مطالب مرتبط:
دغدغه این روزهای تیم برانکو؛ ترس از جام حذفی!
کاهش آسیب های اجتماعی باید دغدغه همه مسئولان گلستان باشد
برقراری عدالت آموزشی از مهمترین دغدغه های آموزش و پرورش است
مهمترین دغدغه آموزش و پرورش انسداد مبادی بیسوادی
دغدغه فردوسی پور کاهش بودجه عمرانی ورزش یا افزایش عوارض خروج از کشور!
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 24 آذر 1396 ساعت 00:052017-12-14فرهنگي

دغدغه ای سینمایی که همچنان روی کاغذ است


همچنان اولویت و دغدغه ی اصلی اهالی سینما بحت امنیت شغلی است تا جایی که چندی قبل نیز طی دیداری برخی اهالی سینما با وزیر ارشاد داشتند،مهم ترین دغدغه شان را این موضوع دانستند.

- خبرنگار ایسنا به بهانه ی طرح دوباره ی مباحث امنیت شغلی در دیدار اخیر سینماگران با وزیر ارشاد مروری دارد بر پیگیری های صنفی و دغدغه هایی که در این سالها به بهانه های مختلف در این راستا مطرح شده است و همچنان به جای پیگیری شدن و حل این دغدغه بر روی کاغذ باقی مانده است.

در ایام روز ملی سینما هستیم و ما نگران مشکلات پیچیده ای که برخی از همکاران به دلیل سن، ازکارافتادگی و کاهش مجموعه سمعی بصری در کشور و افزایش نیروی متقاضی کار با آن روبرو شده اند، هستیم که این موضوع خط مماس ما با دولت است.

این سخنان بخشی از اظهارات منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما بود که شهریور ماه امسال مطرح کرد و گفت: با کمک دولت بیمه تکمیلی خیلی خوبی را برای اهالی سینما فراهم کردیم و آرامش نسبی در این زمینه صورت گرفته است؛ اما ما هنوز در مورد بیکاری و از کار افتادگان با مشکل جدی روبرو هستیم.

در همین فضا توانستیم دولت را قانع کنیم که صندوق اعتباری هنر، هیئت مدیره اش نمی تواند بدون مدیران عاملان خانه هایی که بیشترین بهره را از آن برد، باشد.

27 دی ماه سال 95، خبر رسید که نمایندگان مجلس در ادامه بررسی لایحه برنامه ششم توسعه ماده ای را مصوب کردند که بر اساس آن دولت مکلف به بیمه بیکاری اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه می شود، پرسشی که در همان مقطع مطرح شد این بود که با توجه به دغدغه ی اهالی سینما پیرامون امنیت شغلی و بیمه بیکاری، این مصوبه به داد سینماگران می رسد؟! مصوبه ای که طبق اذعان صاحب نظران در برنامه چهارم توسعه نیز آمده است اما در آن مقطع هم اجرایی نشد.

مصوبه ی اخیر مجلس به عزم دولت نیاز دارد محمدمهدی عسگرپور مدیرعامل پیشین خانه سینما که در دوره ی فعالیت اش در خانه سینما،بزرگترین دغدغه اش پیگیری بحث امنیت شغلی و بیمه بیکاری اصناف خانه سینما بود و طرحی برای صندوق بیمه بیکاری هنرمندان ارایه کرد اما سرانجام به دلیل تامین نشدن اعتبار از سوی دولت اجرایی نشد،در پاسخ به اینکه با توجه به مصوبه ی اخیر مجلس شورای اسلامی، پیش بینی تان برای اجرایی شدن بیمه بیکاری اهالی سینما،چیست؟ در همان مقطع با اشاره به سابقه ی این موضوع به ایسنا گفته بود:در برنامه چهارم توسعه هم این موضوع به تصویب مجلس وقت رسیده بود، بنابراین مهم اجراست پس هیچ بعید نیست که همان اتفاقی که در برنامه چهارم برای بیمه بیکاری اصحاب فرهنگ و هنر اتفاق افتاد، باز هم اتفاق بیفتد و اجرایی نشود.

او تاکید کرده بود: اجرایی شدن این مصوبه اخیر مجلس به عزم دولت آینده مربوط می شود.

به هرحال بخش قابل توجهی از برنامه چهارم و پنجم در محدوده فرهنگ و هنر اجرایی نشد.

مدیرعامل پیشن خانه سینما با اشاره به پیگیری های امنیت شغلی و بیمه بیکاری که در خانه سینما در مقطع مدیریت اش با وجود تعطیلی خانه سینما انجام می شد،یادآور شده بود: در مورد بیمه بیکاری در مقطع خانه سینما اگر اخبار آن مقطع را رصد کنید، کاملا متوجه می شویم که مواجهه خانه سینما با دولت نهم و دهم، در این زمینه بوده است و یکی از مبانی اختلاف خانه سینما هم با دولت ها همین بوده است.

در دولت نهم در مسئولیت مان در خانه سینما طرحی را آماده کردیم و به رییس جمهور وقت ارائه کردیم که بحث راه اندازی صندوق بیمه بیکاری بود و یک فرمول پیشنهاد دادیم، برخلاف همه درخواست های مرسوم ما با طرح جلو رفتیم.

به هرحال دولت دهم، این طرح را نمی پسندید و بیشتر تمایل داشت، جور دیگری بودجه ای را صرف معیشت هنرمندان بکنند، مثلا آن ها در صف بایستند و بن خواربار بگیرند و وام بلاعوض بدهند، در صورتی که نظر ما این بود که همه ی این پول ها جمع شود و برای راه اندازی صندوق بیمه بیکاری صرف شود.

عسگرپور با اشاره به فرمولی که در نظر داشتند،گفته بود: فرمولی هم ارائه کردیم که اعضای صنوف می توانند عضو این صندوق شوند و درصدی از قراردادهایشان را پرداخت کنند تا در زمان بیکاری پولی به آن ها پرداخت شود.

او در ادامه مطرح کرده بود: سرمایه اولیه ای که در دولت دهم برای راه اندازی این صندوق پیش بینی کرده بودیم، بیش از چهار میلیارد تومان بود که بیشتر از رقم بن خواربار و وام های بلاعوض نبود.

در مجموع اجرایی شدن این طرح در دولت دهم منتفی شد چون آن ها معتقد بودند ما باید صبر کنیم تا بقیه حوزه ها نیز از جمله موسیقی، تجسمی، تئاتر طرحی را ارائه بدهند که در مجموع بتوان طرح جامع ای در این زمینه داشته باشیم.

عسگرپور با اشاره به پیگیری این مطالبه در دولت یازدهم گفته بود: به ظاهر دولت یازدهم علاقه مند بود به جای بُن مرغ و گوشت کمک کند این صندوق راه اندازی شود اما در حد وعده و مهمانی این اتفاق افتاد.

اگر به خاطر داشته باشید در پایان اولین سال مدیریت آقای ایوبی (رییس سازمان سینمایی وقت) ایشان قول دادند که قسط اول را هم واریز کنند و حتی در مراسمی اعلام کردند که واریز شده اما بعدا رسما اعلام شد که سازمان سینمایی توان این کار را ندارد.

حتما مبنای بحث این بود که در قالب بودجه جاری سازمان سینمایی دیده نشده است و در آخرین پیگیری ها برای راه اندازی این صندوق 12 میلیارد نیاز بود که در طول دو سال بپردازند اما رییس سازمان سینمایی با توجه به کمبود بودجه گویا توان لازم را برای جذب این بودجه نداشت و کل طرح به هوا رفت و مثل همیشه ارجاع شد به سازمان تامین اجتماعی و وزارت کار ! حال در برنامه ششم توسعه، بندی آورده شده که دوباره تأکید می کنم این بند در برنامه چهارم توسعه نیز آمده بود.

حال ما باید دعا کنیم و اهالی سینما هم باید اصرار کنند که محقق شود و دولت جدید مثل دولت قبلی عمل نکند.

او در پایان گفته بود: خوبی ماجرا در بخش سینما این است که ما در محدوده سینما یک فرمول مشخص ارائه کرده ایم، بنابراین با برگزاری یکی، دو جلسه کارشناسی می توان حداقل در محدوده ی سینما به طرحی اجرایی رسید.

چرا مصوبه در برنامه چهارم اجرایی نشد؟ اما حیدری خلیلی معاون وقت توسعه فناوری و مطالعات سینمایی درباره ی مصوبه ی دی ماه مجلس شورای اسلامی مبنی بر اینکه اصحاب فرهنگ و رسانه بیمه بیکاری می شوند در همان مقطع گفته بود:در این میان این سوال مطرح می شود که در ماده 116قانون برنامه ی چهارم هم شبیه این ماده پیش بینی شده است تا از اهالی فرهنگ و هنر حمایت بشود و ساز و کار اجرایی آن صندوق بیمه بیکاری بود اما در دولت نهم اجرایی نشده است.

حیدری خلیلی در پاسخ به اینکه چرا مصوبه و حکم مذکور در برنامه چهارم اجرایی نشده است؟ توضیح داده بود: عوامل مختلفی وجود دارد، اولا آن دولت علاقه ای به اجرای برنامه چهارم که توسط دولت هشتم تهیه شده بود، نداشت و ثانیا صندوق بیمه بیکاری اساسا متولی حمایت از شاغل هایی است که بیمه اجباری هستند و فقط کسانی که بیمه اجباری هستند را در مواقع بیکاری تحت پوشش بیمه بیکاری قرار می دهد اما اصحاب فرهنگ و هنر عموما بیمه اختیاری هستند و تحت پوشش خدمات حمایتی صندوق بیمه بیکاری نیستند، بنابراین صندوق مسئولیتی نسبت به شاغلینی که بیمه اختیاری هستند، ندارد.

حیدری خلیلی با اشاره به ارائه پیشنهادی مشخص در عرصه سینما تحت عنوان طرح کمک هزینه بیکاری سینماگران به عنوان اقدام عملی برای ارتقاء منزلت اجتماعی و کیفیت زندگی سینماگران توضیح داده بود: بر اساس این طرح سینماگران فعال می توانستند بطور اختیاری عضو این صندوق بشوند و در اجرای طرح مشارکت داشته باشند و منبع مالی دیگر اجرای این طرح شامل جریمه عدم استفاده از اعضای عضو و فعال این طرح در پروژه های سینمایی و کمک اعتباری دولت می باشد و این طرح به جهت مقدماتی که نیاز داشت تا پیمان جمعی کار بین صنوف کارفرمایی و صنوف کارگزاری سینما برقرار شود و نیز به دلیل عدم تامین منابع مالی اجرا نشده است.

او همچنین با اشاره به یک تبصره از مصوبه ی اخیر مجلس شورای اسلامی مبنی بر اینکه "بر اساس تبصره ای آیین نامه این ماده را وزارت فرهنگ، سازمان برنامه و بودجه، سازمان تبلیغات و سازمان صداوسیما ظرف 6 ماه پس از تصویب این قانون به تصویب هیأت وزیران خواهند رساند" خاطرنشان کرده بود: در این میان نام وزارت کار، که صندوق بیمه بیکاری زیرمجموعه آن است،خالی است.

حیدری خلیلی در پاسخ به این نقطه نظر مبنی بر اینکه طرحی که درباره ی آن صحبت می کنید، همان طرحی است که خانه سینما ارایه کرده بود، ادامه داده بود: البته این طرح در سازمان سینمایی با مشارکت خانه سینما تهیه و مصوب شد و هیات اجرایی طرح با ترکیب اینجانب ، آقای مسچی و سه نفر از سینماگران فرهاد توحیدی،محمدرضا مویینی و علی دهکردی به نمایندگی از خانه سینما جلسات متعددی داشتیم که سوابق آن در خانه سینما موجود است.

او اظهار امیدواری کرده بود: به نظرم مصوبه ی اخیر مجلس در احکام برنامه ششم توسعه، زمینه را برای برون رفت از این وضعیت و تامین منابع مورد نیاز برای حمایت از شاغل های عرصه فرهنگ و هنر و رسانه در مواقع بیکاری تامین می کند.

سینما و وضعیت سینماگران به یک نسخه منحصر به فرد نیاز دارد او با تاکید بر اینکه "ساز و کار صندوق بیمه بیکاری مشخص است" و فقط نکاتی که پیش از این هم تاکید داشتم باید روشن شود،توضیح داده بود: نکته اساسی تر این است که سینما و وضعیت سینماگران آن، به یک نسخه منحصر به فرد نیاز دارد و به جهت شرایط ویژه سینما نیازمند سیاست های خاص حمایتی هستیم و سینمای ایران شایستگی حمایت های بیشتر را دارد، البته راه حل اصلی و ریشه ای رونق کسب و کارهای سینمایی است که امیدواریم الان که براساس مصوبه مجلس بودجه سازمان صدا و سیما دو برابر شده است از طریق خرید رایت تلویزیونی کلیه آثار سینمایی و ویدئویی دارای پروانه نمایش و تبلیغ جدی تر این آثار از تلویزیون و مشارکت در تولید فیلم های سینمایی و یا تولید مشترک با تهیه کنندگان برجسته سینمای ایران، شرایط رونق فعالیت به سینما و تلویزیون برگردد چراکه بخش مهمی از بیکاری در این حوزه به علت کاهش تولید در تلویزیون است.

و محسن هاشمی که در زمان مدیرعاملی عسگرپور معاون اجرایی خانه سینما بود و در کارشناسی و ارایه طرح صندوق بیمه بیکاری همکاری داشت،درباره ی مصوبه ی اخیر مجلس درباره ی صندوق بیمه بیکاری دی ماه سال 95 برای ایسنا نوشت: اراده ای در دولت باید وجود داشته باشد تا این مصوبه را اجرایی کند.

مشابه این مصوبه در برنامه چهارم توسعه اقتصادی اجتماعی و فرهنگی زمان پایانی دولت اصلاحات به تصویب رسید.

اما نه در یکسال دولت اصلاحات اراده ای برای اجرای ان وجود داشت و نه در چهارسال بعد در دوران دولت نهم.

حتی پیگیری های خانه سینما با طراحی نظام کمک به تامین معیشت سینماگران از کار افتاده و بیکار نیز نه در دولت احمدی نژاد گوشی برای شنیدن و دستی برای یاری داشت و نه بعد از آن.

فقط در این دولت دو سال جلسات بی حاصل با عنوان شورای کمک هزینه بیکاری به ریاست حیدری خلیلی و مجید مسچی تشکیل و بعدا اعلام کردند که بودجه ای برای این کار ندارند.

با این توضیحات مصوبه بیمه بیکاری مجلس پدیده تازه ای نیست.

مجلس باید به اجرای ان نظارت و دولت را مکلف به اجرا و تمکین قانون کند و گرنه این مصوبه هم در کنار قانون اساسی، بخش حقوق ملت تزیینی است.

مروری بر آنچه بر امنیت شغلی سینماگران گذشت امنیت شغلی دغدغه امروز و دیروز هنرمندان نیست در دولت دهم (محمود احمدی نژاد) به یکی از اولویت های آنان تبدیل شد اما به سرانجامی نرسید.

اما با روی کار آمدن دولت یازدهم و بعد از بازگشایی خانه سینما، اهالی هنر هفتم و بویژه اعضای خانه سینما فرصت را غنیمت شمردند تا دغدغه های قبلی شان را زنده کنند و ایوبی رییس وقت سازمان سینمایی هم با آنان هم داستان شد.

اعضای خانه سینما این موضوع را به عنوان یکی از مهم ترین خواسته های صنفی خود برشمردند و محمد مهدی عسگرپور رییس پیشین این تشکل صنفی از هر فرصتی بهره برد تا این نیاز را یادآوری کند.

او 14 دی ماه سال 92 در جلسه دیدار هنرمندان با حسن روحانی رییس جمهوری نیز این موضوع را این گونه توضیح داده بود: از تعداد 4500 نفر عضو حرفه های سینمایی قریب 48 درصد از آنان صرفا برای چهار تا حداکثر 6 ماه در طول یک سال شاغل هستند.

حتی تولیدات انبوه تلویزیونی این دوسال اخیر هم صرفا باعث اشتغال تعدادی کارگردان و نویسنده و تهیه کننده شده است و سایر اعضای صنوف بیست و نه گانه از این خوان نعمت بی بهره بوده اند.

بر این توصیف، اعضای خانه سینما هر دوسال یک بار آنهم تا حداکثر 6 ماه به کار اشتغال دارند که برای حفظ معیشت و کرامت آنان ناگزیر باید با راه اندازی صندوق بیمه بیکاری مهر چاره سازی و اقدام نمود.

(یادآوری می کنم که نظام بیمه ی هنرمندان اختیاری است و فاقد تامین بیمه بیکاری می باشد و رایزنی های مکرر این سال ها نیز با سازمان تامین اجتماعی راه به جایی نبرده است.

) وی در این دیدار به نمایندگی از سینماگران خطاب به رییس جمهور گفته بود: آقای رییس جمهور،کل جمعیت هنرمندان و اصحاب فرهنگ و هنر کمتر از بیست هزار نفرند.

موجب امتنان است این گروه مرجع جامعه را در راستای اجرای اصل بیست و نهم قانون اساسی با تامین سرمایه اولیه ی تاسیس صندوق بیمه بیکاری و بازنشستگی یاری فرمایید.

تا این اعتبار برای نظام اسلامی باقی بماند که تامین کننده آتیه هنرمندانش بوده است.

عسگرپور سه سال قبل در آستانه روز سینما و برگزاری جشن "خانه سینما"، نیز از نگرانی اش درباره وضعیت معیشتی برخی سینماگران سخن گفت و یادآور شده بود: رییس سازمان سینمایی بارها تاکید داشته بر اینکه جشن امسال خانه سینما قابل توجه برگزار شود اما از آنجا که وضعیت معیشتی تعداد زیادی از همکاران ما در شرایط خوبی نیست ، تصمیم گرفتیم امسال به دلیل همین مسائل جشن شانزدهم را به آن صورتی که در طول سال های قبل برگزار می شد، برگزار نکنیم.

در واقع قصد داریم با این ترتیب به بسیاری از همکاران خود که دچار مشکل معیشتی شده اند اعلام همراهی و همدردی کنیم.

پیشنهاد راه اندازی صندوق بیمه بیکاری هم در راستای همین خواسته مطرح شد چراکه عسگرپور با اشاره به اینکه، این نوع مشکلات معیشتی در طول همه سال ها وجود داشته است ، ابراز امیدواری کرده بود که این اقدام باعث شود در تعامل با مجموعه های دولتی فکری برای راه اندازی صندوق بیمه بیکاری شود و مسائل دیگر صنوف سینمایی دنبال شوند تا در سال های آینده جشن خانه سینما باشکوه برگزار شود.

21 شهریور ماه سال 92 حجت الله ایوبی رییس وقت سازمان سینمایی در مراسم روز ملی سینما با اشاره به دغدغه امنیت شغلی سینماگران خطاب به آنها گفته بود: با برنامه ریزی مشترکی با خانه سینما، حساب ویژه ای برای راه اندازی صندوق بیکاری افتتاح شده است که ما این حساب را به نوبه خود شارژ خواهیم کرد.

همچنین آیین نامه ای برای آن تدوین شده است تا بتوانیم از سینماگران با حفظ و شان و منزلت آنها حمایت کنیم.

رییس وقت سازمان سینمایی همچنین در این زمینه از دستگاه های مرتبط و وزیر ارشاد یاری خواست.

بعدتر و به همین منظور در اسفندماه ایوبی طی حکمی، اعضای هیات اجرایی طرح حمایت از ارتقای منزلت اجتماعی سینماگران را منصوب کرد و اعضای این هیات را فرهاد توحیدی،علی دهکردی،محمد رضا مویینی،مجید مسچی و رمضانعلی حیدری خلیلی تشکیل دادند.

در این میان اما سید محسن هاشمی معاون اجرایی سابق خانه سینما روز یازدهم شهریور ماه در یادداشتی با عنوان "2550 روز و هم چنان مساله امنیت شغلی "از اینکه به این موضوع توسط سازمان سینمایی توجهی عملی نشده است گلایه کرد و از سرگرم شدن سازمان سینمایی در چنبره متصلب امور اداری و ممیزی سخن گفت.

مانند تمام بخش های دولت، در سینما هم معضل بی پولی، خیلی زود مطرح و از هنرمندان خواسته شد در سال های ریاضت اقتصادی، صبر پیشه گیرند و این چنین بود که ایوبی اعلام کرد برای راه اندازی صندوق بیمه بیکاری همه چیز مهیاست به جز پول! هرچند پول نبود اما جلسات اعضای صندوق کورسوی امید سینماگران را روشن نگه داشته بود، اما حالا مدتی است همین نور کمرنگ نیز بی رنگ شده است چون دیگر جلسه ای برگزار نمی شود.

در همان مقطع رمضانعلی حیدری خلیلی که نماینده سازمان سینمایی در صندوق بود، درباره برگزاری جلسات اصناف خانه سینما در زمینه صندوق بیمه بیکاری به ایسنا گفته بود: با توجه به اینکه در طول سال، درصدی از اعضای هر یک از اصناف بیکار می مانند، قرار شد جلساتی را با هر یک از صنوف برگزار کنند و برگزاری جلسات صندوق موکول شد به اینکه آقایان توحیدی و مویینی - نمایندگان خانه سینما در صندوق- نشست های مستقلی را با اصناف مختلف برگزار کنند.

وی خاطرنشان کرده بود: قرار شد این نمایندگان در این جلسات، تمام اطلاعات را گردآوری کنند تا با جمع آوری این اطلاعات ، آیین نامه جامع الشرایطی را تدوین کنند.

فعلا منتظر آن آیین نامه هستیم که جنبه اجرایی خواهد داشت و آقایان توحیدی و مویینی هم در حال پیگیری این موضوع هستند.

اما در همان مقطع فرهاد توحیدی در پی تماس ایسنا ترجیح داد فعلا در این زمینه صحبتی را مطرح نکند.

ایوبی رییس وقت سازمان سینمایی بارها امنیت شغلی سینماگران را که یکی از مهم ترین برنامه های این سازمان برشمرد و گفته است: به دنبال تأمین بودجه صندوق بیمه بیکاری هنرمندان هستیم.

در حال حاضر آیین نامه این بیمه نوشته شده و جلسات مختلفی با خانه سینما برگزار کرده ایم که خود همین، گام بسیار خوبی است.

ایوبی در همان مقطع در پاسخ به اینکه چرا پیشنهاد خانه سینما مبنی بر اینکه متقاضیان پروانه ساخت ملزم باشند در صورتیکه 10 درصد گروهشان از اعضای خانه سینما نبودند، مبلغی را به صندوق بیکاری بپردازند، عملی نمی شود، گفته بود: در حال حاضر حد و حدود بیمه بیکاری، منابع مالی احتمالی و دیگر جزییات آن مشخص شده است و ما هنوز از تشکیل آن ناامید نشده ایم؛ اما این صندوق برای آغاز به کارش نمی تواند منتظر درآمدهای پیش بینی شده باشد، بلکه باید پول زیادی برای شارژ کردن آن تأمین شود و برای ادامه فعالیت هایش می توانیم بودجه هایی را که قبلا درباره آن صحبت کرده ایم، تأمین کنیم.

اگر امسال نتوانیم این بودجه را تأمین کنیم، به راه های مختلفی فکر کرده ایم تا سال آینده این موضوع اتفاق بیفتد.

همچنان بسیار امیدوارم این صندوق در این دولت راه اندازی شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا،مساله امنیت شغلی البته چند وجهی است که بیکاری فقط یکی از آنهاست اما در این میان هنرمندانی هم هستند که با وجود سختی های بسیار، فیلم می سازند اما فیلم هایشان امکان نمایش پیدا نکرده و وضعیت مبهمی دارند.

هرچند وزارت ارشاد با پرداخت هزینه های ساخت، تلاش می کند ضرر و زیان کمتری به این افراد وارد شود اما هر هنرمندی البته اگر هنرمندی واقعی باشد، خواهان دیده شدن اثرش است چراکه اثر هنری در برخورد با مخاطب است که کامل می شود و فیلمی که در معرض دید مخاطب گذاشته نشود، نمی تواند اثر کاملی به شمار بیاید.

به گفته ی معاون وقت اجرایی مدیر عامل خانه سینما، تاسیس صندوق بیمه بیکاری از این جهت اهمیت دارد که؛ به منظور تامین وضعیت معیشتی و اقتصادی هنرمندان طی ایام بیکاری آنها ضرورت وجودی آن احساس می شود و از این روی که در شکل فعلی بیمه تامین اجتماعی هنرمندان از نوع بیمه اختیاری بوده و فاقد بیمه بیکاری است و از سویی تعداد قابل توجهی از هنرمندان سینمایی در سنین بالا فاقد هیچگونه پوشش بیمه ای مناسب و دارای حقوق بازنشستگی بودند، اولویت دارد.

اما خانه سینما سه سال قبل بلافاصله پس از بازگشای اش اقدام به تکمیل مجدد بانک اطلاعاتی اعضای اصناف خود کرد و در نامه ای به همه صنوفش اظهار امیدواری کرده که بزودی طرح امنیت شغلی اجرایی می شود.

پیش تر مسوولان وقت خانه سینما در معرفی این طرح گفته بودند که این طرح سه بخش اصلی دارد: آموزش مستمر و بهنگام اصناف برای حفظ ارزش افزوده شغلی شان، توسعه زیر ساخت های نمایشی برای توسعه تولیدات سینمایی و صیانت از حضور اعضای اصناف در پروژه های سینمایی که دو بخش اخیر آن در اختیار نهادهای دولتی و به ویژه وزارت فرهنک و ارشاد اسلامی است و حضور موثر نمایندگان اصناف سینمایی در مراکز تصمیم گیری در خصوص کسب و کارشان.

در طرحی که از سوی هیات مدیره پیشین خانه سینما برای پیگیری وضعیت امنیت شغلی به وزارت ارشاد ارایه شد، پیشنهادی نیز درباره ی تامین بودجه ی این صندوق مطرح شد: در گردش کاری که زمینه ی طرح بیمه بیکاری خانه سینما در اسفند 92 به سازمان سینمایی ارسال شده اینگونه پیش بینی شده بود که فیلم سازان هنگام تقاضای بررسی و دریافت پروانه نمایش ملزم به تکمیل فرمی هستند که تمامی عوامل تولید و پس از تولید را با کد نظام سینمایی خانه سینما احضار و آنگاه سازمان سینمایی با یک نسخه از نرم افزاری که از بانک اطلاعاتی اصناف سینمایی در اختیار دارد، عوامل را کنترل کرده چنانچه بیش از 10 درصد عوامل به کارگیری شده عضو اصناف خانه سینما نباشند، تقاضا مورد رسیدگی قرار نگرفته و برای دریافت رضایت نامه به خانه سینما هدایت می شوند.

خانه سینما نیز با دریافت یک سوم قیمت پایه ی دستمزد هر صنف خارج به کارگیری شده و واریز آن به حساب کمک هزینه بیکاری، رضایت خود را به سازمان سینمایی اعلام می کند.

به این ترتیب هم امکان تزریق خون تازه به رگ های سینما وجود دارد و هم تامین کننده بخشی از هزینه های بیکاری اعضاء خانه سینما است.

موضوع طرح تاسیس صندوق بیمه بیکاری سال 87 توسط خانه سینما به رییس جمهور و کمیسیون فرهنگی و معاونت سینمایی وقت ارایه شد که در آن طرح پیش بینی تامین مالی 48 میلیارد ریالی شده بود اما در آخرین برآورد بودجه که اسفند سال 92 انجام شد، 170 میلیارد ریال بعد از آن با حق عضویت اعضاء خانه سینما و جلب هدایا و کمک های اشخاص حقیقی و حقوقی خودگردان می شد.

در پایان باید امیدوار بود که مدیرعامل و هیات مدیره ی فعلی خانه سینما و حیدریان رییس سازمان سینمایی همچنان پیگیر وضعیت امنیت شغلی و بیمه بیکاری به عنوان مهم ترین مطالبه ی سینماگران باشند و با توجه به مصوبه ی چند ماه قبل مجلس این درخواست قانونی را به جد پیگیری کنند، درخواستی که اهالی سینما در دیدار اخیرشان با وزیر ارشاد هم بر آن تاکید کردند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: سینما - بیمه بیکاری - اهالی سینما - بیکاری - خانه سینما - بیمه - برنامه - دولت - امنیت - خانه - فرهنگ و هنر - وزیر ارشاد - مدیرعامل خانه سینما - سینماگران - مدیرعامل - مجلس - توسعه - برنامه ششم توسعه - نمایندگان مجلس - روز ملی سینما - بیمه تکمیلی - صندوق - ارشاد - اصحاب - ایسنا - دیدار - فرهنگ - شهریور ماه - مشکل - وزیر

آخرین اخبار سرویس:
ظاهر متفاوت سحر دولتشاهی +عکس

قصری رویایی در میان دریاچه

تلاش همسر حسین دهلوی برای حفظ یادگارهای استاد

تیپ متفاوت بازیگران زن مشهور در پاریس/عکس

فرهاد حسن زاده نامزد نهایی جایزه اندرسن شد

عکس/ نمایش پرتره 100 چهره ورزشی ایران

امیر رهبر: درباره انقلاب کاری نکرده ایم/دچار بی نظمی هدایت شده در حوزه فرهنگ هستیم

در دو روز اول جشنواره فجر چه تئاترهایی می بینیم؟

بازیگران «لیسانسه ها 2» در پشت صحنه

رقابت طنزپردازان در «دست پخت های خودمانی»

هنرنمایی نقاشان بدون دست

بازیگر مشهور "شهرزاد" در آغوش بازیگر هندی/عکس

هشتمین شب جشنواره موسیقی فجر (2)

راهیابی فرهاد حسن زاده به مرحله نهایی نوبل ادبیات کودک

واکنش احسان علیخانی به شوخی های سریال «لیسانسه ها» با او+ عکس

بازیگر "لاتاری" با 3 فیلم در جشنواره فجر/عکس

شربت کدوتنبل برای قهوه

عکسی نوستالژی و جذاب از 4 بازیگر محبوب سینما

هشتمین شب جشنواره موسیقی فجر

دلیل عجیب خروج از کشور بازیگر زن ایرانی ! + عکس

پخش 15 دقیقه ای لیسانسه ها! بازگشت خارج از دید به تلویزیون

«پنجشنبه سوری» به یاد آتش نشانان پلاسکو + تیزر

کنسرت موسیقی گروه "ایندیار"

برنامه «هفت» امسال؛ شوخی با سینمای ایران؟!

یادواره شهدای قرآنی برگزار شد

سیدکمال طباییان، مسعود قاراخانی ساختاردهی یک مقاله علمی-پژوهشی برای انتشار موفق آن

شب هشتم جشنواره موسیقی فجر

نگاهی به اجرای همایون سخی در شب هشتم جشنواره صدایی آشنا از یک فرهنگ مشترک

حضور فعال ایران در جشنواره بین المللی مسقط

حضور فعال ایران در جشنواره بین المللی مسقط

سکانس هایی از فیلم پل چوبی

چارلی چاپلین؛ کمال گرای بی رحم

«امپراطور جهنم» آماده اکران در فیلم فجر

هدف وزارت ارشاد تقویت گفتمان قرآنی است

دورهمی مهران مدیری با حضور احمد نجفی

فیلم/ همه بدانند ما آمریکا را زمین گیر خواهیم کرد

منهای ورزش/ خواستگاری در خیابان های تهران+ فیلم

شهرستان دهگلان از فقر فضاهای فرهنگی رنج می برد

معاون وزیر ارشاد: هدف وزارت ارشاد تقویت گفتمان قرآنی است

شرکت در نمایشگاه های بین المللی گردشگری فرصتی مناسب برای معرفی کشور

2 نماینده دیگر از ایران به برلیناله اضافه شدند

خلاف جهت راندن در بزرگراه حادثه ساز شد + فیلم

نگاهی به 10 بازی کمتر دیده شده در سال گذشته میلادی

نگاهی به 10 بازی کمتر دیده شده در سال گذشته میلادی

نگاهی به 10 بازی کمتر دیده شده سال گذشته میلادی

خواستگاری در خیابان های تهران+ فیلم

فرهاد حسن زاده نامزد نوبل ادبیات کودک شد

«مهران مدیری» مجری برنامه «هفت» شد

فرهاد حسن زاده نامزد نهایی جایزه اندرسن شد

بیوگرافی مهدی هاشمی همسر گلاب آدینه

بخش خبری 20:30 مورخ 27دی ماه96 + فیلم

فرهاد حسن زاده نامزد نهایی جایزه اندرسن شد

فادو؛ ضرباهنگ زندگی در پرتغال

کنسرت سیروان خسروی در جشنواره موسیقی فجر

معرفی برترین های عکس و رسانه فارس در بخش قرآن و شهدا/ تجلیل از خبرنگار، عکاس و خبرگزاری ایکنا

برترین های عکس و رسانه فارس در بخش قرآن و شهدا معرفی شدند/ تجلیل از خبرنگار، عکاس و خبرگزاری ایکنا

پشت پرده جشنواره موسیقی فجر چه می گذرد؟

حضور فعال ایران در جشنواره بین المللی مسقط

هفته قرآن و عترت فارس به پایان خط رسید

فیلم/فیلم/ رمزگشایی یک راننده از تخلفات رانندگان بین راهی

در هشتمین شب جشنواره موسیقی فجر در برج آزادی، داماهی و تجاربی که هنوز راه درازی درپیش دارد

دفاع از فیلم سازی که پرونده سیاه با کودکان دارد

فیلم/ تخلف در جایگاه های سوخت/ نازل هایی که صفر نمی شوند!

لوگوی فیلم سینمایی «دارکوب» رونمایی شد

مهران مدیری مجری هفت شد

گشایش نمایشگاه تخصصی خودرو و قطعات یدکی + فیلم

فیلم/ شناسایی سانچی در عمق 115 متری دریا

حضور فعال ایران در جشنواره بین المللی مسقط

معرفی کتاب؛ شازده کوچولوی عجیب و اگزوپری دوست داشتنی

ظاهر متفاوت سحر دولتشاهی در یک فیلم/ عکس /خوردن رتیل ، عقرب، ماهی و عنکبوت زنده و خام برای کری خوانی! +عکس ( برگزیده )

دیدگاه « گری لوییس » درباره فرهنگ مردم ایران

خبرهایی از جشنواره موسیقی فجر در بسته هنر انقلاب

ارزش فوق العاده شکست در فرهنگ ژاپن

خبرهای کوتاه قزوین + فیلم

متلک ها به جشنواره تئاتر ادامه دارد!

ساعد سهیلی در کمین نخستین سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر/بازیگر لاتاری با سه فیلم به فجر می آید+عکس

نگاهی متفاوت به واقعیت های رژیم پهلوی در یک مستند

ورود زنان و مردان به سینماها در عربستان پس 35 سال! + عکس

جشن گلریزان فارس برای کمک به زلزله زدگان کرمانشاه+ فیلم

برگزاری آیین سنتی طلب باران در خشت + فیلم

ملوانی که بااسفناج فرهنگ سازی کرد!

گزارش های ارسالی شهروندان + فیلم

اختتامیه جشنواره موسیقی فجر از رادیو ایران

دیدار دو بازیگر و رفیق قدیمی/تصاویر

گریم دیدنی مهدی پاکدل در نقش «ابوطالب» +عکس

رم امشب شیطنت نکن ؛ آندره آ بوچلی

اجرای 300 مجتمع فرهنگی - هنری در کشور

9 بازیگر تازه کار هالیوود که در سال 2017 درخشش خیره کننده ای داشتند

شهیدی که برای اولین بار در حلب از پهپاد رونمایی کرد!

بازی بعدی سازندگان ویچر در E3 2018 رونمایی می شود

امروز جامعه نیازمند اخلاق قرآنی است/ سوره حجرات، سوره اخلاق مومنانه در اخلاق دنیا

سالروز افتتاح شبکه استانی دنا+فیلم

دومین جشنواره صنایع دستی فجر در خانه هنرمندان برگزار می شود

تکریم والدین و سالمندان، آموزه مهم فرهنگ ایرانی اسلامی

«امپراطور جهنم» آماده اکران در فیلم فجر

هایلایت (508)

سی و سه روز را در شبکه سه ببینید

با اجرای ارکستر صداوسیما در جشنواره موسیقی فجر سهراب کاشف، کار را برای «ارکستر سمفونیک تهران» دشوار کرد

سیمرغ فجر منتظر آشیانه در اصفهان/ اصفهان میزبان جشنواره فیلم فجر

اجرای یک برنامه جدید توسط مهران مدیری در شبکه سه

دغدغه ای سینمایی که همچنان روی کاغذ است

دغدغه ای سینمایی که همچنان روی کاغذ است