مطالب مرتبط:
آخرین وضعیت دریاچه نیمه جان ارومیه
آخرین وضعیت دریاچه نیمه جان ارومیه
آخرین وضعیت دریاچه نیمه جان ارومیه
آخرین وضعیت دریاچه ارومیه
مصرف بیش از حد منابع آب زیرزمینی مهمترین عامل خشک شدن دریاچه ارومیه است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 23 آذر 1396 ساعت 18:122017-12-14اقتصادي

آخرین وضعیت دریاچه نیمه جان ارومیه


بر اساس آخرین آمار حجم روان آب های سطحی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه در دوماه ابتدای سال آبی جاری 11 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است و طبق وعده مسوولان قرار شده در سال آبی جاری 300 میلیون مترمکعب آب از سدهای حوضه به سوی دریاچه ارومیه رها سازی انجام می شود.

- به گزارش سایت قطره و به نقل اززیست آنلاین، سال گذشته متوسط بارش ها در حوضه دریاچه ارومیه 208 میلیمتر بوده که نسبت به سال ماقبل خود 36 درصد و نسبت به متوسط بلندمدت نیز 24 درصد کاهش داشته و در وضعیت نامناسبی برای احیای دریاچه بوده و از سویی مصوبات دولت نیز به خوبی اجرایی نشده است، این کاهش بارش و عدم اجرای پروژه ها در حد هدف گذاری شده باعث شد تراز دریاچه ارومیه با کاهش شدیدی مواجه شود.

همچنین حجم آبگیری سدهای این حوضه در زمان کنونی 520 میلیون متر مکعب است در حالی که سال گذشته در چنین زمانی 600 میلیون متر مکعب آب ذخیره شده پشت سدها بوده، در زمان حاضر 31 درصد مخازن سدهای منطقه اشباع شده و 69 درصد حجم مخازن خالی است.

در خصوص بارش ها در این حوزه نیز باید گفت از ابتدای مهرماه تاکنون نسبت به سال قبل با حدود هشت درصد افزایش به 73 میلیمتر رسیده که این میزان نسبت به متوسط بلندمدت شش درصد کاهش دارد و پیش بینی می شود که تا پایان سال 96 از وضعیت بارش و روان آب بهتری در منطقه برخوردار باشیم.

در گذشته این دریاچه تا قبل از دخالت های انسانی خود را با نوسانات بارش و شرایط اقلیمی تطبیق داده و تراز اکولوژیک خود را حفظ می کرد، افزایش مصرف در حوضه آبریز دریاچه ارومیه در 20 سال اخیر شرایط دریاچه ارومیه را وخیم تر کرده و از سویی نیز میزان مصرف در منطقه، ناسازگار با شرایط بارش و روان آب، افزایش داشته و از سهم حقابه دریاچه ارومیه استفاده شده است.

در همین رابطه موسوی مدیر کل دفتر مدیریت منابع آب حوضه های آبریز دریای خزر و دریاچه ارومیه با اشاره به اینکه تخصیص حوضه آبریز دریاچه ارومیه به میزان 300 میلیون مترمکعب از محل سدها در سال آبی جاری صادر شده است تا برای احیای دریاچه ارومیه رها سازی انجام شود، گفت: این میزان رها سازی در اسفندماه سال جاری و فروردین ماه سال آینده از سدهای بوکان و سد مهاباد و بخشی از آب سد حسنلو و سدهای کم حجم دیگر مانند سد زولا، علویان، قلعه چای و ساروق تحقق خواهد یافت.

وی با بیان اینکه، نابسامانی وضعیت بارش حوضه دریاچه ارومیه و افزایش مصرف آب زیرزمینی در سالیان گذشته باعث شده تا بجای تغذیه آب رودخانه، آب خوان ها تغذیه شده و بخش ناچیزی از آن به دریاچه برسد، اظهار کرد: امیدواریم وضعیت بارش ها و روان آب ها بهبود یابد و آنچه که بایستی مدیریت شود این است که بدون هیچ اغماضی دخالت های انسانی که سبب ایجاد شرایط کنونی شده است را تصحیح کنیم و مصرف را در بخش های مختلف نیز کاهش دهیم.

موسوی همکاری بین جهاد کشاورزی و وزارت نیرو را کمک موثری در کاهش مصرف دانست و افزود: در این میان نقش اساسی را جوامع محلی، مسئولان محلی، نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی، استانداران، فرمانداران، بخشداران و دهیاران دارند تا بتوانند شرایط را به سمتی سوق دهند که با اجماع این گروه ها شرایط برای احیای دریاچه ارومیه فراهم شود.

حجم روان آب های سطحی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه در دوماه ابتدای سال آبی جاری 11 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

توسعه کشت چغندر قند خلاف مصوبات طرح احیا است مدیر کل دفتر مدیریت منابع آب حوضه های آبریز دریای خزر و دریاچه ارومیه گفت: وابستگی مباحث زیست محیطی با مباحث اقتصادی و اجتماعی دو رکن اصلی عدم موفقیت طرح احیای دریاچه ارومیه است و دلیل عدم موفقیت طرح احیای دریاچه ارومیه را می توان این دانست که به رغم ساختارهای موجود و مصوبات دولتی، در اجرا و در میدان عمل دچار ضعف هستیم.

وی با اشاره به اقتضای شرایط و مصوبات دولت و کارگروه ملی مبنی بر اینکه که قرار بود سالانه طی یک برنامه 5 ساله به 40 درصد کاهش مصارف حوضه آبریز دریاچه ارومیه برسیم، اظهار کرد: در سال آبی گذشته می بایست 24 درصد کاهش مصرف اعمال می شد ولی فقط توانستیم 21 درصد کاهش مصرف داشته باشیم و 3 درصد از برنامه عقب ماندیم.

مدیرکل دفتر مدیریت منابع آب حوضه های آبریز دریای خزر و دریاچه ارومیه افزود: بایستی در این حوضه اقداماتی مانند کاهش بهینه سازی مصرف صورت می گرفت تا آب صرفه جویی شده به جریان های ورودی دریاچه اضافه شود و استفاده از آب برای کشت محصولات پر آب بر مانند چغندرکاهش یابد و همچنین الگوی کشت منطقه نیز به محصولات کم آب بر تغییر کند و مابه التفاوت این آب به دریاچه ارومیه اختصاص یابد که عملاً هیچیک از این موارد محقق نشد.

به گفته وی باوجود مصوبات خوبی که برای احیای دریاچه ارومیه در نظر گرفته شده است، در عمل برای حفظ و حراست از اجرای دقیق تصمیمات اخذ شده ضعف های زیادی وجود دارد، یکی از این ضعف ها عدم انسجام دستگاه های دولتی در اجرای مصوبات کارگروه ملی و دولت است که سبب شده هنوز در حوضه دریاچه ارومیه شاهد توسعه زمین های زیر کشت و تبدیل اراضی زراعی به باغی باشیم که با طرح کاهش مصرف منافات دارد.

موسوی ضمن انتقاد از عدم فراهم شدن زیرساخت های کاهش مصرف در حوضه آبریز ارومیه، گفت: امروزه شاهد توسعه کشت و احداث کارخانه چغندر قند در این حوضه هستیم که این امر به مصوبات کارگروه ملی، مصوبات دولت و نجات دریاچه ارومیه آسیب می رساند.

وی تصریح کرد: تا حاکمیت و مردم و جوامع محلی با جدیت خواستار احیای دریاچه ارومیه نباشند، عملاً طرح احیای دریاچه ارومیه محقق نخواهد شد و لازم است تمام قوای کشور و مردم منسجم شوند تا این طرح به موفقیت برسد.

مدیر کل دفتر مدیریت منابع آب حوضه های آبریز دریای خزر و دریاچه ارومیه با بیان اینکه تولید محصولات کشاورزی با معیشت مردم و مباحث اجتماعی گره خورده است، افزود: تا زمانی که درآمد و ارتزاق مردم و معیشت مردم از این طریق است و این محل درآمد اصلاح نشود عملاً در طرح احیای دریاچه ارومیه موفقیت چندانی حاصل نخواهد شد؛ زیرا مباحث زیست محیطی حوضه آبریز دریاچه ارومیه با مباحث اقتصادی و اجتماعی گره خورده و تا زمانیکه آن دو رکن اصلاح نشود، عملاً آب مازادی وجود نخواهد داشت تا به دریاچه ارومیه اختصاص یابد.

علاوه بر این بسیاری از کارشناسان معتقدند که در مصرف آب در حوضه آبریز دریاچه ارومیه بیش از توان و ظرفیت این حوضه، آب مصرف می کنیم و برای اصلاح این روند نیاز به بازسازی مسائل اجتماعی، اقتصادی و معیشتی مردم داریم تا از این راه بتوانیم دریاچه ارومیه را احیا کنیم، برای این مهم انتظار می رود نمایندگان مردم و مسئولان دولتی در امر آگاهی رسانی مردم در کاهش مصرف پیشتاز باشند ولی عملاً مشاهده می شود مسئولان و نمایندگان منطقه با توسعه طرح های منابع آب و توسعه طرح های منابع کشاورزی به دنبال ازدیاد مصرف هستند که این موضوع با طرح احیای دریاچه ارومیه منافات دارد.

از سوی دیگر ظرفیت منابع آبی حوضه دریاچه ارومیه بسیار محدود بوده و باید مطابق با ظرفیت موجود، حق آبه دریاچه و میزان مصارف بخش شرب، صنعت و کشاورزی و خدمات تعیین شود تا به تعادل نسبی برسیم، امسال با توجه به اینکه در چهارمین سال اجرای مصوبه قرار داریم، بر اساس مصوبات بایستی به سمت کاهش 32 درصدی مصرف گام برداریم که امکان رسیدن به این هدف با توجه به شرایط موجود دریاچه ارومیه، پروژه های اجرایی درارتباط با کاهش مصرف و اهتمامی که بایستی وجود داشته باشد وهمچنین تغییر الگوی کشت، بسیار سخت است.

همچنین در این شرایط حمایت دولت در اجرای پروژه های خاک و کشاورزی و آب و مدیریت منابع آبی، بهینه سازی و کاهش مصرف، اهتمام بیشتر در انسداد چاه های غیر مجاز، جلوگیری از اضافه برداشت چاه های مجاز، جلوگیری از برداشت های غیر مجاز از منابع آب سطحی، تغییر الگوی کشت حوضه آبریز دریاچه ارومیه، اجرای پروژه هایی که باعث کاهش مصرف در زمین شده و سبب صرفه جویی در آب بخش کشاوری می شود می تواند برای رسیدن به اهداف بسیار موثر باشد.

بر اساس آخرین اطلاعات ثبت شده در ایستگاه های باران سنجی، شرکت مدیریت منابع آب ایران، از ابتدای مهرماه تا آبان ماه سالجاری، حجم روان آب های کشور به 3 میلیارد و 209 میلیون متر مکعب رسیده، این حجم از روان آب در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته به میزان 3 میلیاردو 819 میلیون مترمکعب، 16 درصد کاهش داشته است.

بیشترین حجم روان آب در حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان با حجم یک میلیارد و 682 میلیون مکعب بوده است.

حوضه های آبریز دریای خزربا 660 میلیون، مرکزی با 577 میلیون، دریاچه ارومیه با 169 میلیون، قره قوم با 117 میلیون و مرزی شرق با 6 میلیون متر مکعب حجم روان آب، به ترتیب پس از حوضه آبریز خلیج فارس، رتبه های دوم تا ششم را از نظر حجم بارش به خود اختصاص داده اند.

همچنین حجم روان آب های حوضه های آبریز دریای خزر، دریاچه ارومیه و مرکزی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، به ترتیب 2، 11 و 13 درصد افزایش داشته، حجم روان آب های حوضه های آبریز خلیج فارس، مرزی شرق و قره قوم نیز در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، به ترتیب 27، 77 و 32 درصد کاهش داشته است.

در مجموع باید گفت که در سال جاری سدهای حوضه آبریز دریاچه ارومیه به خوبی مدیریت شده اند و میزان اعمال صرفه جویی لازم را با 3 درصد عقب ماندگی نسبت به تحقق اهداف، به میزان 21 درصد اجرایی کرده اند، اما با این حال بایستی در مباحث جلوگیری از برداشت غیر مجاز از منابع آب زیرزمینی، جلوگیری از اضافه برداشت چاه های مجاز، جلوگیری از برداشت های غیر مجاز آب های سطحی اهتمام بیشتری صورت گیرد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، همچنین بجز وزارت نیرو و وزارت جهاد کشاورزی باید سایر دستگاه های دولتی استانی و محلی و مردم به ویژه کشاورزان نیز در این امر اهتمام داشته باشند، چراکه دریاچه ارومیه بدون مشارکت دستگاه های مرتبط و بدون کاهش مصرف، احیا نخواهد شد.


کلید واژه ها: دریاچه ارومیه - دریاچه - ارومیه - بارش - افزایش - درصد - میزان - روان - کاهش - منطقه - شرایط - مدیریت - مدیر - مصرف - تغذیه - دریای خزر - زیرزمینی - پیش بینی - مهاباد - بوکان - پروژه - رابطه - موسوی - گزارش - آینده - وعده - بینی - آمار - قلعه - دفتر

آخرین اخبار سرویس:
تابلوی وضعیت هوا در اهواز!

امسال حجم بارش ها چقدر کم شد؟

پس از درج گزارش های متعدد صورت گرفت راه اندازی اولین و قدیمی ترین پمپ بنزین یاسوج پس از سال ها تعطیلی

خرید تضمینی برنج با قیمت کیلویی 9100 تومان آغاز شد

چینی ها به لاک پشت های ایران هم رحم نکردند

قیمت نفت افت کرد

ثبت سفارش واردات برنج از یکم بهمن تا پایان خرداد سال آینده آزاد شد

حمل کانکس برای مدرسه توسط مردم و رییس آموزش و پرورش عشایر خوزستان

در خریدهای اینترنتی کلاه سرتان نرود

نکاتی که در خریدهای اینترنتی باید به آن توجه کرد

لغو سه پرواز دیگر فرودگاه بین المللی اهواز

لغو سه پرواز دیگر فرودگاه بین المللی اهواز

قیمت خودروهای وارداتی در بازار باز هم گران شد

ثبت سفارش واردات برنج آزاد شد+سند

هیاهوی خرید در جمعه بازار ...

دو انتصاب جدید در گروه خودروسازی سایپا

امسال 300 میلیون دلار برای آب رسانی روستاها تخصیص یافت/شرایط لازم برای باروری ابرها را در اختیار نداریم

روحانیونی که مسئولیت بیماران را عهده دار شدند

ایران چند موزه دارد

روند کاهش تلفات تصادفات متوقف شد/ 11هزار و 563 نفر قربانی تصادفات رانندگی در 8 ماهه سال

صادرات گاز ایران به عمان در بلاتکلیفی/ تفاهم نامه ها امضا شد؛ خبری از اجرا نیست

ثبت سفارش واردات برنج آزاد شد+سند

اتصال سامانه جامع انبارها با سامانه بارنامه برخط به زودی برقرار می شود

هر بشکه برنت 68.9 دلار/ انفجار تولید آمریکا تعادل بازار را تهدید می کند

افزایش 7.7 دلاری قیمت طلا در بازار جهانی/ اونس 1334.1 دلار

قیمت سمند دست دوم در بازار + جدول

اسرار دیوانه ترین لامبورگینی دنیا (+عکس)

توصیه هایی برای ایجاد رشد پایدار اقتصادی

لازمه تحقق جذب 20میلیون گردشگر نیازمند هم افزایی بخش دولتی و خصوصی است

خدارحمی مدیرعامل بانک کشاورزی شد

غضنفری معاون استاندار قم شد

پنج هزار میلیارد تومان بودجه بدون حسابرسی است

بانک مرکزی چقدر در گرانی دلار مقصر است؟

63 هزار میلیارد تومان از درآمد هدفمندی در لایحه بودجه مفقود است

چهار روستایی که سیگاری ها نمی توانند به آنجا بروند!

سراب ایجاد اشتغال با افزایش قیمت بنزین

برندگان و بازندگان افزایش نرخ ارز

افزایش 20 تا 50 درصدی حقوق کارمندان در لایحه جدید دولت

شکایت بانک مرکزی از مؤسسه اروپایی برای آزادسازی 4.9میلیارد دلار پول ایران

پرداخت سود سهام عدالت آغاز شد/واریز یک سوم سود به حساب مشمولان

آخرین خبرها از زمان ساخت پلاسکوی جدید

انقلاب نسل جدید خودران های جنرال موتورز!/ مژده به رانندگان؛ بدون پدال و فرمان رانندگی کنید!

اختلاس 100 میلیارد تومانی در اکتشاف نفت/ زنگنه: برکناری چند مدیر بخش اکتشاف به دلیل قصور

7 باور اشتباه در استفاده نکردن از چراغ راهنما

نکات ریز و کلیدی که پیش از خرید تورهای مسافرتی باید بدانیم

زندگی جالب یک زوج در قلعه ای شناور!/تصاویر

قیمت دلار و سکه، رکورد سال را شکستند

تسویه 42 میلیون دلار بدهی نفتی سریلانکا به ایران

خارجی ها انار ایران را چند می خرند؟

رونمایی از خودروی مفهومی نیسان (+عکس)

معامله سلف چیست؟

رونمایی از خودروی مفهومی نیسان (+عکس)

سوناتا 2018 در جمع چهار سدان ایمن برتر جهان (+عکس تست تصادف)

10 اختراع مهم و قابل توجهی که توسط زنان مخترع صورت گرفته است

عمر مفید ساختمان چقدر است؟

سال 2018 چه محصولاتی بیشترین سر و صدا را به پا می کنند؟

قیمت آپارتمان کلنگی در تهران+ جدول

پربازده ترین هفته بورس با رشد 2.84 درصدی شاخص در پنج روز

اختلاس 100 میلیارد تومانی در وزارت نفت

افزایش قیمت طلا در بازار جهانی

مخالفت شورای رقابت با افزایش تعرفه واردات خودرو

مزارع پرورشی گلستان نیازمند تامین 200میلیون قطعه بچه میگو

رشد 23 برابری درآمد ماهیانه ی رایتل طی چهار سال مدیریت صدری

مقایسه قیمت 20 نرم افزار CRM برتر جهان

کاهش تعرفه اینترنت همراه اول برای پیام رسان های داخلی

درآمد دولت روحانی در 4.5 سال فروش نفت چقدر؟

مزارع پرورشی گلستان نیازمند تامین 200میلیون قطعه بچه میگو

تعطیلی مدارس سردشت و پیرانشهر

چرا از چراغ های روشنایی اتومبیل در روز استفاده می شود؟

مزارع پرورشی گلستان نیازمند تامین 200میلیون قطعه بچه میگو

فرسودگی 35 درصد از کلاس های مدارس استان یزد

افزایش صادرات نفت خام ایران در تابستان گذشته

افزایش 30 درصدی صادرات لبنیات

لغو 16 پرواز فرودگاه فرودگاه اهواز به علت گرد و خاک

رییس مجمع خیرین مدرسه ساز استان یزد خبر داد فرسودگی 35 درصد از کلاس های مدارس استان یزد

خبر خوش برای متقاضیان خرید خانه

قیمت نفت افت کرد

آیا میدانید؛ دلیل استفاده از چراغ های روشنایی اتومبیل در روز چیست؟

اختلاس 100 میلیارد تومانی در اکتشاف نفت

تصاویر مفهومی از پرچم دار گلکسی نوت 10

سنگ یانگ رکستون به ایران رسید؛ یک SUV واقعی در بازار 300 میلیونی

حقوق کارمندان دولت افزایش می یابد

قیمت نفت افت کرد

سنگ یانگ رکستون به ایران رسید؛ یک SUV واقعی در بازار 300 میلیونی

کمک های مردم به زلزله زدگان در حساب های بانکی سلبریتی ها

پتک نابودی بر معماری سنتی مازندران/ معماری پایدار، تلفیقی از سنت و مدرن

حال صادرات مرکبات خوب نیست

ارزش بیت کوین به زیر 10 هزار دلار سقوط کرد

شکایت پنج میلیارد دلاری ایران از بورس آلمان

تداوم حمایت بانک شهر از مدیریت شهری کلانشهرها

باخت تجارت ایران به ترکیه

جاده سلامت نفت در گچساران بهره برداری شد

وقتی کیا استینگر پورشه پانامرا و ب ام و 640 گرن کوپه را شکست می دهد + فیلم

اقدامات مؤسسات غیرمجاز تشریح شود

افزایش سقف بودجه در کمیسیون تلفیق+ مصوبات کمیسیون

خسروتاج: 1600 کارت بازرگانی مسدود شدند

گفتگوی 18:30/ سبد حمایت غذایی دولت در انتظار تامین اعتبار

جاده سلامت نفت در گچساران بهره برداری شد

زمین لرزه 6.6 ریشتری در مکزیک

آیا ب ام و به حیات i3 و i8 خاتمه می دهد؟

آخرین وضعیت دریاچه نیمه جان ارومیه

آخرین وضعیت دریاچه نیمه جان ارومیه