مطالب مرتبط:
ماجرای تنش میان شهردار تهران و اعضای شورای شهر چه بود؟
اعلام آمادگی سازمان مشاور فنی و مهندسی شهر تهران برای همکاری با شهرداری سایر کلانشهرها
استخدام کارمند فروش خانم جهت همکاری در شهر تهران
استخدام دامپزشک جهت مسئول فنی در شهر تهران
استخدام نگهبان آقا جهت حراست در شهر تهران
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 23 آذر 1396 ساعت 16:322017-12-14اقتصادي

رشد جمعیت در شمال شهر تهران بیشتر از جنوب شهر شد


بررسی ها درباره نحوه توزیع جمعیت بین مناطق 22 گانه مطابق آخرین ترکیب جمعیتی نشان می دهد مناطق شمالی نسبت به 10 سال گذشته، با بیشترین رشد جمعیت مواجه شده اما نرخ رشد جمعیت در غالب مناطق نیمه جنوبی شهر، - تعداد ساکنان شب منطقه یک، نزدیک به دو برابر منطقه 16 (منطقه ای با بیشترین افت جمعیتی) است.

سرمنشأ میل زیاد به سکونت در بالاشهر تهران، به انبوه امکانات در مقایسه با کسری خدمات در پایین شهر برمی گردد.

آمارهای رسمی مشخص می کند تحت تاثیر توسعه نامطلوب خدمات شهری در سطح شهر، سرانه های خدماتی 7 گانه همچون فضاهای آموزشی، فراغتی و تاسیسات شهری، در مناطق شمالی به 2 تا 6 برابر سطح معیار افزایش یافته؛ در حالی که فقر شدید امکانات در جنوب شهر، کسری 50 تا 84 درصدی سرانه های خدماتی را موجب شده است.

این دوقطبی در امکانات که بر نحوه رشد ارزش املاک در مناطق 22 گانه نیز اثر گذاشته، دوقطبی جمعیتی را شکل داده است.

متولی نوسازی پایتخت برای مهار این دوقطبی، بسته های جذابیت سکونتی و سرمایه گذاری مختص جنوب شهر تعریف کرده است.

بررسی های دنیای اقتصاد از وضعیت سکونتی و سرمایه گذاری در مناطق 22 گانه شهر تهران حاکی از دوقطبی شدن پایتخت است.

کارگردان های اصلی شکل گیری دوقطبی پایتخت تغییرات قیمتی مسکن در دو نیمه جنوبی و شمالی شهر و توزیع نامتناسب سرانه های خدمات شهری هستند که سبب شده مناطق بافت فرسوده تهران از یکسو سکونت گریز شود به این معنا که عمده ساخت وسازهای این مناطق تقاضا نداشته باشند و منجر به جابه جایی های کلان جمعیتی از این مناطق به سایر مناطق شهر شوند و از سوی دیگر دارای ویژگی دافعه سرمایه گذاری شوند.

به این معنا که اگرچه در حال حاضر بسته های تشویقی اجرایی در محدوده مناطق فرسوده پایتخت سبب شده در چند سال اخیر که بازار مسکن با رکود مواجه شد، بافت فرسوده به جبهه اصلی سرمایه گذاری ساختمانی تبدیل شود اما در صورتی که معضل دو قطبی بودن قیمت مسکن و سرانه های خدماتی میان مناطق شمالی و جنوبی پایتخت حل نشود در ماه های آتی که بازار ساخت وساز به فاز رونق وارد شود؛ مجددا سرمایه گذاران ساختمانی از این محدوده کوچ خواهند کرد.

مدیرعامل جدید سازمان نوسازی شهر تهران در گفت وگو با دنیای اقتصاد ضمن تایید دوقطبی شدن وضعیت بازار مسکن و سرانه های خدمات شهری که منجر به سکونت گریزی و سرمایه گریزی از محدوده مناطق فرسوده شهر تهران شده است، اولین گام برای رفع این چالش را تغییر نگاه دولت و شهرداری به نیمه جنوبی پایتخت عنوان می کند.

او در این باره توضیح می دهد: برای رفع چالش دوقطبی شدن پایتخت، ابتدا باید نگاه دولت و شهرداری به نیمه جنوبی پایتخت یا همان هسته فرسوده شهر تغییر کند تا به دنبال آن نگاه سرمایه گذاران برای ورود به این محدوده از شهر تغییر کند و نهایتا بازگشت سکونتی به این مناطق اتفاق افتد.

بررسی های دنیای اقتصاد از روند تاثیرگذاری بسته های تشویقی تعریف شده برای تسریع در روند نوسازی مناطق فرسوده پایتخت نشان می دهد: تاریخ مصرف بسته های تشویقی که تاکنون توسط شهرداری برای نوسازی بافت فرسوده در نظر گرفته شده سررسید شده است؛ چراکه این بسته ها بدون آنکه عارضه های دوقطبی شدن شهر را مورد توجه قرار دهد فقط بر موضوع نوسازی کالبدی متمرکز شده است.

ضمن آنکه ارائه تراکم اضافه در قالب این بسته های تشویقی سبب شده به ازای هر 5/ 1 واحد 5واحد مسکونی ساخته شود.

عرضه مسکن در حجم بالا بدون بررسی کشش بازار از بابت وجود تقاضای موثر و بدون افزایش متناسب سرانه های خدماتی در این محل منجر به کژکارکردی این بسته ها شده است.

از این رو، رضا میرصادقی مدیر عامل جدید سازمان نوسازی شهر تهران عنوان می کند که بافت فرسوده شهر تهران برای نوسازی به محرک های جدیدی نیاز دارد.

به گفته وی جامعه مخاطب محرک های جدید نباید فقط سرمایه گذاران باشند از این رو بسته های تشویقی جدید برای سه گروه مخاطبان شامل سرمایه گذاران ساختمانی، سرمایه گذاران سرانه های خدمات شهری و همچنین محرک های سکونتی برای ایجاد جاذبه سکونت در این مناطق تعریف خواهد شد.

براین اساس در حالی که بسته های تشویقی کنونی کاربری اصلی خود برای جذب سرمایه گذاری ساختمانی را از دست داده اند بسته های تشویقی جدید برای جذب سه گروه مخاطب در قالب دو نوع طراحی شده اند.

بسته های تشویقی نوع اول که مخاطب آن سرمایه گذاران مربوط به سرانه های خدماتی و ساکنان محلات فرسوده هستند قرار است فقر مراکز مدنی در بافت فرسوده شهر را درمان کند.

میرصادقی در توضیح مراکز مدنی و چگونگی ایجاد جذابیت برای احداث آنها عنوان می کند: منظور از مراکز مدنی اماکنی است که نیازمندی های شهروندان آن منطقه را برطرف کند.

به این معنا که در کنار ساخت واحدهای مسکونی، باید فضاهای تجاری، فرهنگی، آموزشی و فضای سبز هم ایجاد شود؛ حتی برای معضل ترافیک منطقه پارکینگ طبقاتی ساخته شود.

البته متولی ساخت و تامین همه این مراکز شهرداری نیست.

در این حوزه بخشی از وظایف شهرداری افزایش ارزش افزوده برای حضور سرمایه گذاران خرد و کلان از طریق ایجاد جذابیت و انگیزه برای سرمایه گذاری است.

به این صورت که افرادی که برای ساخت پارکینگ طبقاتی به مناطق بافت فرسوده وارد می شوند پیشنهادها و تخفیفاتی از سوی شهرداری به آنها ارائه شود.

به عنوان مثال سرمایه گذارانی که به این حوزه وارد می شوند در کنار ساخت یک پارکینگ طبقاتی، مجوز ساخت یک مرکز ورزشی یا فرهنگی به صورت رایگان به آنها ارائه می شود.

در عین حال بسته تشویقی نوع دوم که بر مبنای محور برنامه شهردار تهران شکل گرفته، قرار است نوسازی و ساخت وساز در بافت فرسوده را براساس مدل مستقل از نوسانات بازار مسکن و دوره های رونق و رکود شکل دهد.

سازمان نوسازی شهر تهران درگزارشی که به صورت مکتوب در اختیار دنیای اقتصاد قرار داده است، مشخص می کند: براساس آمار سال 95 سرانه های آموزشی، بهداشتی، تاسیسات شهری، پارک و فضای سبز به تفکیک مناطق 22 گانه نشان دهنده آن است که میزان سرانه های هفت گانه در شمال پایتخت 2 تا 7 برابر سرانه معیار است.

به طوری که مازاد کاربری های غیرمسکونی، جذاب سکونتی در مناطق شمالی شهر است اما در مناطق بافت فرسوده سرانه های هفت گانه بعضا معادل نصف سرانه معیار است.

به عنوان مثال در منطقه یک شهر تهران، سرانه آموزشی 7 برابر، سرانه بهداشتی 2 برابر، سرانه تاسیسات شهری 2 برابر، سرانه فراغتی 4 برابر و سرانه پارک 5/ 1 برابر سرانه معیار است.

همین طور در منطقه 2 تهران سرانه آموزشی 3 برابر، سرانه بهداشتی 2/ 1 برابر، سرانه تاسیسات شهری 3 برابر و سرانه پارک 5/ 1 برابر سرانه معیار است.

این در حالی است که در مناطق جنوبی شهر همچون منطقه 13 سرانه پارک و فضای سبز از 2 مترمربع معیار هم اکنون معادل 7/ 0مترمربع، سرانه ورزشی به جای 5/ 0 مترمربع معادل 1/ 0 مترمربع و سرانه فضاهای فراغتی به جای 3/ 0 معادل 05/ 0 مترمربع است.

همچنین در منطقه 14، سرانه تاسیسات شهری به جای 5/ 0 مترمربع معادل 12/ 0 مترمربع و سرانه فراغتی اقامتی به جای 2/ 0 هم اکنون معادل 04/ 0 مترمربع است.

علاوه بر این بررسی روند تغییرات جمعیتی مناطق 22 گانه در فاصله سال های 84 تا 95 نشان می دهد:اگرچه در کل شهر تهران رشد جمعیت معادل 11 درصد بوده و در شمال پایتخت همچون مناطق یک،2،3 و 5 به شکل مثبت و بالاتر از متوسط شهر بوده اما در مناطق در بافت فرسوده تهران همچون 7،12،13،15 و 16 به دلیل نبود حداقل های سکونتی رشد جمعیت حداقلی یا در بسیاری موارد منفی ثبت شده است.

به عنوان مثال اگرچه در منطقه یک رشد جمعیت در این بازه زمانی معادل 28درصد بوده اما در منطقه 16، رشد جمعیت منفی 8/ 7 درصد بوده است.

در منطقه 22 نیز هرچند نرخ رشد جمعیت 62 درصد بوده است، اما این ناشی از جوان بودن این منطقه است که باعث شده در این فاصله تحت تاثیر بارگذاری های مسکونی (ساخت و ساز انبوه) قرار گیرد.


کلید واژه ها: مناطق - سرمایه گذاری - شهر تهران - پایتخت - جمعیت - سرمایه - قطبی - مناطق شمالی - تهران - جنوب - رشد جمعیت - فرسوده - دنیای اقتصاد - بافت فرسوده - شمال - بازار مسکن - مسکن - ساختمانی - بازار - منطقه - سرمایه گذاران - نوسازی - اقتصاد - توزیع - قیمت مسکن - بافت - قیمت - کارگردان - مدیرعامل - بسته

آخرین اخبار سرویس:
20 طرح درکارگروه اشتغال و سرمایه گذاری روستایی زرندیه تصویب شد

کودکان چاق جوانمرگ می شوند

پذیره نویسی افزایش سرمایه بیمه سرمد آغاز شد

موافقت رهبر انقلاب با اعتبار 150 میلیون دلاری مقابله با ریزگردها

بررسی عملکرد مدیریت شعب استان مازندران

رده بندی گران ترین شهرهای جهان برای زندگی

10 خودروی گران قیمت در حراجی امسال اسکاتس دیل

نیروگاه تبریز در سال جاری از سوخت مازوت استفاده نکرده است

مشمولانی که سود سهام عدالت دریافت نکردند، بخوانند!

تیترامشب/ نوسازی 90 هزار تاکسی در دستور کار است

20 طرح درکارگروه اشتغال و سرمایه گذاری روستایی زرندیه تصویب شد

بافت فرسوده اهواز در انتظار احیا

اعطای وام 160 میلیونی به زوج های تهران

علت اجرا نشدن ماده 27 قانون بودجه در زنجان باید تحلیل شود

وزیر انرژی قطر: تعادل در بازار نفت در 3 ماه سوم سال 2018 برقرار می شود

صدور قبض آب میلیونی برای یک روستایی محروم! + عکس

خودروسازان جلوی تولید موتورسیکلت برقی ایستاده اند!

عرضه اولین کارت حافظه میکرو اس دی 512 گیگابایتی در ماه فوریه

سرطان 5 هزار تومانی با نوشابه رایگان!

مدیرعامل بانک صادرات کنار رفت

بهترین صدقه ای که می توان پرداخت!

بنزین کارتی می شود؟

استخدام کارشناس فروش خودرو درگروه خودرو دلیلی

40 درصد پرونده های مسن محاکم تا پایان امسال تعیین تکلیف می شوند

علت اجرا نشدن ماده 27 قانون بودجه در زنجان باید تحلیل شود

مدیر عامل بانک صادرات استعفا کرد

آمارهای جدید نوبخت از اشتغالزایی دولت

پیشنهاد سیف به مردم؛ با پول خود چه کنیم؟

همراه بانک ایران زمین رونمایی شد

بسته سیاست های اعتباری اساس پرداخت تسهیلات در بانک صادرات ایران است

مقایسه ذخایر طلا و ارز ایران با کشورهای پیشرفته جهان +اینفوگرافیک

قیمت انواع پژو دست دوم در بازار +جدول

واکنش رضایی به برداشت از صندوق توسعه ملی

سقوط آزاد بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال

علت اجرا نشدن ماده 27 قانون بودجه در زنجان باید تحلیل شود

گزیده اخبار روزانه پایگاه خبری «عصر خودرو» (3 بهمن 96)

زنجان جزو 5 استان جذاب کشور برای سرمایه گذاری است سیاه نمایی نکنید

واکنش بازار به وعده های ارزی روحانی و سیف

ضعف وزارت کشاورزی یا بی توجهی دولت؟

استعفای مدیرعامل بانک صادرات ایران

زنگ خطر بحران صندوق های بازنشستگی به صدا درآمد

گردشگری یک حوزه فرابخشی است و منافع آن نیز نصیب همه می شود

متهم تلاطم بازار ارز شناسایی شد

مدیر عامل بانک صادرات استعفا کرد

8 سند همکاری بین ایران و بلاروس امضا شد

نگاهی به اولین فروشگاه بدون فروشنده آمازون

بیت کوین بیش از 20 درصد سقوط کرد/قیمت به زیر 10هزار دلار رسید

معاملات بازار مسکن پرحرارت شد

میثم مطیعی در معدن زغالسنگ

اختتامیه اجلاسیه کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و بلاروس

مدیرعامل بانک صادرات ایران استعفا کرد/ تهرانفر سرپرست شد

زنجان جزو 5 استان جذاب کشور برای سرمایه گذاری است /سیاه نمایی نکنید

ماجرای حضور مسلحانه رییس یک صندوق در بانک مرکزی/درخواست از رییس دولت اصلاحات برای تذکر به دولت/دلار را رها کرده اند تا به 5 هزار تومان برسد!/گفت وگوی روحانی، زیباکلام را عصبانی کرد

نگاهی به اولین فروشگاه بدون فروشنده آمازون

گام آخر بانک مرکزی برای پایان ماجرای موسسات غیرمجاز

تمهیدات دولت برای تأمین میوه شب عید

درباره زرافه

صفحه اول روزنامه همشهری سه شنبه 3 بهمن 1396

هیوندای i20 اتوماتیک را با اقساط 30 ماهه بخرید

زنجان جزو 5 استان جذاب کشور برای سرمایه گذاری است /سیاه نمایی نکنید

نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته

واکنش محسن رضایی به برداشت از صندوق توسعه ملی

عطش بازار و مشتریان برای حضور خودروی کوییک در خیابان ها

سه فاکتور مهم در به روزآوری صنعت نفت و گاز ایران

اشتغال با طعم تسهیلات بانک ملی ایران

استخدام بیمه پارسیان

برنج طارم معطر فامیلا وارد بازار شد

کالای عمومی چیست؟

گران ترین شهرهای جهان برای زندگی کدامند؟

کشت بهاره و تابستانه ممنوع می شود / ذخائر آبی جوابگوی کشاورزی نیست

فوت سالانه 2000 نفر بر اثر حوادث کار در کشور

چند میلیون معتاد جوان در کشور داریم؟

بنیاد برکت با کمک مردم 60هزار میلیارد ریال طرح درکشور اجرا کرده است

ممکن است سن بازنشستگی بالا برود

اختصاص اعتبار برای ساماندهی محل دفن زباله در آستارا

نامه 60 نماینده مجلس به وزیر صنعت برای کاهش تعرفه واردات خودروهای هیبریدی

بنیاد برکت با کمک مردم 60هزار میلیارد ریال طرح درکشور اجرا کرده است

8 سند همکاری بین ایران و بلاروس امضا شد

پرده جدید از تخلف مالکان موسسات مالی غیرمجاز /فیلم

طرح نهالکاری در روستاهای شهیون دزفول آغاز شد

نگرانی برای تامین میوه شب عید در استان تهران نداریم

نمی خواهیم آپارتمان های دوبی و ترکیه را بفروشیم

بنیاد برکت با کمک مردم 60هزار میلیارد ریال طرح درکشور اجرا کرده است

اختصاص اعتبار برای ساماندهی محل دفن زباله در آستارا

تسهیلات 2700 میلیارد تومانی بنیاد مسکن به زلزله زدگان کرمانشاه

کالای عمومی چیست؟

توزیع 300 پروتز حلزون گوش برای بیماران

چگونه سرعت فیس آی دی در iPhone X را افزایش دهیم؟

بررسی دیجیاتو: دستگاه تصفیه هوای سامسونگ C60

راهنمای فعالیت در بازار بورس ایران [قسمت دوم]

ایجاد 30 میلیارد دلار فاینانس برای صنعت برق

دلالان از فروش هر کیلو میوه چقدر سود می برند؟

درخواست فعالان اقتصادی ایران برای بازنگری پاکستان در تعرفه های صادراتی به این کشور

کاهش فقر با توسعه گردشگری

صادرات 1000 دستگاه دنا و دناپلاس به بلاروس

صادرات 1000 دستگاه دنا و دناپلاس به بلاروس

دغدغه ای برای تأمین میوه شب عید نداریم

زمینه سازی برای واردات گوشت قرمز از بلاروس

در گردهمایی امروز مدیران صنعت برق چه گذشت؟

بازار مرغ تولیدی بدون آنتی بیوتیک در خراسان شمالی متعلق به این استان نیست

رشد جمعیت در شمال شهر تهران بیشتر از جنوب شهر شد

رشد جمعیت در شمال شهر تهران بیشتر از جنوب شهر شد