مطالب مرتبط:
پیشنهاد شهرام مکری به سینمای حرفه ای ایران
چند توصیه برای درمان طبیعی زخم دهان
توصیه شهید به همسرش که چگونه یار امام زمان (عج) شود
توصیه ضروری ارتباطات در زمان بحران
توصیه ضروری ارتباطات در زمان بحران
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 23 آذر 1396 ساعت 16:202017-12-14فرهنگي

توصیه کتابی شهرام مکری به فیلمسازان


پیشنهاد می دهم سینمای حرفه ای ایران، کتاب «جعبه ابزاری برای فیلمساز» را مطالعه و کمبودهای خود را درمسیر حرفه ای شدن استخراج کند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسکانیوز از بنیاد سینمایی فارابی، این نشست به معرفی کتاب جعبه ابزاری برای فیلمساز نوشته جیسن جی توماریک و ترجمه دکتر لیدا کاووسی اختصاص داشت و در آن اکبر عالمی، امیر اثباتی، شهرام مکری و لیدا کاووسی مترجم اثر سخنرانی کردند.

لیدا کاووسی درباره هدف خود از ترجمه چنین کتابی گفت: سینما عشق از دست رفته من است و برای احیای این عشق تصمیم گرفتم کتابی در حوزه سینما ترجمه کنم.

کتاب جعبه ابزاری برای فیلم ساز را در اینترنت یافتم و در حین مطالعه متوجه شدم برای خیلی از سینماگران می تواند ارزشمند و راهگشا باشد.

به همین دلیل ترجمه و چاپ آن را به بنیاد سینمایی فارابی پیشنهاد دادم که با موافقت انتشارات بنیاد مواجه شد.

او افزود: با توجه به اینکه حرفه تخصصی من سینما نبوده، در زمان ترجمه کتاب در واژه های تخصصی با مشکلاتی مواجه شدم که سعی کردم تا حد ممکن از نظر کارشناسان و متخصصین این امر بهره ببرم.

این کتاب اساسا فیلم ساز را به سمت و سوی فیلم سازی ارزان سوق می دهد چنان که در عنوان فرعی کتاب نیز به عنوان با پول اندک چگونه یک فیلم هالیوودی بسازیم اشاره شده است.

شهرام مکری، کارگردان درباره کتاب جعبه ابزاری برای فیلم ساز گفت: من از قبل به واسطه دانشجویان ایرانی مقیم خارج از کشور با این کتاب آشنایی داشتم.

از دو منظر می توانم درباره این کتاب صحبت کنم.

به نظرم گرافیک و حجم کتاب راضی کننده است و لذت تورق را نصیب خواننده می کند.

منظر بعدی از لحاظ محتواست و به نظرم در فصل بندی و سرفصل ها بسیار خوب عمل شده است.

به عقیده من با انتشار هر کتابی چیزی به سبد دانش جامعه افزوده می شود.

امیدوارم در حال حاضر این کتاب که ترجمه شده است به عنوان منبع درسی در اختیار دانشجویان رشته سینمای کشور قرار بگیرد.

امیر اثباتی طراح صحنه و لباس ، نیز ضمن اشاره به محتوای پیچیده و مهم کتاب جعبه ابزاری برای فیلم ساز گفت: مباحث مهمی در زمینه هایی چون حرفه و فیلم سازی فنی در این کتاب مطرح می شود.

گمان می کنم به دلیل وجود برخی بخش ها در سرفصل های کتاب نویسنده به ناچار برای نمایش نموداری مراحل مختلف تولید به مخاطب خود، از قطع بزرگتر استفاده کرده است.

وی با یادآوری اینکه نشر کتاب هایی که می تواند پاسخگوی نیازهای سینمای کشور باشد یکی از اهداف مهم سیاستگذاری های جدید انتشارات بنیاد فارابی است، عنوان کرد: در سال های اخیر موج بزرگی از فیلم اولی ها را داشته ایم.

سودای فیلم سازی اپیدمی آشکاری است.

این کتاب برای این گروه چراغ راهنمای خوبی است و راه حل و قواعدی را که باید در ساخت فیلم اعمال کنند، در اختیارشان قرار می دهد و مانند نام خود به مثابه جعبه ابزاری است که می تواند پاسخگوی مشکلات این فیلم سازان جوان باشد.

از طرف دیگر چون در این کتاب مباحثی مانند مناسبات بین عوامل و استاندارد تولید هم شرح داده می شود، می تواند مرجعی برای فیلم سازان حرفه ای نیز باشد.

ما در عرصه سینما با وجود مطرح بودن در سطح جهان ، فاقد سینمای صنعتی هستیم و با تحقق این موضوع هنوز فاصله داریم.

اکبر عالمی، کارشناس سینما و استاد دانشگاه تربیت مدرس درباره ترجمه و لزوم ویراستاری کتاب هایی از این دست توضیح داد: ویراستاری در ترجمه کتاب بسیار مهم است.

در زبان انگلیسی تخصصی فرهنگ واژگان یا ترمینولوژی تدریس می شود که از ملزومات ویراستاری است.

به عقیده من ویراستار باید روش تحقیق یا متدولوژی بلد باشد و واژگان فارسی هم باید متناسب با زمانه انتخاب شوند.

در حوزههای تخصصی برخی واژه ها را نباید ترجمه کرد، ترجمه گاهی اوقات خیانت به واژه است.

فرهنگستان می تواند واژگانی را انتخاب و به جامعه عرضه کند اما اگر این واژگان توسط اجتماع مورد استفاده قرار نگیرند خودبه خود حذف می شوند.

عالمی درباره کیفیت مطالب این کتاب عنوان کرد: در این کتاب با روش فیلم سازی از نوع ژان کوکتو و کیارستمی آشنا می شویم.

ساده ترین روش و کم هزینه ترین مدل برای ساخت یک فیلم در این کتاب توضیح داده شده است.

تمامی موارد بصری، موسیقی و تدوین در این کتاب به طور مفصل بحث شده و به نظرم کتابی راهگشاست.

دکتر عالمی افزود: ژان کوکتو فیلمساز مشهور فرانسه و بنیانگذار سورئالیسم می گوید من سینما را هنر نمی شناسم تا زمانی که ابزار سینما به سهولت یک قلم و کاغذ در دسترس همگان قرار گیرد .

عالمی درباره نسبت فیلمسازی دیجیتال و زیبایی شناسی گفت: هم اکنون در سینمای دیجیتال هالیوود حداقل 50 متخصص مشغول به کار هستند، گرانترین دوربین های دنیا در اختیارشان است آیا مبانی زیبایی شناسی این فیلم که تولید می شود با فیلم های دهه 1970، 1960 قابل مقایسه است.

اگر کسی واقعا تمام این ابزار را یاد بگیرد ولی مبانی زیبایی شناسی را نداند و سواد سمعی و بصری را نداشته باشد پیشرفت قابل توجهی نخواهد داشت.

وی ضمن یادآوری نوشته "جیسن جی" در پشت کتاب که نوشته "در بعضی از معتبرترین مدارس فیلمسازی درس داده ام، مدارسی به دانشجویان یاد می دهند چطور باید فیلمی بیست میلیون دلاری بسازید.

متاسفانه هیچ فارغ التحصیلی را نمی شناسم که به محض اتمام تحصیل بودجه ای 8 رقمی برای شروع فیلمش دریافت کرده باشد یا در اختیارداشته باشد.

مدارس فیلمسازی نخستین گام های حیاتی را به دانشجویان نمی آموزند"، افزود: این کتاب راهگشاست و برای مطالعه به دانشجویان خودم توصیه می کنم.

شهرام مکری در ادامه گفت: جالب ترین موضوعی که در مورد ناشر این کتاب برایم وجود داشت وقتی کتاب مذکور را که توسط فارابی منتشر شده را مطالعه می کردم این سوال در ذهنم شکل گرفت؛ این است که بنیاد سینمایی فارابی معمولا تا چند سال پیش از ساخت فیلم های فاخر حمایت می کرد اما امروز کتابی را منتشر کرده که موضوع آن ساخت فیلم های کم هزینه است.

در حالی که خودش تا چند سال قبل عملا هیچ قدمی در این راستا برنمی داشت.

فارابی را همه به عنوان سازمانی می شناسند که سعی در تولید و نزدیک کردن استاندارد فیلم سازی ایران به استاندارد جهانی دارد.

به همین دلیل فکر می کنم سینمای حرفه ای هم می تواند مخاطب این کتاب باشد.

کپی رایت و بیمه قراردادها از جمله مباحثی است که در این کتاب مطرح شده و به کار حرفه ای ها می آید.

او با اشاره به این که جذابترین بخش کتاب درباره دستمزد عوامل تولید است گفت: در این کتاب درباره گروه های مختلف تولید به طور مفصل توضیح داده شده که می تواند جنبه آموزشی نیز داشته باشد.

سینمای حرفه ای ایران با وجود اینکه خودش مدعی حرفه ای بودن است اما به اندازه کتابی که به ما شرایط غیر حرفه ای فیلم ساختن را یاد می دهد، حرفه ای نشده است.

به همین دلیل پیشنهاد می دهم سینمای حرفه ای ایران این کتاب را مطالعه و کمبودهای خود را درمسیر حرفه ای شدن استخراج کند و حداقل برای تبدیل شدن به سینمای آماتور درجه یک مراحل موجود در کتاب از جمله موضوع کپی رایت را رعایت کند.

امیر اثباتی در ادامه از فیلمهای ارزشمندی که در سینمای ایران با بودجه پایین ساخته شده نام برد و گفت: با هزینه کم هم می توان فیلم خوب ساخت.

خداحافظ رفیق اولین فیلم امیر نادری است که با بودجه پایینی ساخته شد.

سهراب شهید ثالث هم از جمله سینماگرانی است که با نقدینگی بسیار پایین و با نسبت برداشت یک به یک اقدام به تولید فیلم خود کرد.

فیلم رگبار ساخته بهرام بیضایی از نمونه های شاخص فیلم های کم هزینه و ارزشمند سینمای ایران است.

فیلم اول شهرام مکری به نام اشکان انگشتر متبرک و چند داستان دیگر هم با بودجه ای نزدیک به 20 میلیون تومان ساخته شد.

از بین فیلم های جدیدتر هم می توانم به فیلم قصه ها از رخشان بنی اعتماد اشاره کنم.

او در ادامه افزود: در این کتاب به تمام تمهیداتی که می توان با کمک آن ها هزینه ساخت را پایین آورد نظیر انتخاب لوکیشن، تعدد پرسوناژ و .

اشاره شده است.

یکی از مهمترین امتیازات این کتاب طبقه بندی کردن مراحل و چگونگی تولید یک فیلم است تا یک فیلمساز جوان دوباره چرخ را اختراع نکند.

با توجه به نکات بسیار مفید و آموزنده ای که در کتاب مشاهده می شود ، ولی الگوی این کتاب برای فیلمسازی الگوی آمریکایی و اروپایی است و الگویی که در آن اتحادیه ها و نظام دستمزد وجود دارد.

ما اساسا با وجود خانه سینما، بنیاد سینمایی فارابی، سازمان سینمایی و سایر نهادهای هنری همچنان با مشکلاتی چون اتحادیه، ضمانت شغلی و نظام دستمزدی و تمام زیرساخت هایی که سینما را تثبیت می کند روبرو هستیم.

دکتر مسعود نقاش زاده درخصوص برگزاری گفتگوهای سینمایی درباره کتاب ها، گفت: در این نشست ها بیش از اینکه خود کتاب و مطالب آن مد نظر قرار گیرد فرصتی است برای اینکه در برخی از جنبه های سینما، فرهنگ سینما و فیلمسازی گفت وگو کنیم.

تجربه پنجاه ساله دکتر عالمی، تجربه های عملی امیر اثباتی و شهرام مکری ناگهان با ادبیات تئوریک که در قالب کتاب عرضه می شود پیوند بخورد و قرار است راهنمای عملی برای فیلمسازهای جوان باشد.

معاون فرهنگی و پژوهشی بنیاد سینمایی فارابی در ادامه افزود: چنین کتاب هایی فرصت های فیلمسازی یک نفره را مهیا می کند.

در حقیقت با یک دانش گسترش یافته ای در زمینه سینما می تواند کاری را که نیازمند متخصصین متعدد است، اداره کند و این بدین معنی نیست که از متخصصین برای ساختن فیلم بی نیاز هستیم؛ بلکه با ابزارهای امروز و با روش های سازمان یافته می توان آموزش ها را چنان متمرکز کرد که گاهی گروه چند نفره بتوانند با همان مهارت ها و با دانشی که به واسطه آن کارهای بزرگی انجام می شود جریان فیلمسازی مستقل را به صورت جدی تجربه کنند.

نقاش زاده با اشاره به مسیری که شهرام مکری برای فیلمسازی در پیش گرفته است گفت: این مسیر، بیشتر مسیر سینمای مستقل است و فکر می کنم فیلمسازی ایشان نیازمند بودجه های آنچنانی نیست چون فرم بیانی ویژه ای را انتخاب کرده که این فرم بیانی پیوندی با سینمای مستقل و کم بودجه دارد.

بنابراین سینمای ایران که از منظر بودجه در تنگنا است به فیلمسازانی چون شهرام مکری نیاز دارد.

در پایان این نشست علیرضا تابش مدیرعامل و دکتر مسعود نقاش زاده معاون فرهنگی و پژوهشی بنیاد سینمایی فارابی به جمع سخنرانان پیوستند و به سوالات دانشجویان و شرکت کنندگان در نشست پاسخ گفتند.

انتهای پیام 502
کلید واژه ها: کتاب - فیلم - سینما - بنیاد سینمایی فارابی - ترجمه - شهرام مکری - بنیاد - دانشجویان - فارابی - حرفه - دانشجویان ایرانی - پیشنهاد - مطالعه - کشور - ایرانی مقیم - معرفی کتاب - سینماگران - کارگردان - هالیوودی - هایی - سخنرانی - اینترنت - خواننده - نویسنده - ایرانی - مترجم - مخاطب - گزارش - نمایش - تصمیم

آخرین اخبار سرویس:
برندگان سومین دوره جایزه باربد معرفی شدند

در روز چهارم جشنواره فجر چه تئاترهایی می بینیم؟

گریم متفاوت و تکرار نشدنی بازیگر مشهور/عکس

زنان لیسانسه ها در حاشیه نیستند

جدیدترین خبرها از «لالاکن» با بازی بهنوش بختیاری

2 بازیگر جدید در «به وقت خماری» /عکس

تیپ فاطمه معتمدآریا در جشنواره فجر +عکس

بررسی ویژگی های شمایل نگاری شیعی در نقاشی های قهوه خانه ای عصر قاجار - بخش دوم و پایانی نقش عاشورا در نقاشی قهوه خانه

آموزش و پرورش کِی به داستان پرداخته؟

مترجمان ایرانی به دنبال ترجمه آثار برندگان نوبل و بکر هستند

بازگشت یانگوم با یک سریال جدید + عکس

اختتامیه جشنواره موسیقی فجر

اظهارات جنجالی "داریوش ارجمند" درباره "شریفی نیا"

دیوار کج روی جهیزیه سارا

روایت تحقیر سه زن/ زنان روسپی جنجالی شد!

منهای ورزش/ حکایت یک کلاغ چهل کلاغ کشتی نجات در بازار داغ فضای مجازی + فیلم

عکس زیرخاکی از خانم های بازیگر در یونان

رازهای جذابیت زیباترین مدل باحجاب ایرانی در دنیای مد و لباس ! + فیلم و عکس ها

روایت تحقیر سه زن/ زنان روسپی جنجالی شد!

زی زی گولو دست کیست؟

بازیگر معروف در اکران خصوصی «پل خواب»

رونمایی از اولین ویدئوی "مصادره" با بازی متفاوت "رضاعطاران" /فیلم

مراسم اختتامیه سی و سومین جشنواره موسیقی فجر

ادعای عجیب بازیگر زن ؛ او مرا به اتاق هتلی کشاند و ... ! + عکس

محصولات فرهنگی فاخر اسلامی-ایرانی حمایت می شوند

بورجو بیریجیک یکی از زیباترین بازیگران ترکی

ساختمان جدید پلاسکو در دو سال ساخته خواهد شد

ظاهر عجیب مهرداد صدیقیان دراکران‎خصوصی یک فیلم +عکس

همکاری مهناز افشار با "گلشیفته" /عکس

یکسال بعد از پلاسکو را ببینید ! + فیلم واقعی و عکس طنز تلخ

«غیر قمر هیچ»، دومین تک آهنگ هژیر مهرافروز در شرف انتشار

جایزه باربد در بخش خوانندگی به علیرضا قربانی رسید

سی و سومین جشنواره موسیقی با معرفی برگزیدگان به کار خود پایان داد

اختتامیه سی و سومین جشنواره موسیقی فجر

اختصاص ظرفیت جدید به سینماهای مردمی جشنواره فیلم فجر

اختتامیه جشنواره موسیقی فجر

"جنگ ستارگان" پرفروش ترین فیلم سینمای جهان شد/تصاویر

پیشرفت تکنولوژی مستندسازی را تسهیل کرده است/ کشف و شهود فیلمساز در حین فیلمبرداری

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:باید موسیقی ایرانی را در دیپلماسی فرهنگی تقویت کنیم

صدای ⁧حبیب ⁩از صداوسیما ⁩پخش شد + فیلم

توضیحاتی درباره ویدیوی اقدام به آتش زدن چادر توسط یک زلزله زده

موسیقی نمایه ای از عرفان و معنویت شرقی است

اختصاص ظرفیت جدید سینماهای مردمی در پی استقبال علاقه مندان

مهدی یراحی بهترین خواننده شد +عکس

عقیلی و تاج جایزه باربد نگرفتند / تفاوت بندبازان سیرک و خوانندگان

فیلم | محمد رضا گلزار در لبنان

یراحی بهترین خواننده شد

برش هایی از فیلم سینمایی زن زیادی

فراخوان فیلمنامه در بین فیلم سازان کردستان اعلام شد

تأثیر جالب نقالی ایران بر گردشگران جهان

مجید ملانوروزی در گفت وگو با فارس: تذکر دادیم؛ پوستر خواننده لس آنجلسی را برداشتند

نگاهی به یکی از نمایش های فجر 36 «رِوِلوِر» روی شقیقه های کارگردان جوان/ اجرای رادیویی یک نمایش!

عسگری در گفت وگو با فارس: «تنگه ابوقریب» صاحب طولانی ترین پلان سینمای دفاع مقدس است/ تجمع عوامل پشت دوربین در گودال

گزارش ویدئویی فارس فیلم/ قدیم چی مد بود الان چی مد میشه!/ لباس های زنانه ویژه آقایان!

ده عادت بد رانندگی که باید کنار بگذارید

عقیلی و تاج جایزه باربد نگرفتند

«منوچهر پوراحمد» درگذشت

ماجرای سهمیه های بلیت جشنواره فیلم فجر چیست؟

معرفی برندگان جایزه باربد جشنواره موسیقی فجر

یراحی بهترین خواننده شد

بهرام رادان و مهناز افشار در «آشفتگی» +عکس

روایت 51 قصه در بیستمین جشنواره قصه گویی

اختتامیه سی و سومین جشنواره موسیقی فجر

اختتامیه جشنواره ارتقای کیفیت محصولات و فعالیت های فرهنگی

محصولات فرهنگی فاخر اسلامی-ایرانی مورد حمایت قرار می گیرند

توضیحاتی درباره ویدیوی اقدام به آتش زدن چادر توسط یک زلزله زده

اعتراض مصطفی مستور به سانسور رمان تازه اش

حکایت یک کلاغ چهل کلاغ کشتی نجات در بازار داغ فضای مجازی + فیلم

ده عادت بد رانندگی که باید آنها را کنار بگذارید

اختصاص ظرفیت جدید سینماهای مردمی در جشنواره فیلم فجر

عکس العمل غیر قابل باور زن جوان در ایستگاه قطار! +فیلم

تصویری ببینید از زیباترین سگ جهان!

رونمایی از کتاب های «هامون» و «آژانس شیشه ای»

علیرضا قربانی برنده جایزه باربد جشنواره موسیقی فجر شد

برگزاری نمایشگاه نقاشی رنگ روغن با موضوع طبیعت و آزاد در آبیک

برندگان سی و سومین جشنواره موسیقی فجر معرفی شدند

ساخت برنامه تلویزیونی «عطر انقلاب» به مناسبت دهه فجر در مازندران

ملت ایران برهه های خطیر انقلاب اسلامی را با موسیقی به یاد می آورد

معرفی برندگان جایزه باربد جشنواره موسیقی فجر

میان فصل زمستانی ماهنامه داستان همشهری منتشر شد

همه چیز درباره 3 بازیگر مشهور و پرکار این روزها

وزیر ارشاد: موسیقی فرصتی برای گفتگوی جهانی است

خبر 20، شنبه 30 دی 96

اجرای سالار عقیلی و ارکستر ملی در اختتامیه جشنواره موسیقی فجر

مازیار فلاحی و دخترش /عکس

بازگشت یانگوم به ایران با سریالی جدید

وزارت ارشاد باید مشکلات موسیقی را حل کند

جایزه باربد در بخش خوانندگی به علیرضا قربانی رسید

جدیدترین فیلم از امدادرسانی چینی ها به نفتکش ایرانی

جواب دندان شکن آرام جعفری به فرزاد حسنی!

موسیقی نمایه ای از عرفان و معنویت شرقی است

بسته خبری 20 ؛ شنبه 30 دی ماه مرکز قزوین + فیلم

اهدای تندیس کیفیت به 30 محصول برتر فرهنگی

خانه «نیما یوشیج»، فروشی است! + عکس

کیومرث پوراحمد عزادار شد

تأثیر جالب نقالی ایران بر گردشگران جهان

نشست کمیته فرهنگی و هنری ستاد دهه فجر چهار محال و بختیاری برگزار شد

برندگان سی و سومین جشنواره موسیقی فجر مشخص شدند/ علیرضا قربانی بهترین خواننده موسیقی ایرانی

قدر موسیقی ایران را در دیپلماسی فرهنگی بدانیم/ موسیقی فرصتی برای گفتگوی جهانی است

آیین رونمایی کتاب های «هامون» و «آژانس شیشه ای»

توصیه کتابی شهرام مکری به فیلمسازان

توصیه کتابی شهرام مکری به فیلمسازان