مطالب مرتبط:
جذب سرمایه های خصوصی در هند با کاهش ریسک و افزایش سود پروژه های عمرانی
73 پوشش اتکایی برای ریسک های بزرگ
ریسک خرید بیت کوین بالاست؛ مراقب باشید
73 پوش اتکایی برای ریسک های بزرگ/7080 میلیارد تومان بیمه نامه صادر شد
73 پوشش اتکایی برای ریسک های بزرگ
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 24 آذر 1396 ساعت 15:022017-12-15اقتصادي

4سال ریسک، 10 سال زیرساخت


تصمیم برای هزینه صحیح درآمد در گودال داغ و خطرناک بازیهای سیاسی، کاری پر ریسک بود که منطقه آزاد ا - رس به مدت چهار سال در بحرانهای مختلف با آن دست و پنجه نرم کرده است.

معضل اساسی عرصه مدیریت در کشور اجرای پروژه های عمرانی بزرگ با اهداف تبلیغاتی است.

درحالی که در دنیای مدرن دانش، علوم و فنون نوین در صدر برنامه ریزیهای مدت دار قرار دارد، در ایران افزایش آمار یک دولت نسبت به دولت قبل و تغییر اساسی برنامه ها طبق سلایق مدیران جدید در راس امور قرار میگیرد.

در کشوری که مشکلات متعدد برای سرمایه گذاری از جمله ضعف زیرساختها، ناهماهنگی مقررات، تعدد مراکز تصمیمگیر، اجرای ناصحیح قوانین و مقررات، اختلاف جناحهای سیاسی کشور، روابط تنش زا در سیاست داخلی و خارجی، محدودیت های قانونی، رانت خواری، نوسانات ارز و در نقطه مقابل سیاست های دولتها برای رفع موانع وجود دارد، اجرای طرحهای زیربنایی ریسک بزرگی است.

اول زیرساخت بعد کار مناطق آزاد در ایران در محدوده ای کوچک و با هدف تجربه شیوه های نوین مدیریت و اجرا در حوزههای مختلف و بخصوص در عرصه اقتصاد و تجارت بین الملل برای الگوسازی در سراسر کشور ایجاد شدند.

نیاز هر منطقه آزاد برای تحقق اهداف تعیین شده، آماده بودن و یا آماده کردن زیرساختها برای جذب سرمایه های سرگردان داخلی و خارجی است که متاسفانه کمتر در کشور مورد توجه قرار می گیرد.

با وجود مشکلات یاد شده و نیازهای اساسی برای توسعه سرمایه گذاری خارجی در کشور، تصمیم برای هزینه بخش عمده درآمد و بودجه یک سازمان اقتصادمحور به تامین زیرساخت های راه و انرژی که قابل مشاهده برای عموم نیست، ریسک پذیری و نگاه نافذ مدیریتی می طلبد که باید در مدیران سراسر کشور نهادینه شود.

منطقه آزاد تجاری و صنعتی ارس که همچنان بعنوان صنعتی ترین منطقه آزاد ایران مطرح است نمونه بارزی از ریسک مدیریتی با نگاه بلند مدت به نیازهای توسعه و جذب سرمایه گذاران خارجی است.

هزینه بیش از دو هزار و 746 میلیارد ریالی سازمان منطقه آزاد ارس در بخشهای عمرانی برای تامین نیازهای زیرساختی مختلف انرژی، خدمات عمومی، فرهنگی و اجتماعی، بهداشت و درمان، راه و ترابری، گردشگری و کشاورزی و.

نمونه عینی ریسک مدیریتی در سازمانی است که همواره با غلبه نگاههای سیاسی بر نگاههای اقتصادی از سوی احزاب و نهادهای مختلف روبرو بوده است.

گزارش مرکز مشاورهای مک کنزی طی سالهای 2007 تا 2012 حاکی از کاهش سرمایه گذاری کشورهای ثروتمند در زیرساخت و به دلیل ظهور بحرانهای اقتصادی است؛ این موضوع همچنان در کشورمان قابل مشاهده است.

اما گزارش مدیریت طرح و برنامه ارس از عملکرد عمرانی این منطقه از نیمه دوم سال 1392 تا شش ماه اول امسال بیانگر اختصاص بیش از 70 درصد بودجه سالانه این منطقه آزاد به تامین زیرساختهای عمرانی در بخشهای مختلف است.

به عنوان مثال بیشترین میزان سرمایه گذاری با 889 میلیارد ریال به بخش راه و ترابری اختصاص داشته و صنایع با حدود 705 میلیارد ریال، عمران شهرها با حدود 314 میلیارد ریال، ساختمان و تاسیسات مناطق با حدود 191 میلیارد ریال، گردشگری با 159 میلیارد ریال، برق با حدود 85 میلیارد ریال، عمران و نوسازی روستاها با حدود 80 میلیارد ریال بخشهای عمده اختصاص بودجه سالانه ارس در چهار سال گذشته است.

کشورهای خواهان توسعه پایدار در دهه های گذشته برای بهره مندی از مزیتهای تجارت آزاد، رونق اقتصاد و حضور در بازارهای بین المللی، مناطقی را با کمترین بروکراسی و مزیتهای سرمایه گذاری ایجاد کرده و قوانین الگوسازی شده را در سراسر کشورشان جاری کردند.

آنچه برای دستیابی به نقطه ایده آل مرسوم است تامین زیرساختها در گام نخست و جذب سرمایه گذار در گام بعدی است.

از بروکراسی تا وابستگی نفتی شاید بتوان عمده مشکل توسعه نیافتگی مناطق آزاد و شهرک های سرمایه گذاری و مناطق ویژه اقتصادی ایران را وجود بروکراسی های اداری تحمیل شده از سرزمین اصلی، نبود زیرساخت های اساسی برای جلب نظر سرمایه گذاران، ناآشنا بودن مدیران در سطح کلان کشور با مزیتهای این مناطق برای تحول در تولید ملی و صادرات، نبود روابط اقتصادی مناسب کشورمان با کشورهای همسایه، ضعف شدید سیستم بانکی و ICT، وابستگی به نفت و بی توجهی به ایجاد راههای جدید درآمدزایی و دهها معضل دیگر بیان کرد.

تامین ده ساله زیرساختها درحالیکه بخش عمده بودجه کشور صرف هزینههای جاری میشود، بخش خصوصی در بهترین حالت 25 درصد در اقتصاد کشور حضور دارد.

با این حال منطقه آزاد ارس با اصلاح فرایندها و اتخاذ تصمیمی تاریخی برای تامین زیرساختهای 10 سال آینده ارس ریسک بزرگی را متحمل شد که با مخالفتها و مسموم سازی فضای جامعه توسط حامیان صرف بودجه برای پروژههای تبلیغاتی و صرفا افزایش ردیف رزومه کاری را به همراه داشت.

طی چهار سال گذشته با اجرای 29 کیلومتر فیبر نوری ظرفیت ارائه اینترنت از 10 مگابیت بر ثانیه به بیش از 60 مگابیت بر ثانیه افزایش یافت و ظرفیت برق ارس نیز که قبل از سال 1394 برابر با 12 مگاوات بود با تامین 48 مگاوات و احداث پنج کلیدخانه به همراه تامین 120 مگاوات در سایت صنایع سنگین در سال 1394، توان برق منطقه 11 برابر شده است.

اما این پایان ماجرا نیست و تامین زیرساخت لازم برای احداث انواع نیروگاه با مجموع ظرفیت بیش از دو هزار مگاوات برق، طراحی و مطالعه بیش از 812 متر خطوط فوق توزیع، طراحی و مطالعه پنج دستگاه پست فوق توزیع و 19 کلیدخانه جدید اقدامات اخیر ارس برای تامین انرژی برق است.

تامین نیازهای اساسی سرمایه گذاران و راه اندازی کارخانه های بزرگ و کوچک تولیدی در راس کار گرفت و حوزه گاز نیز متحول شد.

تا قبل از سال 1394حجم گاز موجود در ارس 30 هزار متر مکعب بود.

اما با اقدامات ارس از سال 1394 بیش از 36کیلومتر خط انتقال گاز احداث شده است که با رشد سه برابری حجم گاز موجود به 130 هزار متر مکعب افزایش یافته است.

هم اکنون نیز پروژه تامین گاز سایت صنایع سنگین و 40 هکتاری، واحدهای تجاری و خدماتی و مسکونی و همچنین ناحیه صنعتی خداآفرین در حال اجرا میباشد.

شبکه فاضلاب نیز یکی از نیازهای ارس بود.

تا قبل از سال 1394 شبکه فاضلاب احداث شده برابر با 17 کیلومتر بود که با اجرای 53 کیلومتر شبکه فاضلاب جدید تا پایان امسال این میزان به چهار برابر افزایش مییابد.

راه دسترسی آسان و امن از نیازهای اساسی برای تحقق توسعه است.

سالانه یک سوم بودجه حوزه عمرانی ارس به جاده مرند-جلفا اختصاص داده می شود.

منطقه آزاد ارس خارج از وظایف سازمانی و برای تسریع در احداث این مسیر در 30 کیلومتر از این جاده که با هدف اتصال به بزرگراههای کشور از ارس تا بندرعباس می باشد مشارکت دارد که تنها هشت و نیم کیلومتر از تعهدات ارس باقی مانده و در حال اجرا است.

احداث تصفیه خانه صنعتی با ظرفیت تصفیه شبانه روزی 13 هزار متر مکعب و پیشرفت 98 درصدی، رتبه اول استان در ضریب نفوذ تلفن ثابت و رتبه دوم استان در ضریب نفوذ تلفن همراه، تحول اساسی در واگذاری دیتا و تلفن ثابت با خرید و نصب سیستم جی پان و واگذاری به روز خط تلفن ثابت به صورت نامحدود، افزایش دو برابری نسبت به قبل از سال 1394 با واگذاری بیش از سه هزار و 500 شماره خط تلفن ثابت تا پایان امسال، از دیگر اقدامات ارس در حوزه عمرانی و تامین زیرساختها میباشد.

آب حیاتی ترین ماده برای تولید است.

تا قبل از سال 1394 مقدار آب خام صنعتی موجود در این منطقه 20 لیتر در ثانیه بود که در سال یاد شده با حفر چاه و ساخت تصفیه خانه و مخزن 2500 متر مکعبی 60 لیتر در ثانیه آب خام صنعتی به سایت گلخانه ارس تزریق شد.

آب خام صنعتی در سال 1393 برابر با 20 لیتر بر ثانیه بود که در سال 1394 با افزایش 12 و نیم درصدی به 250 لیتر بر ثانیه افزایش یافت.

در بخش آب شرب نیز با اجرای 25 کیلومتر خط انتقال آب، برای اولین بار و بدون نیاز به شهرهای همجوار، آب شرب شهر جلفا به میزان 40 لیتر در ثانیه تامین شد.

پدافند غیرعامل به معنای واقعی در ارس با نگاه اجمالی به بخشهایی از عملکرد ارس در حوزه زیربنایی و عمرانی، می توان گفت این منطقه آزاد که با کشورهای ارمنستان، آذربایجان و جمهوری خودمختار نخجوان هم مرز بوده و به دلیل وجود کارخانههای بزرگ و کوچک تولیدی صنعتی ترین منطقه آزاد ایران محسوب میشود، توانسته به معنی واقعی پدافند غیر عامل را در منطقهای استراتژیک و با جغرافیای خاص ایجاد کرده و زمینه تولید و صادرات انواع محصولات و کالاها را فراهم نماید.

در پایان باید گفت به نظر می رسد مدیران ارشد کشور می توانند با خشکاندن آفت انتصاب مدیران غیرمتخصص در مناصب حساس اقتصادی، فرهنگی و سیاسی، سیستم اداری کشور را از هدر رفت بودجه در برنامههای کوتاه مدت و جاری رهایی داده و آیندهای بهتر برای مناطق محروم رقم بزنند.


کلید واژه ها: منطقه آزاد - مدیریت - کشور - سرمایه گذاری - سرمایه - منطقه - اقتصاد - آزاد - برنامه - سرمایه گذاری خارجی - تصمیم - هزینه - ایران - سیاسی - اقتصادی - سرمایه گذاران - مدیران - مشکلات - دولت - نوسانات ارز - انرژی - گزارش - تامین - توسعه - درآمد - مناطق آزاد - نوین - بزرگ - تبلیغاتی - دولت قبل

آخرین اخبار سرویس:
هر کس یارانه می خواهد حسابش بررسی می شود

محمدبن سلمان ورود مشروبات الکلی به عربستان آزاد کرد

سفر ظریف به داووس لغو شد

علی ربیعی:فقر شهری بی رحمانه تر از فقر روستایی است

هزینه عروسی در تهران از 3 تا 35 میلیون تومان + جزییات

رهن و اجاره خانه با متراژ پایین در تهران+جدول

11 هواپیما از 200 هواپیمای پسابرجام تحویل داده شد

مدیرصادرات بانک مرکزی: التهابات بازار ارز کاهش یافت

افزایش 70 هزار بشکه ای تولید نفت از آزادگان جنوبی

ذخیره سازی پالت دندان از ریشه دندان شیری انجام می شود

سرانه سه میلیون تومانی هر ایران از بودجه رفاه اجتماعی

به تغییر در مدل کسب درآمد بانک ها نیاز داریم

پاسخ جهرمی به حواشی واردات گوشی توسط تامین اجتماعی + عکس

کاهش چشمگیر مرگ خاموش در گیلان

87 درصد آب در استان سمنان صرف کشاورزی می شود

یک مسئول در بانک مرکزی: التهابات بازار ارز کاهش یافت

وزیر کار: دلیل اعتراضات اخیر توزیع ناعادلانه منابع ملی است/ فقر شهری از فقر روستایی بی رحمانه تر است

کودکان کار بروجردی به بهزیستی سپرده نشدند/کدام نهاد پاسخگو است؟

تاثیر پیامد گرمایش زمین بر زندگی انسان

فراخوان تکمیل اطلاعات دارندگان قبوض ودیعه گذاری حج تمتع 97

تکمیل طرح ساماندهی حرم امامزاده ابراهیم دلفان 500 میلیون تومان اعتبار می خواهد

وزیر کار: 6 میلیون ایرانی دفترچه تامین اجتماعی ندارند

واکنش بانک مرکزی به افزایش نرخ ارز/کاهش التهابات دلار!

آزادی 191 زندانی جرائم غیر عمد در خراسان شمالی

جایگاه صنعت ورزش در برنامه اشتغال فراگیر

یک مسئول در بانک مرکزی: التهابات بازار ارز کاهش یافت

سرکنسول ترکیه: تبریز اولویت سرمایه گذاری های ما در ایران است

سهمیه بندی بنزین هر نفر 20 لیتر؟

آغاز فروش محصولات پارس خودرو با مدل 97

تخصیص820 میلیارد ریال برای پروژه های آبرسانی روستایی استان بوشهر

قیمت انواع خودرو وارداتی و داخلی/ معرفی اولین کوروت ZR1 و موستانگ بولیت

نسبت به 49 سال گذشته60 درصد کاهش بارندگی داشته ایم

تنش آبی در استان البرز/ کسری آب البرز در سال جدید از کجا تامین می شود؟

تخصیص820 میلیارد ریال برای پروژه های آبرسانی روستایی استان بوشهر

سرکنسول ترکیه: تبریز اولویت سرمایه گذاری های ما در ایران است

صرفه جویی عظیم آئودی به لطف پیشنهاد های کارکنان!

باید از همه ظرفیت های کشور برای جبران عقب ماندگی های گذشته استفاده شود

خبر مهم برای مشمولان دریافت سود سهام عدالت

رونمایی از همراه پرداخت ایران زمین

توزیع ناعادلانه منابع ملی دلیل اعتراضات اخیر در شهرهای کوچک/ فقر شهری بی رحمانه تر از فقر روستایی

تخصیص820 میلیارد ریال برای پروژه های آبرسانی روستایی استان بوشهر

پانسمان های بیولوژیک مشتق از پرده جنین سال آینده وارد بازار می شود

ذخیره سازی حدود 88 هزار نمونه در بانک خصوصی سلول های بنیادین خون بند ناف رویان

72 خانوار نیازمند گلستانی خانه دار می شوند

طرح «منظومه روستایی» بنیاد مسکن تهیه می شود/ ایجاد بیش از 7 هزار شغل در سال جاری

ذخیره 88 هزار نمونه خون بندناف/ طرح تحقیقاتی برای درمان اوتیسم سال آینده آغاز می شود

راهکاری برای مدیریت پسماند مرند

هوا گرم می شود+فیلم

مهر و موم واحد صنفی توزیع دارو های غیرمجاز زنبور عسل

بازدید سفیر نروژ از ظرفیت های گردشگری و اقتصادی بندر نوشهر

شکایت نیروی انتظامی از شهرداری تهران

معاون وزیر کار: هر کس یارانه می خواهد حسابش بررسی می شود

فراخوان تکمیل اطلاعات دارندگان قبوض ودیعه گذاری حج تمتع 97

استخدام برنامه نویس PHP در بانی مدارا کتان/ تهران

تصاویر/ دیدار نفت مسجدسلیمان و ایرانجوان بوشهر

گیاهان جدید حافظ امنیت غذایی در ایران

افزایش 407 واحدی شاخص کل بورس

در میزگرد بررسی ارزهای رمزنگاری شده عنوان شد سردرگرمی سیستم های پولی جهان درباره ارزهای دیجیتال/ بانک مرکزی درباره به رسمیت شناختن بیت کوین اظهار نظر نمی کند

مدیر توسعه و تعالی بانک خون بند ناف رویان: پانسمان های بیولوژیک مشتق از پرده جنین سال آینده وارد بازار می شود

مدیرعامل بانک سلول های بنیادی خون بند ناف رویان خبر داد ذخیره سازی حدود 88 هزار نمونه در بانک خصوصی سلول های بنیادین خون بند ناف رویان

هر کس یارانه می خواهد «حسابش» بررسی می شود

اجرای 317طرح صنعتی با انعقاد قرارداد واگذاری زمین

از سرگیری تظاهرات و تهدیدهای تروریستی در تونس

ربیعی خبر داد: برنامه دولت برای رفع فقر بین نسلی

علت ممنوعیت ماهی تیلا پیا

حاشیه تازه بهاره رهنما، کارت عروسی از جنس طلا

گزارش جدید از حراج سکه/جنگ دلال‎ها در سالن حراج بالا گرفت

جهاد کشاورزی برای احیای دریاچه ارومیه جهادی عمل نمی کند

مناطق زلزله زده استان کرمانشاه نیاز شدید به آب شرب دارند

تدوین برنامه ملی فقرزدایی در دستور کار وزارت تعاون

اختصاص 500 میلیارد تومان اعتبار برای اشتغال فراگیر + گزارش

باید بتوانیم ارتباط خود را با مردم توسعه دهیم

اگر می خواهیم از قافله تکنولوژی عقب نمانیم باید به آلترناتیو حوزه انرژی توجه کنیم

مهر و موم واحد صنفی توزیع داروهای غیر مجاز زنبور عسل

اطلاعیه قطعی شرکت گاز اردبیل

ثروت 42 نفر به اندازه ثروت نیمی از مردم جهان

نمی دانیم کسری آب البرز را از کجا تامین کنیم

راهکاری برای مدیریت پسماند مرند

چشم انداز مثبت صندوق بین المللی پول برای رشد جهانی اقتصاد

چشم انداز مثبت صندوق بین المللی پول برای رشد جهانی اقتصاد

اطلاعیه قطعی شرکت گار اردبیل

اجرای 317 طرح صنعتی با انعقاد قرارداد واگذاری زمین

قطعی گاز در برخی مناطق استان قزوین

تعیین تکلیف الیت تا دو ماه آینده

ایران در محاصره بوران

معرفی Uninstall Apps؛ ابزاری مفید برای حذف دسته جمعی اپلیکیشن های اندروید

بهترین گوشی های زیر 800 هزار تومان هوآوی در بازار

میتسوبیشی اوتلندر پلاگین هیبرید در آستانه واردات

یک تصمیم استراتژیک؛ مرسدس بنز با بازار خودروهای دیزلی آمریکا وداع کرد

معرفی Uninstall Apps؛ ابزاری مفید برای حذف دسته جمعی اپلیکیشن های اندروید

برای حفظ ارزش های کسب و کار، برخی مشتریان را حذف کنید

استخدام اتوکدکار حرفه ای در زمینه صنعت مبلمان در تهران

شرایط زندگی و اقامت در کشور گرجستان در سال 2018

یک مقام مسئول در سازمان برنامه و بودجه خبر داد صرفه جویی 2 هزار و 690 میلیارد تومانی از محل ایجاد پنجره حمایت های اجتماعی

رونمایی از همراه پرداخت ایران زمین

مدیر ستاد احیا دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی مطرح کرد جهاد کشاورزی برای احیای دریاچه ارومیه جهادی عمل نمی کند

جهاد کشاورزی برای احیای دریاچه ارومیه جهادی عمل نمی کند

مدیرکل روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت نیرو منصوب شد

دردسرهای فروش زمینهای یک روستا

رفع نواقص خطوط انتقال مجتمع آبرسانی روستایی سوخته کیش بخش رانکوه

4سال ریسک، 10 سال زیرساخت

4سال ریسک، 10 سال زیرساخت