مطالب مرتبط:
منتجب نیا: آقای روحانی؛ مردم به شعار و برنامه شما رای دادند؛ فارغ التحصیلان چشم به راه هستند
روحانی به ترکیه می رود
تاجرنیا: اصولگرایان نمی خواهند اصلاح طلبان در کنار رییس جمهور باشند /روحانی می تواند روابط اصولگرایان و اصلاح طلبان را ترمیم کند
ویژه های مشرق؛ توهین روزنامه اصلاح طلب به رییس جمهور: روحانی در نمایش کارهای مثبت دولت عاجز است/ باید دستاوردهای سفر جانسون را امیدوارکننده جلوه دهیم!
روحانی به ترکیه می رود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 22 آذر 1396 ساعت 03:402017-12-13سياسي

بازیگرانی که روحانی شدند


هر نقشی اگر خوب نوشته شده باشد، ابعاد و زوایای بیشتری داشته باشد و خوب پرداخت شده باشد، می تواند خاص باشد اما برخی نقش های معدود بدون هیچ شرط و معیاری خاص هستند؛ - نقش روحانی از این جمله است.

نقش روحانی، همان قدر که توجه مخاطب را به دنبال دارد، می تواند حساس باشد و زیرذره بین منتقدان.

بازی در این نقش بی شباهت به راه رفتن روی لبه تیغ نیست و از قضا تعداد بازیگرانی که این دشواری را به جان خریده اند کم نیست.

حتی خسرو شکیبایی با وجود آن که در نقش یک روحانی واقعی ظاهر شده و آیت الله مدرس به عنوان الگو و نمونه می توانست راهگشای او در ایفای این نقش باشد، اما توانایی بی نظیر شکیبایی در از بر کردن نطق های آتشین آیت الله مدرس و اجرای بدون وقفه و به صورت یکپارچه این نطق ها، تردیدی باقی نمی گذارد که در این مجموعه از او نیز یاد شود.

اگر از آن دسته بازیگران که نقش روحانی های مطرح تاریخ کشورمان از جمله آیت الله مدرس، آیت الله فیروزآبادی، آیت الله کاشانی، شهید نواب صفوی، آیت الله طالقانی و شهید مطهری را بازی کرده اند، بگذریم و فقط به آن دسته از روحانیون بپردازیم که نقششان مابه ازای واقعی ندارد، به این بازیگران می رسیم که در ادامه شرح کوتاهی از هنرنمایی شان را در لباس روحانیت می خوانید.

رضا کیانیان کیف انگلیسی رضا کیانیان دوبار با لباس روحانیت در مقابل دوربین تلویزیون هنرنمایی کرده است؛ یک بار در نقش آیت الله فیروزآبادی در سریال روزگار قریب به کارگردانی کیانوش عیاری که نقشی کوتاه بود و برآمده از ویژگی های شخصیتی این عالم ربانی.

او یک بار دیگر در سریال کیف انگلیسی با جامه روحانیت ظاهر شد و تصویری از یک روحانی سنتی را به نمایش گذاشت که لحن و ادبیاتش، نوع رفتار و نگاهش بی شباهت به روحانیون بزرگ و تاثیرگذار در سیاست و تاریخ کشورمان نبوده است.

او در این نقش یک روحانی زیرک، با نفوذ و چند وجهی را به نمایش گذاشت که حتی کلمات را حساب شده و با طمانینه ادا می کند.

فرهاد آییشپرده نشینبازیگری که فیلم هایی چون پوپک و مش ماشالله یا مکس را در کارنامه دارد و از به یادماندنی ترین سریال های تلویزیونی او می توان به شمس العماره ، سه ، پنج، دو یا باغ سرهنگ اشاره کرد، برای نقش یک روحانی گزینه بسیار عجیبی است اما آییش در قامت حاج عبدالحسین شهیدی به قدری باورپذیر بود که کمتر مخاطبی می توانست شوخ طبعی و شیطنت های خاص او را در این شخصیت ببیند.

اگرچه برخی معتقدند بازی آییش در این نقش به شخصیت سقراط در نمایشی که با همین نام در تئاتر ایفا کرده، شباهت بسیار داشت اما با همه اینها نمی توان از مقایسه فرهاد آییش در لباس های خودش با فرهاد آییش در لباس روحانیت متعجب نشد.

هومن برق نوردپرده نشینهمانقدر که انتخاب فرهاد آییش برای بازی در نقش یک روحانی عجیب به نظر می رسید، انتخاب هومن برق نورد و محسن کیایی هم دور از ذهن بود.

تا قبل از سریال پرده نشین و حتی هنوز هم تماشاگران تلویزیون هومن برق نورد را با فیروز در سریال دودکش و تکیه کلام هایی چون آمپاس، لغز خواندن و قمپز درکردن به یاد می آورند.

تا قبل از سریال پرده نشین به نظر می رسید، قرار است برق نورد نقش یک روحانی را در قالب طنز بازی کند اما سریال که پخش شد، آن را تماشا کردیم و حاج رحیم مهدوی را پذیرفتیم بدون این که تصویر فیروز به باورمان خدشه ای وارد کند.

دانیال حکیمیروز رفتنیک روحانی به دلایلی باید تا مدتی به جای یک خلافکار زندگی کند! چنین نقشی برای هر بازیگری می تواند هیجان انگیز و جذاب باشد.

حکیمی در نقش رحیم و کریم دو برادر سریال روز رفتن ، که اولی روحانی است و دومی خلافکار، بازی قابل توجهی ارائه کرد و توانست از پس نمایش واقعی و باورپذیر تفاوت های این دو شخصیت بر بیاید اما مشکلاتی که برای تولید این سریال رخ داد و نیز تغییر کارگردان سبب شد، نتیجه به قدری درخشان نباشد که ماندگار شود و اگر چیزی از این سریال در خاطر مخاطب باقی مانده باشد، باز دانیال حکیمی است و بس! امیرحسین صدیقزیر لب بشمارایفای نقش روحانی در سریالی که برای مخاطب نوجوان ساخته می شود و داستان چندان تازه ای ندارد، یعنی نزدیک شدن به دامی به نام کلیشه؛ اما امیرحسین صدیق هوشمندانه و ظریف از کنار این دام رد شد و توانست یک روحانی پذیرفتنی را نمایش بدهد که اگر خیلی ویژه و خاص نیست در عوض قابل قبول و باور کردنی است.

صدیق در سریالی به عنوان روحانی ظاهر شد که به مدد تهیه کننده باسابقه ای چون پروین شمشکی و کارگردان جوان و خوش ذوقی چون بهمن شهروان، از استاندارد های لازم برخوردار بود و به همین سبب توانست در قالب یک مربی دینی مهربان، مقتدر و امروزی هنرنمایی کند.

رضا توکلیاو یک فرشته بودرضا توکلی نقش های ریز و درشت زیادی در فیلم ها و سریال های تلویزیونی بازی کرده ، اما نقش حاج آقا در سریال او یک فرشته بود یکی از جدی ترین نقش های این بازیگر است.

او به عنوان یک روحانی آن هم از نوع امروزی، رابطه ای دوستانه با شخصیت اصلی سریال داشت و در نهایت هم توانست به او کمک کند تا از شر شیطان رهایی یابد.

عملکرد و تاثیرگذاری روحانی این سریال، به مرزهای کلیشه نزدیک بود، اما ساختار ماورایی و نیز مدرن بودن زندگی حاج آقا کمک کرد توکلی بازی قابل قبولی از خود در نقش یک روحانی به یادگار بگذارد و نمره قبول را از مخاطب دریافت کند.

علی سلیمانیپایتختیک روحانی آذری زبان، مردمی و روستایی که قرار نیست در مجموعه بازیگران سریال طنز پایتخت ساز مخالف بزند و از نشاط و شادابی این اثر چیزی بکاهد؛ بنابراین چه بازیگری بهتر از علی سلیمانی که این نقش را برعهده بگیرد؟! چهره سلیمانی کاملا این قابلیت را دارد که تصویر یک فرد روستایی، ساده و مردمی را منعکس کند، به علاوه این که او کمی طنز ذاتی در نگاه و بیانش دارد و کافی است مجموعه اینها با چند ماجرای شیرین و جذاب همراه شود تا هم به ساحت روحانیون بی احترامی نشود و هم نتیجه کار در حد و اندازه سریال پایتخت و بازیگرانش مفرح از آب در بیاید.

جواد عزتیدودکشجواد عزتی می تواند بدون هیچ دیالوگی با یک حس ساده، مثل تعجب یا سردرگمی مخاطبش را بخنداند؛ برای همین است که حاج آقا انصاری در سریال دودکش با وجود تمام کارهای جدی و مهمی که انجام می دهد، لبخند به لب تماشاگر می نشاند.

شاید اگر عزتی قبلا نقش روحانی را در فیلم سینمایی طلا و مس بازی نکرده بود، حاج آقا انصاری با مشکل مواجه می شد و حساسیت هایی ایجاد می کرد اما مخاطب او را به عنوان یک روحانی ساده و صمیمی می پذیرد و می داند در سادگی او طعنه و کنایه ای وجود ندارد و انتخاب یک بازیگر طنز برای این نقش در جهت لطمه به شان و جایگاه روحانیت نیست.

مهران احمدیچرخ فلکاگر نقش شکیب در سریال آوای باران کمی کلیشه ای به نظر می رسید، اما در عوض مهران احمدی در نقش سیدرضی در سریال چرخ فلک گل کاشت و از زیر سایه نقش بهبود در سریال پایتخت رها شد.

سیدرضی روحانی بسیار مومنی است که در مواجهه با قاتل فرزندش، بر سر دوراهی بین بخشش و اجرای قانون قرار می گیرد و چالشی بزرگ را از سر می گذراند.

برای مخاطب با توجه به اهمیت بخشش در آموزه های دینی، تردیدی وجود نداشت که سید رضی در نهایت قاتل فرزندش را خواهد بخشید اما مسیری که او تا رسیدن به این انتخاب طی می کند، با تدابیر نویسنده و بازی مهران احمدی به زیبایی تصویر شد.

محسن کیاییپرده نشیناگر فرهاد آییش به دلیل روحیه جوان و حتی نوجوانش و هومن برق نورد به دلیل سابقه آثار طنز برای نقش یک روحانی انتخاب های خوبی به نظر نمی رسیدند؛ محسن کیایی به هر دو دلیل گزینه عاقلانه ای به نظر نمی رسید، اما کیایی هم مانند آییش و برق نورد توانست به زیبایی نقش یک طلبه را به نمایش بگذارد.

محسن کیایی در نقش براتعلی، یک طلبه واقعی و باورپذیر را نمایش داد؛ از آن طلبه هایی که هم عاشق می شوند و هم دچار تردید و دو دلی و البته در باورپذیری این نقش روحیه پرنشاط محسن کیایی و نیز سابقه اش در ایفای نقش های طنز بی تاثیر نبود.

بهادر زمانیتنهایی لیلانقشی که بهادر زمانی در تنهایی لیلا بازی کرد، تقریبا برای تمام مخاطبانی که این سریال را تماشا می کردند، ایجاد کنجکاوی می کرد؛ چه آن دسته که می دانستند او نقش حضرت ابوالفضل(ع) را در فیلم سینمایی رستاخیز بازی کرده و چه دسته دیگری که از این ماجرا خبر نداشتند و برای اولین بار یک بازیگر ناشناس و جوان را در نقش دشواری چون روحانی در تلویزیون تماشا می کردند.

نقش سیدرضا در تنهایی لیلا حاکی از آن است که تحصیل در رشته کارگردانی و بازی در فیلم رستاخیز برای بهادر زمانی تجربیات خوبی به همراه داشته و در آینده حرفه ای این بازیگر تاثیر قابل توجه خواهد داشت.

و دیگران.

به جز موارد ذکر شده، روحانیون دیگری در سریال ها و فیلم های تلویزیونی حضور داشته اند و عمده آنها نیز توسط بازیگران باتجربه بازی شده اند؛ بازیگرانی چون علی دهکردی (آخرین گناه)، فخرالدین صدیق شریف (اخراجی ها)، برزو ارجمند (معراجی ها)، هدایت هاشمی (پروانه)، داریوش کاردان (سقوط یک فرشته)، رضا بنفشه خواه (برگ های پاییزی) و سید جواد هاشمی (دارا و ندار).

تعداد بازیگرانی که نقش روحانی را در سریال های تلویزیونی برعهده داشته اند، کم نیست و احتمالا باز هم این تجربه برای بازیگران دیگری پیش خواهد آمد، اما به نظر می رسد همچنان ایفای نقش یک روحانی تجربه ای خاص و متفاوت باشد و در کارنامه هر بازیگری مورد توجه قرار بگیرد.


کلید واژه ها: روحانی - آیت الله - بازی - بازیگران - لباس روحانیت - کیف انگلیسی - روحانیت - رضا کیانیان - فیروزآبادی - سریال های تلویزیونی - هنرنمایی - تلویزیون - ویژگی های شخصیتی - آیت الله طالقانی - نمایش - سریال - انگلیسی - لباس - شهید - به یادماندنی - خسرو شکیبایی - تاریخ - مخاطب - فرهاد - شهید مطهری - کارنامه - طالقانی - دوربین - تصویری - مطهری

آخرین اخبار سرویس:
خواب نماینده پارلمان انگلیس در مجلس

واقعا این خانه «نیما یوشیج» است؟/ عکس

توهین بیشرمانه «آمدنیوز» به شهید حججی ! + عکس

طرح های 3 ارگان نظامی برای ارتقا توان دفاعی

غلامرضا شمس مورکانی، حامد عباسی کسانی آسیب شناسی و اثربخشی انتقال آموزش به محیط کار

آسیب شناسی فراجناحی ناآرامی ها/بازدید از اوین، گذر از ابهامات/نشانه های 2 بیماری مزمن بودجه ای/چند پیشنهاد برای فقر زدایی/آینده سیاسی احتمالی جهانگیری

محمد عجم منازعه صحرای غربی و کشمیر در پرتو حق تعیین سرنوشت‎

میرابراهیم صدیق، ناصر مولایی نقش دموکراسی خواهی و گروه های تحول طلب در انقلاب 2011 مصر‎

مردم ایران با نظام ولایت فقیه پیوند خورده اند

توافق ترکمنستان و پاکستان برای سرمایه گذاری مشترک در زمینه های اقتصادی و فناوری اطلاعات

عکس جدید احسان علیخانی با تیپی متفاوت

از تحریم تا شکنجه عکس العمل بعثی ها در مقابله با پیروزی رزمندگان

نجمه احمدآبادی آرانی، مهران فرج الهی، علی عبداله یار تبیین دلالت های اندیشه ریزوماتیک ژیل دلوز با نظر به کاربرد آن در بهبود خلاقیت نظام آموزشی ایران

نوبخت: در کشور انسان هایی را داریم که زندگی شان نمی گذرد

نجات یک اعدامی با کمک محسن چاوشی + فیلم

کیومرث کلانتری, رضا رضایی, جواد مصلحی آگاهی و توجه در رکن روانی قتل عمدی در نظام حقوقی ایران و آمریکا

نکاتی برای پوشیدن کت چرم زنانه

6 نشانه که همسرتان به اجبار عاشق شماست!!

5 فعالیت که از زوال عقل جلوگیری می کند

توصیه های تغذیه ای برای ایام نوروز

سریال عجیب در پرسپولیس/ متهم گریخت!

"خدا" واژه ای که میان زندگیمان گمش کرده ایم

صدور کیفرخواست سارقان مسلح طلافروشی گچساران

بدترین مکان زمین از زبان امام علی(ع)

تلنگر بهلول به هارون و قدرت دنیوی او

پربحث ترین اخبار خبرگزاری فارس در 26 دی

زندگی روزمره در جزیره هرمز

مهدی عبادی، علی بیات، حسن حضرتی مدرسیان و رویارویی عثمانی ـ مملوکی

زیباترین حکایت های کوتاه و پندآموز

برخی از مدارس علمیه ایلام استیجاری هستند/ نیازمند موقوفات در استان هستیم

مسلمان: دایی کمال ایشالا با قدرت میای+عکس

مجید قاسمی ، کیوان صالحی بازنمایی موانع و چالش های رشد و بالندگی اعضای هیئت علمی جدیدالاستخدام

همایش نکوداشت سالروز« آذری های مسلمان جهان » در دانشگاه محقق اردبیلی برگزار می شود

بیانیه بسیج دانشجویی دانشگاه های اردبیل به مناسبت 19 ژانویه: 19ژانویه سالروز بازیابی هویت اسلامی آذربایجان است

دیدار نماینده رهبری در سوریه با رییس عالی کلیسای مسیحی ارتدوکس

فرار محمدرضا پهلوی به روایت تصویر

محمد تقی زاده انصاری تحول سیاست خاورمیانه ای هند در پرتو استراتژی نگاه به غرب‎

وزیر فرهنگ: امیدواریم جدول 17 به لایحه بودجه برنگردد/ تا الان فشاری وجود ندارد

هجوم مدعیان اخلاق به روحانی با استناد به تحریف خودساخته

ربات های خبرنگار؛ تهدید یا فرصت برای آینده حرفه خبرنگاری؟!

انتقاد شدید شاهین صمدپور از ضعف اطلاع رسانی در ماجرای سانچی+فیلم

خداحافظی یاران عرفات با شاخه زیتون

سید اسماعیل هاشمی، سمیرا شایان امین، علیرضا حاجی یخچالی، عبدالزهرا نعامی تاثیر آموزش فرآیند حل مساله خلاق بر خلاقیت و نوآوری کارکنان

کتاب روابط دیپلماتیک جمهوری دموکراتیک آذربایجان و ایران منتشر شد

بزرگ ترین محموله کوکایین در سریلانکا به آتش کشیده شد +تصاویر

وقوع آتش سوزی مهیب در پاریس

خلأ آموزشِ مطلوب پژوهشگری در حوزه را پر کنیم

آیت الله سید حسن عاملی در نشست تخصصی 19 ژانویه: ما برای صیانت از تاریخ و هویت واقعی وارد مقوله 19 ژانویه شده ایم.

جدی ترین چالش شهرداری ها کمبود منابع مالی است

اولویت کارگروه دستمزد شورای عالی کار اعلام شد

نشست تخصصی 19 ژانویه " روز آذری های مسلمان جهان" در تبریز برگزار شد

شعبده بازی جدید ترامپ!

پدیده برهنگی آسیب بزرگی به جامعه بشری وارد می کند

کاظم مجتبایی ,اسکندر مومنی ,محمدعلی عامری‎ ‎ راهبردهای انتظامی نقشه مهندسی فرهنگی کشور در زمینه ارتقای نظم و امنیت عمومی

هم افزایی و اتحاد جهان اسلام از طریق نشست بین المجالس اسلامی

آتش سوزی سوپر مارکت 6 طبقه در چین+فیلم

این پسره نماز نمی خونه... !

پربیننده ترین اخبار خبرگزاری فارس در 24ساعت گذشته

محمد امیر احمدزاده، مائده بایرام دانش کشاورزی در اندلس بر مبنای الفلاحه الاندلسیه ابن عوّام

خبر بد قدرت تفکر منطقی را از انسان می گیرد

هفت ویژگی افرادی که ذهن قوی دارند

رهبر معظم انقلاب: قدس بلاشک پایتخت فلسطین است / خواب پریشان چینی ها برای ایران / پیشروی بازار مسکن بدون جهش قیمت

وداع با دریادلان گیلانی

کمک 65 میلیون دلاری امریکا به پناهجویان فلسطینی تعلیق شد

قدس بلاشک پایتخت فلسطین است +عکس نوشت

گزارش سازمان اطلاعات سپاه درباره اغتشاشات اخیر

آثار به جامانده از انفجار بر کشتی کریستال + عکس

به یاد دریانوردان کشتی سانچی + تصاویر

سمیه شالچی، مرضیه شجاعی، حمیدرضا فرهنگی بازسازی شهری، تصویر تهران و تجربه بیگانگی

دریافت عوارض در آزادراه قزوین-زنجان ممنوع شد

عباسعلی رهبر، بیژن کیانی شاهوندی بررسی نسبت اخلاق و سیاست در رویکرد تطبیقی دانشمندان غربی و مسلمان

استاد مکتب نجف اشرف: طبیعات فلسفه از زمره خرافات است/ با تحصیل آن مخالفم

لابی بس است/در انتظار طرح تحقیق و تفحص از شهرداری دوران قالیباف و اجرای عدالت

لابی بس است؛ در انتظار طرح تحقیق و تفحص از شهرداری دوران قالیباف و اجرای عدالت

ادای احترام به جانباختگان نفتکش سانچی

گفت و گوی تلفنی پنس و اشرف غنی/حمایت از اصلاحات سیاسی

تصاویری از حال و هوای این روزهای آرامگاه شهید حججی

چرا وزیر نفت مسئول پیگیری «سانچی» نشد؟

عرصه ی هنر، عرصه ی اتحاد و همدلی است

مذاکرات ایران و عربستان چه شد؟

خدایا از تو می خواهم که مرا از سربازان امام زمان (عج) قرار دهی

پیکرم برنگشت دنبال آن نگردید

عروس های یونانی و یک رسم جالب برای دوستان مجردشان

کاوه رضایی مقابل کلوب بروژ بازی می کند

سرداری که به خانه ای زیر پونز نقشه رضایت داد

کشف البسه شیطان پرستی توسط پلیس/ عکس

اجرای مقررات ملی ساختمان نیازمند متولی مشخص است

معاون اقتصادی وزارت خارجه اول بهمن معرفی می شود

دکترین دیپلماسی ایران در جهان اسلام

اروپا نقش منطقه ای ایران را پذیرفته است

استیضاح ربیعی از دستور کار مجلس خارج شد

«غلط زیادی» آمریکا درخصوص قدس به سرانجام نخواهد رسید

واکنش همسر شهید مدافع حرم به حادثه نفتکش سانچی

موافقت با بازدید نمایندگان از زندان اوین

فقط دعای شهادت

شاعران خانه نیما یوشیج را می خرند

باید شهید شوم تا آینده بماند

فال روزانه چهارشنبه 27 دی 1396

دفن حیوانات خانگی کنار صاحبانشان! +عکس

واکنش به تنبیه دردناک دانش آموز جیرفتی +عکس

بازیگرانی که روحانی شدند

بازیگرانی که روحانی شدند