مطالب مرتبط:
نهاوندیان: 70 هزارمیلیارد تومان برای تکمیل طرح های نیمه تمام در نظر گرفته شد/ اهرم کردن بخشی از بودجه عمرانی برای اشتغال زایی
معاون سازمان برنامه و بودجه مطرح کرد امکان افزایش بودجه عمرانی تا 125 هزار میلیارد تومان/ 71 هزار پروژه نیمه تمام داریم
امکان افزایش بودجه عمرانی تا 125 هزار میلیارد تومان/ 71 هزار پروژه نیمه تمام داریم
تکمیل طرح های نیمه تمام در اولویت بودجه 1397
اختصاص 514 میلیارد تومان تسهیلات به استان یزد برای اجرای طرح اشتغال فراگیر و روستایی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 25 آذر 1396 ساعت 20:152017-12-16اقتصادي

نهاوندیان: 70 هزارمیلیارد تومان برای تکمیل طرح های نیمه تمام در نظر گرفته شد/ اهرم کردن بخشی از بودجه عمرانی برای اشتغال زایی


تهران - ایرنا - معاون اقتصادی رییس جمهوری با بیان اینکه در بودجه 97 اهتمام ویژه به اشتغال زایی وجود دارد، گفت: حدود 70 هزار میلیارد تومان به علاوه آورده بخش خصوصی برای تکمیل طرح های نیمه تمام در نظر گرفته شد که شاید با روند فعلی تا 20 سال آینده .

- خبرگزاری آریا - تهران - ایرنا - معاون اقتصادی رییس جمهوری با بیان اینکه در بودجه 97 اهتمام ویژه به اشتغال زایی وجود دارد، گفت: حدود 70 هزار میلیارد تومان به علاوه آورده بخش خصوصی برای تکمیل طرح های نیمه تمام در نظر گرفته شد که شاید با روند فعلی تا 20 سال آینده به بهره برداری نمی رسید به گزارش سایت قطره و به نقل ازروز شنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، محمد نهاوندیان روز شنبه در مراسم گرامیداشت هفته پژوهش که با عنوان علوم انسانی؛ مساله مندی تولید و اشتغال در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار شد با تاکید بر اینکه هفته پژوهش فرصتی است تا درهای مراکز و موسسات پژوهشی و دانشگاهی کشور به روی همه اقشار جامعه گشوده شوند، اظهار داشت: در ساختار اجتماعی ما دولت، بازار و جامعه مدنی به عنوان بازیگران اصلی در حیات اجتماعی و کنشگران اصلی که جامعه را راهبری می کنند، مطرح هستند و طبعا هر واحد و کنشگری در حیات اجتماعی باید ارتباط خود را با این سه، تعریف و مرتبا آن را بازتعریف و تقویت کند.

نهاوندیان افزود: هفته پژوهش فرصت مناسبی برای ارزیابی این رابطه است و ما باید هرسال شاخصی داشته باشیم تا عملکرد را نسبت به هدف و ماموریت سنجیده و موانع و نیازها را شناسایی کنیم.

معاون اقتصادی رییس جمهوری خاطر نشان کرد: برنامه ریزی و مدیریت اقداماتی که باید در هفته پژوهش انجام شود، نیاز به پژوهش دارد تا به واسطه آن نشاط و هم افزایی بین جامعه پژوهشی و جامعه به معنای اهم آن به وجود آید.

نهاوندیان با اشاره به این که پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی توانایی هایی دارد که نظیر آن در کشور نیست، ادامه داد: فعالیت های جامع نگرانه در این پژوهشگاه به سبب پژوهشکده های متنوعی که درآن وجود دارد به خوبی و بهتر از جاهای دیگر می تواند انجام شود.

معاون اقتصادی رییس جمهوری با اشاره به این که ما باید همواره این سوال را مطرح کنیم که تحقیق با تحقق و پژوهش با کارکرد و نیاز جامعه چه رابطه ای دارد، اظهار داشت: عده ای بر این توقع پافشاری می کنند که پژوهش تنها در صورتی مفید است که بتواند نیازی کاربردی را در جامعه برطرف کند و بلافاصله این سوال مطرح می شود که نیازهای جامع نگرانه چه می شود؟نهاوندیان با بیان این که پاسخ نباید تابع نگاه نیازمند باشد، اما حتما باید تابع نیاز نیازمند باشد، گفت: باید در پژوهش ها نیاز های نظری و بلند مدت مد نظر باشد؛ پژوهشی پایاست و ماندگاری دارد که رابطه خود را با نیاز ولو بلند مدت، قطع نکند.

معاون اقتصادی رییس جمهوری با اشاره به ضرورت نهادینه شدن رابطه پژوهش و نیاز جامعه و عدم محدود کردن رابطه پژوهش با عرصه تحقق به رابطه آن با دولت تصریح کرد: اگر بتوانیم در ابعاد سه گانه حیات اجتماعی یعنی دولت، بازار به معنای اقتصاد و جامعه مدنی به معنای نشاط اجتماعی، هدف را این گونه عنوان کنیم که هیچ تصمیمی بدون اینکه مبتنی بر تحقیق باشد، اتخاذ نشود، همه بخش ها در تصمیم ها و اقدامات خود را محتاج تحقیق و پژوهش می دانند.

نهاوندیان با تاکید بر این که تصمیم گیری ها در حاکمیت باید تحقیق محور باشند، اظهار داشت: این آرزو همواره مطرح بوده که در هیچ مرجع تصمیم گیری حکومتی چه در دولت و چه در مجلس، تصمیمی و طرحی مورد بررسی قرار نگیرد مگر این که پشتوانه آن پژوهشی جامع با امضای سه نفر عضو هیات علمی دانشگاه باشد و در نقطه مقابل نیز ملاک ارتقاء در دانشگاه هم این باشد که تحقیقات به مرحله تحقق و اجرا رسیده باشد.

معاون اقتصادی رییس جمهوری با اشاره به این که نهادینه شدن رابطه دو سویه پژوهش و نیاز جامعه مراحل مختلفی دارد که اولین آن تعیین سوال است، گفت: باید کاربر پژوهش و اینکه این پژوهش چه نیاز و دردی را از جامعه برطرف می کند مشخص شود.

یا باید مساله حاکمیت باشد در سیاست گذاری و یا مساله اقتصاد برای تولید باشد.

نهاوندیان با بیان این که خلط تعیین سوال با تعیین نتیجه در پژوهش ها، آزادی پژوهشگر را با آسیب مواجه می کند، افزود: ارزش ها، فرهنگ ها و نیاز جامعه برای پژوهشگر و تعیین کننده سوال اهمیت دارد اما نباید پاسخ را مطرح کرد چراکه تحقیقی که از ابتدا پاسخ آن مشخص باشد دیگر ارزش تحقیق را ندارد.

معاون اقتصادی رییس جمهوری یکی از آفات پژوهش و هدر رفت نیروهای تحقیقاتی را در تدوین رساله های دکتری و کارشناسی ارشد عنوان کرد و افزود: ما باید از فرصت های تحقیقی به درستی استفاده کرده و پاسخ به سوالات کاربردی در جامعه را به دست آوریم.

نهاوندیان با بیان این که عصبانیت های قومی و ملی در تحقیق جایگاهی ندارد و باید از همه تجارب استفاده کنیم، اظهار داشت: برخی از تنگ نظری هایی که در محیط های علمی وجود دارد و مرز گذاری هایی که در کار علمی اعمال می شود، تعجب آور است.

معاون اقتصادی رییس جمهوری با اشاره به این که ویژگی و قوت یک تحقیق بر این است که مبتنی بر تئوری باشد، گفت: تحقیقی که دریافت بازخورد آن از محیط کارکرد و کاربرد مفید باشد، ارزشمند است.

نهاوندیان افزود: یکی از دلایلی که مراکز پژوهشی ما در نظام اجرایی کشور به صورت هیات امنایی اداره می شوند در واقع به خاطر احترام به پژوهشگر و هویت علمی این مراکز و نوعی از استقلال و آزادی عمل در اداره آن است.

معاون اقتصادی رییس جمهوری با تاکید بر این که باید مولّدیت مراکز پژوهشی و پاسخ تحقیقات به نیازهای جامعه باید همواره از سوی هیات امنا مورد بررسی قرار بگیرد، ادامه داد: پژوهش ها باید بتواند توان تولید ثروت را در کشور ارتقا دهد و اگر این رابطه دوسویه تقویت شود مشکل همیشگی کاستی بودجه مراکز پژوهشی هم حل خواهد شد.

نهاوندیان با تاکید بر ضرورت بین المللی شدن مراکز پژوهشی کشور و ارتباط با مراکز پژوهشی معتبر جهانی، گفت: ما امروز حرف هایی داریم که برای دنیا جدید است و باید متاع خود را در معرض های جهانی عرضه کنیم.

امروز کم هزینه ترین راه برای استفاده از تجارب دیگران تقویت مناسبات جهانی است.

معاون اقتصادی رییس جمهوری با بیان این که در سال اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال باید همه مراکز پژوهشی این سوال را از خود داشته باشند که در این راستا چه تلاش موثر و فعالیتی انجام داده اند؛ این در حالیست که تولید و اشتغال تنها موضوع یک سال نیست بلکه اگر می خواهیم چالش های بسیار بزرگ متراکم شده را حل کنیم، باید وارد فاز جدیدی از جهش اقتصادی شده باشیم.

نهاوندیان با اشاره به مشکلات صندوق های بازنشستگی، آن را مشکل بحران زای بین نسلی دانست که ناشی از غفلتی چند دهه ای است و خاطرنشان کرد: امروز بخش وسیعی از پرداختی های صندوق های بازنشستگی از بودجه سالانه کشور انجام می شود و با روال رشد منحنی پرداختی به بازنشستگان در 10 سال آینده با مشکل جدی در این زمینه مواجه خواهیم بود.

معاون اقتصادی رییس جمهوری با بیان این که توجه به تولید و اشتغال به عنوان مساله ای اقتصادی، اجتماعی و سیاسی بسیار حائز اهمیت است، افزود: فرصت های بسیاری با درآمد های بالای ارزی در کشور از دست رفته که باید برای جبران آنها تلاش کرد.

نهاوندیان ادامه داد: یکی از بخش های خوب در بودجه امسال اهتمام جدی و ویژه به اهرم کردن بخشی از بودجه عمرانی برای اشتغال زایی و بهینه کردن استفاده از منابع صندوق توسعه ملی در این راستا است.

چیزی حدود 70 هزار میلیارد تومان به علاوه آورده بخش خصوصی برای تکمیل طرح های نیمه تمام در نظر گرفته شد که شاید با روند فعلی تا 20 سال آینده به بهره برداری نمی رسید و این اقدام، تحول ساختاری در این زمینه خواهد بود.

معاون اقتصادی رییس جمهوری با بیان اینکه محو فقر مطلق در بخش اجتماعی بودجه جدی گرفته شده است، اظهار داشت: سه برابر شدن مستمری افرادی که توان تامین حداقل ها را ندارند با هدف این که تا پایان دولت هیچ فرد زیر خط فقر در کشور نداشته باشیم، از نکات مهم در بودجه است.

نهاوندیان اصلاح طرح هدفمندی یارانه ها به نفع اشتغال را در این راستا دانست و افزود: دولت در شفافیت بودجه بسیار جدی است و معتقد است که همه مردم باید در جریان چگونگی بودجه و هزینه ها در همه دستگاه ها و بخش ها باشند.

معاون اقتصادی رییس جمهوری تصریح کرد: امید بسیار داریم در عملیاتی شدن بودجه هم بهره وری بالایی را شاهد باشیم.

دستگاه ها باید با شاخص هایی که مطرح می شود گزارش های عملیاتی ارائه کنند و بودجه عملیاتی دریافت کنند.


کلید واژه ها: رییس جمهوری - هفته پژوهش - پژوهشگاه علوم انسانی - نهاوندیان - جامعه - علوم انسانی - جمهوری - اقتصادی - پژوهشگاه - اشتغال - اجتماعی - میلیارد - معاون - پایگاه اطلاع رسانی - ایرنا - بودجه - محمد نهاوندیان - علوم - برگزار - فرهنگی - برنامه ریزی - اطلاع رسانی - تهران - آینده - رابطه - پژوهشکده - خبرگزاری - کشور - شنبه - بازیگران

آخرین اخبار سرویس:
مهاجرت از تهران، زنگ خطری برای مدیریت شهری

شکایت از بورس لوکزامبورگ برای بازپس گیری 4.9 میلیارد دلار دارایی ایران

اسپانیا، آلمان و ایتالیا؛ مثلث سرمایه گذاران پسابرجام

آلودگی بیش از 90 درصد از نخلستان های بستک به آفت لکه برگی

افتتاح 6 زورخانه در لرستان تا پایان امسال

با دادن پول شغل ایجاد نمی شود

تداوم حمایت بانک شهر از مدیریت شهری کلانشهرها

اسپانیا، آلمان و ایتالیا؛ مثلث سرمایه گذاران پسابرجام

بررسی علت بلاتکلیفی هتل های در دست ساخت لرستان

خودروهای خارجی دست دوم چند؟ +جدول

سوناتا 2018 در جمع چهار سدان ایمن برتر جهان (+عکس تست تصادف)

چگونه از کارت بازرگانی سوءاستفاده می شود؟

منطقه ویژه اقتصادی لامرد به قطب مهم صنعتی کشور تبدیل می شود

9 حقیقت درباره "محصولات تراریخته "

تاثیر تصمیمات شورای شهر بر قیمت واحدهای مسکونی در محدوده طرح ترافیک

رشد شاخص بورس در هفته پایانی دیماه

مهاجرت از تهران، زنگ خطری برای مدیریت شهری/ مردم از زندگی در تهران به تنگ آمده اند

هر روز در جاده های ایران یک سانچی غرق می شود

افزایش 20 تا 50 درصدی حقوق کارمندان دولت متناسب با مشاغل و شرایط

مطالبات داروخانه ها از دولت بسیار زیاد است/ طلب 500 میلیون تومانی داروخانه کوچک در نایین

فارس گزارش می دهد صادرات گاز ایران به عمان در بلاتکلیفی/ تفاهم نامه ها امضا شد؛ خبری از اجرا نیست

رونمایی از خودروی مفهومی نیسان (+عکس)

افزایش 20تا50درصدی حقوق کارمندان در لایحه جدید

مرحله دوم طرح استانداردسازی جایگاه های سی ان جی اجرا می شود

بانک هایی که به معادن وام نمی دهند را معرفی کنید!

یک واحد با 6 محصول

انجام 9026 عمل کاشت حلزون شنوایی در طول 25 سال گذشته

کارگاههای لرستان بیش از 420میلیارد تومان به تأمین اجتماعی بدهکارند

شکایت بانک مرکزی از موسسه آلمانی برای آزادسازی پول ایران

وخیم بودن شرایط سدهای تهران

وضعیت سدهای تهران وخیم است

ماهیانه بیش از 6 هزار میلیارد تومان برای ارائه خدمات سازمان تأمین اجتماعی هزینه می شود

فروش کالای قاچاق توسط دولت ضد اشتغال است/ نباید از هر طریقی به دنبال رسیدن به اهداف باشیم

برخی از گرانی دلار بیشتر از ترامپ خوشحالند

524 نفر از کارگران ساختمان پلاسکو بیمه بیکاری دریافت کردند

ایجاد محدودیت برای مد افزایش دهنده دامنه فروش اجناس قاچاق است

نگاهی به نقاط قوت تویوتا پرادو 2018؛ برداشت سوم از فصل چهارم!

قیمت انواع لاستیک خارجی پژو در بازار؟ +جدول

دستمزد کارگران باید واقعی شود

قیمت فلز زرد نیم درصد کاهش یافت

روند کاهش تلفات تصادفات متوقف شد

قیمت جهانی نفت کاهش یافت

تولید بنز در ایران از اوایل سال 97

سوپراسپرت های برتر سال 2018

تولید بنز در ایران جدیدترین دستاورد پسابرجامی دولت تدبیر و امید

افزایش 20 تا 50 درصدی حقوق کارمندان در لایحه جدید دولت

درسی که ایران می تواند از پیشرفت شگفت انگیز سنگاپور بگیرد

تاثیر فیلتر تلگرام در تراکنش های بانکی! +عکس

شرایط و میزان افزایش حقوق معلمان در سال 97

مسدود شدن 1600 کارت بازرگانی/ مدت اعتبار کارت ها بیشتر می شود

رییس انجمن روانپزشکان ایران: 60 درصد زنان، تجربه خشونت عاطفی دارند

فیلیپین ممنوعیت اعزام نیروی کار به کویت را بررسی می کند

رها شدن آب زاینده رود در هاله ای از ابهام

راه اندازی خط پروازی کلاله - زاهدان در صورت استقبال مردم شرق استان گلستان

نماینده مجلس: باید جلوی فرار مالیاتی را بگیریم

مذاکره مدیرعامل منطقه آزاد قشم با مدیران شرکت هواپیمایی ایر نوستروم اسپانیا

یک واحد با 6 محصول + فیلم

هنوز وزارت نیرو بدهی 14 هزار میلیارد تومانی را به بخش خصوصی پرداخت نکرده است

صادرات محصولات لبنی 30 درصد رشد کرد

قیمت طلا ی جهانی افزایش یافت

«قاب دبی»؛ ابر سازه جنجالی امارات افتتاح شد

آلودگی بیش از 90 درصد از نخلستان های بستک به آفت لگه برگی

وضعیت ساخت دوباره پلاسکو کماکان در پرده ابهام /کسبه پلاسکو از کدام حمایت های دولتی برخوردار شدند؟

خطری دوباره برای جنگل های شمال/ "راش" هم روبه نابودی

10 شهر جدید برای اسکان سرریز جمعیت 8 استان احداث می شود/ رویکرد شهرها عمدتا گردشگری -سکونتی است

اجرای طرح پایش و کنترل تردد موتورسیکلت به محوطه های بندری در بندر چابهار+ عکس

وارسی اپل و سامسونگ از سوی رگولاتور ایتالیایی به خاطر نقض حقوق مصرف کنندگان

نمایندگان بانک جهانی با رییس جمهور ازبکستان دیدار کردند

بهره برداری از چند سالن ورزشی در روستاهای مشهد

کامران محمودپور، محمدنبی شهیکی تاش، محمدحسن فطرس ارزیابی ساختار بازار متشکل پولی ایران براساس رویکرد تابع چند محصولی و الگوی اثرات چندسطحی

کمبود آب؛ مانع اجرای کامل کمربند سبز بیرجند/ راه اندازی دو خانه محله دیگر در بیرجند

"راش" در خطر انقراض

روحانی زمان انتخابات: قطع یارانه شایعه ستادهای انتخاباتی رقیب است/ لایحه بودجه دولت: یارانه بیش از یک سوم مردم قطع می شود

سیف: برخی از گرانی دلار بیشتر از ترامپ خوشحالند

مسدود شدن 1600 کارت بازرگانی

پرداخت مطالبات تملک اراضی آزاد راه مراغه - هشترود

524 نفر از کارگران ساختمان پلاسکو بیمه بیکاری دریافت کردند

کشف بیش از 11 میلیارد کالای قاچاق در میناب/توقیف یک فروند لنج و دستگیری 5 متهم

واحدهای تولیدی وصنعتی با نیمی از ظرفیت کار می کنند

بهره برداری از چند سالن ورزشی در روستاهای مشهد

مهاجرت از تهران، زنگ خطری برای مدیریت شهری

واردات برنج از ابتدای بهمن آزاد شد

میزان "هدررفت" خاک در ایران چقدر است؟

5 هزار طرح اشتغالی به وزارت کار ارسال شد

شرایط و میزان افزایش حقوق معلمان در سال 97

ضرورت تشکیل اتاق فکر نقشه راه توسعه IT در ایلام

رییس مرکز شماره گذاری پلیس راهور ناجا خبر داد کاهش 94 درصدی شماره گذاری موتورسیکلت در کشور/ کاهش 89 درصدی شماره گذاری موتورسیکلت های وارداتی

واردات برنج از ابتدای بهمن آزاد شد

وضعیت سدهای تهران وخیم است/ کاهش 66 درصدی میزان بارش ها

تولید بنز در ایران از اوایل سال 97

مسدود شدن 1600 کارت بازرگانی/ مدت اعتبار کارت ها بیشتر می شود

بهره برداری از چند سالن ورزشی در روستاهای مشهد

روند کاهش تلفات تصادفات متوقف شد

سامانه ثبت حقوق و مزایای کارکنان دولت تا پایان سال اجرایی می شود

مالیات بر ارزش افزوده قانون خوبی است که خوب اجرا نشد

2017 یکی از گرمترین سال های تاریخچه آب و هوای زمین

انتقاد سیف از بزرگنمایی در بازار ارز

تاج از مسدود شدن 1600 کارت بازرگانی خبر داد

بیکاری به هتل ها هم می رسد، مراقب باشید/ چرا هتل ها ارزان نمی شوند؟

داستانک بسیار زیبای چوپان و مار!

نهاوندیان: 70 هزارمیلیارد تومان برای تکمیل طرح های نیمه تمام در نظر گرفته شد/ اهرم کردن بخشی از بودجه عمرانی برای اشتغال زایی

نهاوندیان: 70 هزارمیلیارد تومان برای تکمیل طرح های نیمه تمام در نظر گرفته شد/ اهرم کردن بخشی از بودجه عمرانی برای اشتغال زایی