مطالب مرتبط:
4 سناریوی نامطلوب پیش روی اقتصاد ایران
خودداری آخوندی از اظهارنظر درباره عدم توافق های مسکنی با رییس جمهور/دولت به کمک صندوق های زمین و ساختمان می آید
ناگفته هایی از حضور مجدد ام جی در ایران، ام جی RX5 چه زمانی به ایران می آید؟ + فیلم مصاحبه
روماریو به ایران می آید+عکس
در نقل و انتقالات؛ شفر مهاجم گلزنش را انتخاب کرد / روماریو به ایران می آید+عکس
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 26 آذر 1396 ساعت 02:252017-12-16سياسي

پشت پرده پویش #من پشیمانم از نگاه آرمان امروز/4 سناریوی مخرب اقتصاد ایران/ فقط از احمدی نژادی ها بر می آید/ این شفافیت خوب است /دولت دچار اختلاف چگونه می تواند هماهنگی بین ارکان نظام ایجاد کند؟


حمله روسی به ظریف، پشیمانیم یا پشیمان نیستیم؟، ضد و نقیض های واشنگتن در قبال ایران، فراکسیون امید حامی آخوندی، رسیدن اعتراض به ناکارامدی به مرکزیت دولت، - تیتر اصلی خود را به سخنان روز گذشته اسحاق جهانگیری با عنوان چالش سه میلیون نفری به بیکاری به عنوان پاشنه آشیل دولت اختصاص داد.

موضوعی که در روزنامه خراسان با عنوان پاسخ جهانگیری به نوبخت تیتر اول شده است.

خراسان همچنین در سرمقاله امروز خود با تحلیل اظهارنظر های مسئولان درون دولت این سوال را مطرح می کند که دولت دچار اختلاف چگونه می تواند هماهنگی بین ارکان نظام ایجاد کند؟ اشاره نویسنده این مطلب به بخشی دیگر از سخنان معاون اول رییس جمهور است که در آن از لزوم هماهنگی ارکان نظام با یکدیگر سخن به میان آمده است.

روزنامه جوان نیز با تیتر اعتراض به ناکارآمدی به مرکزیت دولت رسید در کنار تصویر اسحاق جهانگیری برای سخنان روز گذشته او تعبیر اعتراض به ناکارامدی دولت به کار برده است.

در همین حال روزنامه شهروند نیز طی گزارشی از همایش اقتصاد ایران با عنوان خطر عقب گرد اقتصاد ضمن انتشار بخش هایی از مباحث مطرح شده در این همایش 4 ابرچالش اقتصاد ایران از زبان مشاور اقتصادی رییس جمهور را در گزارش خود گنجاند.

کیهان و قدس از جمله روزنامه هایی هستند که رویکرد انتقادی به بودجه 97 را همچنان در دستور کار خود دارند و تیتر اول هر دوی آن ها مربوط به لایحه بودجه سال آینده است.

روزنامه کیهان با بررسی نگاهی به جدول 20 در بودجه 97 از 293 طرح عمرانی فقط با 20 میلیارد تومان به عنوان فریب مردم و نمایندگان یاد می کند و همین عنوان را به عنوان تیتر اول شماره امروز خود انتخاب کرده است.

قدس نیز در حالیکه تصویر تجلیل حجت الاسلام رییسی از کشتی گیر جوان علیرضا کریمی را در مرکز صفحه قرار داده عنوان مناطق محروم در حاشیه بودجه 97 را تیتر اول خود انتخاب کرده است.

در ادامه تعدادی از یادداشت ها، سرمقاله ها و گزارش های منتشر شده در روزنامه های امروز را مرور می کنیم: دولت دچار اختلاف چگونه می تواند هماهنگی بین ارکان نظام ایجاد کند؟خراسان در سرمقاله امروز این روزنامه به ماجرای اظهارات نوبخت و پاسخ های جهانگیری که هر دو از اعضای مؤثر دولت هستند پرداخت و نوشت: روز گذشته اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهور صحبت هایی را مطرح کرد که پرداختن به سه وجه از آن ضروری است.

بخشی از این سخنان را باید پاسخ صریح و در مواردی ضمنی به سخنان روز پنج شنبه هفته گذشته محمد باقر نوبخت، رییس سازمان برنامه و بودجه دانست.

جهانگیری در بخشی از سخنان خود آمار عجیب نوبخت مبنی بر وجود حداقل سه بیکار تحصیل کرده در هر خانه را رد کرد و با استناد به آمار مرکز آمار (که از قضا زیر مجموعه خود نوبخت است) تعداد بیکاران را سه میلیون نفر ذکر کرد، اما نکته مهم تر بحث قیمت ارز است.

همچنین در حالی که نوبخت اعلام کرده بود که رییس جمهور از افزایش نرخ ارز مکدر است، جهانگیری گفت: درباره ارز، هنوز برخورد علمی صورت نگرفته و مجدد اشتباهات تکرار شده است.

دومین وجه از صحبت های جهانگیری به انتقاد از تداوم چالش های جدی در بخش هایی از اقتصاد کشور بر می گردد.

جهانگیری از مشکلات پیچیده نظام بانکی که حتی امکان باز کردن آن ها وجود ندارد، سخن گفت و به بحران صندوق های بازنشستگی و بار مالی 60 هزار میلیارد تومانی پرداخت دولت به صندوق بازنشستگی کشوری در لایحه بودجه 97 اشاره کرد.

وی همچنین از امنیتی شدن معضل آب و بحران ریزگرد ها و محیط زیست نیز سخن به میان آورده است.

سومین بخش صحبت های معاون اول رییس جمهور به راهکار برون رفت از این بحران ها باز می گردد.

وی مهم ترین چالش کنونی را در چگونگی هماهنگی میان همه ارکان نظام برای پیدا کردن راهکار های مناسب در برابر چالش ها دانسته و گفته است: با تغییر دولت ها سیاست های ما عوض می شود و رییس جمهور جدید فکر کرده هرچه رییس جمهور قبلی انجا م.

داده همه را باید تغییر دهد یا با تغییر یک وزیر یا یک مدیر خیلی از سیاست ها تغییر یافته است.

اگر بخواهیم نخ تسبیح این سه وجه سخنان انتقادی معاون اول رییس جمهور را بیابیم باید به معضل مهم اقتصاد سیاسی ایران بپردازیم.

این معضل مهم به حاشیه رفتن اقتصاد است.

اگر فضای انتخابات ریاست جمهوری دوره های اخیر را مرور کنیم می بینیم که بخش عمده ای از فضای نقد ها و دفاع ها متوجه رویکرد های سیاسی و بعضا حتی حواشی سیاسی است.

در شرایطی که بحران های زیست محیطی و اقتصادی و هدررفت منابع در نظام بانکی و بودجه ریزی به گونه ای است که می تواند از نگرانی خواب را در چشم سیاست گذاران برباید، بحث اقتصاد تابعی از شرایط بین المللی و رفع تحریم ها تصویر می شود و دیگر وجوه اقتصاد تحت تاثیر مذاکرات قرار می گیرد.

در دوره انتخابات اخیر نیز می توان مصداق هایی از ادبیات سیاسی و حاشیه ای را که جای موضوعات اصلی کشور و اقتصاد را گرفت و موضوع بحث دو طرف شد، فهرست کرد.

اکنون ما با دولتی مواجه هستیم که در تصمیمات کلان اقتصادی با اختلاف دیدگاه مواجه است.

بخشی از دولت به صراحت معتقد به افزایش نرخ ارز متناسب با تورم و بخشی دیگر از جمله رییس جمهور طرفدار ثبات نرخ ارز هستند.

پیش از این نیز در دولت گذشته اختلاف بر سر بسته خروج از رکود به تداوم رکود منجر شد و اکنون بر سر یکی از مهم ترین موضوعات در دولت اختلافی علنی مطرح شده است.

شاید همین اختلافات بوده که دولت نتوانسته است تاکنون در مسیر خروج از شش اَبَر بحران نه تنها ناکام بماند بلکه ابربحران ها تشدید شود.

در این میان اگرچه معاون اول رییس جمهور انتقاد به جایی را مطرح می کند که چگونگی هماهنگی میان همه ارکان نظام برای پیدا کردن راهکار های مناسب در برابر چالش ها، مهم ترین چالش کنونی کشور است، اما طرح این پرسش ضروری است که دولت دچار اختلاف چگونه می تواند هماهنگی بین ارکان نظام ایجاد کند.

واقعیت تلخ این است که در هر دو جناح عمده سیاسی کشور، اجماع روشنی درباره سیاست های اقتصادی وجود ندارد.

قطعا ریشه این معضل به فقدان حزب و تشکل های ریشه داری که به صورت مبنایی به تدوین مرام نامه بپردازند، باز می گردد، اما اکنون پرسش این است که در قبال نحوه تعیین نرخ ارز (تثبیت نرخ یا تعدیل آن متناسب با تورم)، نحوه توزیع یارانه ها و سیاست های فقرزدایی (توزیع نقدی یا کمک های غیرنقدی)، نحوه حمایت از تولید و چگونگی ایجاد اشتغال (اتکا به وام های بانکی و پول پاشی یا شناسایی فعالیت های مستدل ایجاد شغل) چه تفاوتی بین طیف های سیاسی مختلف وجود دارد.

فقط از احمدی نژادی ها بر می آید عادل جهان آرای در سرمقاله امروز همدلی نوشت: داستان سیاست در کشور ما عجیب و مجموعه ای از پارادوکس هاست.

این روز ها که هیاهوی یاران احمدی نژاد مبنی بر حق خواهی یا به اصطلاح احقاق حق بخشی از فضای سپهر سیاست ایران را به خود اختصاص داده است، شاید بتوان به گوشه ای از این تناقض ها دست یافت.

اگر هر کس بتواند در کشور برای تظلم خواهی خود به شکل های مختلف بخصوص شکل مسالمت آمیز کاری انجام دهد، شاید بتوان آن را به فال نیک گرفت و اتفاقا از نشانه های مردم سالاری و قانون مداری در کشور است.

اما بست نشینی های یاران احمدی نژاد و خود او برای آنکه بتوانند پرونده هایشان را به گفته محمد جهرمی، مدیرعامل سابق بانک صادرات مختومه کنند، سوال بزرگی در ذهن مردم ایجاد می کند و این که آیا دیگران هم می توانند مثل احمدی نژاد در شاه عبدالعظیم (ع) به رسم سیاستمداران عهد قاجار بست بنشینند و به دنبال احقاق حقوق از دست رفته خود باشند.

آیا در 4 دهه اخیر چنین موردی دیده شده است و اگر شد، کسی با آن ها برخورد نکرده و عمل شان مصداق تشویش اذهان عمومی تلقی نشده است.

در حافظه تاریخی ما و خصوصا در بطن رسانه ها در 4 دهه اخیر چنین موردی دیده نشده است.

اعتراض های اصناف کارگری یا حتی تجمع گاه وبیگاه معلم ها یا بازنشستگان و این اواخر اعتراض های مال باختگان موسسه های مالی یقینا از لحاظ ماهیت با رفتار احمدی نژادی ها تفاوت دارد.

بسیاری از کارشناسان سیاست در ایران معتقدند که رفتار احمدی نژاد ی ها شاید در نوع خود به بدعتی ختم شود که دیگر چهره های سیاسی که به دلایل مختلف احساس می کنند حقی از آن ها تضییع شده است، بتوانند از این طریق فشاری ایجاد کنند تا به حق خود برسند.

ولی آنچه که شواهد نشان می دهد، گویا این رفتار ساختارشکنانه احمدی نژاد ی ها فقط خاص خود او و یارانش است و دیگران خدای نکرده نباید بر این نمط رفتار کنند.

این در حالی است که به گواه خبر ها و اسناد منتشرشده مختلف کوتاهی های گوناگونی در دوران هشت ساله صدارت دکتر احمدی نژاد صورت گرفته است که برخی از آن ها یا فرصت بررسی پیدا نکرده اند و برخی نیز مانند فساد 3 هزار میلیارد تومانی در جریان است.

در عین حال شک نداریم هر کس که گمان می کند ظلمی بر او شده است، باید احقاق حق کند و احمدی نژاد ی ها به عنوان شهروندان این کشور هم اگر حقی دارند باید احقاق حق کنند و یقینا این انتظاری غیر منطقی نیست.

اما این که فقط آن ها حق دارند به هر شیوه ای عمل کنند و کسی هم جلودار آن ها نباشد، جای پرسش دارد، این که این طیف از چه قدرت و توانی برخوردارند که به راحتی می توانند هر کس و هر قوه را به چالش بکشند.

این پارادوکس ها، سیاست در ایران را پیچیده می سازد.

4 سناریوی مخرب اقتصاد ایران روزنامه شهروند در بخشی از گزارش خود با عنوان خطر عقب گرد اقتصاد نوشت: مسعود نیلی، مشاور اقتصادی رییس جمهوری در دومین همایش اقتصاد ایران که پیشتر ابرچالش های اصلی اقتصاد ایران را بودجه، نظام بانکی، محیط زیست، آب، صندوق های بازنشستگی و بیکاری ارزیابی کرده بود، در این همایش گفت: صندوق بازنشستگی، نظام بانکی، قیمت گذاری و در نهایت بودجه، ابرچالش های اقتصاد ایران هستند که برآیند آن، رشد اقتصادی پایین و ابرچالش بیکاری است که اقتصاد ایران را درگیر خود می کند؛ در کنار سازوکار های مخرب رشد نیز سازوکار تضعیف کننده رشد ازجمله نبود بنگاهداری خصوصی و ضعیف بودن تعامل با دنیا وجود دارد.

بر این اساس، نرخ بالای بیکاری و فقر نیز گریبانگیر کشور می شود.

او در ادامه با اشاره به چهار سناریوی مخرب پیش روی اقتصاد ایران گفت: اگر ویژگی های عملکرد بلندمدت اقتصاد ایران را داده شده بگیریم، 4 سناریوی نامطلوب پیش روی ما قرار خواهد گرفت که سناریوی اول آن است که سناریو های مخرب رشد را داده شده بگیریم، یعنی مداخلات دولت در بنگاهداری در کنار تورم 20 درصدی حفظ می شود؛ پس اگر این جا محور را تعامل با دنیا بگذاریم و با جذب منابع، تولید را راه بیندازیم، به انباشت بدهی خارجی تبدیل خواهد شد.

سناریوی دوم این است که وضع نامساعد تعامل با دنیا و عوامل مخرب را نیز داده شده انگاشته و با حفظ آن شرایط، بر خصوصی سازی تأکید کنیم، پس در این جا خصولتی ها رشد خواهند کرد؛ چراکه بنگاه ها انگیزه کافی را ندارند.

نیلی سناریوی سوم را انگاشتن تورم مزمن 20 درصدی به عنوان پیش فرض دانست و خاطرنشان کرد: اصلاحات ساختاری با حفظ تورم 20 درصدی منجر به این می شود که بازگشت مجدد به عدم تعادل در اقتصاد داشته باشیم و سازوکار های مخرب دوباره بازخواهد گشت، اما در سناریوی چهارم، حفظ سازوکار های مخرب رشد در دستور کار قرار گرفته و تورم کاهش می یابد، در این صورت تورم مجدد بازخواهد گشت، چراکه عواملی که از سمت بنگاه مداخلات را ایجاد کرده اند، به کسری بودجه دولت می انجامد و تورم را مجدد حاصل می کند؛ پس عملکرد بلندمدت اقتصاد ایران از اینرسی بالایی برخوردار و اشتباه است که اگر بخواهیم به صورت موردی در این چهار زمینه به این موضوع بپردازیم.

او با تأکید بر این که به راه حل جامع نیاز داریم، گفت: اگر به این 4 سناریو به صورت جداگانه نگاه کنیم، به حالت قبل بازخواهیم گشت؛ این در شرایطی است که این 4 سناریو را بدون استثنا در سال های قبل تجربه کرده ایم.

این شفافیت خوب است آفتاب یزد نیز در سرمقاله امروز خود با اشاره به بحث ها و نقد ها و تحلیل ها در باره بودجه 97 بخشی از آن را نوعی شفافیت دانست و نوشت: اینکه بودجه سال 1397 در این حد از شفافیت قرار دارد که تقریبا همه در شبکه های اجتماعی در مورد آن اظهارنظر می نمایند مایه خوشوقتی و خشنودی است.

پیش از این چنین نبود.

معمولا غالب مردم فقط اعداد کلی را می دانستند و اینکه در مجلس این لایحه تصویب شده یا خیر.

اما اکنون به لطف شبکه های اجتماعی به شکلی ردیف های بودجه در مقابل دیدگان همه است که طی روز های گذشته اشخاص و نهاد هایی مجبور شده اند در خصوص ردیف های بودجه ای خود توضیح دهند.

بگذریم از اینکه برخی هم به روی مبارک خود نیاوردند! اما به هرحال مهمترین آن ها حاج سید حسن خمینی بود که توضیح داد از بودجه تعریف شده ریالی در جیب او و نزدیکانش نخواهد رفت و همه آن صرف تولیت حرم مطهر و متعلقاتش می گردد.

غلامعلی حدادعادل هم که وقتی دید بازتاب ها رو به فزونی است توضیح داد موسسه متبوع وی برای ابداع هر لغت 12 میلیون تومان از دولت پول نمی گیرد و گویا اعداد و ارقام درست و صحیح ذکر نشده است! فلذا صرفنظر از انتقادات، این روند مبارک است و می تواند منشا خیر و برکت گردد.

اینکه چگونه و چطور، عرض می کنم.

حتما می دانید به هرحال به دلایل متعدد و متنوع بازو های نظارتی از توان لازم برخوردار نیستند و تجربه نشان داده نمی توانند در برابر برخی خواسته های ناصواب نظارتی و مقاوتی داشته باشند.

از همین رو به دلیل شفافیت اخیر، مردم دقیقا پی خواهند برد پیشنهاد دولت در بودجه در قوه مقننه دچار چه سرنوشتی می گردد و پس از آن نیز شورای نگهبان چه نظری بر روی آن خواهند نوشت.

این روند موجب می گردد آن عده ای که تا پیش از این در تاریکخانه ها عدد جا به جا می نمودند و برای خود چرتکه می انداختند متوجه شوند هر اقدام اشتباهی طوفانی را در شبکه های اجتماعی به راه می اندازد که کل کشور را تحت تاثیر خود قرار می دهد.

فی المثل تصمیم عجیب دولت در مورد افزایش عوارض خروج از کشور باعث شد نویسندگان بودجه انعطاف به خرج داده و عقب نشینی کنند و یا سخنگوی دولت در خصوص واکنش ها نسبت به افزایش احتمالی قیمت بنزین مدعی شود که برای ایجاد یک میلیون شغل ناچارند به گرانی حامل های انرژی.

هر چند توضیح نداد چرا مردم باید تاوان تولیدات بی کیفیت خودرو های داخلی را با مصرف بالا بدهند.

به همین ترتیب مجلس و نمایندگان آن هم بایستی پاسخگو باشند.

برای نمونه حالا که دولت برخی ردیف های بودجه ای را حذف نموده و زیر نظر وزارت ارشاد قرار داده بهارستان نشینان باید این نقطه قوت لایحه را ارج نهند و حتی آن را تقویت نیز نمایند.

پس از تصویب و ابلاغ هم، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی موظف است از قانون تخطی نکند و آن را مو به مو اجرا نماید.

با انفجار اطلاعات، دیگر کسی نمی تواند قِسر در رود.

همه باید پاسخگو باشند.

آنان هم که مقاومت می کنند و یا بر اشتباه خود اصرار می ورزند ناخودآگاه و به طرق مختلف حذف می گردند.

ختم کلام آنکه راه گریزی نیست.

پشت پرده پویش #من پشیمانم از نگاه آرمان امروزآرمان امروز در گزارشی پویش من پشیمانم را رمزجدید تخریب دولت قلمداد کرد و نوشت: زمانی که در اردیبهشت 96 با روحانی هم پیمان شدیم و عهد کردیم که به عقب باز نمی گردیم فکر این را کرده بودیم که شاید روحانی با محدودیت هایی مواجه شود.

آن روز ها با روحانی عهد بستیم که این راه را تا آخر بپیماییم، اما امروز انگار برخی از رأی خود به رییس جمهور پشیمانند و کمپین می سازند.

درست است که مردم از مشکلات اقتصادی و معیشتی رنج می برند و دولت به برخی وعده ها عمل نکرده، اما نباید در زمین رقیب بازی کرد، چون پشیمانی از رأی دقیقا چیزی است که آن ها می خواهند.

جریان رقیب صرفا در شرایط تحریم رأی می آورد، پس اگر کسانی که از رأی به روحانی ابراز پشیمانی می کنند مقداری سیاست پیشه کنند می فهمند که به خطا رفته اند و باید حمایت توام با نقد داشته باشند.

اخیرا در فضای مجازی کمپینی با هشتگ من پشیمانم ایجاد شده که قصد دارد دولت دوازدهم را تحت فشار قرار دهد و شرایط کشور را غیرواقعی و بهم ریخته نشان دهد.

البته نباید منکر برخی نواقص و کاستی ها در دولت بود، اما این دلیل نمی شود که از راهی که آمده ایم بازگردیم.

شاید بسیاری از آن هایی که در 29 اردیبهشت سال جاری به روحانی رأی دادند فکر می کردند که با رأی به او کلید بهشت را دریافت خواهند کرد و دیگر شاهد هیچ گونه معضل و مشکلی در کشور نخواهند بود.

از این رو برای آن ها که فکر می کردند با رأی به روحانی کشور را گلستان خواهند یافت ذکر چند نکته الزامی است.

نخست اینکه برای رصد شرایط جامعه باید واقعیات را در نظر گرفت و اینکه اکنون در چه شرایط سیاسی و اقتصادی به سر می بریم.

روحانی نگفت، اگر به من رأی بدهید دیگر مشکل بیکاری نخواهید داشت و حامل های انرژی گران نمی شود، بلکه روحانی تلاش برای حل مشکل بیکاری، ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی را به مردم وعده داد.

کسانی که به دولت هجمه می برند بد نیست سال های 84 تا 92 را به یاد بیاورند؛ تحریم ها زمان روحانی رخ نداد، اما این روحانی و تیم مذاکره کننده اش بودند که آن را رفع کردند.

صادرات زیر یک میلیون بشکه نفت در دولت روحانی رخ نداد، اما هم او بود که با به کارگیری وزیری کار بلد، چون زنگنه این کاستی را جبران کرد و صادرات را به مرز 3 میلیون بشکه در روز افزایش داد.

تورم در دولت روحانی 44 درصد نشد، اما او بود که با سیاست های اقتصادی درست تورم را از 44 درصد به 8 درصد رساند و شاخص های اقتصادی را مثبت کرد.

از این رو به نظر می رسد این مخالفان دولت هستند که در لباس مردم به پشیمانی از رأی به دولت دامن می زنند.

دلواپسان می دانند که اکنون هیچ جای تحرکی برایشان باقی نمانده و برای همین با رسوخ میان مردم و دولت می خواهند نوعی بدبینی و اختلاف را میان مردم و دولت پدید آورند.

با اینکه از حمایت از دولت سخن گفتیم و راهی که پشت سر گذاشتیم و پیش رو داریم، اما دولت و رییس جمهور نیز باید بدانند که مردم با کسی عقد اخوت نبسته اند.

از این رو باید فکری به حال مشکلات معیشتی و رفاه اقتصادی مردم کند.

روحانی در انتخابات وعده هایی به مردم داد که سطح انتظارات را بالا برده است.

حال که او رأی شایسته ای از مردم گرفته باید به وعده های خود و مطالبات مردم جامه عمل بپوشاند.

گرچه اصلاح طلبان نیز به عنوان حامیان اصلی رییس جمهور از او گله مندند و معتقدند مجموعه دولت با این جریان نامهربانی های بسیار داشته، اما راهبرد آن ها این است که ضمن حمایت از رییس جمهور انتقاد سازنده خود را نیز داشته باشند.

کسانی که از رای 29 اردیبهشت خود اظهار پشیمانی می کنند، گمان می کنند دولت، یعنی خودرو آماده که تحویل فرد پیروز در انتخابات می شود و او می تواند آن را به هر جایی که خواست ببرد.

در این راستا باید بدانیم که همه چیز طبق میل و خواسته روحانی پیش نرفته و او در بسیاری از موارد با برخی نهاد ها مدارا کرده است.

نکته مهم این است که انتقادات جدی به عملکرد رییس جمهور، اطرافیان و دولت وارد است و مردم به عنوان جمهور حق انتقاد و اعتراض دارند و اساسا رأی داده اند که عملکرد ها را نقد کنند و فریاد بزنند، اما حق پشیمانی ندارند، چون این راهی است که با هم شروع کردیم و با هم به پایان خواهیم رساند.


کلید واژه ها: روزنامه - اسحاق جهانگیری - جهانگیری - معاون اول رییس جمهور - دولت - اقتصاد ایران - اقتصاد - رییس جمهور - امروز - سرمقاله - ایران - بودجه - خراسان - اعتراض - نظام - گزارش - اسحاق - روزنامه کیهان - انتخاب - هایی - روزنامه جوان - لایحه بودجه - معاون - تصویر - نوبخت - کیهان - همایش - جوان - کشتی گیر - نویسنده

آخرین اخبار سرویس:
تیپ نوه مرحوم فردین دیشب در یک مراسم! + عکس

راه اندازه مجمع خیرین علمی در فارس/آموزش رایگان برای دانش آموزان کم برخوردار

عبدالله ناصری: روحانی مردم را روشن کند/ اعتراضات اخیر حرکتی اجتماعی و درونی بود

قیمت گوجه فرنگی در محله احمدی نژاد چقدر است؟

فراخوان مقاله با موضوع شورای آموزش و پرورش در قوچان

فاطمه سادات علوی علی آبادی، محمد سپهری ، سید عیرضا واسعی رازکاوی مهاجرت علی بن محمد باقر به کاشان و پیامدهای آن

مروری کوتاه بر دو نظریه از دو نسل نظریه پردازان انقلاب؛ انقلاب در نظریه های انقلاب

پیگیری رسانه ها باعث منع شکار فلامینگو در کربلا شد

با شتاب بیشتر در مسیر توسعه علمی کشور گام برداریم

حمله آنکارا به عفرین با چراغ سبز روسها

اعتصاب فلسطینیان در اعتراض به سفر معاون ترامپ

تقاضای محمود عباس از اروپا برای به رسمیت شناختن کشور فلسطین/ 4 کشور اروپایی کشور فلسطین را به رسمیت می شناسند

آتش و خشم در کاخ سفید ترامپ (قسمت 12)/ رنج و عذاب ملانیا

خوشگذرانی سارا منجزی پور در آب های خلیج فارس! + عکس

روزی که ضرغامی از احمدی نژاد رودست خورد

آخرین خبر از اخذ مالیات از خانه های خالی

چرایی عدم حضور مدیران شهری در مراسم شهدای پلاسکو/ آخرین وضعیت ارائه خدمات به خانواده شهدا

رویدادهایی که امروز در قم خبری می شود/2 بهمن ماه

نیروی انتظامی در حوادث اخیر بااقتدار توأم با رأفت عمل کرد

رزمایش مشترک محمد رسول الله(ص) در سواحل مکران

اتفاق بی سابقه/ آجر چینی در اتاق استاد در یکی از دانشگاه های تهران! + عکس

فقیرترین شخص روی زمین چه کسی است؟

انتشار ویدئویی از "جلسه انتخاب رهبری" خیانت بود

من و فی فی و می می همین الان یهویی! + عکس

آیا "زهرا رهنورد" رفع حصر شده است؟

طلایی ترین فرصتی که به هر انسانی داده می شود

بهترین فرصت برای تاختن شیطان و نابودکردن اعمال صالح

بزرگترین سرمایه آدمی در روز قیامت

آشنایی با نحوه رسیدگی به جرایم اطفال و نوجوانان

واکنش سیدعلی خمینی به ناآرامی های اخیر

از رییس جمهوری در گفتگوی تلویزیونی امشب چه سوالی دارید؟ اعلام آی دی تلگرام

صحبت های شنیدنی همسرانِ دریانوردان آسمانی سانچی با مردم و مسئولان

روزنامه استخدامی استان خراسان جنوبی و شهر بیرجند | دوشنبه 2 بهمن 96

روزنامه استخدامی استان البرز و شهر کرج | دوشنبه 2 بهمن 96

ماجرای خبر یک نماینده مجلس از رفع حصر زهرا رهنورد

محمدرحیم عیوضی، مهسا فلاح حسینی اسلام هراسی و سناریوهای پیش روی آن

بازبینی قانون رسیدگی به دارایی مقامات ضروری است/مجری قانون نمی تواند قوه قضاییه باشد

روحانی امشب از چه با مردم سخن می گوید؟

شهادت مستشار ایرانی در سوریه+ عکس

به بهانه سالروز ترور انقلابی منصور به دست فداییان اسلام کاپیتولاسیون؛ از احیا تا الغا

محمدجواد اخوان سهم نهادهای خارج از دولت از بودجه کل کشور چقدر است؟

خلاقیت جدید محسن افشانی! +عکس

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | دوشنبه 2 بهمن 96

معماری ناب ایرانی در بازار کاشان/ عکس

محمدعلی بصیری - سید علی مجیدی نژاد - سید قائم موسوی واکاوی تهدیدات امنیتی داعش بر محور مقاومت و تأثیر آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران

ظریف: دوران محروم کردن دیگران از امنیت گذشته

دستگیری نماینده مجلس قانونگذاری فلسطین توسط نیرو های رژیم صهیونیستی

حقوق کدام گروه های شغلی افزایش نمی یابد؟

اسحاق نیکزاد نقش سازمان های حفاظتی در رصد و واپایش فرایندهای اقتصادی نیروهای مسلح

طیبه شکیبایی, اقبال زارعی, معصومه اسمعیلی, موسی جاودان بررسی تأثیر الگوی مشاوره ای اسمای حسنا بر اصلاح تصور زنان متأهل نسبت به خداوند

سنای آمریکا رأی گیری درباره طرح بازگشایی دولت ترامپ را به تعویق انداخت

پای قدرتمند و طبیعیِ خودمان را با عصای بیگانه عوض نکنیم/ به بیگانه نباید چشم دوخت

بزرگترین سرمایه آدمی در روز قیامت

سازمان ملل: طرف های یمنی به ازسرگیری مذاکرات پاسخ مثبت دادند

قربانعلی قربانزاده، فریدون فائضی نیا، سمیه ترابی مطالعه تطبیقی خط مشی سیاسی سلفیت اصلاحی- تنویری و سلفیت جهادی- تکفیری

سید حبیب الله میرغفوری، مسعود عطایی قراچه، مصطفی گنجی اشکذری، آرزو عالی بررسی رابطه میان بهروزی روان شناختی و وفاداری کارکنان با تأکید بر نقش فضیلت سازمانی

پرونده ای برای تفویض اختیارات به استانداران

یادداشت/ جواد منصوری کارنامه ترامپ

بازداشت نماینده مجلس قانونگذاری فلسطین در منزلش در کرانه باختری

فیروز فلاحی ، رضا رنج پور، توحید شکری بررسی وجود همگرایی تصادفی و بتا در مصرف سرانه ی انرژی کشورهای عضو اوپک

یادداشت/ محمد علومی تکمیل کلکسیون ناکامی های منطقه ای آمریکا

آیت الله خامنه ای: رشد و تکامل انسانها بدون فضای آزاد امکان ندارد؛ در فضای استبدادی امکان‏پذیر نیست که افراد و جامعه رشد کنند

امام خمینی(س): نمی شود عواطف و احساسات معنوی آنان (جوانان و اندیشمندان) را نادیده گرفت و فوراً انگِ التقاط و انحراف بر نوشته هاشان زد

سید یوسف موسوی شاخص های بهره وری و تعالی در سازمان حفاظت اطلاعات ناجا

هادی خان محمدی, حسین اصلی پور طراحی شبکه مضمونهای سیاستهای کلّی نظام خانواده مبتنی بر شیوه الگوسازی ساختاری تفسیری

عباس کریمی، هادی شعبانی کندسری وضعیت حقوقی مُراعی به منزله وضعیتی در عرض صحت، بطلان و عدم نفوذ

آصفری: ادعای آمریکا مبنی بر اصلاحیه برجام حاصل نگاه خوشبینانه به آن است

خیراله هرمزی، حبیب بابایی قره قشلاقی مرجع صالح برای رسیدگی اعتراض شخص ثالث به رأی و اعتراض ثالث اجرایی

تقابل ایران با آمریکا در شمال سوریه

یادداشت/ سیدعبد الله متولیان دیپلماسی اقتصادی از شعار تا شعور

مشارکت جوانان در سازمانهای مردم نهاد چگونه افزایش می یابد؟

رضا شجری قاسم خیلی واکاوی نگرش هویتی ابن قتیبه دینوری؛ زمینه ها و دلایل تکوین رویکرد اسلام گرایانه در ایران

یادداشت/ محمد صرفی فرش خانه ما یا هویت ملی آمریکا؟!

مهدی خجسته، یحیی زارع مهرجردی طراحی مدلی برای اثربخشی بر بینندگان صداوسیما و جلب رضایت و وفاداری آنان با رویکرد پویایی سیستم

147 محکومیت قاچاق انسان در سال 2017 در مالزی ثبت شد

یادداشت/ سیدمسعود علوی نقد برجام ممنوع!

مهارت های ارتباطی در ایرانشهر

چپ کردن تریلی حامل سوخت/ عکس

علی تقی زاده راه های واپایش جرایم امنیتی کارکنان در فضای مجازی

کالاهای موثر در تعیین دستمزد کارگران

امید عیسی نژاد, محمد ستوده زاده بررسی نقش عملکردهای خانوادگی و هوش اخلاقی در گرایش به بزه نوجوانان

یادداشت/ حسن رضایی سال 88 سیستم آموزشی مشکل نداشت؟!

سید مرتضی نعیمی بیشینه سازی ثروت به مثابه معیاری برای ارزیابی قواعد حقوقی

واکنش صدا و سیما به فضاسازی درباره مناظره برجام

لیلا نجفیان رضوی حج؛ عرصه همگرایی و واگرایی حسنیان و عباسیان (از اواخر عهد اموی تا پایان اولین دوره قیام های حسنی)

اکرم ربیعی، ایمان نوربخش، علی شاه نظری، ساسان روشن ارزیابی و اولویت بندی بیمارستان های شهر اصفهان با به کارگیری ابزار سروکوال و رویکرد ترکیبی

متروی تهران در انتظار فاینانس و سالی خوب

سیدحسین همایون مصباح نمودهای خردورزی و نواندیشی در افغانستان

محمود باقری، عادل ابراهیم پور اسنجان تحلیلی بر روابط شرط پذیرش مسئولیت/جبران خسارت و انتقال آن به بیمه گر

واکنش سازمان محیط زیست به اظهارات رییس کمیسیون تلفیق

قیمت گوجه فرنگی در محله احمدی‎نژاد چقدر است؟

پوشش عجیب اسحاق جهانگیری

ظهر آدینه با طعم قصه

واکنش رسانه ملی به بیانیه انتقادی وزارت خارجه

مریم صنیع اجلال دیپلماسی علم و فناوری: راهبردی نو در توسعه کشورهای اسلامی

فراموشی سریع جان سپردن اقشار ضعیف جامعه

درسی که امام در باب مردم گرایی به مسئولین داد / وقتی شهید رجایی گفت: امام عجب درسی به ما دادند

بررسی خودکشی بازداشت شدگان در زندان

حجت ‎اله وحدتی، عبداله ساعدی، علی شریعت نژاد بررسی تأثیر هوشمندی استراتژیک بر سرمایه های انسانی، ساختاری و ارتباطی در صنعت بیمه

غلام احیا حسینی پدر معنوی جریان های افراطی در جهان اسلام

پشت پرده پویش #من پشیمانم از نگاه آرمان امروز/4 سناریوی مخرب اقتصاد ایران/ فقط از احمدی نژادی ها بر می آید/ این شفافیت خوب است /دولت دچار اختلاف چگونه می تواند هماهنگی بین ارکان نظام ایجاد کند؟

پشت پرده پویش #من پشیمانم از نگاه آرمان امروز/4 سناریوی مخرب اقتصاد ایران/ فقط از احمدی نژادی ها بر می آید/ این شفافیت خوب است /دولت دچار اختلاف چگونه می تواند هماهنگی بین ارکان نظام ایجاد کند؟