مطالب مرتبط:
یاد کردن از برخی مسئولان با الفاظ نادرست شایسته جمهوری اسلامی نیست/ قانون رسیدگی به دارایی مسئولان باید اصلاح شود/ به دارایی هایم در سال 64 رسیدگی شد
آیت الله هاشمی شاهرودی: سیره جمهوری اسلامی، اقدام مبتنی بر اخلاق و تعهدات است
تفکر شهادت قدرت نرم نظام جمهوری اسلامی در برابر دشمنان است
تفکر شهادت قدرت نرم نظام جمهوری اسلامی در برابر دشمنان است
مروری بر رد درخواست ملاقات مقامات امریکایی توسط امام خمینی(ره)
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 22 آذر 1396 ساعت 04:312017-12-13سياسي

پیشرفت در اندیشه امام خمینی (ره) نظریه ای برای قوام و دوام جمهوری اسلامی


از منظر امام خمینی، پیشرفت حاصل تعامل دولت و ملت است.

از این روی، نوعی انسجام و همدلی را در این زمینه پیش می کشند؛ شکاف و اختلاف را مضر و معلول دست های پنهان و آشکار غرب و شرق می دانند و برای جلب اعتماد مردم به مثابه سرمایه اجتماعی پیشرفت، - تلاش می کنند.

براساس روش شناسی ای که حضرت آیت الله خامنه ای در بازخوانی و تشخیص اصول منظومه فکری امام خمینی طرح می کنند، دیدگاه امام خمینی پیرامون پیشرفت، یکی از بینات مکتب امام خمینی است، نه یک موضع موردی و به اقتضای حادثه ای خاص.

[i] کوشش امام خمینی در پروراندن مفهومی اسلامی در زمینه پیشرفت، با تدوامی تاریخی و تأکیدی معرفتی همراه بوده و بخش قابل توجهی از حکمت عملی ای را تشکیل داده است که در مکتب امام خمینی شکل گرفته است.

مقوله پیشرفت آن چنان در حکمت عملی امام (ره) مرکزیت دارد که از یک منظر می توان تمام پروژه انقلاب اسلامی را همچون پاسخ مکتب امام (ره) به مسئله عقب ماندگی در نظر گرفت.

تلاش امام خمینی از آغاز دوران نهضت معطوف به طرح یک دیدگاه منسجم پیرامون پیشرفت و مفاهیم هم بود آن است.

علاوه بر آن، این تلاش از آغاز دوران نظام معطوف می شود به ارائه یک الگوی عینی در این زمینه که در نهایت، یک سازه نظری نظام مند در زمینه پیشرفت به دست می دهد.

این یادداشت می کوشد برای بررسی این ادوار، یک مقدمه به دست بدهد و با تأکید بر دوره سوم، مهم ترین ابعاد نظریه پیشرفت امام خمینی را به صورت گذرا مرور کند.

ادوار نظریه پیشرفت امام خمینی برای نظریه پیشرفت امام خمینی سه کلان دوره را می توان از هم تمییز داد.

دوران اولمربوط به پیش از پیروزی انقلاب اسلامی است و در آن مفهوم ترقی در کانون نقد و بررسی و پردازش اندیشه امام خمینی قرار دارد.

در دوره بعد که با پیروزی انقلاب اسلامی آغاز می شود، سازندگی و الگوی چگونگی تحقق آن محور مباحث است.

دوره سوم پس از پایان جنگ تحمیلی آغاز می شود.

اگر بحث های نظری ناظر به نقد جزمیت های رایج پیرامون ترقی، ویژگی دوران اول بود، مباحث ناظر به الگوی عینی، ویژگی مباحث نظریه پیشرفت امام خمینی در دوره دوم است.

ویژگی دوره سوم اما این است که امام خمینی به نوعی تجربه ده ساله پیشرفت انقلاب اسلامی را صورت بندی نظری نموده و در چارچوب سیاست های کلان حول مفهوم بازسازی ، بازتولید می کنند.

نگاره شماره یک: دوره های نظریه پیشرفت امام خمینی (ره) اولین مضمون ها و استدلال های امام خمینی در زمینه پیشرفت، به بازخوانی ترقی غربی و بازتاب آن در جهان اسلام و ایران اختصاص دارد.

نگرش نقدگرایانه امام خمینی و تفکیکی که میان ترقی و زمینه های فرهنگی آن قائل می شوند، اولین لایه نظریه پیشرفت امام را شکل می دهد.

در نقدهای آغازین امام خمینی به رژیم شاه، مفهوم پیشرفت محوریت دارد.

امام به صراحت می گویند: من مخالف شاه هستم، به دلیل آنکه وی.

پیشرفت مردم را در معرض خطر قرار داده است.

استدلال ایشان بر این مخالفت، وجهی آشکارا استقلال گرایانه دارد: سیاست وی وابسته به قدرت های خارجی است.

[ii] به یک معنا برون گرا بودن پیشرفت رژیم طاغوت، از مدخل ها و بنیان های مهم شکل دهی و وقوع انقلاب اسلامی است.

در نقد امام به الگوی پیشرفت و ترقی رژیم سابق، اگرچه وجه استقلال گرایانه آن پررنگ و بارز است، اما از همان اولین گفته های انتقادی امام خمینی در این زمینه، رویکرد مردم گرایانه ایشان در مقوله پیشرفت آشکار است: اگر حکومت به دست ملت بیفتد، آن ها در مصالح خودشان کوشا خواهند بود و آن گاه ان شاءالله سریعاً پیشرفت حاصل می گردد.

[iii] امام خمینی در کوران مبارزه، به وضوح به نقد سیاست های صنعتی رژیم شاه پرداخته و سیاست صنعتی نظام مورد نظر انقلاب اسلامی را تشریح می کنند: سیاست صنعتی رژیم شاه، توسعه صنایع مصرفی و مونتاژ و وابسته کردن صنایع به صنایع اجنبی است.

سیاست صنعتی دولت جمهوری آینده براساس ایجاد صنایع بنیادی و مادر خواهد بود؛ به طوری که هرگونه وابستگی از بین برود.

[iv] در کنار این رویکرد نقدگرایانه نسبت به باورهای رایج در دوران رژیم طاغوت در زمینه ترقی، امام خمینی بر آموزه های دینی پیرامون پیشرفت تأکید دارند و قرآن را به مثابه روش ترقی انسان مطرح می کنند: اسلام دین ترقی است.

قرآن روش ترقی و شکوفایی انسان است.

[v] ایشان ضمن تأکید بر نقش مبانی ایدئولوژیک در شکل دهی به چگونگی پیشرفت، این چنین استدلال می کنند که اگر نگرش لیبرالیستی در غرب و کمونیستی در شرق الگوهای برای پیشرفت به وجود آورده است، مکتب اسلام نیز حرف هایی در زمینه الگوی پیشرفت دارد: ملت ایران با داشتن مکتبی مترقی چون اسلام، دلیلی ندارد که برای پیشرفت و تعالی خود، از الگوهای غربی و یا کشورهای کمونیست تقلید کند.

[vi] دومین مرحله در نظریه پیشرفت امام خمینی، متضمن دو فرایند است: یکی طرح ایجابی الگوی انقلاب اسلامی و دیگری بازخوانی آموزه های اسلامی ناظر به پیشرفت.

بازخوانی این آموزه ها به مثابه مبانی الگوی مورد نظر انقلاب، زمینه تحقق آن را فراهم می آورد.

حالا وقت آن است که نقدهای استقلال گرایانه و مردم مدارانه امام خمینی به الگوی پیشرفت رژیم پهلوی، بُعد ایجابی به خود بگیرد.

نمونه طرح الگوی ایجابی انقلاب اسلامی در زمینه پیشرفت را می توان در پیام جهاد سازندگی ملاحظه نمود.

[vii] نهادهای انقلاب اسلامی از مهم ترین تجربه های سازمان یافته براساس الگوی اسلامی، مردمی و استقلال گرایانه در زمینه پیشرفت هستند و جهاد سازندگی از مهم ترین نهادهای انقلاب اسلامی در این زمینه است.

اصول پیشرفت از منظر امام خمینی مهم ترین متنی که خطوط سومین دوره نظریه پیشرفت امام خمینی را بازتاب می دهد، پیامی است که تحت عنوان سیاست های کلی نظام اسلامی در دوران بازسازی کشور در تاریخ 11 مهرماه 1367 صادر شده است.

این پیام می کوشد براساس جمع بندی تجربه ده ساله گذشته، افق پیشرفت در جمهوری اسلامی را ترسیم کند.

در ادامه می کوشیم ابعادی از این پیام مهم و تأثیرگذار امام خمینی را به بحث بگذاریم.

پیام بازسازی امام خمینی علی رغم ایجاز نسبی، دربردارنده اصول کلی نظریه پیشرفت و خطوط کلی اندیشه های اقتصادی امام خمینی است.

رهبر انقلاب در یک بازخوانی، هفت اصل مهم برای اندیشه اقتصادی امام خمینی برمی شمارند.

[viii] نگاره شماره دو، این اصول را نشان می دهد.

در پیام مشهور به بازسازی، ما به نوعی بازتابی از تمامی این اصول را می بینیم.

امام خمینی در آخرین پیام هایشان در حال ارائه چکیده ای از اندیشه و تجربه خود برای آینده جمهوری اسلامی هستند.

نگاره شماره دو: خوانش آیت الله خامنه ای از اصول نگرش اقتصادی امام خمینی در سطح سیاسی: دوگانه استقلال-وابستگی اولین مسئله نظریه امام خمینی در زمینه بُعد سیاسی پیشرفت، مسئله وابستگی یا به عبارت دقیق تر، احتمال وابستگی است.

امام خمینی با جدیت تمام، تفکر کاستن از استقلال به نفع پیشرفت را توهم توسعه دانسته و با آن مقابله می کنند.

دیدگاه امام خمینی پیرامون پیشرفت با استدلالی روشن پیرامون سیاست نه شرقی و نه غربی آغاز می شود.

ایشان این سیاست را باعث قوام و دوام جمهوری اسلامی ایران می دانند و عدول از این سیاست را خیانت به اسلام و مسلمین و باعث زوال عزت و اعتبار و استقلال کشور .

ایشان تأکید می کنند: جمهوری اسلامی ایران نباید تحت هیچ شرایطی از اصول و آرمان های مقدس و الهی خود دست بردارد.

به همین خاطر، آرزو می کنند: مردم سلحشور ایران خشم و کینه انقلابی و مقدس خود را در سینه نگه داشته و شعله های ستم سوزش را علیه شوروی و آمریکا به کار گیرند.

ایشان می گویند: در مسئله بازسازی و سازندگی، من اطمینان دارم که شخصیت های رده بالای نظام و مسئولین محترم و نیز مردم وفادار و انقلابی کشورمان، چون گذشته هرگز قبول نمی کنند که نیل به این هدف، به قیمت وابستگی ایران اسلامی به شرق و یا غرب تمام شود.

در بخشی از این پیام، امام خمینی در زمینه استقلال، یک فتوای فقهی را مطرح می کنند.

امام خمینی در سال آخر حیاتشان، نامه هایی دارند که حاکی از دغدغه ایشان برای فراخوانی و بازخوانی ظرفیت های فقه برای پیشرفت کشور است.

[ix] فتوای مطرح شده در این پیام را نیز می توان در این راستا و بخشی از فقه اجتماعی امام خمینی در زمینه استقلال و پیشرفت دانست: به مسئولین و دست اندرکاران در هر رده نیز می گویم که شرعاً بر همه شما واجب است که همت کنید تا آخرین رگ وریشه های وابستگی این کشور به بیگانگان را در هر زمینه ای قطع نمایید.

این فتوا در دوره ای مطرح می شود که چند روز است جنگ پایان یافته است.

شرایط جنگ اساساً امکان برقراری روابط وابسته گرایانه را نمی دهد.

با این حال، باز هم امام خمینی از قطع ریشه های وابستگی سخن به میان می آورند.

این حاکی از نگاه تلفیقی، مراتبی و تکاملی امام خمینی به مقوله استقلال و وابستگی است؛ اینکه در بُعد استقلال خواهی، همواره سطوح بالاتری از استقلال مطرح است که باید برای نیل به آن تلاش نمود.

در سطح اجتماعی: دوگانه محرومین-مرفهین دومین دوگانه محوری در نظریه پیشرفت امام خمینی، دوگانه محرومین و مرفهین است که در زمینه بُعد اجتماعی پیشرفت مطرح می شود.

از منظری که امام (ره) در این پیام به تحلیل تاریخ اجتماعی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس می گشایند، اکثریت شهدا و ایثارگران و رزمندگان عزیز اسلام از طبقات محروم و کم درآمد بودند و مرفهین کمتر دل برای انقلاب سوختند.

براساس این تحلیل و تئوری امام خمینی، به یک راهبرد مهم در زمینه بازسازی و پیشرفت می رسند که در ابعاد اقتصادی پیشرفت، نقش توده های مردم و جامعه را در برابر افراد خاص متمکن و مرفه پررنگ می کند.

نگاره شماره سه: دوگانه های محوری در زمینه چگونگی پیشرفت در سطح اقتصادی: کشاورزی مقدمه صنعت امام خمینی در سطح اقتصادی پیشرفت، به جای دوگانه، بر اولویت بندی تأکید داشتند و بر اولویت کشاورزی بر صنعت توصیه می نمودند.

از نظر امام خمینی، مطمئناً خودکفایی در کشاورزی، مقدمه ای است برای استقلال و خودکفایی در زمینه های دیگر.

از همین رو ضمن تأکید بر حفظ اولویت و تقدم کشاورزی، این استدلال را مطرح می کنند که توجه به بازسازی مراکز صنعتی، نباید کوچک ترین خللی بر ضرورت رسیدن به امر خودکفایی کشاورزی وارد آورد.

این دو دوگانه محوری و اولویت های گفته شده می توانند درک روشنی از آناتومی جریان های فکری کنونی در زمینه پیشرفت به دست بدهند.

مسئله مهم در بازشناسی جریان های دو سوی این دوگانه، پیوستگی این سه سطح است.

به این معنا که میان اعتقاد به وابستگی و حتی بی معنی بودن استقلال در سطح سیاسی، باور به عاملیت مرفهین در جریان توسعه در سطح اجتماعی و نفی ارزش و امکان خودکفایی در کشاورزی و تأکید بر تفوق صنعت در سطح اقتصادی، همبستگی وجود دارد؛ به گونه ای که باور به هرکدام از این مؤلفه ها، تا حدودی موضع یک جریان را در سطوح دیگر مشخص می کند.

نقش دولت-مردم در پیشرفت ترسیم کلیات نقش دولت و مردم، یکی از اساسی ترین بخش های یک نظریه در باب پیشرفت است.

دیدگاه امام خمینی در این باره نیز استدلال های قابل توجهی دربردارد.

اولین مسئله این است که از منظر امام خمینی، پیشرفت حاصل تعامل دولت و ملت است.

از این روی، نوعی انسجام و همدلی را در این زمینه پیش می کشند؛ شکاف و اختلاف را مضر و معلول دست های پنهان و آشکار غرب و شرق می دانند و برای جلب اعتماد مردم به مثابه سرمایه اجتماعی پیشرفت، تلاش می کنند.

مسئله دیگر عاملیت مردم در زمینه پیشرفت است.

در اینجا امام خمینی تجربه و ایده جهاد سازندگی مبنی بر محوریت و عاملیت مردم در پیشرفت را دنبال می کنند.

در این زمینه، امام خمینی می کوشند موانع عاملیت مردمی در زمینه پیشرفت را کنار بزنند.

این کوشش امام خمینی حاوی یک استدلال به شدت انتقادی در زمینه وضعیت بازار و تجارت داخلی و خارجی است.

از نظر ایشان، عرصه تجارت به انحصار افراد خاص و متمکن و مرفه درآمده است.

آنچه این انحصار را مستحکم تر می کند، نوعی طلسم بودگی و عدم امکان حضور مردم در این عرصه است.

یکی از اصول مهم نظریه پیشرفت امام، شکستن این طلسم است: شکستن طلسم انحصار در تجارت داخل و خارج به افراد خاص متمکن و مرفه و بسط آن به توده های مردم و جامعه .

انگاره پیشرفت مردمی به مثابه یک رهیافت عام و تجویز امام خمینی برای همه حوزه هاست؛ از بازسازی گرفته تا سازندگی ، از کشاورزی گرفته تا صنعت و تجارت.

از همین روی، استفاده از نیروهای عظیم مردمی در بازسازی و سازندگی و بها دادن به مؤمنین انقلاب خصوصاً جبهه رفته ها و توسعه حضور مردم در کشاورزی و صنعت و تجارت و بازسازی به مثابه یکی از اصول نظریه پیشرفت انقلاب اسلامی مطرح می شود.

مسئله دیگر، نقش دولت در پیشرفت است.

به نوعی نُه بند پیام بازسازی امام خمینی ناظر به این نقش و مسئولیت دولت در زمینه پیشرفت است.

از نظر امام خمینی، دولت و حکومت چند نقش اساسی در پیشرفت دارد که در ادامه، فهرست وار به آن ها اشاره می شود: - یکی از این نقش ها، نقش اجتماعی دولت است.

دولت در تنظیم نظام منزلت اجتماعی مسئولیت دارد؛ خلاصه استدلال امام خمینی در این زمینه، این است که طبقات محروم و کم درآمد نقشی کلیدی در به دست آوردن هرچه انقلاب اسلامی ایران دارد داشته اند.

از این روی، باید دولت در حد توان و مقدورات، قدرشناس زحماتی باشد که خانواده های عزیز شهدا و جانبازان و اسرا و مفقودین متحمل شده اند.

مسئله کلیدی اینجاست که دولت می بایست این قدرشناسی را فراتر از تعریف و تمجید ظاهری در همه نوع امتیازات اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی دنبال کند (بند اول).

- تأمین امنیت و تقویت بنیه دفاعی و نظامی کشور و توسعه و گسترش صنایع تسلیحاتی و رعایت اصول ایمنی و حفاظتی نقش دیگر دولت است (بند دوم و ششم).

- نقش دیگر دولت سیاست گذاری است؛ تعیین اولویت ها، به عنوان نمونه اولویت و تقدم خودکفایی کشاورزی ، از مسئولیت های اساسی دولت در زمینه پیشرفت است (بند سوم).

- نقش دیگر دولت، تأمین زیرساخت های علمی پیشرفت است.

امام خمینی استدلال می کنند: بازسازی توسعه مراکز علمی و تحقیقات و تمرکز و هدایت امکانات و تشویق کامل و همه جانبه مخترعین و مکتشفین و نیروهای متعهد و متخصص ، مهم ترین عامل در کسب خودکفایی است (بند چهارم).

- نقش دیگر دولت در عرصه پیشرفت، برنامه ریزی است: برنامه ریزی در جهت رفاه متناسب با وضع عامه مردم (بند پنجم).

- نقش دیگر دولت، نظارت است.

این نظارت البته حداکثری بوده و امکان نظارت دولت در نوع و قیمت کالاهای تجاری را نیز فراهم می کند (بند پنجم).

- نقش دیگر دولت در عرصه پیشرفت، رفع موانع مردمی تر شدن عرصه اقتصادی است.

امام خمینی در این زمینه، شکستن طلسم انحصار در تجارت داخل و خارج و توسعه حضور مردم در عرصه های اقتصادی را مطرح می کنند (بند هفتم).

- دست آخر اینکه دولت در مسیر پیشرفت در حوزه فرهنگی نیز نقش های مهمی دارد.

یکی اینکه مانع آن شود که مناسبات و محاسبات امر اقتصادی بر امر فرهنگی تفوق یابد و امکان فهم آیندگان از مفاهیم و تاریخ انقلاب را محدود کنند.

در این زمینه، امام خمینی یک پیشنهاد عینی دارند که به نوعی بنیان گذاری مفهوم میراث فرهنگی انقلاب اسلامی است: حفظ و نگهداری ترکیب یک یا چند شهر خراب شده در جنگ به منظور ترسیم علنی تجاوز دشمنان علیه انقلاب و کشورمان و نشان دادن قدرت دفاع و مقاومت قهرمانانه ملت که آیندگان فقط به اسناد و نوشته ها بسنده نکنند.

نقش دیگر دولت در حوزه فرهنگی عبارت است از تأکید بر حفظ ارزش ها و شئون اخلاقی و اجتماعی و نیز سالم سازی اجتماعات (بند هشتم و نهم).

نگاره شماره چهار: وظایف دولت در زمینه پیشرفت براساس پیام بازسازی امام خمینی (ره) روابط نظام های اجتماعی در نگاه امام خمینی در نگاه امام خمینی، انسان یک موجود یکپارچه است.

این یکپارچگی هم در طول نشئه های حیات انسانی مطرح است و هم در عرض عرصه ها و حوزه های حیات انسان.

در مکتب امام خمینی، همان طور که دنیای منهای آخرت معنا ندارد، آخرت منهای دنیا نیز بی معناست.

سطح دیگر این نگره پیوسته به انسان در زمینه فرد و جامعه و حوزه های گوناگون حیات اجتماعی انسان است.

از همین روی در اندیشه اجتماعی امام خمینی، عرصه های سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی حیات انسان ها واجد مناسباتی متقابل است.

نگاره شماره پنج، روابط متقابل میان چهار حوزه عمده حیات اجتماعی انسان را نشان می دهد.

نگاره شماره پنج: روابط مقابل حوزه های حیات اجتماعی انسانی از منظر امام خمینی نمونه این نگرش پیوسته به حوزه های حیات اجتماعی انسان را در نگاه امام خمینی به مقوله اقتصاد می توانیم در پیام بازسازی ببینیم.

امام خمینی در این پیام، توجهی توأمان به ابعاد سیاسی، فرهنگی و اجتماعی اقتصاد دارند.

در بُعد سیاسی اقتصاد، در دو سطح بین المللی و داخلی، دو مقوله استقلال و همگرایی دولت و ملت را مطرح می کنند.

در بُعد اجتماعی اقتصاد، دو مقوله مردمی شدن اقتصاد و محوریت مستضعفین در اقتصاد را مطرح می کنند و در بُعد فرهنگی اقتصاد، دو مقوله مهم مبارزه با فرهنگ مصرفی و عدم تفوق فرهنگ بر اقتصاد را پیش می کشند.

نگاره شماره شش مناسباتی را نشان می دهد که امام خمینی در پیام بازسازی میان اقتصاد و ابعاد سیاسی، اجتماعی و فرهنگی حیات انسانی برقرار کرده اند.

نگاره شماره شش: نگرش چندبُعدی به اقتصاد در پیام بازسازی امام خمینی پی نوشت: [i].

ن.

ک.

به: بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در مراسم بیست وششمین سالروز رحلت حضرت امام خمینی (ره)، در 14 خرداد 1394.

[ii].

صحیفه امام، ج3، ص369.

[iii].

همان، ج4، ص379.

[iv].

همان، ج4، ص506.

[v].

همان، ج4، ص159.

[vi].

همان، ج4، ص507.

[vii].

همان، ج8، ص179.

[viii].

ن.

ک.

به: بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در مراسم بیست وچهارمین سالروز رحلت حضرت امام خمینی (ره)، در 14 خرداد 1392.


کلید واژه ها: امام خمینی - پیشرفت - خمینی - امام - انقلاب اسلامی - پیروزی انقلاب اسلامی - اسلامی - اسلام - حضرت آیت الله خامنه ای - آیت الله خامنه ای - جمهوری اسلامی - اندیشه - نقد و بررسی - جنگ تحمیلی - صورت - نظام - ناظر - آیت الله - اجتماعی - بازسازی - مفهومی - سرمایه - بازتاب - تاریخی - جمهوری - ایران - پروژه - اولین - همراه - خامنه

آخرین اخبار سرویس:
محبتی که جای همه چیز را می گیرد

برکات علم و مقایسه علم و مال/برکات نشر علوم اهل بیت(ع) در جامعه

قاسمی: وزارت خارجه به خاطر امنیت ملی درباره محتوای یک برنامه تلویزیونی شفاف سازی کرد

غرویان: «بزغاله» و «آشغال» خطاب کردن مردم، اثر منفی دارد

استخدام طراح مسلط به طراحی پلان و نما در اصفهان

محمدرضا باهنر: با احمدی نژاد معرکه ای داشتیم/ به 3 سال قبل برگردیم باز هم باید برجام را امضا کنیم

روایت باهنر از معرکه ای با احمدی نژاد/ به 3 سال قبل برگردیم باز هم باید برجام را امضا کنیم

با دستور رییس جمهور؛ کلانتری و حجتی عازم خوزستان شدند

مسلمانان انگلستان یک «نهاد ضدتروریستی» جدید راه اندازی کردند

سومین جلسه مشترک هیأت رییسه خبرگان رهبری برگزار می شود

2 ناو ائتلاف پس از هشدار هواپیماهای ایران منطقه رزمایش را ترک کردند

لرستان؛ از معبر تا مقصد گردشگری

انتقاد فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم از «کم توجهی مسئولان به نخبگان»

خیر قرآنی فردوسی در جمع 3 خیر قرآنی شاخص کشور

نظر حجت الاسلام قرائتی درباره "کشتی مطلا" + فیلم

اجرای طرح 10 مسجد 10 محفل قرآنی در کردستان

تجلیل از دانشمندان خراسان رضوی

بیش از100برنامه کلان فرهنگی،هنری در دهه فجر در کرمانشاه برگزار می شود

تخریب و تصرف 535هکتار از اراضی ملی استان قزوین

میرمحمود موسوی: میرحسین موسوی درسلامت است / زهرا رهنورد رفع حصر نشده است

نزدیک به 1000 نفر برای شرکت در کنگره فیزیولوژی و فارماکولوژی ثبت نام کرده اند

اخراجی های 3

بهشت پنهان یا تاریک دره

طرح تعیین مکان یابی جهت برگزاری تجمعات قانونی برای هیات رییسه مجلس ارسال شد

اولین مرحله نمایش قدرت رزمایش محمد رسول الله(ص) برگزار شد

برگزاری جشن ولادت حضرت زینب (ع) در «مسجد جامع فاطمیه»

مَجازی ها جمع می شوند/ افتتاح حلقه ادبی شاعران فعال در فضای مجازی

اولین جلسه دوره جدید مجمع تشخیص به ریاست آیت الله هاشمی شاهرودی برگزار شد + عکس

تخریب آرامگاه های خانوادگی در بقعه بن جعفر(ع)دزفول

افشای اسامی مدیران متخلف هلدینگ خلیج فارس

ابتکار: لایحه حقوق کودک و نوجوان، مراحل نهایی خود را طی می کند

تخریب و تصرف 535هکتار از اراضی ملی استان قزوین

رونمایی از تصویر دیجیتال شهید کوچک زاده و اتابه در رشت

امیر موسوی خبر داد 2 ناو ائتلاف پس از هشدار هواپیماهای ایرانی منطقه رزمایش را ترک کردند

نگاهی به زیبا بینی حضرت زینب(س) در ویژه برنامه «اشراق»

هنرمندان سمنان : عرصه فرهنگ و هنر با مشکلات عدیده ای مواجه است

غرویان: «بزغاله» و «آشغال» خطاب کردن مردم، اثر منفی دارد

کلانتری و حجتی با دستور رییس جمهوری امروز راهی استان خوزستان می شوند

تخریب و تصرف 535هکتار از اراضی ملی استان قزوین

انتقاد استاد حوزه از امامان جمعه جناحی!

معنای فضای نقد، سخن گفتن یک طرف و سکوت طرف دیگر نیست/ امیدواریم مشکلات بانکی با چین در روزهای آینده حل شود

درباره «انسداد حساب های دانشجویان و برخی تجار در چین» گشایش های حاصل شده است

صاحب کتاب مفاتیح الجناح کیست؟

بیش از100برنامه کلان فرهنگی،هنری در دهه فجر در کرمانشاه برگزار می شود

روایتی جالب از پیامبر درباره رابطه فقیر و ثروتمند

عقاید و آرای علویان سوریه بررسی شد

چرا تسهیلات بنیاد شهید به «شهدای خدمت» تعلق نمی گیرد؟

دو پروژه درمانی خیرساز در خراسان جنوبی به بهره برداری می رسد

استخدام کارشناس الکترونیک جهت یک شرکت معتبر در تهران

استخدام 4 رده شغلی در گروه بین المللی سمین

استخدام کارگر ماهر MDF کار آقا در محدوده گوهردشت کرج

تجارت سالانه 180 میلیارد دلاری ایرانی با جهان/همکاری ایران وبلاروس باید افزایش یافت

بخشی از شهریه مدارس غیردولتی به برنامه های مهارت محور اختصاص می یابد

رژیم صهیونیستی قاتل شهروندان اردنی را محاکمه نمی کند

وزیر ارشاد :جشنواره تجسمی فجر رویکرد خلاقانه و ایده محور را سرلوحه قرار داده است

استخدام پیک موتوری جهت رستورانی در خراسان رضوی

واردات آیفون ازسوی تامیت اجتماعی قانونی است

دیدار اکبر فلاح با رسول خادم + عکس

سرپرست جدید روابط عمومی بانک پارسیان معرفی شد

آتش سوزی سالیانه جان 3000 نفر را می گیرد

نماینده اهواز: تصویب بودجه مقابله با گرد و غبار از محل صندوق توسعه ملی پیگیری می شود

استخدام کارشناس امور اداری مسلط به نرم افزار پارسیان در اصفهان

واژگونی مرگبار خودرو در جاده شوش

تشریح دستاوردهای ارزشمند بانک سپه در پسابرجام و خروج بانک سپه از فهرست تحریم ها

چه کسانی جوایز سالانه انجمن بازیگران را گرفتند ؟

استخدام چند نفر وردست و چرخکار در تولیدی لباس

5 نکته برای تربیت یکی یکدانه ها

مرضیه محمدزاده، استاد دانشگاه: حضرت زینب (س) یک معلم و مدیر بود

استخدام آژانس باتیس گشت

چرایی عدم حضور مدیران شهری در مراسم شهدای پلاسکو/ آخرین وضعیت ارائه خدمات به خانواده شهدا

استخدام نصاب ماهر و نیمه ماهر در زمینه دوربین مداربسته و دزدگیر

مجلس در بودجه بیماران خاص تجدید نظر کند

هجدهم تا بیستم بهمن ماه، انتخابات نمایندگان معلمان در هیأت امنا صندوق ذخیره فرهنگیان برگزار می شود

افراد ناشناس ساختمان شهرداری منطقه 12 را به آتش کشیدند

100مدیر دوتابعیتی در کشور وجود دارد؟ /معاون روحانی: وزارت اطلاعات لیستی را ارائه نکرده است

خالق سلفی را بشناسید ! + عکس ها

گرامیداشت یاد شهدای سانچی در نشست سخنگوی وزارت خارجه با خبرنگاران

حضرت زینب (س) یک معلم و مدیر بود

کارشناس فیزیک و شیمی جهت کار در آزمایشگاه کالیبراسیون

اسامی مدیران 2 تابعیتی منتشر نمی شود

سازنده قرآن کشتی مطلا چه نظری دارد؟

مراسم افتتاحیه حلقه ادبی "مَجاز" برگزار می شود

نشست اعضای ستاد فرعی مبارزه با مواد مخدر خلیل آباد

استفاده از تجهیزات بومی در پنجمین رزمایش محمد رسول الله(ص)

پرونده ویژه مبارز کهنسال10/ زرشناس در گفت و گوی تفصیلی با فارس: عدالت حلقه مفقوده توسعه اقتصادی مدل هاشمی بود/ هاشمی انقلابی گری را نوعی رادیکالیسم می دانست

قدم های شورای شهر پنجم در مسیر شورای اول سرانجام سهم خواهی حزبی در شورای شهر تهران به کجا می رسد؟

انتقاد پاپ فرانسیس از فساد سیاسی

مسئول فرهنگی اوقاف اسلامشهر در گفت وگو با فارس: آستان مقدس امامزاده عقیل (ع) غبارروبی شد

سفر رییس سازمان محیط زیست و وزیر کشاورزی به خوزستان با دستور روحانی

آخرین مهلت ثبت نام تکمیل ظرفیت پیام نور

پرداخت هدیه به مناسبت سالروز ولادت حضرت زینب (س)

حمله شبانه به شهرداری تهران کذب محض است

برنامه پروازهای فرودگاه رشت

بانوی حافظ قرآن؛ تنها نماینده آذربایجان غربی در میان برترین های سال

ناباروری در ایران در حال افزایش است

رییس سازمان محیط زیست و وزیر جهاد کشاورزی با دستور رییس جمهور امروز راهی خوزستان می شوند

مدیرکل شهری و شوراهای استانداری فارس: تحقق بودجه شهرداری های استان نامطلوب است

تجلیل از دانشمندان خراسان رضوی

هنرمندان سمنان : عرصه فرهنگ و هنر با مشکلات عدیده ای مواجه است

با دستور رییس جمهور کلانتری و حجتی عازم خوزستان می شوند

پیشرفت در اندیشه امام خمینی (ره) نظریه ای برای قوام و دوام جمهوری اسلامی

پیشرفت در اندیشه امام خمینی (ره) نظریه ای برای قوام و دوام جمهوری اسلامی