مطالب مرتبط:
بررسی مشکلات و تامین مالی پنج واحد صنعتی بزرگ کرمان در پایتخت
برگزاری 100 عنوان کارگاه آموزشی ویژه بانوان سرپرست خانوار
تاکید مقام آموزشی ایران در دهلی نو بر لزوم تبادل تجربیات و اطلاعات با مدارس هند
برخی مدارس نمازخانه ها را تبدیل به کلاس های آموزشی کرده اند
برگزاری کارگاه آموزشی خبرنگاری در منطقه گلبهار
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 23 آذر 1396 ساعت 17:112017-12-14دانش

نماینده کمپین مطالبات دانشجویان دکتری: ریشه مشکلات دانشجویان دکتری، نقص سیستم آموزشی است/ هیچ راهی برای تامین معیشت ما در نظر گرفته نشده


خیلی از دانشگاه ها تعهد عدم اشتغال می گیرند به جهت اینکه دانشجو باید به صورت تمام وقت مشغول پژوهش باشد و بار علمی و پیشرفت علمی کشور بر دوش این قشر است، - ولی لازمه آن یک حمایت حداکثری از این دانشجویان است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دیگر رسانه های خبرگزاری فارس"، خبرنامه دانشجویان ایران نوشت: کمپین مطالبات دانشجویان دکتری، نزدیک به یکسال است که با توجه به مشکلات عدیده ی این دانشجویان و فارغ التحصیلانش، با جمعیتی در حدود 10 هزار نفر با هدف پیگیری این مشکلات و مطالبات از مسئولین آموزشی در وزارت علوم و دانشگاه ها تشکیل شد.

شاید در وهله ی اول مشکلات متعدد دانشجویان در کمپین مطالبات دکتری، چندان مهم و موثر جلوه نکند اما با کمی تامل و بررسی مشکلاتی که دانشجویان دکتری این روزها با آن مواجه هستند، عمق صعب العبور بودن این مسیر را بهتر نشان دهد.

دانشجویان دکتری این روزها با مسائل و مشکلاتی از قبیل وام های دانشجوییف پژوهانه، تضمین اشتغال، جذب به عنوان بورسیه و هیئت علمی و مواردی از این دست مواجه هستند که بیش از هر چیز، تدبیر مسئولین آموزشی کشور به ویژه روسای دانشگاه ها را در سهل کردن ایم مسیر می طلبد.

در همین راستا با مینا مرتضوی دانشجوی دکتری رشته ریاضی کاربردی دانشگاه فردوسی مشهد به عنوان نماینده کمپین مطالبات دانشجویان دکتری به گفتگو نشستیم تا ابعاد دقیقتری از این مشکلات و همچنین راهکارهای پیشنهادی دانشجویان در این باره را بشنویم: * کمپین مطالبات دکتری از چه زمانی و به چه علت تشکیل شد؟ چه چیزی باعث شد این کمپین تشکیل شود؟ خرداد ماه سال جاری دانشجویان مقطع دکتری از کل کشور بخاطر تغییر شرایط وام ویژه دکتری تجمعی اعتراضی برگزار کردیم.

تغییرشرایط وام به این صورت بود که صندوق رفاه در اطلاعیه ای اعلام کرد دانشجویان متقاضی وام ویژه دکتری باید به بانک توسعه تعاون مراجعه کنند.

شرایط بازپرداخت و ضامن کاملا تغییر کرده بود به گونه ای که تقریبا برای اکثر دانشجویان دکتری دریافت وام با این شرایط امکان پذیر نبود.

* یعنی کمپین مطالبات دکتری تنها برای پیگیری وضعیت وام دکتری تشکیل شد؟ اعتراض ابتدا برای وام ویژه دکتری بود ولی به آن محدود نشد و بهانه ای شد تا دانشجویان دکتری برای نداشتن امنیت شغلی، حقوق ماهانه، تبعیض های فراوان بین دانشجویان وزارت بهداشت و وزارت علوم، پژوهانه و.

دامنه اعتراض خود را گسترش دهند.

براین اساس ما به عنوان دانشجویان و فارغ التحصیلان دکتری وزارت علوم برخاستیم دست به دست هم دادیم تا مطالبات به حق دانشجویان دکتری دانشگاه های وزارت علوم را از راههای مدنی و درخور شأن فرهیختگان این مقطع، از طریق" کمپین مطالبات دکتری وزارت علوم" پیگیری کرده و به این بی سروسامانی و ظلمی که به این قشر نخبه و نجیب می شود پایان دهیم.

* برای پیش برد اهداف این کمپین تا کنون چه اقداماتی صوت پذیرفته است؟ در این راستا اقدامات بسیاری صورت گرفته است که از جمله اینکه ما موفق شدیم ضمن دیدار با 145 نفر از نمایندگان مجلس حمایت آن ها را جلب کنیم.

همچنین این کمپین در حال حاضر همراهی بیش از 35 نفر از روسای دانشگاه ها و50 نفر از اساتید را داراست.

در این مدت مذاکرات متوالی با صندوق رفاه دانشجویی برای تغییر شرایط وام ویژه دکتری صورت پذیرفته است و با سرپرست سابق و معاونین وزارت علوم و ریاست سازمان امور دانشجویی در خصوص تک تک بندهای نامه مطالبات صحبت شده است.

در مجلس شورای اسلامی هم با رییس کمیسیون آموزش مجلس دیدار کردیم و پیگیر پژوهانه دانشجویان دکتری بودیم.

ما درخواست داشتیم که دولت ردیف بودجه مستقلی برای دانشجویان دکتری در نظر بگیرد.

در مجموع سه بار نامه ای 500 صفحه ای حاوی مطالبات دانشجویان دکتری با امضا تعداد قابل توجهی از آن ها برای ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی ارسال شده است.

* آیا این پیگیری ها نتیجه ای هم داشته است؟ آیا به مطالبات شما رسیدگی شد؟ متاسفانه اتفاق خاصی رخ نداد و هیچ نتیجه ای نگرفتیم ! * مطالبه اصلی شما چیست؟ دانشجویان دکتری مشخصا چه مشکلاتی دارند؟ وام دغدغه اصلی ما نیست، ما دانشجویان دکتری روزانه کشور هستیم دانشجویان دکتری در ابتدا باید تعهد تمام وقت به دانشگاه بدهند.

همچنین خیلی از دانشگاه ها تعهد عدم اشتغال می گیرند به جهت اینکه دانشجو باید به صورت تمام وقت مشغول پژوهش باشد و بار علمی و پیشرفت علمی کشور بر دوش این قشر است، ولی لازمه آن یک حمایت حداکثری از این دانشجویان است با این وجود فقط وامی برای دانشجویان دکتری در نظر گرفته شده است که در مقابل هزینه های پژوهشی دانشجویان بسیار ناچیز است.

متاسفانه برای تامین معیشت ما هیچ راهی در نظر گرفته نشده است.

سالیانه به تعداد فارغ التحصیلان دکتری تخصصی اضافه می شود و درصد قابل توجهی از آنان بیکار می مانند و یا در رشته ای غیر مرتبط مشغول فعالیت می شوند.

کسانی که بعد از 6 سال تحصیل در دانشگاه و قبولی در آزمون کنکور دکتری با هدف پژوهش، پیشرفت و اعتلای خود و جامعه تلاش م کنند تا به غایت مطلوب برسند اما در این میان با سختی ها و مصائبی دست و پنجه نرم می کنند و هر سال با افزایش سن آنان و به تاخیر افتادن ازدواج و عدم استقلال مالی به دغدغه ها و درگیری های ذهنی آنها افزوده می شود و این شرایط شخص را بر سر دوراهی قرار می دهد که آیا از کشور خارج شود و برای همیشه خانواده و وطنش را ترک کند یا اینکه در ایران یک فرد بیکار و افسرده باشد فردی که تمام انگیزه هایش برای ادامه زندگی خود را از دست داده است.

مشکلاتی که دانشجویان دوره دکتری با آن مبارزه می کنند، ریشه در نقص های سیستم آموزشی کشور دارد.

در خارج از کشور، تحصیل در دوره دکتری، پروژه محور است و این سیستم تمام مشکلات دانشجو، استاد، صنعت و کشور را حل می کند.

اما وامی که به دانشجویان دوره دکتری تخصیص یافته است، آنقدر نیست که مشکلات آنها را حل کند، این در حالی است که طبق قوانین جدید اگر رساله دکتری دانشجویی بیشتر از ترم 9 طول بکشد، دانشجو باید هر ترمی چند میلیون تومان جریمه به دانشگاه بپردازد و اگر هم دانشجویی وام دریافت کرده باشد، در صورت ورود به ترم 10، باید نیمی از آن را به دانشگاه برگرداند.

این در حالی است که بعد از نه ماه فارغ التحصیلی باید قسط وامهای دریافتی را پرداخت کرد .

اما با کدام پول ؟ با کدام شغل؟ چرخه آموزشی موجود در دانشگاه های کشور معیوب است؛ اصلا پرداخت وام به دانشجوی دکتری صحیح نیست هیچ جای دنیا چنین سیاستی اعمال نمی شود.

از طرفی باید درخواست ها از پروژه ها معقول و بر اساس نیازهای روز کشور باشد.

ممکن است پروژه ای تعریف شود که نیاز کشور را حل کند ولی الزاماً مقاله ی معتبری هم از آن استخراج نشود.

* این مشکلات مسلما روند فرار مغزها را تسریع می کند.

فکر می کنید دانشگاه ها چگونه می توانند نخبگان دانشگاهی را برای ماندن و خدمت به کشور ترقیب کنند؟ به طورکلی دانشگاه ها در دو بعد می توانند به کاهش مهاجرت نخبگان کمک کنند.

اولا دانشگاه ها به عنوان محیط پرورش دهنده متخصصان، به عنوان یکی از عوامل داخلی کاهش مهاجرت نخبگان مدنظر هستند و می توانند با اعتماد به نخبگان و به بهبود شرایط آن ها در ابعاد مالی، امنیت شغلی، تسهیلات زندگی و تجهیزات علمی، زمینه ساز دلگرمی و انگیزه متخصصان شوند.

ثانیاً دانشگاه ها با صنعت ارتباط مستقیم و تنگاتنگی برقرار کرده و در ادامه با ایجاد قطب های علمی مناسب، زمینه تحقیق و پژوهش برای نخبگان را فراهم کنند.

از دیگر اقدامات دانشگاه ها برای جلوگیری و کاستن از سرعت مهاجرت نخبگان، اعزام دانشجویان و اساتید به خارج از کشور برای تبادل اطلاعات و حمایت از طرح های پژوهشی آنها است.

همچنین مسوولان می توانند با به وجود آوردن بستر های اقتصادی، اجتماعی و علمی-پژوهشی مناسب نه تنها از خروج نخبگان جلوگیری کرده، بلکه نخبگان سایر کشور ها را نیز برای تعامل و تبادل اطلاعات با نخبگان داخلی دعوت کنند.

این مهم با اعتماد به داخل و مختصصان داخلی می تواند به پیشرفت کشور کمک کند.

مطلب فوق مربوط به سایر رسانه ها می باشد و انتهای پیام/ http://fna.

ir/a2pxpl نظرات دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
کلید واژه ها: دانشجویان - دانشجو - دکتری - مطالبات - مشکلات - کمپین - وزارت علوم - دانشگاه - فارغ التحصیلان - شرایط - وزارت - اعتراض - دانشگاه فردوسی مشهد - روسای دانشگاه ها - دانشگاه فردوسی - کشور - علوم - علمی - برگزار - اشتغال - وزارت بهداشت - هیئت علمی - صورت - خبرگزاری - کاربردی - بهداشت - پیشرفت - فردوسی - بورسیه - مرتضوی

آخرین اخبار سرویس:
با حکمی از سوی وزیر نیرو؛ مدیرکل روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت نیرو منصوب شد

گلها و مهارتهای لوکاس مورا گزینه خرید منچستریونایتد

یازدهمین همایش بین المللی پژوهش های قرآنی در مشهد و قم برگزار می شود

قلیان در قهوه خانه های مجوزدار آزاد شد؟

استخدام کارشناس ارتباط با مشتری(مدیریت،بازاریابی،بازرگانی،MBA)

معرفی و رونمایی از چند دستاورد علمی

صدیقه ببران مدیرکل روابط عمومی وزارت نیرو شد

استخدام متخصص سازه در یک شرکت معتبر در تهران

لزوم هدف گذاری بلندمدت دانشگاه آزاد براساس ظرفیت ها

اخبار دانشگاه پیام نور

رسانه های دانشگاه آزاد اسلامی تاثیرگذار هستند

استاد دانشگاه آزاد اسلامی مدیرکل روابط عمومی وزارت نیرو شد

روزی برای قدردانی از پرستاران

توانایی پرتوهای کششی در شناور نگه داشتن اجسام+فیلم

محققان دانشگاه تهران برنده جایزه جهانی انرژی شدند

صدیقه ببران مدیرکل روابط عمومی وزارت نیرو شد

رونمایی از گذرگاه کنترل تردد با نام «رابو»

پیروزی پرگل شاگردان مظفر در خانه

ابلاغ بخشنامه معافیت مالیاتی فرزندان شاهد و جانبازان دانشگاه آزاد

ارتقا عضو هیات علمی واحد قائم شهر به مرتبه استادیاری

دانشگاه آزاد به عنوان بخش غیردولتی قوی و توانمند، باید حمایت شود

10 دانشجو در رشته پرستاری تحصیل می کنند

هیات عالی نظارت منطقه 3 دانشگاه آزاد اسلامی از واحد بهشهر بازدید کرد

آغاز پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی در مقاطع کاردانی پیوسته و ناپیوسته نیمسال دوم 97-96 دانشگاه آزاد

ساخت و ساز متناسب با وضع زمین شناسی و گسل ها نیست

دکتر اکرمی: دانشجویان عجولانه رفتار کردند

رشته زبان فارسی در دانشگاه پوترا مالزی دایر شد

نام نویسی دوره های کاردانی پیوسته و ناپیوسته دانشگاه آزاد از فردا

ثبت نام تکمیل ظرفیت مقاطع کارشناسی ارشد1396 دانشگاه آزاد اسلامی واحد آیت الله آملی ازفردا آغاز می شود

گیت های تردد ایرانی رونمایی شد

آغاز ثبت نام دوره های کاردانی دانشگاه آزاد از فردا

محققان دانشگاه تهران برنده جایزه جهانی انرژی شدند

راه اندازی دو رشته جدید در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه

ثبت نام بر اساس سوابق تحصیلی در مقاطع کاردانی دانشگاه آزاد اسلامی از فردا

راه اندازی سامانه آنلاین مدیریت متمرکز حقوق و دستمزد در دانشگاه آزاد

راه اندازی سامانه آنلاین مدیریت متمرکز حقوق و دستمزد در دانشگاه آزاد

افتتاح خوابگاه دانشجویی خیّرساز + فیلم

افتتاح خوابگاه دانشجویی خیر ساز+فیلم

بازداشت معاون اداری مالی سابق دانشگاه پیام نور

دبیر هیات امنای استان هرمزگان ابقا شد

زمان برگزاری امتحانات لغو شده دانشگاه آزاد خوزستان

تیپ 100 میلیونی بازیگر زن ایرانی مشهور ! + عکس

ابلاغ بخشنامه معافیت مالیاتی فرزندان شاهد، جانبازان، آزادگان و رزمندگان دانشگاه آزاد

گرد و خاک بیش از 800 خوزستانی را روانه بیمارستان کرد

راه اندازی مرکز «مهارت آموزی» دانشجویان رازی کرمانشاه

محققان دانشگاه تهران برنده جایزه جهانی انرژی شدند

ثبت نام در تکمیل ظرفیت دوره کارشناسی دانشگاه پیام نور تا 15 بهمن

گرد و خاک بیش از 800 خوزستانی را روانه بیمارستان کرد

حقیقت ایران و زندگی مسالمت آمیز مذاهب در آن باید به مردم اندونزی شناسانده شود

عینکی که از حالت تهوع در خودرو جلوگیری می کند

ثبت نام بدون آزمون و با سوابق تحصیلی در دانشگاه آزاد اسلامی بوکان آغاز شد

یک تیر و دو نشان آبزی پروری

سرپرست دانشگاه پیام نور هرمزگان معرفی شد

سرپرست دانشگاه پیام نور هرمزگان معرفی شد

طرح اولیه عینک ضدتهوع ثبت شد

انتصاب رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران به عنوان رییس شورای کلان منطقه 1 کشور

کاشان ، خانه سفال اثر عضو هیات علمی دانشگاه کاشان منتشر شد

معافیت مالیاتی فرزندان شاهد و ایثارگر شاغل در دانشگاه آزاد

رونمایی از دو طرح فناورانه محققان پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی

اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور در خصوص اعلام نتایج جایابی دانشجویان پژوهشگاه (منحل شده) شاخص پژوه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری

اعلام نتایج تکمیل ظرفیت کنکور سراسری 96 فردا سوم بهمن ماه

ارائه خدمات مرکز سلامت و تندرستی دانشگاه محقق اردبیلی برای اقشار مختلف جامعه

افزایش 7 درصدی تعداد دانشجویان دانشگاه پیام نور استان خالی بودن حدود 30 درصد صندلی ها

راه اندازی دو رشته جدید در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری (Ph.D)

ساخت توربین بادی در سرزمین بادها

رشته زبان فارسی در دانشگاه پوترا مالزی دایر شد

ابلاغ بخشنامه معافیت مالیاتی شاهد و ایثارگران دانشگاه آزاد

ساخت و تکمیل پارکینک دانشگاه آزاد اسلامی واحد میاندوآب

زمان جدید امتحانات لغو شده دانشگاه آزاد خوزستان اعلام شد

پرداخت هدیه به پرستاران شاغل در مراکز آموزشی دانشگاه آزاد

نتایج تکمیل ظرفیت کنکور 96 فردا اعلام می شود

کسب رتبه برتر در آزمون وکالت توسط دانش¬آموخته دانشگاه آزاد واحد شبستر

در پی تعطیلی پدیده گرد و غبار زمان جدید امتحانات لغو شده دانشگاه آزاد خوزستان اعلام شد

دیدار رییس دانشگاه آزاد اسلامی گرگان با مدیران مسئول مطبوعات استان گلستان

چگونه با کمترین دانش الکترونیک، ایده ها را به محصول تبدیل کنیم؟

درخشش دانشگاه آزاد اسلامی واحد مهاباد در عرصه تولید علم

راه اندازی سامانه ثبت نام کارآفرینان بدون مدرک در دانشگاه آزاد

بخشنامه معافیت مالیاتی شاهد و ایثارگران دانشگاه آزاد ابلاغ شد

ارائه خدمات مرکز سلامت و تندرستی دانشگاه محقق اردبیلی برای اقشار مختلف جامعه

رییس صندوق رفاه دانشجویان از خبرگزاری فارس بازدید کرد

امتحانات دانشگاه آزاد در 18 شهر استان خوزستان لغو شده است

تولید عایق برای جلوگیری از انتشار صدا بین طبقات ساختمان

ایمنی برج ها و ساختمان های شهر را چگونه افزایش دهیم؟

نصیرزاده خبر داد ابلاغ بخشنامه معافیت مالیاتی برای فرزندان شاهد، جانبازان، آزادگان و رزمندگان دانشگاه آزاد

تولید عایق برای جلوگیری از انتشار صدا بین طبقات ساختمان

سامانه آنلاین مدیریت متمرکز حقوق و دستمزد دانشگاه آزاد ایجاد شد

درخشش دانشجویان پرستاری و روانشناسی دانشگاه آزادبندرگز در آزمون کتبی قرآن وعترت

افزایش توجه به پژوهش و اصرار بر تحولات فرهنگی در دانشگاه آزاد

ابلاغ بخشنامه معافیت مالیاتی برای فرزندان شاهد، جانبازان، آزادگان و رزمندگان دانشگاه آزاد

لغو امتحانات 18 شهر استان خوزستان /اعلام زمان برگزاری مجدد امتحانات

نتایج تکمیل ظرفیت کنکور 96 فردا اعلام می شود

ایمنی برج ها و ساختمان های شهر را چگونه افزایش دهیم؟

زمان جدید امتحانات واحدهای استان خوزستان دانشگاه آزاد اعلام شد

جشن تکلیف فرزندان کارکنان و استادان دانشگاه آزادکرمانشاه برگزار شد

زمان برگزاری آزمون سراسری سال 97

وزارت علوم درک درستی از هنر ندارد/ مقوله "هنر" مستقل از "علم" است

افزایش 7 درصدی دانشجویان پیام نور آذربایجان شرقی/خالی بودن حدود 30 درصد صندلی ها

راه اندازی کارگاه ساخت توربین بادی در سرزمین بادها

مشهد چگونه اداره می شود؟

پرداخت هدیه به مناسبت سالروز ولادت حضرت زینب (س) و روز پرستار

نماینده کمپین مطالبات دانشجویان دکتری: ریشه مشکلات دانشجویان دکتری، نقص سیستم آموزشی است/ هیچ راهی برای تامین معیشت ما در نظر گرفته نشده

نماینده کمپین مطالبات دانشجویان دکتری: ریشه مشکلات دانشجویان دکتری، نقص سیستم آموزشی است/ هیچ راهی برای تامین معیشت ما در نظر گرفته نشده