مطالب مرتبط:
زلزله، موضوع زنگ چهارم آموزش سازمان محیط زیست
آشنا: محیط زیست به ویژه در حوزه آب ، موضوع امنیتی است
در سوگ محیط زیست و آب و خاک ایران
آشنا: محیط زیست بویژه در حوزه آب ، موضوع امنیتی است
زمین های محیط زیست از متصرفان در استهبان پس گرفته شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 25 آذر 1396 ساعت 18:122017-12-16سياسي

کاغذی که با آن دیگر دغدغه سلامت و محیط زیست ندارید


شش تن از اهالی بازار نشر و مدیران کتابفروشی ها از ویژگی های مثبت کاغذهای بالکی (سبک بال) گفتند و درباره کیفیت، هزینه و استقبال مخاطبان از کتاب هایی که با این کاغذ منتشر می شوند توضیح دادند.

- مدیران کتابفروشی ها و انتشارات ویژگی های کاغذ بالکی را در بازار نشر ایران بر شمردند اگر اهل مطالعه و کتابخوانی باشید حتما نامش را بارها و بارها شنیده اید یا حداقل برای یک بار هم که شده آن را از نزدیک لمس کرده اید حتی اگر اطلاع دقیقی از خصوصیات آن نداشته باشید.

اولین بار که نامش به میان آمد خیلی ها در مقابلش جبهه گرفتند و آن را پس زدند اما گذشت زمان همه چیز را تغییر داد، مشخص شد که دلیل مخالفت ها تنها نبود شناخت نسبت به آن بود.

دیگر کسی در مقابل ویژگی های منحصر به فردش حجتی برای مخالفت نداشت.

زیرا که سبک بود به مثابه پر و نگرانی حمل و نقل را رفع می کرد، طبیعی بود همانند درخت و خوش رنگ بود همانند طبیعت که دیگر دغدغه آسیب بینایی را حل می کرد، مگر می شود لذت خواندن چیزی با چنین ویژگی هایی را نادیده گرفت.

آری، کاغذ بالکی قابل گذشت نیست نامش را در ایران سبک بال گذاشتند زیرا که وزن کمش در مقایسه با نمونه های سنتی اش بیشتر از همه به چشم می آمد.

کاغذی که دیگر برای تولیدش نیازی به آسیب رساندن به محیط زیست نیست و نباید نگران قطع درختان باشیم زیرا که با قطع هر درخت برای تولید این کاغذ درختی دیگر ریشه در خاک می دواند.

نام بالکی را به این سبب رویش گذاشتند که ضخامت کمتری نسبت به دیگر کاغذها دارد و عامل سبکی اش هم همین قضیه است.

این کاغذ امروز بازار نشر ایران را به نحوی به دست گرفته که اگر ناشری خواهان رقابت در جذب مخاطب بیشتر است نمی تواند آن را نادیده بگیرد و الا باید فاتحه انتشاراتش را بخواند.

هر چند که به دلیل وارداتی بودن کاغذ سبک بال مشکل کمیابی و گرانی همیشه آن را تهدید می کند و در حال حاضر هم بازار در چنین وضعیتی به سر می برد.

اما کاغذ سبک بال یا بالکی در بازار نشر ایران چه وضعیتی دارد؟ این سوالی است که برای پاسخش با چند تن از اهالی بازار کتاب و نشر که از نزدیک با آن سروکار دارند گفت و گو کرده ایم.

ویژگی منحصر به فرد کاغذهای بالکی (سبک بال) اولین نکته ای که در مورد کاغذهای سبک بال به مخاطب منتقل می شود زمانی است که برای اولین بار کتاب را در دست خود می گیرد و آنوقت است که از وزن کم آن به شوق می آید.

بسیاری از کتاب دوستان این مسئله را مهمترین مزیت کاغذ بالکی می دانند زیرا که حمل و نقل را برایشان بسیار ساده تر کرده است، حال نظر مدیران کتابفروشی و نشر در این باره چیست؟ رامین شعبانپور، مدیر کتابفروشی افق درباره ویژگی کاغذهای بالکی (سبکبال) گفت: ناشران زیادی امروزه از این کاغذها در انتشار کتاب هایشان استفاده می کنند و دلیل آن هم سهولت در مطالعه و کیفیتی است که دارد.

ممکن است برخی از بگویند که این کاغذها نمی توانند ماندگار باشند ولی این به نوع آن ها بستگی دارد.

کاغذهای بالکی به حمل و نقل و همچنین راحتی چشم در هنگام مطالعه خیلی کمک می کنند.

حمزه کنی، مدیر کتابفروشی انتشارات روزبهان که یکی از ناشران فعال و آغازگر در زمینه استفاده از کاغذهای بالکی است در باره ویژگی آن توضیح داد: بالک به معنی حجم کاغذ است و عددی است که در این باره تعریف می شود.

سبکی این کاغذ حمل و نقل را بسیار آسانتر می کند، همچنین شفافیت این کاغذها کمتر شده تا در هنگام مطالعه چشم کمتر خسته شود.

رامین حسینی زادگان، مدیر کتابفروشی ققنوس هم در باره این نوع کاغذها بیان کرد: ویژگی این کاغذها انعکاس نور بهتر و همچنین سبک تر بودنشان است.

ما نظرسنجی درباره کاغذ بالکی و سفید از مشتریان خود داشتیم که اکثریت نزدیک به 70 تا 80 درصد از کاغذ سفید حمایت کردند.

او اضافه کرد: سپس ما با معرفی کاغذهای بالکی و فرهنگسازی در زمینه ویژگی های مثبت آن توانستیم مردم را آشنا کنیم و در نظرسنجی بعدی که برگزار کردیم از 400 نفر 393 نفر معتقد بودند کاغذهای بالکی بهتر است.

خجسته مدیر کتابفروشی ثالث هم با بیان اینکه استفاده از این کاغذها برای ما بسیار راحت تر است، گفت: مزیتی که کاغذهای بالکی نسبت به کاغذهای سفید دارند بسیار بیشتر و مفید فایده است، برای انتشار هم کار راحت تری پیش روی ناشر می گذارد.

شهرام جهانگیری، مدیر نشر چترنگ هم در این باره بیان کرد: ما جزو یکی دو ناشر اولی بودیم که از این کاغذها استفاده کردیم و امروزه اکثر کتاب های خارجی از این نوع کاغذ بهره می برند که ویژگی اصلی آن منعکس نکردن نور است.

همچنین به خاطر رنگی که دارد حس طبیعی تری به آدم می دهد و سبک بودن آن خیلی لذت بیشتر و احساس بهتری دارد.

آهنگ حقیقت، مدیر کتابفروشی چشمه هم درباره کاغذهای بالکی توضیح داد: تعداد زیادی از ناشران امروز به این کاغذها روی آورده اند، زیرا که دارای ویژگی مطلوب تری نسبت به کاغذهای سنتی است و می تواند مخاطب را علاقه مند به خواندن کتاب هایی از این نوع بکند.

کاغذهای بالکی را با کاغذهای کاهی اشتباه نگیرید یکی از مسایلی که برخی از کتاب خوان های سنتی ممکن است در اولین مواجه خود با این نوع کتاب ها مطرح کنند، کیفیت پایین است؟ مسئله ای که ممکن است به دلیل اشتباه گرفتن این کاغذها با کاغذهای بی کیفیت ایرانی یا کاهی به دلیل رنگ مشابه شان باشد.

اهالی بازار کتاب و نشر به آن پاسخ داده اند.

کنی درباره مسئله کیفیت این کاغذها توضیح داد: کاغذهای سبک از نظر علمی و تخصصی کیفیت بهتری نسبت به کاغذهای سنتی دارند زیرا که آن ها شیمیایی بودند و برای آنکه رنگشان سفید شود یک پروسه ای را طی می کردند اما این کاغذها به رنگ طبیعی شان تولید می شوند.

همچنین نسبت به کاغذهای سفید که بهداشتی نیستند کاملا تمیز و پاکیزه هستند.

در گذشته کارخانه پارس در ایران کاغذهایی از تفاله نیشکر تولید می کرد که می توانستید آن را بخورید آنقدر که طبیعی بود اما متاسفانه تعطیل شده است.

حسینی زادگان هم در این باره گفت: اکثر کاغذهای ما وارداتی هستند و می توان گفت تولید داخل نقش زیاد و موثری در این زمینه ندارد، این کاغذها کیفیت چند برابر بهتری از کاغذهای سفید دارند اما مسئله ای که وجود دارد برخی از مردم این کاغذها را به دلیل شکل و رنگشان با کاغذهای کاهی بی کیفیت ایرانی اشتباه می گیرند و نیاز است که در این باره معرفی صورت بگیرد.

حقیقت هم با اشاره به اینکه هر کاغذی جنس خوب و بد دارد، بیان کرد: ما انواع کاغذ داریم، سفید هم جنس خوب و بد دارد، این کاغذها هم از نظر کیفی درجه بندی دارند و اگر کیفیت خوبشان مورد استفاده قرار بگیرد برای مطالعه و همچنین صحافی و نشر بسیار مناسب هستند.

خجسته هم با بیان اینکه این کاغذها دارای درجه بندی هستند، گفت: کاغذهای بالکی درجه یک، دو و سه دارند و اگر از نوع درجه یک آن ها استفاده شود در فرآیند انتشار کیفیت بهتری دارند و همچنین مخاطب با آن ارتباط بهتری برقرار می کند.

کاغذهایی که با طبیعت مهربان هستند مسئله حمایت از محیط زیست این روزها که بشر روز به روز به تصرف خود در اکوسیستم جهان ادامه می دهد بسیار اهمیت دارد و کاغذ یکی از ضروریات زندگی انسان است که برای تولید آن نیاز زیادی به قطع درختان وجود دارد.

اما اینکه این کاغذهای بالکی هم برای تولید خود به محیط زیست آسیب می زنند یا خیر؟ سوالی است که کارشناسان این حوزه باید به آن پاسخ دهند.

مدیر کتابفروشی روزبهان در پاسخ به این سوال توضیح داد: روسیه و سوئد از کشورهایی هستند که جنگل های انبوهی مخصوص تولید این کاغذها دارند و به محض قطع یک درخت به جای آن درخت دیگری کاشته می شود در نتیجه هیچ آسیبی از نظر محیط زیستی ندارد.

مدیر انتشارات چترنگ هم درباره این سوال گفت: این کاغذها طبیعی است و مواد شیمیایی در آن استفاده نشده است و این ویژگی مثبت شان در مقایسه با کاغذهای سفید است که به طبیعت هم کمک می کند و بهتر اینکه به طبیعت بازمی گردد.

ولی از نظر صحافی مقداری از این کاغذها گلایه مند هستند زیرا برش خوردن شان نسبت به کاغذهای سفید سخت تر است.

حقیقت هم در این باره بیان کرد: نکته مثبت این کاغذها سودمندی شان برای طبیعت است زیرا که برای تهیه شان درختی قطع نمی شود، هم نانو هستند و هم بازیافتی و امکان بازگشت دوباره به چرخه تولید را دارند.

برخلاف تصور عمومی، گرانتر از رقبای سنتی مسئله هزینه تولید همیشه یکی از دغدغه های ناشران در زمینه انتشار کتاب بوده است و پیدا کردن راهی برای کاهش این هزینه ها همیشه مسئله اول این حوزه است.

اما برخلاف تفکر جامعه، آیا کاغذهای بالکی هزینه کمتری نسبت به کاغذ سفید روی دست ناشر می گذارند؟ حسینی زادگان درباره هزینه انتشار کتاب با این کاغذها بیان کرد: این کاغذها حتی مقداری گران تر هستند و به دلیل آنکه متناسب با نیاز کشور وارد نمی شود به میزان کافی موجود نیست و همین مسئله باعث می شود قیمت بالایی پیدا کنند.

اما در حالت استاندارد تفاوت چندانی ندارد و ما برای احترام به مشتریان برای آن درصد کم از کاغذ سفید استفاده می کنیم.

کنی با اشاره به اینکه قیمت هر بند این کاغذ تفاوتی با کاغذهای دیگر ندارد، توضیح داد: کاغذهای بالکی یک درصدی گرانتر هستند و به خاطر خاصیت پفکی بودنشان ممکن است در صحافی مشکل ایجاد شود و جلد چروک بخورد.

جهانگیری هم با اشاره به اشتباهی که در مورد این کاغذها صورت می گیرد، گفت: معمولا به اشتباه این کاغذها را با کاغذهای بی کیفیت کاهی یکی می دانند و می پندارند که قیمت پایینی دارد در حالیکه این کاغذها از کاغذ سفید گرانتر هستند و چون باید وارد شوند هزینه واردکننده و 9 درصد ارزش افزوده هم دارند.

به دلیل برداشتن ارز مبادلاتی از روی کاغذ این روزها کاغذ بالکی کمیاب شده است.

یاری مهربان برای آثار رمان، ادبیات کودک، تاریخ و فلسفه موضوع و محتوای یک کتاب می تواند در نوع کاغذ مورد استفاده در انتشارش موثر باشد، کاغذهای بالکی اما با توجه به شکل و جنسی که دارند می توانند در همه حوزه ها مورد استفاده قرار بگیرند؟ مدیر کتابفروشی افق دراین باره گفت: استفاده عمده این کاغذها در حوزه ادبیات کودک و نوجوان و داستانی است.

اما با استفاده از کیفیت بهتر این کاغذها می توان کتاب های فاخر و آثاری با موضوعات تاریخی و فلسفی را هم با این کاغذها منتشر کرد تا علاقه مندان بیشتری از آن ها استفاده کنند.

مدیر کتابفروشی روزبهان هم درباره این سوال توضیح داد: کتاب های نفیس معمولا با کاغذ گلاسه و عطری منتشر می شوند و جنبه تزیینی شان بر مطالعه غلبه دارد.

اما در همه حوزه ها می توان از کاغذهای بالکی استفاده کرد و به نظرم این مسئله خیلی بهتر است.

مدیر کتابفروشی ققنوس هم در پاسخ به این سوال گفت: کتاب های بالای 500 صفحه و همچنین آثار نفیس را عموما ما با این کاغذ منتشر نمی کنیم زیرا کسانی که به دنبال کتاب های نفیس هستند از کاغذهای سفید استقبال بیشتری می کنند.

مدیر کتابفروشی ثالث هم در این باره بیان کرد: کتاب های رمان و آثاری که حجم بالایی دارند را معمولا با این کاغذها استفاده می کنیم زیرا که سبک تر می شود و مخاطب بیشتر استقبال می کند.

مدیر نشر چترنگ هم با اشاره به اینکه این کاغذها مناسب تورق زیاد نیستند، توضیح داد: این کاغذها بیشتر برای کتاب های رمان و داستان مورد استفاده است و برای کتاب مرجع، نفیس و دانشگاهی مناسب نیست، اگر کتاب هایی با این کاغذ زیاد تورق شوند ممکن است کیفیت خود را از دست بدهند و در این زمینه کاغذهای سفید برای استفاده بهتر هستند و ماندگاری بیشتری دارند.

مدیر کتابفروشی چشمه هم بیان کرد: برای آثار نفیس نمی توان از این کاغذ استفاده کرد اما کتاب های تاریخی و فلسفی یکی از بهترین گزینه ها برای استفاده از کاغذهای سبک بال هستند.

کاغذ محبوب دوستداران و خوانندگان کتاب اما آخرین مسئله ای که در مود کاغذهای سبک بال می تواند مهم باشد بازار است، آیا این حجم از هزینه و تولید برای چاپ یک کتاب با این کاغذ توانسته مخاطبان خود را هم به دست آورد؟ این سوالی است که تمامی مدیران کتابفروشی و نشر به آن پاسخ مثبت دادند و بیان کردند که بیش از 90 درصد مخاطبان و مراجعه کنندگانشان از این کتاب ها راضی هستند و از آن استقبال کرده اند.

آن افرادی هم که مخالف این کاغذهای سبک بال بوده اند پس از آشنایی و شناخت شان علاقه مند به استفاده از آن ها شدند.

جهانگیری در این باره گفت: استقبال از این کاغذ به حدی زیاد شده که اکثر ناشران را در سال های اخیر مایل به استفاده از آن شده اند.

اوایل به دلیل آشنایی کم، مصرف کنندگان خیلی از این کاغذ استقبال نمی کردند اما به محض شناخت، کاغذهای سبک بال برایشان جذاب و شگفت انگیز بوده و علاقه مند به خرید کتاب هایی با این کاغذ شده اند.

شعبانپور هم با در این باره توضیح داد: ما دو دسته مراجعه کننده داریم کسانی که به کاغذهای سفید عادت کرده و معتقدند کیفیت آن ها بهتر است و دسته دوم آشنایان با صنعت چاپ هستند که خود از این روند شناخت دارند و تعداد کمتری را تشکیل می دهند.

گروه اول وقتی که توضیحات ما درباره کاغذهای سبک بال را می شنوند علاقه مند به استفاده از آن می شوند.

کنی هم با بیان اینکه همه استقبال می کنند گفت: مسلم است زیرا که هم برش بهتری دارد، هم از رنگ طبیعتی تری برخوردار است و سبک هم که هست.

حسینی زادگان هم معتقد است که همچنان هستند تعداد اندکی که بنا به هردلیل علاقه مند به کاغذهای سفید هستند ولی اکثر مراجعه کنندگان خواهان کتاب هایی با کاغذ سبک بال هستند.


کلید واژه ها: کاغذ - کتاب - بازار - ایران - مدیران - محیط زیست - حمل و نقل - درخت - مخاطب - اولین - ویژگی های مثبت - تولید - گرانی - کاغذی - قطع درختان - زیست - هایی - محیط - بینایی - مطالعه - درختان - طبیعت - هزینه - طبیعی - سلامت - منتشر - اطلاع - همیشه - امروز - حجتی

آخرین اخبار سرویس:
استاندار لرستان: ایرنا به عنوان رسانه رسمی کشور امید را در جامعه تزریق کند

گروه هسته فناوردانشگاه آزاد شیراز: توپک هوشمند اطفای حریق ساختیم

گرامیداشت حماسه 2 بهمن 57

171 طرح در شهرستان زنجان به بهره برداری می رسد

پست متفاوت «الناز حبیبی» از آبادان بدون گرد و غبار

دکتر محقق داماد: من به عنوان یک روحانی نسبتا سالخورده، از همه ملت ایران عذرخواهی می کنم/ نتوانستیم اخلاق اسلامی را ارتقا بخشیم و نسل امروز را مهربان و رحیم و بدون خشونت تربیت کنیم

مسجد امام حسین (ع)؛ تنها مسجد ایرانی در امارات + عکس

سپاه عبدالعظیم(ع) 23 برنامه فرهنگی به مناسبت دهه فجر برگزار می کند

گروه دوستان در برج آزادی روی صحنه می رود

بعیدی نژاد: حفظ ماهیت آب سنگین راکتور اراک و مدرن سازی آن از مهمترین نتایج برجام

مقام اول بخش عکس «نهم دی» به خبرگزاری شبستان ایلام تعلق گرفت

171 طرح در شهرستان زنجان به بهره برداری می رسد

کتاب بخشنامه ها، آیین نامه ها و دستورالعمل های صادره رییس قوه قضاییه منتشر شد

حمله با بمب آتش زا به منطقه 12 شهرداری تهران / +تکذیب

«محمد سلیمی» به سمت مدیر گروه محافل قرآنی رادیو قرآن منصوب شد

بیمه تکمیلی، عمر و بازنشستگی خبرنگاران تسهیل می شود

ثبت نام 5182 البرزی در آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قران کریم

همایش کتاب سال حوزه در قم برگزار می شود/ میرمعزی عنوان کرد: ارسال بیش از 900 کتاب و پایان نامه به دبیرخانه همایش

استخدام حسابدار آشنا به نرم افزار حاسب و پارسیان در اصفهان

استخدام نیروی کار خانم جهت آشپزخانه ای در یزد

استخدام موتورسوار جهت مطبخ در البرز

استخدام حسابدار خانم مسلط به رایانه و نرم افزار مرتبط در اصفهان

استخدام بردست برشکار مانتو در خراسان رضوی

برنامه ریزی جهت ساماندهی وضعیت نامطلوب جامعه پرستاران

استخدام تعدادی فروشنده پوشاک بچه گانه در اصفهان

استخدام حسابدار خانم آشنا به برنامه هلو در البرز

استخدام بازاریاب با روابط عمومی بالا در یزد

استخدام منشی آشنا به امور دفتری در محدوده شرقِ تهران

استخدام هتل پنج ستاره کوروش

کارت عروسی لاکچری «بهاره رهنما» با روکش طلا! + عکس

استخدام تعدادی مشاور مجرب در املاک اول

ویروسی مرگبار که به خاورمیانه هم رسیده + عکس

استخدام بازاریاب خانم و آقا با حقوق ثابت در البرز

جزییات زمان برگزاری انتخابات نمایندگان معلمان در هیأت امنای صندوق ذخیره فرهنگیان

هشدار هواپیماهای ایرانی به 2 ناو ائتلاف

وزیر بهداشت: اجازه ندادیم وزارت بهداشت سیاسی شود/ پول نداریم، قانون تصویب نکنیم

استخدام نگهبان جهت یک شرکت در شهرک صنعتی یزد

وزیر بهداشت: اگر پول نداریم، قانون تصویب نکنیم

نقش مردم در ترویج اشعار توحیدی و آیینی پررنگ است

استخدام تکنسین عمران جهت کارگاه ساختمانی در تهران

غیرت دینی در برخی مدیران فروکش کرده است/ بابلسر جای مسئولان کم کار نیست

توضیحات بعیدی نژاد در مورد «بتن ریزی» راکتور آب سنگین اراک

در برنامه های دهه فجر انقلاب، به ابهامات جوانان پاسخ داده شود

دانلود سوالات استخدامی سازمان سنجش در سال های گذشته + پاسخ تشریحی

واکنش عراقچی به خبر مذاکره موشکی با آلمان و انگلیس

استاندار لرستان: ایرنا به عنوان رسانه رسمی کشور امید را در جامعه تزریق کند

«قیام لله» با دست خورشید می آید

هشت دستور حفاظتی و حمایتی همسرآزاری در لایحه تامین امنیت زنان

بعیدی نژاد: منافذ راکتور اراک با سیمان پر شد تا استفاده فوری از آن نشود

هفتمین همایش «پدافند جنگ نوین» برگزار می شود

تشریح دستاوردهای ارزشمند بانک سپه در دوره پسا برجام و خروج بانک سپه از فهرست تحریم ها توسط چقازردی

کمان ظریف (عکس)

آموزش هنرهای دستی به کودکان در مسجد تورنتو

171 طرح در شهرستان زنجان به بهره برداری می رسد

شخصیت حضرت زینب(س) در جامعه مغفول مانده است

همایش صیانت از جنگل ها و مراتع شمال کشور

مدیرکل نظارت قوه قضاییه : نظارت بر کار کارکنان در شعب دادگستری

محسن سلیمانی درگذشت

برگزاری «آیین آواز» با اجرای راست پنجگاه

پرستاران نماد بارز ایثار و از خودگذشتگی هستند

ارومیه 39 سال پیش در چنین روزی

حضرت زینب(س)؛ حافظ فلسفه عاشورا و آموزگار رشادت

وزیر بهداشت:معوقات 6 ماه پرستاران تا پایان سال پرداخت می شود

امضای تفاهم نامه دانشگاه بناب با دانشگاه های ترکیه

تولید خودروهای کم مصرف داخلی در کوتاه مدت امکان پذیر نیست

نجفی حاضر به پاسخگویی درباره نامه دادستان تهران نشد

آیت الله فاضل لنکرانی: فقه شیعه به روز است/ دشمن دنبال اسلام هراسی نیست، دنبال دین زدایی است

برنامه های دهه فجرفردیس با رویکرد مردم محور

منتظر «شهرزاد 4» نباشید!

نجفی مدیریت قالیباف را نه، بلکه توان و کارنامه نظام را به چالش کشیده است

دومین جلسه برنامه ریزی کمیته مساجد ستاد دهه فجر خراسان جنوبی برگزار شد

وزیر بهداشت: اجازه ندادیم وزارت بهداشت سیاسی شود/ پول نداریم، قانون تصویب نکنیم

جهل مقدس؛ زمان دین بدون فرهنگ اثر«اولیویه روا»

دومین کنگره بین المللی و دهمین همایش ملی نوروژنتیک ایران در مشهد برگزار می شود

هیئت دولت با افزایش یارانه مراکز توانبخشی غیردولتی موافقت کرد

غمخواری ویژگی مشترک حضرت زینب(س) و پرستاران است

آغاز فراخوان ثبت نام مسابقه حفظ قرآن در شهر نقنه

استخدام صندوقدار، کارگر خانم و آقا جهت فست فود در کرج

استخدام فروشنده خانم یا آقا جهت یک سوپرمارکت در اصفهان

استخدام شرکت آکام پردازش

استخدام آموزشگاه زبان آرنا

استخدام تعدادی نیرو جهت کارگاه طلاسازی در یزد

«ندیدن زنان» ناهنجاری ها را افزایش داد

استخدام فروشنده با تجربه خانم جهت مانتوفروشی در اصفهان

وزیربهداشت: پول ندارید قانون تصویب نکنید

کاشت نهال در گلدان با کمک بسیجیان در بیرجند

استخدام فروشنده و صندوقدار خانم در مانتو فروشی

جزییات اخطار نیروی دریایی ارتش به ناوهای آمریکایی در خلیج فارس

نتیجه؛ هیچ

استخدام کارمند دفتری خانم آشنا به امور حسابداری در کرج

دستور معاون رییس جمهور برای خانه نیما یوشیج

سخت گیری بیش از اندازه و بدون دلیل به مردم در حوزه ساخت و سازها صحیح نیست

موافقت وزارت کشور با تشکیل «شورای گفت وگوی سیاسی»

میرحسین موسوی در سلامت است

استخدام انباردار آقا در شرکت دایا به آرا در تهران

استخدام حسابدار خانم در شرکت مهندسی پایا تدبیر پاکان در تهران

معنای فضای نقد، سخن گفتن یک طرف و سکوت طرف دیگر نیست/ امیدواریم مشکلات بانکی با چین در روزهای آینده حل شود

رضا رشیدپور، مجری امشب گفتگو با رییس جمهور شد

تحلیل غالب قندیل درباره نامه اسماعیل هنیه به رهبر انقلاب

تصاویر/ همایش «آزادی مسجدالاقصی در سپهر پیروزی مقاومت»

کاغذی که با آن دیگر دغدغه سلامت و محیط زیست ندارید

کاغذی که با آن دیگر دغدغه سلامت و محیط زیست ندارید