مطالب مرتبط:
سهم بخش صنعت، معدن و تجارت از تولید ناخالص داخلی 40 درصد است
سهم بخش صنعت، معدن و تجارت از تولید ناخالص داخلی 40 درصد است
سهم بخش صنعت، معدن و تجارت از تولید ناخالص داخلی 40 درصد است
سفیر ایران در باکو: انتظار است نشست سازمان همکاری اسلامی برای مسلمانان منافعی داشته باشد
آبگیری سد نعمت آباد در انتظار تخصیص اعتبار
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 22 آذر 1396 ساعت 10:532017-12-13اقتصادي

خصوصی ها چشم انتظار سهم تولید ازهدفمندی


تعیین سهم 30 درصدی برای بخش تولید از طرح هدفمندسازی یارانه ها شاید در همان ابتدای امر بارقه های امید را در دل تولیدکنندگان زنده کرد اما .

- .

تجارت آنلاین: تعیین سهم 30 درصدی برای بخش تولید از طرح هدفمندسازی یارانه ها شاید در همان ابتدای امر بارقه های امید را در دل تولیدکنندگان زنده کرد اما به مرور زمان و پس از عملیاتی نشدن نشان داد که همانند بسیاری دیگر از تصمیمات مسئولان وعده و وعیدی بیش نبوده است و انباشت بدهی ها در این بخش آنچنان سر به فلک کشیده که امروزه دیگر دولت توانی برای پرداخت ریالی از آن ندارد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، قانون هدفمندکردن یارانه ها در زمستان 1387 به صورت لایحه از سوی دولت نهم جمهوری اسلامی ایران ارائه شد و پس از مدت ها کش و قوس، با اعمال تغییراتی به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.

این لایحه قسمتی از طرح تحول اقتصادی بود که در آذر 1388، با بالاگرفتن اختلاف بین مجلس و دولت در خصوص نحوه در اختیار گرفتن درآمد ناشی از آزادسازی قیمت ها، این ماده به شورای نگهبان ارسال شد و با بررسی آن توسط این شورا، منابع مالی بوجود آمده در پی حذف یارانه های اجناس، باید در اختیار دولت قرار می گرفت.

مطابق این قانون 16 قلم کالا و خدمات مشمول حذف یارانه و عرضه به قیمت بین المللی می شدند.

در مدت پنج سال یارانه کالاهایی چون بنزین، گازوییل، گاز، نفت، برق، آب، گندم، شکر، برنج، روغن و شیر حذف شده و آن ها با قیمت بازارهای منطقه خلیج فارس عرضه می شدند که دولت می توانست 20 هزار میلیارد تومان از بابت افزایش قیمت، درآمد داشته و در این بین نیمی از این درآمد را برای مقابله با تورم به صورت نقدی بین مردم توزیع کند.

علاوه بر این 30 درصد از این در آمدها به تولیدکنندگان و 20 درصد به دولت به منظور جبران خسارات ناشی از افزایش حامل های سوخت تعلق می گرفت.

طبق لایحه بودجه سال 1393 ارائه شده از طرف دولت یازدهم ایران به مجلس شورای اسلامی، دولت تصمیم به اجرای مرحله دوم طرح هدفمندی یارانه ها از ابتدای سال 1393 را داشت.

اما این موضوع با مخالفت نمایندگان مجلس روبرو شد و با رای گیری انجام شده در مجلس شورای اسلامی، دولت موظف به اجرای این مرحله از ابتدای تیر 1392 شد.

نمایندگان مجلس، علت مخالفت با این لایحه را لزوم افزایش دو برابری قیمت حامل های انرژی (بنزین، گازوییل و گاز طبیعی) از زمان شروع اجرای این مرحله عنوان کردند که موجب ایجاد شوک قیمتی در بازار در ابتدای سال 1393 می شد، از این رو لازم بود این افزایش قیمت ها با گذشت مدتی از شروع سال جدید آغاز شود که این تغییر برنامه با اعتراض دولت وقت ایران روبرو شد که درآمد 632 هزار میلیارد ریالی که از اجرای این مرحله پیش بینی کرده بود و باید آن را به بخش تولید و بهداشت کشور اختصاص می داد را غیرقابل تحقق می دانست.

در اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها مصوب 1388.

10.

23 و اصلاح بعدی آن دولت مکلف به اصلاح قیمت حامل های انرژی از جمله بنزین، نفت، نفت گاز، نفت کوره، نفت سفید و گاز مایع و سایر مشتقات با احتساب "هزینه های مرتب بند الف ماده یک" تعیین قیمت فروش داخلی گاز پس از کسر هزینه های انتقال، مالیات و عوارض بند " ب ماده یک" تعیین قیمت فروش داخلی برق براساس مجموع هزینه های تبدیل انرژی، انتقال و توزیع و هزینه سوخت .

"بند ج ماده یک" تعیین قیمت آب با در نظر گرفتن هزینه های تأمین، انتقال و توزیع (تبصره 1 ماده 3) شد.

از سوی دیگر، دولت مجاز به پرداخت حداکثر تا پنجاه درصد 50 درصد خالص وجوه حاصل از اجرای قانون برای یارانه نقدی و غیرنقدی به خانوارها و.

"ماده 7" و نیز مکلف به پرداخت 30 درصد خالص وجوه حاصل از اجرای قانون برای یارانه تولید و.

"ماده 8" شد، همچنین دولت مجاز به استفاده 20 درصد خالص وجوه حاصل از اجرای این قانون برای اعتبارات هزینه ای و تملک دارایی های سرمایه ای شده است و شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی، توانیر، شرکت گاز و آبفا، چهار کانون اصلی تامین کننده یارانه ها محسوب می شوند.

تامین و پرداخت سهم تولید و پروژه های عمرانی به عنوان یکی از مولفه های اساسی در ساز و کار هدفمندی یارانه ها لحاظ شد اما علی رغم اهمیت بسیار برجسته این امر در طول سالیان گذشته، عمده منابع صرف پرداخت یارانه نقدی شده و سهم 30 درصدی تولید و سهم 20 درصدی پروژه های عمرانی به نحو شایسته ای پرداخت نشد که از این نارسایی و نقصان به عنوان یکی از چالش های اساسی در موضوع هدفمندی یارانه ها یاد می شود.

به طور حتم در صورت تحقق این امر، قطعا شاهد توسعه عمران و آبادانی هر چه بیشتری در کشور بودیم و یقینا این حجم انبوه از بیکاری جوانان در شرایط موجود، ظهور و بروز پیدا نمی کرد، زیرا اختصاص 30 درصد از منابع یارانه ها به مراکز تولیدی، دستاوردهای بسیاری در پی داشت که یکی از اصلی ترین آنها به اشتغالزایی هر چه بیشتر معطوف می شد.

عدم پرداخت سهم تولید از هدفمندی یارانه ها یکی از مسائلی بوده که به طور مستمر از زمان آغاز طرح هدفمندی توسط تولیدکنندگان مورد نقد واقع شده است.

آن ها با تاکید بر اینکه قرار بود 30 درصد سهم هدفمند کردن یارانه ها به تولیدکنندگان اختصاص یابد، اما این مسئله عملیاتی نشد و ریالی از سهم تولید از هدفمندی یارانه پرداخت نشده است حتی خواستار تهاتر این سهم با دیون تولیدکنندگان به بانک ها شدند تا شاهد بهبود وضعیت واحدهای تولیدی باشند.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در گفت وگو با ایسنا و در ارتباط با سرنوشت تخصیص سهم 30 درصدی تولید از هدفمندی یارانه ها می گوید که در سال جاری رییس جمهوری و رییس مجلس شورای اسلامی تاکید ویژه ای بر تحقق پرداخت سهم تولید از هدفمندی یارانه ها دارند و این مسئله در لایحه بودجه سال 1397 دیده شده و قرار است که رقم 18 هزار میلیارد تومانی ازمحل منابع حاصل از صرفه جویی و هدفمندی یارانه ها به تولید و اشتغال اختصاص یابد.

علاوه براین باید بدانیم که مقوله تولید واشتغال به صورت محسوس و جدی در لایحه بودجه سال 1397 مدنظر قرار گرفته اند.

حال باید منتظرماند ودید آیا سرنوشت تخصیص اعتبار 18 هزار میلیارد تومانی از محل منابع حاصل از صرفه جویی و هدفمندی یارانه ها به تولید واشتغال محقق خواهد شد یا به سرنوشت سهم 30 درصدی تولید از هدفمندی یارانه ها طی چند ساله سپری شده از آغاز این طرح دچار می شود؟ سوال مطرح شده دیگر از دولت و مجلس شورای اسلامی این است که هیچ بنایی برای پرداخت اعتبار مذکور در خصوص سهم 30 درصدی تولید از هدفمندی یارانه ها که از سال 1389 اجرایی شده وجود نخواهد داشت و پرداخت این بدهی انباشته به دست فراموشی سپرده می شود؟*همه از تکالیف قانونی یارانه باخبرند اما.

این در حالی است که حدود هفت سال از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها گذشته و پرداخت یارانه های نقدی همچنان به روال گذشته ادامه دارد.

رییس سازمان برنامه و بودجه از این که قانون بودجه برنامه پرداخت یارانه را مشخص کرده و از سال 1389 تاکنون به تفصیل اعلام شده است، سخن گفته اما وی صراحتی در این باره نداشته که هیچ گاه به عنوان دستگاه اصلی متولی اجرای قانون هدفمندی یارانه ها عملکرد دقیقی نسبت به الزامات بودجه برای یارانه نداشته است.

محمدباقر نوبخت-رییس سازمان برنامه و بودجه- در رابطه با برنامه دولت برای پرداخت یارانه نقدی و در عین حال اعلام رییس کمیته امداد مبنی بر آمادگی برای پرداخت یارانه به مستمری بگیران این نهاد اظهاراتی داشته است.

وی گفته که قانون هدفمندی یارانه ها از سال 1389 تا به امروز اجرایی شده و هر ساله در قانون بودجه چگونگی اجرای پرداخت آن به تفصیل بیان می شود.

در سال جاری نیز در تبصره (14) چگونگی توزیع منابع یارانه ها تا سقف 48 هزار میلیارد تومان بین اقشار مختلف به صورت نقدی و غیرنقدی یا پرداخت به بخش تولید و طرح تحول سلامت و دیگر موارد مشخص شده است.

این واکنش رییس سازمان برنامه و بودجه و تاکید بر اهمیت آنچه که در قانون بودجه برای یارانه تکلیف شده در قیاس با آنچه که عملیاتی می شود قابل تامل است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، ماجرای انحراف قانون هدفمندی یارانه ها از آنچه که مصوب شد و دولت دهم آن را آغاز کرد و مرور انتقادات برای اصلاح رویه فعلی و توزیع هدفمند یارانه ها موضوع جدیدی نیست.

قرار بر این بود که با اصلاح قیمت حامل های انرژی که اهداف خاص خود را به همراه داشت منابع ناشی از آن در محل های تعیین شده اختصاص پیدا کند.

30 درصد برای حمایت از تولید، بهداشت و درمان و سایر بخش هایی که ممکن بود در نتیجه حذف یارانه دچار آسیب شوند، 20 درصد برای کمک به دولت در تامین هزینه ها و البته حرکت به سمت بودجه های عمرانی و 50 درصد باقی مانده از آنچه حاصل می شود برای توزیع بین خانوارها که نقدی و غیر نقدی را در برمی گرفت.

اما هیچ گاه گزارش های اعلامی در رابطه با عملکرد دولت ها در هدفمندی یارانه ها از سوی مجلس و دیوان محاسبات موید اجرای بندهای قانونی نبوده است.

در اجرای قانون هدفمندی یارانه ها همواره معضل اصلی پرداخت یارانه های نقدی بود چرا که از ابتدا پایه بر توزیع همگانی که جمعیتی بیش از 75 میلیون نفر را شامل می شد قرار گرفت و در نتیجه آن سال هاست که دولت در هر ماه تا 3400 میلیارد تومان را برای خانوارهای ایرانی پرداخت می کند.

این رقم که حجم قابل توجهی بوده تنها برای هر نفر 45 هزار و 500 تومان است و در عمل برای اغلب یارانه بگیران جایی در مقابل درآمد و هزینه ماهانه ندارد.

یارانه های نقدی در حالی در سال بیش از 42 هزار میلیارد تومان هزینه دارد که درآمد ناشی از آن که به سازمان هدفمندی یارانه ها پرداخت می شود به بیش از 32 هزار میلیارد تومان نمی رسد.

این رقم باید با حد مجاز برداشت از خزانه در قالب قانون هدفمندی که سالانه حدود 11 تا 14 هزار میلیارد تومان است ضمن پرداخت هزینه توزیع نقدی بتواند سهم 30 درصدی تولید و سایر بخش ها و همچنین 20 درصد دولت را تامین کند.

این در حالی است که نه تنها منابع ناشی از اصلاح قیمت حامل انرژی پاسخگوی پرداخت نقدی نیست، بلکه عمدتا سهم سایر مشمولین را نیزصرف کرده است.

طی سال های گذشته با وجود اینکه بارها از برنامه دولت برای غربالگری یارانه بگیران سخن گفته شده، ولی تاکنون اتفاق جدی در این رابطه نیفتاده و تعداد یارانه بگیران تغییرمحسوسی نداشته است.

این در حالی است که در جریان بروز کسری های قابل توجه در پرداخت های نقدی که در نتیجه عدم پاسخگویی درآمد در مقابل این هزینه اتفاق می افتد، طی سال های اخیر با توجه به عدم ورود دولت به حذف یارانه بگیران پردرآمد، مجلس طی سه تا چهار سال اخیر در قالب قانون بودجه دولت را مکلف به حذف غیرنیازمندان کرده است حتی در مواردی گروه های هدف نیز مشخص شده اند.

از سویی دیگر هر سال با مشخص شدن مجوز درآمدی ازمحل اصلاح قیمت حامل های انرژی، محل مصرف درآمد بدست آمده که شامل در آن سهم تولید، درمان، اشتغال و سایر بخش ها و البته توزیع نقدی می شود نیز مشخص شده است.

با این حال گزارش های دیوان محاسبات در این سال ها هیچگاه عمل دولت به بندهای تبصره هدفمندی در بودجه را تایید نکرده و حتی بر سهم تا نزدیک به صفر سایر بخش ها تاکید دارد چرا که عمده منابع به اضافه برداشتی از خزانه صرف پرداخت های نقدی شده است.

در این شرایط وقتی رییس سازمان برنامه و بودجه که سازمان هدفمندی یارانه ها نیز از زیرمجموعه های آن محسوب شده و تامین منابع لازم برای پرداخت نقدی در هر ماه را به عهده دارد به اهمیت بندها و تبصره های بودجه در رابطه با برنامه سازی برای دولت در اجرای قانون هدفمندی اشاره دارد، قابل تامل است چراکه تا کنون این سازمان بر خلاف درخواست های زیادی که وجود داشته، گزارش صریحی درباره عملکرد هدفمندی یارانه ها و برنامه خود برای غربالگری یارانه بگیران در این سال ها اعلام عمومی نکرده است.

در عین حال که اعلام دستگاه های نظارتی در این باره نیز نشانی از اجرای بندها و تبصره های قانون بودجه درباره هدفمندی یارانه ها و پرداخت سهم های مختلف و البته حذف یارانه بگیران که به دولت تکلیف شده ندارد.

آخرین گزاشی که از سوی برخی نمایندگان مجلس منتشر شد نشان داد که تا کنون بیش از 320 هزار میلیارد تومان بابت یارانه های نقدی پرداخت شده که 70 درصد آن از محل اصلاح قیمت حامل های انرژی و 30 درصد دیگر از خزانه دولت برداشت شده است.

این در حالی است که آخرین گزارش دولت درباره حذف یارانه گیران در طول چند سال تکلیف بودجه، تنها در حدود سه میلیون نفر بوده است و اکنون حدود 77 میلیون نفر یارانه نقدی دریافت می کنند.

با این وجود نوبخت تاکید دارد که در حال حاضر بهترین فرصت برای رسیدگی یارانه ها در لایحه بودجه 1397 است تا آنچه را که نمایندگان در نظر دارند، در تبصره (14) لایحه بودجه اعمال کنند.

*اعتبار 18 هزار میلیاردی برای تولید و اشتغالقائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور تولید هم می گوید در لایحه بودجه سال 1397، رقمی معادل 18 هزار میلیارد تومان از محل منابع حاصل از صرفه جویی و هدفمندی یارانه ها به تولید و اشتغال اختصاص یافته است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، رضا رحمانی در نشستی خبری که روز دوشنبه در وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شد، با اشاره به اینکه مقوله تولید و اشتغال به صورت محسوس و جدی در لایحه بودجه سال 1397 دیده شده است، اظهار کرد: توجه به تولید و اشتغال از فاکتورهای اصلی لایحه بودجه تقدیمی از سوی دولت به مجلس شورای اسلامی است.

وی افزود: در مجموع طرح های رونق تولید و سایر طرح های مدنظر با تکیه بر اشتغال جوانان مدنظر قرار می گیرد.

*ایجاد 634 هزار شغل در بخش صنعت، معدن و تجارتقائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور تولید با بیان این که طی برنامه تعریف شده در بخش صنعت، معدن و تجارت باید 634 هزار شغل طی سال آینده ایجاد شود، اظهار کرد: در سال جاری 450 هزار شغل هدف گذاری شده بود که طی هشت ماهه نخست سال این هدف گذاری محقق شده است و سال آینده در سطح وسیع تری دیده خواهد شد.

رحمانی با اشاره به اولویت های این وزارتخانه، گفت: اجرای طرح های توسعه ای پوشاک و راه اندازی واحدهای بسته بندی مدرن از اولویت های این وزارتخانه است.

علاوه بر این صادرات، تولید دانش بنیان، معادن و حمایت از تولید داخلی و تشکل های صنعتی و معدنی از دیگر اولویت های وزارت صنعت، معدن و تجارت است.

*وعده جهش معدنی در سال آیندهبه گفته وی، تولید بیش از سه چهارم کالاهای منتخب روند افزایشی داشتند و اگر طرف تقاضای داخلی و خارجی مدنظر قرار نگیرد با مشکل مواجه خواهند شد.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور تولید در بخش دیگری از صحبت هایش با اشاره به معادن و صنایع معدنی، خاطر نشان کرد: پس از تصویب بند پ ماده 43 شرایط بهبود یافته و اکتشاف در سال جاری معادل کل اکتشافات صورت گرفته از ابتدا تاکنون بوده است.

علاوه بر این فراکسیونی در مجلس شورای اسلامی برای حمایت از معادن تشکیل شده و سال 1397 شاهد جهش در بخش معدن خواهیم بود.

*8 میلیارد یورو سرمایه گذاری فولادیرحمانی ادامه داد: هشت میلیارد یورو سرمایه گذاری جدید در حوزه تکمیل زنجیره فولاد انجام خواهد شد و باید بگوییم 54 میلیون تن تولید دراین زنجیره صورت می گیرد.

همچنین طرح جامع و توازن زنجیره فولاد به علاوه طرح اکتشافات از جمله برنامه های وزارت صنعت، معدن و تجارت در بخش معادن است.

وی همچنین در خصوص راه اندازی واحدهای جدید طی سال جاری، گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت طی برنامه باید در سال جاری 6000 واحد جدید را راه اندازی کند که طی هشت ماهه روند این راه اندازی ها معادل 103 درصد بوده و به طور میانگین هر ماه حدود 500 واحد جدید افتتاح شده است.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور تولید در ادامه با اشاره به آخرین وضعیت تسهیلات پرداخت شده در طرح رونق تولید اعلام کرد: براساس آخرین آمار تاکنون 8338 واحد تولیدی مبلغی معادل 6348 میلیارد تومان تسهیلات اخذ کردند.


کلید واژه ها: مجلس شورای اسلامی - یارانه - دولت - هدفمندسازی یارانه ها - تولید - قیمت - نمایندگان مجلس - اسلامی - افزایش - مجلس - افزایش قیمت - شورای - درآمد - طرح هدفمندی یارانه ها - حذف یارانه - قیمت حامل های انرژی - درصد - هدفمندی یارانه ها - ایران - طرح تحول اقتصادی - منطقه خلیج فارس - هدفمندی - گازوییل - هدفمندی یارانه - حامل های انرژی - جمهوری اسلامی - شورای نگهبان - لایحه بودجه - دولت یازدهم - تصمیم

آخرین اخبار سرویس:
توزیع کلاه ایمنی در بین نمازگزاران/ عکس

بهترین جایگزین ها برای سوسیس و کالباس را بشناسید

امارات، قطر را ازنقشه های موزه لوور ابوظبی حذف کرد

مهدی حسن زاده نشانه های 2 بیماری مزمن بودجه ای

دلایلی غیرمنطقی برای ادامه یک رابطه

تست و بررسی فراری 365 دیتونا

تولید خودرو برقی، مسیر میانبر توسعه صنعت خودرو

تولید برقی ها نیازمند برنامه دولت

پتک نابودی بر معماری سنتی مازندران/ معماری پایدار، تلفیقی از سنت و مدرنیته

دولت، یارانه نقدی دی ماه معلولان را واریز نکرد

تصاویر/ چرخ هایی که چرخ زندگی را می چرخانند

بسته حمایتی برای توسعه برقی ها

واکنش مرجع تقلید بزرگ تشیع نسبت به مالیات بر ارزش افزوده

ثبت سفارش واردات برنج آزاد شد

پراخت حقوق به کاربران اینستاگرام در ازای تبلیغ بودجه

برخورد با گارانتی های انحصاری

اپ استور پردرآمد تر از مک دونالد

صنعت گردشگری در کوبا رکورد زد

با 5 میلیون هم می توان خودرو خرید؟

ایران چند موزه دارد

لغو هفت پرواز فرودگاه اهواز/ انجام آخرین پرواز 12 ظهر

قیمت انار در بازار 3 برابر صادرات!

معاون مسکن وزیر راه و شهرسازی به فارس خبر داد پاسخ منفی بانک مرکزی به کاهش نرخ سود و افزایش دوره بازپرداخت اقساط مسکن/ شرایط اجازه نمی دهد

افزایش قیمت خودروهای وارداتی +جدول

کاهش آب دریاچه ارومیه

بدهی خارجی ایران فراتر از 11 میلیارد دلار

اولتیماتوم اینتر به بارسلونا نتیجه داد

قیمت خودروهای ایتالیایی در بازار تهران +جدول

بازدید معاون آبخیز داری سازمان جنگل ها از عملیات مالچ پاشی در جاسک

2400 میلیارد ریال حواله مالچ از پالایشگاه های کشور صادر شده است

خطری دوباره برای جنگل های شمال/ راش هم روبه نابودی

دلار و سکه رکورد سال را شکستند

مالیات و عوارض 959 مدل خودرو تعیین شد +جدول

استاندار خراسان رضوی: شاخص گازرسانی روستاهای خراسان رضوی به بیش از 90 درصد می رسد

شاخص گازرسانی روستاهای خراسان رضوی به بیش از 90 درصد می رسد

اختلاس گر میلیاردی اکتشافات وزارت نفت کیست؟ / میزان اختلاس تاکنون حدود 100 میلیارد است

عدم اعتقاد وزارت راه و شهرسازی به تولید مسکن

50 درصد «طلاق »های کشور ریشه در اعتیاد دارد

آخرین شانس نفت و گاز را هدر ندهیم

اجاره بهای خانه نقلی در تهران +جدول

قیمت آپارتمان در غرب تهران +جدول

درس خواندن برای پیشرفت یا افتادن در چاه بیکاری؟

خداحافظی شهر بارسلونا با ویندوز

2400 میلیارد ریال حواله مالچ از پالایشگاه های کشور صادر شده است

2400 میلیارد ریال حواله مالچ از پالایشگاه های کشور صادر شده است

قیمت واحدهای کلنگی در تهران +جدول

فرماندار خوسف: سرمایه گذاری در شهرستان رو به توسعه است

مدیر عامل جدید شرکت رایان سایپا منصوب شد

لغو سه پرواز دیگر فرودگاه بین المللی اهواز

فرماندار خوسف: سرمایه گذاری در شهرستان رو به توسعه است

نکاتی برای پرده و پوشش پنجره ها

اراضی منطقه آزاد اردبیل معارض ندارد

آرایش بازار خودرو پس از ورود پلاک 97/ قیمت نجومی در بازار وارداتی ها

کاهش خرید نفت هند از ایران سیاسی نیست/فقدان دیپلماسی درصادرات گاز

شرایط و میزان افزایش حقوق معلمان در سال 97

افزایش 7.7 دلاری قیمت طلا در بازار جهانی/ اونس 1334.1 دلار

با 100میلیون می توان در تهران، خانه خرید؟ +جدول

تداوم حمایت بانک شهر از مدیریت شهری

تصاویری از تویوتا آئوریس 2018 در حال تست در شرایط برفی

فرماندار خوسف: سرمایه گذاری در شهرستان رو به توسعه است

8 نکته که پیش از بازی کردن Monster Hunter: World باید بدانید

کاهش رشد پایه پولی به 16.3 درصد

شکایت از بورس لوکزامبورگ برای بازپس گیری 4.9 میلیارد دلار دارایی ایران

8 نکته که پیش از بازی کردن Monster Hunter: World باید بدانید

تابلوی وضعیت هوا در اهواز!

امسال حجم بارش ها چقدر کم شد؟

پس از درج گزارش های متعدد صورت گرفت راه اندازی اولین و قدیمی ترین پمپ بنزین یاسوج پس از سال ها تعطیلی

خرید تضمینی برنج با قیمت کیلویی 9100 تومان آغاز شد

چینی ها به لاک پشت های ایران هم رحم نکردند

قیمت نفت افت کرد

ثبت سفارش واردات برنج از یکم بهمن تا پایان خرداد سال آینده آزاد شد

حمل کانکس برای مدرسه توسط مردم و رییس آموزش و پرورش عشایر خوزستان

در خریدهای اینترنتی کلاه سرتان نرود

نکاتی که در خریدهای اینترنتی باید به آن توجه کرد

لغو سه پرواز دیگر فرودگاه بین المللی اهواز

لغو سه پرواز دیگر فرودگاه بین المللی اهواز

قیمت خودروهای وارداتی در بازار باز هم گران شد

ثبت سفارش واردات برنج آزاد شد+سند

هیاهوی خرید در جمعه بازار ...

دو انتصاب جدید در گروه خودروسازی سایپا

امسال 300 میلیون دلار برای آب رسانی روستاها تخصیص یافت/شرایط لازم برای باروری ابرها را در اختیار نداریم

روحانیونی که مسئولیت بیماران را عهده دار شدند

ایران چند موزه دارد

روند کاهش تلفات تصادفات متوقف شد/ 11هزار و 563 نفر قربانی تصادفات رانندگی در 8 ماهه سال

صادرات گاز ایران به عمان در بلاتکلیفی/ تفاهم نامه ها امضا شد؛ خبری از اجرا نیست

ثبت سفارش واردات برنج آزاد شد+سند

اتصال سامانه جامع انبارها با سامانه بارنامه برخط به زودی برقرار می شود

هر بشکه برنت 68.9 دلار/ انفجار تولید آمریکا تعادل بازار را تهدید می کند

افزایش 7.7 دلاری قیمت طلا در بازار جهانی/ اونس 1334.1 دلار

قیمت سمند دست دوم در بازار + جدول

اسرار دیوانه ترین لامبورگینی دنیا (+عکس)

توصیه هایی برای ایجاد رشد پایدار اقتصادی

لازمه تحقق جذب 20میلیون گردشگر نیازمند هم افزایی بخش دولتی و خصوصی است

خدارحمی مدیرعامل بانک کشاورزی شد

غضنفری معاون استاندار قم شد

پنج هزار میلیارد تومان بودجه بدون حسابرسی است

بانک مرکزی چقدر در گرانی دلار مقصر است؟

63 هزار میلیارد تومان از درآمد هدفمندی در لایحه بودجه مفقود است

چهار روستایی که سیگاری ها نمی توانند به آنجا بروند!

سراب ایجاد اشتغال با افزایش قیمت بنزین

خصوصی ها چشم انتظار سهم تولید ازهدفمندی

خصوصی ها چشم انتظار سهم تولید ازهدفمندی