مطالب مرتبط:
آغاز به کار همایش ملی توسعه صادرات غیرنفتی در تبریز
توجه بیشتر به مشوق ها برای توسعه صادرات غیرنفتی
صنعتگران و کارفرمایان در مسیر توسعه صادرات غیرنفتی کمر همت ببندند
توجه بیشتر به مشوق ها برای توسعه صادرات غیرنفتی
تامین منابع مالی ارزان قیمت الزامات توسعه صادرات غیر نفتی است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 23 آذر 1396 ساعت 18:252017-12-14اقتصادي

تدوین قوانین راهگشا نقطه عطف توسعه صادرات غیرنفتی


ایرنا - فعالان بخش تجارت کشور معتقدند قوانین دست و پاگیر و نبود زیرساخت های لازم همانند سدی جلوی مسیر توسعه و رونق صادرات غیرنفتی را گرفته است و با ایجاد زیرساخت های لازم و اصلاح و تدوین قوانین راهگشا می توان گام های عملی در جهت رفع موانع موجود برداشت.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، پرداخت تسهیلات با نرخ بالا، افزایش نرخ مالیات، جرایم بیمه ای، نبود برنامه، اجرایی نشدن برخی قوانین، تصمیم گیری های یک شبه، حمایت نکردن از صنعت و تولید، نبود دانش در حوزه صادرات و قوانین بیمه تامین اجتماعی از جمله مواردی بود که روز پنجشنبه در بیست و سومین همایش صادرات غیرنفتی به عنوان موانع پیش روی صنعت، تولید و صادرات غیرنفتی مطرح شد.

سخنرانان این همایش ملی تخصصی حوزه صادرات که قدمت برگزاری آن در تبریز به 23 سال قبل می رسد، تصویب قوانین و اتخاذ راهکارهایی در جهت تسهیل مشکلات بخش صنعت و تولید، برداشتن موانع موجود بر سر راه کسب و کار، حمایت دولت از واحدهای تولیدی و صنعتی و اعطای مشوق های لازم برای صادرکنندگان با همکاری و همدلی دولت و فعالان بخش خصوصی را خواستار شدند.

رییس اتاق بازرگانی تبریز در این همایش با اشاره به ضرورت ایجاد زیرساخت های لازم برای توسعه صادرات غیرنفتی گفت: تسهیلات بانکی با سود بالا به مصیبت بزرگی برای صنعت و تولید کشور و به ویژه آذربایجان شرقی تبدیل شده است.

صمد حسن زاده افزود: رفتارهای تند و بدرفتاری برخی مدیران استانی با مدیران واحدهای تولیدی و صنعتی استان مانع توسعه کشور و استان بوده و اخذ مالیات ها و عوارض زیاد و قوانین بیمه تامین اجتماعی موجب شده تا قیمت کالای تولیدی در کشور افزایش یابد و در نتیجه توان رقابت با تولیدات سایر کشورها را نداشته باشد.

نائب رییس اتاق بازگانی تبریز هم گفت: برای حمایت از اقتصاد و مهار نقدینگی در کشور باید اشتغال ایجاد شود و اشتغال در سایه رونق تولید و صادرات ایجاد می شود.

ابوالفتح ابراهیمی، تصمیم های یک شبه مسئولان و سیاست گذاران را به عنوان موانع تولید و صادرات عنوان کرد و افزود: با حمایت از یک صنعت خاص در کشور و کنار گذاشتن سایر صنایع، اقتصاد کشور و تولید رونق نمی گیرد.

وی بر ضرورت حمایت دولت از تولیدکنندگان قطعات، فعالان صنعت و صادرکنندگان کالا تاکید کرد.

رییس انجمن صنایع غذایی آذربایجان شرقی نیز در این همایش با بیان اینکه برای حل مشکلات موجود بر سر راه تولید و صادرات غیرنفتی باید بخش خصوصی و دولتی با هم همکاری کنند، گفت: قوانین خوبی برای رونق تولید و صادرات از جمله قانون رفع موانع تولید در کشور تصویب می شود ولی یا به مرحله اجرایی نمی رسد یا خوب عمل نمی شود و بنابراین فضای کسب و کار روز به روز بدتر می شود.

یونس ژائله با انتقاد از اینکه اتاق بازرگانی ایران به خوبی به وظایف خود عمل نمی کند، افزود: کشور ما از زیرساخت های مناسبی در حوزه حمل کالا برخوردار نبوده و صادرکنندگان برای صادرات کالا با مشکل مواجه هستند.

وی توجه و اهتمام دولت به موضوع آموزش تجارت در سطح مدارس برای تربیت افراد آشنا به قوانین و اصول تجارت بین المللی را خواستار شد.

وزیر سابق صنعت معدن و تجارت و مدیر افتخاری تبریز 2018 در این همایش گفت: کشور ما با وجود داشتن شرایط اقلیمی خاص و ظرفیت های بالقوه و بالفعل صنعتی و کشاورزی همواره واردات محور بوده و به علت نبود فرهنگ، دانش، مکانیزم ها، روش ها و سیاست های مرتبط با صادرات، بخش صادرات همیشه مغفول مانده است.

محمدرضا نعمت زاده افزود: با وجود اقدام ها و پیشرفت های چند سال اخیر در امر صادرات، همچنان تسهیلات ارزان قیمت، غیرقابل وصول بوده و باید بیشتر به سمت اعطای مشوق ها حرکت کرد .

وی با بیان اینکه صنعتگران، تجار و کارآفرینان باید روی پای خود بایستند و به دولت زیاد اتکا نکنند، اظهار کرد: دولت نیز کارهایی انجام می دهد ولی به علت محدودیت در امکانات و منابع نمی تواند زیاد به فعالان این بخش کمک کند.

نعمت زاده با اشاره به اینکه واحدی که نخواهد صادرات داشته باشد نمی تواند پایدار بماند، شناسایی بازارهای خارجی و هدف برای صادرات محصول تولیدی، اعتمادسازی، رعایت صداقت، برندسازی و تبلیغات مطابق با کالای تولیدی را خواستار شد.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی کشور نیز در این همایش گفت: با ناامیدی مشکلات حل نمی شود بلکه باید در وضع موجود و در شرایط سخت و بحرانی نیز با ارایه راهکارهای لازم به رونق اقتصاد کشور کمک کرد.

صادق نجفی با بیان اینکه در زمان حاضر 92 درصد از صنایع کشور کوچک و متوسط است، افزود: از حدود 80 هزار واحد صنعتی در شهرک های صنعتی کشور حدود 40 هزار واحد صنعتی فعال و نیمه فعال است.

وی اظهارکرد: اگر بتوان در یک سال آینده از این تعداد واحدها حدود 20 هزار واحد صنعتی و تولیدی نیمه فعال را با رفع موانع تولید به فعالیت با ظرفیت کامل برگرداند و بازار محصولات آن ها را در داخل و خارج فراهم کرد در اشتغال زایی و رونق تولید موفق عمل کرده ایم.

نجفی با تاکید بر اصلاح شرایط سیستم بانکی در کشور، ادامه داد: کشور ما نیاز به مدیران شجاع و توانمند دارد و اتاق بازرگانی ایران باید از فعالان بخش صنعت و تجارت، شجاعانه دفاع کند.

دبیرکل اتاق ایران نیز در این همایش با تاکید بر حمایت این اتاق از بخش خصوصی، تجار و فعالان صنعت و صادرکنندگان در شورای اقتصاد، شورای پول و اعتبار و مجامع مختلف، گفت: صادرات رکن اقتصادی کشور بوده و به این امر در سال های گذشته به نوعی توجه شده ولی عوامل بازدارنده مانع از به نتیجه رسیدن آن شده است.

علیرضا اشرف با بیان اینکه هم اکنون موانع زیادی در صادرات وجود دارد، افزود: اولین سد برای صادر کننده wto ( سازمان تجارت جهانی) است زیراکه تعرفه آن برای صادر کننده ما با تعرفه سایر کشورها متفاوت است، ضمن اینکه تحریم و عدم ارتباط شفاف با بانک های دنیا نیز از دیگر موانع در راه صادرکننده است.

وی اظهارکرد: دولت برای توسعه صادرات باید به صادر کننده تضمین دهد و تولید کننده بداند که وجه کالای صادراتی به راحتی به او برمی گردد.

اشرف، ادامه داد: تجمیع و تقویت صنایع کوچک از راهکارهای توسعه صادرات غیرنفتی بوده و باید امکانات صادرات برای تولید کننده فراهم و اقتصاد کشور را از سیاست زدگی خارج شود.

استاندار سابق آذربایجان شرقی نیز در این همایش عمل به اقتصاد مقاومتی ابلاغیه رهبر معظم انقلاب را راه حل برون رفت از مشکلات موجود بر سر راه اقتصاد و تولید اعلام کرد و گفت: اقتصاد مقاومتی راهبردی است که برای حرکت 50 ساله کشور ترسیم شده و باید براساس این راهبرد برنامه های میان مدت و دراز مدت تعریف شود.

علی عبدالعلی زاده افزود: کشور ما کشوری برون زای درون نگر بوده و باید براساس این راهبرد به کشوری درون زای برون نگر تبدیل شود تا موجب ایجاد ارزش افزوده برای تولید داخلی و نیروهای انسانی شود.

وی با اشاره به بندهای اقتصادی مقاومتی در خصوص تولید و صادرات غیرنفتی اظهارکرد: همه مسئولان، فعالان صنعت و تجار برای رونق اقتصاد و صادرات کشور باید بندهای اقتصاد مقاومتی را بخوانند و به آن عمل کنند.

عبدالعلی زاده ادامه داد: اقتصاد مقاومتی منشور وحدت ملی بوده و چتری است که همه اقوام و قومیت ها می توانند در زیر آن برای سرافرازی کشور حرکت کنند.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز نیز در این همایش گفت: در دنیای کنونی توسعه اقتصادی بدون توجه به اهمیت صادرات ممکن نبوده و کشورهای پیشرفته با اهمیت دادن به توسعه صادرات کالاهای تولیدی و اتخاذ راهبرد اقتصادی درون زا و بیرون نگر به اهداف خود رسیده اند.

حجت الاسلام محمدعلی آل هاشم افزود: ایجاد اشتغال، خلق ارزش افزوده و رسیدن به رشد اقتصادی پایدار زمانی ممکن می شود که بنگاه های اقتصادی کالاهای تولیدی خود را صادر کنند.

وی عمل به اقتصاد مقاومتی را مناسب ترین و کارآمدترین راهبرد برای حل مشکلات اقتصادی دانست و اظهارکرد: در چارچوب این راهبرد صادرات غیرنفتی راهکاری موثر و پایدار برای توسعه اقتصادی کشور است.

امام جمعه تبریز با بیان اینکه افزایش صادرات غیرنفتی موجب افزایش تولید و اشتغال، ایجاد امنیت و کاهش وابستگی به خارج می شود، یادآوری کرد: افزایش صادرات غیرنفتی الزاماتی دارد که باید به آن توجه کرد.

حجت الاسلام آل هاشم، بهبود فضای کسب و کار و خروج از رکود، فساد زدایی و رانت زدایی از اقتصاد کشور با ایجاد فضای رقابت سالم و شفاف، برخورداری از اقتصاد برون نگر و درون زا، توجه به سرمایه گذاری، تامین منابع مالی ارزان قیمت و رفع انحصار در فرآیندهای تولید و واردات را از الزامات توسعه صادرات غیرنفتی اعلام کرد.

استاندار آذربایجان شرقی نیز در این همایش با بیان اینکه صادرات پیش ران اقتصاد کشور است، گفت: توسعه صادرات پیش نیازهایی دارد که باید به آن توجه کرد و دولت و بخش خصوصی به این نتیجه رسیده اند که توجه به صادرات غیرنفتی، پیداکردن بازارهای جدید صادرات و رفع موانع پیش روی صادرات از اصلی ترین راه های فعال تر شدن اقتصاد کشور است.

مجید خدابخش با اشاره به قابلیت های خوب آذربایجان شرقی در بخش صادرات غیرنفتی افزود: با وجود مشکلات موجود بر سر راه تولید و صادرات غیرنفتی، در 8 ماه امسال میزان صادرات استان حدود 9.

5 درصد نسبت به سال گذشته رشد داشته به طوری که در سال گذشته یک میلیارد و 300 میلیون دلار کالا از استان صادر شده بود.

وی با بیان اینکه این میزان افزایش صادرات در سایه مدیریت خوب مدیران واحدهای تولیدی و صنعتی محقق شده است، اظهارکرد: مشکلات موجود بر سر راه تولید و صادرات استان شنسایی شده و تلاش می شود با کمک نمایندگان مجلس شورای اسلامی حل شود.

در بیست و سومین همایش ملی توسعه صادرات غیرنفتی کشور در تبریز از 5 صادر کننده نمونه کشوری و 30 صادرکننده برگزیده استانی سال 96 تجلیل شد.

در این همایش همچنین از حاج رحیم صادقیان رییس قبلی اتاق بازرگانی تبریز قدردانی شد.

همایش ملی توسعه صادرات غیرنفتی کشور همه ساله با همکاری استانداری آذربایجان شرقی، سازمان صنعت، معدن و تجارت استان، دانشگاه تبریز و به میزبانی اتاق بازرگانی تبریز برگزار می شود.


کلید واژه ها: تولید - صادرات - قوانین - کشور - بیمه تامین اجتماعی - صنعت - آذربایجان شرقی - حمایت - تامین اجتماعی - توسعه صادرات - توسعه - همایش - آذربایجان - دولت - استان - تبریز - اجتماعی - تسهیلات - تسهیلات بانکی - اتاق بازرگانی - مشکلات - مدیران - بیمه - اقتصاد - مالیات - اشتغال - افزایش - صنایع غذایی - تصمیم - ایرنا

آخرین اخبار سرویس:
هوآوی P20 و P20 پرو قیمت گذاری شدند

توزیع 1365 تن گوشت و تخم مرغ در آذربایجان شرقی آغاز شد

25 طرح اشتغالزا در داراب برای دریافت تسهیلات به بانک معرفی شد

سهیل صحرانورد ترافیک آخر سال

حامیان 150میلیارد ریال به ایتام و فرزندان محسنین هرمزگان کمک کردند

نماینده مردم سمنان، مهدی شهر و سرخه در مجلس: بدهی دولت به صندوق های بیمه و تأمین اجتماعی طی 5 سال پرداخت می شود

افزایش 19.8 درصدی دستمزد در سال 97

دمای هوا در خراسان رضوی 10 درجه افزایش می یابد

640 کیلو گرم نقره و طلا در مشهد کشف شد

گلپایگان در انتظار مسافران نوروزی است

توافق درباره حداقل دستمزد کارگران در سال 97: افزایش 19.8 درصدی

افزایش حقوق کارگران نهایی شد اما تصویب نه!

25 طرح اشتغالزا در داراب برای دریافت تسهیلات به بانک معرفی شد

توزیع 1365 تن گوشت و تخم مرغ در آذربایجان شرقی آغاز شد

توزیع 1365 تن گوشت و تخم مرغ در آذربایجان شرقی آغاز شد

25 طرح اشتغالزا در داراب برای دریافت تسهیلات به بانک معرفی شد

تریاک و گل صدرنشین مصرف مواد مخدر

توافق برای افزایش 19.8درصدی حداقل دستمزدکارگران

ظرفیت 900 هزار صندلی برای سفرهای جاده ای در نوروز/مسافران تخلفات رانندگان را گزارش دهند

می دانیم مردم ناراضی اند، اما تحمل کنند

7 تا سین پر خاصیت

حقوق و عیدی کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران پرداخت شد

تبعیض در دستمزد زنان و مردان کشورهای عضو اتحادیه اروپا

640 کیلو گرم نقره و طلا در مشهد کشف شد

حقوق و عیدی کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران پرداخت شد

حقوق و عیدی کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران پرداخت شد

640 کیلو گرم نقره و طلا در مشهد کشف شد

چه کسانی نظم شهری را برهم می زنند؟

استخدام کارشناس فنی و مهندسی،تکنسین فنی برق در تهران

توافق برای افزایش 19.8درصدی حداقل دستمزد کارگران

تصاویر/ اهواز صورتی

تخصیص 1.5 میلیارد تومان برای ساماندهی گلزارهای شهدای گیلان

بلیت سینماها از فروردین ماه گران می شود

میوه دولتی در 2 نقطه پیشوا عرضه می شود

کامیون خودران اوبر وارد فاز عملیاتی شد

نرخ خریدتضمینی اعلام نشد/سناریوی دولت برای کشاورزان

پیشنهاد افزایش 19.05درصدی حداقل دستمزد/سایر سطوح«12 درصد+عدد ثابت

سبقت تقاضا از عرضه در آخرین روز معاملات بورس

افزایش 19.8 درصدی دستمزد در سال 97

تغییر و نصب تابلوهای جدید هدایت راهنمایی در پیشوا

0.01 میلیون خانوار در چادر، کپر، آلونک و زاغه زندگی می کنند

افزایش 19.8 درصدی مزد در سال 97

افزایش 19.8 درصدی حداقل دستمزد 97 کارگران در انتظار تصویب

پیشنهاد افزایش19.05درصدی حداقل دستمزد

در آخرین روز بازار ارز چه گذشت؟

رکورد معاینه فنی شکسته شد

بررسی ویدئویی پردازنده AMD RYZEN 7 1700؛ کمتر بپردازید، بیشتر به دست بیاورید

بهروز مرادی سرپرست شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران شد

ارزش بیت کوین هزار دلار بالا رفت

282 تن ازجوانان شهرستان جم شاغل شدند

تهران پیش پای بهار

نظارت های دامپزشکی آذربایجان غربی در ایام نوروز 1397 تشدید می شود

208 منطقه بوم گردی برای سرمایه گذاری در املش شناسایی شد

افزایش 19.8 درصدی مزد در سال 97

اهواز صورتی (عکس)

اجرای طرح «توانمندسازی زنان سرپرست خانوار» به همت جهاددانشگاهی کردستان

هدیه میلیونی دستگاه خودپرداز خراب به زن و شوهر جوان + فیلم

تحولات اقتصادی با کارآفرینی بانوان

افزایش 19.8 درصدی مزد حداقل بگیران و 12 درصدی سایر سطوح در مرحله نهایی

برای خرید چمدان چقدر باید هزینه کرد؟+ جدول قیمت

دزدی یا یادگاری هایی از هتل ها

تحقق صددرصدی درآمد مالیاتی گلستان در سال 96

صنعت بیمه باید به یک فرهنگ در جامعه تبدیل شود

بهروز مرادی سرپرست شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران شد

282 تن ازجوانان شهرستان جم شاغل شدند

اسپرت و صمیمی با پورشه 911 کاررا 4 GTS

قیمت و شرایط حمل خودرو با قطار- نوروز 97

دنیای اقتصاد: سال 97 خودرو به شدت گران می شود

یک چهارم بهای ربع سکه حباب است (+جدول)

282 تن ازجوانان شهرستان جم شاغل شدند

تهران پیش پای بهار

نظارت های دامپزشکی آذربایجان غربی در ایام نوروز 1397 تشدید می شود

کویتی ها برای سرمایه گذاری دربوشهر ابراز تمایل کردند

208 منطقه بوم گردی برای سرمایه گذاری در املش شناسایی شد

سال تمام شد؛نرخ خریدتضمینی اعلام نشد/سناریوی دولت برای کشاورزان

قطر از بزرگ ترین بانک امارات شکایت کرد

قیمت طلا کاهش یافت

کویتی ها برای سرمایه گذاری دربوشهر ابراز تمایل کردند

افزایش 19.8 درصدی مزد در سال 97

پیش بینی 35 هزار پرواز و جابجایی بیش از 4 ونیم میلیون مسافر نوروزی

سؤالاتی که باید از حسابدار شرکت بپرسید

روزی که انگلیس مقابل اراده ملت زانو زد

329 فیلم سینمایی که با 83 میلیارد تومان سرمایه گذاری دولتی ساخته شد + اسناد

کویتی ها برای سرمایه گذاری دربوشهر ابراز تمایل کردند

وزیر بلاروسی نوروز و سالروز برقراری روابط با ایران را تبریک گفت

آزمایش بزرگترین موتور جت جهان

وزیر بلاروسی نوروز و سالروز برقراری روابط با ایران را تبریک گفت

طلسم تعیین حقوق کارگری با افزایش 19.8درصدی حداقل دستمزد شکست

طلسم تعیین حقوق کارگری با افزایش 19.8درصدی حداقل دستمزد شکست

افزایش 19.8 درصدی مزد حداقل بگیران و 12 درصدی سایر سطوح در مرحله نهایی

پیش بینی افزایش قیمت مسکن در سال 97

تخلفات نوروزی ناوگان اتوبوسرانی گزارش شود

بازار خودرو ایران به کدام سو می رود؟

آغاز اجرای طرح نوروزی نظارت بهداشتی مواد پروتیینی

افتتاح طرح توسعه گردشگری دریایی در بندر عامری تنگستان

نتایج طرح ثبت شناسه گوشی تلفن همراه

تلاش کردستان برای آبادی مناطق زلزله زده کرمانشاه

افزایش قیمت بلیت سینما

افزایش زمان خدمات رسانی مترو در تهران

سامانه سهام عدالت از دسترس خارج می شود

تدوین قوانین راهگشا نقطه عطف توسعه صادرات غیرنفتی

تدوین قوانین راهگشا نقطه عطف توسعه صادرات غیرنفتی