مطالب مرتبط:
حاجی‎دلیگانی: چرا مردم را اذیت می کنید؟
«مردم چرا به سینما می روند؟» رونمایی شد
«علیرضا تابش» در مراسم رونمایی از کتاب «مردم چرا به سینما می روند»: گفت وگوها منجر به ارتقای فرهنگی سینما شود
«مردم چرا به سینما می روند؟»
مردم چرا به سینما می روند؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 22 آذر 1396 ساعت 17:502017-12-13سياسي

چرا مردم باید روزنامه های کپی شده را بخوانند؟


نشست «اقتصاد مطبوعات چاپی در عصر دیجیتال» امروز (22 آذر ماه) با حضور سیف الله یزدانی مدیرمسؤول روزنامه عصر اقتصاد، مجتبی سادات مدیر گروه رسانه ای نبات، - نشست اقتصاد مطبوعات چاپی در عصر دیجیتال امروز (22 آذر ماه) با حضور سیف الله یزدانی مدیرمسؤول روزنامه عصر اقتصاد، مجتبی سادات مدیر گروه رسانه ای نبات، محمد حیدری دبیر انجمن مدیران رسانه در پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات برگزار شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، در ابتدای این نشست سیف الله یزدانی با طرح این پرسش که عصر دیجیتال در دنیای اینترنت خطری برای مطبوعات است یا خیر؟ اظهار کرد: واقعیت این است که ما عصر دیجیتال را مانند هر پدیده دیگری کاملا تقلیدی دنبال می کنیم و با ریشه یابی دقیقی دنبال یکسری علوم نمی رویم.

زمانی که یک پدیده را درست نشناسیم، ارزیابی ما هم احساسی و ظاهربینانه است.

او ادامه داد: ما جلسه مدیرمسؤولان را با دو وزیر جدید داشتیم و من از آنها پرسیدم ماموریت و وظایف مطبوعات چیست و اغلب آنها وظیفه مطبوعات را تنها آگهی و اخبار می دانستند.

مدیرمسؤول روزنامه عصر اقتصاد ادامه داد: ما علم و حکمت و آمار و اطلاعات را به عنوان دانش داریم به همین دلیل هر کسی که وارد مجموعه روزنامه عصر اقتصاد می شود برای این دوره کار آموزی در نظر گرفته ایم.

چون اطلاعات افرادی که وارد کار می شوند ضعیف است.

من برای این کارآموزان بیست چهار خدمت و چهار روش برای کسب درآمد از بنگاه ها را فهرست کرده ام.

در واقع برای ما اطلاعات و تبلیغات مد نظر نیست.

او به تحولات تکنولوژی اشاره کرد و ادامه داد: زمانی که پدیده های جدیدی ایجاد می شود ما با آنها احساسی و با شوک مواجه می شویم.

عصر فعلی را شتاب تاریخ می گویند.

برای مثال در یک کارخانه نخ ریسی در عصر قاجار، تحولات تکنولوژی 102 یک بار اتفاق می افتد.

اما در جنگ جهانی اول 50 سال یک بار و در جنگ جهانی دوم 20 سال یک بار می شود.

در حال حاضر نیز تحولات تکنولوژی شش ماه یک بار شده است.

اما در آی تی 45 روز یک بار ما با تغییر و تحولات روبه رو هستیم.

یعنی ما اگر ما از بازار آی تی 45 روز غفلت کنیم با پدیده های غیر مترقبه ای مواجه می شویم.

یزدانی اضافه کرد: تحولات تکنولوژی حساب توان دار است؛ یعنی اگر یک روز عقب بیفتید فاصله تو با تکنولوژی صد سال خواهد شد.

بر روی تعارضات میان عصر دیجیتال و مطبوعات باید مطالعه عمیقی شود و می توان درباره این تعرضات یک کتاب هزار صفحه ای ایجاد کرد.

مدیر مسؤول روزنامه عصر اقتصاد به دستگاه های چاپ مطبوعات اشاره کرد و گفت: ما در حال حاضر با دستگاه هایی چاپ می کنیم که روزنامه های محلی هند از این دستگاه ها استفاده می کنند.

این در حالی است که دستگاه چاپ در آلمان می تواند در حین چاپ کردن تیتر عوض کند.

سرعت دستگاه های ما به شکلی است که روزانه 30 یا 40 هزار نسخه چاپ می شود و دلیل کم بودن آن ناکارآمدی دستگاه های چاپ است.

یزدانی بیان کرد: مصرف ما 200 سال از تولید جلوتر است و کالاهایی که تولید می کنیم برای استفاده دهه 30 و یا 40 است.

ما می گوییم که از تولید ملی مصرف کنید، در حالی که الگوی مصرف ما از شانزلیزیه پاریس هم بالاتر است.

به نظرم رهبر معظم انقلاب برای نام گذاری سال ها با عناوین اقتصادی کار هوشمندانه ای انجام دادند و اینکه اولین سال را اصلاح الگوی مصرف نام گذاری کردند.

او با بیان اینکه ما برای مواجه با عصر دیجیتال آمادگی نداریم، اظهار کرد: جمعیت 65 میلیونی کره جنوبی برای روزنامه هایش 15 میلیون تیراژ دارد؛ این در حالی است که بیشترین کاربر اینترنتی دنیا نیز متعلق به کره است یعنی 70 درصد از مردم ما کاربر اینترنتی هستند.

همچنین در همین شرایط عصر دیجیتال تیراژ سه روزنامه اول ژاپن نزدیک به 20 میلیون نسخه است.

پس چرا خطری برای مطبوعات آنها به وجود نمی آید؛ بنابراین باید بگوییم ما آمادگی ورود به این فضا را نداشتیم.

مدیر مسؤول روزنامه عصر اقتصاد اضافه کرد: الوین تافلر کتابی به نام شوک آینده دارد و از نظر او شوک آینده یک نوع مریضی روانی است.

در واقع تغییرات آینده برای ما یک شوک است و همه ما از تغییر می ترسیم و می خواهیم در گذشته و احساسات نوستالژیک خود بمانیم.

ما هویتمان را در گذشته تعریف می کنیم که خطرناک است.

ما بلد نیستیم که از تغییر بهره برداری کنیم و این مشکل ماست.

او با اشاره به وضعیت مطبوعات در کشورهای ژاپن و کره بیان کرد: اگر ما معتقد باشیم که عصر دیجیتال خطری ذاتی برای مطبوعات چاپی است باید برای ژاپن و کره هم باشد.

من معتقدم که می توانیم مطالعه کنیم و آمیزش بین عصر دیجیتال و چاپ را سرعت دهیم.

مدیر مسؤول روزنامه عصر اقتصاد با اشاره به شروع بدبختی های مطبوعات در عصر دیجیتال اظهار کرد: زمانی که خبرگزاری ها سایت زدند و امکان کپی کردن ایجاد شد، بدبختی های ما در عصر دیجیتال شروع شد.

زمانی که این سایت ها به وجود آمدند کپی و پیست کردن ایجاد شد.

پس چرا زمانی که می دانیم روزنامه های ما کپی شده است مردم باید آنها را بخوانند.

برخی روزنامه های ما مطلب چاپ می کنند تا بتوانند آگهی بگیرند؛ بنابراین زمانی که این فضا در مطبوعات ما حاکم باشد عصر دیجیتال به آن لطمه خواهد زد.

یزدانی اضافه کرد: ما 14 روزنامه اقتصادی داریم که میانگین هر کدام از آنها 16 صفحه است و در مجموع 320 صفحه منتشر می کنند اما ما می توانیم تمام مطالب را در 32 صفحه چاپ کنیم بدون اینکه مطلبی کم بشود در واقع برخی روزنامه های ما فقط عکس، تیتر و لید را عوض می کنند.

ما در بازار ثبت بازار را داریم که به هیچ صنف و هنری دلبسته نیست و هرجا که سودی داشته باشد به آن سمت می رود.

در واقع یک نو کیسه گی و صفته بازی وارد مطبوعات شده است و روزنامه نگاران حرفه خود را قبول ندارند و تنها می خواهیم یک روزنامه ای تولید کنیم تا برندی بشویم و آگهی بگیرم.

ما در حرفه مطبوعات تعصبی نداریم و ما در نو کیسه گی مطبوعات به سرنوشتی دچار می شویم که در هیچ جای دنیا این اتفاق نخواهد افتاد.

او با بیان اینکه ما در گذشته شش روزنامه داشتیم اظهار کرد: ما زمانی شش روزنامه داشتیم که مخاطبانی دارا بودند و در حال حاضر 180 روزنامه در کشور چاپ می شود بنابر این در حال حاضر خواننده ما کم نشده است.

اگر تمام روزنامه ها به جز همشهری را نگاه کنیم متوجه می شویم هیچ روزنامه ای به تیراژ 50 هزار نسخه نمی رسد.

روزنامه همشهری هم به دلیل نیازمندی هایش تیراژ مناسب دارد.

یزدانی با ارائه پیشنهاداتی به روزنامه ها بیان کرد: یک روزنامه 16 صفحه ای اگر روزانه 20 هزار نسخه فروش داشته باشد می تواند بدون یارانه و آگهی به کار خود ادامه دهد؛ البته این روزنامه باید مطالب تولیدی داشته باشد و مطمئن باشد که 20 هزار نسخه را می فروشد.

او اضافه کرد: از نظر من اصل عصر دیجیتال برای مطبوعات ما خطرناک نیست و مسائلی که برای مطبوعات ما خطرناک است نگرانی از تغییر، کارهای ساده و دم دستی است.

به نظر من هنوز چاپ روزنامه در کشور ما مستند است در واقع عصر دیجیتال برای ما خطری ندارد مگر اینکه با ناتوانی ما آن را ایجاد کنیم.

یزدانی به روزنامه نگاران پیشنهادی ارائه کرد و گفت: به نظر من اگر روزنامه نگاران مطبوعات چاپی یک هفته در فضای سایبری حضور نداشته باشند، خواهند دید که چه بلایی سر فضای سایبری می آید.

60 درصد قدرت این فضا برای روزنامه هاست.

محمد حیدری با ارائه آماری از فروش مطبوعات در کشور اظهار کرد: اگر روزنامه ها 20 هزار نسخه فروش داشته باشند، ماهانه 150 میلیون هزینه خواهند داشت و 240 میلیون نیز فروش می کنند.

اما این اتفاق در کشور ما نمی افتد چون تیراژ 309 روزنامه ما 800 هزار نسخه است و کل روزنامه های کشور 30 تا 40 درصد فروش دارند.

ما عقب تر از دنیا در حوزه دیجیتتال هستیم که بخش عظم آن به سیاست دولت برمی گردد و بخش دیگر نیز به فرهنگ عامه مردم مربوط است.

او ادامه داد: فرهنگ مصرف ما به روز است اما ایراداتی دارد.

عصر دیجیتال در حوزه رسانه به شبکه های اجتماعی ختم شده است.

8027 پروانه برای فعالیت رسانه ها صادر شد که 2003 پروانه برای سایت و خبرگزاری هاست و 5702 پروانه برای رسانه های مکتوب صادر شده است.

همچنین از میان 5702 رسانه 302 روزنامه، 1091 هفته نامه، 611 دوهفته نامه، 466 ماه نامه، 224 دو ماهنامه، 1706 فصلنامه،491 دو فصلنامه و 34 سالنامه هستند.

همچنین ما 3754 رسانه سراسری داریم که 395 منطقه ای، 1202 استانی و 251 عدد آن محلی محسوب می شوند.

دبیر انجمن مدیران رسانه به وضعیت چاپ مطبوعات اشاره کرد و گفت: از فرودین 96 تا مهر 5702 رسانه داشتیم که تنها 3427 عدد از آنها اعلام وصول شده اند.

از مهر 96 با افزایش قیمت کاغذ از 5702 رسانه 1975 رسانه اعلام وصول کرده اند.

همچنین از میان 1975 رسانه تنها 300 رسانه مکتوب در کیوسک های قرار دارند و بقیه رسانه ها پنج نسخه چاپ می کنند تا بتواند اعلام وصول کنند.

او با اشاره به ظهور شبکه های اجتماعی اظهار کرد: با پررنگ شدن شبکه های اجتماعی ما تصور می کردیم خطری برای خبرگزاری و ها و سایت ها به وجود می آید به دلیل اینکه ویژگی هایی شبیه به سایت ها داشتند.

ما کم کم از تولید خبر به سمت نمایش خبر رفتیم و شبکه های اجتماعی یک اتفاق جدیدی بودند که جامعه رسانه ای ما آمادگی ورود به این دنیا را نداشتند.

حیدری به ویژی های فضای شبکه های اجتماعی اشاره کرد و گفت: شبکه های اجتماعی خطوط قرمز ندارند، بدون هزینه هستند، به راحتی از فیلتر عبور می کنند به همین دلیل استقبال از این فضا شکل گرفته است.

او به برگشت خوردن نسخه های روزنامه های چاپی اشاره و اظهار کرد: استاندارد روزنامه برگشتی ما در ایران 30 تا 40 در گذشته بود؛ یعنی بسیاری از رسانه ها حتی پیش فروش می کردند و در بعضی از حوزه ها برگشتی روزنامه صفر بود اما در حال حاضر وضعیت متفاوت شده است.

ادامه دارد.


کلید واژه ها: عصر دیجیتال - روزنامه - مطبوعات - اقتصاد - تکنولوژی - دیجیتال - مدیر - اطلاعات - پدیده - رسانه - تغییر و تحولات - دنیای اینترنت - جنگ جهانی دوم - جنگ جهانی اول - جهانی - امروز - آی تی - پژوهشگاه - جدید - ارتباطات - کارخانه - تبلیغات - اینترنت - نخ ریسی - واقعیت - برگزار - مطالعه - مدیران - تاریخ - درآمد

آخرین اخبار سرویس:
تبیین دستاوردهای دوران دفاع مقدس از برکات راهیان نور است

رییس مجلس قانون بودجه 1397 را ابلاغ کرد

خانه احزاب بوشهر تاسیس می شود

خودپردازهای بانکی استان قزوین در نوروز فعال باشند

رییس مجلس در نامه ای به رییس جمهوری قانون بودجه سال 97 را ابلاغ کرد

تقویت جایگاه خبرنگاران در دستور کار اداره ارشاد گلپایگان قرار دارد

شورای شهر طوری عمل کند که برنامه اصلاحات تهران عقب نیفتد

رییس مجلس قانون بودجه 97 کل کشور را ابلاغ کرد

لاریجانی قانون بودجه 1397 کل کشور را ابلاغ کرد

تایید آزمون مشاوران حقوقی 96 از سوی هیات تخصصی دیوان عدالت اداری

رییس مجلس بودجه سال 97 را ابلاغ کرد

اجرای طرح "ارمغان 2" برای آزادی زنان زندانی جرایم غیرعمد

تقویت جایگاه خبرنگاران در دستور کار اداره ارشاد گلپایگان قرار دارد

اماکن مذهبی در مقابله با آسیب های اجتماعی نقش افرینی کنند

جسارت ستودنی دستگاه قضا در انتشار کامل حکم بقایی

وزیر علوم: 30 درصد اعضای هیات علمی دانشگاه های کشور زنان هستند

متن حکم قطعی حمید بقایی منتشر شد

پیشنهادی برای ریاست سازمان پدافند غیرعامل

اماکن مذهبی در مقابله با آسیب های اجتماعی نقش افرینی کنند

تمدن اسلامی متفاوت با تمدن مسلمین است

جلسه غیرعلنی مجلس درباره فضای مجازی و پیام رسان ها

توسعه تجارت با آسیای مرکزی به اشتغال مناطق مرزی گلستان کمک می کند

نماینده روسیه در دفتر سازمان ملل در وین: برنامه موشکی ایران ارتباطی به برجام ندارد

افتتاح i film 2 هدیه نوروزی ایران به فارسی زبانان است

متخلفان در طرح نظارت نوروزی 145 میلیارد تومان جریمه شدند

تأمین مالی 30 هزار میلیاردی در بورس از طریق انتشار اوراق اجاره سهام

واکنش ترزا می به اخراج دیپلمات های انگلیسی از روسیه

مسبب ناآرامی در مؤسسه کاسپین مدیرعامل آن است/ احتمال تفحص از وزارت اقتصاد

نامه کسبه سی تیر به شهردار تهران: آقای نجفی یک سال است با بحران کسب و کار مواجه شده ایم

هزینه ‎» ‎ تشریفات» را خرج فقرا و مستمندان کنید

رییس مجلس بودجه سال 97 را ابلاغ کرد

طرح پیاده راه اکباتان 29 اسفند بهره برداری می شود

رهبر انقلاب بعد از ظهر چهارشنبه در حرم رضوی سخنرانی می کنند

دستور رییس جمهور برای پیگیری وضعیت آلومینیوم المهدی

جزییات سخنرانی نوروزی رهبر انقلاب در حرم رضوی

رییس مجلس قانون بودجه 97 را به روحانی ابلاغ کرد

طی نامه ای به رییس جمهور رییس مجلس قانون بودجه 97 کل کشور را ابلاغ کرد

دیدار ضرغامی با دوجوان متفاوت+تصویر

همایش نقش صنعت چاپ در اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال برگزار شد

رییس مجلس قانون بودجه 97 کل کشور را ابلاغ کرد

طرح پیاده راه اکباتان 29 اسفند بهره برداری می شود

لاریجانی قانون بودجه 1397 کل کشور را ابلاغ کرد

روسیه آماده است از اینترنت جهانی جدا شود

لاریجانی قانون بودجه 1397 کل کشور را ابلاغ کرد

لاریجانی قانون بودجه 1397 کل کشور را ابلاغ کرد

علیخانی میزبان رشیدپور در برنامه تحویل سال

کاهش 10 هزار نفری آمار فوتی های جاده ای طی 10 سال

رییس مجلس بودجه سال 97 را ابلاغ کرد

پدافند هوایی با جدیت از کشور دفاع می کند

ادامه عملیات جست وجو در ارتفاعات دنا/ حضور تیم های واکنش سریع 7 استان در سانحه هوایی تهران- یاسوج

رییس مجلس بودجه 97 را ابلاغ کرد

استفاده از ظرفیت فضای مجازی برای معرفی ظرفیت های گردشگری ماهنشان

توصیه نائب رییس مجلس به کمیته امداد برای سرمایه گذاری در اشتغال

مهمانان تحویل سال دورهمی چه کسانی هستند؟

محرومیت زدایی شمالغرب کشور در سایه عزم جهادی

بررسی دستمزد کارگران در جلسه آتی هیات دولت

وزارت کشور کدگذاری سطوح کشوری را آغاز کرده است

200 سینماگر خواهان رفع ممنوع الخروجی محمد رسول اف شدند

استخدام برنامه نویس و گرافیست در شرکت معتبر در آبادان

صدر: تیلرسون مانع ترامپ برای خروج از برجام بود

لیبراسیون دولت واشنگتن را دولت افراط گرایان نامید

تولیت آستان قدس مردم را به حضور در سخنرانی نوروزی رهبر انقلاب فراخواند

خاطره های تلخ و شیرین استاندار همدان در سال جاری

ابلاغ مراتب ثبت 8 اثر فرهنگی تاریخی به استاندار خوزستان

پرداخت حقوق کارگران، اولویت شهردار کرج بیمه تکمیلی نیروی خدمات در دستور کار شهرداری

تمهیدات ویژه دستگاه قضایی گیلان برای رفاه حال مسافران و گردشگران در ایام نوروز

ورود هیأت نظارت بر صدا و سیما به تخلفات برنامه «حالا خورشید»

رییس مجلس بودجه سال 97 را ابلاغ کرد

رونمایی از کتاب گزارش عملکرد پایدار و مسئولیت اجتماعی شرکت ایران خودرو

اقدامات تأمینی، محور اصلی برنامه های سازمان زندان ها در سال 96

پاسخ به پرسش های هواداران بقایی

مهمانان تحویل سال دورهمی چه کسانی هستند؟

مونسان: سال آینده در بخش گردشگری ایجاد 173 شغل برنامه ریزی شده است

تایید حکم ضارب محیطبان دنا در دیوان عالی کشور

انتقاد وزیر کشور از نحوه اطلاع رسانی در کرمانشاه

راه اندازی 3 واحد خدمات قضایی در کُردستان

آمادگی استان برای استقبال از میهمانان نوروزی

اهداسبد کالا به افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی ایلام + مصاحبه

معاون رییس جمهوری از چند طرح گردشگری و زیست محیطی گیلان بازدید کرد

تولیت آستان قدس مردم را به حضور در سخنرانی نوروزی رهبر انقلاب فراخواند

خاطره های تلخ و شیرین استاندار همدان در سال جاری

زیباترین پیام های تسلیت درگذشت فرزند

بازگشت رانت و انحصار با بخشنامه جدید خودرویی؟

تحصیل 125 طلبه در مدرسه صادقیه خرم آباد

لزوم بازنگری در سیاست فروش سلاح واشنگتن

نویسنده برنامه دورهمی کیست؟ +عکس

نشست غیرعلنی مجلس با موضوع «فضای مجازی و پیام رسان ها»

بازدید رزمندگان حشدالشعبی عراق از یادمان های دفاع مقدس

رهبر معظم انقلاب چهارشنبه در حرم رضوی سخنرانی می کنند

برنامه ریزی دولت برای ایجاد 173 شغل در بخش گردشگری

سخنرانی رهبر انقلاب چهارشنبه در حرم رضوی

بودجه 97 ابلاغ شد

پدافند هوایی با جدیت از کشور دفاع می کند

تجلی عیدنوروزدرادبیات کردی

نجفی در استعفادادن سابقه دار است

شهیدی که بنیان خانواده اش را بر کسب حلال گذاشت

خودکفایی در تولید برنج و گوشت مرغ در کشور

رحمانی فضلی در نشست مشترک مدیران کل مدیریت بحران سراسر کشور: جمع کنندگان کمک های مردمی زلزله کرمانشاه باید نسبت به هزینه کرد آن به مردم پاسخگو باشند

ابلاغ مراتب ثبت 8 اثر فرهنگی تاریخی به استاندار خوزستان

«تحریم ایران» تاکتیک مدیران تلگرام برای فیلتر نشدن در ایران؟!

چرا مردم باید روزنامه های کپی شده را بخوانند؟

چرا مردم باید روزنامه های کپی شده را بخوانند؟