مطالب مرتبط:
حاجی‎دلیگانی: چرا مردم را اذیت می کنید؟
«مردم چرا به سینما می روند؟» رونمایی شد
«علیرضا تابش» در مراسم رونمایی از کتاب «مردم چرا به سینما می روند»: گفت وگوها منجر به ارتقای فرهنگی سینما شود
«مردم چرا به سینما می روند؟»
مردم چرا به سینما می روند؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 22 آذر 1396 ساعت 17:502017-12-13سياسي

چرا مردم باید روزنامه های کپی شده را بخوانند؟


نشست «اقتصاد مطبوعات چاپی در عصر دیجیتال» امروز (22 آذر ماه) با حضور سیف الله یزدانی مدیرمسؤول روزنامه عصر اقتصاد، مجتبی سادات مدیر گروه رسانه ای نبات، - نشست اقتصاد مطبوعات چاپی در عصر دیجیتال امروز (22 آذر ماه) با حضور سیف الله یزدانی مدیرمسؤول روزنامه عصر اقتصاد، مجتبی سادات مدیر گروه رسانه ای نبات، محمد حیدری دبیر انجمن مدیران رسانه در پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات برگزار شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، در ابتدای این نشست سیف الله یزدانی با طرح این پرسش که عصر دیجیتال در دنیای اینترنت خطری برای مطبوعات است یا خیر؟ اظهار کرد: واقعیت این است که ما عصر دیجیتال را مانند هر پدیده دیگری کاملا تقلیدی دنبال می کنیم و با ریشه یابی دقیقی دنبال یکسری علوم نمی رویم.

زمانی که یک پدیده را درست نشناسیم، ارزیابی ما هم احساسی و ظاهربینانه است.

او ادامه داد: ما جلسه مدیرمسؤولان را با دو وزیر جدید داشتیم و من از آنها پرسیدم ماموریت و وظایف مطبوعات چیست و اغلب آنها وظیفه مطبوعات را تنها آگهی و اخبار می دانستند.

مدیرمسؤول روزنامه عصر اقتصاد ادامه داد: ما علم و حکمت و آمار و اطلاعات را به عنوان دانش داریم به همین دلیل هر کسی که وارد مجموعه روزنامه عصر اقتصاد می شود برای این دوره کار آموزی در نظر گرفته ایم.

چون اطلاعات افرادی که وارد کار می شوند ضعیف است.

من برای این کارآموزان بیست چهار خدمت و چهار روش برای کسب درآمد از بنگاه ها را فهرست کرده ام.

در واقع برای ما اطلاعات و تبلیغات مد نظر نیست.

او به تحولات تکنولوژی اشاره کرد و ادامه داد: زمانی که پدیده های جدیدی ایجاد می شود ما با آنها احساسی و با شوک مواجه می شویم.

عصر فعلی را شتاب تاریخ می گویند.

برای مثال در یک کارخانه نخ ریسی در عصر قاجار، تحولات تکنولوژی 102 یک بار اتفاق می افتد.

اما در جنگ جهانی اول 50 سال یک بار و در جنگ جهانی دوم 20 سال یک بار می شود.

در حال حاضر نیز تحولات تکنولوژی شش ماه یک بار شده است.

اما در آی تی 45 روز یک بار ما با تغییر و تحولات روبه رو هستیم.

یعنی ما اگر ما از بازار آی تی 45 روز غفلت کنیم با پدیده های غیر مترقبه ای مواجه می شویم.

یزدانی اضافه کرد: تحولات تکنولوژی حساب توان دار است؛ یعنی اگر یک روز عقب بیفتید فاصله تو با تکنولوژی صد سال خواهد شد.

بر روی تعارضات میان عصر دیجیتال و مطبوعات باید مطالعه عمیقی شود و می توان درباره این تعرضات یک کتاب هزار صفحه ای ایجاد کرد.

مدیر مسؤول روزنامه عصر اقتصاد به دستگاه های چاپ مطبوعات اشاره کرد و گفت: ما در حال حاضر با دستگاه هایی چاپ می کنیم که روزنامه های محلی هند از این دستگاه ها استفاده می کنند.

این در حالی است که دستگاه چاپ در آلمان می تواند در حین چاپ کردن تیتر عوض کند.

سرعت دستگاه های ما به شکلی است که روزانه 30 یا 40 هزار نسخه چاپ می شود و دلیل کم بودن آن ناکارآمدی دستگاه های چاپ است.

یزدانی بیان کرد: مصرف ما 200 سال از تولید جلوتر است و کالاهایی که تولید می کنیم برای استفاده دهه 30 و یا 40 است.

ما می گوییم که از تولید ملی مصرف کنید، در حالی که الگوی مصرف ما از شانزلیزیه پاریس هم بالاتر است.

به نظرم رهبر معظم انقلاب برای نام گذاری سال ها با عناوین اقتصادی کار هوشمندانه ای انجام دادند و اینکه اولین سال را اصلاح الگوی مصرف نام گذاری کردند.

او با بیان اینکه ما برای مواجه با عصر دیجیتال آمادگی نداریم، اظهار کرد: جمعیت 65 میلیونی کره جنوبی برای روزنامه هایش 15 میلیون تیراژ دارد؛ این در حالی است که بیشترین کاربر اینترنتی دنیا نیز متعلق به کره است یعنی 70 درصد از مردم ما کاربر اینترنتی هستند.

همچنین در همین شرایط عصر دیجیتال تیراژ سه روزنامه اول ژاپن نزدیک به 20 میلیون نسخه است.

پس چرا خطری برای مطبوعات آنها به وجود نمی آید؛ بنابراین باید بگوییم ما آمادگی ورود به این فضا را نداشتیم.

مدیر مسؤول روزنامه عصر اقتصاد اضافه کرد: الوین تافلر کتابی به نام شوک آینده دارد و از نظر او شوک آینده یک نوع مریضی روانی است.

در واقع تغییرات آینده برای ما یک شوک است و همه ما از تغییر می ترسیم و می خواهیم در گذشته و احساسات نوستالژیک خود بمانیم.

ما هویتمان را در گذشته تعریف می کنیم که خطرناک است.

ما بلد نیستیم که از تغییر بهره برداری کنیم و این مشکل ماست.

او با اشاره به وضعیت مطبوعات در کشورهای ژاپن و کره بیان کرد: اگر ما معتقد باشیم که عصر دیجیتال خطری ذاتی برای مطبوعات چاپی است باید برای ژاپن و کره هم باشد.

من معتقدم که می توانیم مطالعه کنیم و آمیزش بین عصر دیجیتال و چاپ را سرعت دهیم.

مدیر مسؤول روزنامه عصر اقتصاد با اشاره به شروع بدبختی های مطبوعات در عصر دیجیتال اظهار کرد: زمانی که خبرگزاری ها سایت زدند و امکان کپی کردن ایجاد شد، بدبختی های ما در عصر دیجیتال شروع شد.

زمانی که این سایت ها به وجود آمدند کپی و پیست کردن ایجاد شد.

پس چرا زمانی که می دانیم روزنامه های ما کپی شده است مردم باید آنها را بخوانند.

برخی روزنامه های ما مطلب چاپ می کنند تا بتوانند آگهی بگیرند؛ بنابراین زمانی که این فضا در مطبوعات ما حاکم باشد عصر دیجیتال به آن لطمه خواهد زد.

یزدانی اضافه کرد: ما 14 روزنامه اقتصادی داریم که میانگین هر کدام از آنها 16 صفحه است و در مجموع 320 صفحه منتشر می کنند اما ما می توانیم تمام مطالب را در 32 صفحه چاپ کنیم بدون اینکه مطلبی کم بشود در واقع برخی روزنامه های ما فقط عکس، تیتر و لید را عوض می کنند.

ما در بازار ثبت بازار را داریم که به هیچ صنف و هنری دلبسته نیست و هرجا که سودی داشته باشد به آن سمت می رود.

در واقع یک نو کیسه گی و صفته بازی وارد مطبوعات شده است و روزنامه نگاران حرفه خود را قبول ندارند و تنها می خواهیم یک روزنامه ای تولید کنیم تا برندی بشویم و آگهی بگیرم.

ما در حرفه مطبوعات تعصبی نداریم و ما در نو کیسه گی مطبوعات به سرنوشتی دچار می شویم که در هیچ جای دنیا این اتفاق نخواهد افتاد.

او با بیان اینکه ما در گذشته شش روزنامه داشتیم اظهار کرد: ما زمانی شش روزنامه داشتیم که مخاطبانی دارا بودند و در حال حاضر 180 روزنامه در کشور چاپ می شود بنابر این در حال حاضر خواننده ما کم نشده است.

اگر تمام روزنامه ها به جز همشهری را نگاه کنیم متوجه می شویم هیچ روزنامه ای به تیراژ 50 هزار نسخه نمی رسد.

روزنامه همشهری هم به دلیل نیازمندی هایش تیراژ مناسب دارد.

یزدانی با ارائه پیشنهاداتی به روزنامه ها بیان کرد: یک روزنامه 16 صفحه ای اگر روزانه 20 هزار نسخه فروش داشته باشد می تواند بدون یارانه و آگهی به کار خود ادامه دهد؛ البته این روزنامه باید مطالب تولیدی داشته باشد و مطمئن باشد که 20 هزار نسخه را می فروشد.

او اضافه کرد: از نظر من اصل عصر دیجیتال برای مطبوعات ما خطرناک نیست و مسائلی که برای مطبوعات ما خطرناک است نگرانی از تغییر، کارهای ساده و دم دستی است.

به نظر من هنوز چاپ روزنامه در کشور ما مستند است در واقع عصر دیجیتال برای ما خطری ندارد مگر اینکه با ناتوانی ما آن را ایجاد کنیم.

یزدانی به روزنامه نگاران پیشنهادی ارائه کرد و گفت: به نظر من اگر روزنامه نگاران مطبوعات چاپی یک هفته در فضای سایبری حضور نداشته باشند، خواهند دید که چه بلایی سر فضای سایبری می آید.

60 درصد قدرت این فضا برای روزنامه هاست.

محمد حیدری با ارائه آماری از فروش مطبوعات در کشور اظهار کرد: اگر روزنامه ها 20 هزار نسخه فروش داشته باشند، ماهانه 150 میلیون هزینه خواهند داشت و 240 میلیون نیز فروش می کنند.

اما این اتفاق در کشور ما نمی افتد چون تیراژ 309 روزنامه ما 800 هزار نسخه است و کل روزنامه های کشور 30 تا 40 درصد فروش دارند.

ما عقب تر از دنیا در حوزه دیجیتتال هستیم که بخش عظم آن به سیاست دولت برمی گردد و بخش دیگر نیز به فرهنگ عامه مردم مربوط است.

او ادامه داد: فرهنگ مصرف ما به روز است اما ایراداتی دارد.

عصر دیجیتال در حوزه رسانه به شبکه های اجتماعی ختم شده است.

8027 پروانه برای فعالیت رسانه ها صادر شد که 2003 پروانه برای سایت و خبرگزاری هاست و 5702 پروانه برای رسانه های مکتوب صادر شده است.

همچنین از میان 5702 رسانه 302 روزنامه، 1091 هفته نامه، 611 دوهفته نامه، 466 ماه نامه، 224 دو ماهنامه، 1706 فصلنامه،491 دو فصلنامه و 34 سالنامه هستند.

همچنین ما 3754 رسانه سراسری داریم که 395 منطقه ای، 1202 استانی و 251 عدد آن محلی محسوب می شوند.

دبیر انجمن مدیران رسانه به وضعیت چاپ مطبوعات اشاره کرد و گفت: از فرودین 96 تا مهر 5702 رسانه داشتیم که تنها 3427 عدد از آنها اعلام وصول شده اند.

از مهر 96 با افزایش قیمت کاغذ از 5702 رسانه 1975 رسانه اعلام وصول کرده اند.

همچنین از میان 1975 رسانه تنها 300 رسانه مکتوب در کیوسک های قرار دارند و بقیه رسانه ها پنج نسخه چاپ می کنند تا بتواند اعلام وصول کنند.

او با اشاره به ظهور شبکه های اجتماعی اظهار کرد: با پررنگ شدن شبکه های اجتماعی ما تصور می کردیم خطری برای خبرگزاری و ها و سایت ها به وجود می آید به دلیل اینکه ویژگی هایی شبیه به سایت ها داشتند.

ما کم کم از تولید خبر به سمت نمایش خبر رفتیم و شبکه های اجتماعی یک اتفاق جدیدی بودند که جامعه رسانه ای ما آمادگی ورود به این دنیا را نداشتند.

حیدری به ویژی های فضای شبکه های اجتماعی اشاره کرد و گفت: شبکه های اجتماعی خطوط قرمز ندارند، بدون هزینه هستند، به راحتی از فیلتر عبور می کنند به همین دلیل استقبال از این فضا شکل گرفته است.

او به برگشت خوردن نسخه های روزنامه های چاپی اشاره و اظهار کرد: استاندارد روزنامه برگشتی ما در ایران 30 تا 40 در گذشته بود؛ یعنی بسیاری از رسانه ها حتی پیش فروش می کردند و در بعضی از حوزه ها برگشتی روزنامه صفر بود اما در حال حاضر وضعیت متفاوت شده است.

ادامه دارد.


کلید واژه ها: عصر دیجیتال - روزنامه - مطبوعات - اقتصاد - تکنولوژی - دیجیتال - مدیر - اطلاعات - پدیده - رسانه - تغییر و تحولات - دنیای اینترنت - جنگ جهانی دوم - جنگ جهانی اول - جهانی - امروز - آی تی - پژوهشگاه - جدید - ارتباطات - کارخانه - تبلیغات - اینترنت - نخ ریسی - واقعیت - برگزار - مطالعه - مدیران - تاریخ - درآمد

آخرین اخبار سرویس:
عکس یادگاری رییسان مجالس کشورهای اسلامی

سازمان های مردم نهاد حد فاصل ملت و دولت عمل می کنند

فلسفه تفاوت های جنسیتی از منظر عدل الهی -بخش اول مؤلفه های عدل الهی

ایجاد جریان تکفیری داعش برای اسلام هراسی در اروپا بود

جمهوری کنگو به اوپک ملحق می شود

پازلی به اسم نفوذ به کام براندازان در ایران

چیستی عدل - بخش اول تعاریف عدل در مکاتب بشری

آخرین وضعیت زندانی شدن بقایی

سیر تحول و تکامل فقه سیاسی در ادوار تطور فقه سیاسی شیعه - بخش اول رویکردهای متفاوت به تاریخ فقه سیاسی

استعفای نخست وزیر جدید جمهوری چک

رضا اسدی فرد، امین چوخاچی زاده مقدم، مهدی گودرزی الگویی برای دسته بندی و مطالعه عوامل موثر بر موفقیت شبکه های همکاری بین المللی

شیرین کمالی فاصله فعالان حوزه زنان با آسیب های اجتماعی این حوزه

عکس/مه غلیظ در شهر شانگهای چین

علائم قساوت قلب و راه های رهایی از آن از زبان قرآن

نگاهی مقایسه ای به دو بار فرار شاه از کشور؛ آیا محمدرضا پهلوی امیدوار بود به ایران بازگردد؟

رابطه حقوق بشر و انسان شناسی - بخش اول چگونگی رابطه حقوق بشر و انسان شناسی

بازسازی یک عکس نوستالژی 2 بازیگر طنز مشهور

واکاوی معیار تشخیص جنسیت دوجنسه ها در فقه مذاهب اسلامی با رویکرد روایی - بخش اول روایات آفرینش زن از دنده مرد در منابع شیعی

اعتیاد اولویت نخست آسیب های اجتماعی / گل نسل جوان را تهدید می کند

7 دلیل برای این که بیشتر سراغ دندانپزشک خود را بگیرید!

آشوب در دل مهندسان

حکام قابل نقد هستند/تیم احمدی نژاد در پی چیست؟/چگونه تلگرام را بی اثر کنیم؟/تریبون دارانی که بخشی از مشکل می شوند

نتایج انحصار در فضای مجازی

لایحه ابطال قوانین اروپایی در انگلیس تصویب شد

نیاز 4 بیماری خاص جدید به تخصیص منابع

بازگشت اولین انسان منجمد به زندگی در دهه آینده!

تصاویر/ قرآن کشتی مطلا

تذکرات فراوان نمایندگان به مسئولان اجرایی

سیاست دفاعی و امنیتی آلمان در دوره پس از جنگ سرد: از راهبرد ملی تا مسئولیت منطقه ای و بین المللی - بخش اول پایان جنگ سرد و تحول در سیاست دفاعی و امنیتی آلمان

مادری که پسر شهیدش، صدایش می کرد

کمبود متخصص در حوزه استارت آپ ها

عکس نوشته هایی در مورد خدا (5)

عارف راهبردش را در برابر انتقادات تشریح کرد/ سکوت و فحش خوری

مشکل، فیلتر تلگرام نیست

افشای تخلفات شهرداری ؛ دستی که نجفی از قالیباف رو کرد

اعتیاد در تهران؛ تصمیمات مهمی در راه است

خدا کیست؟ سؤالی کفرآمیز یا خداشناسانه؟

نمی توانستم هیچ کس را درک کنم!

حکام قابل نقد هستند

زیبا کلام به صدیقی نوشت؛ مقایسه بودجه دانشگاه ها و نهادهای مذهبی

تذکرات فراوان نمایندگان به مسئولان اجرایی

معیشت تک ماده ای!

ساز و کار پایش سیاست ارتقای سلامت اداری و مقابله با فساد

محمد نقی زاده، مهدی اوجانی، سهراب آقازاده، عاطیه صفردوست، کامیار غفاریان اولویت بندی چالش های توسعه و موفقیت شرکت های زایشی در حوزه زیست فناوری

عزاداری به یاد قربانیان سانچی

کیک گرانقیمت عروسی نزدیکان مقام قزاقستانی

بررسی سند راهبرد امنیت ملی آمریکا

پایان و آغاز دوباره

وزارت بهداشت:ادعای قصورپزشکی درمورد درمان یکی ازمقامات سیاسی کشور غیرمسئولانه وخلاف است

ترویج مباحث اخلاقی در جامعه در هیچ شرایطی نباید فراموش شود

نمایندگان مجلس برای تصویب مناطق آزاد همکاری کنند/ 60 سال پیش هم منطقه آزاد بوشهر در دستور کار بوده است

حضور نماینده رییس جمهور صربستان در مراسم امضای دفتر یادبود جانباختگان حادثه کشتی سانچی در بلگراد

خَلق سازوکارهای قانونی برای اعطای حقوق های نجومی!

خاطرات یکی از محافظان هاشمی

هجوم مدعیان اخلاق به روحانی با استناد به تحریف خودساخته و تکرار یک دروغ

بیانیه انتقادی حزب اتحاد ملت ایران منطقه همدان در مورد عملیات تخریبی شهرداری در محله کبابیان شهر همدان

آسیب های اجتماعی در یزد متأثر از پدیده مهاجرت است

سنتی هایی که مدرن شدند

همکاری های پارلمانی ایران و ارمنستان گسترش می یابد

تصاویر/ گرامیداشت ابوذر نظامی در بوشهر

زنا چیست؟ (تعریف انواع زنا)

تنها بازمانده نسل قدمای ایلات جنوب شرق زاگرس خاموش شد

مسئولین باید پیگیر سانحه نفتکش سانچی باشند

آب بازی دیدنی ببرها

فرزند شهید هاشمی نژاد : منافقین سرمایه های فکری انقلاب را از نظام گرفتند

دبیر کل سازمان ملل: برجام باید حفظ شود

دوچرخه از یک خواب آمد

دولت جمهوری چک استفعا می دهد

اصول و نحوه انتخاب کفش عروس

سناتور ارشد آمریکایی: نمی توان برنامه موشکی ایران را در برجام گنجاند

توجه ویژه به نوسازی ناوگان آتش نشانی در بودجه 97

اسلام طرفدار نشاط در جامعه است

پربیننده ترین اخبار خبرگزاری فارس در 24ساعت گذشته

مسئولین باید پیگیر سانحه نفتکش سانچی باشند

نخبگان نقش جدی در کاهش آسیب های اجتماعی ایفاء کنند/رهبر معظم انقلاب روش استفاده از فضای مجازی را بیان کردند

اعتراض به پیامبر(ص) و هلاکت اعرابی

ملوانی که با اسفناج فرهنگ سازی کرد!

سوال در مورد ستاره جدید سرخ ها/ سروش می شود یا رامین؟

عکس/ ظلم در حق ربیع خواه یعنی ندیدن این صحنه

گزارش وزارت خارجه درباره برجام تقدیم مجلس شد

گذری از ققنوس های آتش نشان تا دلاورنوردان سانچی

به خبر خوب آری می گویم

فرزند شهید هاشمی نژاد : منافقین سرمایه های فکری انقلاب را از نظام گرفتند

لایحه پایان برتری قوانین اروپا در مجلس عوام انگلیس تصویب شد

روایت یک عکس: اینجا بعد از هر نماز باران باریده

دیدار شرکت کنندگان در کنفرانس اتحادیه بین المجالس سازمان همکاری اسلامی با رهبر انقلاب

مطرح کردن بحث عصمت، دور کردن مردم از حقوق اصلی شان است

پاسخ وزارت بهداشت به شایعه قصور پزشکی در درمان آیت الله هاشمی شاهرودی

کمالی نیست که مرد بتواند پیشرفت کند و زن نتواند/ زن های جامعه اگر اصلاح شوند، مردان هم اصلاح می شوند

ائمه معصومین(ع) خط قرمز ما هستند/ مسئولین مشکلات واقعی مردم را حل کنند و برای خودشان مشکل تراشی نکنند

کار افتاده دست یک گاگول!

تصویب لایحه خروج انگلیس از اتحادیه اروپا در مجلس عوام

سفر به مهد گردشگری کویری/ آفریقای ایران پذیرای مسافران است

محدودیت محصوران، کمتر شده است

وزیرعلوم در واکنش به مصوبه اخیر مجلس: محدودیت در افزایش حقوق ، حفظ اساتید را با چالش مواجه می کند

حوزویان به موضوعات فقه فضای مجازی ورود کنند/ ناگزیر از ملی سازی شبکه های اجتماعی در کشور هستیم

آرش ضیایی روشنفکری دینی در بستر جامعه شناسی تاریخی

دو کشتی جنگی ترکیه و یونان در دریای اژه برخورد کردند

گرامیداشت یاد و خاطره شهدای کشتی سانچی

دیدار رییس عقیدتی سیاسی پدافند هوایی بابلسر با مدیرکل تبلیغات اسلامی مازندران

چرا مردم باید روزنامه های کپی شده را بخوانند؟

چرا مردم باید روزنامه های کپی شده را بخوانند؟