مطالب مرتبط:
آمریکا نمی تواند برجام را به صورت یک جانبه از بین ببرد
آمریکا نمی تواند برجام را به صورت یک جانبه از بین ببرد
آمریکا نمی تواند برجام را به صورت یک جانبه از بین ببرد
سخنگوی وزارتخارجه آمریکا: تا ژانویه درباره برجام کاری نمی کنیم
سخنگوی وزارتخارجه آمریکا: تا ژانویه درباره برجام کاری نمی کنیم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 23 آذر 1396 ساعت 17:552017-12-14سياسي

آمریکا نمی تواند برجام را به صورت یک جانبه از بین ببرد


- موسسه ایران-یوریکا، سمیناری تحت عنوان چشم انداز نظم منطقه ای غرب آسیا از نگاه ایران و آمریکا در محل مرکز اسناد کتابخانه ملی برگزار نمود.

در این سمینار، پروفسور جان مرشایمر، استاد دانشگاه شیکاگو و همچنین آقایان دکتر محمد جمشیدی و دکتر ناصر هادیان، اساتید دپارتمان روابط بین الملل دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران به ارائه سخنرانی پرداختند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازعصرایران به نقل از افکارنیوز، در این سمینار، پروفسور جان مرشایمر، استاد دانشگاه شیکاگو و همچنین آقایان دکتر محمد جمشیدی و دکتر ناصر هادیان، اساتید دپارتمان روابط بین الملل دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران به ارائه سخنرانی پرداختند.

مدیریت نشست که با حضور بیش از 300 تن از اساتید، مقامات برجسته کشوری و دانشجویان علم سیاست و علاقه مند به مبحث مذکور برگزار گردید، بر عهده آقای دکتر سید حامد موسوی، استاد دپارتمان مطالعات منطقه ای دانشگاه تهران بود.

چکیده: دکتر مرشایمر در بخش اول سخنان خود منافع استراتژیک و حیاتی ایالات متحده را پیش تر به صورت 1- اروپا 2- شمال شرق آسیا و3- اروپا، و اکنون به صورت 1- شرق آسیا 2- خلیج فارس و با اختلاف زیاد 3- اروپا طبقه بندی کرد.

وی همچنین توضیح داد که چطور در بین سال های 2002 تا 2017 و طی دوران پس از یازده سپتامبر، تغییر رژیم به یکی از اهداف سیاست خارجی امریکا در خاورمیانه تبدیل شده و تلاش هایی برای اعمال آن در 5 کشور افغانستان، عراق، سوریه، لیبی و مصر انجام شد که به نظر ایشان همه با شکست مواجه شدند.

در رابطه با سیاست خارجی ترامپ نیز وی این طور توضیح داد که یک، او هیچ تجربه ای نداشته و تنها کمتر از یک سال است که سکان رهبری امریکا را در دست گرفته است، دو، بسیار خلق الساعه تصمیم می گیرد و سه در مورد مسائل مهم و حیاتی نظراتش را تغییر می دهد.

همچنین وی 5 عنصر مهم سیاست خارجی ترامپ در خاورمیانه را این گونه پیش بینی کرد: 1- حرکت امریکا به سمت موازنه فراساحلی و کاهش تعداد نیروها 2- کنار گذاردن سیاست تغییر رژیم 3- تقویت اتحاد امریکا با اسراییل و عربستان سعودی 4- افزایش خصومت با ایران 5- حمایت از طرح اسراییل بزرگ بعد از ایشان، دکتر هادیان در ابتدای سخنان خود در عین تایید این مطلب که آینده خاورمیانه به هیچ عنوان روشن نبوده و بی ثباتی بیشتری در راه است، از ایده همکاری های بیشتر با دیگران حمایت کرده و منفعت حیاتی ایران را وجود دولت های دوست و همسو در بغداد و بیروت و نیز ایجاد دولت مرکزی مقتدر در افغانستان دانسته و در رابطه با سوریه نیز اظهار داشت که ایران می بایست حضور نظامی خود را به حداقل رسانده و تلاش نماید تا در اسرع وقت یک توافق سیاسی حاصل شود.

وی همچنین وجود یک دولت فراگیر در بغداد را که سنی ها و کردها را نیز در بربگیرد، در درازمدت در خدمت منافع ملی ایران خواند.

در ادامه وی افزود که در حقیقت ما در حال رقابت با سعودی ها نیستیم و شرایط به وجود آمده تنها ناشی از درک از تهدید است.

وی اشاره کرد که سیاست خارجی ایران برخلاف عربستان سعودی بر اساس فرقه گرایی استوار نبوده و تنها سیاستی در جهات تقابل با اسراییل است.

دکتر جمشیدی در رابطه با سیاست خارجی ایران به این مطلب اشاره کرد که یکی از پایه های سیاست خارجی ایران احساس عدم وجود امنیت در منطقه بوده که پیشینه ای طولانی دارد.

وی همچنین ایران را بازیگری تدافعی دانسته و از یکی از اسناد وزارت دفاع امریکا به عنوانی شاهدی بر این مطلب یادکرد.

وی همچنین دموکراتیزه شدن کشورهای منطقه را در راستای منافع ایران ارزیابی نمود.

در رابطه با سیاست خارجی ایالات متحده نیز ایشان دو مؤلفه واقعیت توزیع قدرت و درک از تهدید را پایه های آن دانسته و توضیح داد که چگونه در سند استراتژی ملی 2002 هدف قرار دادن تروریست ها پیش از ظهور تهدید، به هسته مرکزی سیاست خارجی این کشور در منطقه تبدیل شد.

درعین حال ایشان توضیح دادند که این هدف از طریق استراتژی دست بلند[1] ، که به معنی عدم حضور مستقیم نیروها در منطقه هدف و حفظ فاصله از آن در عین درگیر بودن در آن است انجام می گیرد.

ایشان بابیان اینکه اگرچه احتمال حملات تروریستی بسیار بالا است، اما تهدید امنیت ملی برای امریکا محسوب نمی شود و دلیل آن نیز این است که تبعات آن چندان چشمگیر نیست.

اما درعین حال درگیری نظامی با سایر کشورها اگرچه احتمال ضعیف تری دارد اما تبعات به مراتب بیشتری خواهد داشت.

وی همچنین اظهار داشت که تهدید تروریسم در زمان ترامپ بزرگنمایی شده است.

ایشان ایران را عامل مهم تأمین امنیت منطقه دانسته و این امر را به سود اروپا، آسیا و حتی امریکا، باوجود عدم به رسمیت شناخته شدن تلاش های ایران برای مبارزه با تروریسم از سوی ایالات متحده دانسته و در پایان پرسش هایی را در رابطه با این سیاست مطرح کرده و پرسیدند آیا وقت تغییر این سیاست از سوی ایران نرسیده است؟ در ادامه بحث به پرسش های حاضران توسط اساتید پاسخ داده شد.

در ادامه اهم سخنان پروفسور مرشایمر، جمشیدی و هادیان به تفکیک می آید.

اهم سخنان پروفسور مرشایمر: - مناطقی که درگذشته برای آمریکا بیش از هر نقطه دیگر جهان بااهمیت بوده است به ترتیب شامل: اروپا، شمال شرق آسیا و خلیج فارس و در مراحل بعد دیگر نقاط دنیا همچون آفریقا می باشد؛ اما در حال حاضر این روند تغییر و مناطق راهبردی برای امریکا به ترتیب شامل شرق آسیا، خلیج فارس و اروپا می باشد.

- ثروت، قدرت و اقتصاد آمریکا طی سال های پیش رو، رو به افزایش خواهد رفت و مهم ترین کشوری که در حال حاضر و طی سه دهه آینده برای امریکا می تواند تهدید بشمار رود چین است.

رقابت های امریکا و چین نه تنها در شرق دور بلکه در خلیج فارس نیز افزایش خواهد یافت.

- امریکا طی سال های 1968-1945 در منطقه غرب آسیا متکی به انگلیسی ها و طی سال های 1979-1968 متکی به ایران بود و پس از تبدیل شدن ایران به عنوان مهم ترین دشمن اصلی آن کشور (پس از انقلاب اسلامی)، ایالات متحده آمریکا طی سال های 1999-1979 اقدام به استقرار نیروی واکنش سریع در منطقه نمود و در سال های اخیر نیز علاوه بر استقرار نیرو، راهبرد مهار را در قبال ایران دنبال نموده است.

- امریکا در حال حاضر درصدد کاهش نیروهای خود در منطقه خلیج فارس و پیگیری مجدد Offshore Balancing است.

هم اکنون امریکا حدود 44 هزار نیرو در منطقه دارد که عمده آن در کویت با 15 هزار، قطر با 10 هزار و بحرین با 7 هزار نیرو می باشد.

- خلیج فارس از گذشته تا به امروز به دلیل دارا بودن منابع نفت خام از اهمیت خاصی برخوردار بوده است.

در این منطقه کشورهای ایران، عراق و کویت از بیشترین اولویت برای امریکا برخوردار می باشند.

به طور تاریخی ما از ایران ترس داشته ایم و مباحث اخیر مربوط به اشاعه هسته ای نیز به این نگرانی های ما اضافه کرده است.

- امریکا در پیشبرد اهداف خود در عراق و افغانستان ناکام بوده و به واقع افغانستان طولانی ترین جنگ برای امریکا بوده و بیش از طرح مارشال تاکنون برای این کشور هزینه به همراه داشته است.

سوریه و لیبی نیز برای کشور ما شکست بوده است.

- اگر جنگ سرد همچنان میان امریکا و روسیه حاکم بود امریکا وارد عراق نمی شد.

روس ها به دنبال بهبود روابط با امریکا هستند و ادامه رقابت تسلیحاتی را به نفع خود نمی بینند اما امریکا به دلیل ایستادگی روس ها در مقابل خود در قبال برخی بحران ها ناخشنود و عصبانی است.

- سیاست های امریکا در مورد مصر و روند دموکراسی در آن کشور طی چند سال گذشته با تناقضاتی همراه بوده است.

امریکا همچنین از محدودیت های خود به خوبی آگاه است.

- امریکا در پیشبرد سیاست های خود در قبال بحران های غرب آسیا و شمال افریقا و ازجمله ارتقای دموکراسی در طی سال های گذشته شکست خورده و این روند منجر به تشدید تروریسم، تخریب بیشتر و افزایش رنج و محنت مردم این مناطق شده است.

- مهم ترین متحدین کلیدی امریکا در منطقه در حال حاضر اسراییل و عربستان می باشند.

- برخورد اسراییل با فلسطینی ها مشابه برخورد رژیم آپارتاید با سیاهان است.

- در مورد اروپا، امریکا بیش از هر کشور دیگر به فرانسه که از سیاست مستقل تری در مقایسه با دیگران برخوردار است توجه دارد.

در حال حاضر اروپایی ها نه توانایی آن رادارند و نه قادر به نفوذ در منطقه می باشند و همچنین، کشور روسیه توان خاصی برای حضور جدی جهت شکل دهی به نظم منطقه ای در خاورمیانه ندارد.

- دونالد ترامپ متفاوت از اوباما و بوش است و یکی از دلایل موفقیت وی مخالفت باسیاست های جرج بوش و به ویژه باراک اوباماست.

وی درصدد است هر آنچه اوباما در دوران خود انجام داده است را کنار بگذارد و نمونه مشخص داخلی آن مخالفت وی با طرح خدمات درمانی اوباما معروف به Obama care و نمونه خارجی آن نیز مخالفت با توافق برجام یا JCPOA است.

-ترامپ تنها حدود 11 ماه است که بر سرکار است و وی نیازمند کسب تجربه بیشتر است.

او اگرچه هیچ تجربه دولت مداری نداشته و در مورد سیاست خارجی نیز آز آشنایی کمی برخوردار است اما در کل یک رییس جمهور استثنایی است که توانسته معادله تفوق ساختار- کارگزار را به نفع نقش کارگزار تغییر دهد.

از سوی دیگر اگر بخواهیم بگوییم در حال حاضر چه کسی دستگاه سیاست خارجی آمریکا را اداره می کند، پاسخ به طورقطع تنها خود شخصِ ترامپ است.

- سلاح اتمی یکی از راه های حفظ صلح و جلوگیری از جنگ در شرایط کنونی است.

به عنوان مثال، اگر کره شمالی بمب اتمی اش را کنار بگذارد؛ به احتمال فراوان آمریکا به آن حمله خواهد کرد.

- سیاست دولت ترامپ در قبال ایران سیاست تغییر رژیم نیست؛ چراکه رویکرد وی پس زدن و محدود کردن ایران در چهارچوب مرزهایش است.

- آمریکا نمی تواند برجام را به صورت یک جانبه از بین ببرد.

چراکه مخالفت ترامپ با اوباما بیش از اینکه ماهوی باشد مخالفتی سیاسی است.

همچنین، برجام بزرگ ترین دستاورد آمریکا در سیاست های خود در دوره های گذشته مقابله با ایران است.

- آمریکا برنامه ای برای حمله به ایران ندارد؛ اما اگر این حمله نیز صورت گیرد این حمله به صورت محدود و از طریق حملات هوایی و موشکی است تا یک جنگ تمام عیار.

این درحالی که است که هرگونه حمله به ایران انگیزه های تهران را برای دستیابی به تسلیحات اتمی افزایش می دهد.

اهم سخنان دکتر هادیان به شرح زیر است: - آینده خاورمیانه به طورکلی چشم انداز روشنی ندارد.

دو مسئله خاورمیانه کنونی از منظری کلان، بی ثباتی و عدم امنیت است و ایران هم البته نظرگاه مشترکی به منطقه دارد.

دو نگاه کلان در ایران نسبت به منطقه خاورمیانه وجود دارد: دیدگاه اول بر آن است که ایران باید کشوری باشد که قرار است در 15 سال آینده در منطقه ایجاد ثبات کند، اصل اساسی این دیدگاه این است که در صورت اشاعه این بی ثباتی ها امنیت ایران نیز به خطر خواهد افتاد و در آینده کشور دچار مشکل خواهد شد و به طورکلی دیدگاهی حداکثری است که ایران را به عنوان محور تأمین نظم و امنیت منطقه می داند و برای آن فارغ از امکاناتش نقشی گسترده قائل است.

در مقابل آن دیدگاه دوم، بر آن است که منافع حیاتی ایران بایستی تعیین شود و استدلال آن بر این است که ما (ایران) منابع کافی برای افزایش و گسترش حضور خود در منطقه را نداریم و درصورتی که بتوانیم هزینه های حضور خود در منطقه را کاهش دهیم، سود بیشتری خواهیم برد.

این کاهش حضور البته به معنای تبدیل آن به تأثیرگذاری بیشتر، با کاهش هزینه است.

- مسئله بعدی که همواره پرسیده می شود دلایل حضور ایران در سوریه، لبنان و یا عراق است.

پاسخ این پرسش را باید در ارزیابی و درک از تهدید ایران جست وجو کرد.

در این راستا اولویت تهدیدات ایران به ترتیب شامل، آمریکا، اسراییل، بی ثباتی در منطقه و درنهایت تروریسم را شامل می شود.

با توجه به نامتقارن بودن تهدید ایران، تهران به دنبال افزایش عمق استراتژیک آن هم نه به گونه ای تهاجمی است که درواقع برای بازدارندگی در مقابل تهدیدات بوده و با ماهیتی دفاعی تعریف شده است.

در همین راستاست که حزب الله به عنوان دومین منبع بازدارندگی ایران در مقابل تهدیدات برای تهران دارای اهمیت بوده و ایران سعی دارد که یک کریدور ایمن و مطمئن را برای مقابله با اسراییل برای خود حفظ کند.

لازم به ذکر است که برخی از متحدین ایران مانند حزب الله لبنان و عراق راهبردی و در راستای همین سیاست است که ایران، سوریه را به عنوان ابزاری در راستای راهبرد بازدارندگی خود می بیند که البته می تواند در صورت تأمین نسبی حضور خود و حفظ این کریدور، تن به مصالحه هایی نیز بدهد.

- پرسش دیگری که پس از تبیین وضعیت منطقه در چارچوبی کلان بایستی به آن پاسخ داده شود،نوع نگرش اسراییل و ایالات متحده به وضعیت کنونی منطقه خاورمیانه است.

به طورکلی می توان گفت وضعیت کنونی از منظر اسراییل بهترین سناریویی است که می توانست امنیت اسراییل را حفظ و منافع این کشور را تأمین کند.

در حال حاضر، لیبی، سوریه، لبنان و عراق، که پیش تر دشمنان اسراییل بودند، شدیداً درگیر مسائل داخلی هستند و تضعیف شده اند.

همچنین سایر دشمنان اسراییل نیز درگیر پرونده های منطقه ای و جنگ فرسایشی شده، توان و منابعشان در حال تحلیل رفتن بوده و نیرویشان را در جبهه های دیگری متمرکز کرده اند.

بدین ترتیب، ایران و حزب الله درگیر سوریه و عراق شده اند، عراق درگیر داعش و تروریسم و مشکلات شدید داخلی است.

لذا اسراییل نیازی به تغییر اوضاع کنونی نمی بیند.

تنها نگرانی اسراییل افزایش تحرکات حزب الله در جولان و امکان تأسیس پایگاه نظامی ایران است که البته برای آن ها قابل پذیرش نیست و توان هدف قرار دادن آن ها با نیروی هوایی خود و موشک هایشان را در صورت لزوم دارند.

- از منظر آمریکا نیز اوضاع کنونی خاورمیانه مساعد و به سود این کشور است.

ایالات متحده نیازی به تغییر وضعیت نمی بیند و هدف اصلی ایالات متحده در حال حاضر مدیریت بحران است.

بدین ترتیب، آمریکا با استفاده از وضعیت کنونی می تواند به فروش گسترده سلاح های خود ادامه دهد و این درحالی که است که ادامه وضعیت حاضر به کاهش جدی توان راهبردی کشورهای منطقه منجر خواهد شد که البته با توجه به امنیت خطوط انتقال انرژی در حال حاضر و توازن قوای موجود نیازی به واکنش جدی نمی بینند.

- برای روسیه نیز البته وضعیت بدی نیست.

هرچند که روسیه هم احتمال دارد بر سر سوریه با آمریکا توافق کرده و با بازیگری محدود خود به دنبال کسب امتیاز باشد.

- در خصوص بحث تروریسم نیاز به یک تفکیک جدی وجود دارد: تروریسم ایدئولوژیک و تروریسم سیاسی.

تروریسم سیاسی و یا تروریسم سیاست محور دنباله و ابزار سیاست است و محاسبات آن هزینه-فایده محور است.

در مقابل آن، سیاست ایدئولوژیک محور نه به دنبال منافع که بر سر تطبیق اقدامات و کنش ها با اصول ایدئولوژیک است و باید گفت که این گونه از تروریسم که بسیار دامنه دارتر و خطرناک تر است تا مدت ها به حیات خود ادامه خواهد داد.

- به طورکلی با توجه به وضعیت منطقه مسئله کنونی چه باید کرد است.

اینکه ایران با توجه به وضعیت کنونی چه می تواند و چه باید بکند؟ - به طورکلی دو روایت غالب در خصوص رفتار سیاست خارجی ایران وجود دارد: در روایت نخست، بحث دشمنی بین ایران و عربستان مطرح است، این درحالی که است که ایران ریاض را در قواره دشمنی با خود نمی بیند و از سوی دیگر در دسته بندی تهدیدات و درک از تهدید ایران عربستان جایگاه خاصی ندارد و یا به طور خلاصه هنوز تهدیدی محسوب نمی شود.

حضور ایران در کشورهای منطقه بیشتر در راستای درک از تهدید این کشور در مقابله با اسراییل و آمریکا است و نه سعودی ها- لکن مسئله برای طرف سعودی متفاوت است: سعودی ها تمام توان و تلاش و هزینه شان را در مقابله با ایران به کاربرده اند ، علی رغم اینکه حضور ایران در منطقه به هیچ عنوان به خاطر سعودی ها نیست .

مسئله مهم در حال حاضر مشخص کردن این مسئله و یافتن راه حلی برای آن است.

- روایت دوم از رفتار سیاست خارجی ایران این است که ایران به دنبال تفرقه افکنی در منطقه و شیعی گرایی در قالب فرقه گرایی مذهبی به منظور پیشبرد منافع خود است.

با نگاهی دقیق تر به رفتار سیاست خارجی ایران می توان دریافت که تهران در سی وچند سال گذشته در سیاست خارجی خود بر مبنای مذهب رفتار نکرده است، کافی است که فارغ از بحث های تبلیغاتی و کلامی به رفتار واقعی ایران نگاه کنیم.

به عنوان مثال ایران در مناقشه آذربایجان و ارمنستان جانب ارمنستان را به عنوان یک دولت مسیحی گرفت و این به دلیل روابط گسترده آذربایجان با آمریکا و اسراییل بود و هست.

- دو معیار اساسی برای توضیح رفتار سیاست خارجی ایران وجود دارد: اینکه آیا کشور هدف، یک کشور ضدآمریکایی و ضد اسراییلی است؟ یا به تعبیری دیگر ضد استکبار جهانی؟ آیا با ما (ایران) دوست است و یا حداقل دشمن ما نیست؟ آیا رفتار ایران را با این دو معیار بهتر نمی توان توضیح داد تا با معیار فرقه گرایی؟! مورد حماس نیز از دیگر موارد تایید پرسش های فوق برای درک رفتار سیاست خارجی ایران است.

اینکه دشمن مشترک یعنی اسراییل و آمریکا و روابط نسبتاً خوب و نه مطلوب موجب حمایت ایران و همکاری طرفین شده است -باوجوداینکه حماس بازیگری سنی مذهب است.

- حمایت از هوگو چاوز در ونزوئلا و مورالس در بولیوی که ضدآمریکایی هستند و با جمهوری اسلامی رفتار دوستانه ای دارند نیز در همین راستاست.

لذا نمی باید و نمی توان رفتار سیاست خارجی ایران را با فرقه گرایی توضیح داد.

که البته متأسفانه این دو روایت غالب شده است.

اکنون در سوریه و عراق چه می خواهیم بکنیم؟ جمهوری اسلامی می باید دستاوردهای نظامی خود را به دستاوردهای سیاسی تبدیل کند و با حفظ کارت بازی راهبردی خود یعنی توان دسترسی تا حد ممکن به حزب الله لبنان موقعیت کنونی خود را حفظ کند.

و از سوی دیگر با به رسمیت شناختن اپوزیسیون قانونی راه را برای دوران گذار در سوریه هموار کند.

از سوی دیگر، ایران و روسیه بایستی با دعوت آمریکا به مذاکرات آستانه سعی در آرام کردن اوضاع سوریه داشته باشد چراکه عملاً چه بخواهیم و چه نخواهیم بدون حضور آمریکا در پروسه صلح و سازوکارهای سوریه بحران در سوریه حل نخواهد شد.

و این البته نیاز به هماهنگی بیشتر تهران-مسکو دارد با توجه به اینکه دو بازیگر اکنون در موضع قدرت نیز قرار دارند.

از سوی دیگر حل وفصل مشکل عراق که امنیت و ثبات را در منطقه نیز می تواند به خطر اندازد می تواند با تلاش ایران برای ایجاد دولت فراگیر به منظور افزایش بازیگری اهل سنت عراق موجب آرامش در این کشور گردد.

اهم سخنان دکتر جمشیدی: - دو محور اصلی در رابطه با مساله ایران و ایالات متحده در قبال آینده خاورمیانه: نخست، رویکرد ایران به منطقه، منافع حیاتی و اهدافی که در منطقه جستجو می کند و دوم: درک ایران از استراتژی سیاست خارجی ایالت متحده در منطقه.

بعضی تحولات گذشته مانند کودتا و یا دیگر ظلم های آشکار، جهتی خاص به ذهنیت ایرانیان از رفتار آمریکا بخشیده است، ازاین رو وجود نوعی بدبینی طبیعی است.

جدای از وجود خصومت، آمریکایی ها نباید در مورد رفتار ایران در منطقه دچار توهم و اشتباه شوند.

تلاش های ایران در منطقه در راستای اعمال هژمونی نبوده و ایرانی ها در پی آرامش و صلح در منطقه هستند.

ازقضا ایران طرفدار دموکراسی در منطقه بوده و به خوبی می بیند که در هرکجا (سوریه، یمن، بحرین، عراق و یا فلسطین) دموکراسی وجود داشته باشد، منافع ملی ایران نیز تأمین می شود.

ازاین رو ایران در جستجوی صلح و مردم سالاری در منطقه است.

- نکته مهم دیگر درکی است که ایران از سیاست خارجی آمریکا دارد و تغییر در سیاست خارجی آمریکاست.

رویکرد سیاست خارجی ایالات متحده به گونه ای محسوس تغییریافته است؛ تغییر دشمن دولتی به بازیگران غیردولتی و تنوع تهدیدات.

- پیش تر آمریکا در برخورد با تحولات منطقه ابتکاری نداشت و خود بر وخامت اوضاع می افزود.

اکنون و در دوره ترامپ اگرچه به نوعی پایان رویکرد اوباما در سیاست خارجی به چشم می خورد، اما همان خصومت با ایران نیز وجود داشته و افزایش نیز یافته است.

در رویکرد جدید، ایالات متحده، ایران را به عنوان قدرت رو به پیش و به نوعی قدرت برتر منطقه می بیند و سعی دارد به زعم خود تهدید آن را به دیگر بازیگران نیز گوشزد کند.

بنابراین ایران سیاست خارجی آمریکا در منطقه را موجب بی ثباتی دیده و مخالف دخالت این کشور و دیگر قدرت های خارجی در تحولات منطقه است.

- نکته قابل توجه در مورد ترامپ، اغراق در مورد بعضی تهدیدات در منطقه خاورمیانه است، او حتی ماهیت اسلام را نیز تهدید برمی شمارد.

بااینکه چنین اظهاراتی عمدتاً برای مصرف داخلی بوده، اما در خارج نیز موردتوجه قرارگرفته است.

- این درحالی است که ایران به عنوان ثبات بخش منطقه عمل کرده، خشونت ها را کاهش داده، چین، آمریکا و اروپا از آن منتفع می شوند و درنهایت این ایران است که مورد تحریم قرار می گیرد.

آنچه اکنون ضروری است دستگاه سیاست خارجی ایالات متحده مدنظر قرار دهد نگاهی دوباره و هوشمندانه به نقش ایران در تحولات منطقه است، زیرا در غیر این صورت تنها شمار خطاهای خود را بیشتر می کند.


کلید واژه ها: دانشگاه تهران - دانشگاه - سیاست خارجی - ایران - دکتر - خاورمیانه - استاد دانشگاه - امریکا - افغانستان - تهران - اروپا - سخنرانی - اسراییل - ایران و آمریکا - عربستان سعودی - صورت - برگزار - آمریکا - جمشیدی - آسیا - شیکاگو - ایالات متحده - کتابخانه ملی - رابطه - روابط - حمایت - سیاسی - منطقه - سوریه - حضور نظامی

آخرین اخبار سرویس:
اجرای سومین نوبت بازرسی از شعب قضایی کشور

تیپ نوه مرحوم فردین دیشب در یک مراسم! + عکس

راه اندازه مجمع خیرین علمی در فارس/آموزش رایگان برای دانش آموزان کم برخوردار

عبدالله ناصری: روحانی مردم را روشن کند/ اعتراضات اخیر حرکتی اجتماعی و درونی بود

قیمت گوجه فرنگی در محله احمدی نژاد چقدر است؟

فراخوان مقاله با موضوع شورای آموزش و پرورش در قوچان

فاطمه سادات علوی علی آبادی، محمد سپهری ، سید عیرضا واسعی رازکاوی مهاجرت علی بن محمد باقر به کاشان و پیامدهای آن

مروری کوتاه بر دو نظریه از دو نسل نظریه پردازان انقلاب؛ انقلاب در نظریه های انقلاب

پیگیری رسانه ها باعث منع شکار فلامینگو در کربلا شد

با شتاب بیشتر در مسیر توسعه علمی کشور گام برداریم

حمله آنکارا به عفرین با چراغ سبز روسها

اعتصاب فلسطینیان در اعتراض به سفر معاون ترامپ

تقاضای محمود عباس از اروپا برای به رسمیت شناختن کشور فلسطین/ 4 کشور اروپایی کشور فلسطین را به رسمیت می شناسند

آتش و خشم در کاخ سفید ترامپ (قسمت 12)/ رنج و عذاب ملانیا

خوشگذرانی سارا منجزی پور در آب های خلیج فارس! + عکس

روزی که ضرغامی از احمدی نژاد رودست خورد

آخرین خبر از اخذ مالیات از خانه های خالی

چرایی عدم حضور مدیران شهری در مراسم شهدای پلاسکو/ آخرین وضعیت ارائه خدمات به خانواده شهدا

رویدادهایی که امروز در قم خبری می شود/2 بهمن ماه

نیروی انتظامی در حوادث اخیر بااقتدار توأم با رأفت عمل کرد

رزمایش مشترک محمد رسول الله(ص) در سواحل مکران

اتفاق بی سابقه/ آجر چینی در اتاق استاد در یکی از دانشگاه های تهران! + عکس

فقیرترین شخص روی زمین چه کسی است؟

انتشار ویدئویی از "جلسه انتخاب رهبری" خیانت بود

من و فی فی و می می همین الان یهویی! + عکس

آیا "زهرا رهنورد" رفع حصر شده است؟

طلایی ترین فرصتی که به هر انسانی داده می شود

بهترین فرصت برای تاختن شیطان و نابودکردن اعمال صالح

بزرگترین سرمایه آدمی در روز قیامت

آشنایی با نحوه رسیدگی به جرایم اطفال و نوجوانان

واکنش سیدعلی خمینی به ناآرامی های اخیر

از رییس جمهوری در گفتگوی تلویزیونی امشب چه سوالی دارید؟ اعلام آی دی تلگرام

صحبت های شنیدنی همسرانِ دریانوردان آسمانی سانچی با مردم و مسئولان

روزنامه استخدامی استان خراسان جنوبی و شهر بیرجند | دوشنبه 2 بهمن 96

روزنامه استخدامی استان البرز و شهر کرج | دوشنبه 2 بهمن 96

ماجرای خبر یک نماینده مجلس از رفع حصر زهرا رهنورد

محمدرحیم عیوضی، مهسا فلاح حسینی اسلام هراسی و سناریوهای پیش روی آن

بازبینی قانون رسیدگی به دارایی مقامات ضروری است/مجری قانون نمی تواند قوه قضاییه باشد

روحانی امشب از چه با مردم سخن می گوید؟

شهادت مستشار ایرانی در سوریه+ عکس

به بهانه سالروز ترور انقلابی منصور به دست فداییان اسلام کاپیتولاسیون؛ از احیا تا الغا

محمدجواد اخوان سهم نهادهای خارج از دولت از بودجه کل کشور چقدر است؟

خلاقیت جدید محسن افشانی! +عکس

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | دوشنبه 2 بهمن 96

معماری ناب ایرانی در بازار کاشان/ عکس

محمدعلی بصیری - سید علی مجیدی نژاد - سید قائم موسوی واکاوی تهدیدات امنیتی داعش بر محور مقاومت و تأثیر آن بر امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران

ظریف: دوران محروم کردن دیگران از امنیت گذشته

دستگیری نماینده مجلس قانونگذاری فلسطین توسط نیرو های رژیم صهیونیستی

حقوق کدام گروه های شغلی افزایش نمی یابد؟

اسحاق نیکزاد نقش سازمان های حفاظتی در رصد و واپایش فرایندهای اقتصادی نیروهای مسلح

طیبه شکیبایی, اقبال زارعی, معصومه اسمعیلی, موسی جاودان بررسی تأثیر الگوی مشاوره ای اسمای حسنا بر اصلاح تصور زنان متأهل نسبت به خداوند

سنای آمریکا رأی گیری درباره طرح بازگشایی دولت ترامپ را به تعویق انداخت

پای قدرتمند و طبیعیِ خودمان را با عصای بیگانه عوض نکنیم/ به بیگانه نباید چشم دوخت

بزرگترین سرمایه آدمی در روز قیامت

سازمان ملل: طرف های یمنی به ازسرگیری مذاکرات پاسخ مثبت دادند

قربانعلی قربانزاده، فریدون فائضی نیا، سمیه ترابی مطالعه تطبیقی خط مشی سیاسی سلفیت اصلاحی- تنویری و سلفیت جهادی- تکفیری

سید حبیب الله میرغفوری، مسعود عطایی قراچه، مصطفی گنجی اشکذری، آرزو عالی بررسی رابطه میان بهروزی روان شناختی و وفاداری کارکنان با تأکید بر نقش فضیلت سازمانی

پرونده ای برای تفویض اختیارات به استانداران

یادداشت/ جواد منصوری کارنامه ترامپ

بازداشت نماینده مجلس قانونگذاری فلسطین در منزلش در کرانه باختری

فیروز فلاحی ، رضا رنج پور، توحید شکری بررسی وجود همگرایی تصادفی و بتا در مصرف سرانه ی انرژی کشورهای عضو اوپک

یادداشت/ محمد علومی تکمیل کلکسیون ناکامی های منطقه ای آمریکا

آیت الله خامنه ای: رشد و تکامل انسانها بدون فضای آزاد امکان ندارد؛ در فضای استبدادی امکان‏پذیر نیست که افراد و جامعه رشد کنند

امام خمینی(س): نمی شود عواطف و احساسات معنوی آنان (جوانان و اندیشمندان) را نادیده گرفت و فوراً انگِ التقاط و انحراف بر نوشته هاشان زد

سید یوسف موسوی شاخص های بهره وری و تعالی در سازمان حفاظت اطلاعات ناجا

هادی خان محمدی, حسین اصلی پور طراحی شبکه مضمونهای سیاستهای کلّی نظام خانواده مبتنی بر شیوه الگوسازی ساختاری تفسیری

عباس کریمی، هادی شعبانی کندسری وضعیت حقوقی مُراعی به منزله وضعیتی در عرض صحت، بطلان و عدم نفوذ

آصفری: ادعای آمریکا مبنی بر اصلاحیه برجام حاصل نگاه خوشبینانه به آن است

خیراله هرمزی، حبیب بابایی قره قشلاقی مرجع صالح برای رسیدگی اعتراض شخص ثالث به رأی و اعتراض ثالث اجرایی

تقابل ایران با آمریکا در شمال سوریه

یادداشت/ سیدعبد الله متولیان دیپلماسی اقتصادی از شعار تا شعور

مشارکت جوانان در سازمانهای مردم نهاد چگونه افزایش می یابد؟

رضا شجری قاسم خیلی واکاوی نگرش هویتی ابن قتیبه دینوری؛ زمینه ها و دلایل تکوین رویکرد اسلام گرایانه در ایران

یادداشت/ محمد صرفی فرش خانه ما یا هویت ملی آمریکا؟!

مهدی خجسته، یحیی زارع مهرجردی طراحی مدلی برای اثربخشی بر بینندگان صداوسیما و جلب رضایت و وفاداری آنان با رویکرد پویایی سیستم

147 محکومیت قاچاق انسان در سال 2017 در مالزی ثبت شد

یادداشت/ سیدمسعود علوی نقد برجام ممنوع!

مهارت های ارتباطی در ایرانشهر

چپ کردن تریلی حامل سوخت/ عکس

علی تقی زاده راه های واپایش جرایم امنیتی کارکنان در فضای مجازی

کالاهای موثر در تعیین دستمزد کارگران

امید عیسی نژاد, محمد ستوده زاده بررسی نقش عملکردهای خانوادگی و هوش اخلاقی در گرایش به بزه نوجوانان

یادداشت/ حسن رضایی سال 88 سیستم آموزشی مشکل نداشت؟!

سید مرتضی نعیمی بیشینه سازی ثروت به مثابه معیاری برای ارزیابی قواعد حقوقی

واکنش صدا و سیما به فضاسازی درباره مناظره برجام

لیلا نجفیان رضوی حج؛ عرصه همگرایی و واگرایی حسنیان و عباسیان (از اواخر عهد اموی تا پایان اولین دوره قیام های حسنی)

اکرم ربیعی، ایمان نوربخش، علی شاه نظری، ساسان روشن ارزیابی و اولویت بندی بیمارستان های شهر اصفهان با به کارگیری ابزار سروکوال و رویکرد ترکیبی

متروی تهران در انتظار فاینانس و سالی خوب

سیدحسین همایون مصباح نمودهای خردورزی و نواندیشی در افغانستان

محمود باقری، عادل ابراهیم پور اسنجان تحلیلی بر روابط شرط پذیرش مسئولیت/جبران خسارت و انتقال آن به بیمه گر

واکنش سازمان محیط زیست به اظهارات رییس کمیسیون تلفیق

قیمت گوجه فرنگی در محله احمدی‎نژاد چقدر است؟

پوشش عجیب اسحاق جهانگیری

ظهر آدینه با طعم قصه

واکنش رسانه ملی به بیانیه انتقادی وزارت خارجه

مریم صنیع اجلال دیپلماسی علم و فناوری: راهبردی نو در توسعه کشورهای اسلامی

فراموشی سریع جان سپردن اقشار ضعیف جامعه

درسی که امام در باب مردم گرایی به مسئولین داد / وقتی شهید رجایی گفت: امام عجب درسی به ما دادند

بررسی خودکشی بازداشت شدگان در زندان

حجت ‎اله وحدتی، عبداله ساعدی، علی شریعت نژاد بررسی تأثیر هوشمندی استراتژیک بر سرمایه های انسانی، ساختاری و ارتباطی در صنعت بیمه

آمریکا نمی تواند برجام را به صورت یک جانبه از بین ببرد

آمریکا نمی تواند برجام را به صورت یک جانبه از بین ببرد