مطالب مرتبط:
روایت تکان دهنده اسارت 410 روزه مدافع حرم ایرانی در سوریه / ماجرای پیام های تلگرامی از قلب دشمن
خانواده شهید مدافع حرم حاج فریدون احمدی روایت تکان دهنده اسارت 410 روزه مدافع حرم ایرانی در سوریه/ ماجرای پیام های تلگرامی از قلب دشمن
روایت اسارت 410 روزه مدافع حرم ایرانی در سوریه
روایت تکان دهنده اسارت مدافع حرم ایرانی در سوریه +عکس
مدافع حرم ایرانی که عملیات داعش را در زمان اسارت اش لو داد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 22 آذر 1396 ساعت 20:302017-12-13سياسي

روایت تکان دهنده اسارت 410 روزه مدافع حرم ایرانی در سوریه


فریدون احمدی حالا چهاردهمین شهید مدافع حرم استان کرمانشاه است، پاسداری که قبل از شهادت 14 ماه و 15 روز اسیر بوده و شکنجه های زیادی را تحمل کرده ؛ - آنقدر که پیکرش بعد از شهادت به سختی شناسایی شده.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازجام نیوز، از شهادت او حدود 10 ماه می گذرد و خانواده اش هنوز که هنوز است به جای خالی اش در خانه عادت نکرده اند.

آنها هنوز که هنوز است دلتنگ مردی می شوند که می گفت کاش شهید بشوم و از دنیا بروم.

بهانه ما برای گفت و گو با شهلا امیریان، همسر و جواد احمدی فرزند بزرگ این شهید، ماجرایی است که بر او گذشته؛ داستان عشق بی پایانی که او را از ایران به سوریه رسانده است.

آقای احمدی پدر موقع شهادت چندساله بود؟پدرم متولد سیزدهم اسفند 1355 بود و پانزدهم بهمن 1395 هم شهید شد، یعنی حدودا 40سال.

البته این سالهای آخر همیشه می گفت که من زیاد زنده نمی مانم.

حتی یادم است قبل از اعزامش به سوریه و پیش آمدن ماجرای اسارت و شهادت، می گفت که من تا دوسال بیشتر زنده نیستم، فرصت زیادی ندارم.

چرا این حرف را می زد؟همسر شهید: حاج فریدون خیلی طالب شهادت بود، همیشه می گفت انسان بالاخره یک جوری از این دنیا می رود، اما من دوست دارم با افتخار از دنیا بروم ، می گفت شهلا دعا کن افتخار شهادت نصیبم بشود.

حتی وقتی می گفت که دوسال بیشتر زنده نیستم و من اعتراض می کردم که چرا این حرف را می زنی، ما سه تا بچه داریم که هنوز سروسامان نگرفته اند، می گفت نه! من می دانم این اتفاق می افتد.

وقتی بحث اعزامش به سوریه مطرح شد نگران نشدید؟واقعیتش را بگویم چرا .

هم من، هم بچه ها خیلی نگران شدیم.

حتی بار اولی که مطرح کرد که می خواهد به سوریه برود ما مخالفت کردیم.

چه سالی بود؟92، آن موقع تلویزیون صحنه های جنایت های داعشی ها را در سوریه نشان می داد و یادم است همسرم هروقت این صحنه ها را در اخبار می دیدید، گریه می کرد و به ما می گفت شما نگذاشتید من بروم.

من اینجا راحت در امنیت نشسته ام و آنها در این وضعیت هستند؛ وظیفه من بعنوان یک مسلمان دفاع از آنهاست اما شما مانعم شدید.

به خاطر همین حرف ها ، سال 94 وقتی دوباره مسئله رفتن به سوریه را با من و بچه ها مطرح کرد، دیگر مخالفت نکردیم، دیدیم در تمام این مدت ، بحث دفاع از حرم و مردم مظلوم سوریه از ذهنش بیرون نرفته و آرزوی قلبی اش همین حضور و دفاع است و باید کمک کنیم به آرزوی قلبی اش برسد.

فرزند شهید: بابا تا قبل از اعزامش به ما حرفی نزده بود، این دفعه موقع رفتن موضوع را به ما گفت.

به من گفت که ببین جواد جان، من پاسدارم، سپاهی ام، لباس سبز برتن دارم.

ما در احادیث مان داریم که اگر مسلمانی ندای مظلومی را بشنود و به یاری اش نشتابد، مسلمان نیست، من هم الان این ندا را شنیده ام و وظیفه دارم کمک حال این مردم باشم.

وظیفه دارم از حرم حضرت زینب (س) دفاع کنم.

من برخودم واجب می دانم که در این نبرد حضور داشته باشم.

چه تاریخی اعزام شد؟بیست وهشت آبان 1394.

وقتی سوریه بود با هم ارتباط داشتید؟بله با هم صحبت می کردیم، طبق همین صحبت ها دوره ماموریت اول پدرم تمام شده بود و قرار بود سه روز بعد از تاریخی که اسیر شد به ایران بگردد، اما همان زمان عملیات مهمی در خان طومان اتفاق افتاد و پدر هم در جریان همین علمیات اسیر شد.

چطور این اتفاق افتاد؟عملیات خان طومان با اینکه مربوط به گردان بابا نمی شد اما وقتی که بابا صدای کمک خواهی بچه ها را پشت بیسیم شنیده بود، به همراه دو نفر دیگر از دوستانش داوطلب شده بود که به این نیروها کمک کند.

در جریان همین کمک رسانی بود که توسط نیروهای گروهک تروریستی فیلق الشام، غافلگیر و اسیر می شود.

شما خبر اسارت را چه زمانی شنیدید؟یک روز بعد از اسارت شان، پدرم 29 آذر 94 اسیر شده بود، از صبح روز سی ام هم عکس اسارت در فضای مجازی منتشر شد.

این عکس را دیدید؟بله همان روز از طریق تلگرام، من این عکس را دیدم و فهمیدم که بابا اسیر شده، در این عکس بابا دستش را پشت سرش گذاشته روی زمین زانو زده اما در صورتش هیچ نشانه ای از ترس و وحشت نیست.

برعکس یک لبخندی هم روی صورت دارد.

اولین نفری که از خانواده شما این عکس را دید و متوجه اسارت ایشان شد چه کسی بود؟اولین نفر عمویم بود .

حدود ساعت 9 صبح پسرعمویم به من زنگ زد و گفت از پدرت خبر داری؟ تماس گرفته؟ گفتم آخرین بار سه روز پیش با هم حرف زدیم.

چطور؟ گفت هیچی! کاری نداری خداحافظ.

بعد دوباره تماس گرفت و گفت داخل مغازه چندتا کار دارم می آیی کمک؟! قبول کردم از خانه زدم بیرون اما هنوز به سرکوچه نرسیده بودم که دیدم عمویم و پسرعمویم کنار هم ایستاده اند، هنوز نزدیک شان نشده بودم که دیدم هردو نفر زدند زیر گریه.

همانجا یک دفعه زانوهای من سست شد و خوردم زمین.

پرسیدم اتفاقی برای بابا افتاده؟ آنها گفتند نه نگران نباش.

گفتم شهید شده؟ گفتند نه .

اسیر شده.

این را که شنیدم از هوش رفتم.

مانده بودم چطور این خبر را به مادر و خواهرهایم بگویم.

خانم امیریان شما چطور؟ وقتی شنیدید که همسرتان اسیر شده چه احساسی داشتید؟خیلی لحظه سختی بود، وقتی شنیدم حاج فریدون اسیر شده، انگار زمین و آسمان برای من در یک لحظه زیرو رو شد.

همان موقع صحنه سربریدن های اسرا توسط داعشی ها در نظرم آمد، چون در اینترنت دیده بودم که با اسرایشان چطور رفتار می کنند.

فقط جیغ می زدم و می گفتم الان چه بلایی سرش می آورند؟! اما پسرم دلداری ام می داد و می گفت نگران نباش، انشالله که اتفاقی نمی افتد.

می گفت نیروهای ایران پیگیر کار مبادله هستند.

روزهای اسارت ایشان به شما چطور گذشت؟همسر شهید : خیلی سخت، بی خبری خیلی سخت است، تا یک مدت زیادی اصلا نمی دانستیم زنده است یا نه.

بعد همیشه فکر می کردم الان در چه حالی است؟ غذا دارد بخورد؟ در این سرمای زمستان لباس گرم دارد؟ سقف و سرپناه دارد؟ الان شکنجه اش می کنند؟ جای سالم توی بدنش مانده؟! هی این فکرها می آمد توی ذهن ما و خیلی سخت بود.

فرزند شهید: روزهای خیلی سختی را گذرانیدم.

به نظر من شنیدن خبر اسارت از شهادت خیلی سخت تر است.

اسارت هر روز و هر لحظه اش چشم انتظاری است، ما مدام منتظر بودیم یک خبری از بابا به ما برسد.

در این مدت به مادربزرگم آنقدر فشار عصبی وارد شد که توانایی راه رفتن را از دست داد و پدربزرگم آلزایمر گرفت.

مادر و خواهرهایم شب و روز کارشان گریه بود.

ببینید درباره سختی دوران اسارت همین را بگویم که بابا وقتی اسیر شد 103 کیلو وزن داشت اما وقتی برای اولین بار خبری از زنده بودن ایشان در دوران اسارت به ما رسید یعنی هفت ماه بعد از اسارت شان وقتی دوباره عکسی از ایشان به دست ما رسید، وزن بابا نصف شده بود.

در این مدت با هم ارتباط هم داشتید؟تقریبا همان هفت ماه بعد از اسارتش بود که از طریق یک شماره تلگرام به ما پیام داد که من زنده ام خیال تان راحت باشد.

چطور این اتفاق افتاده بود؟جزییات دقیقش را نمی دانیم.

اما انگار آنها روی بابا یک عمل جراحی سنگین انجام داده بودند که ما باز هم از جزییاتش خبر نداریم، اما برای اینکه بتوانند او را زنده نگه دارند ، او را به یک بخش دیگر فرستاده بودند و در آنجا یک مرد میانسالی مسئولیت مراقبت از بابا را به عهده گرفته بود که بابا ، با این فرد دوست شده بود و از طریق تلفن همراه همان فرد برای ما در تلگرام پیام می فرستاد.

البته به زبان محلی کردی پیام می فرستاد تا کسی جز خود ما متوجه نشود.

پیام هایش خاطرتان است؟بله .

بعد از اینکه ما را از زنده بودن خودش مطمئن کرد ، پیام داد که از بچه ها تقدیر و تشکر کنید که پیگیر کارهای من هستند.

می گفت: ما همه سربازان آقاییم.

به دوستانم سلام برسانید و بگویید کارها را سرصبر انجام بدهند.

حتی بابا یک بار از طریق همین پیام ها ، زمان یکی از عملیات های این گروهک تروریستی را لو داد و ما هم به دوستانش اطلاع دادیم.

می دانستید در کدام منطقه است؟بله در ادلب بود.

ما در این مدتی که نگهبانی ایشان برعهده همان فرد میانسال بود از بابا خبر داشتیم اما یک دفعه این ارتباط قطع شد و پانزدهم بهمن 1395 هم که بابا را شهید کرده بودند اما ما نمی دانستیم تا اینکه چهار ماه بعد از شهادت ایشان بالاخره تبادل به نتیجه می رسد و آنها پیکر بابا را تحویل نیروهای ایرانی می دهند.

اما چون بابا زیر شکنجه شهید شده بود، شناسایی اش خیلی سخت بود، بینی اش شکسته بود، سرش شکسته بود، دست ها شکسته بودند، آنها خیلی بابا را اذیت کرده بودند آخرش هم با دوتا گلوله که یکی به قفسه سینه و یکی به قلبش خورده بود او را شهیدکرده بودند.

شما برای شناسایی پیکر ایشان رفتید؟وقتی پیکر بابا به تهران رسیده بود اول عمویم رفت بعد ما رفتیم معراج شهدا.

دقیقا مدت اسارت پدر شما چقدر بوده؟14 ماه و 15 روز.

فهمیدید که چرا بعد از این همه مدت اسارت ، ایشان را شهید کردند؟ما روایت های مختلفی از دلایل شهادت ایشان شنیدیم.

یکی ازهمرزمانش که با او اسیر شده بود گفت که ما در یک موقعیتی موفق به فرار شدیم اما در طول مسیر حاجی زخمی شد و دوباره اسیر شد اما من فرار کردم و او را بعد از اسارت مجدد، شهید کردند.

ایشان از روزهای اسارت پدر و شکنجه های مداومشان هم خاطرات زیادی را برای ما تعریف کرد، مثلا گفت که همان روز اول آنها را آنچنان کتک زده بودند که فک پدر شکسته بود، یا مثلا می گفت که در چند ماه اول اسارتشان ، آنها در یک اتاقک یک متر و نیمی گذاشته بودند و تنها در ساعت هایی که آفتاب خیلی داغ بود از این اتاقک بیرون می آوردند و چندساعت زیر آفتاب داغ سوریه نگه می داشتند.

وقتی این همه شکنجه را که پدر تحمل کرده مرور می کنید ناراحت نمی شوید؟واقعیتش این است که پدر من واقعا یک انسان شجاع و صبور بود که این همه مدت در اسارت دوام آورد.

وجود پدر افتخار ماست، پدر همیشه یک جمله داشت و می گفت اگر می خواهید کاری را انجام بدهید فقط برای رضای خدا باشد ، می گفت هر قدمی که برمی دارید برای رضای خدا باشد.

ما هم همیشه با خودمان می گوییم که او برای رضای خدا رفت و این سرنوشت نصیبش شد، شهادت هم که نصیب هر بنده ای نمی شود.

همسر شهید: من وقتی خبر شهادت حاج فریدون را شنیدم یاد حرفهای روزهای قبل از ازدواجمان افتادم ، موقعی که ایشان به خواستگاری ام آمده بود.

آن موقع به من گفت که من یک نظامی هستم، یک پاسدار هستم، برای دفاع از اسلام، برای دفاع از کشور هرجایی باشد می روم و جانم را هم در این راه می دهم.

من وقتی خبر شهادت را شنیدم ، دیدم او به اعتقاداتش که از روز اول زندگی همراهش بود همیشه پایبند بود و در این راه جانش را هم داد.

حقیقتش را بگویم الان من و بچه ها خیلی دلتنگش می شویم جایش بین ما خالی است اما وقتی با خودمان فکر می کنیم که به آرزوی قلبی اش رسیده و با افتخار شهادت از دنیا رفته ، ته دلمان خوشحال می شویم که پیش خدا اینقدر عزیز بوده.


کلید واژه ها: سوریه - شهادت - شهید - مدافع حرم - احمدی - استان کرمانشاه - همسر - مسلمان - زنده - ایران - مدافع - فرزند - همیشه - استان - تلویزیون - کرمانشاه - خانواده - ایرانی - اعتراض - داستان - اخبار - گزارش - انسان - وظیفه - شکنجه - جنایت - امنیت - لباس - اسیر - عادت

آخرین اخبار سرویس:
زمان سخنرانی نوروزی رهبر انقلاب اعلام شد

محمد حسین مصطفوی پیامدهای پیوستن به FATF

رحمت عباس تبار ,خسرو محمد حسین پور عملیات انفال(نسل کشی کردهای عراق) و رژیم بعث

سعید سیدحسینی، سجاد نجفی فقه الواقع و نقش آن در بیداری اسلامی

صفحه نخست روزنامه های امروز کشور

حسن اسماعیل پور نیازی شهرت قضایای ارزشی و یقینی بودن آنها

گر پدر رفت، تفنگ پدری هست هنوز

رضا گلزار هم مجری تلویزیون می شود؟

محمدحسین صاعد رازی شیوه مطلوب در نظریه پردازی علمی قرآن با تأکید بر علوم انسانی

رییس جمهوری پولی برای پیامک سال نو پرداخت نمی کند

شیرین زارع پور پیوست فرهنگی در فضای مجازی و تولیدات فرهنگی

امیر موسوی: پدافند هوایی با جدیت از کشور دفاع می کند

مجمع تشخیص مصلحت ورودی به موضوع تخلفات احمدی نژاد نداشته است

مصطفی صادقی نگاهی به کتاب احتجاج ‏

تظاهرات در اعتراض به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری زودهنگام در ونزوئلا

فریده محمد علی پور گسترش افراطی گری در جهان، شناخت بنیادها و زمینه ها

قاضی زاده در گفت وگو با فارس: مردم از دولت می خواهند که کاری به کارشان نداشته باشند و امیدی به انجام کار از سوی دولت ندارند

فارس خبر می دهد پایان نافرجام نشست 8 ساعته تعیین مزد کارگری/ کارگران و کارفرمایان توافق نکردند

هشت ساعت مذاکرات مزدی بدون نتیجه خاتمه یافت/ادامه گفتگوها به ظهر یکشنبه موکول شد

علی اوسط باقری جایگاه زیدبن علی در علوم قرآن و تفسیر

عکس/ لیستی از برندهای معروف ایران

اثر خوشحال کردن دیگران در صحنه های هراس سخت ترین روزها

نحوه صحیح امر به معروف از زبان امام حسن عسکری(ع)

مصطفی عزیزی علویجه ,سیدحسین شاهچراغ روش‎شناسی علامه امینی در نقد سلفیت

آمریکا بزرگترین ناقض حقوق ملت ها/ اقدامات ضد ایرانی مقامات آمریکایی ریشه در ضعف و ناتوانی این کشور دارد

حسین جدی، ابراهیم اقبال درنگی در مکی یا مدنی بودن سوره عادیات

تحول همه جانبه در تحویل سال

سیامک باقری چوکامی اشاعه مصرف گرایی فرهنگی جنگ نرم بی مقاومت

3 روایت موازی از خشونت

سارا زمانی رنجبر گرمرودی ,سیدابوالفضل رضوی روش شناسی تاریخ نگاری مسعودی در کتاب التنبیه و الاِشراف

عکس/ روسیه در آستانه انتخابات ریاست جمهوری

متن حکم قطعی «حمید بقایی» منتشر شد +متن کامل

علی آدمی، نیما رضایی بررسی تحول در گفتمان های امنیتی-نظامی مطرح در جهان اسلام با استفاده از نظریه تحلیل گفتمان ‏‏لاکلاو و موفه‏

رحیم مشایی بازداشت شد

به خاطر حرف هایی که گوش نکردید

کرم سیاوشی، رمضانعلی بیگدلی بازکاوی مقصود از قتل نفس در آیه فَاقْتُلُوا أنْفُسَکُمْ (بقره: 54)

نقش مهم رایزن اقتصادی در سفارتخانه ها چیست؟

فعالان میراث فرهنگی خواستار توجه به میراث فرهنگی خوزستان شدند

دولت لایحه جامع نظام انتخابات را به مجلس ارائه کند

عباس احمدی سعدی عنصر توجیه در نظریه معرفت شناسی افلاطون

اصول 22 گانه فرماندهی در «ارتش حزب الله» به روایت «مهدی باکری»

دولت الکترونیک از فساد، رانت و زیرمیزی جلوگیری می کند

توضیح رنجبرزاده درباره اشتباه در تلفظ «لوور»

شرایط و معیارهای «رجل سیاسی ـ مذهبی» برای ریاست جمهوری

کارشناسان یونسکو خواستار اصلاح پرونده جهانی راه آهن ایران شدند

طرح کسرخدمت ایثارگران با سابقه 28 و 29 ماه در سال 97 هم ادامه دارد

نوروز را با یک هدیه سرخ شروع کنید + جزییات

پاسخ مشاور احمدی نژاد به سرمقاله کیهان: آقای شریعتمداری ما انگلیسی هستیم یا شما؟

واکنش به یک ادعا درباره روحانی

شمخانی: ایران هیچ گونه تغییر و تفسیری را که محدود کننده برجام باشد نمی پذیرد

جزییات سخنرانی نوروزی رهبر انقلاب در حرم رضوی

وزیر دفاع تونس:برگزاری انتخابات یکی ازعلل تمدید حالت فوق العاده بود

علی اصغر آخوندی بازشناسی کارکردهای تفسیری فاصله

سیدحامد نیازی تحلیل روش شناختی و محتوایی تاریخ نگاری طبرسی با تکیه بر إعلام الوری بأعلام الهدی

روسیه: برجام تکمیل است

ثبت 64 وقف جدید به ارزش بیش از 5 میلیارد تومان در خراسان شمالی

اقدام قاطع مدیرعامل جدید شرکت مخابرات در قطع همکاری با مشاوران خارجی قابل تقدیر است/ عملکرد مهندس صدری فتح باب خوبی است و باید الگوی سایر مدیران باشد

تفاوت سنی مشهود آقای بازیگر و همسر دومش/عکس

لایحه بودجه 97 نسبت به لوایح سال های گذشته، عدالت محورتر بود

پیامدهای نگاه غلط به مسأله اشتغال

آیت الله ایمانی استعفا نداده است

تصمیم جدید آمریکا خشم چین را برانگیخت

اولین راهپیمایی ضد دولتی به شکل تهاجمی با ابتکار چه کسی بود؟

اسماعیل سلطانی بیرامی، مریم شمخانی نشانگرها و حکمت های حذف جواب شرط در قرآن کریم

نشست جداگانه وزیر کار با نمایندگان کارگری

آغاز اجرای طرح شهر دانش دانشگاه تهران از سال 97

تصمیمات مهم اقتصادی که می شود در 97 گرفت/این استعفای یک فرد نیست/ پیچیدگی تعریف رجل سیاسی/توصیه های 29 سال پیش امام (ره) به جریان های سیاسی

محمدصادق تقی زاده طبری ,آسیه گنج خانی جایگاه حکمت در نظام فکری و مدل حکومتی فارابی

دلتنگی های مادرانه در آستانه نوروز

جرآت پیاده روی در این مسیر

کشف حجاب خانم بازیگر و خداحافظی از بازیگری!

بهترین زمان برای پذیرش توبه

آیا میان نصب تجهیزات نظارتی CTBT و ترور دانشمندان هسته ای ارتباطی وجود دارد؟ +عکس

محمد خامه گر نگاهی به چگونگی نزول سوره های قرآن کریم

نیلی احمدآبادی در گفت وگو با فارس خبر داد آغاز اجرای طرح شهر دانش دانشگاه تهران از سال 97

برچیدن بساط 8 کارتل بزرگ اقتصادی در شهرداری/تقاضای رشوه از یک سوم ارباب رجوعان

پرونده های جدید زمین خواری در کمیسیون اصل 90/ بررسی معوقات بانکی

عبدالرفیع رحیمی ,مسعود آدینهوند بررسی آراء و افکار مادلونگ درباره فرقه اسماعیلیه از آغاز تا تأسیس دولت فاطمیان

برخی شغل ها برای روحانیت ممنوعه است و روحانی با مدرک طلبگی حق ندارد به آن شغل ها مشغول شود

7 نکته درباره فیلترینگ احتمالی تلگرام

مجموعه پیام تسلیت درگذشت عمو

مشایی و بقایی عوامل انگلیس هستند

از زلزله، داعش و نجومی بگیرها ننویسید تا ممنوع القلم نشوید!

پشت پرده استعفای شهردار تهران در آستانه سال نو چیست؟!

گاهی در مجمع نظری مخالف رهبری می دهیم/ برخی اعضای مجمع، مخالف عضویت احمدی‎ نژادند

حاجی فیروز های تحصیل کرده

27 درصد از اعضای هیات علمی وزارتخانه های بهداشت و علوم زن هستند

تصاویر/ سقوط و برخورد یک هواپیما با منزل مسکونی در فیلیپین

واکنش احمدی نژاد به بازداشت مشایی

پیام توییتری رییس پیشین اف بی آی به ترامپ

گل دوم هیرنفین به اوترخت توسط قوچان نژاد

واکنش سفیر ایران در لندن به خبری درباره ارتباط میان مشایی و همسر دکتر فاطمی

10 مقصد بکر داخلی برای سفرهای نوروزی

امنیت سیستم عامل آی او اس به خطر افتاد!

نشست خصوصی وزیرکار با نمایندگان کارگری برای حداقل دستمزد 97

سعید راد در کنار همسر دومش

انتخابات ریاست جمهوری روسیه آغاز شد

واکنش بعیدی نژاد به انتشار خبر ارتباط میان مشایی و همسر وزیر خارجه مصدق

ابلاغ قانون بودجه 97

محمد نقیب زاده کاربرد فعل و ضمیر جمع ما برای خدای یکتا در قرآن

روایت تکان دهنده اسارت 410 روزه مدافع حرم ایرانی در سوریه

روایت تکان دهنده اسارت 410 روزه مدافع حرم ایرانی در سوریه