مطالب مرتبط:
مدیریت مبتنی بر دانش رمز پایداری و سامان کلانشهرهای کشور
مدیریت مبتنی بر دانش رمز پایداری و سامان کلانشهرهای کشور
راه اندازی مرکز مشاوره دانش آموزان استثنایی در خوزستان برای نخستین بار در کشور
کسب مقام اول کشتی نوجوانان کشور توسط دانش آموز کرمانشاهی
گردهمایی روسای هیاتهای ورزش دانش آموزی استانهای کشور
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 14 آذر 1396 ساعت 08:502017-12-05اجتماعي

مدیریت مبتنی بر دانش رمز پایداری و سامان کلانشهرهای کشور


کرج - ایرنا - کلانشهرهای کشور امروز با مشکلات بسیاری در حوزه های محیط زیست، پسماند، ناوگان حمل و نقل عمومی، سرانه فضای سبز و.

- .

مواجه هستند که دستیابی به راه حلی پایدار برای این معضلات تنها با اجرای مدیریت دانش بنیان و متکی بر نتایج پژوهش و تحقیق امکان پذیراست.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایرنا، کلانشهر کرج که شاکله آن از بقایای چند روستا ، بافت های جدید و قدیم تشکیل شده بنا به گفته کارشناسان برای برخورداری ازساختار شهری زیبا، زیرساخت های مناسب و تبدیل به یک محیط شاداب و جذاب به اقدامات تخصصی پژوهشی دقیق پیش از اجرای هر یک از طرح ها و پروژه ها نیاز دارد.

امروزه پژوهش و تحقیق را کلید حل مشکلات و پاسخ به مجهولات می دانند، مقوله ای که تمدن جدید بشری با پیشرفت های حیرت انگیز بر روی آن بنا شده و اگراین موضوع در مدیریت شهری همچون کرج به درستی انجام شود به طور قطع از مشکلات و پیامدهای ناشی از اقدامات سلیقه ای و آزمون و خطاهای انسانی جلوگیری خواهد شد.

آنطور که در شرح وظایف مدیریت شهری آمده بیش از300 وظیفه برای این دستگاه عمومی تعریف و مشخص شده که اگر با اسلوب و روش های مطالعاتی مبتنی بر تحقیق و پژوهش علمی پیش رود، نتیجه دلخواه به تناسب زمان و فراخور مکان عاید شهر و شهروندان می شود.

تجربه نشان داده که استفاده از ایده های و سلیقه های شخصی بدون پشتوانه علمی در برخی طرح های عمرانی ، فرهنگی ، ورزشی و خدماتی سبب شده تا علاوه بر هدر رفت اعتبارات ، مشکلات و پیامدهای ناشی از انجام نادرست آنها گریبانگیر مردم شود.

آنطور که برخی کارشناسان می گویند: اجرای غیرعلمی و بدون مطالعه دقیق برخی پروژه های بزرگ و کوچک عمرانی مانند تقاطع های غیر همسطح و قطار شهری درکرج سبب شده تا مدیریت شهری نتواند به خوبی نیازهای شهر و شهروندان را تامین یا پاسخ مناسب دهد.

فعالیت های شهری از طرح های عمرانی و فرهنگی گرفته تا بحث های زیرساختی و مشارکت جویی و مشارکت پذیری شهروندان موضوعاتی است که بدون سازوکار مناسب ، سرانجام خوبی نخواهد داشت.

محیط زیست ، ترافیک ، قطار شهری ، معابر، فضاهای تفریحی و گردشگری و خدماتی زنجیره به هم تنیده ای هستند که در کنار زیبایی ها و چشم اندازها باید مورد توجه قرار گیرد.

به گفته برخی کارشناسان اتخاذ روش های علمی و عملی با تکیه بر ظرفیت های اجرایی می تواند در مدیریت شهری پس برنده باشد.

از زیبایی سیمای شهری ، استحکام و معماری بافت ها و سازه ها تا معابر و زیر ساخت ها و چگونگی خدمات دهی به شهروندان هر یک نیازمند اسلوب و روش های مناسبی است که تنها با نگاه علمی و تحقیقاتی می توان رهیافت های مناسب را برای بهتر اجرا کردن طرح ها و برنامه های شهری، اقداماتی در خور و مناسب انجام داد.

با این حال نباید فراموش کرد که تحقیق و اجرا مکمل هم پیش رود و اعتبار و بودجه خاص چاشنی فعالیت ها باشد.

کرج به عنوان چهارمین کلانشهر کشور که بنا به گفته کارشناسان با جمعیت میلیونی و یک هزار هکتار بافت فرسوده شهری روی گسل زلزله قرار دارد و از سویی به علت مهاجرت های بی رویه ، بافت های شهری آن ناهمگون است برای ساماندهی و رسیدن به وضعیت مطلوب نیاز به سازوکارهای علمی و عملی دارد تا روحیه مشارکت پذیری در شهروندانش تقویت شود.

ناهمگونی بافت های قدیم و جدید ، وجود سکونتگاه های غیر رسمی ، ترافیک سنگین و آلاینده، معابر و کوچه های فاقد ترازهای فنی و مهندسی از مواردی است که از متن تا حاشیه شهر کرج را دچار مشکل کرده است.

همچنین مشارکت پایین شهروندان در حفظ محیط زیست و کمک به نظافت و زیبایی شهر مقوله دیگری است که بنا به گفته برخی کارشناسان امور شهری ، رشیه در نداشتن تعلق خاطر به شهر و شهروندی دارد.

در این حال مسئولان مختلف در مدیریت شهری کرج معتقد هستند که بخش مطالعاتی در زمینه های عمرانی ، فرهنگی و دیگر نیازهای شهری باید به کمک دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی بسامان شود.

**انجام طرح های شهری با مشارکت دانشگاه ها در کرج معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری کرج با اشاره به اهمیت مطالعه تحقیقاتی در اجرای پروژه های شهری گفت: براین اساس مدیریت شهری کرج طرح ها و پروژه های عمرانی را با مشارکت علمی و پژوهشی دانشگاه ها پیش خواهد برد.

سهیل کوثری اظهار داشت: طبق برنامه راهبردی عملیاتی شهرداری کرج یک سری اقدامات اجرایی در سطح شهر در طول 5 سال آِینده به معرض اجرا می گذاریم که برای آن ها پشتوانه مطالعاتی نیاز است.

این مسئول شهری افزود: برای شکل گیری این روند با دانشگاه خوارزمی قرارداد منعقد کردیم تا برنامه های مورد نظر را استخراج کند و عناوین مشخص و معین با پشتوانه علمی پیش بینی خواهد شد.

معاون برنامه ریزی شهرداری کرج ادامه داد: براین اساس اگر قرار شد عنوان مطالعاتی به شهرداری معرفی شود با برنامه چارچوب منطبق باشد و خارج از آن مطالعات غیرمرتبط صورت نگیرد.

کوثری گفت: اگر پژوهش به صورتی که در دنیا به آن پرداخت می شود مورد توجه قرار گیرد، جامع و مانع خواهد بود.

وی افزود: اگرمی گوییم پژوهش مفید نبوده در واقع فرآینده و مسئله یابی و نحوه انجام و نظارت آن دچار اشکال بوده است .

کوثری گفت: در حوزه مدیریت شهری تاکید بر کاربردی بودن می تواند به ما کمک کند که باید در اینجا با کمک دانشگاه ها به صورت علمی برنامه های حوزه شهری را پیش برد.

وی اظهار داشت: اگر این کار درست اتفاق بیفتد می توان انتظار داشت که پروژه های عمرانی شهری بدون حواشی باشند.

معاون برنامه ریزی و توسعه منابع انسانی شهرداری کرج افزود: برخی پروژه ها به رغم صرف هزینه تا کنون مورد رضایت مردم قرار نگرفته و این امر نشان می دهد که کار مطالعاتی و پژوهشی پیش نیاز پروژه انجام نشده است .

وی گفت: یکی از مسائل کلیدی این است برای هر پروژه پژوهش نکنیم بلکه انجام یا عدم انجام پروژه را در معرض قضاوت پژوهش محور بگذاریم شاید نیاز به اجرای پروژه نباشد.

وی اظهار کرد که باید سطح بلوغ سازمانی را در زمینه مدیریت دانش بشناسیم چرا که با این شناخت است که این امکان فراهم می شود تا اقداماتی متناسب با سطح بلوغ سازمانی شهرداری انجام دهیم و این دانش کمک می کند که قدم های بهترو درست تری برای شهرداری کرج برداریم.

وی افزود: بهبود فرآیند های آموزش و منابع انسانی شهرداری با توجه به اهمیت سرمایه های انسانی و نقش آموزش در ارتقای آن در اولویت کاری قرار دارد.

** پژوهش از تکرار و در جا زدن جلوگیری می کند رییس مرکز علمی کاربردی شهرداری کرج گفت: کار پژوهشی در کنار تلاش بی وقفه تنها راه نجات از شرایط موجود به سمتِ وضعیت مطلوب است.

علیرضا رحیمی با اشاره به نقش پژوهش در کاهش آسیب ها و رشد و پیشرفت همه جانبه اظهار داشت: باید به سمتی گام برداریم که کارِ علمی و پژوهش محور نگاهِ اول ما باشد.

وی بیان کرد: خوشبختانه نگاه علمی در همه زمینه ها در حالِ حاکم شدن است که امیدوارم سرعت بیشتری به خود بگیرد.

رحیمی در بخش دیگر صحبت های خود با اشاره به افزایش دانشجویان مرکز علمی کاربردی شهرداری کرج، گفت: در مرکز علمی کاربردی شهرداری کرج 2 هزار دانشجو در نوزده رشته در حال تحصیل هستند.

وی بیان کرد:اکنون هشت گروه آموزشی عمران، شهرسازی، معماری، آی.

تی، روابط عمومی، حسابرسی و آتش نشانی فعالیت های مرکز علمی کاربردی شهرداری کرج را پیش می برند.

رییس مرکز علمی کاربردی شهرداری کرج یادآور شد: آتش نشانی، حسابرسی و معماری به ترتیب بیشترین متقاضیان تحصیل در این مرکز را به خود اختصاص داده اند.

**عضو شورا: حوزه شهری کرج تشنه پژوهش است عضو شورای اسلامی شهر کرج با اشاره به اهمیت پژوهش در بخش های مختلف اجرایی و علمی گفت: امروز حوزه شهری کلانشهر کرج تشنه پژوهش و دستاوردهای آن است.

فریده بیرانوند بزنی اظهار داشت: رسانه ها در گسترش فرهنگ و معرفی دستاوردهای پژوهش تاثیر گذارند و باید اصحاب رسانه به طور واقعی نسبت به معرفی به علوم جدید و دستاورده های پژوهشی وارد میدان شوند.

وی ادامه داد: مقام معظم رهبری پژوهش را منبع تعالی و عالی ترین مسیر برای تمام حوزه ها و بخش های اقتصادی ، سیاسی و اجتماعی معرفی کرده اند ودراین عرصه باید تلاش ها را مضاعف کنیم.

بیرانوند گفت: نگاه علمی باید سرلوحه امور قرار گیرد و برای آن وقت گذاشت زیرا این مقوله زیربنای همه فعالیت های اجتماعی است.

عضو شورای اسلامی شهر کرج اظهار داشت: باید بحث فرهنگ پژوهش در بین خانواده ها با نگاهی به دستاوردهای مادی و فیزیکی آن نهادینه شود.

وی بیان کرد: در حوزه اشتغال ، کار آفرینی ، مهارت و دانش باید زمینه پژوهشی فراهم شود و آموزش نیروی انسانی سرلوحه امور قرار گیرد.

این عضو شورا گفت: در مدیریت شهری کرج خواسته ها و نیازهای مردم که باید به آن توجه داشته باشیم تشنه قضیه پژوهش و تحقیق هستند.

وی افزود: در احداث طرح های عمرانی و تقاطع ها و پل هایی که زده می شود تا زمانی که بحث های پژوهشی و فرهنگی نداشته باشند نمی توان وضعیت خوبی برای آنها ترسیم کرد.

وی بیان کرد: تعداد زیادی تقاطع غیر همسطح داریم که برای آن ها هزینه های هنگفتی شده اما بسیاری از شهروندان دور می زنند و از زیر پل تردد می کنند زمانی فرهنگ سازی در کارهای اجتماعی ، اقتصادی و اجتماعی ما جا می افتد که همراه با پژوهش دقیق و منظم صورت بگیرد.

**رییس شورای شهرکرج: پژوهش باید جایگاه خود رادرتصمیم گیری شهری بازیابد محمد نبیونی با تاکید بر اهمیت دانش و فعالیت های دانش بنیان به ویژه در مدیریت شهری، گفت: پژوهش و دانش باید جایگاه خود را در تصمیم گیری شهری بازیابد.

وی افزود: مرکز پژوهش ها و مطالعات راهبردی شورای شهر کرج از پایان نامه و رساله دانشجویان تحصیلات تکمیلی که در راستای حل معضلات مدیریت شهری باشد حمایت می کند.

وی با تاکید بر اینکه پژوهش پیش زمینه تصمیم سازی است و باید بر همه امور مقدم باشد، اضافه کرد: پژوهش در حل مسایل شهری اهمیت بسزایی دارد که مرکز پژوهش ها و مطالعات راهبردی شورای شهر در همین زمینه تشکیل شده است.

وی ادامه داد: این مرکز ‎برای کمیسیون های شورای شهر، تصمیم گیری و تصمیم سازی ها را در مسیر علمی قرار می دهد.

نبیونی با اشاره به نقش مهم پژوهش در حوزه مدیریت شهری، گفت: با تکیه بر یافته های پژهشی می توان مسائلی چون مشکلات حمل و نقل و ترافییک را برطرف کرد.

** حمایت شورای شهر کرج از طرح های پژوهشی عضو شورای اسلامی شهر کرج گفت:حمایت از طرح های پژوهشی رویکرد نظام مدیریت شهری کرج است.

عباس زارع با بیان اینکه برای توسعه یافتگی مسیر دشواری را در پیش داریم خاطر نشان کرد: لازمه طی کردن این مسیر،پرداختن به حوزه پژوهش در گروههای مختلف است که رویکرد شورای شهر کرج توجه هر چه بیشتر به امر پژوهش است.

وی اضافه کرد:در کنار برگزاری چنین نمایشگاهی باید شرایطی را مهیا کنیم که از پژوهش و ایده پردازها باید حمایت کنیم تا اعتماد به نفس جامعه پژوهشگر را ارتقا دهیم.

زارع گفت:کلانشهر کرج شهری است که بالاترین سطح سواد و دانش را در کشور دارد و ظرفیت های بسیار خوبی هم در حوزه زیر ساختی و هم در حوزه منابع انسانی در آن وجود دارد.

وی گفت:با هماهنگی با مسوولین بدون شعار می توان ٱینده ای بهتر برای شهروندان کرجی ایجاد کرد.

**عضو شورا : بدون پژوهش شهر و کشور گران اداره می شود استاد دانشگاه و عضو شورای اسلامی کرج نیز ا بیان اینکه پژوهش درکشورماجایگاهی ندارد گفت:پژوهش هزینه نیست بلکه سرمایه گذاری برای آیندگان است.

رحیم خستو افزود:متاسفانه پژوهش در کشور ما در اولویت های آخر قرار دارد به همین دلیل شهر و کشور را بسیار گران اداره می کنیم.

وی اضافه کرد:باید به مرحله ای برسیم که این تصور که دولت باید دستگیر باشد کنار گذاشته شود و با حمایت از توانمندی متخصصان و پژوهش ها به مرحله ای برسیم که دولت نیازمند کمک گرفتن از جامعه شود.

7410/1535خبرنگار: مژگان السادات سجادی**انتشار دهنده:داریوش غفاری
کلید واژه ها: مدیریت - مشکلات - علمی - محیط زیست - فرهنگی - زیبایی - محیط - پروژه - ایرنا - امروز - حیرت انگیز - حمل و نقل - جدید - بافت - زیست - کشور - قطار - گردشگری - پایداری - معماری - ترافیک - مطالعه - ناوگان - تفریحی - پیشرفت - گزارش - روستا - ورزشی - آزمون - تامین

آخرین اخبار سرویس:
عکس/ زیبایی های برف پاییزی در اشکورات

عکس/ خرس مادر و فرزندانش در ایستگاه هواشناسی

لزوم فراهم اوری امکان کتابخوانی در مناطق عشایری و روستایی ایلام

تربیت دانش آموزان قرآنی؛ اولویت آموزش و پرورش/توجه به آموزه های قرآن در مدارس

حلقه های زحل باران زا هستند

لزوم فراهم اوری امکان کتابخوانی در مناطق عشایری و روستایی ایلام

داشتن مجوز فعالیت برای پایگاه های تغذیه سالم درمدارس البرز الزامی شد

اعلام نتایج نهایی آزمون استخدامی آموزش و پرورش

مدارس شیفت بعدازظهر این استان تعطیل شد

پذیرفته شدگان آزمون استخدامی آموزش و پرورش معرفی شدند

طاهر شعبانی نجومی بگیران با خیال آسوده مشغولند!

تمام دلایل زوج هایی که به ازدواج سفید تن می دهند/ هم بالینی، یک رابطه خانوادگی است یا فحشا؟

32 درصد مدارس شهرستان ری فرسوده است

عامل اصلی تصادفات برون شهری آبان ماه امسال بود؟

تجهیزات هنرستان های شاهرود جوابگوی محتوای آموزشی نیست

مشکل ترافیک در شهرستان های استان تهران با ایجاد کمربندی حل می شود

آسمان گیلان طی 2 روز پیش رو صاف تا قسمتی ابری خواهد بود

کارگاه آموزش سرگروهان تربیت بدنی مناطق و شهرستان های استان لرستان برگزار شد

85 درصد هنرستانی ها جذب بازار کار می شوند

عکس/ محل برگزاری آزمون دانش آموزان کرمانی پس از زلزله

تاکید معاون سازمان محیط زیست برضرورت همکاری سازمان های دریایی

مدیریت صحیح منابع آبی خوزستان منجر به رفع مشکل تالاب های استان می شود

واژه های تخصصی آموزش و پرورش/73 دانش آموز نخبه به چه کسی اطلاق می شود؟

آزمون سراسری قرآن و عترت در هرمزگان برگزار می شود

حیات قزل آلاهای خال قرمز رودخانه کرج ادامه دارد، اگر ...

امید بزرگ حداد سرپرست پژوهشکده محیط زیست و توسعه پایدار شد

محمدجواد مشهدی وداع با پیکر کوهنوردان مشهدی در حرم مطهر رضوی

توکلی در گفت وگو با فارس مطرح کرد تشریح جزییات آماری آزمون استخدامی

32 درصد مدارس شهرستان ری فرسوده است

تجهیزات هنرستان های شاهرود جوابگوی محتوای آموزشی نیست

معاونت پیشین حوزه هنری مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شد

7300 ساختمان ناایمن در تهران شناسایی شد

انتصاب مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان/ نظری جایگزین حاجیان زاده شد

ممنوع های باستانشناسی

25 هزار شغل توسط مؤسسان مدارس غیردولتی در شهرستان های تهران ایجاد شده است

مشکل ترافیک در شهرستان های استان تهران با ایجاد کمربندی حل می شود

هوای پایتخت ناسالم است

طی حکمی از سوی وزیر آموزش و پرورش فاضل نظری مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شد

افتخارآفرینی دانش آموزان کرمانشاهی در مسابقات جهانی محاسبات ذهنی مالزی

85 درصد تحصیل کرده های هنرستانی جذب بازار کار می شوند

اطلاعیه انجام سایر مراحل قبل از استخدام آموزش و پرورش

جلسه ملاقات عمومی سید محمد بطحایی، وزیر آموزش و پرورش با دانش آموزان و فرهنگیان

فرماندار: سراوان یکی از خاستگاه های حوزه تمدنی ایران اسلامی است

آرایش مردان دیگر تابو نیست؟

فرماندار: سراوان یکی از خاستگاه های حوزه تمدنی ایران اسلامی است

حذف مدارس خاص موجب ایجاد انگیزه و افزایش رقابت بین دانش آموزان می شود

هوای پایتخت ناسالم است

محفل بزرگ انس با قرآن کریم با حضور قاری ممتاز بین المللی برگزار شد

ملاقات وزیر آموزش وپرورش با دانش آموزان و فرهنگیان

حذف مدارس خاص موجب ایجاد انگیزه و افزایش رقابت بین دانش آموزان می شود

تصاویر/ رونمایی از دستاوردهای جدید آستان کریمه اهل بیت(س)

نقشه خطر پذیری مدارس در مناطق در معرض آسیب های اجتماعی تهیه شد

قدردانی استاندار قزوین از اقدام تحسین برانگیز یک معلم

مشاوره 70 درصد تکرار جرایم را درکودکان کاهش می دهد

هوای اصفهان سالم شد

دانش آموزان خراسان شمالی در مسابقات جهانی ریاضی خوش درخشیدند

طرح های حفاظت از منابع آب وخاک در استان سمنان اجرایی می شود

دلایل اصلی زلزله های اخیر

5500 دانش آموز استان بوشهر به اردوهای راهیان نور اعزام شدند

قدردانی استاندار قزوین از اقدام تحسین برانگیز یک معلم

نقشه خطر پذیری مدارس در مناطق در معرض آسیب های اجتماعی تهیه شد

مدیر منابع آب اشنویه: به زودی آب نهرهای اشنویه سمت دریاچه ارومیه رهاسازی می شود

مانور فرضی مقابله با آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در نیکشهر برگزار شد

ساختار کنکور باید تا 5 سال آینده تغییر کند

فعالیت 142 کتابخانه عمومی در آذربایجان شرقی

برنامه ملی شهاب برای 85 هزار دانش آموز البرزی در حال اجراست

249دانش آموز پسر رتبه آور در جشنواره فرهنگی - هنری کشور تجلیل شدند

کمبود معلم با استقرار پایه دوازدهم در قزوین

مانور فرضی مقابله با آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در نیکشهر برگزار شد

7300 ساختمان ناایمن در تهران شناسایی شد

برنامه ملی شهاب برای 85 هزار دانش آموز البرزی در حال اجراست

درس اخلاق ویژه استعدادهای برتر حوزه برگزار می شود

249دانش آموز پسر رتبه آور در جشنواره فرهنگی - هنری کشور تجلیل شدند

کمبود معلم با استقرار پایه دوازدهم در قزوین

دپوی 60 هزار تن شن و 15 هزار تن نمک برای بازگشایی محورهای همدان

استقرار زودتر از موعد نیروهای امدادی در گردنه های برف گیر مازندران

«کلخوران» محله بی نام و نشان اردبیل

مناسب سازی 40 تقاطع شهر اصفهان تا پایان سال جاری

حاشیه نشینی در منطقه آزاد چابهار (عکس)

آغاز به کار دبیرخانه هجدهمین دوره پرسش مهر ریاست جمهوری در بوشهر

تداوم آلودگی هوا در شهرهای صنعتی

چالش محدوده کاهش آلودگی هوا در تبریز

افتتاح راهیان نور دریایی ویژه دانش آموزان در هرمزگان

تجلیل از برگزیدگان جشنواره پژوهش و فناوری دانش آموزی

آبی آرام معنویت (131)

آغاز ثبت نام رزمندگان برای کسرخدمت های جدید سربازی از امروز

آماده باش منطقه 20 برای اسکان شبانه آسیب دیدگان اجتماعی/انتقال بی سرپناهان داوطلبانه است

افراد بالای 60 سال در هوای آلوده ورزش نکنند

برگزاری مسابقات فوتسال بین دانش آموزان دختر شهریار

اولین همایش هنرستانی صنعت خودرو در شهریار برگزار شد

سفیدکوه خرم آباد زیستگاه جدید «تیز پای ایرانی»

سفر امن بر بال طرح `امداد و نجات زمستانی`

دوره آموزشی کارشناسان تشکیلات، آموزش و تحول اداری ادارات کل اوقاف آغاز شد

فراخوان جدید آموزش و پرورش !

شناسایی املاک بدون سند آموزش و پرورش !

جمعی از قبول شدگان آزمون استخدامی شهرداری های خوزستان خواستار بکارگیری شدند

وقتی زنان پشت لنز دوربین قرار می گیرند /تصاویر

چالش محدوده کاهش آلودگی هوا در تبریز

تجهیز 34 پایگاه راهداری در طرح زمستانی استان همدان

اجرای طرح زمستانی راهداری در محورهای مواصلاتی استان همدان

مدیریت مبتنی بر دانش رمز پایداری و سامان کلانشهرهای کشور

مدیریت مبتنی بر دانش رمز پایداری و سامان کلانشهرهای کشور