مطالب مرتبط:
گزارش کامل فار 30 نما جعفری: هنرمندان آمریکاستیز نیاز داریم/ اصغری: من از مسئولان سینمایی مایوس شدم
پیام قدردانی جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان از آیت الله جعفری
پیام قدردانی جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان از آیت الله جعفری
مسعود جعفری جوزانی: ما ایرانیان، کوروش را «پدر» و یونانیان او را «قانونگذار» می دانند
دانش جعفری: آیت الله موسوی اردبیلی (ره) بر سرمایه گذاری بیشتر در آموزش و تربیت جوانان اعتقاد و تأکید داشتند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 20 آذر 1396 ساعت 18:052017-12-11فرهنگي

جعفری: هنرمندان آمریکاستیز نیاز داریم/ اصغری: من از مسئولان سینمایی مایوس شدم


تهیه کننده انزوا گفت: من با خودم دچار تضاد شده ام و تضاد من این است که اشتباه کردم فیلم باشرف و فرهنگی ساختم ما الان به آدم هایی نیاز داریم که همانطور آمریکا را از منطقه بیرون کرد، - از کشور هم بیرون کند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار سینما تئاتر " برگزار شد.

دلایل فیلم سوزی در سینمای ایران با حضور ابراهیم اصغری تهیه کننده فیلم اشنوگل، پیمان جعفری تهیه کننده انزوا ، محمد حمزه ای کارگردان آذر و داریوش باباییان پخش کننده فیلم با اجرای محمد نجفی زاده بررسی شد.

نجفی زاده مجری برنامه در ابتدای این نشست با طرح این پرسش که چه جریانی باعث سوختن فیلم در سینما می شود، ادامه داد: فیلم این بزرگواران در حال سوختن است و سینمای کمی در اختیار این فیلم ها است و با توجه به این شرایط این پرسش مطرح است که چه راهکاری وجود دارد که فیلم ها نسوزد.

داریوش باباییان: سینما در وضعیت بحرانی به سر می بردداریوش باباییان تهیه کننده و توزبع کننده سینما گفت: در حال حاضر سینما در وضعیت بحرانی به سر می برد، به دلیل آنکه هر آنچه سازمان سینمایی توصیه می کنیم گوش نمی دهد در حال حاضر ظرفیت تولید سینما بالا رفته است، به همین دلیل اولویت ها و آدم ها فراموش می شوند.

تعداد تولیدکنندگانی که وارد سینما شده اند از ظرفیت سینما بیشتر است و ما سفارش می کنیم که تولیدکننده های جوان وارد سینما می شوند مدیریت شوند تا تولیدات به اندازه سینما باشد، اما سازمان سینمایی گوش نمی دهد.

وی افزود: سازمان سینمایی در سوختن فیلم ها مقصر اصلی است، به دلیل آنکه نظارت درستی صورت نمی گیرد.

اگر اکران فیلم در شش ماه اول سال مرتب باشد، به تبع آن در شش ماهه دوم نیز اکران فیلم ها مرتب می شود و چون این توازن برقرار نمی شود، ما با محدویت روبه رو می شویم.

ابراهیم اصغری: سینما ابزار فرهنگی است نه بنگاه اقتصادیابراهیم اصغری تولیدکننده فیلم اشنوگل در ادامه این نشست اظهار داشت: وقتی سینما به مثابه بنگاه اقتصادی درنظر گرفته شود، امر فرهنگی در سینما فراموش می شود و به همین دلیل، عدم نظارت وزارت ارشاد باعث شده است که سینما به امر اقتصادی تبدیل شود و سالهاست که این مشکل وجود دارد و حتی برای فیلم های ارزشی که نهادهای انقلابی باید به حمایت از این فیلم ها بپردازند متأسفانه حمایتی صورت نمی گیرد.

وی ادامه داد: زمانی که در غرب کشور زلزله ای رخ داد، مسئولان دولتی نتوانستند به وظیفه خود بپردازند و مردم وارد عمل شدند و اگر مسئولان فرهنگی نمی توانند مشکل سینما را حل کنند، سینما را به مردم واگذار کنند، شاید اگر مردم مسئولیت را به دست گیرند، با آزمون و خطا به مدیریت مطلوب برسند.

اصغری گفت: الان 10 الی 15 درصد جامعه به سینما می روند و معمولاً این 10 الی 15 درصد ژانر فیلم ها را مشخص می کنند و اگر شرایطی حاصل شود که 80 درصد بقیه نیز جزو مخاطبان سینما شوند، آن زمان اکثریت مردم علاقمند به فیلم های ارزشی اند و مشکلات بخش اعظمی از سینما حل می شود.

باباییان ادامه داد: اگر فیلم ها فرصت برابر در اکران پیدا کنند، آنگاه مخاطب حق انتخاب دارد و می توانند از بین ژانرهای مختلف ژانری که دوست دارد به طور مثال؛ برخی ژانر کودک و نوجوان دوست دارند و برخی طنز و برخی دیگر ژانر اجتماعی انتخاب کنند.

محمد حمزه ای کارگردان فیلم آذر از دیگر مهمانان این برنامه بود که در پاسخ به مجری برنامه که چرا فیلم می سازید، گفت: طبیعتاً هر آدمی دوست دارد تأثیرگذار باشد، فیلم آذر فیلم اول من است و شاید مثل دوستان تهیه کننده ای که در این نشست حضور دارند تجربه ای نداشته باشم، اما 20 سال است که در نقش های گوناگون در سینما حضور دارم و به این نتیجه رسیده ام که تولید و اکران فیلم دو امر کاملاً متفاوت است.

وی افزود: من یک فیلمسازم، طبیعتاً در یک کشوری فیلم می سازم که قوانین خاص خود را دارد و من هم باید مطابق آن قوانین فیلم بسازم و بخشی از مردم انتخاب می کنند که چه فیلمی تولید شود.

وقتی دولت استراتژی تعریف شده ای برای سینما ندارد و سیاست زده است، مشکلات گوناگون پدید می آید و وقتی فیلم کمدی فروش کرد، بیشتر تهیه کننده ها به سمت ساخت فیلم کمدی می روند.

حمزه ای ادامه داد: در حوزه سینما سیاست گذاری درستی اعمال نمی شود، به همین دلیل تولیدات فصلی می شود، یک دوره فیلم ها تلخ و سیاه و اجتماعی است و در دوره ای دیگر، فیلم ها طنز می شود.

ابراهیم اصغری ادامه داد: در دهه 60 یکسری بچه های حزب اللهی بودند که مراقب مدیران و مسئولان بودند که دست از پا خطا نکنند و وقتی مدیران متوجه می شدند که این جوانان موی دماغ آنان هستند، بچه ها را به جبهه می فرستادند که برخی اینان شهید هم می شدند، الان نیز همین وضعیت است.

وی ادامه داد: مدیران فرهنگی نمی توانند به طور مستقیم به فیلمساز بگویند که فیلم ارزشی یا فرهنگی نساز، برای همین کاری می کنند که فیلمساز ارزشی به سراغ فیلم ارزشی نرود، به طور مثال؛ برای فیلم اشنوگل را ساعت 12 در سینما اکران می دهند و این ساعت اصلاً ساعت مناسبی برای اکران فیلم نیست.

نجفی زاده با طرح این پرسش که فیلم شما آقای اصغری درباره شهدای غواص است، مدیران سینمایی چه مقدار از فیلم شما حمایت کرده اند؟اصغری در پاسخ گفت: هیچ توجهی به فیلم من نشده است، حتی اکرانی که به فیلم من اختصاص داده اند در زمان غیرمتعارف است.

حمزه ای ادامه داد: هیچ کس به فیلمساز نمی تواند بگوید شما فیلم ارزشی نساز، اما شرایط است که ما را به سمت ژانرها دیگر سوق می دهد.

ما باید ریشه ای تر به این مسئله بپردازیم که چه شرایطی ایجاد شده است.

مردم از فیلم های ارزشی فاصله گرفته اند که باید بپرسیم چه شده است مردم پول می دهند فیلمی را ببینند که فحش می دهند.

پیمان جعفری تهیه کننده انزوا از دیگر شرکت کنندگان این نشست بود که طی سخنانی گفت: من با خودم دچار تضاد شده ام و تضاد من این است که اشتباه کردم فیلم باشرف ساختم، فیلم خوب و فرهنگی ساختم، باید از خودم فرار کنم.

ما الان به آدم هایی نیاز داریم که همانطور آمریکا را از منطقه بیرون کرد، از کشور هم بیرون کند.

اصغری طی سخنانی گفت: اگر ما در جنگ سوریه و یا در دفاع مقدس پیروز شدیم به این دلیل است که مدیران ما جلو جلو حرکت کرده اند و نیروهای ما گفتند بیایید اما مدیران فرهنگی هیچ موقع جلو جلو حرکت نمی کنند.

داریوش باباییان گفت: من فیلم هایی مانند مزاحم، شور عشق، دختران انتظار و سلطان ساخته ام، همه این فیلم ها خانوادگی بود، من عاشق ژانر کودک هستم، اما کاری کردند که ما آمدیم فیلم افراطی ها را بسازیم و علت اینکه تمام سینماگران شاکی هستند این است که مدیران ما در سنگر اول حضور ندارند.

الان 10 سال است که آیین نامه نوشته می شود و عمل نمی شود.

رییس سازمان سینمایی، سینماداران و تهیه کننده ها را دعوت کند و رأی گیری کند و با توجه به رأی جمعی بیاید و تصمیم گیری کند.

اصغری گفت: زمانی فیلم می ساختیم، مدیران فرهنگی، سردار نقدی زنگ می زدند، اما الان اینگونه نیست.

اگر امروز فیلم فرهنگی بسازید مشکل پیدا می کنید و مدیران کاری می کنند که فیلم نسازیم.

تهیه کننده انزوا ادامه داد: اگر افراد هستند که فیلم طنز دوست دارند به این علت است که می خواهند خود را خالی کنند، ما هم دوست داریم مغزمان را خالی کنیم، دغدغه های فرهنگی مان را بیان کنیم، باید این مجال به ما داده شود.

اصغری ادامه داد: برخی به ما انتقاد داشتند که شما پول بیت المال را هدر می دهید و فیلم دفاع مقدس می سازید که استقبال از آن نمی شود، اما نمی دانم چرا امروزه افرادی که فیلم می سازند بدون اینکه خوراک فرهنگی به مردم بدهند، مورد نقد قرار نمی گیرند که چرا فیلمی می سازید که جیب مردم را خالی کنید.

نجفی زاده مجری برنامه گفت: در برخی دوره های مد شده بود که یک عده فیلم اجتماعی بسازند و در پلان پلان فیلم به نظام فحش بدهند در حالی که تهیه کننده انزوا فیلم اجتماعی ساخت بدون اینکه این کار را بکند، چه اتفاقی افتاد که فیلم شما به سمت فیلم سوزی رفت؟ جعفری تهیه کننده انزوا گفت: ما در بخش فرهنگ شکست خوردیم، ما مشکل ایدئولوژیک داریم، آدم هایی دارند فیلم می سازند و اشتباه می کند که اصلاً دغدغه های اسلامی و ملی ندارند و با غرور به ما امر و نهی می کنند که چه بسازیم و چه نسازیم.

باباییان ادامه داد: اگر دولت برنامه ریزی نکند، این مشکلات وجود دارد، اگر اکران نظم پیدا کند فیلم ها دیده می شود و فروخته می شود، باید از دل صنف ها، افراد تصمیم گیر بیرون بیایند.

اصغری ادامه داد: مقام معظم رهبری چند سال پیش شبیخون فرهنگی را مطرح کردند و ما از تلویزیون مشاهده می کنیم که مدیران فرهنگی سخنان آقا را یادداشت می کنند و ما خوشحال می شویم که از فردا همه مشکلات حل می شود، اما متأسفانه این اتفاق نمی افتد.

حمزه ای در پایان گفت: من خیلی دوست دارم که فیلم بسازم و با توجه به این مشکلات مانند کرگدن هستم که جا نمی زنم.

باباییان ادامه داد: من از مسئولان می خواهم که سینماگران را حمایت کنند و بیایند به درددل های ما گوش فرا بدهند.

اصغری نیز در پایان ادامه داد: من از مسئولان فرهنگی و سینمایی کاملاً مأیوس هستم، از 80 درصد مردم تقاضا می کنم که به سینما بیایند تا مشکلات سینما حل شود.

جعفری تهیه کننده انزوا گفت: امیدوارم این مسیر طوری نشود که حضرت آقا فتوا دهند من فقط می توانم بگویم در فرهنگ شکست خورده ایم و باید دست روی زانو بگذاریم و بلند شویم و اگر در مملکتی فقر فرهنگی وجود داشته باشد، فساد در مملکت فراگیر می شود.

نجفی زاده در پایان از وزیر ارشاد خواست به درد دل های مدیران سینمایی گوش فرادهد تا مدیرانی که در مسیر پول و قدرت حرکت می کنند.


کلید واژه ها: سینما - فیلم - سازمان سینمایی - تولید - فرهنگی - اقتصادی - مسئولان - اکران فیلم - پخش کننده فیلم - مردم - آمریکا - سینمای ایران - وزارت ارشاد - جعفری - نظارت - اکران - حمایت - زاده - صورت - کارگردان - محمد - نجفی - هنرمندان - مشکل - کشور - خبرنگار - اشتباه - مدیریت - برگزار - برنامه

آخرین اخبار سرویس:
هنرهای نمایشی رونالدینیو در زمین فوتسال + فیلم

جشن ملی نوروزگاه در جوار بلندترین برج آجری جهان در گنبدکاووس آغاز شد

ترجمه بیش از 40 کتاب از فارسی به زبان های مختلف دنیا

هفت سین نوروزی فیلم های سینمایی صدا و سیما

ساعت پخش سریال های نوروزی تغییر کرد

گران شدن بلیت سینما همزمان با آغاز سال جدید

خلاصه داستان سریال پایتخت 5 + معرفی بازیگران و عوامل سریال

112 اثر هنری در شهر مشهد نصب شد

کوتاه ترین مردایران با همت بلندش روزگارمی گذراند

ترابی مدیر کل دفتر موسیقی وزارت ارشاد شد/ سمت جدید فرزاد طالبی

عذرخواهی "رشیدپور" از بازیگر مشهور سینما + عکس

چاپ بیش از 60 هزار کتابچه معرفی مجموعه نیاوران

مجموعه سعدآباد آماده تر از گذشته به استقبال نوروز 97 می رود

تودیع و معارفه مدیران کل هنرهای نمایشی و دفتر موسیقی برگزار شد

41 کتاب از فارسی به زبان های مختلف ترجمه می شود

112 اثر هنری در شهر مشهد نصب شد

برگزاری جشن نوروز در کردستان

فیلم/ کارشناس بی بی سی: در غرب هم شفافیت مالی وجود ندارد

مشاور وزیر در گسترش ارتباطات فرهنگی منصوب شد

ایران در اسفند 96 میزبان 39 رسانه از 14 کشورجهان شد

قیمت بلیت سینماها در سال آینده اعلام شد

پرکارترین و کم کارترین بازیگران سینما در سال 96

واکنش رضا عطاران به پوشاندن موی بازیگر زن خارجی «مصادره» در مشهد/ عکس

معرفی برترین های جشنواره ی باران مهر در شیراز

از گوشه و کنار استان چه خبر ؟

عکس بازیگر ایرانی روی پول هندوستان و تبریک عید به زبان هندی (عکس)

پشت صحنه سریال مأموران شیلد

تبریک عید به زبان هندی و عکس بازیگر ایرانی روی پول هندوستان (عکس)

خانه های تاریخی شیراز، آماده میزبانی مسافران نوروزی

عکس بازیگر ایرانی روی پول هندوستان (عکس)

عکس عاشقانه خواننده ایرانی معروف در کنار همسر جدیدش + عکس

آنچه گذشت ....+فیلم

پرکارترین و کم کارترین بازیگران سینما در سال 96

مجموعه خبری 27 اسفند 96

اجرای 71 آیین نوروزگاه در استان یزد پیش بینی شد

سرپرست معاونت فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران منصوب شد

در راستای طرح گرنت در نمایشگاه پاریس صورت گرفت توافق ترجمه و انتشار 41 اثر از فارسی به زبان های مختلف

اجرای 71 آیین نوروزگاه در استان یزد پیش بینی شد

مجموعه خبری 26 اسفند 96

شهرستان خنج، آماده استقبال از میهمانان نوروزی

تبریک متفاوت کارگردان معروف برای نوروز 97

صدور مجوز نمایش 3 فیلم در شبکه نمایش خانگی

آخرین کنسرت اشوان در تهران روی صحنه رفت

پاسخ کارشناس بی بی سی به ادعاها علیه ایران +فیلم

فیلم/ عملکرد فردریک کانوته در سویا

پرکارترین و کم کارترین بازیگران سینما در سال 96 چه کسانی هستند؟

پیشواز نوروز + فیلم

لوریس چکناواریان: سختی های سال 96 را فراموش کنیم

آنجلینا جولی: مسن شدن را دوست دارم/ داشتن ذهن خلاق نهایت جذابیت است.

ثبت 3 اثر میراث ناملموس استان آذربایجان غربی در فهرست ملی

محمدرضا داودنژاد در گروه بازیگران فیلم شاهد احمدلو/ فیلمبرداری مِشمِشه بزودی به پایان می رسد

صدور مجوز نمایش 3 فیلم در شبکه نمایش خانگی

مجتبی امینی سرپرست معاونت فرهنگی سازمان فرهنگی هنری شد

آنجلینا جولی: مسن شدن را دوست دارم / داشتن ذهن خلاق نهایت جذابیت است

خواننده «سوسن خانم» در صدا و سیمای ایران + عکس

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آستانه سال جدید پیام تبریک داد

آثار مدرسه رمان شهرستان ادب در نمایشگاه کتاب پاریس رونمایی شد آوازهای روسی در پاریس طنین انداز شد

یک سال چه کردیم +فیلم

ای کاش عیدانه کتاب کیفیت بهتری داشته باشد

گزارش حضور جهانی سینمای ایران در سال 96

فیلم برداری Creed 2 آغاز شده است

آنجلینا جولی: مسن شدن را دوست دارم

رمان «ارباب نجوا»؛ از رنج تا «کاتارسیس»

چه کسی گفته موزیک های من ریتمیک و شاد هستند؟!/ پشت موسیقی های شاد من علمی وجود دارد

14 هزار بازدید از «لوور» تهران

بازیکن پرسپولیس در نقش یک فوتبالیست شهید/عکس

اشکان خطیبی و همسرش در اکران مردمی «لاتاری»/ عکس

ربات تلگرامی معرفی جاذبه های گردشگری استان سمنان فعال شد

بازیکن پرسپولیس در نقش یک فوتبالیست شهید/عکس

رونمایی از پوستر فصل پنجم سریال «پایتخت» +عکس

ابهام در نمایش فیلم های خارجی در سینمای ایران

منتظر کنسرت نوروزی گروه "سون" باشید

اکران خصوصی فیلم "لونه زنبور" /گزارش تصویری

یک نمایشگاه هنری در نوروز

فیلم/ جاذبه های گردشگری استان گیلان

گروه سون در نوروز روی صحنه می رود/ طنین قطعه دوستت دارم در کیش+عکس

ربات تلگرامی معرفی جاذبه های گردشگری استان سمنان فعال شد

«لوور در تهران» در شبکه چهار

بلیط سینما هم گران شد

2 کتاب گویا با صدای ع. پاشایی منتشر شد

آثار هنری استقبال از بهار 1397 در مشهد

آقای تهیه کننده: باید جلوی هیولاهای سینما گرفته شود

فیلم/ دیدنی های استان هرمزگان

«به وقت شام» فیلم تراز جمهوری اسلامی است

مسابقات فرهنگی هنری دانش آموزی تفت +فیلم

پرفروش های کودک و نوجوان سوره مهر در سال 96

مسابقه بزرگ کتابخوانی ویژه کودکان در روز های عید برگزار می شود

بلیت سینماها گران شد

ابتکار سفیر آلمان در تهران در پیام نوروزی اش به فارسی زبانان + فیلم

رقابت میان آثار جذاب تلویزیونی در جشنواره نوروزی

انتشار نماهنگ نوستالژیک «خونه مادربزرگه» /فیلم

افتتاح نخستین برج موزه کشور در مازندران در آستانه نوروز

ثبت نام 210 دانشگاه برای اکران به وقت شام در کمتر از 24 ساعت

راه اندازی سیستم سیار صدورکارت ملی هوشمند در اردکان +فیلم

بازار وکیل شیراز در آستانه نوروز

افتتاح نخستین برج موزه کشور در مازندران در آستانه نوروز

فیلم/ جاذبه های شگفت انگیز استان گلستان

خودآموز فنون قلم زنی در بازار کتاب

عذرخواهی رضا رشیدپور از بازیگر «لاتاری»

فیلم | سراسر جنون و هیجان در شهر !

جعفری: هنرمندان آمریکاستیز نیاز داریم/ اصغری: من از مسئولان سینمایی مایوس شدم

جعفری: هنرمندان آمریکاستیز نیاز داریم/ اصغری: من از مسئولان سینمایی مایوس شدم