مطالب مرتبط:
افزایش بیش از 13 درصدی اعتبارات آموزش عالی در بودجه 97
افزایش دو برابری اعتبارات درمان بیماری های صعب العلاج در بودجه 97
افزایش 20 درصدی بودجه رفاهی دانشگاه ها
کنایه وزیر آموزش و پرورش به بودجه 97 این وزارتخانه
بودجه آموزش و پرورش از ملی به استانی تبدیل شده است.
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 25 آذر 1396 ساعت 14:252017-12-16دانش

افزایش بیش از 13 درصدی اعتبارات آموزش عالی در بودجه 97


تهران- ایرنا- معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: هر چند که اعتبارات پیش بینی شده آموزش عالی در بودجه سال 97 رقم مناسبی است اما انتظار می رود میزان اعتبار اختصاص داده شده به امر پژوهش بیشتر شود.

- حسین عسگریان ابیانه روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار حوزه دانشگاه ایرنا اظهار داشت: سرجمع بودجه اختصاص یافته برای آموزش عالی کشور برای سال 97 رقم نامناسبی نیست و با یک مقایسه در میانگین کلی آمار نسبت به سال گذشته شاهد رشد 13.

28 درصدی هستیم.

وی گفت: اگر به ریز بودجه 97 توجه کنیم؛ مشاهده می شود که بودجه دانشگاه ها 12.

8 درصد، پژوهشگاه ها 20.

1 درصد و پارک های علم و فناوری 33 درصد رشد داشته اند.

معاون اداری مالی وزارت علوم افزود: به سبب الزام هیات امنای دانشگاه ها باید به امر پژوهش حداقل 15 درصد اختصاص یابد اما این رقم با توجه به بودجه دانشگاه ها اندک است و امیدواریم دولت و مجلس شورای اسلامی این رقم را حداقل به 25 درصد برسانند.

وی تصریح کرد: بودجه دانشگاه ها از دید کلی در سه بخش حقوق و مزایا، قراردادهای حجمی و بخش های پژوهشی هزینه می شود و به نظر می رسد افزایش رقم 12.

8 درصد، نمی تواند کارساز باشد و بخش پژوهش را با مشکلاتی همراه خواهد ساخت.

**افزایش 12 تا 16 درصدی اعتبارات دانشگاه های برتر کشور عسگریان ابیانه، ادعای کاهش بودجه دانشگاه های کشور را مردود دانست و با بیان اینکه براساس لایحه بودجه سال 97، اعتبارات دانشگاه ها برای سال آینده رشد داشته است، یادآور شد: در لایحه بودجه سال آینده، اعتبارات دانشگاه های برتر کشور 12 تا 16 درصد افزایش یافته است.

لایحه بودجه سال 97 روز 19 آذرماه از سوی رییس جمهوری به مجلس شورای اسلامی ارائه شد که در این لایحه برآورد بودجه دانشگاه های کشور نیز اعلام شد.

براساس لایحه تقدیمی دولت به مجلس، دانشگاه تهران با برآورد بودجه 8 هزار و 840 میلیارد و 115 میلیون ریالی، بیشترین بودجه را در میان دانشگاه های کشور به خود اختصاص داده است.

در بخش پژوهش، در تبصره چهارم لایحه بودجه سال 97 کشور آمده است: به منظور تحقق بخشی از اهداف مندرج در قانون حمایت از شرکت ها و مؤسسات دانش بنیان و تجاری سازی نوآوری و اختراعات مصوب 5 آبان ماه 1389 به ویژه تبصره (2) ماده (5) قانون مذکور و ماده (51) قانون احکام دائمی برنامه های توسعه معادل ریالی مبلغ دویست میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی بابت حمایت از شرکت های دانش بنیان خصوصی و تعاونی اختصاص می یابد.

مبلغ ارزی مذکور برای صندوق توسعه ملی بازگشت از منابع محسوب می شود.

تبدیل دلار به ریال موضوع این بند زیر نظر بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران صورت می گیرد.

همچنین بانک های عامل مجازند در سال 1397 مبلغ چهل هزار میلیارد ریال تسهیلات از محل منابع در اختیار از جمله منابعی که با تصویب هیات عامل صندوق توسـعه ملی در آن بانک ها سپرده گذاری شده است برای خرید تجهیزات و به روزرسانی آزمایشگاه ها و کارگاه های دانشگاه ها و مؤسسات آموزشی و پژوهشی و فناوری براساس فهرست مورد توافق وزارتخانه ها و سـازمان های ذی ربط و سازمان برنامه و بودجه کشور و با تصویب هیأت امنای آن ها پرداخت نمایند.

تضمین این تسهیلات پس از تصویب هیات امنا، بر عهده مراکز فوق الذکر بوده و پس از تنفس دو ساله از محل درآمد اختصاصی آن ها و متناسب با میزان دریافتی و مبتنی بر زمان بندی مورد تفاهم با بانک ها بازپرداخت می شود.

همچنین در تبصره پنجم، بند الف و ب این لایحه گفته شده است: اجازه داده می شود در سال 1397 با رعایت قوانین و مقررات :الف- شرکت های دولتی و وابسته وزارتخانه ها و سازمان های دولتی و همچنین دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و موسسات پژوهشی و پارک های علم و فناوری تا سقف هفتاد هزار میلیارد ریال اوراق مالی اسلامی ریالی برای اجرای طرح های دارای توجیه فنی، اقتصادی و مالی خود که به تصویب شورای اقتصاد می رسد، با تضمین و بازپرداخت اصل و سود توسط خود، منتشر کنند.

ب- دولت تا مبلغ 260هزار میلیارد ریال اوراق مالی اسلامی (ریالی- ارزی) منتشر و منابع حاصل را به ردیف شماره 310108 جدول شماره (5) ایـن قـانون واریز کند.

منابع واریزی به طرح های تملک دارایی های سرمایه ای نیمه تمام و طرح های ساماندهی دانشگاه ها مندرج در پیوست شماره 1 و همچنین اعتبارات طرح های تملک دارایی های سرمایه ای استانی این قانون اختصاص می یابد تا براساس موافقتنامه متبادله با سازمان برنامه و بودجه کشور هزینه شود.

سود و هزینه های مربوط به انتشار اوراق مذکور در جدول شماره (9) این قانون پیش بینی و قابل پرداخت می باشد.

ج- اوراق فروش نرفته طرح های بندهای (الف) و (ب) این تبصره، در سقف مطالبات معوق طرح با تأیید رییس دستگاه اجرایی، ذیحساب ذیربط و سازمان برنامه و بودجه کشور قابل واگذاری به تمامی طلبکاران طرح ( اعم از پیمانکاران، مشاوران، تأمین کنندگان تجهیزات و همچنین سایر هزینه های طرح ها و پروژه ها از جمله تملک اراضی و تأییدیه بدهی طرح های ساماندهی دانشگاه ها) است.

در تبصره 9 بند الف لایحه بودجه کل کشور در سال 97 آمده است: به دانشگاه ها و مؤسسات آموزشی و پژوهشی و پارک های علم و فناوری اجازه داده می شود تا سقف عملکرد درآمد اختصاصی سال 1396 نسبت به اخذ تسهیلات از بانک هـا اقدام کننـد و در راستای تکمیل طرح های تملک دارایی های سرمایه ای خود و احداث خوابگاه های متاهلین موضوع بند (پ) ماده (103) قانون برنامه ششم توسعه کشور استفاده نمایند و نسبت به بازپرداخت اقساط از محل درآمد اختصاصی خود اقدام کنند.

صندوق های رفاه دانشجویان مکلفند نسبت به پیش بینی اعتبار لازم در فعالیت های خود به منظور پرداخت یارانه سود و کارمزد احداث خوابگاه های متاهلین اقدام کنند.

و بند ج و د همین تبصره می گوید: 100 درصد وجوه اداره شده پرداختی از سال 1385 تا سال 1396 به صندوق رفاه دانشجویان وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان کمک جهت افزایش منابع مالی صندوق های رفاه دانشجویی تلقی می شود.

وجوه حاصل از بازپرداخت وام های مذکور و همچنین سایر منابع ناشی از فعالیت های صندوق تـا سقف 11هـزار و 300 میلیارد ریال پس از واریز به خزانه داری کل در قالب درآمد اختصاصی برای پرداخت مجدد به دانشجویان به مصرف می رسد.

د- مازاد هزینه تحصیلی دانشجویان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور نسبت به اعتبارات مندرج در این قانون در قالب وام از طریق صندوق رفاه دانشجویان در اختیار این افراد قرار می گیرد.

اقساط وام های مذکور پس از فراغت از تحصیل و اشتغال به کار افراد، پرداخت می شود.

دانشجویان تحت پوشش نهادهای حمایتی مزبور در اولویت دریافت وام می باشند.

همچنین در بخش پژوهش بودجه 97 ذکر شده است: کاهش اعتبارات برنامه های پژوهشی توسط دستگاه های اجرایی، ممنوع است.

به منظور ارتقای شاخص های علمی، پژوهشی و فناوری، اعتبارات قانون استفاده متوازن از امکانات کشور قابل اختصاص به دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی، پارک های علم و فناوری مستقر در استان است.

در راستای اجرای بند (ب) ماده 64 قانون برنامه ششم توسعه مبنی بر اختصاص حداقل یک درصد از اعتبارات هزینه ای تخصیص یافته (به استثنای فصول یک و شش) بـه امور پژوهشی و توسعه فناوری، شورای برنامه ریزی و توسعه استان مجاز است اعتبارات موضوع این ماده را از سرجمع اعتبارات هزینه ای استان (به استثنای ادارات کل آموزش و پرورش استان)، کسر و بـا هماهنگی دستگاه های اجرایی استانی و بر اساس اولویت ها و سیاست های پژوهشی مصوب و نیازهای استان و در چارچوب دستورالعمل ابلاغی سازمان برنامه و بودجه کشور (که بـا همـاهنگی وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تدوین می گردد) برای امور پژوهشی و توسعه فناوری به دستگاه های اجرایی استانی تعیین شده توسط آن شورا اختصاص دهد.


کلید واژه ها: دانشگاه - بودجه - لایحه بودجه - درصد - مجلس شورای اسلامی - کشور - صندوق توسعه ملی - افزایش - وزارت علوم - آموزش - توسعه - قانون - عسگریان - دانشگاه تهران - عالی - ابیانه - اسلامی - مجلس - فناوری - رییس جمهوری - حمایت - اداری - ایرنا - صندوق - آینده - شورای - معاون - وزارت - تهران - ماده

آخرین اخبار سرویس:
بررسی دوره کاردانی پیوسته در وزارت علوم

خورشید زودتر از تصورمان زمین را نابود می کند!

آغاز ثبت نام خوابگاه های دانشجویان علوم پزشکی ایران از امروز

بررسی وضعیت اشتغال فارغ التحصیلان در کشور استرالیا

میزان تقلب در تولیدات علمی ایران

پیش بینی کلمات پیش از گفتگو

کتاب مدیریت منابع الکترونیک چاپ و منتشر شد

واکنش وزیر علوم به تجمع دانشجویان دکتری

درمان برای سرطان بتن

تلاش برای تغییر تصور ناهمخوان بودن رشته های علوم انسانی با موضوع تولید و اشتغال

آغاز انتخاب واحد دانشگاه پیام نور از امروز

دانشگاه آزاد اسلامی مولود انقلاب اسلامی ایران است

معاون فرهنگی جدید دانشگاه آزاد همدان معرفی شد

آغاز سی و سومین دوره جشنواره قرآنی وزارت علوم/ برگزاری مسابقات در 370 دانشگاه

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات منصوب شد

تبدیل متانول به هیدروکربن ها با تلاش پژوهشگران

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات منصوب شد

منع رابطه عاطفی استاد و دانشجو در برخی کشورها

آغاز نام نویسی آزمون سراسری از ساعت 16 امروز

چند خبر کوتاه

مجوز فعالیت انتشارات آوای شرق در شیروان صادر شد

تغییر سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی فراهان تغییر کرد

راه اندازی انجمن بیورزونانس ایران و اروپا

22 اسفند؛ معرفی پایان نامه های برتر علوم انسانی با موضوع تولید و اشتغال

تمدید مهلت ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه معارف اسلامی

در نامه بسیج دانشجویی دانشگاه خواجه نصیر صورت گرفت دعوت از رییس اتاق بازرگانی برای پاسخگویی درخصوص اشتغال و واردات

منع رابطه عاطفی استاد و دانشجو در برخی کشورها

دکتر اکرمی: دانشجویان عجولانه رفتار کردند

اختراع انگشت جعلی برای حفاظت از هویت افراد !

تحقق بیش از33 هزار شغل در البرز

شورای آموزشی ، عالی ترین مقام تصمیم گیری در ارتباط با مسائل آموزشی دانشگاه است

حسین توکلی: آغاز ثبت نام کنکور 97 از ساعت 16

فعالیت 23 دانشکده ذیل دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم

کسب رتبه یک آزمون وکالت توسط دانش آموخته دانشگاه آزادواحد بافت

تئاتر و سینما در ایران و جهان در دانشگاه آزاد خوراسگان منتشر شد

تقدیر از استادان پیشکسوت دانشگاه آزاد واحد تهران شمال

تحقق بیش از33 هزار شغل در البرز

100 هزار دانشجو راهی کربلای شهیدان می شوند/ راهیان نور امسال همراه با برگزیده های جشنواره فیلم فجر

رابطه صنعت و دانشگاه مطلوب نیست

ثبت نام دانشجویان علوم پزشکی تهران متقاضی خوابگاه آغاز شد

اجباری شدن دروس معارف تأثیر آن را کم کرده است

منع رابطه عاطفی استاد و دانشجو در برخی کشورها

با حکم فرهاد رهبر سرپرست دانشگاه آزاد واحد امارات منصوب شد

گشت های طولانی مدت کشتی تحقیقاتی خلیج فارس در آینده نزدیک

کارکنان قراردادی دانشگاه پیام نور،مشمول قانون کار می شوند

آغاز ثبت نام کنکور 97 از ساعت 16

ساخت انگشت جعلی برای حفاظت از هویت

احداث یادمان دانشجویان دانشگاه آزاد جان باخته در نفتکش سانچی

کارکنان قراردادی دانشگاه پیام نور مشمول قانون کار می شوند

دکتر حسن براتی به عنوان رییس شورای پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی استان خوزستان انتخاب و منصوب گردید

لو رفتن تقلب در دانشگاه آزاد جنجال به پا کرد

2 انتصاب جدید در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی

آزمایش تئوری اینشتین چگونه از دست رفتن جرم خورشید را تأیید کرد؟

آزمایش تئوری اینشتین چگونه از دست رفتن جرم خورشید را تأیید کرد؟

بهره گیری از فناوری تشخیص چهره در امتحانات دانشگاه های روسیه

کلیه کارکنان دانشگاه پیام نور مشمول قانون کار شدند

ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد اسلامی واحد مهاباد

لزوم تحول در رویکردهای نقشه جامع علمی با تأکید بر علوم انسانی و اسلامی

انجمن بیورزونانس ایران و اروپا راه اندازی می شود

کارکنان قراردادی دانشگاه پیام نور تابع ضوابط قانون کار می شوند

با رأی هیأت عمومی دیوان عدالت اداری کارکنان قراردادی دانشگاه پیام نور مشمول قانون کار می شوند

دکتر اکرمی: دانشجویان عجولانه رفتار کردند

رونمایی از دو محصول جهاددانشگاهی در دانشگاه خواجه نصیر

100 هزار دانشجو راهی کربلای شهیدان می شوند

گفتگوی ویژه خبری 1396/10/30

اجباری شدن دروس معارف تأثیر آن را کم کرده است/ راه اندازی پاتوق اندیشه و خانه فرهیختگان دانشگاه آزاد

آغاز ثبت نام در آزمون سراسری سال 97

درآمدهای غیر شهریه ای در واحدهای استانی دانشگاه آزاد، معیار ارزیابی هاست

میزان تقلب در تولیدات علمی ایران

احداث یادمان دانشجویان دانشگاه آزاد جان باخته در نفتکش سانچی

ثبت نام کنکور 97 از فردا آغاز می شود

در کمیسیون علمی و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی بررسی شد بروز رسانی اولویت های علم و فناوری کشور

ثبت نام سی و سومین دوره جشنواره قرآن و عترت دانشجویان دانشگاه محقق اردبیلی آغاز شد

تاسیس دبیرخانه دائم پیوند پایان نامه های علوم انسانی و تولید و اشتغال

کارکنان قراردادی دانشگاه پیام نور، مشمول قانون کار می شوند

کلانتری: پاتوق اندیشه و خانه فرهیختگان در دانشگاه آزاد راه اندازی می شود

کارکنان قراردادی دانشگاه پیام نور، مشمول قانون کار می شوند

امتحانات امروز دانشگاه آزاد مسجد سلیمان لغو و به سه شنبه موکول شد

اعلام شرایط اختصاصی استخدام هیات علمی

جذب دانشجوی فوریت های پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی ارتش

دومین پرتاب آزمایشی موفقیت آمیز راکت الکترونی شرکت «راکت لب»

پیام تسلیت «ولایتی» و «رهبر» به خانواده دانشجویان فقید نفتکش سانچی تقدیم شد

تحول محسوس دانشگاه آزاد یک سال پس از انتصاب انقلابی

ارسال آیین نامه پیشگیری از تقلب علمی به 2 وزارتخانه

استخدام کارشناس زبان انگلیسی در گروه آتیه آفرینان ایرانیان

یادداشت/ پرویز کرمی در باب کارآفرینی نسل جوان

نمایندگان رییس دانشگاه آزاد با خانواده 3 دانشجوی جان باخته در نفتکش سانچی دیدار کردند/احداث یادمان دانشجویان جان باخته در نفتکش سانچی

ثبت نام کنکور از ساعت 16 امروز/مهلت ثبت نام تا 8 بهمن

توکلی خبر داد: آغاز ثبت نام کنکور 97 از ساعت 16 امروز

آغاز ثبت نام کنکور از ساعت 16

ثبت نام آزمون سراسری 97 آغاز شد/ هزینه ثبت نام در آزمون سراسری 22 هزار تومان است

ایجاد یک آنزیم جدید برای ممکن کردن "حیات مصنوعی"

پذیرش بدون آزمون با تسهیلات ویژه مالی در دانشگاه آزاد جویبار

تفاهم نامه همکاری دانشگاه یزد با اداره کل کتابخانه های عمومی استان یزد

معارفه سرپرست دانشگاه آزاد واحد فراهان برگزار شد

تجلیل از مدیران و هیات امنای موکب های هرمزگان

ترفندهای خلاقیت در سال 2018

ثبت نام در کنکور سراسری سال 97 از امروز آغاز شد

دیدار نمایندگان رییس دانشگاه آزادبا خانواده 3 دانشجوی جان باخته در نفتکش سانچی

افزایش بیش از 13 درصدی اعتبارات آموزش عالی در بودجه 97

افزایش بیش از 13 درصدی اعتبارات آموزش عالی در بودجه 97