مطالب مرتبط:
2 هزار و 815 میلیارد ریال اعتبارات سفر رییس جمهوری به استان جذب شده است
2 هزار و 815 میلیارد ریال اعتبارات سفر رییس جمهوری به استان جذب شده است
تخصیص بودجه قرآنی بر مبنای عملکرد دستگاه ها بوده/ما تخصیص درست نداشتیم که عملکرد خوبی داشته باشیم
اعتبارات بودجه "پزشک خانواده" نسبت به سال 95 نصف شد
افزایش بیش از 13 درصدی اعتبارات آموزش عالی در بودجه 97
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 25 آذر 1396 ساعت 18:002017-12-16سياسي

عملکرد ضعیف در زمینه پیگیری جذب اعتبارات قرآنی


مسئول دبیرخانه کمیسیون تبلیغ و ترویج شورای توسعه فرهنگ قرآنی با تأکید بر اینکه خواهش می کنم از شورای توسعه تا گزارش اجرای مصوبات را منتشر کنند، - گفت: ما در خیلی از حوزه ها ضعیف عمل کرده ایم یکی از آن نیز جلب اعتبارات و پیگیری جذب آنها است.

به گزار ش خبرگزاری بین المللی قرآن (ایکنا)،" محمدمهدی عزیززاده، مسئول دبیرخانه کمیسیون تبلیغ و ترویج شورای توسعه فرهنگ قرآنی در خصوص اینکه چرا در حوزه بودجه و اعتبارها شاهد کمی بودجه ها هستیم، اظهار کرد: متأسفانه تصویر درستی که از حوزه فعالیت های قرآنی در کشور وجود دارد را به حوزه مدیریت و برنامه ریزی کشور انتقال نداده ایم.

وی با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری، بیان کرد: ما خیلی در انتقال اقتضائات راهبردی به نظام برنامه ریزی موفق نبودیم چرا که تلقی دوستان در سازمان مدیریت مجموعه ای از فعالیت های مرسوم و جاریست که سالیان سال در دستگاه های مختلف کشور انجام می شده، باشد و فکر نمی کنم این اقتضائات جدید به سازمان برنامه ریزی کشور منتقل شده باشد.

مسئول دبیرخانه کمیسیون تبلیغ و ترویج شورای توسعه فرهنگ قرآنی اضافه کرد: از سوی دیگر می توان گفت حوزه پیگیری ما در فعالیت های قرآنی نسبت به سایر بخش ها ضعیف تر است و این وضعیت اعتبارات چند سالیست که در کشور روند رو به کاهش داشته است اما نوبت به فصل بودجه و برنامه که می رسد فراموش می کنیم که باید پیگیری جدی داشته باشیم و رایزنی جدی کنیم و حاصل آن می شود اینگونه که 200 میلیارد تومان در سال 94 به 100 میلیارد تومان در سال 95 و 100 میلیارد در سال 96 و الان40 میلیارد تقلیل یابد.

عزیززاده بیان کرد: عملکرد این بودجه ای را که داده شده است نتوانستیم به درستی به برنامه ریزان منتقل کنیم تا بدانند چه میزان مؤثر بوده و چه میزان توانسته گشایش جدید در کشور ایجاد کند.

وی در پاسخ به این سؤال که شورای توسعه که ذیل شواری عالی انقلاب فرهنگی فعالیت می کند، مسئولیتی در باره انتقال و فهم درست از این اعتبارات را عهده دار نیستند؟ گفت: شورای توسعه، شورایی مرکب از پنج وزیر است و دو معاون رییس جمهور و رؤسای دستگاه های دولتی و مردمی و عده ای صاحب نظر حقیقی.

کمتر جلسه ای می توان پیدا کرد، که در 38 جلسه گذشته شورای توسعه بیش از دو وزیر در آن حاضر باشند و متأسفانه حتی در توجیه اعضا و وزرا که باید وقت بگذارند هر دو ماه یک بار و در حال حاضر که نرم جلسات هر سه ماه یکبار بوده، در جلسه ای دو تا سه ساعته شرکت کنند برای کلان فعالیت های قرآنی کشور تصمیم بگیرند در این هم موفق نبودیم.

یعنی شورا نمی تواند اعضای خود را قانع در مشارکت تصمیم گیری ها و فرآیندها کند و حاصل آن فهرست مصوباتیست که منتشر شده است و قرار بوده هماهنگی در کل کشور ایجاد شود.

مسئول دبیرخانه کمیسیون تبلیغ و ترویج شورای توسعه فرهنگ قرآنی با تأکید بر اینکه خواهش می کنم از شورای توسعه تا گزارش اجرای مصوبات را منتشر کنند، بیان کرد: وزارتخانه ها در اجرایی کردن مصوبات شورا چه کرده اند.

قرار بود خیلی زود از مرحله هماهنگی ها رد شویم و وارد فازهای جدی در حوزه قرآن در کشور شویم و جایگاه قرآن را در ذهن و فکر و عمل مردم بالا ببریم.

اگر بخواهیم منصفانه صحبت کنیم باید همه این تلاش هایی که انجام شده به بدنه تمامی دستگاه های قرآنی کشور تسری پیدا کند و همه مشارکت داشته باشند.

ما در خیلی از حوزه ها ضعیف عمل کرده ایم یکی از آن نیز جلب اعتبارات و پیگیری جذب آنها است.

عزیززاده در خصوص اینکه آیا ما هنوز بودجه واعتباراتی را در حوزه قرآن از سال های گذشته طلب داریم، اضافه کرد: این ردیف بودجه اعتبارات اجرایی منشور سال 89 در قانون بودجه ایجاد شد و از آن سال اطلاعات دقیقی نداریم چون دستگاه ها می توانستند خودشان رأسا از اعتبارات داخلی کم کنند و صرف قرآن کنند بنابر این ، این موضوع متمرکز توزیع نشده و نمی توان گزارشی داد اما از سال 90 تا 95، سال 90 از 218 میلیارد و 800 میلیون تومان که دولت ابلاغ کرد به خزانه، 196 میلیارد و 200 میلیون تومان تخصیص داده شد سال 91، 200 میلیارد مصوب شد و تخصیصی نداشتیم، سال 92 نیز 300 میلیارد مصوب شد و 25 میلیارد تومان تخصیص داده شد و سال 93 از 200 میلیارد، 87 میلیارد و 600 میلیون تومان و سال 94 نیز از 200 میلیارد هیچ تخصیصی نشده است و سال 95 از 200 میلیارد تومان، 10 میلیارد تومان نیز اختصاص یافت و جالب است بدانید در تفاهم نامه های سال 95 که بر مبنا 25 میلیارد تومان نوشتیم اونجا قید شده است که اگر در 96 تا سقف 15 میلیارد تومان پول بیاید، هنوز برنامه های سال 95 تأمین اعتبار می شود.

وی با تأکید بر اینکه 14 تا 15 درصد نرم دریافت ما در این چند سال بود، تصریح کرد: 318 میلیارد و 880 میلیون تومان کل دریافتی منشور از سال 90 تا کنون بوده است که مصوبش هزار و 500 میلیارد تومان بوده است که فاصله زیاد است.

عزیزاده با اشاره به آفت دیگری که هست ودیده نمی شود، اظهار کرد: خیلی از دستگاه ها که این اعتبارات را دریافت می کنند بخاطر مضیقه های پولی که در آنها است از آن سهمی که از اعتبارات اختصاصی خودشان که باید برای امور قرآنی می گذاشتند کسر گذاشته اند، به هوای اینکه از شورای توسعه پولی وارد این وزارتخانه و سازمان شده، امور برنامه ریزی و بدوجه آن سازمان یا وزارتخانه احساس کرده که ممر درآمدی برای بخش قرآنی خارج از اعتباراتش دارد که به دلیل محدودیت کلی که در بودجه کشور در این سال ها بوده است از این استفاده کرده و در واقع آن را تلقی به تخصیص اعتبارات قرآنی کرده و از داخل کم گذاشته است.

در بخش دیگر این برنامه حجت الاسلام والمسلمین آزادیخواه، سخنگوی کمیسیون فرهنگی و فراکسیون قرآن و عترت مجلس شورای اسلامی، میهمان تلفنی این برنامه بود، در خصوص پیشنهاد دولت در زمینه لایحه بودجه در حوزه دین و مذهب و قرآن که شاهد کاهش بودجه قرآنیان، گفت: یکی از اشکالاتی که من در بودجه اخیر می بینم در حوزه قرآن است که در واقع از طریق دبیرخانه شواری عالی انقلاب فرهنگی رقمی که برای اعتبارات قرآنی دیده شده است رقمی نگران کننده است که نسبت به سال های گذشته کم شده است و جلساتی که پیش از این با مسئولان مرتبط ملی داشتیم در قالب فراکسیون وکمیسیون واستدلال هایی که آوردیم انتظار بر این بود که اعتبارات قرآنی کمی چشمگیر تر از این باشد.

وی تصریح کرد:این درحالیست که شاهد هستیم اگر بدنه و شبکه قرآنی کشور فعال شوند یعنی اصلاح سبک زندگی در این کشور اگر این شبکه تقویت شود یعنی کاهش بزه ها و آسیب های اجتماعی در کشور یعنی ما به عنوان قرآن صرفا به نگاه آموزشی و جلسه قرائت قرآن نباید نگاه کرد بلکه باید بنیه ای نگاه کرد و ارتباطی که قرآن می تواند در کاهش برخی از هزینه های اضطراری داشته باشد می توان همین انگیزه را دهد که اعتبارات قرآنی زیاد باشد اما متأسفانه این اتفاق در بودجه سال 97 نیفتاده و امیدواریم درتلفیق اتفاقی خوشایند بی افتد به گونه ای که این رقم ها در جداول بیشتر شود.

آزادیخواه با اشاره به اینکه آیا می توان امیدوار بود که بودجه افزایشی پیدا کند، گفت: دو اشکال عمده وجود دارد یکی به دستگاه های اجرایی در حوزه قرآن باز می گردد که چون بودجه سال 97 براساس عملکرد بسته شده است، یعنی دستگاه های متولی قرآن عملکردشان را دیده اند که باید آن عملکرد دقیق تر، منسجم تر و مرتب تر و جامع تر باشد باید گفت برخی از دستگاه ها عملکرد خوبی داشتند و برخی دیگر نه عملکرد خوبی نداشته اند و امیدواریم این خلأ و مشکل اصلی به ویژه با تعامل میان دستگا ه ها و ادغامی که در حوزه اتحادیه های ارشاد و سازمان دارالقرآن الکریم سازمان تبلیغات اسلامی رخ داد، حل شود و انسجام بهتر شکل گیرد.

وی بیان کرد: اشکال دوم کم توجهی بودجه 97 به فعالیت های قرآنیست اینکه بودجه بر اساس عملکرد بسته شده درست است اما نباید غافل باشیم که یکی از معیارهای تدوین بودجه عملکرد است باید سایر معیارها لحاظ شود باید گفت عملکرد در حوزه فرهنگ و قرآن نمی تواند مبنا بیاشد شاید گفت خط کشی کردن در حوزه های فرهنگی قرانی مبتنی کردن بر عملکرد جفای به این حوزه است چون فرهنگ دیر جواب می دهدو حرکتش تدریجی است و هم برنامه باید منسجم و بلند مدت باشد که بتوانیم نتایج عملکرد را ببینم.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی و فراکسیون قرآن و عترت مجلس شورای اسلامی قول داد: امیدست در تلفیق بودجه یکی از چکش کاری هایی که مد نظر دارد، حوزه قرآنیست که بتوانیم سهم بیشتری را برای اصحاب قرآن داشته باشیم.

در ادامه عزیززاده در پاسخ به این سؤال که چه کنیم شاهد گزارش عملکرد ضعیف نباشیم، گفت: در سه سال گذشته 10 میلیارد تومان تخصیص داده شد.

اما باید گفت خوشبخانه بعد از مدت ها از ردیف های موقت وموردی خارج شده و به ردیف های اصلی آمدیم.

اما ما اصلا تخصیصی نداشتیم که بتوانیم عملکرد خوبی را ارائه کنیم.

وی با ابراز تأسف از اینکه حتی بودجه کافی نیز برای تحقق منویات مقام معظم رهبری در زمینه تربیت 10 میلیون حافظ قرآن نداشته ایم، ادامه داد: این بودجه قرآنی کشور نیست دستگاه ها خود بودجه قرآنی دارند و این بودجه مکمل است که کاستی ها را باید رفع، تحول ها ایجاد و توسعه های کیفی را ایجاد کند و هنگامی که این بودجه اقل است و با ورود به دستگا ه ها مضایق آنها را پر می کند نباید توقع تحول جدی در کشور نداشته باشیم.

مسئول دبیرخانه کمیسیون تبلیغ و ترویج شورای توسعه فرهنگ قرآنی در خصوص نقش پایش در این فعالیت ها، عنوان کرد: این پایش باید عملکرد دستگاه ها را جهت دهی که کدام یک در حوزه مأموریتی خود موفق تر بوده اند.

این پایش اگر به نهادهای تخصصی که همون کمیسیون های تخصصی است واگذار شود و به صورت جدی تر دنبال شود، خیلی می تواند مؤثرتر باشد.

وی با اشاره به اینکه چهار سال است این مسئولیت را عهده دار است، در خصوص روند این حوزه، بیان کرد: ما موظف هستیم در حوزه اسناد و سیاست ها و دستورالعمل ها و قوانین و ضوابطی که پیش نیاز توسعه این فعالیت هاست تولید کنیم.

همچنین سند راهبردی این حوزه را حدود سه تا چهار سال نوشتیم و در شورای توسعه و همچنین در کمیسون تصویب شد و الان حدود دو سه ما است که فرآیند اجرایی اش را در اداره کل کمیسیون پیگیری می کند.

این سند به کل دستگاه های اجرایی ابلاغ شد.

عزیزاده اظهار کرد: این سند به کل دستگاه های اجرایی ابلاغ شده در درجه اول به وزارت فرهنگ و ارشاد که مسئول راهبری سند در کشور است و در حال حاضر 38 اقدامی که پیش بینی شده تا ما را در افق 1404 کشور ممتاز جهان اسلام د ر حوزه فرهنگسازی قرآنی با استقاده از تولید وعرضه آثار و محصولات قرآنیست اقدامات را تفکیک می کنیم و فراخوانی ظرف یکی دو ماه آینده منتشر می شود که دستگاه ها سهم خود را از این حرکت ملی مشخص کنند و موظفیم که تمام اعتبارات را متمرکز کنیم تا جایگاه جمهوری اسلامی در فرهنگ سازی قرآنی در فضای عمومی در میان سایر کشورهای اسلامی به عنوان کشور ممتاز تبدیل کنیم.

وی ادامه داد: نخستین سندی که در شواری توسعه تصویب شد سند تبلیغ و ترویج بود و غیر از آن شاخص های سنجش حرکت منطبق بر سندهم به عنوان سند مستقل تصویب کردیم و الان وارد اسناد بخشی شده ایم که نقشه های جز باید از این سند کلان خارج شود تا تکلیف هر حوزه مشاخص شود که به لطف خد از دیگر کمیسیون ها جلوتر هستیم.

مسئول دبیرخانه کمیسیون تبلیغ و ترویج شورای توسعه فرهنگ قرآنی در خصوص اعتباری که این کمیسیون در سال 96 دریافت کرده است، اظهار کرد: حدود سه میلیارد و 900 میلیون تومان مجموع اعتبار سال 95 بوده است که در سال 96 هیچ اعتباری دریافت نشده است.

باید گفت که بالای 80 درصد توزیع شده است و مابقی اقساط پروژه هاییست که در حال اجراست.

نمایشگاه های قرآن، جشنواره های قرآنی و مسابقات قرآن اعتبار جدا گانه دارد.

وی در خصوص بزرگترین مشکل در حوزه تبلیع و ترویج که مشکل ساختار است، بیان کرد: ما نهاد مستقلی نیستیم.

کمیسیون نهاد راهبر در کشور است یعنی این ترکیب تشکیل می شود که بزرگان قرآنی کشور در حوزه تبلیغ و ترویج دستگاه ها و اشخاص حقیقی جمع شوند تا بگوند این فعالیت ها چگونه در کشور گسترش پیدا کند و ما مسئول پشتوانه علمی و محتوای و مصوبات اجرایی آن هستیم که در وزارت ارشاد نسبت به وزارت علوم در حوزه ساختار عقب هستیم و دوستان در آموزش و پرورش در مضیقه جدید در حوزه ساختار هستند و شواری توسعه ورود جدی باید پیدا کند به پایش جدید شورای نیز گفتیم که موضوع اول ساختار و وضعیت نیروی انسانی ما است.

یادآور می شود، این گفت وگو در برنامه رادیویی افق پخش شد.

این برنامه شنبه ها به صورت زنده با کارشناس مجری محمدرضا پورمعین، خادم قرآن و تهیه کنندگی فاطمه رحمانی از ساعت 14:30 با حضور میهمانان و مسئولان قرآنی کشورمان با بررسی یکی از موضوعات و دغدغه های جامعه قرآنی کشورمان به سمع شنوندگان رادیو قرآن می رسد.


کلید واژه ها: شورای - شورا - توسعه - قرآنی - قرآن - برنامه ریزی - برنامه - میلیارد - کشور - عالی - فرهنگ - بودجه - انتقال - تبلیغ - معاون رییس جمهور - سازمان مدیریت - انقلاب فرهنگی - سازمان برنامه - درست - مدیریت - میزان - بین المللی - رییس جمهور - خبرگزاری - جدید - موفق - وزیر - فرهنگی - تصویر - ساعته

آخرین اخبار سرویس:
انتقال پیکر دریانوران سانچی به ایران بعد از DNA

صفحه اول روزنامه های امروز (عکس)

ویدئو / ربات ها خودروی شما را پارک می کنند

«ریخت و پاش» ممنوع/ اجرای برجام دو ساله شد/ 2 سکانس از رهاشدگی فضای مجازی/ گریه «تفنگداران آمریکایی» در «جزیره فارسی»/ «تی.آر.ای» چیست؟

اقدام عجیب "سید حسین حسینی" پس از باخبر شدن از نیمکت نشینی!(عکس)

واکنش وزارت بهداشت به خبر «قصور» پزشکی در درمان آیت الله هاشمی شاهرودی + جزییات

متأسفانه با تبانی جدیدی توسط اسراییل و رهبران مرتجع عرب روبرو هستیم

شهیدان؛ پیام آوران عرصه ایستادگی و ایثار

روزنامه استخدامی استان خراسان شمالی و شهر بجنورد | پنجشنبه 28 دی 96

روزنامه استخدامی استان خراسان جنوبی و شهر بیرجند | پنجشنبه 28 دی 96

محکومیت حمید بقایی در تمامی اتهامات

ماجرای برداشتن اشتباهی کلیه یک مقام سیاسی

دخل و خرج نظام سلامت در سال 97

اختلافات داخلی دولت ترامپ برای تحریم صداوسیما

پرواز های پنجشنبه 28 دی فرودگاه شهید دستغیب شیراز

کاریکاتور/ شرط حضور نوازندگان زن روی صحنه

برای مرهم زخم

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | پنجشنبه 28 دی 96

ماجرای دیدار ولادمیر پوتین و سردار قاسم سلیمانی چه بود؟

مطالبات اولویت دار مردم

رابطه طهارت انسانی با بطون قرآنی از نگاه سید جلال الدین آشتیانی - بخش اول رابطه طهارت با فهم قرآن

اعتبارسنجی روایت ذلت پذیری امام سجاد(ع) در مقابل یزید در الکافی

رویکرد برهانی امام صادق (ع) در مواجهه با پرسش ها و شبهات اعتقادی

آقایان خودتان مقصرید

متن کامل طرح اصلاح قانون تابعیت در مجلس

عامل به قرآن باشید/ پشت منبر پنهان نمی شوم

برگزاری 230 عنوان برنامه با موضوع هویت دینی

پیام احمدی نژاد به پادشاه عربستان پاسخی گرفت؟

مسابقه مجازی«سفر به خانه خدا» برگزار می شود

برگزاری نشست «بازخوانی معرفت نفس در کلام قدسی»

عوامل 4 گانه ضعف جریان سازی جهان اسلام/ ضرورت مردم سالار شدن ساختار حکومتی کشورهای اسلامی

صبر جمیل یعنی چه؟

رضا سلامی، سیدمحمدحسین شجاعی، سید حبیب اله طباطباییان، جهانیار بامداد صوفی مدیریت فناوری: شکل گیری و تطور یک حوزه دانشی

انتشار پوستر و تیزر سیزدهمین دوره آزمون تخصصی حفاظ قرآن

جزییاتی از سومین دوره مسابقات بین المللی قرآن نابینایان

فیلم/ قرائت مجلسی شهید حسن دانش (قاری بین المللی)

یک فدایی اسلام/ روایتی از دیدار رهبر انقلاب در دوران نوجوانی با شهید سید مجتبی نواب صفوی

برگزاری روضه هفتگی در ﻫﻴﺌﺖ ﻗﻤﺮ ﺑﻨﯽ ﻫﺎﺷﻢ(ع) پرند

اروپا آماده همراهی آمریکا در تحریم ایران!

راه کارهایی برای داشتن اخلاق حسنه

عکس یادگاری رییسان مجالس کشورهای اسلامی

سازمان های مردم نهاد حد فاصل ملت و دولت عمل می کنند

فلسفه تفاوت های جنسیتی از منظر عدل الهی -بخش اول مؤلفه های عدل الهی

ایجاد جریان تکفیری داعش برای اسلام هراسی در اروپا بود

جمهوری کنگو به اوپک ملحق می شود

پازلی به اسم نفوذ به کام براندازان در ایران

چیستی عدل - بخش اول تعاریف عدل در مکاتب بشری

آخرین وضعیت زندانی شدن بقایی

سیر تحول و تکامل فقه سیاسی در ادوار تطور فقه سیاسی شیعه - بخش اول رویکردهای متفاوت به تاریخ فقه سیاسی

استعفای نخست وزیر جدید جمهوری چک

رضا اسدی فرد، امین چوخاچی زاده مقدم، مهدی گودرزی الگویی برای دسته بندی و مطالعه عوامل موثر بر موفقیت شبکه های همکاری بین المللی

شیرین کمالی فاصله فعالان حوزه زنان با آسیب های اجتماعی این حوزه

عکس/مه غلیظ در شهر شانگهای چین

علائم قساوت قلب و راه های رهایی از آن از زبان قرآن

نگاهی مقایسه ای به دو بار فرار شاه از کشور؛ آیا محمدرضا پهلوی امیدوار بود به ایران بازگردد؟

رابطه حقوق بشر و انسان شناسی - بخش اول چگونگی رابطه حقوق بشر و انسان شناسی

بازسازی یک عکس نوستالژی 2 بازیگر طنز مشهور

واکاوی معیار تشخیص جنسیت دوجنسه ها در فقه مذاهب اسلامی با رویکرد روایی - بخش اول روایات آفرینش زن از دنده مرد در منابع شیعی

اعتیاد اولویت نخست آسیب های اجتماعی / گل نسل جوان را تهدید می کند

7 دلیل برای این که بیشتر سراغ دندانپزشک خود را بگیرید!

آشوب در دل مهندسان

حکام قابل نقد هستند/تیم احمدی نژاد در پی چیست؟/چگونه تلگرام را بی اثر کنیم؟/تریبون دارانی که بخشی از مشکل می شوند

نتایج انحصار در فضای مجازی

لایحه ابطال قوانین اروپایی در انگلیس تصویب شد

نیاز 4 بیماری خاص جدید به تخصیص منابع

بازگشت اولین انسان منجمد به زندگی در دهه آینده!

تصاویر/ قرآن کشتی مطلا

تذکرات فراوان نمایندگان به مسئولان اجرایی

سیاست دفاعی و امنیتی آلمان در دوره پس از جنگ سرد: از راهبرد ملی تا مسئولیت منطقه ای و بین المللی - بخش اول پایان جنگ سرد و تحول در سیاست دفاعی و امنیتی آلمان

مادری که پسر شهیدش، صدایش می کرد

کمبود متخصص در حوزه استارت آپ ها

عکس نوشته هایی در مورد خدا (5)

عارف راهبردش را در برابر انتقادات تشریح کرد/ سکوت و فحش خوری

مشکل، فیلتر تلگرام نیست

افشای تخلفات شهرداری ؛ دستی که نجفی از قالیباف رو کرد

اعتیاد در تهران؛ تصمیمات مهمی در راه است

خدا کیست؟ سؤالی کفرآمیز یا خداشناسانه؟

نمی توانستم هیچ کس را درک کنم!

حکام قابل نقد هستند

زیبا کلام به صدیقی نوشت؛ مقایسه بودجه دانشگاه ها و نهادهای مذهبی

تذکرات فراوان نمایندگان به مسئولان اجرایی

معیشت تک ماده ای!

ساز و کار پایش سیاست ارتقای سلامت اداری و مقابله با فساد

محمد نقی زاده، مهدی اوجانی، سهراب آقازاده، عاطیه صفردوست، کامیار غفاریان اولویت بندی چالش های توسعه و موفقیت شرکت های زایشی در حوزه زیست فناوری

عزاداری به یاد قربانیان سانچی

کیک گرانقیمت عروسی نزدیکان مقام قزاقستانی

بررسی سند راهبرد امنیت ملی آمریکا

پایان و آغاز دوباره

وزارت بهداشت:ادعای قصورپزشکی درمورد درمان یکی ازمقامات سیاسی کشور غیرمسئولانه وخلاف است

ترویج مباحث اخلاقی در جامعه در هیچ شرایطی نباید فراموش شود

نمایندگان مجلس برای تصویب مناطق آزاد همکاری کنند/ 60 سال پیش هم منطقه آزاد بوشهر در دستور کار بوده است

حضور نماینده رییس جمهور صربستان در مراسم امضای دفتر یادبود جانباختگان حادثه کشتی سانچی در بلگراد

خَلق سازوکارهای قانونی برای اعطای حقوق های نجومی!

خاطرات یکی از محافظان هاشمی

هجوم مدعیان اخلاق به روحانی با استناد به تحریف خودساخته و تکرار یک دروغ

بیانیه انتقادی حزب اتحاد ملت ایران منطقه همدان در مورد عملیات تخریبی شهرداری در محله کبابیان شهر همدان

آسیب های اجتماعی در یزد متأثر از پدیده مهاجرت است

سنتی هایی که مدرن شدند

همکاری های پارلمانی ایران و ارمنستان گسترش می یابد

تصاویر/ گرامیداشت ابوذر نظامی در بوشهر

عملکرد ضعیف در زمینه پیگیری جذب اعتبارات قرآنی

عملکرد ضعیف در زمینه پیگیری جذب اعتبارات قرآنی