مطالب مرتبط:
آغاز به کار همایش ملی توسعه صادرات غیرنفتی در تبریز
توجه بیشتر به مشوق ها برای توسعه صادرات غیرنفتی
صنعتگران و کارفرمایان در مسیر توسعه صادرات غیرنفتی کمر همت ببندند
توجه بیشتر به مشوق ها برای توسعه صادرات غیرنفتی
تامین منابع مالی ارزان قیمت الزامات توسعه صادرات غیر نفتی است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 23 آذر 1396 ساعت 18:252017-12-14اقتصادي

تدوین قوانین راهگشا نقطه عطف توسعه صادرات غیرنفتی


ایرنا - فعالان بخش تجارت کشور معتقدند قوانین دست و پاگیر و نبود زیرساخت های لازم همانند سدی جلوی مسیر توسعه و رونق صادرات غیرنفتی را گرفته است و با ایجاد زیرساخت های لازم و اصلاح و تدوین قوانین راهگشا می توان گام های عملی در جهت رفع موانع موجود برداشت.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، پرداخت تسهیلات با نرخ بالا، افزایش نرخ مالیات، جرایم بیمه ای، نبود برنامه، اجرایی نشدن برخی قوانین، تصمیم گیری های یک شبه، حمایت نکردن از صنعت و تولید، نبود دانش در حوزه صادرات و قوانین بیمه تامین اجتماعی از جمله مواردی بود که روز پنجشنبه در بیست و سومین همایش صادرات غیرنفتی به عنوان موانع پیش روی صنعت، تولید و صادرات غیرنفتی مطرح شد.

سخنرانان این همایش ملی تخصصی حوزه صادرات که قدمت برگزاری آن در تبریز به 23 سال قبل می رسد، تصویب قوانین و اتخاذ راهکارهایی در جهت تسهیل مشکلات بخش صنعت و تولید، برداشتن موانع موجود بر سر راه کسب و کار، حمایت دولت از واحدهای تولیدی و صنعتی و اعطای مشوق های لازم برای صادرکنندگان با همکاری و همدلی دولت و فعالان بخش خصوصی را خواستار شدند.

رییس اتاق بازرگانی تبریز در این همایش با اشاره به ضرورت ایجاد زیرساخت های لازم برای توسعه صادرات غیرنفتی گفت: تسهیلات بانکی با سود بالا به مصیبت بزرگی برای صنعت و تولید کشور و به ویژه آذربایجان شرقی تبدیل شده است.

صمد حسن زاده افزود: رفتارهای تند و بدرفتاری برخی مدیران استانی با مدیران واحدهای تولیدی و صنعتی استان مانع توسعه کشور و استان بوده و اخذ مالیات ها و عوارض زیاد و قوانین بیمه تامین اجتماعی موجب شده تا قیمت کالای تولیدی در کشور افزایش یابد و در نتیجه توان رقابت با تولیدات سایر کشورها را نداشته باشد.

نائب رییس اتاق بازگانی تبریز هم گفت: برای حمایت از اقتصاد و مهار نقدینگی در کشور باید اشتغال ایجاد شود و اشتغال در سایه رونق تولید و صادرات ایجاد می شود.

ابوالفتح ابراهیمی، تصمیم های یک شبه مسئولان و سیاست گذاران را به عنوان موانع تولید و صادرات عنوان کرد و افزود: با حمایت از یک صنعت خاص در کشور و کنار گذاشتن سایر صنایع، اقتصاد کشور و تولید رونق نمی گیرد.

وی بر ضرورت حمایت دولت از تولیدکنندگان قطعات، فعالان صنعت و صادرکنندگان کالا تاکید کرد.

رییس انجمن صنایع غذایی آذربایجان شرقی نیز در این همایش با بیان اینکه برای حل مشکلات موجود بر سر راه تولید و صادرات غیرنفتی باید بخش خصوصی و دولتی با هم همکاری کنند، گفت: قوانین خوبی برای رونق تولید و صادرات از جمله قانون رفع موانع تولید در کشور تصویب می شود ولی یا به مرحله اجرایی نمی رسد یا خوب عمل نمی شود و بنابراین فضای کسب و کار روز به روز بدتر می شود.

یونس ژائله با انتقاد از اینکه اتاق بازرگانی ایران به خوبی به وظایف خود عمل نمی کند، افزود: کشور ما از زیرساخت های مناسبی در حوزه حمل کالا برخوردار نبوده و صادرکنندگان برای صادرات کالا با مشکل مواجه هستند.

وی توجه و اهتمام دولت به موضوع آموزش تجارت در سطح مدارس برای تربیت افراد آشنا به قوانین و اصول تجارت بین المللی را خواستار شد.

وزیر سابق صنعت معدن و تجارت و مدیر افتخاری تبریز 2018 در این همایش گفت: کشور ما با وجود داشتن شرایط اقلیمی خاص و ظرفیت های بالقوه و بالفعل صنعتی و کشاورزی همواره واردات محور بوده و به علت نبود فرهنگ، دانش، مکانیزم ها، روش ها و سیاست های مرتبط با صادرات، بخش صادرات همیشه مغفول مانده است.

محمدرضا نعمت زاده افزود: با وجود اقدام ها و پیشرفت های چند سال اخیر در امر صادرات، همچنان تسهیلات ارزان قیمت، غیرقابل وصول بوده و باید بیشتر به سمت اعطای مشوق ها حرکت کرد .

وی با بیان اینکه صنعتگران، تجار و کارآفرینان باید روی پای خود بایستند و به دولت زیاد اتکا نکنند، اظهار کرد: دولت نیز کارهایی انجام می دهد ولی به علت محدودیت در امکانات و منابع نمی تواند زیاد به فعالان این بخش کمک کند.

نعمت زاده با اشاره به اینکه واحدی که نخواهد صادرات داشته باشد نمی تواند پایدار بماند، شناسایی بازارهای خارجی و هدف برای صادرات محصول تولیدی، اعتمادسازی، رعایت صداقت، برندسازی و تبلیغات مطابق با کالای تولیدی را خواستار شد.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی کشور نیز در این همایش گفت: با ناامیدی مشکلات حل نمی شود بلکه باید در وضع موجود و در شرایط سخت و بحرانی نیز با ارایه راهکارهای لازم به رونق اقتصاد کشور کمک کرد.

صادق نجفی با بیان اینکه در زمان حاضر 92 درصد از صنایع کشور کوچک و متوسط است، افزود: از حدود 80 هزار واحد صنعتی در شهرک های صنعتی کشور حدود 40 هزار واحد صنعتی فعال و نیمه فعال است.

وی اظهارکرد: اگر بتوان در یک سال آینده از این تعداد واحدها حدود 20 هزار واحد صنعتی و تولیدی نیمه فعال را با رفع موانع تولید به فعالیت با ظرفیت کامل برگرداند و بازار محصولات آن ها را در داخل و خارج فراهم کرد در اشتغال زایی و رونق تولید موفق عمل کرده ایم.

نجفی با تاکید بر اصلاح شرایط سیستم بانکی در کشور، ادامه داد: کشور ما نیاز به مدیران شجاع و توانمند دارد و اتاق بازرگانی ایران باید از فعالان بخش صنعت و تجارت، شجاعانه دفاع کند.

دبیرکل اتاق ایران نیز در این همایش با تاکید بر حمایت این اتاق از بخش خصوصی، تجار و فعالان صنعت و صادرکنندگان در شورای اقتصاد، شورای پول و اعتبار و مجامع مختلف، گفت: صادرات رکن اقتصادی کشور بوده و به این امر در سال های گذشته به نوعی توجه شده ولی عوامل بازدارنده مانع از به نتیجه رسیدن آن شده است.

علیرضا اشرف با بیان اینکه هم اکنون موانع زیادی در صادرات وجود دارد، افزود: اولین سد برای صادر کننده wto ( سازمان تجارت جهانی) است زیراکه تعرفه آن برای صادر کننده ما با تعرفه سایر کشورها متفاوت است، ضمن اینکه تحریم و عدم ارتباط شفاف با بانک های دنیا نیز از دیگر موانع در راه صادرکننده است.

وی اظهارکرد: دولت برای توسعه صادرات باید به صادر کننده تضمین دهد و تولید کننده بداند که وجه کالای صادراتی به راحتی به او برمی گردد.

اشرف، ادامه داد: تجمیع و تقویت صنایع کوچک از راهکارهای توسعه صادرات غیرنفتی بوده و باید امکانات صادرات برای تولید کننده فراهم و اقتصاد کشور را از سیاست زدگی خارج شود.

استاندار سابق آذربایجان شرقی نیز در این همایش عمل به اقتصاد مقاومتی ابلاغیه رهبر معظم انقلاب را راه حل برون رفت از مشکلات موجود بر سر راه اقتصاد و تولید اعلام کرد و گفت: اقتصاد مقاومتی راهبردی است که برای حرکت 50 ساله کشور ترسیم شده و باید براساس این راهبرد برنامه های میان مدت و دراز مدت تعریف شود.

علی عبدالعلی زاده افزود: کشور ما کشوری برون زای درون نگر بوده و باید براساس این راهبرد به کشوری درون زای برون نگر تبدیل شود تا موجب ایجاد ارزش افزوده برای تولید داخلی و نیروهای انسانی شود.

وی با اشاره به بندهای اقتصادی مقاومتی در خصوص تولید و صادرات غیرنفتی اظهارکرد: همه مسئولان، فعالان صنعت و تجار برای رونق اقتصاد و صادرات کشور باید بندهای اقتصاد مقاومتی را بخوانند و به آن عمل کنند.

عبدالعلی زاده ادامه داد: اقتصاد مقاومتی منشور وحدت ملی بوده و چتری است که همه اقوام و قومیت ها می توانند در زیر آن برای سرافرازی کشور حرکت کنند.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز نیز در این همایش گفت: در دنیای کنونی توسعه اقتصادی بدون توجه به اهمیت صادرات ممکن نبوده و کشورهای پیشرفته با اهمیت دادن به توسعه صادرات کالاهای تولیدی و اتخاذ راهبرد اقتصادی درون زا و بیرون نگر به اهداف خود رسیده اند.

حجت الاسلام محمدعلی آل هاشم افزود: ایجاد اشتغال، خلق ارزش افزوده و رسیدن به رشد اقتصادی پایدار زمانی ممکن می شود که بنگاه های اقتصادی کالاهای تولیدی خود را صادر کنند.

وی عمل به اقتصاد مقاومتی را مناسب ترین و کارآمدترین راهبرد برای حل مشکلات اقتصادی دانست و اظهارکرد: در چارچوب این راهبرد صادرات غیرنفتی راهکاری موثر و پایدار برای توسعه اقتصادی کشور است.

امام جمعه تبریز با بیان اینکه افزایش صادرات غیرنفتی موجب افزایش تولید و اشتغال، ایجاد امنیت و کاهش وابستگی به خارج می شود، یادآوری کرد: افزایش صادرات غیرنفتی الزاماتی دارد که باید به آن توجه کرد.

حجت الاسلام آل هاشم، بهبود فضای کسب و کار و خروج از رکود، فساد زدایی و رانت زدایی از اقتصاد کشور با ایجاد فضای رقابت سالم و شفاف، برخورداری از اقتصاد برون نگر و درون زا، توجه به سرمایه گذاری، تامین منابع مالی ارزان قیمت و رفع انحصار در فرآیندهای تولید و واردات را از الزامات توسعه صادرات غیرنفتی اعلام کرد.

استاندار آذربایجان شرقی نیز در این همایش با بیان اینکه صادرات پیش ران اقتصاد کشور است، گفت: توسعه صادرات پیش نیازهایی دارد که باید به آن توجه کرد و دولت و بخش خصوصی به این نتیجه رسیده اند که توجه به صادرات غیرنفتی، پیداکردن بازارهای جدید صادرات و رفع موانع پیش روی صادرات از اصلی ترین راه های فعال تر شدن اقتصاد کشور است.

مجید خدابخش با اشاره به قابلیت های خوب آذربایجان شرقی در بخش صادرات غیرنفتی افزود: با وجود مشکلات موجود بر سر راه تولید و صادرات غیرنفتی، در 8 ماه امسال میزان صادرات استان حدود 9.

5 درصد نسبت به سال گذشته رشد داشته به طوری که در سال گذشته یک میلیارد و 300 میلیون دلار کالا از استان صادر شده بود.

وی با بیان اینکه این میزان افزایش صادرات در سایه مدیریت خوب مدیران واحدهای تولیدی و صنعتی محقق شده است، اظهارکرد: مشکلات موجود بر سر راه تولید و صادرات استان شنسایی شده و تلاش می شود با کمک نمایندگان مجلس شورای اسلامی حل شود.

در بیست و سومین همایش ملی توسعه صادرات غیرنفتی کشور در تبریز از 5 صادر کننده نمونه کشوری و 30 صادرکننده برگزیده استانی سال 96 تجلیل شد.

در این همایش همچنین از حاج رحیم صادقیان رییس قبلی اتاق بازرگانی تبریز قدردانی شد.

همایش ملی توسعه صادرات غیرنفتی کشور همه ساله با همکاری استانداری آذربایجان شرقی، سازمان صنعت، معدن و تجارت استان، دانشگاه تبریز و به میزبانی اتاق بازرگانی تبریز برگزار می شود.


کلید واژه ها: تولید - صادرات - قوانین - کشور - بیمه تامین اجتماعی - صنعت - آذربایجان شرقی - حمایت - تامین اجتماعی - توسعه صادرات - توسعه - همایش - آذربایجان - دولت - استان - تبریز - اجتماعی - تسهیلات - تسهیلات بانکی - اتاق بازرگانی - مشکلات - مدیران - بیمه - اقتصاد - مالیات - اشتغال - افزایش - صنایع غذایی - تصمیم - ایرنا

آخرین اخبار سرویس:
یادداشت اقتصادی واگذاری بی قید و شرط بازار لوازم خانگی ایران به دو برند کره ای

استخدام کارمند فروش(صنایع غذایی) در شرکت معتبر در تهران

استخدام نیروی حسابدار خانم در باغ رستوران حافظ در قم

استخدام نیروی سالن کار آقا با روابط عمومی بالا در قم

فعالیت 200 هواپیمای فوق سبک در کشور

خدمه سانچی زمان سانحه در حال استراحت بودند

نشست خبری کمیته رسیدگی به حادثه سانچی آغاز شد

حراج نقاشی 36 میلیون پوندی «پیکاسو»/عکس

ارتقای بهره وری، رویکرد دولت تدبیر و امید در بخش کشاورزی/ 15هزار میلیارد ریال اعتبار برای بهینه سازی مصرف آب در کشور اختصاص یافت

واگذاری انشعاب اقساطی آب و فاضلاب در البرز

معاملات بورس البرز 23درصد کاهش یافت

ادارات کل آموزش فنی و حرفه ای و فناوری اطلاعات آذربایجان غربی دوره های مهارتیICT برگزار می کند

واگذاری انشعاب اقساطی آب و فاضلاب در البرز

افزایش اعتبار بیمه زنان خانه دار/تعداد بیمه شدگان40درصد بیشتر می شود

فعالیت تانکرهای آبرسان به 40 روستای بخش غیزانیه ازسرگرفته شد

عربستان با کمک ژاپن خودروی برقی تولید می کند

عربستان با کمک ژاپن خودروی برقی تولید می کند

واگذاری انشعاب اقساطی آب و فاضلاب در البرز

استخدام راننده برای تحویل بستنی در شهرستان های خراسان رضوی

استخدام بسته بند و برشکار ماهر در تولیدی پوشاک بچه گانه

نرخ واقعی دلار با محاسبه اتاقی ها چند؟

سخنی با مردم و مسئولان درباره مؤسسات اعتباری غیرمجاز

افزایش قیمت خرده فروشی 4 گروه موادخوراکی

بازار گرمی مافیای شکار با دامن زدن به خرافات/ قیمت گوشت گوزن و آهو و بزکوهی چند؟

برداشت 4 میلیون و800 هزار گل شاخه بریده در چهارمحال و بختیاری

نفت بالای 70 دلار باقی ماند

طرح های پرهزینه کار دست شاخص های اقتصاد داد

جدول قیمت انواع گوشی موبایل در بازار / 26 دی

مصرف برق در برخی مناطق زلزله زده کرمانشاه 2.5 برابر حالت عادی است

نمایش محصولات جدید شرکت ایران خودرو در نمایشگاه تخصصی قزوین

جزییاتی از تخلف میلیاردی در وزارت نفت

برپایی نمایشگاه تخصصی ورزش و تجهیزات ورزشی در اهواز

پیش فروش دنا پلاس آغاز می شود

خطر بازگشت نرخ تورم دورقمی

ایران هم یکی از 60 کشور تشنه می شود؟

آخرین قیمت ارزهای دولتی (+جدول)

لبنیات تا 10 درصد ارزان شد

استخدام تعدادی نیروی خانم جهت کار در آشپزخانه  قم

استخدام نیروی خانم جهت کار در فست فود خاص در شهر قم

استخدام کارشناس RD،حسابداری،فروش در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام مهندس عمران با گرایش خاک و پی در کرمان

استخدام مدیرتعمیرات،نگهداری،توسعه بسته بندی،کیفی،آزمایشگاه

استخدام مدیر تولید، مدیر کیفیت در شرکت معتبر در استان قم

پرداخت یارانه نوسازی خطوط تولید به صاحبان صنایع لوازم خانگی در خراسان رضوی

از انتظار 12 ساله برای توقف حمل زباله به چهاردانگه تا وعده های توخالی

ایجاد واحد کامپلاینس در بانکها/اقدامات ایران در مبارزه با پولشویی

واریز مستمری و یارانه مدد جویان به کارت صندوق امداد ولایت

وصل شدن آب شرب روستای هجرت شهرستان آستارا

شرکتی دولتی که ظاهرا اقوام و آشنایان را استخدام می کند!

رونق بازار با داغ شدن تنور لبو پزی +فیلم

اعتبار4000 میلیارد تومانی برای تکمیل خطوط 6 و 7 متروی تهران

راه اندازی ایستگاه خودکار هواشناسی در فرودگاه جهرم

یارانه نقدی امشب به حساب سرپرستان خانوار واریز می شود

فعالیت تانکرهای آبرسان به 40 روستای بخش غیزانیه ازسرگرفته شد

تولید 4 میلیون و 800 هزار گل شاخه بریده در چهارمحال و بختیاری

آخرین قیمت ارزهای دولتی

فارس گزارش می دهد فروش کج دار و مریز کوییک سایپا/ ورود نه چندان آسان به سایت

استخدام فروشنده ماهر جهت همکاری با لوازم خانگی پارسا در قم

استخدام خانم و آقا آشنا به کار حسابداری در شرکت معتبر در قم

استخدام شرکت آتش نشانی ایمن سازان در شهر قم

هشدار در مورد جهش قیمت مرغ به کیلویی 15 هزار تومان!

استخدام کارمند بازرگانی در شرکت نیمه دولتی در خراسان رضوی

بهره برداری از 67 طرح گازرسانی به روستاهای لرستان در دهه فجر

نفت برنت بالای 70 دلار ایستاد

برداشت 4 میلیون و800 هزار گل شاخه بریده در چهارمحال و بختیاری

حکایت دنباله دار خرید و فروش پایان نامه ها

نگاهی به کتاب خبرامیدآفرین «سبک های خبر و امیدآفرینی »

تسهیلات مسکن متناسب با تغییر قیمت مسکن نیست/ تسهیلات مسکن بانک ملی کافی نیست

ممنوعیت دریافت عوارض در آزادراه قزوین - زنجان

تبدیل معلم کارمند به معلم راهبر/ 400 هزار نفر به جمعیت بیسوادان کشور افزوده شد

استخدام راننده کامیون جهت شرکت حمل و نقل در تهران

کسب و کارهای اینترنتی، یک فرصت است

حراج 36 میلیون پوندی یک تابلو از «پیکاسو»

موبایل دست دوم بدون رجیستری نخرید

استخدام دو نفر بازاریاب در شرکت تولید کننده روغن موتور

بهره برداری از 67 طرح گازرسانی به روستاهای لرستان در دهه فجر

استخدام چرخکار و برشکار ماهر و نیمه ماهر جهت پیراهن مبل

راهنمای تهیه خیارشور باکیفیت در خانه

عملکرد راه آهن ایران به 45 میلیون تن رسید

استخدام چهار ردیف شلی در نمایندگی 4451 مزدا

برداشت 4 میلیون و800 هزار گل شاخه بریده در چهارمحال و بختیاری

رزرو هتل تنها با چند کلیک !

صدای آخوندی درآمد

بهره برداری از 67 طرح گازرسانی به روستاهای لرستان در دهه فجر

جدول کامل قیمت انواع تبلت در بازار/ 26 دی

استخدام فروشنده آقا بصورت تمام وقت در بوتیک بچه گانه

وزارت نیرو به دنبال افزایش بهره وری انرژی است

حذف فرم های کاغذی افتتاح حساب در شعب بانک قرض الحسنه مهر ایران

تاخیر در تعیین قیمت خرید تضمینی محصولات بر خلاف قانون است

یک میلیون و 163 هزار تن کالا از استان مرکزی به خارج کشور صادر شد

استاندار ایلام: فرصت نقد شدن 32 میلیارد تومان اوراق خزانه با سهل انگاری از دست رفت

افزایش قیمت خرده فروشی 4 گروه موادخوراکی/ مرغ و تخم مرغ ارزان شد

اگر بارش ها همینطور باشد تامین برق به مشکل می خورد

استخدام کارشناس فروش با حقوق ثابت در شرکت حمل و نقل

چاره اندیشی صادرات مرکبات باید 6 ماه گذشته انجام می شد

5 نوآوری برتر حوزه ی تکنولوژی در سال 2017 [رپورتاژ آگهی]

تصوب لایحه انتشار 4 هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت برای توسعه خطوط مترو

سوالات آزمونهای استخدامی کارشناسان رسمی دادگستری-داروسازی - سم و سم شناسی (دفع آفات نباتی)1384

دلار به داد فولادگران رسید

واگذاری زمین به تشکل های زنان روستایی خوزستان

تدوین قوانین راهگشا نقطه عطف توسعه صادرات غیرنفتی

تدوین قوانین راهگشا نقطه عطف توسعه صادرات غیرنفتی