مطالب مرتبط:
منهای ورزش/ خانه ای که در آب رودخانه غرق شد + فیلم
گنج گرانبها در خانه 700 ساله موسی دمبله یافت شده است!
دبیر اجرایی خانه کارگر تبریز: خواستار اجرای دقیق مصوبات هستیم/ از پلمب کارخانه ماشین آلات صنعتی تراکتورسازی تبریز متاسف شدیم
مننژیت را با گیاهان دارویی در خانه، درمان کنید
هوگوپوشان دانشگاه آزاد به خانه سوم صعود کردند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 25 آذر 1396 ساعت 12:102017-12-16پزشكي

خانمانی اگر نیست، خانه ای هست


میزبانی ده ها بی خانمان در «خانه محبت» - در این خانه، محبت مسری است؛ خانه ای که درش همواره باز و میزبانش پذیرای گرم میهمان هایی است که البته کمتر میزبانی را خوش می آیند.

در این مأمن، گرمای مهربانی بیشتر از هر چیز دیگری احساس می شود و در آن خبری از بی مهری نیست.

این خانه که بیش از یک دهه قدمت دارد، به همت و هزینه های شخصی مردی پا گرفته است که یقین دارد هیچ چیز مثل محبت در قلب های یخ زده جا خوش نمی کند و بواسطه همین یقین هم هست که سرپناه گرم و آغوش امن این خانه را پیشکش مردان و زنانی می کند که بی خانه و کاشانه ویلان کوچه ها و خیابان ها هستند.

پای گفت و گو با شهرام شاهی نشستیم که با خانه محبت اش طی این سال ها بیش از 600نفر را از دخمه تاریک اعتیاد رهانیده و به سرسرای روشن زندگی بازگردانده است.

در این گفت و گو جویای دلایل این دست گیری اش شدیم و از او درباره انگیزه هایش پرسیدیم که بدون چشمداشت، از آنچه در حساب شخصی دارد، صرف امدادرسانی به دچارشدگان بیماری اعتیاد و بی خانمان های شهر می کند.

دفتر خاطره را که ورق می زند، می رسد به روزی که با آن پیرمرد ارمنی مواجه شد.

پیرمرد بی خانمان بود و گوشه ای از پارک هنرمندان، همه زندگی اش بود.

بیماری پوستی و شمایل چندش آوری که به خاطر کنده شدن بخشی از پوست سرش داشت باعث شده بود تا همه رهگذران با نگاهی سنگین و غر و لندهای زیر لبی از کنارش عبور کنند، اما او با همه آنهایی که یا زخم زبان می زدند یا بی تفاوت بودند، فرق داشت.

.

جلو رفت و با محبت هرچه تمام تر با پیرمرد صحبت کرد و بعد هم کمک کرد تا پیرمرد خنزرپنزرهایش را در کیسه رنگ و رو رفته اش بگذارد و از روی زمین بلند شود و بیاید و در خودروی شخصی او بنشیند.

تمام ذهنش مشغول درمان زخم سر آن پیرمرد بود که عفونت کرده و متعفن شده بود.

او را به خانه برد، حمامش کرد، لباس نو به تنش پوشاند و وقتی متوجه شد برای درمان، باید تکه پوستی به سر آن پیرمرد پیوند (گرافت) شود، داوطلب شد تا پزشک معالج از پوست قسمتی از بدن او استفاده کند.

به هر ترتیب آن پیرمرد درمان شد و شهرام شاهی هم فراموش کرد چه کار بزرگی برای او انجام داده بود تا اینکه با دیدن پدربزرگش در خواب (که نشان سرداری به شانه های او نصب می کرد و می گفت برای اینکه به برادر من کمک کردی سردار عشقت می کنم) مسیر زندگی اش به یکباره تغییر کرد.

فریاد آگاهی سال 1383 فعالیت هایم در زمینه کمک به بیماران مبتلا به اعتیاد و بی خانمان ها آغاز شد و پس از مدتی تعداد معدودی از دغدغه مندان همراهم شدند.

پس از دو سال رسیدگی به امور سالمندان و طی این 12 سال، تهیه جهیزیه برای دختران نیازمند در آستانه ازدواج، مواد غذایی، لوازم منزل و البسه برای خانواده های بی بضاعت و شیر خشک برای نوزادان خانواده های نیازمند، پرداخت کمک هزینه مسکن و اقداماتی از این دست به دایره فعالیت هایمان اضافه شد، ولی تمرکز اصلی مان همچنان بر موضوع اعتیاد و بی خانمانی است تا به این افراد و خانواده های شان که بشدت در معرض آسیب قرار دارند، بهترین و بیشترین کمک را ارائه کنیم.

شهرام شاهی معتقد است که جامعه ما تعریف درستی از اعتیاد ندارد.

ما متأسفانه تنها نهاد اعتیاد را می شناسیم و از گزاره آن بی خبر هستیم.

این در حالی است که به گفته او رسالت موسسه ای که احداث کرده ، آگاهی رسانی است و دغدغه مددکارانش این است که افراد جامعه را نسبت به تبلیغ های ماهواره ای و بی منطقی که وعده ترک اعتیاد را در مدت زمان کوتاه می دهند یا کمپ هایی که در سایه خشم و وحشت فعالیت می کنند، آگاه سازند.

می گوید: من همیشه آبستن این فریاد و آگاهی رسانی هستم که هموطنانم بدانند، ترک اعتیاد وجود ندارد و این وعده از روی جهل و نادانی به زبان می آید چرا که تنها می توان به کمک تعلم خطی، (تعلمی پیوسته و مدام، نه تعلم نقطه ای و به یکباره و انفجاری) فرد مبتلا به بیماری اعتیاد را به سمت قطع مصرف مواد سوق داد.

وی همچنین در مورد پدیده بی خانمانی که در جامعه از آن با عنوان کارتن خوابی خوانده می شود، یادآور شد: متأسفانه همواره به بی خانمان ها نگاه از بالا به پایین می شود در حالی که من بشدت معتقدم میان نیازمند و گدا یک خط نامریی وجود دارد و بی خانمان هایی که گاه با وجود داشتن پیشینه خانوادگی و شخصیتی درخور، از خانواده و زندگی های عادی شان دور مانده اند، بیشتر از هر چیز نیازمند نگاه مهربان و گرمای محبت هستند.

این قشر آسیب دیده که خیابان را برای خوابیدن انتخاب می کنند، بیشترشان حتی به اعتیاد هم مبتلا نیستند، اما دنیایی کاملاً پیچیده و متفاوت دارند، نیمه بزرگی از خودشان را پنهان نگه می دارند، ساحت شان کوچک نیست به دلیل زخم های کهنه شان کار کردن با آنها کار ساده ای نیست اما با همه این احوال من دست بردارشان نیستم.

نمی دانم این عشق از کجا آمده است.

دعا برای دست هایت از جبهه که بازگشتم پدربزرگم بیمار شد و از آنجا که کودکی و نوجوانی ام را در کنارش گذرانده بودم خوب می دانستم دغدغه پدربزرگم تنهایی است.

آن زمان که بیماری اش شدت گرفت و بیم تنهایی مرد قوی خاطراتم می رفت، بخصوص مدتی که در بیمارستان بستری بود یک لحظه هم تنهایش نگذاشتم و همه کارهایش را با جان و دل انجام می دادم.

مرد بسیار ساکتی بود، اما 4 روز مانده به رفتنش، جمله هایی بین ما رد و بدل شد که محال است فراموشم شود.

در حالی که بغضش ترکید و صورتش از شدت ناراحتی سرخ شد ادامه داد: از ته قلبم می گویم آن روزها هرجا که پدر بزرگم بود خانه من همانجا بود اما او به من گفت بابا جان ببخش که به خاطر من از خانه و زندگیت دور ماندی.

با اینکه نوه منی و از داراییم ارث نمی بری، تنها کسی هستی که در این اوضاع تنهام نگذاشتی، کاری از دستم برنمیاد جز اینکه برای دست هات دعا کنم تا هرجای زندگی که سر دوراهی قرار گرفتی به دست هات نگاه کنی و مسیر درست را پیدا کنی.

حالا سال هاست که پدربزرگم به سفر ابدی رفته اما به تعبیری نقش کردم رخ زیبای تو بر خانه دل.

خانه ویران شد و آن نقش به دیوار بماند.

هنوز هم که هنوز است او بدون هیچ چشمداشتی در حال گره گشایی است.

این را مکرر از زبان مردانی می شنوید که گرمای فراموش شده محبت را در آغوش شهرام شاهی پیدا و باورش کرده اند و با این حقیقت روبه رو شده اند که روزگار همیشه هم بیرحم نیست.

شاهی می گوید: از سال 1383 که خانه محبت را دایر کردیم، آنهایی که به بیماری اعتیاد مبتلا بودند، درآنجا می ماندند، از نظر جسمی بهبود پیدا می کردند و بعد از مدتی با حضور در کلاس های تخصصی، از نظر روحی هم پاک می شدند که خوشبختانه تا به امروز بیش از 600 نفر به زندگی پاک بازگشته اند.

این را هم اضافه کنم که در این مرکز ما هیچ پولی از مددجویان نمی گیریم و پاک بودن یا پاک نبودن مددجویان انتفاعی برای ما ندارد.

شاهی لبخندی می زند و این را هم به حرف هایش اضافه می کند که خیلی از دوستانش، او را به خاطر کارهایی که انجام می دهد دیوانه می خوانند اما واقعیت این است که او این دیوانگی را با جان و دل دوست دارد و رو از آن برنمی تابد.

آنچه گذشت سال 1350 به دنیا آمد، در خانه ای بزرگ شد که با همه فرزندان آن فرق داشت و این موضوع بارها و بارها از زبان سایرین شنیده می شد.

شاگرد اول منطقه بود و علاوه بر مدرسه تیزهوشان در حوزه هم درس می خواند.

14 ساله که شد تصمیم گرفت در جبهه حضور پیدا کند.

به کمک یکی از دوستان سن شناسنامه اش را بالاتر از واقعیت نشان داد و راهی میدان جنگ شد.

32 ماه در جبهه حضور داشت و در منطقه هورالعظیم جانباز شد اما گلایه ای نداشت چراکه رفته بود تا برای مردم سرزمینش مفید واقع شود، همان طور که امروز بدون چشمداشت در جبهه ای دیگر حضور دارد چرا که معتقد است مردم سرزمینش به آگاهی امروز او احتیاج دارند.

او هر روزش را با این دیدگاه که آخرین فرصتش برای زندگی است آغاز می کند و به قدری در مسیری که انتخاب کرده مصمم گام برمی دارد که می گوید به لطف خدا تا به امروز توانسته ام رونق این خانه را حفظ کنم، اما بدون شک اگر یک روز توان مالی برای اداره این خانه را نداشته باشم، بدون شک قید کلیه ام را می زنم و پول حاصل از فروش آن را خرج این راه می کنم زیرا من با همین سبک زندگی هر روز مست می شوم و حیات دوباره پیدا می کنم و اگر یک روز آتش درونم خاموش شود به مرگ معنوی و روحانی دچار خواهم شد.

راز محبت شاهی کفش آهنی به پا کرده و قصد پا پس کشیدن ندارد، برای همین است که با وجود نامه نگاری های بسیاری با شهرداری و مسئولان مربوطه هنوز هم برای در اختیار داشتن مکانی که پیوسته در آن بذر محبت بکارد کم لطفی می بیند.

می گوید تا پیش از این برای خانه هایی که در نظر می گرفتیم تا در آنجا به صورت رایگان به مددجویان خانه محبت خدمات ارائه کنیم، اجاره های سنگین پرداخت می کردیم که در کنار هزینه های مربوط به آب، برق، گاز، مواد غذایی، پوشاک مناسب و سایر هزینه های ضروری موجب می شد فشار اقتصادی زیادی را متحمل شویم، اما خوشبختانه امسال حسین فتحی(مدیر مرکز خدمات اجتماعی منطقه یک شهرداری تهران) و بهزاد غلامی(قائم مقام معاونت سازمان خدمت اجتماعی) در شهرداری منطقه یک تهران و انوشیروان محسنی بندپی (رییس سازمان بهزیستی کل کشور)، حمایت از افراد بی خانمان و مبتلا به بیماری اعتیاد توسط مؤسسه خیریه فرشتگان خانه محبت را مورد استقبال قرار دادند و نهایت همکاری را با این مجموعه به عمل آوردند که همراهی این عزیزان در این وانفسا ستودنی است و بدون شک کمک می کند تا خدمات بهتری را به این افراد که مسیر زندگی را گم کرده اند و تعدادی شان با وجود داشتن پیشینه قابل تأمل و خانواده های اسمی، طرد شده و در هزارتوی زندگی گیچ شده اند هدیه کنیم.

حالا در پی این همراهی، هر شب 40مرد بی خانمان در این خانه طعم محبت واقعی را می چشند، آنها پس از ورودشان حمام آب گرم می گیرند، لباس پاکیزه به تن می کنند، شام می خورند و در ساعت مقرر در رختخواب های تمیز خواب زندگی می بینند و صبح روز بعد پس از صرف صبحانه و تحویل یک دست لباس تمیز و مناسب از درِخانه محبت خارج می شوند.

شاهی در انتها بار دیگر از اعتقاد قلبی اش می گوید: شاید تا به امروز بسیاری از باورهای من تغییر کرده باشند اما همچنان اعتقاد قلبی من است که محبت بیشترین کمک را به این افراد خواهد کرد چراکه بارها و بارها دیده ام از یک در این خانه انسان هایی منفعل وارد می شوند و در سایه محبت از در دیگر آن انسان هایی فعال خارج شده اند.

گزارش از: سهیلا نوری این گزارش نخستین بار در روزنامه ایران منتشر شده است.


کلید واژه ها: پیرمرد - خانه - بی خانمان - بی خانمان ها - اعتیاد - زبان - پوست - زندگی - درمان - بیماری - بیماری پوستی - سردار - امدادرسانی - سالمندان - زمین - هایی - مهربانی - بیماران - انگیزه - دختران - خیابان - جهیزیه - یخ زده - تفاوت - احساس - هزینه - ارمنی - عفونت - مردان - پارک

آخرین اخبار سرویس:
رژیم آب خطرناک ترین روش کاهش وزن است

دلایل گرایش نوجوانان به مصرف «ترامادول» و کاهش سن مصرف موادمخدر

رژیم آب ممنوع

علائمی که زنگ خطر شروع آلزایمر هستند

چگونه با وسوسه داورهای لاغری بجنگیم ؟

10 گام واجب برای حفظ سلامت مغز

ورزش های خطرناک در دوران بارداری کدامند؟

غذاهایی برای جلوگیری از سفید شدن موها

بیشترین دلایل مرگ و میر ایرانی ها چیست؟

4 راهکار برای کاهش سطح تری گلیسیرید

ورزش های ممنوعه برای زنان باردار

آبریزش و گرفتگی بینی مهمترین علامت سینوزیت

10 علت مرگ و میر زودرس در زنان ایرانی

یوگای بیکرام الزاما نباید در محیط گرم انجام شود

راهکاری نوین برای درمان دیسک کمر

راهکاری نوین برای درمان دیسک کمر

کافیین به رشد بهتر مو کمک می کند؟

تاثیر شگفت انگیز زنجبیل بر هضم بهتر غذا

از بدن های کبود تا روان های رنجیده/ خشنونت مردان علیه همسرانشان

چرا برخی افراد بعد از غذا خوردن باز هم احساس گرسنگی می کنند؟

علت بروز 60 درصد کم شنوایی ها در ایران

تصویب اساسنامه مرکز "مجد" دانشگاه علوم پزشکی ایران/استقبال از ایده های نوآورانه دانشجویان

5 توصیه برای سلامت چشم ها

مشکلات گوارشی و قلبی ریشه در چه دارد؟

به خاطر پوستتان کمتر لوازم آرایش استفاده کنید

عوارض خوابیدن در هنگام غروب

مصرف چه داروهایی حین پرواز مضر است؟

مهمترین علامت سینوزیت

سریع ترین و سالم ترین راه برای آب کردن چربی ها چیست؟

چرا خوردن شکلات تلخ برای زنان مفید است؟

مصرف چه داروهایی حین پرواز مضر است؟

بهترین روش گرفتن ناخن نوزاد چیست؟

زمان مناسب برای مسواک زدن

اگر این 8 نشانه آشکار در شما ظهور کرد حتماً قند خون بالایی دارید

مراقب بهداشت دهان در بارداری باشید

پاسخ به تمامی سوال های مادران باردار درباره سونوگرافی

فرسوده ترین بیمارستان های ایران و تهران را بشناسید

خونریزی مکرر لثه ها می تواند نشانه یکی از این بیماری ها باشد!

شایع ترین علت مرگ مادران حامله در جهان

عوارض خطرناک آلودگی هوا بر کودکان

کمک های اولیه در مسمومیت های شیمیایی کودکان

ماجرای فوت به دلیل آنفولانزای پرندگان صحت دارد؟

خوراکی هایی برای تنظیم هورمون های بدن بانوان

6 توصیه برای از بین بردن حساسیت دندان

عادات غذایی کودک در سنین یک تا سه سالگی

عارضه گیاهخواری بدون مصرف تخم‎مرغ و لبنیات

باوری غلط درخصوص درمان زردی نوزازدان/ ارتباط کم خونی و عصبانیت

تولد سالانه 5 هزار کودک کم شنوا در کشور

باورهای غلط درباره توده و سرطان سینه

این بیماری می تواند شما را به سرطان مبتلا کند

ویدئو / نگاهی متفاوت به تأثیرات چند بیماری روانی

تنها راه زنده ماندن و جاودانه شدن

سرطان دهانه رحم را کامل بشناسید

با گریه از دزد کیفم خواهش کردم دست از دزدی بردارد

فواید فعالیت های ورزش را بشناسیم

مصرف قلیان در چهار سال گذشته 40 درصد افزایش داشته است

مرگ با آنفلوآنزای پرندگان در ایران تکذیب شد/ هشدار برای سالک در مناطق زلزله زده کرمانشاه

درمان افسردگی با چای زعفران

فایده«شانه کردن»برای موی سر

بهترین زمان تعویض مسواک از نظر پزشکان!

در بیست و دومین قسمت از برنامه مطب مجازی مطرح شد/بخش اول باوری غلط درخصوص درمان زردی نوزازدان/ ارتباط کم خونی و عصبانیت/ نقش حشره کش ها در بروز کم خونی

سه حرکت ورزشی برای کاهش وزن در ناحیه شکم

شایع ترین علت مرگ مادران حامله در جهان !

ناخن هایتان میزان سلامتیان را لو می دهند!

آقایان این رفتارهایتان روی اعصاب خانم هاست!

اضطراب اولین و مهم ترین نشانه بروز آلزایمر

طرز تهیه کیک گردویی

10 خط قرمز برای مردان

برای احتباس آب در بدن چه کنیم؟

پنیرک؛ ضددرد، ضدالتهاب و ضدعفونی کننده

این تب یونجه است یا سرماخوردگی؟

همه خواص سیاه دانه

تجهیزات پزشکی افرا طب

بیماری پریتونیت (علائم و درمان پریتونیت)

فوت و فن های خرید بهترین کفش برای پیاده روی

مشکلایت رایج درپا را بشناسید

ورزش با آرایش ممنوع!

ساخت جامدادی با بطری بازیافتی

شایع ترین علت مرگ مادران حامله در جهان !

تکذیب مرگ با آنفلوآنزای پرندگان در ایران

دلایلی برای احساس گرسنگی مجدد، بعد از وعده های غذایی

جا ماندن پنس 25 سانتی متری در شکم بیمار!

عوارض خطرناک آلودگی هوا بر کودکان!

زنجبیل باعث حفظ سلامت معده می شود

چالش خوردن مواد شوینده مد این روزهای جوانان غربی! +عکس

عوارض خوابیدن در هنگام غروب

طرح تحول سلامت اقدامی شایسته برای سلامت مردم

مهمترین علامت «سینوزیت»

با این روش، زودتر وزن کم کنید

مو و پوست سر شما درباره سلامتی چه می گویند؟

جا ماندن پنس 25 سانتی متری در شکم بیمار + تصویر

کمک های اولیه در مسمومیت های شیمیایی کودکان

خوراکی هایی برای تنظیم هورمون های بدن بانوان

برای خرید کفش پیاده روی چه فوت و فن هایی را بشناسیم؟

احتمال آنفولانزای پرندگان ازحیات وحش به طیور بومی گیلان

ادویه ای قوی برای مبارزه با گلودرد

روش استفاده از ریسه مو تزیینی روی مدل موهای مختلف

آسیب جدی بافت های کبد با مصرف «فست فود»

چرا بعد از وعده های غذایی گرسنه می شویم!

راه اندازی اولین مرکز نوآوری و شکوفایی در جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی

خانمانی اگر نیست، خانه ای هست

خانمانی اگر نیست، خانه ای هست