مطالب مرتبط:
گزارش کامل فار 30 نما جعفری: هنرمندان آمریکاستیز نیاز داریم/ اصغری: من از مسئولان سینمایی مایوس شدم
پیام قدردانی جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان از آیت الله جعفری
پیام قدردانی جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان از آیت الله جعفری
مسعود جعفری جوزانی: ما ایرانیان، کوروش را «پدر» و یونانیان او را «قانونگذار» می دانند
دانش جعفری: آیت الله موسوی اردبیلی (ره) بر سرمایه گذاری بیشتر در آموزش و تربیت جوانان اعتقاد و تأکید داشتند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 20 آذر 1396 ساعت 18:052017-12-11فرهنگي

جعفری: هنرمندان آمریکاستیز نیاز داریم/ اصغری: من از مسئولان سینمایی مایوس شدم


تهیه کننده انزوا گفت: من با خودم دچار تضاد شده ام و تضاد من این است که اشتباه کردم فیلم باشرف و فرهنگی ساختم ما الان به آدم هایی نیاز داریم که همانطور آمریکا را از منطقه بیرون کرد، - از کشور هم بیرون کند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار سینما تئاتر " برگزار شد.

دلایل فیلم سوزی در سینمای ایران با حضور ابراهیم اصغری تهیه کننده فیلم اشنوگل، پیمان جعفری تهیه کننده انزوا ، محمد حمزه ای کارگردان آذر و داریوش باباییان پخش کننده فیلم با اجرای محمد نجفی زاده بررسی شد.

نجفی زاده مجری برنامه در ابتدای این نشست با طرح این پرسش که چه جریانی باعث سوختن فیلم در سینما می شود، ادامه داد: فیلم این بزرگواران در حال سوختن است و سینمای کمی در اختیار این فیلم ها است و با توجه به این شرایط این پرسش مطرح است که چه راهکاری وجود دارد که فیلم ها نسوزد.

داریوش باباییان: سینما در وضعیت بحرانی به سر می بردداریوش باباییان تهیه کننده و توزبع کننده سینما گفت: در حال حاضر سینما در وضعیت بحرانی به سر می برد، به دلیل آنکه هر آنچه سازمان سینمایی توصیه می کنیم گوش نمی دهد در حال حاضر ظرفیت تولید سینما بالا رفته است، به همین دلیل اولویت ها و آدم ها فراموش می شوند.

تعداد تولیدکنندگانی که وارد سینما شده اند از ظرفیت سینما بیشتر است و ما سفارش می کنیم که تولیدکننده های جوان وارد سینما می شوند مدیریت شوند تا تولیدات به اندازه سینما باشد، اما سازمان سینمایی گوش نمی دهد.

وی افزود: سازمان سینمایی در سوختن فیلم ها مقصر اصلی است، به دلیل آنکه نظارت درستی صورت نمی گیرد.

اگر اکران فیلم در شش ماه اول سال مرتب باشد، به تبع آن در شش ماهه دوم نیز اکران فیلم ها مرتب می شود و چون این توازن برقرار نمی شود، ما با محدویت روبه رو می شویم.

ابراهیم اصغری: سینما ابزار فرهنگی است نه بنگاه اقتصادیابراهیم اصغری تولیدکننده فیلم اشنوگل در ادامه این نشست اظهار داشت: وقتی سینما به مثابه بنگاه اقتصادی درنظر گرفته شود، امر فرهنگی در سینما فراموش می شود و به همین دلیل، عدم نظارت وزارت ارشاد باعث شده است که سینما به امر اقتصادی تبدیل شود و سالهاست که این مشکل وجود دارد و حتی برای فیلم های ارزشی که نهادهای انقلابی باید به حمایت از این فیلم ها بپردازند متأسفانه حمایتی صورت نمی گیرد.

وی ادامه داد: زمانی که در غرب کشور زلزله ای رخ داد، مسئولان دولتی نتوانستند به وظیفه خود بپردازند و مردم وارد عمل شدند و اگر مسئولان فرهنگی نمی توانند مشکل سینما را حل کنند، سینما را به مردم واگذار کنند، شاید اگر مردم مسئولیت را به دست گیرند، با آزمون و خطا به مدیریت مطلوب برسند.

اصغری گفت: الان 10 الی 15 درصد جامعه به سینما می روند و معمولاً این 10 الی 15 درصد ژانر فیلم ها را مشخص می کنند و اگر شرایطی حاصل شود که 80 درصد بقیه نیز جزو مخاطبان سینما شوند، آن زمان اکثریت مردم علاقمند به فیلم های ارزشی اند و مشکلات بخش اعظمی از سینما حل می شود.

باباییان ادامه داد: اگر فیلم ها فرصت برابر در اکران پیدا کنند، آنگاه مخاطب حق انتخاب دارد و می توانند از بین ژانرهای مختلف ژانری که دوست دارد به طور مثال؛ برخی ژانر کودک و نوجوان دوست دارند و برخی طنز و برخی دیگر ژانر اجتماعی انتخاب کنند.

محمد حمزه ای کارگردان فیلم آذر از دیگر مهمانان این برنامه بود که در پاسخ به مجری برنامه که چرا فیلم می سازید، گفت: طبیعتاً هر آدمی دوست دارد تأثیرگذار باشد، فیلم آذر فیلم اول من است و شاید مثل دوستان تهیه کننده ای که در این نشست حضور دارند تجربه ای نداشته باشم، اما 20 سال است که در نقش های گوناگون در سینما حضور دارم و به این نتیجه رسیده ام که تولید و اکران فیلم دو امر کاملاً متفاوت است.

وی افزود: من یک فیلمسازم، طبیعتاً در یک کشوری فیلم می سازم که قوانین خاص خود را دارد و من هم باید مطابق آن قوانین فیلم بسازم و بخشی از مردم انتخاب می کنند که چه فیلمی تولید شود.

وقتی دولت استراتژی تعریف شده ای برای سینما ندارد و سیاست زده است، مشکلات گوناگون پدید می آید و وقتی فیلم کمدی فروش کرد، بیشتر تهیه کننده ها به سمت ساخت فیلم کمدی می روند.

حمزه ای ادامه داد: در حوزه سینما سیاست گذاری درستی اعمال نمی شود، به همین دلیل تولیدات فصلی می شود، یک دوره فیلم ها تلخ و سیاه و اجتماعی است و در دوره ای دیگر، فیلم ها طنز می شود.

ابراهیم اصغری ادامه داد: در دهه 60 یکسری بچه های حزب اللهی بودند که مراقب مدیران و مسئولان بودند که دست از پا خطا نکنند و وقتی مدیران متوجه می شدند که این جوانان موی دماغ آنان هستند، بچه ها را به جبهه می فرستادند که برخی اینان شهید هم می شدند، الان نیز همین وضعیت است.

وی ادامه داد: مدیران فرهنگی نمی توانند به طور مستقیم به فیلمساز بگویند که فیلم ارزشی یا فرهنگی نساز، برای همین کاری می کنند که فیلمساز ارزشی به سراغ فیلم ارزشی نرود، به طور مثال؛ برای فیلم اشنوگل را ساعت 12 در سینما اکران می دهند و این ساعت اصلاً ساعت مناسبی برای اکران فیلم نیست.

نجفی زاده با طرح این پرسش که فیلم شما آقای اصغری درباره شهدای غواص است، مدیران سینمایی چه مقدار از فیلم شما حمایت کرده اند؟اصغری در پاسخ گفت: هیچ توجهی به فیلم من نشده است، حتی اکرانی که به فیلم من اختصاص داده اند در زمان غیرمتعارف است.

حمزه ای ادامه داد: هیچ کس به فیلمساز نمی تواند بگوید شما فیلم ارزشی نساز، اما شرایط است که ما را به سمت ژانرها دیگر سوق می دهد.

ما باید ریشه ای تر به این مسئله بپردازیم که چه شرایطی ایجاد شده است.

مردم از فیلم های ارزشی فاصله گرفته اند که باید بپرسیم چه شده است مردم پول می دهند فیلمی را ببینند که فحش می دهند.

پیمان جعفری تهیه کننده انزوا از دیگر شرکت کنندگان این نشست بود که طی سخنانی گفت: من با خودم دچار تضاد شده ام و تضاد من این است که اشتباه کردم فیلم باشرف ساختم، فیلم خوب و فرهنگی ساختم، باید از خودم فرار کنم.

ما الان به آدم هایی نیاز داریم که همانطور آمریکا را از منطقه بیرون کرد، از کشور هم بیرون کند.

اصغری طی سخنانی گفت: اگر ما در جنگ سوریه و یا در دفاع مقدس پیروز شدیم به این دلیل است که مدیران ما جلو جلو حرکت کرده اند و نیروهای ما گفتند بیایید اما مدیران فرهنگی هیچ موقع جلو جلو حرکت نمی کنند.

داریوش باباییان گفت: من فیلم هایی مانند مزاحم، شور عشق، دختران انتظار و سلطان ساخته ام، همه این فیلم ها خانوادگی بود، من عاشق ژانر کودک هستم، اما کاری کردند که ما آمدیم فیلم افراطی ها را بسازیم و علت اینکه تمام سینماگران شاکی هستند این است که مدیران ما در سنگر اول حضور ندارند.

الان 10 سال است که آیین نامه نوشته می شود و عمل نمی شود.

رییس سازمان سینمایی، سینماداران و تهیه کننده ها را دعوت کند و رأی گیری کند و با توجه به رأی جمعی بیاید و تصمیم گیری کند.

اصغری گفت: زمانی فیلم می ساختیم، مدیران فرهنگی، سردار نقدی زنگ می زدند، اما الان اینگونه نیست.

اگر امروز فیلم فرهنگی بسازید مشکل پیدا می کنید و مدیران کاری می کنند که فیلم نسازیم.

تهیه کننده انزوا ادامه داد: اگر افراد هستند که فیلم طنز دوست دارند به این علت است که می خواهند خود را خالی کنند، ما هم دوست داریم مغزمان را خالی کنیم، دغدغه های فرهنگی مان را بیان کنیم، باید این مجال به ما داده شود.

اصغری ادامه داد: برخی به ما انتقاد داشتند که شما پول بیت المال را هدر می دهید و فیلم دفاع مقدس می سازید که استقبال از آن نمی شود، اما نمی دانم چرا امروزه افرادی که فیلم می سازند بدون اینکه خوراک فرهنگی به مردم بدهند، مورد نقد قرار نمی گیرند که چرا فیلمی می سازید که جیب مردم را خالی کنید.

نجفی زاده مجری برنامه گفت: در برخی دوره های مد شده بود که یک عده فیلم اجتماعی بسازند و در پلان پلان فیلم به نظام فحش بدهند در حالی که تهیه کننده انزوا فیلم اجتماعی ساخت بدون اینکه این کار را بکند، چه اتفاقی افتاد که فیلم شما به سمت فیلم سوزی رفت؟ جعفری تهیه کننده انزوا گفت: ما در بخش فرهنگ شکست خوردیم، ما مشکل ایدئولوژیک داریم، آدم هایی دارند فیلم می سازند و اشتباه می کند که اصلاً دغدغه های اسلامی و ملی ندارند و با غرور به ما امر و نهی می کنند که چه بسازیم و چه نسازیم.

باباییان ادامه داد: اگر دولت برنامه ریزی نکند، این مشکلات وجود دارد، اگر اکران نظم پیدا کند فیلم ها دیده می شود و فروخته می شود، باید از دل صنف ها، افراد تصمیم گیر بیرون بیایند.

اصغری ادامه داد: مقام معظم رهبری چند سال پیش شبیخون فرهنگی را مطرح کردند و ما از تلویزیون مشاهده می کنیم که مدیران فرهنگی سخنان آقا را یادداشت می کنند و ما خوشحال می شویم که از فردا همه مشکلات حل می شود، اما متأسفانه این اتفاق نمی افتد.

حمزه ای در پایان گفت: من خیلی دوست دارم که فیلم بسازم و با توجه به این مشکلات مانند کرگدن هستم که جا نمی زنم.

باباییان ادامه داد: من از مسئولان می خواهم که سینماگران را حمایت کنند و بیایند به درددل های ما گوش فرا بدهند.

اصغری نیز در پایان ادامه داد: من از مسئولان فرهنگی و سینمایی کاملاً مأیوس هستم، از 80 درصد مردم تقاضا می کنم که به سینما بیایند تا مشکلات سینما حل شود.

جعفری تهیه کننده انزوا گفت: امیدوارم این مسیر طوری نشود که حضرت آقا فتوا دهند من فقط می توانم بگویم در فرهنگ شکست خورده ایم و باید دست روی زانو بگذاریم و بلند شویم و اگر در مملکتی فقر فرهنگی وجود داشته باشد، فساد در مملکت فراگیر می شود.

نجفی زاده در پایان از وزیر ارشاد خواست به درد دل های مدیران سینمایی گوش فرادهد تا مدیرانی که در مسیر پول و قدرت حرکت می کنند.


کلید واژه ها: سینما - فیلم - سازمان سینمایی - تولید - فرهنگی - اقتصادی - مسئولان - اکران فیلم - پخش کننده فیلم - مردم - آمریکا - سینمای ایران - وزارت ارشاد - جعفری - نظارت - اکران - حمایت - زاده - صورت - کارگردان - محمد - نجفی - هنرمندان - مشکل - کشور - خبرنگار - اشتباه - مدیریت - برگزار - برنامه

آخرین اخبار سرویس:
اسب سواری خانم بازیگر پس از سال ها/خانم بازیگر فیس تو فیس با یک ببر/جمعه گردی بهاره رهنما و همسرش

پخش زنده اجراهای موسیقی فجر در رادیو ایران

سبک هالیوودی در دکوراسیون داخلی

کمبود مترجم و نبود متولی ادبیات ما را از جهانی شدن دور کرده است

واکنش ها به خبر اکران نوروزی فیلم "حاتمی کیا" و "مجیدی"

ورود آقایان ممنوع/ اجرای یک کنسرت شاد ویژه بانوان

پیام وزیر ارشاد به جشنواره ی تئاتر فجر

دعوت عمان از ایران برای حضور به عنوان میهمان ویژه در نمایشگاه کتاب این کشور

با این پرده ها، خانه تان را زیباتر کنید

برگزاری کارگاه نمایش فرانسوی «منزل به منزل» در جشنواره تئاتر فجر

آیین رونمایی از چاپ دوم رمان قدیسه پالتوپوش برگزار می شود

صندلی های خالی جشنواره موسیقی فجر؛ مردم بلیت خریدند و نیامدند!

برگزاری نخستین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه دفاع مقدس «رسام» در منطقه آزاد اروند

سفر معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به قم

حرکت نمایشی سپیده توکلی قهرمان دو و میدانی ایران (فیلم)

دروغ بزرگ جشنواره موسیقی امسال فجر /تصاویر

ناخدا خورشید به جشنواره فیلم فجر می آید/داریوش ارجمند و شانس کسب سومین سیمرغ بلورین جشنواره+عکس

کهنه کاران بازیگری در جشنواره امسال فیلم فجر

غرب وحشیِ وحشی؛ مهم ترین آثار وسترن تاریخ صنعت بازی

آنقدر نقش کره ای حرف زدم، چشم هایم بادامی شد!

پیام وزیر ارشاد به سی و ششمین جشنواره تئاتر فجر

بازیگر مشهور هالیوودی ترامپ را فرمانده ابله خواند

پیام وزیر ارشاد برای جشنواره تئاتر فجر

بازیگر «معمای شاه»: صدا و سیما کاری به مخاطبش ندارد چون می داند که مخاطبی ندارد

تئاتر بزرگترین تجلی گفت وگو است

اختراعات عجیب توماس ادیسون! /تصاویر

آخرین اخبار از پیش فروش اینترنتی بلیت جشنواره فیلم فجر

کتاب «واروژان» منتشر شد

گروه بندی فیلم های جشنواره ملی فیلم فجر اعلام شد

رقابت «رگ خواب» با 5 فیلم در لبنان

عکس | کنسرت بهنام بانی در سی و سومین جشنواره موسیقی فجر

رامبد جوان قانون مرفی را می سازد

سرسره عجیب ناصرالدین شاه برای نزدیکی با زنان حرمسرا! +عکس

نمایشگاه خیال مشترک از 29 دی ماه افتتاح می شود

مهلت شرکت در جشنواره فیلم قرآنی آیات تمدید شد/ ارسال 134 اثر تاکنون

تئاتر، بزرگترین تجلی گفت و گوست

عرض تسلیت مجری تلویزیون به جامعه فرهیخته نمایش کشور

عیارسنجی جشنواره های هنری «فجر»/ رویدادهایی که تنها عنوان «فجر» را یدک می کشند

پیام وزیر ارشاد به جشنواره ی تئاتر فجر

فیلم های جشنواره فجر برای خرید بلیت های مردمی گروه بندی شدند

عکسهای ششمین شب سی وسومین جشنواره موسیقی فجر

نمایش «دختر بودم، پسر شدم» در فرهنگسرای نیاوران

ماجرای زندگی کاپیتان 45 ساله «سانچی»

فرش ریزماهی خوی ظرفیت بی بدیل صادراتی در آذربایجان غربی

باقی این اوقات برای باد، سروده محمد مهاجری منتشر شد

کنسرت بهنام بانی در جشنواره موسیقی فجر

خانم بازیگر هم برای تولد فرزندش به کانادا رفت/عکس

برگزاری گرامیداشت محسن جعفری مذهب حقیقی

عکسهای کنسرت بهنام بانی در سی و سومین جشنواره موسیقی فجر

پیام وزیر فرهنگ به جشنواره تئاتر فجر/ تئاتر بزرگترین تجلی گفتگو است

برگزاری کنسرت گروه تنبورنوازان در تالار رودکی تهران

مجری تلویزیون بازیگر فیلم کمال تبریزی شد

رونمایی از تئاتر «هجوم» در فجر

نشست تخصصی سبک زندگی ایرانی اسلامی در استان سمنان برگزار می شود

«اصول ترجمه ی حقوقی» کتاب شد

نوجوان قصه گو به یاد آذریزدی به صحنه می رود

کسی که هیچ وقت گم نمی شود

مرمت  نقاشی های تاریخی دو موزه در اردبیل

فیلم/ صحبت های سخنگوی شرکت نفتکش ایران پیرامون شبهات فضای مجازی

نگاهی به کنسرت ارکستر ملی ایران در ششمین شب جشنواره فجر

خانم بازیگر هم برای تولد فرزندش به کانادا رفت/عکس

چهار هزار و 632 اثر به جشنواره ملی شعر نیما ارسال شده است

موزه مردم شناسی حمام قجر قزوین

فرد شبیه به خود را با سلفی گرفتن در آثار هنری پیدا کنید

مراسم های مذهبی استان یزد به گردشگران خارجی معرفی شود

کسی که هیچ وقت گم نمی شود

امیکو اوکادا، بانویی اسلام شناس از ژاپن

بازدید مخاطبان شبکه پرس تی وی از «مرکز پژوهش و تولید رادیوداروهای سیکلوترون»

مهدی نقویان در گفت وگو با فارس پخش مستند خارج از دید از سر گرفته می شود/ معاون سیما تسلیم فشارها نشد

«کتاب تهران، دنیا، تمام وقت» چاپ شد

شعر ما دیگر مخاطب ندارد

برش هایی از فیلم عصر جمعه

طرحی نو در دل پارچه های قدیمی نایین

تیپ متفاوت و کمتر دیده شده "هومن سیدی" /عکس

بازیگران پیشکسوت سینما در جشنواره فجر

کنسرت بهنام بانی / سی و سومین جشنواره موسیقی فجر

آخرین وضعیت برنامه سینمایی هفت/مجری هنوز قطعی نشده است

انتصاب وزیر فرهنگ مصر بحث برانگیز شده است

جداسازی آثار تهران و شهرستان در جشنواره تئاتر فجر دردناک است

همه ما مکبث هستیم!

ششمین نشست هم اندیشی طراحان و تولیدکنندگان پوشاک برگزار شد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به تماشای ارکستر ملی نشست

برنده جایزه «تی.اس. الیوت» معرفی شد

اجرای گروه های تازه نفس پاپ/میزبانی تالار وحدت از اروپایی ها

آقای بازیگر: برای حادثه "سانچی" بغض گلویم را گرفته است

تصاویری جالب و دیدنی از بازیگران ایرانی در اینستاگرام «617»

سهیل صحرانورد ویرانه ای به نام خانه «نیما یوشیج»

"چشم‎ها" به پردیس شهرزاد می‎رود

قم/موزه آستان مقدس حضرت معصومه (س)

5 حلقه در دستان صالحی امیری

قیمت خرید سری بلیت های جشنواره فیلم فجر مشخص شد/خرید اینترنتی هر سری بلیت، 1،320,000 ریال

بررسی سیاست های نظارت سازمان سینمایی و جشنواره فجر در شبکه شما

داستانی درباره عشق بازنشر شد

بررسی سیاست های سازمان سینمایی و جشنواره فجر در «شب های شفاهی»

سومین جشنواره دانشجویی جوانه برگزار می شود

فیلم/ چرا «رادار» نفتکش ایرانی از 48 ساعت قبل پیامی نداده بود!؟/ چه بر سر «سانچی» ایران آمد؟

بازیگران نمایش هجوم معرفی شدند/ رونمایی از نمایشی با موضوع آخرالزمان در جشنواره تئاتر فجر+عکس

موزه مردم شناسی حمام قجر، جلوه هایی از آداب، مشاغل و اقوام قزوین

کتاب «ویژگی های سلمان فارسی» رونمایی شد

ترجمه آثار ادبی بهترین راه برای معرفی ملت هاست

جعفری: هنرمندان آمریکاستیز نیاز داریم/ اصغری: من از مسئولان سینمایی مایوس شدم

جعفری: هنرمندان آمریکاستیز نیاز داریم/ اصغری: من از مسئولان سینمایی مایوس شدم