مطالب مرتبط:
ساخت 62 خانه بهداشت در مناطق زلزله زده کرمانشاه با کمک خیران
اتمام ساخت خانه های بهداشت تا قبل از زمستان سال آینده
با همت خیرین، ورزشکاران وهنرمندان 62 خانه بهداشت ساخته می شود
اتمام ساخت خانه های بهداشت تا قبل از زمستان سال آینده
تعداد داوطلبان خیّر، بیشتر از خانه های بهداشت تخریب شده در مناطق زلزله زده است/ مراکز بهداشتی و درمانی تخریب شده به سرعت ساخته می شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 23 آذر 1396 ساعت 02:522017-12-13اقتصادي

امکان ساخت "خانه های پیش ساخته ضدزلزله" طی 2 تا 6 ماه فرهم شده است


مدیر یک شرکت دانش بنیان ساخت مسکن به شیوه نوین، با بیان اینکه نباید منتظر زلزله بمانیم و بعد از آن به سمت استفاده از تکنولوژیهای نوین ساخت مسکن برویم، - ، خسرو تقوا با بیان اینکه فناوریهای نوین ساخت و ساز مسکن، سرعت و کیفیت در ساخت بنا را ارتقا می دهد، اظهار کرد: اما اینکه گاهی توسط برخی عنوان می شود امکان ساخت چندین واحد ضد زلزله ظرف یک ماه وجود دارد، بعید به نظر می رسد.

این فعال فناور با تأکید بر اینکه وقتی به سمت اجرای پروژه های ساختمانی به شکل نوین می رویم به دنبال بهبود کیفیت هستیم، تصریح کرد: کیفیت قرار نیست در اجرای پروژه با استفاده از فناوریهای نوین، فدای سرعت شود اما در حال حاضر خودمان طرحهای پیش ساخته ای را ارائه می دهیم که شامل فازهای طراحی مهندسی و نصب و اجرای سریع می شود.

وی ادامه داد: تکنیک پیش ساخته منجر به ارتقای کیفیت و سرعت در اجرای پروژه های ساختمانی می شود؛ طرحهایی هم که شرکت دانش بنیان ما در این زمینه ارائه می کند بسیار انعطاف پذیرتر و با وزن کمتر نسبت به رقباست.

تقوا با تأکید بر اینکه استفاده از مصالح کمتر مبتنی بر فناوری، مقاومت مورد نیاز به ارمغان می آید، ابراز کرد: یکی از فعالیتهای ما ارائه دیوارهای پیرامونی است که می تواند بسیار کارا برای نقاطی مثل کرمانشاه باشد که با زلزله اخیر، دیوارهای برخی ساختمانهایش فرو ریخت و تخریب شد.

مدیر این شرکت دانش بنیان درباره تولیدات این شرکت عنوان کرد: در حال حاضر مصالح پیش ساخته بِتنی را داریم که مسلح هستند؛ متأسفانه بعد از زلزله اخیر کرمانشاه مشاهده کردیم که در دیوارهای بسیاری از ساختمانهای تخریب شده نه آرماتور وجود داشت و نه وال پُست (نگهدارنده دیوار).

وی افزود: اهمیت کارگذاری چنین تکنیکهایی، تقویت کردن دیوارها در مقابل حوادثی نظیر زلزله است که تحمل سازه را بالا می برد.

تقوا خاطر نشان کرد: مزیت دیگر طرحهای پیش ساخته، این است که با یک هزینه کم می توان طرحهای مورد دلخواه را به وجود آورد و در واقع می توان سفت کاری انجام شده در طرح را نازک کاری کرد و محصول نهایی خوبی به وجود آورد.

این فعال فناور با نقد برخی اظهارنظرها مبنی بر "تأثیر دستاوردهای فنی دانش بنیان بر قیمت محصول نهایی" گفت: بحث کاهش هزینه یک دردسر بزرگ برای ساختمان سازی است زیرا اگر بخواهیم هزینه ها را پایین بیاوریم باید از مهندسی و کیفیت کار زده شود همانند برخی ساختمان سازیهایی که از حقوق مهندس ـ مجری و مهندس ـ ناظر می زنند و در نهایت کیفیت را فدای هزینه می کنند و در نتیجه یک زمین لرزه کل بنا فرو می ریزد.

وی افزود: اما اگر اینطور گفته شود که محصولات تولیدی مبتنی بر فناوری تا چه میزان می تواند بر کاهش هزینه ها تأثیرگذار است، باید گفت که اختلاف هزینه بسیار است به شرطی که زمینه تولید فراهم شود.

تقوا با تأکید بر اینکه کاهش هزینه ساخت بنا و سازه ها نباید به هیچ عنوان از محل کاهش هزینه های مربوط به بخش فنی مهندسی باشد و رعایت اصول فنی همواره از ضروریات است، ابراز کرد: رعایت این اصول به هیچ عنوان هزینه گزافی را به قیمت نهایی سازه تحمیل نمی کند بلکه با چند درصد هزینه بیشتر می توان، محصول با کیفیتی را توسعه داد این مدیر دانش بنیان با تأکید بر اینکه اگر از محصولات شرکت های دانش بنیان در این حوزه که تمام تأییدیه های فنی را أخذ کرده است در ساختمانهای کرمانشاه استفاده می شد به این میزان خسارت برای دیوارهای پیرامونی به بار نمی آمد، گفت: بتن پیش ساخته مسلح، قابلیتی دارد که با یک هزینه حداقلی می توان دو کاربری از آن گرفت یکی برای نمای ساختمان و دیگری برای دیوار پیرامونی درون سازه که این کار با نازک کاری و رنگ قابل انجام است.

وی در پاسخ به این سؤال که چرا در کشور ما با وجود طرحهای ابداعی در حوزه ساخت وساز، استفاده از آنها در مرحله کاربرد بسیار کم است و به سمت بومی سازی این دستاوردها نرفته ایم، عنوان کرد: سیستمهایی که ما امروز طراحی می کنیم، ثبت اختراع شده و تمام تأییدیه های فنی را دریافت کرده است اما به دلیل عدم انگیزه از سمت مسئولان اجرایی، کاربرد آنها چندان به چشم نمی آید.

تقوا یادآور شد: البته چالش دیگر این است که مهندسان مشاور ترجیح می دهند به همان شکل سنتی کار کنند زیرا برایشان هزینه بر است که به سمت تولید نقشه بت سیستمهای جدید بروند یا وقتی را برای یادگیری ابزارهای جدید طراحی بگذارند.

این فعال فناور همچنین نقدی هم به رویه حاکم بر روند کاری کارفرماها داشت و گفت: هنوز برای این قشر جا نیفتاده است که به سمت استفاده از دستاوردهای فناوری بروند و بیشتر دنبال نمونه کار هستند.

وی افزود: راهکارهای زیادی برای رفع این نقیصه وجود دارد که در یک مورد پیشنهاد دادیم ارگانهای دولتی از محصولاتی که تأییدیه های فنی را دریافت کرده اند، استفاده کنند که ما حاضریم تمام مسئولیتهای بیمه ای را بپذیریم.

این مدیر شرکت دانش بنیان با تأکید بر اینکه ارگانهای دولتی می توانند نقش تسریع کننده ای در فرهنگسازی این کار داشته باشند، گفت: یکی از کارهایی که دولت برای ایجاد فرهنگ استفاده از محصولات دانش بنیان مخصوصا در این حوزه می تواند انجام دهد این است که نمونه سازی عمده کند.

تقوا درباره شیوه دیگر حمایتها گفت: یک راه دیگر برای حمایت، پرداخت هزینه های مربوط به آزمایش و تحقیقات محصولات مبتنی بر فناوری توسط نهادهایی نظیر معاونت علمی رییس جمهور است تا بتوانیم تأییدیه های لازم را دریافت کنیم.

وی تصریح کرد: قطعا اگر چنین حمایتهایی صورت نگیرد، اجرای کلان کار با تأخیر مواجه می شود؛ هر چند معتقدیم که تکنولوژی سرانجام خودش را وارد بازار می کند اما اگر حمایتهای مورد نیاز صورت نگیرد، باید منتظر سوانحی نظیر زلزله اخیر باشیم و بعد از آن تازه به فکر استفاده از دستاوردهای دانشی بیفتیم.

این فعال فناور درباره اینکه گمان می کنید سهم فناوریهای نوین در ساخت وسازهای کشورمان چند درصد است، گفت: یکسری از فناوریها به هیچ عنوان نوین نیست و فقط از خارج وارد شده که سهم آنها در ساخت وساز حدود 10، 15 درصد است ؛ یکسری هم که عنوان فناوری نوین را یدک می کشند شاید موارد استفاده شان زیر دو درصد باشد.

وی درباره اینکه شرکت دانش بنیان شما چه میزان توانایی دارد تا به امر ساخت وساز مسکنهای تخریب شده کرمانشاه کمک کند، گفت: اتفاقا تماسهایی با شرکت ما برای استفاده از توان پیش ساخته گرفته شد اما متولیان امر بسیار عجله داشتند و قطعا فناوریهای در دست ما جوابگوی این میزان عجله نبود.

مدیر این شرکت دانش بنیان خاطرنشان کرد: چادر و کانکس تنها راه های پاسخگویی به این میزان عجله است و ما قادریم بسته به تعداد واحدها، بین دو تا شش ماه خانه های پیش ساخته مان را ارائه کنیم.

تقوا با تأکید بر اینکه نباید منتظر زلزله بمانیم و بعد از آن به سمت استفاده از تکنولوژیهای ساخت مسکن برویم، گفت: در حال حاضر خانه ها از لحاظ عایق بندی و زیرساخت مشکلات بسیاری دارند و اگر اصول فنی مهندسی جدی گرفته شود، کیفیت سازه ها ارتقا می یابد.

وی یادآور شد: استفاده از تجهیزات مبتنی بر فناوری روبه افزایش است اما باید راهکارهای حمایتی اندیشیده شود تا روند استفاده سرعت بخشیده شود.


کلید واژه ها: ساختمان - زلزله - ساختمان سازی - نوین - هزینه - کرمانشاه - ساختمانی - پروژه - مسکن - تخریب - کاهش هزینه - ساخت و ساز - زمین لرزه - زمین - مدیر - مقاومت - دردسر - طراحی - اهمیت - ناظر - لرزه - بزرگ - کاهش - قیمت - حقوق - مجری - نشان

آخرین اخبار سرویس:
مزایای تبدیل قراضه آهن به فولاد چیست؟

پیش بینی صندوق بین المللی پول درباره رشد اقتصادی چین در داووس

یادداشت/ امیر استکی وقتی همه چیز به بیمه حوالت می شود!

چه شد که دزدی قطعات خودرو کم شد؟

اسامی جدید، شگردی برای بازاریابی روانگردان ها / عوارض محرک "NPS"

مقصران گرانی قیمت ارز چه کسانی هستند؟

تعیین سقف افزایش حقوق، کیفیت آموزش و پژوهش را کاهش می دهد

شیوه خصوصی سازی چالش بزرگ برای صنعت پتروشیمی

ایران پیشرفته، آدم ماهر می خواهد نه کارخانه!

بلاروس خواهان خرید نفت بیشتر از ایران است

از رگ مصنوعی رونمایی شد

بهره بردن از یک نظرسنجی معتبر و علمی

چرا دلار گران شد؟!

گران ترین شهرهای جهان برای زندگی کدامند؟

برانکو مقصر پرسپولیس را در هتل مشخص می کند

یارانه می خواهید؟! شرطش دسترسی به حساب بانکی است!

لاهوتی: حقوق ها 25 درصد افزایش می یابد!

تقاضای فصلی برای دلار عامل کاهش ارزش ریال

دکتر سلمانزاده: لزوم تأمین آب شرب سالم خوزستان در فصل گرم سال آینده

از «سهم 194 هزار میلیارد تومانی مالیات در بودجه» تا «سهام آرامکوی عربستان؛ سومین نفع روس ها از توافق اوپک»

چانه زنی برای خرید کالا مستحب است/احکام تجارت

جزییات استخدام در یک شرکت الکترونیک + جدول

اظهارات یک مسوول درباره تنها روستای هنری ایران در جهان

مبلغ پول نجومی که پرسپولیس از ترانسفر طارمی به جیب زد لو رفت!

مظنه آپارتمان در منطقه گیشا؟ +جدول

2 انفجار در بنغازی لیبی/ 11 کشته و چند زخمی

افزایش وام ضروری فرهنگیان به 45 میلیون تومان/ جرییات بیمه منازل فرهنگیان

زیرکی رییس، آسانگیری مصاحبه گر و افسوس شهروندان

قیمت بنزین در سال 97 چه سرنوشتی دارد؟

قیمت مسکن در شمال تهران +جدول

5 مرد حقوق بگیر به ازای هر زن

عتیقه زیبای آمریکایی در تهران+عکس

عکس روز نشنال جئوگرافیک؛ یال و کوپال

دلار: یه هل بدید پنج هزارتایی بشم

قیمت خودرو های وارداتی مشتریان را غافلگیر کرد +قیمت

صدور قبض آب میلیونی برای یک روستایی محروم+عکس

جزییات اعطای وام 160 میلیونی به زوج های تهرانی

ترامپ تعرفه سنگین بر واردات ماشین لباسشویی وضع کرد

گران ترین شهرهای جهان برای زندگی کدامند؟

وزیر انرژی عربستان: وضعیت شکننده بازار نفت همچنان نگران کننده است

اموال مه آفرید و بابک زنجانی به کی رسید؟

دلیل افزایش قیمت هتل های جام جهانی چیست؟

بازی چرخ و فلک در 100 سال پیش +عکس

هوش مصنوعی به زودی ذهن انسان ها را می خواند

واردات یک میلیارد دلاری دارو به کشور

شهربازی رفتن«الناز شاکردوست»! +عکس

ساخت آدم خاکی در اهواز! +عکس

روند قیمت جهانی طلا در روزهای آینده

چرا پلاسکویی ها بعد از یکسال وام نگرفتند؟

چند میلیون معتاد جوان در کشور داریم؟

گران شدن گاز منتفی شد

معمای مجازی

فروش نقد و اقساط سایپا در بهمن ماه آغاز شد+ جزییات

ردپای یک "21 هزار میلیارد" در بازار ارز!

فروش نقد و اقساط سایپا در بهمن ماه آغاز شد+ جزییات

آغاز فروش فوق العاده دلار؛ فراخوان بانک مرکزی برای فروش ارز به صراف‎ها

آیفون مگر گوشت و مرغ است که بازارش را تنظیم کنید؟

سازمان مالیاتی 600 میلیون تومان از حساب متقاضیان مسکن مهر برداشت

رکود و گرانی در آشفته بازار خودروهای وارداتی + قیمت ها

بازار خودرو هرکی به هرکی شد/گرانی 68میلیون تومانی سانتافه در یک روز

توصیه سیف به مردم: وارد بازار ارز نشوید دلار به زودی ارزان می شود

شرایط جدید واردات برنج به گمرکات کشور ابلاغ شد+سند

رییس کانون انبوه سازان: دولت مراقب تورم و سوداگری در بازار مسکن باشد

سود نجومی گرانی دلار در جیب «وحید.م» و «محمد.س» 2 دلال بزرگ؛ خریداران خرد متضرر شدند

گله رییس 27ساله اتاق بازرگانی از برخی بی قانونی ها؛ به فرمان امام(ره) وارد اتاق بازرگانی شدیم

مظنه اجاره بهای آپارتمان 100 متری در تهران + جدول

تفاوت ده هاهزار میلیاردی ارقام بودجه 97 با قانون برنامه ششم+جدول

نوبخت: 795 هزار نفر در شش ماه اول سال جذب بازار کار شدند

احتیاط شرکت نفت برای مذاکره با شرکتی که توتال سهامش را خرید

سهم 90 درصدی نظام بانکی در تامین مالی اقتصاد

خبر خوش برای زنان سرپرست خانوار

جنجال دستمزد نجومی محسن چاووشی

نگاهی به واردات کالاهای عجیب چینی به ایران

فاکس نیوز ویکلی: سهم هر ایرانی از درآمد نفتی چقدر است؟

افزایش بهای نفت در بازار نیویورک

دردسر تازه وزارت نیرو برای متقاضیان مسکن مهر

شاخص بورس بر قله 99 هزار واحد نشست

پس لرزه دلار در "امین حضور"؛ برخی لوازم خانگی 5 تا 10 درصد گران شدند

واردات رسمی موبایل با اجرای رجیستری 160 درصد افزایش یافت

زلزله غیرقابل پیش بینی است؛ وجود 35 گسل 10 تا 300 کیلومتری در تهران

گام آخر بانک مرکزی برای پایان ماجرای مؤسسات غیرمجاز؛ تسویه با تمام سپرده گذاران تا پایان بهمن

توافقات جدید ارزی مجلس با دولت و بانک مرکزی؛ دلار به زودی ارزان می‎شود

قاچاقچیان و واردکنندگان بنزین از نبود کارت سوخت سود می برند

3 شرط وزارت راه برای تعیین تکلیف تخلفات پدیده شاندیز

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 96/11/03

پیش بینی عدم تحقق 11 درصد درآمد بودجه دولت در سال 96

هر ایرانی در شبانه‎روز 2.6 دقیقه برق ندارد

پیش بینی بازگشت نفت 100 دلاری در سال 2019

ذخایر ارز و طلای ایران 132 میلیارد دلار و بالاتر از آمریکا شد + سند

پیشنهاد سیف به مردم؛ با پول خود چه کنیم؟

خودروهای وارداتی باز هم گران شد + قیمت خودرو

واکنش بازار به وعده های ارزی روحانی و سیف/ دلار 4610 تومان شد

جزییات اعطای وام 160 میلیونی به زوج های تهرانی

فروش تسلیحات آلمان در سال 2017 کاهش یافت

توسعه روابط تجاری با بلاروس راهگشا می شود؟

مدیر عامل بانک صادرات کنار رفت

فوت سالانه 2000 نفر بر اثر حوادث کار در کشور

بیت کوین بیش از 20 درصد سقوط کرد

یک میلیارد و 400 میلیون ریال برای احداث باغات دیم در روانسر اختصاص یافت

استخدام حسابدار خانم در یک شرکت معتبر در تهران

امکان ساخت "خانه های پیش ساخته ضدزلزله" طی 2 تا 6 ماه فرهم شده است

امکان ساخت "خانه های پیش ساخته ضدزلزله" طی 2 تا 6 ماه فرهم شده است