مطالب مرتبط:
مکانیزم طرح «برندینگ» چیست؟/افزایش نظارت، کلید اصلاح
مکانیزم طرح «برندینگ» چیست؟
تشریح مزایای طرح برندینگ در جایگاه های عرضه سوخت / اجرایی شدن کهاب طرحی که مدت ها خاک می خورد
اجرای طرح نماز کلید بهشت در دنا
مسیر اصلاح طلبان از روحانی جدا خواهد شد؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 25 آذر 1396 ساعت 20:032017-12-16اقتصادي

مکانیزم طرح «برندینگ» چیست؟/افزایش نظارت، کلید اصلاح


وزارت نفت در حالی طرح برندینگ سوخت را عامل کاهش تصدی گری دولت عنوان می کند که مهم ترین زنجیره های این پروژه یعنی واردات و تولید بنزین، همچنان در دست دولت است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازشما نیوز ، سه شنبه هفته گذشته وزیر نفت برای پاسخ به دو پرسش نمایندگان مردم راهی بهارستان شد که نتیجه این حضور، نخستین کارت زرد را درباره طرح برندینگ در کارنامه وی برجای گذاشت.

طبق گفته حسینعلی حاجی دلیگانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، اجرای طرح برندینگ خلاف اختیارات قانونی وزیر است.

به این ترتیب که دستورالعمل صادر شده از سوی وزیر نفت که بر اساس آن، چند شرکت واسطه ای تحت عنوان شرکت های متخصص و صاحب برند برای سوخت رسانی از شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی تا جایگاه های سوخت تشکیل شده اند، موجب ایجاد نابسامانی در نقاط مختلف کشور می شود.

این نماینده در سؤال خود به مشکلاتی از قبیل انحصار در فرآیند پخش فرآورده های نفتی توسط این شرکت ها و مغایرت با سیاست های خصوصی سازی و نیز وجود رانت در نحوه انتخاب این شرکت ها و واگذاری فرآیند پخش فرآورده ها اشاره کرد.

وزیر نفت نیز در پاسخ به این سؤال، این دستورالعمل را مستند به قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت، مصوب 1391 عنوان کرد و گفت: هدف از این دستورالعمل این بوده است که گردش مالی پیچیده بین شرکت های پخش و جایگاه داران و کامیون داران، جمع شده و وضعیت جایگاه ها نیز ساماندهی شود.

وی با تأکید بر اینکه هیچ انحصاری در این فرآیند وجود ندارد، گفت: اجرای این طرح باعث کاهش تصدی گری دولت می شود و وضعیت جایگاه ها نیز ساماندهی می شود.

گفتنی است که بهارستانی ها از پاسخ وزیر نفت قانع نشدند.

قبل از حضور وزیر نفت در مجلس نیز، علیرضا صادق آبادی، شاگرد و معاون امورپالایشی وزیرنفت، عضویت جایگاه داران سوخت در این شرکت ها را غیر اجباری اعلام کرده و گفته بود: هیچ الزامی برای حضور جایگاه داران در طرح برندینگ جایگاه های سوخت وجود ندارد، اما نباید افراد در کسب و کار یکدیگر دخالت کنند لذا فردی که در قالب طرح برندینگ فعالیت می کند نباید برای افرادی که خارج از این طرح فعالیت می کنند و بالعکس مشکلی ایجاد کند.

طبق گفته وی 86 شرکت برای برندینگ جایگاه های سوخت ثبت نام کرده اند که 25 شرکت در حال حاضر فعال هستند.

طرح برندینگ سوخت چیست؟ اما طرح برندینگ چیست؟ روند اجرای آن به چه نحوی است؟ بخش فسادزای آن کجاست؟ طبق اعلام شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی در بررسی های میدانی به عمل آمده مهمترین خدمات قابل عرضه تاثیر گذار بر رضایت مشتری عبارتند از تنوع و کیفیت فرآورده، خدمات عرضه، بهداشت محیط و ایمنی (HSE)، خدمات جایگاه و.

که البته هر یک از این عوامل دارای زیر شاخص هایی نیز هستند.

در واقع موارد مطروحه نیازهایی هستند که مشتریان حاضرند در برابر ارزش و منفعتی که کسب می کنند بابت آنها هزینه بپردازند و پاسخگویی به نیازهای فوق منجر به خلق مزیت رقابتی برای شرکت برند و ترجیح آن بر رقبا توسط مشتری می شود.

به این ترتیب می توان گفت معیار مقایسه بین شرکت های برند تفاوت آنان در تامین نیازهای مشتریان و تحقق ماموریت مورد انتظار از آنان است.

اهم وظایف شرکت صاحب برند را می توان خرید، دریافت، حمل، عرضه، کنترل و نظارت ( کمی و کیفی) بر فرآورده دانست که در نتیجه جایگاه دار حق الزحمه خود را مناسب با ارائه این خدمات دریافت می کند.

تا اینجا شکل گیری طرح برندینگ توجیه پذیر و حتی مطلوب به نظر می رسد چرا که به مرور زمان به کاهش تصدی گری دولت و گسترش حضور بخش خصوصی کمک می کند.

در این میان توجه به چند نکته ضروری است؛ نخست اینکه ارائه سوخت متنوع و با کیفیت به متقاضیان که به عنوان نخستین دستاورد این طرح در توضیحات شرکت ملی پخش فراورده های نفتی مطرح شده است، زمانی محقق می شود که تولید و واردات سوخت به طور تمام و کمال توسط بخش خصوصی انجام شود.

این درحالی است که اکنون پالایشگاه ها بنزینی تولید می کنند که شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی استاندارد آن را مشخص می کند؛ استانداردی که در بخش اجرای شاهد ارقام متفاوتی است! چنانچه چندی پیش این رقم استاندارد تولید فراورده به ویژه در پایتخت محل بخش سازمان استاندارد و دادستانی تهران بود.

از سویی دیگر واردات بنزین همچنان در اختیار بخش دولتی است.

بنابراین واردات با کیفیتی یکسان و طبق صلاحدید دولت انجام می شود و بخش خصوصی نمی تواند اعمال نظری در این رابطه داشته باشد.

از طرفی قیمت گذاری سوخت در ایران دستوری و بر اساس قانون است در حالیکه در سایر کشورها که از مقوله برندینگ استفاده می کنند فرآورده ها بر اساس کیفیت قیمت گذاری از سوی شرکت های صاحب برند قیمت گذاری می شوند.

برندینگ همچنان خام است ناصر رییسی فر، رییس کانون کارفرمایان جایگاه داران سوخت کشور در گفتگو با خبرنگار مهر با تاکید بر اینکه طرح برندینگ خام بوده و نیاز به اصلاحات دارد، گفت: همان طور که می دانید بسیاری از تغییرات کیفیت بنزین در دنیا در انبارهای ذخیره ای بنزین انجام می شود این درحالی است که در ایران تمامی انبارهای ذخیره ای در اختیار دولت است و بنزین با کیفیت یکسان به عرضه می شود که طبیعتا با اجرای این طرح هم این رویه ادامه دارد.

طبق گفته وی جایگاه داران سوختی که حجم فروش شان به دلایل مختلف کمتر از یک میلیون و 300 هزار لیتر در ماه است در صورتی که عضو این طرح شوند به صورت یکسان با سایرین که میزان فروش شان بیش از یک میلیون و 300 هزار لیتر در ماه است یک نرخ کارمزد دریافت می کنند در حالی که پیش از این میزان دریافت کارمزدشان بیشتر بود؛ البته ما در تلاش هستیم که تمامی جایگاه داران سوخت در کشور از این طرح منتفع شوند.

رییسی فر پیش از این به خبرنگار مهر گفته بود: زمانی می توانیم بگوییم طرح برندینگ به طور کامل اجرایی شده که زنجیره سوخت از بخش تامین ( واردات و تولید محصول با کیفیت) تا بخش توزیع و عرضه در اختیار بخش خصوصی قرار گیرد.

برخی مجریان اهلیت ندارند طبق گفته این فعال بخش خصوصی، در حال حاضر جایگاه داران که میزان فروش بنزین شان در ماه بیش از یک میلیون و 300 هزار لیتر است، 40 تومان برای هر لیتر بنزین کارمزد دریافت می کنند.

در حالی که جایگاه دارانی که میزان فروش بنزین شان به هر دلیلی کمتر از یک میلیون و 300 هزار لیتر در ماه باشد، کارمزدی معادل 55 تا 70 تومان برای هر لیتر بنزین دریافت می کنند.

با عضویت در طرح برندینگ از آنجایی که ویژگی این طرح پرداخت کارمزد تقریبا یکسان به تمام جایگاه داران است این افراد که به دلیل فروش پایین تر کارمزد بیشتری دریافت می کردند به تعبیری متضرر می شوند، اما بی شک در خلال انجام این طرح جدولی طراحی می شود که منافع هر دو دسته جایگاه داران تامین شود.

رییس کانون کارفرمایان جایگاه داران سوخت کشور در پاسخ به این پرسش مهر که گفته می شود برخی از افراد فعال در طرح برندینگ اهلیت نداشته و حتی با برخی از اعضای شورای شهر جلساتی داشته اند، گفت:موافقم که برخی در حوزه انجام طرح برندینگ اهلیت ندارند.

در مورد جلساتی که برخی با اعضای شورای شهر داشتند هم مطالبی شنیده ام اما اجازه بدهید صحبتی در این زمینه نکنم چرا که به طور عادی تحت فشارهایی قرار می گیرم.

البته خودم به هیچ گروه و جناحی وابسته نیستم و همواره تلاش کردم به فعالیت حرفه ای خود خارج از فضای سیاسی بپردازم.


کلید واژه ها: برند - وزیر نفت - وزیر - بهارستان - اختیارات - کمیسیون برنامه - نفتی - دولت - قانون - وزارت - خصوصی سازی - کاهش - مجلس - کارنامه - ثبت نام - واردات - میدانی - برنامه - انتخاب - کامیون - نخستین - معاون - مشتری - رسانی - مستند - تولید - بودجه - پروژه - اصلاح - گزارش

آخرین اخبار سرویس:
کاهش شمار سینماروهای برزیل

جولان آبمیوه های عربی و قاچاق در بازار

تبعات حذف سهمیه بندی بنزین

رشد نرخ اجاره بها در آذر و دی امسال

ادامه سکوت در بازار قراضه

گرانی دلار باعث تورم می شود یا افزایش صادرات؟

دولت مسئول تامین نقدینگی بانک ها است

پرونده مسکن مهر تا پایان سال بسته می شود/ نوسانات ارز بلندمدت نیست/ به اضطرار دستمان روی فیلترینگ رفت

مدیرعامل شاپرک: موفقیت ارز دیجیتال ملی منوط به اتصال به یک ارز خارجی است/ لزوم اظهارنظر اقتصاددان ها در خصوص تبعات منفی بیت کوین

فارس گزارش می دهد 6 سوال ساده درباره شفاف سازی منابع و مصارف هدفمندی یارانه ها/ افزایش 110 درصدی هزینه های تولید و انتقال گاز ظرف یک سال طبیعی است؟

افزایش 2 برابری تولید گازهای گلخانه ای ایران تا سال 2010

سطح ذخیره سازی نفت خام جهان در حال کاهش است

ایران با 27 درصد ذخایر نفت و گاز سهم قابل توجهی در تولید انرژی جهان دارد

رشد قیمت مس در بورس فلزات لندن

سکون بازار در آستانه عید شکوفه های چین

فتح قله های قیمتی برای فلز سرخ

تداوم روند صعودی آهن

رکورد تولید تختال در فولاد هرمزگان شکست

فراز و فرود تولید و تجارت فولاد چین

تعرفه های جدیدواردات فولادترکیه وکاهش قیمت قراضه این کشور

زیرساخت های معاملات قیمت تضمینی جدی گرفته شود

مختصات برنامه مالی 97

شدت نوسانات ارزی کاهش یافت

اقتصاد آمریکا در «عصر ترامپ»

پیشگامی بانک مسکن در ارائه گارانتی ساختمان

تشریح دستاوردهای بانک سپه در دوره پسا برجام

آشنایی با قوانین و مقررات مرتبط با صرافی ها

ارائه خدمات غیرحضوری بانک ملت با نسخه جدید اپلیکیشن «سکه»

بانک سامان به مجموعه پات پیوست

بازار - 1396/11/03

تلاقی دو نگاه به ارز دیجیتالی

دستورات جهانگیری درباره طرح اشتغال روستایی

خوراکی ها از هفته آینده گران می شود/ گرانی دلار محصولات وارداتی را گران کرد

قیمت دلار بعد از اجرای توافق برجام بیش از 1000 تومان گران شد! + نمودار

بازار ورق تخت چین نزولی شد

استخدام طراح گرافیست در یک شرکت بازرگانی معتبر در تهران

انتخاب رنگ مناسب برای اتاق از دیدگاه روانشناسی

وعده دولت به مردم درباره نگرانی های موجود در قیمت ارز + فیلم

تورم و سوداگری در بازار مسکن

ابر بدهکار بانکی که خود را با نام یکی از مسئولان نظام معرفی می کند

جبران کسری بودجه دولت با گرانی دلار

یک جامعه شناس در گفت وگو با فارس مطرح کرد: لزوم هوشیاری خانواده ها در مقابل مخدر دستمال/ قاچاقچیان مواد مخدر نتوانستند شامپو را وارد کشور کنند

انتقاد از مصوبه پیشنهادی وزارت صنعت

استخدام حسابرس آقا در شرکت اورست مدرن پارس در قزوین

استخدام سرپرست خدمات پس از فروش در پارسه تندیس در البرز

استخدام کارشناس فروش و سرپرست خدمات پس از فروش در البرز

استخدام فروشنده آقا،باحقوق و مزایای عالی در فرش درویش کاشان

استخدام کارشناس فروش در شرکت الکامپ در تهران

استخدام انباردار،تحصیلدار،کمک سرویسکار آقا در تهران

ممانعت پلیس از دایر شدن موسسات مالی بدون مجوز/ بانک مرکزی در اسرع وقت موسسات غیر مجاز را معرفی کند

صادر شدن 7برابر آب سد کرخه به خارج در سال 93

اینفوگرافیک | تورم در دی ماه 1396 دربخش های مختلف

آتش سوزی آرایشگاه زنانه در تهران/ عکس

دولت به دنبال افزایش نرخ ارز برای تامین بودجه نیست

کلانتری:حق آبه محیط زیستی خوزستان هنوز تخصیص نیافته است

استخدام استادکار برش شیشه و آیینه در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام بازاریاب حضوری با حقوق ثابت و پورسانت در تهران

استخدام مشاور تحصیلی در شرکت معتبر در گیلان

استخدام مسئول پروژه،کارشناس و کارشناس ارشد IT در اینوتک

استخدام کارمند اداری در دفتر خدمات الکترونیک شهر در تهران

افزایش 2 برابری تولید گازهای گلخانه ای ایران تا سال 2010

ایران با 27 درصد ذخایر نفت و گاز سهم قابل توجهی در تولید انرژی جهان دارد

مازندران همچنان در حسرت تحقق وعده افتتاح کارخانه زباله سوز مسئولان/ ساروی ها صبوری کنند؛ افتتاح در سال آتی

فال روزانه سه شنبه 3 بهمن 1396

نرخ هر کیلو مرغ از نان ارزان تر است

71 درصد بودجه شهرداری اهواز عمرانی است

صدور گواهینامه کیفیت محصولات و خدمات صنعت نفت برای دو شرکت سازنده

کلانتری: باید خود را برای زندگی با کم آبی آماده و سازگار کنیم

پرداخت بدهی سپرده گذاران موسسه های مالی غیرمجاز از اموال ملت

ایران با 27 درصد ذخایر نفت و گاز سهم قابل توجهی در تولید انرژی جهان دارد

اردکان در سال آتی با بحران کمبود آب روبروست

صفحه اول روزنامه های سیاسی اقتصادی و اجتماعی سراسری کشور چاپ 3 بهمن

متن بیانیه رسمی سازمان حفاظت محیط زیست در مورد آب ژرف

استخدام مهندس معمار خانم در شرکت معتبر در گیلان

مصاحبه امشب رییس جمهور در فرم و فریم متفاوت بود/گویا قرار بوده اصلا وارد مقوله سیاسی نشوند

سقوط قیمت نفت در بازار جهانی

افزایش 2 برابری تولید گازهای گلخانه ای ایران تا سال 2010

افزایش بی سابقه قیمت خودروهای وارداتی+جدول

شرط پرداخت یارانه نقدی

استاندار تهران: شوراهای اسلامی در بحث مقاوم سازی به صورت جدید ورود کنند

کمیته رصد تحولات بازار ارز تشکیل می شود

هزینه رفاهی هر ایرانی در سال 3 میلیون تومان است

خیز ایران برای آموزش بهینه سازی مصرف انرژی

افزایش قیمت ارز به سیاست تک نرخی شدن ارتباطی ندارد

90 درصد ارزش بیت کوین می تواند از میان برود

اردکان در سال آتی با بحران کمبود آب روبروست

روحانی: بانک مرکزی 11.5 هزار میلیارد تومان برای حل مشکل موسسات اعتباری پرداخت کرد/ بودجه ریزگردها به هرقیمت تامین می شود

اردکان در سال آتی با بحران کمبود آب روبروست

استاندار تهران: شوراهای اسلامی در بحث مقاوم سازی به صورت جدید ورود کنند

آنچه به سپرده گذاران موسسات مالی پرداخت شده از اموال همه ملت بوده است!

جولان آبمیوه های عربی و قاچاق در بازار

تعامل بانک ها و فعالان بخش خصوصی بسترساز توسعه است

30 دانشجوی پرستاری بالینی نخستین بار در فردوس جذب شد

پای قولم به مردم ایستاده ام

ورود پلیس برای جلوگیری از دایرشدن مؤسسات مالی بدون مجوز

نوسانات ارز بلند مدت نخواهد بود/ مردم را فراموش نمی کنیم

جشن تولد بیک زاده بعد از تمرین نفت +عکس

الجزیره: حمل و نقل از فرودگاه قاهره به آمریکا ممنوع شد

دولت برای تامین مخارجش قیمت ارز را بالا نمی برد

هزینه مراسم عروسی در تهران چقدر است؟

مکانیزم طرح «برندینگ» چیست؟/افزایش نظارت، کلید اصلاح

مکانیزم طرح «برندینگ» چیست؟/افزایش نظارت، کلید اصلاح