خشکسالی مطلق می رسیم.

فرهنگ برگزاری برنامه ها و جشنواره های مختلف را با هدف توجه به اهمیت آب مهم دانست و افزود: جشنواره فرهنگی سینمایی آب می تواند به محلی برای دادن هشدار، تبدیل شود و همه ما را موظف به پاسخگویی پیرامون رفتار با آب کند.

وی بر نقش تلویزیون در فرهنگ سازی تاکید کرد و افزود: صدا و سیما باید به جای برنامه های بی مخاطب از برنامه های فرهنگی حمایت کند و برنامه هایی هشداردهنده پیرامون آب پخش کند.

ما باید در این زمینه شعار و آماردهی را کنار بگذاریم و دنبال عمل باشیم و دولت و مجلس باید پاسخ بدهند که برای اصلاح الگوی مصرف آب چه برنامه هایی انجام داده اند.

رجبی معمار: حمایت خانه هنرمندان از جشنواره آب مجید رجبی معمار مدیرعامل خانه هنرمندان با اشاره به اینکه نهاد مطبوع خود از جشنواره فیلم آب حمایت می کند، افزود: متاسفانه بیشتر از مصرف شهروندان، آب در حوزه مصارف کشاورزی هدر می رود و یکی از بخش هایی که جشنواره باید به آن توجه کند لزوم درست مصرف آب در بخش کشاورزی است.

وی با اشاره به اینکه جشنواره می تواند به محلی برای هشدار پیرامون مصرف آب تبدیل شود، گفت: نباید از یک جشنواره ای سینمایی توقع داشته باشیم که همه مسائل کشور را حل کند و باید انتظار از یک جشنواره معقول و هدفمند باشد.

وی ادامه داد: صدا و سیما در زمینه فرهنگ سازی نقش پر رنگی دارد و قطعا باید در برگزاری جشنواره آب مشارکت بیشتری داشته باشد.

نرگس آبیار: مسئولان در بحران آب نقش مستقیم دارند نرگس آبیار نیز طی سخنانی گفت: بسیاری از مسئولان در سال های گذشته در مساله بحران آب تاثیر و نقش مستقیم داشتند.

سدسازی های اشتباه و برنامه ریزی های نادرست برای بحران آب موجب شده تا مشکل کم آبی بیشتر شود.

وی ادامه داد: اینکه ما و کشورمان در منطقه کم آبی قرار دارد و منابع آبی ما هر روز درحال کاهش است مساله ای است که چندین دهه همه آنرا تکرار می کنند اما متاسفانه انگار هیچ فردی این حرف را باور نمی کند.

کتایون ریاحی: مدیران باید پاسخگو باشند کتایون ریاحی نیز با تاکید بر اینکه بحران آب بسیار شدید است و کم آبی بسیار به ما نزدیک است، گفت: جشنواره ای مانند جشنواره فرهنگی- سینمایی آب باید آنقدر اثرگذار باشد که حتی برخی قوانین را اصلاح کند.

وی ادامه داد: باید بخشی را در جشنواره تعریف کنیم که مدیران پاسخگو باشند که برای اصلاح الگوی مصرف آب چه کردند.

رییس کمیسیون اجتماعی شورای شهر: بزرگ ترین جنگ ها بر سر آب خواهد بود محمدجواد حق شناس رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران نیز گفت: مساله آب بسیار مساله مهمی است و ما برای فرهنگ سازی در زمینه اصلاح الگوی مصرف آب و همچنین توجه به آب نباید منتظر پروتکل های اداری بمانیم.

وی با اشاره به اینکه بحران کم آبی قطعا پیش روی جامعه ما است، گفت: امروز ما در یک وضعیت اضطرار قرار داریم و باید همه تلاشمان را بکنیم تا بحران کم آبی را به عقب بیاندازیم زیرا بر اساس پیش بینی ها بزرگ ترین جنگ های بشر در 2 دهه آینده بر سر آب است.

حق شناس همچنین گفت: امروز ما با همسایگان خود علی رغم روابط خوبی که داریم اما بر سر منابع آب دچار مشکل هستیم و در چند دهه اخیر نیز این مشکلات بیشتر شده است.

حق شناس با اشاره به اینکه مدیرت اشتباه دولت در دهه های گذشته و مصرف بی رویه و بی محابا از آب موجب از بین رفتن منابع آبی کشور شده است، گفت: مثلا زمانی نه چندان دور در استان فارس در عمق 50 متری به آب با کیفیت می رسیدیم اما امروز در عمق 500 متری به آب می رسیم که کیفیت لازم را ندارد.

عضو شورای شهر تهران بر لزوم توجه به هنر و هنرمندان برای فرهنگ سازی درخصوص آب تاکید کرد و افزود: زبان هنر با هیچ زبان دیگری قابل قیاس نیست و هنرمند اگر اثری بسازد که به آن اعتقاد داشته باشد می تواند با اثرش تاثیر بزرگی بگذارد.

گلمکانی: مردم باید حس مالکیت به آب داشته باشند هوشنگ گلمکانی روزنامه نگار و مدیرمسئول ماهنامه فیلم نیز گفت: بخش مهمی از مشکلات آب مدیریت مصرف است و برای اصلاح نحوه مصرف باید به سمتی حرکت کنیم که مردم حس مالکیت عمومی نسبت به آب پیدا کنند.

وی با اشاره به اینکه جشنواره فیلم آب می تواند آثاری را بسازد و نمایش بدهد که اثرگذار باشند، افزود: نباید از فضای مجازی غافل بود زیرا رسانه امروز در درون فضای مجازی تعریف می شود و باید آثاری را تولید کرد که در فضای مجازی مخاطب خوبی داشته باشند.

دبیرجشنواره: پیشنهاد مطرح کردن برگزاری جشنواره در هیات دولت وحید ضرابی نسب دبیر اولین دوره جشنواره فیلم آب نیز گفت: به دنبال آن هستیم که اولین دوره جشنواره فرهنگی سینمایی آب را با قدرت و فرا سازمانی برگزار کنیم و در این راستا دست نیاز به سوی هنرمندان دراز کرده ایم و علاقه داریم تا هنرمندان و سینماگران این جشنواره را جشنواره خودشان بدانند.

وی ادامه داد: مجوزهای لازم از سازمان های مرتبط مانند وزارت ارشاد اخذ شده است و حتی برخی مشاوران وزیر ارشاد به ما پیشنهاد دادند که موضوع برگزاری این جشنواره را در هیات دولت مطرح کنیم.

دبیر جشنواره با تاکید بر اینکه به دنبال مشارکت حداکثری سازمان های مختلف و مرتبط همچون صدا و سیما در جشنواره آب هستیم، گفت: پیش نویس فراخوان جشنواره نوشته شده و به زودی پس از تصویب همراه با جزییات و روند برگزاری در دسترس مخاطبان و علاقمندان قرار می گیرد.


کلید واژه ها: جشنواره - هنرمندان - برگزار - شرکت آب و فاضلاب - جشنواره فرهنگی - شرکت آب و فاضلاب استان تهران - فرهنگ - سفارشی - امروز - محیط - مشکل - مدیرعامل - فاضلاب - فرهنگی - موبایل - برنامه - مصرف - جشنواره فیلم - کتایون ریاحی - استان تهران - استان - مخاطب - شورای - نرگس آبیار - سینماگران - نشست خبری - محمد - کمبود آب - نهادینه - مسئولان

آخرین اخبار سرویس:
شهروند خبرنگار مرکز قزوین + فیلم

شهیدی که مادرش را هرهفته صدا می زند

جهت خرید بلیط جشنواره فیلم فجر اینجا کلیک کنید

همه چیز درباره "امیر" / تصاویر

فعال شدن شورای فرهنگی توسعه تصویر و سینما در چهارمحال و بختیاری

فیلم/ رفتار ستودنی یک روحانی با یک زن روی آنتن زنده

احیای هنر قارت بافی در خراسان جنوبی

جلد گل/پنجشنبه28دی96

بازیگر هندی در آغوش بازیگر زن ایرانی + عکس

اکران فیلم های 《جشنواره فیلم فجر》همزمان با دهه فجر در یزد

بازی گلشیفته فراهانی در یک فیلم اسراییلی

مجموعه خبری 20:45 1396/10/27

گفت و گو با «جک بلک»، مرد اول «جومانجی» جدید

ثبت ملی 27 اثر کشف شده از تپه حسنلو

استقبال گلستانی ها از آزمون حفظ و مفاهیم قرآن کریم

ثبت ملی 27 اثر کشف شده از تپه حسنلو

لوگوی فیلم سینمایی دارکوب رونمایی شد

ضابطان قضایی باید با توزیع غیرمجاز فیلم ها مقابله کنند

فرهاد حسن زاده نامزد دریافت جایزه هانس کریستین اندرسن

مجموعه ورزشی 27 دی + فیلم

باز جشنواره فجر آمد و نوید محمدزاده با شلوارهای عجیب اش +عکس

استقبال گلستانی ها از آزمون حفظ و مفاهیم قرآن کریم

کنسرت مهدی جهانی در جشنواره موسیقی فجر استان فارس

هشتمین روز جشنواره موسیقی فجر/گزارش تصویری

مهران مدیری بطور موقت برنامه هفت را اجرا می کند

برزو ارجمند در ماه مبارک رمضان مشکلات محله را حل می کند

ظاهر متفاوت سحر دولتشاهی در یک فیلم +عکس

زیباترین دختر تهران + عکس

معدوم شدن 16 میلیون قطعه طیور و پرنده در کشور + فیلم

بازیگر "لاتاری" با 3 فیلم در جشنواره فجر +عکس

سحر دولتشاهی و میلاد کی مرام در نمایی از فیلم امیر (اینستاپست)

بازیگر هندی در آغوش گلاره عباسی +عکس

برگزاری نمایشگاه گروهی نقاشی در کیش

گیشه سینمای ایران در دستان کمدی های سطحی/پرویز پرستویی با دو فیلم در انتهای جدول فروش+عکس

چراغ جشنواره تئاتر فجر از امروز با اجرای 89 اثر روشن می شود

سحر دولتشاهی و میلاد کی مرام در نمایی خاص از فیلم امیر (اینستاپست)

حضور فعال ایران در جشنواره بین المللی مسقط

فیلم های تلویزیون در تعطیلات/ نمایش «سی و سه روز»

تئاترهایی که در دو روز اول جشنواره فجر می بینیم

هانیه توسلی تصویر مریلا زارعی را گذاشت اما اسمی از او نبرد +عکس

آغاز جشنواره بین المللی تئاتر فجر

«چشم انداز خالی» منتخب جشنواره آلمانی

خانم های بازیگر در آغوش یکدیگر

کاریکاتور: شرط حضور نوازندگان زن روی صحنه!

نمایش اشیای جدید در موزه هخامنشی تخت جمشید

ظاهر متفاوت سحر دولتشاهی در یک فیلم/ تصویر/خوردن رتیل ، عقرب، ماهی و عنکبوت زنده و خام برای کری خوانی! +عکس ( برگزیده )

فیلم های تلویزیون در تعطیلات/ نمایش سی و سه روز

اوقات شرعی بیست و هشتم دی شیراز + فیلم

اوقات شرعی پنجشنبه به افق قزوین + فیلم

دنیل کریگ: نمی خواهم دایناسور شوم

مجری و بازیگر معروف تلویزیون عزادار شد

مجموعه خبری بخش 20 شبکه خاوران-27 دی

معاون وزیرارشاد: قرآن کتاب دنیا هم هست

واکنش احسان علیخانی به شوخی های یک سریال

مجری و بازیگر معروف تلویزیون عزادار شد + عکس

برنامه نهمین روز جشنواره موسیقی فجر

جشنواره فیلم فجر تاثیر خوبی در آینده فیلم ها دارد

پخش 15 دقیقه ای لیسانسه ها! بازگشت خارج از دید به تلویزیون

ظاهر متفاوت "سحر دولتشاهی" در کنار بازیگر مرد مشهور/عکس

دورهمی در هفت

دورهمی بازیگران لیسانسه ها +عکس

آسمان فارس قسمتی ابری + فیلم

حضور نیما اقلیما با «امیر» در جشنواره فیلم فجر + تصاویر

برنامه پنجشنبه 28 دی ماه 96 سینما های شیراز

هیجان در رقابت بهترین های موسیقی ایران

«ساز و سخن» روی صحنه می رود

تیپ متفاوت «نیوشا ضیغمی» در دوران بارداری + عکس

تازه ترین عکس رضا عطاران در فیلم «مصادره»

«ساز و سخن» روی صحنه می رود

فاطمه معتمدآریا داور جشنواره فجر شد

درگذشت بازیگر زن مشهور بر اثر تصادف

تیپ هستی مهدوی و نیکی کریمی در پاریس +عکس

ظاهر متفاوت سحر دولتشاهی +عکس

قصری رویایی در میان دریاچه

تلاش همسر حسین دهلوی برای حفظ یادگارهای استاد

تیپ متفاوت بازیگران زن مشهور در پاریس/عکس

فرهاد حسن زاده نامزد نهایی جایزه اندرسن شد

عکس/ نمایش پرتره 100 چهره ورزشی ایران

امیر رهبر: درباره انقلاب کاری نکرده ایم/دچار بی نظمی هدایت شده در حوزه فرهنگ هستیم

در دو روز اول جشنواره فجر چه تئاترهایی می بینیم؟

بازیگران «لیسانسه ها 2» در پشت صحنه

رقابت طنزپردازان در «دست پخت های خودمانی»

هنرنمایی نقاشان بدون دست

بازیگر مشهور "شهرزاد" در آغوش بازیگر هندی/عکس

هشتمین شب جشنواره موسیقی فجر (2)

راهیابی فرهاد حسن زاده به مرحله نهایی نوبل ادبیات کودک

واکنش احسان علیخانی به شوخی های سریال «لیسانسه ها» با او+ عکس

بازیگر "لاتاری" با 3 فیلم در جشنواره فجر/عکس

شربت کدوتنبل برای قهوه

عکسی نوستالژی و جذاب از 4 بازیگر محبوب سینما

هشتمین شب جشنواره موسیقی فجر

دلیل عجیب خروج از کشور بازیگر زن ایرانی ! + عکس

پخش 15 دقیقه ای لیسانسه ها! بازگشت خارج از دید به تلویزیون

«پنجشنبه سوری» به یاد آتش نشانان پلاسکو + تیزر

کنسرت موسیقی گروه "ایندیار"

برنامه «هفت» امسال؛ شوخی با سینمای ایران؟!

یادواره شهدای قرآنی برگزار شد

سیدکمال طباییان، مسعود قاراخانی ساختاردهی یک مقاله علمی-پژوهشی برای انتشار موفق آن

شب هشتم جشنواره موسیقی فجر

نگاهی به اجرای همایون سخی در شب هشتم جشنواره صدایی آشنا از یک فرهنگ مشترک

علی نصیریان: اثر سفارشی در مخاطب دافعه ایجاد می کند

علی نصیریان: اثر سفارشی در مخاطب دافعه ایجاد می کند