مطالب مرتبط:
پرداخت وجوه جوکاران ظرف چند روز به جای ماه ها انتظار
در انتظار شهری زنانه، مادرانه و مهربانانه
انتظار داریم در مساله استخدام ها، حق و عدالت برای خوزستان رعایت شود
مادر 3 خردسال در انتظار یاری شماست
25 هزار بیمار در انتظار پیوند عضو
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 21 آذر 1396 ساعت 17:132017-12-12پزشكي

پزشکان و پرستاران در انتظار چندین ماه کارانه معوق


3 ماه به آخر سال بیشتر باقی نمانده، اما همچنان کارانه خرداد ماه را پرداخت نکرده اند ، 14 ماه است که با وجود قول مساعد و وعده های مسئولان همچنان معوقات ادامه دارد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری ، این جملات بخشی از دغدغه های پرستاران و پزشکان بیمارستان های دولتی است که از تهران تا سایر شهرهای کشور چندین ماه است با مشکل عدم پرداخت کارانه وزارت بهداشت روبه رو هستند و حتی دیگر چشم امیدی هم به وعده و وعید مسئولان ندارند، زیرا بعد از قول های مساعد داده شده بارها با درهای بسته روبه رو شده اند.

براساس آمارها و بررسی های صورت گرفته از سوی همشهری، هم اکنون بیمارستان ها و مراکز درمانی مختلف چندین ماه حتی تا 14 ماه تأخیر در پرداخت کارانه پرستاران و پزشکان دارند و کارشناسان اعلام می کنند به دلیل عدم پرداخت سهم قانونی طرح تحول سلامت و تحقق نیافتن بودجه های وزارت بهداشت و سازمان های بیمه گر این مشکلات به وجود آمده است.

نکته قابل تامل به گفته همایون هاشمی، عضو کمیسیون بهداشت مجلس این است که وزارت بهداشت نزدیک به 7هزار میلیارد تومان به پزشکان، پرستاران و کارکنان خود بدهی دارد و این در حالی است که در گذشته مدت زمان این بدهی حداکثر به 2یا 3ماه می رسید و کارکنان به این مدت زمان پرداختی عادت کرده بودند اما تأخیر فعلی سبب شده تا کادر درمانی و پرستاران با بلاتکلیفی در دریافتی هایشان مواجه شوند.

اجرای ناعادلانه طرح کارانه قاصدکپرستار یکی از بیمارستان های تهران با اشاره به تعویق کارانه های 8 ماه خود می گوید: در هیچ جای دنیا شرح وظایف پرستاران اینقدر وسیع نیست.

در ایران پرستاران مجبورند ساعت های متوالی کار کنند و در قبال آن نه تنها افزایش حقوقی شامل حالشان نمی شود بلکه کارانه که حقشان است را هم در زمان مورد نیاز دریافت نمی کنند.

وی با اشاره به اجرای ناعادلانه طرح کارانه (قاصدک) با تأکید بر اینکه این طرح به هیچ عنوان مورد قبول جامعه پرستاری نیست، افزود: اساس و پایه طرح قاصدک را قبول نداریم.

از نظر ما فردی که سامانه طرح قاصدک را طراحی کرده یک روز هم در بیمارستان شیفت نبوده و با این اقدام تنها شکاف طبقاتی را طراحی کرده است.

طرح قاصدک طرح ارزیابی عملکرد پرستاران است و براساس آن پرداخت حقوق و مزایا به آنان، به اجرا درآمده که این طرح همواره با اعتراض پرستاران همراه بوده است.

مشکلات به قوت خود باقی استیکی از پرستاران در مرکز پایتخت هم با ناعادلانه خواندن ساعات کاری پرستاران عنوان کرد: اجبار پرستاران به انجام اضافه کاری های زیاد و بیش از توان آنها منصفانه نیست و باید اصلاح شود.

به این موارد تأخیر در پرداخت کارانه ها را هم اضافه کنید.

ما بارها خواستار پیگیری و انعکاس مطالبات معوقه بوده ایم اما همچنان مشکلات به قوت خود باقی است.

متأسفانه اجرای طرح تحول نظام سلامت فارغ از امکانات و تسهیلاتی که برای آحاد مردم در پی داشته است، به دلیل عدم پایبندی سازمان های بیمه گر به پرداخت منظم و به موقع مطالبات و نقض تعهدات فی مابین آنها مبنی بر پرداخت به موقع حق الزحمه و کارانه کادر درمانی که اکنون موجب تأخیر 8تا 10ماهه شده سبب مشکلات عدیده معیشتی و مالی برای پزشکان و پرستاران تمام وقت در بیمارستان های دولتی شده که تنها راه امرار معاش شان از همین پرداخت هاست.

حتی حق اعتراض هم نداریمیکی از پزشکان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان هم در این باره می گوید: به ما گفته شده که به دلیل بدهی سازمان های بیمه گر به بیمارستان ها، این مراکز در پرداخت کارانه کارکنان بیمارستانی دچار مشکل شده اند.

هم اکنون بیش از یک سال است که کارانه مان به تعویق افتاده و این در حالی است که نه تنها بار کاری کم نشده است بلکه به دلیل اجرای طرح تحول سلامت با چند برابر کار مواجه هستیم؛ حتی حق اعتراض هم نداریم و با ما برخورد می شود.

درحالی که اعتراض برای مطالبات معوق از حقوق طبیعی هر فرد محسوب می شود.

البته ما برای بیماران کم نمی گذاریم اما واقعیت این است که قطعا تعویق کارانه کارکنان بیمارستانی پیامدهای خوبی نخواهد داشت و امیدواریم با نزدیک شدن به پایان سال و دغدغه های معیشتی قشری چون ما، مسئولان مربوطه به اهمیت این موضوع توجه بیشتری نشان دهند.

با معترضان برخورد می شودمریم.

غ، پزشک یکی از بیمارستان های همدان هم بااشاره به تأخیر 10 ماهه در دریافت کارانه 800هزارتومانی خود در این باره می گوید: تا به امروز کارانه خرداد ماه پرداخت شده است.

مشکل عدم پرداخت تنها مختص شهرستان هایی چون ما نیست؛ این مشکل در تمام بیمارستان های دولتی کشور و حتی تهران هم کم و زیاد وجود دارد؛ ضمن اینکه بارها طوماری مبنی بر اعتراض پرستاران به شیوه پرداخت کارانه (قاصدک) و اضافه کار مطرح شده است اما هیچ کس پاسخگو نیست و حتی در مواردی هم شاهد برخوردهایی از سوی مسئولان بیمارستان با معترضان بوده ایم.

روال زندگی مان دچار مشکل استپرستار یکی از بیمارستان های مشهد هم می گوید: این شیوه پرداخت کارانه ها نه تنها عادلانه نیست بلکه سبب کاهش راندمان کاری هم می شود.

در این پرداختی ها گاهی پرداخت کارانه ها از 6 ماه تا یک سال تأخیر دارد و این روال زندگی ما را دچار مشکل کرده است؛ ضمن اینکه با توجه به کمبود شدید نیروی کار و باراضافی ناشی از طرح تحول سلامت حداقل انتظار این است که شرایط مالی به گونه ای باشد که بتوانیم آنچه حقمان است را در زمان مناسب خود بگیریم.

پزشک یکی از بیمارستان های شیراز هم می گوید: به روز رساندن پرداخت کارانه ها از دغدغه هایمان است و این در حالی است که هیچ کس پاسخگوی ما نیست.

در واقع به دلیل اجرای طرح تحول سلامت همچنین عدم اجرای تعهدات وزارت مطبوع و بیمه ها درخصوص پرداخت منظم و به موقع کارانه ها و مطالبات خود که در اینجا حتی به 8 ماه تأخیر هم رسیده است دچار مشکل شده ایم؛ به خصوص پزشکان تمام وقت که تنها منبع درآمدشان از همین محل است دچار مشکلات عدیده معیشتی و مالی شده اند.

به هر حال امیدی به بهبود شرایط برای برون رفت از این تنگنا به چشم نمی خورد و امکان ادامه چنین وضعیتی با توجه به مشکلات پیش رو می تواند در ارائه خدمات رسانی مشکلاتی را ایجاد کند.

بدهی 5365میلیارد تومانی سازمان تأمین اجتماعی به وزارت بهداشتاین صحبت ها در حالی است که سخنگوی وزارت بهداشت نیز در آخرین گفت وگوی خود با همشهری مطالبات وزارت بهداشت از سازمان تأمین اجتماعی را دلیل مشکلات به وجود آمده خواند و افزود: سازمان تأمین اجتماعی 5365میلیارد تومان به وزارت بهداشت بدهکار است و به دلیل عدم پرداخت مطالبات مراکز درمانی، پرداخت بدهی های این مراکز به شرکت های پخش دارو و تجهیزات پزشکی و نیز به کارکنان و پزشکان با مشکل روبه رو شده و ضروری است، سازمان های بیمه گر برای پرداخت بدهی های خود اقدام عاجل کنند تا بتوانیم مطالبات این گروه ها و افراد را پرداخت کنیم.

دولت باید به تعهدات خود عمل کنداحمد همتی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با انتقاد از تأخیر چندماهه در پرداخت کارانه پرستاران هم گفت: حقوق پرستاران و پزشکان پرداخت شده اما کارانه آنها پس از گذشت ماه ها هنوز پرداخت نشده و بیمارستان ها قادر به پرداخت معوقات نیستند.

البته اگر بیمه ها به موقع بتوانند بدهی خود را پرداخت کنند معوقات پزشکان و پرستاران پرداخت می شود اما پرداخت بدهی در زمان مناسب انجام نمی شود.

در حقیقت پرستاران و پزشکان از بیمارستان ها، بیمارستان ها از بیمه ها و بیمه ها از دولت طلب دارند و به دلیل اینکه دولت به تعهدات خود عمل نکرده است، وزارت بهداشت نمی تواند معوقات را با استفاده از این بودجه پرداخت کند.

بیمه ها باید بدهی بیمارستان ها را پرداخت کنند تا بیمارستان ها بتوانند نسبت به پرداخت معوقات و رفع سایر مشکلات اقدام کنند.

این چرخه معیوب در نهایت به مردم آسیب می زند که زیبنده کشور ما نیست.

همچنین مقرر شده در بودجه سال 97برای پایدار شدن منابع این طرح، تصمیماتی اتخاذ شود تا این منابع قانونی شوند.

واقعیت این است که طرح تحول سلامت در پرداخت بدهی هایش موفق نبود.

وی با مثبت ارزیابی کردن طرح تحول سلامت در خدمات رسانی به مردم، افزود: این طرح در پرداخت بدهی های خود موفق نبود و برای حل این مشکل، در مجلس تصمیم گرفته شد تا منابع پایدار برای طرح تحول نظام سلامت پیش بینی شود.

وی از پرداخت نشدن سهم طرح تحول سلامت از هدفمندی یارانه ها و ارزش افزوده گفت: آنچه در قانون مصوب شده و جزو منابع مالی این طرح است از جمله 10درصد حاصل از هدفمندی یارانه ها و یک درصد ارزش افزوده از سوی دولت و سازمان برنامه و بودجه به وزارت بهداشت پرداخت نمی شود.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تأکید کرد: این عدم پرداخت، باعث شده است که برای وزارت بهداشت انباشت بدهی ایجاد شود به طوری که هم اکنون در بخش پزشکان و پیراپزشکان شاهد معوقات حدود یکساله هستیم که این موضوع قطعا تأثیرات منفی خود را در سیستم سلامت کشور ایجاد می کند.

هشدار می دهیم بحران ورشکستگی در راه استهمایون هاشمی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با هشدار نسبت به خطر ورشکستگی مراکز پخش دارو و تجهیزات پزشکی در ادامه گفت: بیمارستان ها 7هزار میلیارد تومان به مراکز پخش دارو بدهکار هستند.

ضمن اینکه افزایش مطالبات مراکز درمانی از بیمه ها ازجمله تأمین اجتماعی و بیمه سلامت موجب نگرانی فزاینده ای شده و بسیاری از مراکز پخش دارو و تجهیزات پزشکی هم اکنون دچار ورشکستگی شده اند.

هم اکنون بالغ بر 7هزار میلیارد تومان مطالبات و یا به شکلی بدهی بیمارستان ها و مراکزدرمانی به بخش ها و مراکز دارویی و تجهیزات پزشکی است.

برای حل مشکل بدهی بیمه ها به مراکز درمانی و مطالبات مراکز پخش دارو وتجهیزات پزشکی از بیمارستان ها دولت باید برای پایداری منابع اجرای طرح تحول راهکار اساسی درنظر بگیرد؛ یعنی سرانه منطقی تعریف کرده و از سویی اجرای گایدلاین ها را تکمیل کند، زیرا گایدلاین به عنوان یک چراغ راهنما هزینه های حوزه بهداشت و درمان را کاهش می دهد.

وی با تأکید بر اینکه گایدلاین ها بسیاری از همپوشانی های هزینه ای دربخش بیمه و پرداخت های مستقیم را کاهش می دهد، گفت: برای کاهش بدهی بیمه ها به مراکز درمانی می توان اقدامات بسیاری را انجام داد، البته از ماه ها قبل هشدارهای لازم نسبت به افزایش بدهی ها و مطالبات مراکز درمانی از بیمه ها داده شد؛ اما اتفاق قابل قبولی در این خصوص صورت نگرفته است، البته رییس سازمان برنامه و بودجه باید برای تعیین تکلیف سریع تر این موضوع تدابیر لازم را اتخاذکند، زیرا بسیاری از مراکز پخش محصولات بهداشتی و درمانی شرایط نامناسبی داشته و رو به تعطیلی هستند.

مجلس تنها می تواند این مشکل را آسیب شناسی کند و دولت باید راهکار عملی را برای رفع این مشکلات پیشنهاد دهد، بنابراین دولت باید به جد مشکلات بیمه ها و بدهی ها را تعیین تکلیف کرده و منابع لازم را دراختیار وزارت بهداشت برای پرداخت بدهی ها به مراکز پخش دارو و تجهیزات پزشکی قرار دهد.

وی ابراز داشت: هنر طرح تحول سلامت این است که دسترسی مردم به خدمات سلامت را راحت تر و سریع تر کرده است و با دسترسی راحت تر مردم، هزینه های حوزه سلامت ایجاد شد، تا قبل از این، اگر بیماری مردم به مرحله حاد نمی رسید به پزشک مراجعه نمی کردند ولی الان در همان مرحله ابتدایی بیماری، با هزینه درمان کمتری، بیمار معالجه می شود.

پیش از این به دلیل هزینه های سنگین درمان، کسی به پزشک مراجعه نمی کرد.

برای ما مهم این است که در اقصی نقاط کشور مردم از حوزه سلامت راضی هستند که این رضایتمندی قبلا به دلیل مشکلات موجود در بخش سلامت وجود نداشت؛ هر چند هم اکنون نیز مشکلاتی وجود دارد اما به دنبال رفع آن هستیم.

بودجه 97 می تواند مشکلات را حل کندبهروز بنیادی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس هم با انتقاد از تأخیر 12ماهه در پرداخت کارانه پزشکان و پرستاران و بدهی چندهزار میلیارد تومانی وزارت بهداشت گفت: عدم تخصیص کامل بودجه یکی از مهم ترین معضلات سد راه طرح تحول سلامت است، متأسفانه سهم قانونی طرح تحول سلامت از 10درصد هدفمندی یارانه و یک درصد ارزش افزوده پرداخت نشد بنابراین این انباشت بدهی منجر به تأخیر در پرداخت کارانه پزشکان و پرستاران شد.

دولت باید هر چه سریع تر راهکاری برای پرداخت مطالبات پزشکان و پرستاران اتخاذ کند؛ ضمن اینکه سوءمدیریت نیز ازجمله مشکلاتی است که ما در حوزه بهداشت و درمان با آن روبه رو هستیم که تنها راه برون رفت از این مشکل تزریق منابع مالی به صورت نقدی است چرا که ارائه اوراق هم نتوانسته جوابگوی مشکلات باشد.

بی شک با تزریق بودجه مناسب از سوی دولت در بودجه سال 97 این مشکلات با همکاری دولت رفع می شود.

بیمه ها با وزارت بهداشت همکاری نمی کنندرییس مرکز بودجه و پایش عملکرد وزارت بهداشت 20 آبان در نشست خبری با بیان اینکه بیمه ها با وزارت بهداشت همکاری نمی کنند، گفت: اگرچه در هیچ دوره ای بدهی ها صفر نبوده و ما همواره در یک شرایط بدهی قرار داشته ایم، اما هم اکنون شرکت های بیمه ای با ما همکاری نمی کنند.

دکتر مسعود ابوالحلاج، درخصوص بدهی 18 هزار میلیارد تومانی وزارت بهداشت گفت: وزارت بهداشت حدود 18 هزار میلیارد تومان بدهی دارد اما نکته مهم این است که 18 هزار میلیارد تومان هم طلب داریم که فقط یک عدد آن طلب 12 هزار میلیاردی ما از بیمه هاست و 6 هزار میلیارد تومان هم از جاهای دیگر طلب داریم.

زمانی که میزان طلب ها و بدهی ها را در پایان سال مالی سال های 93، 94 و 95 با هم مقایسه می کنیم، می بینیم که میزان آنها به یک اندازه است.

اگر در این ساختار، بیمه ها با ما همکاری کنند چرخه پولی بیمارستان های ما به راه می افتد و مشکلی نخواهیم داشت و نکته قابل تامل همین است که به اندازه بدهی هایمان، طلبکار هم هستیم.

ابوالحلاج گفت: مشکل اصلی ما این است که شرکای ما در خدمت رسانی ما را تنها گذاشتند اگر این مشکل حل شود مشکلات دیگر هم، خودبه خود حل و فصل می شوند و پزشکان و پرستاران ما به حق و حقوق اولیه خود خواهند رسید و حتی بدهی شرکت های دارویی و تجهیزات پزشکی را هم می توانیم تسویه کنیم.

وی درخصوص اینکه برخی بدهی 18 هزار میلیاردی وزارت بهداشت را به طرح تحول سلامت ربط می دهند، گفت: این موضوع اشتباه است چون این بدهی چه طرح تحول سلامت اجرایی می شد چه اجرایی نمی شد، وجود داشت و زمانی که مردم می خواهند خدماتی را دریافت کنند، طبیعی است که آن خدمات هزینه های خود را دارد.


کلید واژه ها: پرستاران - کارانه - بیمارستان - وزارت بهداشت - بهداشت - پزشکان - بیمارستان های دولتی - سازمان نظام پرستاری - پایگاه اطلاع رسانی - وزارت - کارکنان - پرستاری - مسئولان - کمیسیون بهداشت - طرح تحول سلامت - مشکل - مشکلات - اطلاع رسانی - طراحی - سلامت - تهران - سلامت نیوز - اضافه کاری - وعده - حقوق - میلیارد - اعتراض - افزایش - انتظار - پایتخت

آخرین اخبار سرویس:
سم زدایی از بدن در فصل بهار و کمتر از 30 دقیقه

اپلیکیشنی که از سکته قلبی جلوگیری می کند

آب و سبزیجات بهترین درمان برای یبوست است

سامانه رتبه بندی بهداشتی رستوران ها دراختیار مسافران نوروزی

خوردنی های هفت سین برای کودکان چه فوایدی دارند؟

تاثیر سفر با هواپیما بر جسم و خرید بلیط هواپیما

کنگره بین المللی سلامت برای صلح در شیراز برگزار می شود

واکسن ضد اعتیاد روسی

آب بهترین درمان برای یبوست است

سرپرست اورژانس کشور، برنامه های این نهاد برای نوروز را تشریح کرد

علائم و نشانه های مصرف مواد مخدر چیست؟

روش های رفع کبودی و پف دور چشم

علائم و نشانه های مصرف مواد مخدر چیست؟

غذاهایی که نباید دوباره در مایکروویو گرم شوند

تخصیص اعتبارات قابل توجه به بیمه سلامت تا چهل و هشت ساعت آینده

6 درمان خانگی برای پوست های چرب

تعطیلی کارگاه مخفی فرآوری آب میوه غیر بهداشتی

کاهش زمان درخواست تا صدور پروانه مسئول فنی به یک روز کاری

علائم و نشانه های مصرف مواد مخدر چیست؟/ اینترنت و خطر دسترسی آسان به مواد مخدر

5 نشانه که نشان می دهد قلب شما به خوبی کار نمی کند

اشتغال 70 نفر با راه اندازی مجتمع سلامت خصوصی در اهر

بیمارستان هشترود جوابگوی نیازهای بیماران دیالیزی نیست

استقرار دو مرکز درمانی در یادمان های شلمچه و اروندکنار

توزیع 200 سبد غذایی بین مددجویان بهزیستی خوسف

تولید یک بانداژ جدید با استفاده از پروتیین طبیعی گیاهان و جانوران

رژیم مدیترانه ای سلامت استخوان و ماهیچه ها را به همراه دارد

جای دندان خالی ر ا با انگور پر کنید

توصیه های بهداشتی برای مصرف آب شرب سالم در سفر

توصیه های نوروزی برای بیماران قلبی

تاثیر آجیل بر وزن و اشتها

علائم و نشانه های مصرف مواد مخدر چیست؟

رژیم مدیترانه ای سلامت استخوان و ماهیچه ها را به همراه دارد

بهره برداری از مرکز پایش تصویری مراکز درمانی یاسوج

نوزاد افغان داخل آمبولانس دیده به جهان گشود

بررسی بخشی از خواص جوانه گندم

نوزاد افغان داخل آمبولانس دیده به جهان گشود

آنچه بیماران قلبی باید پیش از سفر بدانند

هشدارهای نوروزی به والدینی که کودکان دیابتی دارند

6 پیشنهاد غذایی برای سم زدایی از بدن در طول تعطیلات!

همه روش های پاک کردن رنگ مو از دست

معحزه بامیه در کاهش قند خون

برگزاری کنگره بین المللی «صلح برای سلامت» با حضور رییس جمهور در شیراز

علائم و نشانه های مصرف مواد مخدر چیست؟

شیراز، میزبان کنگره بین المللی «سلامت برای صلح» می شود/ فعالان حوزه سلامت، برای صلح تلاش کنند

بالاخره شب عید مصرف ماهی تیلاپیلا خوب است یا بد؟!

خط قرمزهایی که باعث اضافه وزنتان می شوند

چگونه از چشم ها حین گردگیری مراقبت کنیم؟

آشنایی با چند توصیه دارویی در سفر

تریاک و گل صدرنشین مصرف مواد مخدر در کشور

توصیه های تغذیه ای وزارت بهداشت برای ایام نوروز

بالاخره مصرف ماهی تیلاپیلا خوب است یا بد؟!

آیا اندازه متفاوت بیضه ها عادی است؟

مسأله رودل کردن کودکان در تعطیلات عید

این موارد نشان میدهد خانه تان چاق تان میکند!

ورزش و شادی، ضرورت زندگی کودکان اوتیستیک است

تلاش برای ساخت قرصی با شبیه سازی اثرات ورزش در بدن انسان

بیمه سلامت با مراکز خصوصی ترک اعتیاد قرارداد بست

نکاتی که بیماران قلبی باید پیش از سفر بدانند

برنامه پزشک خانواده اصلاح و تکمیل می شود

آنچه بیماران قلبی باید پیش از سفر بدانند

معاون وزیر بهداشت:تاثیرمستقیم ریزگردها برافزایش سرطان، ثابت نشده است

کاهش درد زانو و ناتوانی ناشی از آرتروز با روش درمانی جدید

طرز تهیه شیرینی نوتلا مجلسی برای عید نوروز

معاون وزیر بهداشت:تاثیرمستقیم ریزگردها برافزایش سرطان، ثابت نشده است

این کارها چربی خون را بالا می برند

اهدای عضو در بوشهر به سه بیمار نیازمند پیوند جان بخشید

درمان خانگی برای رفع تیرگی دور چشم

متخصص قلب و عروق: آنچه بیماران قلبی باید پیش از سفر بدانند

اهدای عضو در بوشهر به سه بیمار نیازمند پیوند جان بخشید

چگونه در خانه پاستیل درست کنیم؟

مواد شیمیایی روغن های گیاهی، باعث اختلالات هورمونی می شوند

توصیه های بهداشتی در رابطه با غذا، مواد آرایشی و بهداشتی به مسافران نوروزی

چه رابطه ای بین هوش و طول عمر افراد وجود دارد؟

6 پیشنهاد غذایی برای سم زدایی از بدن در طول تعطیلات

تقاضاهای القایی تبعات نبود مدیریت هزینه صحیح در طرح تحول سلامت است

تخصیص اعتبارات قابل توجه به بیمه سلامت

آنتی اکسیدان ها، چطور مراقب سلامت شما هستند؟

مصرف تیلاپیا موجب تشدید بیماریهای قلبی می شود

اثر مثبت ورزش برروی زوال عقلی زنان

عقد قرارداد بیمه سلامت با مراکز خصوصی ترک اعتیاد

علت گِزگِز و بی حسی دست و پا

علت گِزگِز و بی حسی دست و پا

بیماری های عیدانه؛ از سوءهاضمه تا میگرن/ افزایش آمار بیماری های 4 گانه در تعطیلات عید

توصیه های دارویی و پیشگیری از مسمومیت، در ایام تعطیلات نورروز 97

انتصاب رییس دانشگاه علوم پزشکی ایلام

«تهوع» در کودکان نشانه چیست؟

تولید بیش از چهل هزار تن گوشت سفید و قرمز در البرز

چند کالری بسوزانیم که 100 گرم وزن کم شود؟

اعلام اسامی داروخانه های شبانه روزی وِیژه کشیک های نوروزی در سایر شهرستانهای استان

مصرف سیگار خطر روان پریشی را افزایش می دهد

سخنگوی سازمان غذا و دارو: قیمت گذاری تجهیزات پزشکی هم چنان بر عهده وزارت بهداشت است

این 10 توصیه دارویی را در سفر جدی بگیرید+اینفوگرافی

توصیه های نوروزی سازمان تأمین اجتماعی

داروخانه های شبانه روزی فعال ویژه کشیک نوروزی 1397

بهترین دهانشویه طبیعی را بشناسید

بیش از 40 هزار تن گوشت سفید و قرمز در البرزتولید شد

گیاهان دارویی آرامبخش اعصاب

توصیه های بهداشتی هنگام سفر

این 10 توصیه دارویی را در سفر جدی بگیرید+اینفوگرافی

اجرای طرح بسیج سلامت نوروزی

پزشکان و پرستاران در انتظار چندین ماه کارانه معوق

پزشکان و پرستاران در انتظار چندین ماه کارانه معوق