مطالب مرتبط:
تیپ و ژست سردار آزمون به همراه حسین تهی، خواننده زیر زمینی (عکس)
از مجید قناد تا حسین محب اهری/ معرفی داوران دو بخش جشنواره تئاتر شهر
قهرمانی غیرت در جام حذفی فوتسال قزاقستان/ حسین طیبی آقای گل شد+ تصاویر
واکنش جالب شجاع خلیل زاده به توییت حسین ماهینی+عکس
حسین مرعشی: خاندان هاشمی بیش تر از دیگران می فهمند!
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 25 آذر 1396 ساعت 04:562017-12-16سياسي

یادداشت/ حسین شمسیان بعد از این نوبت چیست؟!


پیچیده تر شدن بروکراسی اداری از یک سو و فقر و رکود و بیکاری از سوی دیگر، موجب رنجش و ناراحتی مردم می شود و طبیعی است که دشمن روی این قضیه حساب جدی باز کند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دیگر رسانه های " روزنامه کیهان در سرمقاله شماره امروز خود نوشت: از حدود دو قرن قبل، استعمارگران و بخصوص انگلیسی ها، هر وقت قصد داشتند بخشی از خاک یک سرزمین را جدا کنند، با تربیت اشرار و عوامل دست نشانده، مدتی در آن منطقه ناامنی ایجاد می کردند، استمرار این وضعیت مردم را آواره و فراری می کرد و مدتی بعد، حاکمیت مرکزی که در تامین امنیت و تثبیت اسکان مردم ناکام مانده بود، با وساطت یک دولت استعمارگر، از آن بخش آشوب زده خود چشم پوشی می کرد و حق حاکمیت را در قالب کشور یا دولتی مستقل به آنها واگذار می کرد! بررسی تاریخ معاصر نشان می دهد که بسیاری از رهبران شورشی، هرگز نمی دانستند که در پازل مثلا انگلیس بازی می کنند و بعضاً در این توهم بودند که عدالتخواهانه یا استقلال طلبانه مبارزه می کنند! اما سناریو را دیگری نوشته بود و حتی سناریونویس، اسباب نارضایتی را هم در حکومت مرکزی تعبیه می کرد! حالا سالهاست که تقسیم جغرافیایی جای خود را به تسلیم سیاسی داده و استعمار همان شگرد را در قالبی جدید و البته بسیار هوشمندانه دنبال می کند و جا دارد همه تحولات مربوط به جمهوری اسلامی- با این همه دشمن قسم خورده- را در این فضا ببینیم، هرچند دیگران با گفتن کلمه توهم توطئه خود را به خواب بزنند و انتظار داشته باشند ما هم خواب بمانیم! آرزوی مهم دشمنان انقلاب و در راس آن آمریکا، دلسرد کردن اصلی ترین پشتوانه نظام یعنی مردم از فداکاری برای جمهوری اسلامی است.

این آرزو، صد البته به گور بردنی است اما نباید از کید دشمن غافل بود.

یکی از اصلی ترین زمینه های ناامیدی و دلسردی مردم، احساس عقب ماندگی اقتصادی و گرفتاری اداری است.

پیچیده تر شدن بروکراسی اداری (در همه دستگاه ها و قوا) از یک سو و فقر و رکود و بیکاری از سوی دیگر، موجب رنجش و ناراحتی مردم می شود و طبیعی است که دشمن روی این قضیه حساب جدی باز کند و برای نیل به آن، از هیچ کوششی دریغ نکند.

فراز و فرود این حرکت تلخ را می توان به صورت مفصل مرور کرد، اما به اختصار می توان این روند را در دو برش تاریخی ملاحظه کرد: 1- نخستین سال های دهه هفتاد، دوران استیلای جریان لیبرالیستی کارگزاران سازندگی بود.

مردم از جنگی 8 ساله بیرون آمده بودند و نیازمند آرامش و ساختن و آباد کردن کشور بودند.

جریان کارگزاران معتقد بود برای ساختن ایران، باید نسخه های غربی را اجرا کرد.

نتیجه آن شد که برنامه های بانک جهانی، صندوق بین المللی پول، فائو، سازمان بهداشت جهانی و.

به ایران سرازیر شد و از زبان افرادی به ظاهر موجه در دستور کار قرار گرفت.

اجرای آن برنامه ها خیلی زود انفجار تورمی ایجاد کرد و مردمی را که به آرامی در حال زندگی معمول بودند، با وعده زیبای فردایی بهتر و درآمدی بیشتر، با بی سابقه ترین تورم تاریخی کشور یعنی تورم بالای 50 درصد (البته بر اساس آمار رسمی) مواجه کرد.

اساس آن سیاست ها، آزاد کردن همه قیمت ها و رهاسازی همه مدیریت ها بود و اسم آن هم سیاست تعدیل اقتصادی بود.

سیاستی که بر اساس اظهار صریح مدیر وقت آن، با له شدن فقرا و محرومین زیر چرخ های توسعه عملیاتی و اجرایی می شد! در آن سیاست ها، حتی اداره بیمارستان ها هم خودگردان بود و مردم بدون هیچ گونه توجیهی باید زیر بار همه هزینه ها از نفس می افتادند، آموزش و پرورش برخلاف نص صریح قانون اساسی غیرانتفاعی شد و.

این سیاست ها، شدیدترین آسیب ها را به مردم و حامیان اصلی نظام وارد کرد و در یک شب،ثروت مرد ایران را به یک دهم ارزش خود تقلیل داد.

2- در سال های آغازین دهه 90 اجرای تحریم های سخت که بر گراهای داخلی مبتنی بود، زمینه تحمیل یکی از پیچیده ترین سیاست های آمریکا را فراهم کرد و باعث شد بخشی از حاکمیت خود در عرصه هسته ای را با دشمن به اشتراک بگذاریم.

آرزوی آمریکایی ها این است که این اتفاق در همه عرصه ها از جمله موشکی و منطقه ای و.

هم عملیاتی شود و برای رسیدن به آن هدف، نیازمند ایجاد شرایطی مساعد در جامعه برای پذیرش این اتفاق اند.

تکرار شرایط روزهای پس از جنگ، شرایط آغاز دهه 90 و در یک کلام شرایطی که مردم خسته شده و به هر راهی تن بدهند، بالاترین هدف دشمن است و در این راه ممکن است کسانی ناخواسته همراهی کنند.

3- حالا حدود 26 سال بعد از روزهای تلخ و فراموش نشدنی حزب کارگزاران، دولت دوازدهم بودجه سال 97 را دقیقا با همان الگو و سیاق و البته بدون آن اسم ها تقدیم مجلس کرده است.

افزایش 50 درصدی قیمت حامل های انرژی، یک شوک تکان دهنده و دقیقا کپی سیاست های تعدیل اقتصادی است.

این یکی از محوری ترین بخش های بودجه است که از قضا به قلم همان عوامل دهه 70 نوشته شده است.

همانند همان سالها،شاهد آنیم که بودجه شرکت های دولتی (که تقریبا و بی استثنا تمامی آنها جزء شرکت های زیان ده هستند) افزایش شدید و شگفت آوری داشته است! و این یعنی حیات برخی ها در حیاط خلوت دولت همچنان ادامه یابد.

در نقطه مقابل، مردم تحت شدید ترین تضییقات مالی و بودجه ای قرار می گیرند! از قطع یارانه بخش عظیمی از مردم تا افزایش قیمت حامل های انرژی و.

که طوفان تورمی را در پی خواهد داشت.

ماجرا چیست و چرا چنین عملیاتی در حال شکل گیری است!؟ 4- دولتمردان سال هاست از کاهش شدید نرخ تورم به عنوان بزرگ ترین دستاورد دولت یاد می کنند.

ترجیع بند مشهور کاندیدای پوششی انتخابات ریاست جمهوری اخیر با عنوان مردم یادتان هست که.

بارها و بارها بر تورم در گذشته و آرامش در امروز تاکید داشت.

این اتفاق را باید به فال نیک گرفت که یک دولت بتواند تورم را تا مرز 9 درصد کاهش دهد.

حتما هم در آینده این رقم به عنوان بخشی از تاریخ ثبت خواهد شد و برگ زرینی در کارنامه دولت خواهد بود اما اگر به راستی کشوری تورم 9 درصد دارد، چرا باید قیمت حامل های انرژی آن کشور بیش از 50 درصد رشد کند!؟ یکی از این دو عدد دروغ است! پول بنزین را که مردم می دهند، پس دروغ نیست.

همزمان بیش از 160 قلم از اساسی ترین و روزمره ترین داروهای مورد نیاز مردم از ابتدای ماه آتی از شمول بیمه خارج می شود! این یعنی شما حق بیمه می دهید، اما دفترچه شما اعتبار ندارد! این فرجام قابل پیش بینی طرح تحول سلامت است که دولت در طول 4 سال گذشته بدون توجه به هشدارهای مکرر کارشناسان دلسوز- حتی اصلی ترین هم جناح های خود- با مقاصد سیاسی و انتخاباتی دنبال کرد.

تحمیل ناگهانی چنین فشاری به مردم در شرایط کنونی چه معنایی دارد!؟ مسئول دفتر رییس جمهور قبلا گفته بود: فکر می کردیم مردم از گرفتن یارانه انصراف می دهند و طرح تحول را به راحتی می توان اجرا کرد! اینکه این نوع برنامه ریزی، ناشی از فکر است یا تخیل، به کنار اما اکنون که قرار است یارانه ها اجبارا قطع شود، چرا دارو آزاد می شود و هزینه های درمان بالا می رود!؟ 5- ممکن است کسی استدلال کند درآمد دولت کم است و ناچار از افزایش قیمت ها است.

در پاسخ باید گفت اولا خود دولتمردان بارها و بارها گفته اند به برکت اجرای برجام، فروش نفت به سطح بی سابقه ای افزایش یافته و پول آن هم به برکت توافقات بانکی، به کشور باز می گردد، پس چگونه می توان ادعای کاهش درآمد را پذیرفت آن هم در شرایطی که هیچ سرویس ویژه و خدمت تازه ای به مردم داده نمی شود!؟ ثانیا فشار اقتصادی شدید به مردم در حالی است که اختلاس ها و غارت های 15 هزار میلیاردی و.

از صندوق ذخیره فرهنگیان و بانک سرمایه و.

هر روز اعلام می شود و پولی معادل کل بودجه عمرانی کشور یا چند برابر خسارت زلزله کرمانشاه، توسط چند نفر انگشت شمار و البته نورچشمی دولت غارت می شود! چرا دولت به جای جلوگیری از آن دست درازی ها، انتقام آن را از مردم در لایحه بودجه می گیرد!؟ مثلا اگر ثروت به یغما رفته توسط برادر فلان مقام ارشد دولتی یا برادر آن یکی مقام ارشد تر و.

به بیت المال برمی گشت، بودجه ای بیش از بودجه چند استان محروم به دست می آمد و فشار روی مردم کم می شد.

بهتر نیست دو نفر قربانی چند میلیون نفر بشوند!؟ هم اکنون قریب یکصد هزار میلیارد تومان معوقه بانکی اعلام شده داریم! بهتر نیست دولت به جای له کردن مردم، فکری برای بازستاندن آنها بکند!؟ در طول دولت یازدهم تاکنون، شستا (مجموعه عظیم شرکت های سازمان تامین اجتماعی) بعنوان بزرگ ترین کانون اقتصادی کشور که چندصد شرکت و بانک و بیمه و پتروشیمی و.

عظیم و ممتاز را تحت مالکیت دارد، تقریبا هر یک سال یک مدیر به خود دیده است! آیا این از تدبیر و دوراندیشی است که چنین مجموعه ای تا این حد ثبات مدیریتی نداشته و کار آن به نگرانی کارشناسان و متخصصان امین در ادای دیون و تکالیف قانونی برسد!؟ آیا رواست به جبران آن دست و دل بازی ها و رفیق بازی های سیاسی در پست های مدیریتی و کلیدی، به مردم و مستمری بگیران و بازنشستگان و.

فشار مضاعف وارد شود!؟ 6- در آستانه انتخابات، پیامک هایی به مردم می رسید که یارانه شما مجددا برقرار شد! سخنگوی دولت حذف 24 میلیون نفر از یارانه بگیران را جفا به مردم و ناعادلانه می دانست! رییس جمهور قول افزایش خدمات عمومی و استمرار طرح تحول سلامت را داد و.

آیا نمی توان گفت با گذر از روزهای انتخاباتی و بی نیازی دولت به رای مجدد مردم، همه وعده ها زیر پا گذاشته شده است!؟ آیا آن حرف ها و کارها مصداق بارز پول پاشی نبود!؟ حرف ها و کارهای کنونی دولتمردان، جفا به مردم و توهین به اعتماد آنهاست و این روزها آثار آن در فضای مجازی و با ترند شدن عناوینی چون پشیمانیم آشکارا دیده می شود.

اما به نظر می رسد برنامه از این هم وسیع تر باشد و نباید موضوع را صرفا انتخاباتی دید.

به نظر می رسد برنامه ای جدی برای ناامیدی مردم در دستور کار است.

برنامه ای که از پایتخت تا دورترین نقاط کشور را با فرمول بودجه، زیر سخت ترین فشار ها قرار می دهد تا.

تا یک هدف مهم دیگر را تحمیل کند! باید قبول کرد که سال هاست تعرضات جغرافیایی جای خود را به تحمیلات سیاسی و برنامه ریزی شده داده است.


کلید واژه ها: مردم - جمهوری اسلامی - کارگزاران - اداری - روزنامه کیهان - اسلامی - جمهوری - بیکاری - انگلیس - طبیعی - تاریخ - مرکزی - نشان - خواب - رکود - کشور - دولت - نارضایتی - سرمقاله - استقلال - اقتصادی - انگلیسی - روزنامه - تاریخی - مبارزه - انتظار - نخستین - احساس - امروز - گزارش

آخرین اخبار سرویس:
استخدام تعدادی خانم جهت بسته بندی و اتوکاری در تهران

استخدام متخصص لیزر در البرز

استخدام چند نفر کارگر جهت کار در کارواش

استخدام پیتزا زن در رستوران آداک

استخدام فروشنده با مدرک حداقل دیپلم در یک فروشگاه خشکبار

استخدام بازاریاب آقا در البرز

شکایت رسمی سفیر اسراییل در سازمان ملل از عباس

قیمت خرید تضمین گندم را تعیین کنید

استخدام تعدادی نیروی آقا جهت مونتاژکاری لوستر در اصفهان

سفرفرستاده ویژه آمریکا به اراضی اشغالی

استخدام کمک برشکار مسلط به قیچی زدن و پارچه پهن کردن

اجرای سامانه ثبت حقوق کارکنان دولت تا پایان سال

استخدام چرخکار، وردست چرخکار، مزدی دوز و اتوکار در همدان

عزم جدی برای مبارزه با فساد وجود ندارد / کمک یک ونیم میلیاردی شهرداری به هیات مداح مشهور

استخدام پیک موتوری نیمه وقت جهت شیفت صبح و تمام وقت در خراسان رضوی

استخدام حسابدار جهت یک شرکت در کرج

استخدام صندوقدار آشنا به امور حسابداری جهت رستورانی در اصفهان

مذاکرات ایران و عربستان چه شد؟

ماجرای عجیب ممنوع التصویری آقای خواننده

استخدام بازاریاب تلفنی خانم با حقوق ثابت،پورسانت در تهران

واکنش جنجالی باران کوثری به مقصر جلوه دادن سلبریتی ها ! + عکس

محمدجواد آذری جهرمی: تشکیل کمیته ای برای رسیدگی به شکایت از کسب و کارهای نوپا

واعظی: رییس جمهوری هفته آینده درباره برنامه نشاط دولت با مردم صحبت می کند

11 راه حل برای سفر با کودک خردسال

فرمانده ناجا: اردوغان گفته بود اینکه در اعتراضات اخیر ایران سلاحی به کار گرفته نشده خیلی خوب است

واکنش معاون قوه قضاییه به سخنان روحانی: "اشتباه خود را بگویید"

کارکردهای مساجد در سراسر کشور فعال شود

استخدام منشی جهت انجام امور اداری در پویش اروین در تهران

نقد معصوم عقلا و شرعا جایز نیست

برگزاری جلسه تمهید مقدمات برنامه های دهه مبارکه فجر استان همدان

رییس اداره فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی اهواز منصوب شد

فعالیت مؤسسات مالی غیرمجاز حرام است

نشست تخصصی 19 ژانویه روز آذری های مسلمان جهان در تبریز برگزار شد

یک پزشک عمومی به ناچار 500 نفر را ویزیت می کند/ بیمارستان رامشیر به دلیل کمبود امکانات و نیرو تبدیل به انبار شد

سیلی محکمی به دشمنان می زنیم که فرصت برخاستن نداشته باشند

لاریجانی تاکید کرد: ضرورت رفع موانع از سوی پاکستان برای افزایش همکاری های اقتصادی

گزارشی از نشست تخصصی آذری های مسلمان؛ آیت الله عاملی: سه عامل مهم ملت تقسیم شده، وطن تاریخی و هویت تحریف شده پایه های آذربایجان گرایی است/ در تفکر حیدر علی اف (آذربایجان گرایی) هیچ جایگاهی برای دین وجود ندارد

واکنش معاون رییس قوه قضاییه به سخنان روحانی/ اشتباه خود را بگویید

مهم ترین سد راه ما در برجام مسائل بانکی و مالی است

خواستگاری درمقاله علمی!

استخدام راهزن در شهرداری/ فروش کلیه تهرانی ها برای تامین هزینه های شهرداری! /طنز

واعظی: احتمال گفت وگوی رییس جمهور با مردم در هفته آینده

نایب رییس مجلس مراکش: امت اسلامی توطئه دشمنان در مورد فلسطین را خنثی کنند

معاون وزیرراه و شهرسازی: شهرداری ها مسئول کنترل ساختمان هستند

احتمال گفت وگوی رییس جمهور با مردم

جانشین فرمانده سپاه استان و فرمانده سپاه ناحیه زنجان معرفی شدند

رییس سازمان نظام مهندسی کشور: نمی توان سوال های حادثه پلاسکو را بدون پاسخ گذاشت

واکنش معاون فرهنگی قوه قضاییه به اظهارت رییس جمهور: برخی سخنان بر پایه فرهنگ سکولار غیر دینی است/ امکان نقد معصومین وجود ندارد/ گوینده زودتر به اشتباه خود اعتراف کند

توضیح معاون رییس جمهور درخصوص افزایش حقوق کارمندان در بودجه سال 97

وداع با ملوانان نفتکش سانچی - انزلی

چرا عاشق منفی گرایی هستیم؟

نظر مجلس نسبت به منطقه آزاد اینچه برون مثبت است

ضرورت توجه به معضل خشکسالی

اجازه خیابان کشی به جای مسجد را نمی دهیم

مناطق آزاد موجب توسعه مناطق محروم می شود

در آستانه روز هوای پاک اعلام شد آلودگی هوا با دستور حل نمی شود/ فوت سالانه 5هزار تهرانی به دلیل آلودگی هوا

اکبر گنجی را در حال بازپرسی ملاقات کردم

فرهنگ پیاده روی اربعین حسینی نهادینه شده است/ تجلیل از خادمان اربعین در سازمان اوقاف

قدرت نرم جمهوری اسلامی معادلات استکبار جهانی را به چالش کشیده است

وکیل خانواده رفسنجانی: وظایف شورای نگهبان اضافه نشده، اما بودجه آن 20 هزار برابر شده/ بودجه مجلس 4 هزار برابر شده، مگر وظیفه مجلس اضافه شده است؟

تشکیل کمیته ای برای رسیدگی به شکایت از کسب و کارهای نوپا

اس ام اس دعا

لزوم تحول اقتصادی سر سفره مردم

نایب رییس مجلس سودان: ریشه تروریسم را با وحدت خشک کنیم

عضو شورای شهر: صالحی امیری می تواند در شهرداری تهران بماند/ «رییس کمیته» یک سمت تشریفاتی است، نه اسناد مالی امضا می کند و نه حقوق می گیرد

تشکیل 14 کمیته ویژه دهه فجردر قرچک

جوسازی آمریکا درباره قصور چین در حادثه سانچی!

جلسه هفتگی تفسیر قرآن در دانشگاه «آلبرتا» کانادا

تعاملات صداوسیما با سپاه تقویت می شود

تبیین پلیس در تراز انقلاب و تمدن اسلامی از دیدگاه فرمانده ناجا

عباس: قدس پایتخت ابدی فلسطین است

واگذاری ریاست کمیته دانشجویی ستاد بزرگداشت دهه فجر به جهاد دانشگاهی قم

آیت الله علوی بروجردی: باید کاری کنیم که مردم عدل علی را به چشم ببینند

با شیوه های نوین باید امر به معروف و نهی از منکرکرد

گزارش سازمان اطلاعات سپاه درباره اغتشاشات اخیر

استخدام کارگر ساده آقا جهت نان داغ کباب داغ

استخدام صندوقدار و کانترکار در یک فست فود

استخدام تعدادی پیک موتوری جهت رستورانی در اصفهان

اختصاص 120 میلیارد ریال تسهیلات بلندمدت با سود کم برای فرهنگیان مناطق زلزله زده

استخدام پرسکار ماهر جهت خشکشویی در زعفرانیه تهران

استخدام نیروی خانم یا آقا جهت کار در کارگاه جوراب بافی

استخدام پیک موتوری تمام وقت و نیمه وقت در خراسان رضوی

مردم اخبار مربوط به مدارس را تنها از پایگاه اطلاع رسانی آموزش وپرورش دنبال کنند

استخدام نیروی مسلط به 3DMAX در نمایشگاه دکوراسیون داخلی

روایت اشتری از تجلیل اردوغان از پلیس ایران در وقایع اخیر

استخدام بهیار بازنشسته در خانه سالمندان

حسینی: آلودگی هوا با دستور حل نمی شود

استخدام مدیر داخلی آقا جهت باغ رستورانی در کرج

کارتژ خودرو جدید رییس جمهور روسیه

استخدام چلوکبابی خوبان

اردن توقف خدمات حفظ و بازسازی مسجدالاقصی توسط اسراییل را محکوم کرد

استخدام اپتومتریست جهت درمانگاهی در شهرستان چناران خراسان رضوی

ادعای محمود صادقی درباره بازداشت شدگان اخیر

اولویت نیروهای مسلح بومی سازی تجهیزات است

موضع خداکرمی برابر طرح ترافیک جدید

آموزش و پرورش خراسان رضوی همچنان بدون "مدیرکل" است

حضور کریمی و غیبت ماهینی در ترکیب آبی پوشان

نگرانی گوترش درباره توافق بازگشت روهینگیایی ها به میانمار

روستایی که سیگاری ها نمی توانند به آنجا بروند

لاریجانی تاکید کرد: ضرورت رفع موانع از سوی پاکستان برای افزایش همکاری های اقتصادی

یادداشت/ حسین شمسیان بعد از این نوبت چیست؟!

یادداشت/ حسین شمسیان بعد از این نوبت چیست؟!