مطالب مرتبط:
توصیه های امام علی (ع) به پسر بزرگوارشان امام حسن(ع)
کمیته داوران مسابقات دارالقرآن امام علی(ع) در یک نگاه
واکنش سید حسن خمینی به انتقادها از بودجه موسسه امام
واکنش سید حسن خمینی به انتقادها از بودجه موسسه امام: نقدها پدیده ای مبارک است/این مسیر به سلامت سیستم می انجامد/ امثال من را نیز از خطا و خطر مصون می دارد
واکنش سید حسن خمینی به انتقادها از بودجه موسسه امام: نقدها پدیده ای مبارک است/امیدوارم کسی نرنجد/این مسیر به سلامت سیستم می انجامد/ امثال من را نیز از خطا و خطر مصون می دارد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 22 آذر 1396 ساعت 04:052017-12-13سياسي

توصیه های امام علی (ع) به پسر بزرگوارشان امام حسن(ع)


خبرگزاری میزان- شرح و تفسیر حکمت 233 نهج البلاغه پیرامون توصیه امام علی (علیه السلام) به فرزندش امام حسن(علیه السلام) را در اینجا بخوانید.

- خبرگزاری آریا - شرح و تفسیر حکمت 233 نهج البلاغه پیرامون توصیه امام علی (علیه السلام) به فرزندش امام حسن(علیه السلام) را در اینجا بخوانید.

به گزارش سایت قطره و به نقل از، نهج البلاغه با مرور قرنها نه تنها تازگی و جذابیت خویش را حفظ کرده که فزونتر ساخته است و این اعجاز نیست مگر به سبب ویژگی هایی که در شکل و محتوا است.

این امتیاز را جز در مورد قرآن نمی توان یافت که در کلام امام علی (ع) درباره قرآن آمده است: ظاهره انیق و باطنه عمیق، لاتفنی عجائبه و لاتنقضی غرائبه قرآن کتابی است که ظاهری زیبا و باطنی عمیق دارد، نه شگفتی های آن پایان می‎پذیرد و نه اسرار آن منقضی می‎شود.

در سخن مشابهی نیز آمده است : لاتحصی عجائبه و لاتبلی غرائبه نه شگفتی های آن را می‎توان شمرد و نه اسرار آن دستخوش کهنگی می‎شود و از بین می‎رود .

سخنان امام علی (ع) در فاصله قرن اول تا سوم در کتب تاریخ و حدیث به صورت پراکنده وجود داشت.

سید رضی در اواخر قرن سوم به گردآوری نهج البلاغه پرداخت و اکنون بالغ بر هزار سال از عمر این کتاب شریف می‎گذرد.

هر چند پیش از وی نیز افراد دیگری در گردآوری سخنان امام علی (ع) تلاشهایی به عمل آوردند، اما کار سید رضی به خاطر ویژگی هایی که داشت درخشید و ماندگار شد، چون سید رضی دست به گزینش زده بود.

شرح و تفسیر حکمت 233 نهج البلاغه امام علی (علیه السلام) به فرزندش امام حسن(علیه السلام) فرمودند:لاِبْنِهِ الْحَسَنِ(علیه السلام): لاَ تَدْعُوَنَّ إِلَی مُبَارَزَه، وَإِنْ دُعِیتَ إِلَیْهَا فَأَجِبْ، فَإِنَّ الدَّاعِیَ إِلَیْهَا بَاغ، وَالْبَاغِیَ مَصْرُوعٌ.

هرگز کسی را به مبارزه دعوت مکن (و آغازگر جنگ مباش) ولی اگر کسی تو را به مبارزه فراخواند اجابت کن (و سستی در جهاد با دشمن مکن) زیرا دعوت کننده به مبارزه ستمکار و ستمکار در هر حال مغلوب است.

امام علی (علیه السلام) در این گفتار حکیمانه اندرز مهمی به فرزندش می دهد و می فرماید: هرگز کسی را به مبارزه دعوت مکن (و آغازگر جنگ مباش) ولی اگر کسی تو را به مبارزه فراخواند اجابت کن (و سستی در جهاد با دشمن مکن) زیرا دعوت کننده به مبارزه ستمکار و ستمکار در هر حال مغلوب است ; (لاَ تَدْعُوَنَّ إِلَی مُبَارَزَه، وَإِنْ دُعِیتَ إِلَیْهَا فَأَجِبْ، فَإِنَّ الدَّاعِیَ إِلَیْهَا بَاغ، وَالْبَاغِیَ مَصْرُوعٌ).

مبارزه به معنای جنگ تن به تن است و باغی به معنای ستمگر و مصروع به معنای شکست خورده بر زمین افتاده است.

شاید بعضی از شارحان چنین پنداشته اند که این سخن اشاره به جنگ های تن به تن در بیرون از دایره جهاد است در حالی که هرگز چنین نیست.

هرگاه کسی ما را در غیر میدان جهاد به مبارزه طلبد نه تنها پذیرش دعوت او مطلوب نیست بلکه حرام است، زیرا القای نفس در تهلکه است تنها جایی که می توان دعوت به مبارزه را پذیرفت میدان جهاد است، زیرا در بسیاری از میدان های جهاد در آغاز، جنگ های تن به تن انجام می شد; کسی از لشکر دشمن بیرون می آمد و مبارز می طلبید، دیگری در برابر او قرار می گرفت و سرانجام یکی از آن دو بر خاک می افتاد.

مسلمانان دستور داشتند آغازگر مبارزه در میدان های جنگ نباشند; ولی در صورتی که کسی از لشکر دشمن در وسط میدان قرار گرفت و مبارز طلبید، سکوت در برابر او جایز نیست، زیرا چنین سکوتی مساوی با شکست به شمار می آید و می دانیم امیرمؤمنان(علیه السلام) کرارا در میدان های جنگ با دشمنان اسلام به مبارزه طلبیده شد و امام(علیه السلام) در برابر حریف خود قرار گرفت و او را از پای در آورد که بارزترین نمونه آن میدان جنگ خندق و قرار گرفتن در مقابل عمرو بن عبدود است، زیرا او بارها در وسط میدان مبارز طلبید و هیچ کس جرأت نکرد در مقابل او ظاهر شود و امیرمؤمنان(علیه السلام) بارها از پیغمبر(صلی الله علیه وآله)تقاضا کرد که اجازه دهد در برابر او قرار گیرد و پیامبر(صلی الله علیه وآله) برای این که دیگران را آزمایش کند رخصت نمی داد; ولی آخرین بار اجازه داد و آن حضرت در برابر عمرو قرار گرفت و با مبارزه ای قهرمانانه او را بر خاک افکند و حدیث معروف لَضَرْبَهُ عَلِیّ یَوْمَ الْخَنْدَقِ أفْضَلُ مِنْ عِبادَهِ الثَّقَلَیْنِ; ضربه ای که علی(علیه السلام) در روز خندق (بر پیکر عمرو بن عبد ود) وارد کرد از عبادت جن و انس بالاتر است را بیان فرمود.

نکته: جنگ های تن به تن در تاریخ آنچه در حدیث پربار بالا آمد اشاره به جنگ های تن به تنی بود که در میدان های جهاد واقع می شد و در واقع ضرورتی اجتناب ناپذیر بود و گاه این جنگ های تن به تن از جنگ های مغلوبه که همه لشکریان دو طرف به پیکار می پرداختند جلوگیری می کرد، همان گونه که در نبرد عظیم خندق صورت گرفت که با کشته شدن عمرو بن عبدود در جنگ تن به تن با امیرمؤمنان علی(علیه السلام)روحیه دشمن شکست خورد و با عوامل دیگری از قبیل طوفان دست به دست هم داد و لشکر عظیم قریش از میدان عقب نشینی کردند.

ولی در تاریخ اروپا جنگ های تن به تن به صورت بسیار زشتی انجام می گرفت به این معنا که دو نفر که با هم خصومت داشتند یکدیگر را به مبارزه فرا می خواندند و با استفاده از سلاح های مرگبار به هم حمله می کردند و تا یکی کشته می شد مبارزه آنها تمام می گشت که در کتب مختلف آنها شرح آن آمده است.

آنچه را در ذیل می خوانید عصاره ای است که از سه دائره المعارف معروف غربی گرفته شده است: مبارزه تن به تن یا همان دوئل واژه ای است که از زبان لاتین گرفته شده است به این شکل که دو تن که با یکدیگر خصومت داشتند با استفاده از شمشیر و یا اسلحه ای مرگبار به مبارزه بر می خواستند.

این عمل در ابتدا در قرون وسطی و در اروپای شرقی مرسوم بود و حتی گفته شده است که به دوران قبل از مسیح باز می گردد.

بعد از مدتی این عمل از سوی دادگاه جنبه قانونی یافت و به عنوان وسیله ای برای رفع خصومت معرفی شد و در مواردی دادگاه حکم به انجام دوئل می کرد.

در زمان چارلز نهم در فرانسه انجام این عمل تا جایی شدت یافت که او در سال 1566 مجازات اعدام را برای کسانی که دست به این عمل می زدند مقرر کرد.

با این وجود در تواریخ نوشته شده است که بعداً در زمان لویی چهارم در فرانسه در عرض هجده سال بیش از چهار هزار نفر در این نبرد تن به تن کشته شدند و یا در زمان لویی سیزدهم تعداد کشتگان در عرض بیست سال به هشت هزار نفر بالغ شد.

دامنه این نوع نبرد تا جایی گسترش یافته بود که به محض کوچک ترین توهین و یا صرف احتمال وجود توهین، فردی که مورد اهانت قرار گرفته بود زمان و مکان دوئل را تعیین می کرد و انجام این عمل نوعی دفاع از آبرو و حفظ شرافت تلقی می شد و حتی گفته شده که همه افراد به انجام دادن این کار مجاز بودند و فقط زنان، افراد زیر بیست سال و یا بالاتر از شصت سال و یا کسانی که بیماری داشتند از این عمومیت مستثنا بودند.

با این وجود همواره در جواز این عمل بحث بود و آن را مخالف قوانین می دانستند و سرانجام در اوائل قرن بیستم ممنوعیت جهانی آن اعلام شد و یکی از عوامل ممنوعیت آن را افول طبقه اشراف دانسته اند، زیرا دوئل غالباً در میان آنها و به اصطلاح برای حمایت از آبرو و شرافت خانوادگی انجام می گرفت.

نوع دیگری از دوئل نیز وجود داشت که محدود به خصومت های شخصی نبود و در جنگ ها و نبردها به شکل مبارزه تن به تن نمودار می شد و حتی در کتاب تاریخ اثراتی از آن در سده هفتم پیش از میلاد به چشم می خورد و نبردهای شوالیه ها و یا به مبارزه طلبیدن های مرسوم در نبردهای اسلامی از این قبیل است.

امروزه این نوع نبرد در میادین جنگ منسوخ شده و سلاح های کشتار جمعی جایگزین آن گردیده است.


کلید واژه ها: امام - مبارزه - خبرگزاری - توصیه - هایی - قرآن - کتاب - جهاد - ماندگار - جذابیت - تاریخ - گزارش - گزینش - زیبا - صورت

آخرین اخبار سرویس:
جلسات آموزش نقاشی در خیمه معرفت امامزاده عقیل(ع) برگزار شد

پیامبر خدا (ص) را می شود نقد کرد، برجام را نه!

بارش شدید برف در آذربایجان غربی/ عکس

آموزش تصویری نقاشی موش

تعیین مصادیق رجل سیاسی و مذهبی

تشریح ساختار جدید وزارت خارجه از زبان سخنگو

واکنش وزارت خارجه به برنامه برجامی صدا و سیما

تریبون های رسمی امیدآفرینی کنند

اطلاعیه بانک سرمایه در خصوص ساعت کار شعب رشت و گلسار رشت

احزاب عرب کنست سخنرانی معاون ترامپ را تحریم کردند

استوارنامه سفرای جدید 5 کشور تقدیم روحانی شد

پاسخ جالب خامس به احتمال بازگشتش به رئال

بازگشت آیت الله هاشمی شاهرودی به جلسات مجمع

بدون عنوان

نامه دادستان تهران به شهردار درباره تخلفات شهردار قبلی

سرپرست ناجی هنر منصوب شد

واگذاری بنگاه های اقتصادی ارتش و سپاه

راهکار سرپرست حجاج ایرانی برای لغو روادید میان ایران و عراق

استعفای صالحی امیری ازمعاونت شهرداری تهران

برف بازی بازیکنان استقلال/ تصاویر

آغاز فعالیت نخستین دفتر شهرستانی حوزه هنری در شهرستان بیجار

حجت الاسلام رییسی به عنوان عضو هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام انتخاب شد

حضرت زینب کبری (س)، بنیانگذار بنای حفظ و روایت گری عرصه جهاد و شهادت با زبان ادبیات و هنر است

آنچه در جلسه تاریخی 14 خرداد 1368 مجلس خبرگان گذشت/ فیلمی که منتشرکنندگان و دشمنان را رسوا کرد

واکنش قاضی زاده هاشمی به پخش اظهاراتی درباره برجام

وزیر بهداشت: 50 درصد مراکز درمانی در برابر زلزله ایمن نیست

پیامبر خدا (ص) را می شود نقد کرد، برجام را نه!/ برجام کلاه گشادی بود که آمریکا بر سر ایران گذاشته است

استعفای صالحی امیری پذیرفته شد

گلایه حوزویان استان قزوین از سخنان یکی از مسئولان نظام

155 رسانه خارجی از 33 کشور در ایران فعالیت دارند

با این 3 تکنیک قرآنی زندگیتان را دگرگون کنید

واکنش اینستاگرامی پیروانی به شایعه اخراج کامیابی نیا + عکس

دولت ادعای کریمی قدوسی را تکذیب کرد

مدیر گوگل: از اخراج کارمندم متاسف نیستم

تمدید 6 ساله «شنود» خارجی ها و آمریکایی ها قانون شد

روزشمار دفاع مقدس (1 بهمن)

اذعان داریم بیش از حد سرکار بوده ایم و خواهان ورود نسل جوان هستیم/ کاهش قدرت خرید مردم جبران نشده است

اغتشاشات اخیر نشان داد در معرفی دستاوردهای انقلاب به نسل جوان موفق نبودیم

تلاش های پشت پرده برای خراب کردن روحیه گلر جوان استقلال

ترتیل صفحه 282 قرآن کریم باصدای استاد پرهیزکار+صوت و متن آیات

وزیر ارتباطات: رفع مشکل کسب و کارهای نوپا را پیگیری می کنیم

نامه حاجی بابایی به لاریجانی برای پیگیری مزایای جانبازان 25%

بازدید استاندار از باغ جهانی پهلوان پور شهرستان مهریز

برگزاری کارگاه پژوهش برای 120 استاد حوزه علمیه لرستان

مسئولان به وعده ها و شعارهای انتخاباتی خود پایبند باشند

روزنامه استخدامی استان قم | یکشنبه 1 بهمن 96

کژتابی و کژرفت بودجه کل کشور

موسسه امام خمینی شهر کرگل هند بین نیازمندان لوازم ضروری توزیع کرد

خرازی:موفق نشدن دشمنان در سوریه به معنای پایان توطئه نیست

آذری جهرمی بر تلاش برای رفع مشکل کسب و کارهای نوپا تاکید کرد

خرازی:موفق نشدن دشمنان درصحنه نظامی علیه سوریه به معنای پایان توطئه نیست

معاونت حقوقی رییس جمهور ادعای کریمی قدوسی را تکذیب کرد/ شکایت دولت از نمایندگان مجلس 6 مورد بوده است

نماینده ملایر: اخبار ایرنا منطبق بر واقعیت است

ارائه پیام معنوی انقلاب با صبغه فاطمی مد نظر قرار گیرد

ضرورت روایت زندگی «حسن باقری» در کتاب های درسی و تلویزیون

کشف محموله بزرگ عاج فیل+تصاویر

ازدواج با روح دزد دریایی +تصاویر

تصویری اززیباترین دایناسور161 میلیون ساله +تصاویر

ربودن نوزاد از بیمارستان+تصاویر

شهید «رکن آبادی»؛ شاخصی برای دیپلماسیِ ایران

پزشکیان: امروز مبارزه با فساد، موردی و مقطعی است

رهبری درباره فعالیت اقتصادی ارتش و سپاه دستور داد؛ خروج نظامیان از کارهای اقتصادی

فیلترینگ مقامات فاسد

مک دونالد رهبر حزب «سین فین» ایرلند شد

جامعه برای رشد نیازمند برنامه و مدیریت الهی است/شخص ولی فقیه بهترین فرد برای اداره جامعه است

دستور رهبری درباره فعالیت اقتصادی ارتش و سپاه

فال روزانه یکشنبه 1 بهمن 1396

مدیرکل روابط عمومی استانداری سیستان و بلوچستان: مسؤولان روابط عمومی بدون همکاری با رسانه ها محکوم به شکست هستند

نخستین سالگرد شهدای آتش نشان بدون حضور شهردار تهران +عکس

مدیرکل روابط عمومی استانداری سیستان و بلوچستان: مسؤولان روابط عمومی بدون همکاری با رسانه ها محکوم به شکست هستند

چه کسی حضرت عیسی را دفن کرد؟

عکس | جاده هراز شش دهه قبل!

تجربه تلخ دعوای گازی ایران با ترک ها تکرار می شود؟

«امام» ما را از لجنزار بیرون کشید

کارنامه سیاسی یکساله ترامپ

برای رفع مشکلات معیشتی طلاب اقدام شود / طلاب از برنامه های جناحی بپرهیزند/مجمع نمایندگان تقویت شود

تیپ متفاوت زوج بازیگر ایرانی در هند +عکس

گفتگوی تلفنی لاوروف و تیلرسون

درخواستی از جناب سردار سلیمانی

دانلود موزیک ویدیو جدید آرمان بنام واژه های تو

نماینده ملایر: اخبار ایرنا منطبق بر واقعیت است

نشست کارگروه تعیین رژیم حقوقی دریای خزر ماه آینده برگزار می شود

اعلام آمادگی سپاه برای کمک به بارورسازی ابرها

خرازی:موفق نشدن دشمنان درصحنه نظامی علیه سوریه به معنای پایان توطئه نیست

جهانگیری: طرح تعطیلی پنج شنبه ها در البرز اجرایی نمی شود

دختران مسلمانی که مجبورند هندو شوند!

نظر یک نظامی درباره پیچ سخت کتابخوانی

مردم اجازه سوء استفاده ضد انقلاب از اعتراضات را ندادند

ترامپ با ناامیدی از سیاست ایران هراسی روسیه و چین را دشمن جدید می داند

العبادی: شهروندان کردستان جزیی ازعراق هستند

قاضی عسکر از سازمان حج و زیارت انتقاد کرد

تاکید وزیر ارتباطات بر تلاش برای رفع مشکل کسب و کارهای نوپا

گزارش شهردار یک سیاه نمایی سیاسی کامل بود

دو کار مهم ایران برای ارامنه

آغاز بکار دفتر نمایندگی آستان قدس رضوی در بافق

فعال سازی 23 کمیته برای اجرای باشکوه برنامه های دهه فجر در سلماس

40 درصد طلاق ها متعلق به افراد زیر 24 سال است

وزارت اقتصاد مامور اجرای موافقتنامه مالی ایران و ایتالیا شد

آذری جهرمی بر تلاش برای رفع مشکل کسب و کارهای نوپا تاکید کرد

تحقق و تسریع مصوبه های شورای آموزش و پرورش ضروری است

توصیه های امام علی (ع) به پسر بزرگوارشان امام حسن(ع)

توصیه های امام علی (ع) به پسر بزرگوارشان امام حسن(ع)