مطالب مرتبط:
راه فروش هواپیما به ایران بسته می شود؟
راه فروش هواپیما به ایران بسته می شود؟
دشمن با تهاجم فرهنگی به دنبال تغییر سبک زندگی مردم است
معاون وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد اجرای 31هزار متر تونل در آزادراه تهران-شمال/ 6 پروژه اقتصادی مقاومتی در حوزه آزادراهی
نمایشگاه های کتاب جریان ساز فرهنگی در استان ها است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 24 آذر 1396 ساعت 15:262017-12-15سياسي

زرشناس در گفتگوی چالشی با سختانه: مدرنیته ایرانی تونل وحشت تاریخ ماست /تهاجم فرهنگی و نفوذ راه را بر جریان انقلابی بسته است/ مدرنیته دیگر خودش را هم دوست ندارد


برنامه سختانه شب گذشته سراغ شهریار زرشناس به عنوان یکی از چهره های همیشه منتقد جریان های موجود رفته و با او پیرامون اندیشه هایش درباره مدرنتیه و تفاوت آن با تفکرات جریانات سلفی به گفتگویی چالشی پرداخت.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس"، برنامه سختانه شب گذشته سراغ شهریار زرشناس به عنوان یکی از چهره های همیشه منتقد جریان های موجود رفته و با او پیرامون اندیشه هایش درباره مدرنتیه و تفاوت آن با تفکرات جریانات سلفی به گفتگویی چالشی پرداخت.

میلاد دخانچی مجری این برنامه در ابتدا با سوال از زرشناس درباره نقدهای اون به مدرنیته گفت: شما مدرنیته را یکی از انحرافات بزرگ بشری می دانید در حالیکه جریان های سلفی نیز مانند شما به مدرنتیه نقد دارند و آنرا یک بدعت بزرگ می دانند، حال سوال اینجاست که تفاوت نگاه شما با نگاه جریان های سلفی در چیست؟ شهریار زرشناس در پاسخ به سوال مجری با بیان اینکه باید بیشتر بررسی کنیم که آیا واقعا جریان های سلفی منتقد مدرنتیه هستند(در حالیکه بخشی از اینها توسط نظام سلطه که تجسم مدرنیته هستند تشکیل شده اند) گفت: اندیشه سلفی چندین خصیصه دارد که یکی از این ویژگی های این است که خردگرا نیستند و اندیشه آنان در حوزه تفکر بسیار ضعیف است در حالیکه این تفکر مقابل تفکر شیعی قرار دارد که تاکید بسیاری بر عمیق فکر کردن و خردگرایی دارد.

این پژوهشگر با بیان اینکه ما هم در مقدمات و هم در غایات با اندیشه سلفی اختلاف داریم گفت: ما نباید اشتباه روشنفکران را تکرار کنیم و تنها ظواهر مدرنتیه را بپذیریم بلکه باید در ماهیت غرب مدرن تامل کرد و باید یک راه برخواسته از تفکر اسلامی و ایرانی انتخاب کنیم.

دخانچی مجری برنامه با سوال از زرشناس گفت: این سخن شما درباره مواجهه با مدرنیته را خیلی از روشنفکران ایرانی همچون ملکم خان و سید جمال اسدآبادی گفته اند شما چه چیزی به آن اضافه کرده اید؟ زرشناس نیز در پاسخ به دخانچی گفت: روشنفکری وقتی در ایران شکل گرفت هیچگاه به دنبال گفتگو و مواجهه با مدرنیته نبوده است چرا که روشنفکری بر اساس تقلید شکل گرفت و امثال ملکم خان در کتابچه غیبی گفته اند که،متفکران اروپایی اندیشه ای را طرح کرده اند و ما نیازی به تفکر نداریم و باید آنرا بگیریم و در ایران اجرایی کنیم.

در ادامه این گفتگوی چالشی دخانچی بار دیگر سوال اول خود پیرامون تمایز تفکر زرشناس و جریانات سلفی درباره مدرنیته را مطرح کرد و گفت چرا شما عالم جدید را دوست ندارید؟ زرشناس گفت: اصلا مسئله دوست داشتن یا نداشتن من نیست چرا که عالم غرب مدرن دیگر خودش هم خودش را دوست ندارد و دارد به سمت خود ویرانی می رود چرا که ظهور اندیشه پست مدرن بزرگترین نشانه این مسئله است.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی عطف به سوال مجری گفت: اندیشه سلفی هیچ آلترناتیوی مقابل جریان غرب مدرن ندارد.

حتی این جریان آلترناتیو اقتصادی مقابل نظام سرمایه داری غرب مدرن ندارد.

مجری برنامه با سوال از زرشناس گفت: شما چه آلترناتیوی برای دولت ملت مدرنیته دارید؟ این نویسنده در پاسخ به دخانچی گفت: قبول دارم دولت ملت محصول دنیای مدرن است اما از صفویه به بعد یک نوع آمیختگی تاریخی بین تشیع و هویت ملی ما شکل گرفته است و دولت صفوی هم تجسم هویت ملی ماست و هم هویت دینی ما.

دخانچی در واکنش به سخنان زرشناس گفت: صفویه نمی تواند بدیلی برای دولت ملت باشد چرا که دولت ملت یک مفهوم مدرن و مربوط به دوران سرمایه داری است نه پیشاسرمایه داری.

زرشناس نیز در پاسخ با اشاره به اینکه عالم غرب مدرن از قرن 14 شروع شده و صفویه اتفاقا در نقطه رنسانس و بعد رنسانس قرار دارد، گفت: آنچه که ما در ایران در حال تجربه آن هستیم نوعی رستاخیز عالم ایرانی اسلامی است که پیوندی است بین هویت ایرانی و شیعی که در مقابل جهانی سازی اجباری نظام سلطه ایستاده است.

و من ولایت فقیه را یگانه آلترناتیو مقابل رویکردهای سکولاریستی نظام سلطه می دانم و معتقدم قوه مجریه ما در دوران سازندگی به بعد سراغ الگوهای نئولیبرال رفته است در حالیکه این الگوها با آرمان های انقلاب ناسازگارند.

در ادامه برنامه دخانچی این سوال را مطرح کرد که اگر ما یک سنتی داریم که می تواند مشکلات ما را حل کند چه نیازی به گفتگو و تعامل داریم چرا که همیشه یک خرد جمعی داریم که می تواند مشکل ما را حل کند و نیازی به دیگران نداریم.

مهمان برنامه سختانه در پاسخ به مجری گفت: ما هیچگاه نگفته ایم با کسی گفتگو نکنیم و من با موضوعاتی همچون سنت و مدرنتیه که توسط دکتر نصر مطرح می شود مخالفم.

وی در ادامه افزود: من معتقدم یک عالم اسلامی ایرانی داریم که دارای یک بیشینه تفکری است که بر اساس آموزه های شیعی پی ریزی شده است.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه مدرنیته ایرانی تونل وحشت تاریخ ماست، افزود: مدرنتیه استقلال و هویت ما را گرفته است که باید از آن عبور کنیم.

این پژوهشگر در پاسخ به سوال مجری برنامه پیرامون چرایی استفاده از اصطلاح نئولیبرال در ایران گفت: تفکر نئولیبرال 4 خصیصه مهم دارد.

که خصوصی سازی با محوریت بزرگ کردن سرمایه گذاری کلان، متوقف کردن استخدام ها(تحت عنوان تعدیل کردن)، مخالفت با هر نوع خدمات رایگان به مردم(کاری که از سال 68 در ایران اجرا شد) و کوچک سازی دولت از جمله این ویژگی می باشند که نتیجه آن حاکمیت بازار است که قراردادهای سفید کارگری، حقوق های نجومی و تورم ویران کننده را در بر دارد.

در قسمت پایانی برنامه میلاد دخانچی از شهریار زرشناس پرسید چرا متافیزیک انقلاب اسلامی نسخه خود را ارائه نداده و وارد عمل نمی شود؟ زرشناس در پاسخ به او گفت: دقیقا نسخه خود را ارائه داده است چرا که جنگ تمام عیاری بین جناح انقلابی و آرمانگرای اسلامی و جریان نئولیبرال در حال حاضر وجود دارد و این تقابل از سال 68 و حتی قبل تر دو رویکرد را نشان می دهد؛ رویکردی که به دنبال عدالت، استقلال و مقابله با سلطه وجود دارد و رویکردی که خواهان این نیست مقابل نظام سلطه از استقلال خود دفاع کنیم.

مجری برنامه با بیان اینکه شما 8 سال وقت داشتید(دولت احمدی نژاد) تا نسخه خود را ارائه کنید گفت چرا در این 8 سال وارد نشدید و نسخه خود را عملی نکردید؟ این پژوهشگر ادبیات و تاریخ و فلسفه در جواب دخانچی گفت: از سال 68 ریل گذاری جریان نئولیبرال آغاز شده و آنها در پژوهشگاه ها و دانشگاه ها مشغول تربیت و ترویج این تفکر هستند و در آن 8 سالی که شما هم می گویید ما غیر از شعار چیزی ندیدم و هیچ کدام از آن شعارها برای مقابله با جریان نئولیبرال عملی نشد.

زرشناس در ادامه با بیان اینکه تهاجم فرهنگی و نفوذ راه را بر جریان انقلابی بسته است گفت: البته اینطور نیست که جریان انقلابی بدون دستاورد باشد.

دستاوردهای بزرگی همچون جهادسازندگی محصول دولت مردان بی حال نئولیبرال نیست بلکه نتیجهتفکر آرمانگرای انقلابی است همچنین دستاوردهای بزرگ ما درمنطقه از جلمه عمق استراتژیک ما از یمن تا سوریه و جاذبه هایایدلوژیک ما تماما نتیجه تفکر انقلابی و آرمانگرا است.

در حالیکه جریان مومن و آرمانگرای انقلابی هنوز قوه مجریه را در اختیارنگرفته است.

ساختار این برنامه تلویزیونی در قالبگفتگویِ سخت (hard talk) بوده و در آن شاهد گفتگوهای صریحو چالشی با چهره های شاخص فرهنگ، سیاست و اقتصاد ازاندیشه های گوناگون پیرامون مناقشات فکری و مسائل داغ افکارعمومیِ جامعه ایرانی هستیم.

سختانه کاری از مرکز بسیج رسانه ملی با همکاری شبکه سهسیما است که پنج شنبه شب ها پس از خبرشبانگاهی از اینشبکه پخش می شود.

انتهای پیام/ http://fna.

ir/a2q53t نظرات دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
کلید واژه ها: اندیشه - سلفی - ایران - گفتگو - برنامه - گفتگوی - ایرانی - شهریار - روشنفکری - تفاوت - مجری - همیشه - خبرگزاری - چهره - بزرگ - اروپایی - اسلامی - انتخاب - فرهنگی - اشتباه - تاریخ - گزارش - ماست - بسته - تونل - جدید - نظام

آخرین اخبار سرویس:
معاون وزیر کشور: ریشه اعتراضات باید تحلیل دقیقی شود/صرف اشاره به عوامل خارجی و زمینه داخلی کفایت نمی کند

یاسوج سردترین نقطه استان در 24 ساعت گذشته

اعضای هیات رییسه کمیسیون های 8گانه شورای عالی استان ها تعیین شد + جدول

دعای سید بن طاوس در روز اول جمادی الاول

اقامه نماز باران درقم

آیت الله امامی کاشانی: حضرت زهرا(س) اسوه است

دشمنان در فتنه اخیر می خواستند نقشه های بر باد رفته سال 88 را به نتیجه برسانند/ تیر شوم اجانب در ایران به سنگ می خورد

واکاوی پدیده شوم سیاسی کاری در فرایند تصمیم گیری

اولین سالگرد شهدای پلاسکو برگزار شد

به فصل تغییر در باغ ملی

در خصوص صندوق بیمه کشاورزان قصور داشته ایم

آب شرب 17روستای تیران و کرون بوسیله تانکر تامین می شود

حمله مسلحانه یک نوجوان به مدرسه ای در روسیه

دستگیری قاتل فراری پس از 13 سال

سردار نقدی:ترامپ باید به درمانگاه برده شود

عضو جامعه مدرسین: شما به اغتشاشگرانی که عین داعش عمل می کنند نمی گویید آشغال؟

مراسم سالگرد شهدای پلاسکو در بهشت زهرا

شروع علمیات اجرایی ساختمان پلاسکو در دهه فجر به شرط صدور مجوزها / در برابر تصمیم قوه قضاییه تابع قانون هستیم

دیدار حجت الاسلام والمسلمین رییسی با خانواده سرمهندس کشتی سانچی

آب شرب 17روستای تیران و کرون بوسیله تانکر تامین می شود

اقامه نماز طلب باران در قم

حقیقت را دوست داریم، اما دروغ را بیشتر!

کنایه سیدحسن خمینی به رسانه هایی که صداقت ندارند/دوره «نگفتن ها» و «ندیدن ها» گذشته است

نامگذاری خیابان یا مکانی به نام جان باختگان "سانچی"

مهناز افشار با حجاب چادر در یک سریال +عکس

اعتراض مردم به انتصاب جنجالی در آموزش و پرورش ماهشهر

ایران قطعنامه شورای امنیت رانقض کرده است!/پایبندی امریکا به برجام

هوای پایتخت در وضعیت سالم قرار دارد

دیدار جمعی از اعضای انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان با سید حسن خمینی

نماهنگ "به من رحم کن بیقرارم بیا" با صدای حامد جلیلی + فیلم

اجلاس سالانه جوامع ایمن ایران با رویکرد کاهش حوادث و سوانح و ارتقای عادلانه ایمنی شهروندان برگزار می شود

واژگونی کانکس زلزله زدگان در تندباد

بازداشت راننده بیل مکانیکی

صدیقی: تلگرام منبع فساد است

نهاد روحانیت در حال از دست دادن سرمایه اجتماعی است

زمان اعلام اسامی 20هزار واجد شرایط کسرخدمت های جدید سربازی

وزیر دارایی تاجیکستان برکنار شد

نقشه آمریکا درباره برجام مشخص شد؛ روزهای دشوار در انتظار توافق هسته ای ایران

علم و عمل شهید جمالپور حاصل کشف و شهود و ریاضت های شبانه بود

تمدید گواهینامه استقرار مدیریت کیفیت تامین اجتماعی گیلان

کتابخانه ای به وسعت دریا

بازسازی و ترمیم مسجدالاقصی ادامه می یابد

امضای دفتر یادبود جان باختگان سانچی توسط سفیران و نمایندگی های سیاسی مقیم مالزی در سفارت ایران در کوالالامپور

ادای احترام سفیران و روسای نمایندگی های سیاسی مقیم مالزی به جان باختگان کشتی سانچی

دولت در حادثه کشتی سانچی هیچ شفافیتی نداشت/ ناکامی برجام برای ایران

بودجه شهرداری اول بهمن به شورای شهر تحویل داده می شود

چرا کشورها توسعه نیافته راه نادرست را انتخاب می کنند؟

«خاتمی حرف بزند اما نه…»

در خصوص صندوق بیمه کشاورزان قصور داشته ایم

به فصل تغییر در باغ ملی

نماینده مجلس: باید جلوی فرار مالیاتی را بگیریم

برنامه اینترنت و کودکان عملیاتی می شود

ترور سخنگوی جبهه خلق تونس شکست خورد

سائلام: در استانبول آوازه محبوبیت تراکتورسازی را شنیده بودم

شل از میادین نفتی عراق خارج می شود

نماز طلب باران در مصلی قدس قم اقامه شد

افزایش احتمال تعطیلی دولت آمریکا با ابهام در سرنوشت لایحه بودجه

کسانی که جان خود را برای حفظ انقلاب تقدیم می کنند از تحریم اقتصادی نمی ترسند

هاشم آقاجانی، طهمورث مهرابی سفیر و سفارتخانه در دوره هخامنشیان

بهادری: هزینه کرد 2000 میلیارد تومان برای پروژه «شهر آفتاب» شبهه آفرین است

عمار حکیم: مردم عراق به افراد لایق اعتماد کنند

دعوت از تشکل های دانشجویی برای برگزاری برنامه های دهه فجر

نماینده مجلس: باید جلوی فرار مالیاتی را بگیریم

به زودی خانواده شهدای آتش نشان تحت پوشش امور ایثارگران شهرداری قرار می گیرند

سید الشهدای راویان جنگ / شهید اسحاقی مدیر بحران بود

لزوم تغییر نگرش مدیریت اقتصادی دولت

علم الهدی: سطح معیشتی طلاب باید افزایش یابد

تحلیلگر پاکستانی: "اسلام آباد" برای توسعه روابط با تهران اهمیت زیادی قائل است

افزایش احتمال تعطیلی دولت فدرال در آمریکا

لزوم تکریم ارباب رجوع به منظور افزایش رضایت مندی و ارتقای اعتماد عمومی

صادق نیا: محبوبیت روحانیّت به معنای نهادی و فردی کاهش یافته است/ تخصیص بودجه برای نهادهای حوزوی به هر بهانه ای کار درستی نیست

مطهرنیا: تشکیل مجمع گفت وگوی منطقه ای الگویی عملی در جهت حل وفصل بحران های فرا روی منطقه است

پیشنهاداتی برای حذف یارانه توانمندان

ریشه ذلت میلیاردهامسلمان مقابل سه میلیون یهودی/ چرایی حذف عدالت از شرایط حاکم

قانونی که نفسش به همکاری 18 دستگاه بند است

دیدار "لاواروف" با همتای کویتی خود در نیویورک

طرح/ "ته سیگار قاتل"

طاهره گلستانی بخت‎ ‎ کارکرد ازدواج: یک پژوهش کیفی

پرچم ایران نماد چیست؟

تیلرسون: رهبر کره شمالی مسئول رنج مردمش است

زمان اعلام اسامی 20 هزار واجد شرایط کسرخدمت های جدید سربازی

مطهرنیا:تشکیل مجمع گفت و گوی منطقه ای الگویی عملی در جهت حل و فصل بحران های فرا روی منطقه است

موج جدید بازداشت ها در ترکیه

‎سیدحسن خمینی: ‎دوره «نگفتن ها» و «ندیدن ها» گذشته است / «امید» لازمه خروج از هر بن بست و بحرانی است/ ضعف ها را بازگو کنیم، اما امید را حفظ کنیم

یادواره شهدای روستای گنج تپه بهار

تلاشمان رسیدگیِ با حساسیت بیشتر به پرونده های قاچاق سازمان یافته است

صدیقی: تلگرام منبع فساد برای جوانان است

دست اندرکاران ابهامات موجود در حادثه نفتکش سانچی را رفع کنند/ وزارت خارجه پیگیر استیفای حقوق خانواده های داغدار باشد

به زودی خانواده شهدای آتش نشان تحت پوشش امور ایثارگران شهرداری قرار می گیرند

وزیر کشور به استان هرمزگان سفر می کند

طرح ترور سخنگوی جبهه خلق تونس ناکام ماند

حضور سیدحسن خمینی در منزل شهیدان سلیمی

به سوی آینده ای نا مطمئن / پناهندگان افغان فقط چند روز مهلت دارند تا از پاکستان خارج شوند

فرار روهینگیایی ها از خانه هایشان همچنان ادامه دارد

برخی از دوستان شما امروزه با ایماء و اشاره، بضاعت علمی رییس جمهور را مورد سخره قرار می دهند

سرنوشت محسن رضایی وقالیباف درانتظار رییسی؟

اعلام جزییات مراسم اختتامیه جشنواره موسیقی فجر

غفلت از وجهه فرهنگی انقلاب، ریشه دردهای امروز جامعه است

مسئول فرهنگی اوقاف جنوب شرق تهران در گفت وگو با فارس: جلسه آموزش خدام در آستان مقدس امامزاده سیده ملک خاتون (ع) برگزار شد

دریافت بیش از یک حقوق بازنشستگی به صورت مشروط مجاز خواهد شد

زرشناس در گفتگوی چالشی با سختانه: مدرنیته ایرانی تونل وحشت تاریخ ماست /تهاجم فرهنگی و نفوذ راه را بر جریان انقلابی بسته است/ مدرنیته دیگر خودش را هم دوست ندارد

زرشناس در گفتگوی چالشی با سختانه: مدرنیته ایرانی تونل وحشت تاریخ ماست /تهاجم فرهنگی و نفوذ راه را بر جریان انقلابی بسته است/ مدرنیته دیگر خودش را هم دوست ندارد