مطالب مرتبط:
مدل سازی تحقق تمدن نوین اسلامی به کمک شبکه سازی اجتماعی - بخش اول ویژگی های حرکتیِ جریان تمدن ساز نوین اسلامی
تمدن نوین اسلامی؛ ویژگی ها و کارکردها
تمدن سازی نوین اسلامی بدون تقویت حوزه های علمیه محقق نمی شود
تربیت دینی و ایجاد تمدن نوین اسلامی، دو لایه اجرای دین است
کمیته های قرآنی یکی از ابزارهای مهم نیل به تمدن نوین اسلامی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 14 آذر 1396 ساعت 08:502017-12-05سياسي

ویژگی های حرکتیِ جریان تمدن ساز نوین اسلامی


جریان تمدن نوین اسلامی دارای ویژگی های حرکتی شامل اصلاح گری، مردمی بودن، نوگرایی، انعطاف پذیری، اتکا به خِرد جمعی، تأثیر و تأثر در سطح جهانی (سطح یک)، - آرمان گرایی، تقید به اصول (سطح دو)، و جایگاه رهبری (سطح سه) می باشد.

چکیده مقاله حاضر یک پژوهش میان رشته ای در حوزه علوم اجتماعی، تاریخ انقلاب، هوش مصنوعی، فناوری اطلاعات و مکانیک سیالات بوده که با هدف تببین چگونگی تحقق تمدن نوین اسلامی، در صدد پاسخ به این سؤالات است: ویژگی های حرکتیِ جریان تمدن نوین اسلامی چیست؟ مناسب ترین مدل برای شبیه سازی حرکت جریان تمدن نوین اسلامی کدام است؟ با استناد به مدل اکتشافی، آیا شبکه سازی اجتماعی می تواند زیرساخت مناسبی برای تحقق جریان تمدن نوین اسلامی باشد؟ برای جست وجوی پاسخ، در مطالعه ای توصیفی کتابخانه ای، سی وپنج مقاله، بیست وپنج متن سخنرانی امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری، نُه کتاب و پنج منبع مرجع، مطالعه و تحلیل شده است.

یافته های تحقیق نشان می دهد جریان تمدن نوین اسلامی دارای ویژگی های حرکتی شامل اصلاح گری، مردمی بودن، نوگرایی، انعطاف پذیری، اتکا به خِرد جمعی، تأثیر و تأثر در سطح جهانی (سطح یک)، آرمان گرایی، تقید به اصول (سطح دو)، و جایگاه رهبری (سطح سه) می باشد.

باتوجه به تأثیر این ویژگی های نُه گانه بر جریان، الگوریتم مسیریابی چشمه، مناسب ترین مدل برای شبیه سازی، شیوه حرکتی تمدن نوین اسلامی است.

بر مبنای تحلیل مدل چشمه، حرکت انقلاب اسلامی ایران در مسیر تحقق این تمدن، با چالش گران رَوی یا ضعفِ سرعت و وسعتِ اثرگذاری ویژگی های سطح یک مواجه است.

برای روان سازی این جریان، شبکه سازی اجتماعی مناسب ترین سازوکار می باشد.

واژگان کلیدی: تمدن نوین اسلامی، انقلاب اسلامی، مدل سازی، الگوریتم مسیریابی چشمه، شبکه سازی اجتماعی.

[1] مقدمه بی تردید، نوع نگاه مکتب شیعه به مقوله تمدن نوین، از دیگر مکاتب پراگماتیک رایجِ امروز متفاوت است.

برخلاف نگاه سایرین که منبعث از واقع گرایی مادی و آینده پژوهی مبتنی بر تحلیل سناریوهای ممکن است، در تفکر شیعه، انگاره تمدن سازی نوین اسلامی با یک آرمان موعود به نام مهدویت گره خورده و در حدود و ثغور آن تفسیر می شود.

در این نگرش، واقع گرایی و آرمان گرایی در نسبت با تمدن سازی، توأمان دنبال شده و از هیچ کدام غفلت نمی شود.

به این معنا که فرایند بسترسازی رویداد موعود، مبتنی بر نگرشی واقع گرایانه و با تکیه بر مؤلفه های کاملاً ملموس، منطقی و میدانی بوده و ابتنای چشم انداز آرمانی آن، بر امداد موسع الهی و متکی بر برکاتِ موعود در آیات و روایات خواهد بود.

تحقق عدالت، توحید، علم و حکمت، رشد عقول، رفاه و آبادانی، امنیت و آرامش، فراوانی و برکت و.

از اوصاف تمدن موعود در روایات ائمه معصومین علیهم السلام است؛ اما توجه دقیق به این شاخصه ها حاکی از آن است که آن ها، صرفاً در یک مقدار مشخص محدود نمی شوند، بلکه قابل ارتقا هستند.

ازاین رو، در تمدن آرمانی موعود، حرکت در جهت بهبود شاخصه های تمدنی، یک روند مستمر الی الابد است.

به عبارت دیگر، بشریت دارد همین طور این راه را طی می کند تا به اتوبان برسد؛ این اتوبان، دورانِ مهدویت است.

این جور نیست که وقتی به آنجا رسیدیم، یک حرکت دفعی انجام بگیرد و بعد هم تمام بشود؛ نه، آنجا یک مسیر است.

زندگی اصلی بشر و حیات مطلوب بشر، از آنجا آغاز می شود و بشریت تازه می افتد در راهی که این راه، یک صراط مستقیم است و او را به مقصد آفرینش می رساند (مقام معظم رهبری، 1393 الف).

لذا در بیان چیستیِ تمدن نوین اسلامی، این تمدن، ماهیتی سیال و از جنس حرکت خواهد داشت و نه از جنس موقعیت و مقصد؛ چراکه این ضرورت یک تمدن پویا و روان به سوی هدف نهایی، تعالی و تکامل و قرب الهی است (مقام معظم رهبری، 1390 د).

در این راستا، انقلاب اسلامی ایران، به گفته امام خمینی (ره) (1361، ج21: 180) و همچنین، در بیان مقام معظم رهبری (1370) ، آغازی بر شکل گیری جریان تمدن ساز موعود است.

پدیده انقلاب اسلامی درحقیقت، نه یک مقطع تاریخی پایان پذیر، بلکه یک حرکت مستمر و پیش رونده به سوی افقی مشخص و معین است که میثاق خود را تا اتصال به جریان عظیم موعود محکم می کند (امام خمینی، 1378ب، ج16: 230).

البته این سؤال مطرح است که به رغم آرمان بلند انقلاب، چرا موقعیت کشور در زوایای مختلف همواره دچار فاصله ای معنادار با چشم انداز حکومت مهدوی بوده (امام خمینی، 1378، ج21: 409) و در این شرایط، چه نسبتی میان انقلاب اسلامی در ایران و آرمان تمدن موعود، متصور است؟ پاسخ این پرسش در توجه به ماهیت حرکتی انقلاب نهفته است.

واژه انقلاب اسلامی در معنای صحیح خود، نه یک وضعیت بی عیب ونقص، بلکه روندی مستمر، روبه جلو و سازنده است که دائماً در حال اصلاح فرایندها و تطبیق خود بر اصول اسلام است (مقام معظم رهبری، 1390الف؛ 1390 ب).

با تفسیر این معنا در دکترین مهدویت، انقلاب اسلامی جریانی است که علی الدوام، مسیر بسترسازی را با قطب نمای چشم انداز موعود، منطبق نموده و خطاهای خود را اصلاح می کند.

در یک نگاه کلان به سِیر حرکت انقلاب اسلامی ایران، می توان مشاهده کرد که به رغم تمام کاستی ها و نواقص و با وجود فشارها و دشمنی ها، مبانی حرکت و خطوط قرمز اصولی، مورد اهتمام حاکمیت و توده ها بوده و حرکت پیش رونده انقلاب، ادامه دار مانده است (مقام معظم رهبری، 1392؛ 1390ب).

در عین حال، همسویی با آرمان مهدویت اهتمام دیگر حرکت انقلاب اسلامی ایران است که با جهت گیری های اصیل و ویژگی های اصولی خود، به آن وفادار مانده است (مقام معظم رهبری، 1368).

فراتر از این ها، انقلاب اسلامی ایران با عزم راسخ و مقاومت و اصرار بر اصول، الهام بخش قلوب سلیم در خارج از مرزها بوده که این به نوبه خود، رویش های جدیدی را به دنبال داشته و خواهد داشت؛ تاآنجاکه امتداد فرامرزی انقلاب، در مورادی، حتی بیش از داخل، به فرایند بسترسازی رونق بخشیده است (مقام معظم رهبری، 1390ب).

به این ترتیب و با استناد به سخنان حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری، انقلاب اسلامی ایران را باید یک مقیاس کوچک از جریان جهانی موعود به شمار آورد که می توان با تکیه بر تجارب میدانی آن، به شناسایی ویژگی های حرکت تمدن نوین اسلامی پرداخت؛ لذا سؤالات زیر، با هدف تببین چگونگی تحقق تمدن نوین اسلامی، پاسخ داده می شود: ـ ویژگی های حرکتیِ جریان تمدن نوین اسلامی چیست؟ ـ مناسب ترین مدل برای شبیه سازی جریان تمدن نوین اسلامی کدام است؟ ـ با استناد به مدل اکتشافی، آیا شبکه سازی اجتماعی می تواند زیرساخت مناسبی برای تحقق جریان تمدن نوین اسلامی باشد؟ لازم به ذکر است که در فرایند شناسایی ویژگی ها، استناد به سخنان و منویات حضرت امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری، معتبرترین منبع برای این پژوهش خواهد بود.

روش تحقیق مقاله حاضر پژوهشی کیفی و ازلحاظ هدف، کاربردی است و بر اساس نحوه گردآوری داده ها، توصیفی کتابخانه ای می باشد.

برای شناسایی ویژگی های حرکتیِ جریان تمدن نوین اسلامی، مناسب ترین مدل برای شبیه سازی این جریان و جست وجوی زیرساخت مناسب برای تحقق جریان تمدن نوین اسلامی ازطریق جست وجوی کتاب ها، مجلات و اینترنت، سی وپنج مقاله، بیست وپنج متن سخنرانی امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری، نُه کتاب و پنج منبع مرجع شامل قرآن کریم، نهج البلاغه، بحارالانوار، اصول کافی و مصباح الشریعه جمع آوری و با روش تحلیل محتوا، تجزیه وتحلیل شدند.

داده ها ابتدا در سه مقوله کلیِ ویژگی های حرکتی، مدل سازی حرکت و زیرساخت مناسب دسته بندی شدند.

سپس، برای هرکدام از آن ها، مقوله های جزیی تر شناسایی شده و مورد بررسی قرار گرفته است.

الف.

ویژگی های حرکتیِ جریان تمدن ساز نوین اسلامی ویژگی های حرکتیِ جریان تمدن نوین اسلامی، با تکیه بر تجارب انقلاب اسلامی، عبارت اند از: آرمان گرایی، تقید به اصول، اصلاح گری، مردمی بودن، نوگرایی، انعطاف پذیری، اتکا به خِرد جمعی، تأثیر و تأثر در سطح جهانی، جایگاه رهبری.

1.

آرمان گرایی حرکت تمدن موعود، آن گونه که از متون روایی برمی آید، کاملاً رو به آرمان های دین مبین اسلام دارد و ازآنجاکه این آرمان ها غایت ناپذیرند، این تمدن هیچ گاه دچار رخوت و کندی نشده و میل در رسیدن به سطوح بالاتر کمال، انگیزه حرکت مستمر را فراهم می آورد.

در نگاه شهید مطهری، عامل اصلی حرکت تاریخ، فطرت تکامل جو و قناعت ناپذیر انسان است که به هر مرحله ای برسد، مرحله بالاتر را آرزو و جست وجو می کند.

تضادها، آن هم نه به صورت دیالکتیکی، آهنگ حرکت را تندتر و سریع تر می کند (مطهری، 1390: 428).

ازسوی دیگر، این وجود آرمان هاست که برای هر جریانی، مفاهیم بالا، پایین و عقب و جلو را معنا و به تبع آن، پسرفت و پیشرفت جریان را تعیین می کند.

بدون آرمان ها، نسبیت همه چیز را فرا خواهد گرفت و در خلأِ هرگونه سمت و سو، هیچ جریانی در هیچ جهتی شکل نمی گیرد و حرکت تمدنی بشر دچار رکود و منجلاب و تعفن می شود.

نقش میدانی این ویژگی در تاریخ انقلاب اسلامی: در سابقه انقلاب اسلامی ایران نیز آرمان ها از جایگاه برجسته ای برخوردار است و به رغم تمام کارشکنی های داخلی و خارجی، تداوم این آرمان گرایی موجب استمرار روحیه صبر و پایداری در توده ها بوده و مردم به لطف وجود همین آرمان ها، دربرابر سختی ها، کوتاهی ها و کمبودها، نشاط خود را حفظ کرده اند.

مقام معظم رهبری در این باره می فرمایند این آرمان ها فطری و خدایی هستند؛ به همین علت، ذاتاً کهنه شونده نیستند و هیچ گاه از طراوت و تازگی نمی افتند.

بنابراین، جامعه ای نیز که به دنبال این اهداف والا حرکت کند، هیچ گاه دچار کهنگی و فرسودگی نمی شود و همیشه می تواند جوان باقی بماند (یوسف، 76؛ مقام معظم رهبری، 1390 ج).

اثرات این ویژگی بر حرکت جریان تمدن سازی: بااین اوصاف، آرمان گرایی را باید به مثابه یک عامل کشش بیرونی و یک نیروی جریان ساز برای ایجاد حرکتی رو به مقصود و کمال نهایی در نظر گرفت.

آن چنان که با جذابیت بی پایان خود، توده ها را به سوی خود جلب کرده، جریان به راه می اندازد و همواره این جریان را برای رسیدن به مرتبه بالاتری از تکامل، به جلو فرامی خواند.

(اثرِ آرمان گرایی، حرکت رو به مقصود است).

2.

تقید به اصول پایبندی به اصول الهی جزو ویژگی های ذاتی تمدن های دینی است؛ زیرا برخلاف مکتب ماکیاولیسم، رسیدن به اهداف و آرمان ها به هر شیوه ای ممکن نیست.

برای رسیدن به یک رشد واقعی و متوازن در تمام ابعاد و آرمان ها، تقید به اصول، امری ضروری است.

به همین معنا در اسلام، کسب قدرت به هر قیمتی وجود ندارد؛ در اسلام، روش ها خیلی مهم اند.

امروز، اگر می خواهیم حکومت ما به معنای حقیقی کلمه، اسلامی باشد، بدون ملاحظه باید در همین راه حرکت کنیم (روزنامه جمهوری اسلامی، 27/12/1379).

نصرت الهی هم بسته به همین است که ما این مبانی و اصول را حفظ کنیم (مقام معظم رهبری، 1390 ج).

نقش میدانی این ویژگی در تاریخ انقلاب اسلامی: در خطّ مشی انقلاب اسلامی، پایبندی به اصول، در قالب خطوط قرمز ترسیم شده از سوی رهبری نظام، همواره مورد اهتمام توده ها و غالب مسئولین بوده است و به رغم فرازونشیب های فراوان، عدول از اصول در سیاست گذاری دستگاه های حکومتی ممکن نشده است.

هرچند سیاست های نظام ممکن است تغییر پیدا کند؛ اما این تغییر بایستی مبتنی باشد بر اصول اسلامی (مقام معظم رهبری، 1390 د).

در سوی دیگر، مردم نیز با رأی به جمهوری اسلامی و قانون اساسی اسلامی به درخواست امام (ره)، حراست از کشور در دفاع مقدس با تکیه بر اصل جهاد، تأیید منویات و اصول تبیینی از سوی مقام معظم رهبری، با حضور گسترده مردم در انتخابات و راهپیمایی ها و.

پایبندی خود را به اصول و مبانی اسلامی اثبات نموده اند.

البته این پایبندی، بی هزینه نبوده است و رهبر معظم انقلاب از چالش های بین حفظ اصول با پیشرفت درجهت آرمان ها این گونه سخن می گویند: تحقق اهداف کلان مادی و معنوی این نظام، به طور طبیعی، به زمان طولانی نیاز دارد و به همین علت، ممکن است این تصور در ذهن برخی پیش آید که حفظ و پایبندی به اصول و مبانی نظام، مانع از پیشرفت و محقق شدن اهداف شده است (مقام معظم رهبری، 1390 ب).

ایشان تذکر می هند حفظ اصول از یک طرف و ازطرف دیگر، دست یافتن به آن اهدافی که نظام تعریف کرده است، با یکدیگر سازگار است.

ما نمی توانیم به آن اهداف برسیم، مگر اینکه به این اصول پابند باشیم، اگر ما از اصول دست برداشتیم، هویت نظام از بین خواهد رفت، به آن هدف ها هم نمی رسیم (مقام معظم رهبری، 1390 ب).

اثرات این ویژگی بر حرکت جریان تمدن سازی: براساس این گفتار، تقید به اصولی که از منشأ وحیانی برخوردارند مانند یک کانال و حریم برای رودخانه، از هرز و هدررفتن جریان در مسیرهای انحرافی جلوگیری کرده و توان توده ها را در بستر جریان اصیل نگاه می دارد تا از شدت و سرعت جریان تمدن به سوی آرمان های واقعی کاسته نشود.

(اثر پایبندی به اصول، حرکت در حریم حدود است.

) 3.

اصلاح گری در تعالیم دین مبین اسلام، مفهوم اصلاح در تضاد با افساد تعریف می شود.

اصلاح به معنای عملی است که درجهت تکامل و رشد بشریت، به بازسازی مادی و معنوی دنیا و حل مشکلات آن می پردازد.

در بیان شهید مطهری اصلاحات جزیی و آرام آرام، کمک به مبارزه انسان حق جو و حق طلب با انسان منحط است و آهنگ حرکت تاریخ را به سود اهل حق تند می نماید و برعکس، فسادها، تباهی ها، فسق و فجورها کمک به نیروی مقابل است و آهنگ حرکت تاریخ را به زیان اهل حق کُند می نماید (مطهری، 1390، ج 24: 428).

با این تعریف، پیامبران و اولیای الهی بزرگ ترین مصلحین تاریخ بشریت اند که به اصلاح عقاید باطل مردم و همچنین آبادانی جهان آن ها در طول تاریخ مبادرت کرده اند.

حضرت امام زمان (عج) نیز تحت عنوان مصلح جهانی، به اصلاح دنیای پس از ظهور اقدام می کند (مجلسی، 1404، ج53: 95).

پس مطمئناً حرکت تمدن موعود نیز در ذات خود، ماهیتی اصلاح گر داشته و با حضور خود، در هر زمان و مکانی، به اصلاح و آبادانی بلاد و قلوب می پردازد.

نقش میدانی این ویژگی در تاریخ انقلاب اسلامی: انقلاب اسلامی ایران نیز با هدف اصلاح امور دینی و دنیوی کشور و رهایی از فساد و افساد طاغوت، به دست یک مصلح الهی، به جریان افتاد و در سِیر تکامل خود، اصلاح گری را به عنوان یک اصل حرکتی، در عرصه های خرد و کلان مورد اهتمام قرار داده است.

این روحیه اصلاح گری، در توده ها و حاکمیت نمود یافته و منشأ برکاتی در صحنه های مختلف شده است.

ازجمله آن ها می توان به اقدامات عمرانی و فرهنگی در سطح داخلی و بین الملل توسط دولت و مشارکت مردمی در جهاد سازندگی، نهضت سوادآموزی، تشکیل اردوهای جهادی و فرهنگی و.

اشاره کرد.

لذا، ترویج این روحیه اصلاح گری و اعتقاد به ضرورت اصلاحات در هر میدان و عرصه ای، از لوازم اصلی تمدن سازی است.

در این باره مقام معظم رهبری می فرمایند: ما به اصلاحات احتیاج داریم.

اصلاحات، تصحیح روش ها، تصحیح هدف های مرحله ای، تصحیح تصمیم گیری ها و تعصب نورزیدن روی تصمیم های ناحق است.

اصلاحات باید ضابطه مند و مبتنی بر ارزش ها و معیارها و خط کش های اسلامی و ایرانی باشد (مقام معظم رهبری، 1385).

اثرات این ویژگی بر حرکت جریان تمدن سازی: ویژگی اصلاح گری در جریان تمدن ساز را باید عامل رفع مشکلات، بهبود محیط و درنتیجه، کاهش اصطکاک جریان دانست که با اصلاح کردن موانع، به روان شدن جریان در حرکت تمدن سازی کمک می کند.

(اثر اصلاح گری، روان کنندگی حرکت است.

) 4.

مردمی بودن مردمی بودن هر جریان و انقلاب، به میزان تعلق آن مجموعه به مردم بستگی دارد که در بالاترین سطح، مردم احساس و باوری واقعی نسبت به مالکیت انقلاب پیدا می کنند.

در قاموس انقلاب اسلامی ایران نیز حضرت امام (ره) (1378ب، ج14: 165) و مقام معظم رهبری (روزنامه جمهوری اسلامی، 1/9/1379) فرموده اند مردم صاحبان این نظام هستند؛ زیرا اولاً اسلام بیشترین حق را در اداره نظام های اجتماعی به مردم می دهد و هر دستگاه حاکم را یک دستگاه خدمتگزار برای مردم می داند؛ ثانیاً چون مردم تشکیل دهندگان و به وجودآورندگان این نظام بودند، زیرا این نظام مبتنی بر یک انقلاب بود و آن انقلاب را مردم به وجود آوردند؛ ثالثاً چون دخالت و نظارت مردم بیشترین تضمین را برای حفظ این نظام از انحراف می کند (داعیان، 1391، به نقل از رهبری: 1) همچنین، از نظر ایشان، در نظام اسلامی، رأی، خواسته و عواطف مردم، تأثیر اصلی را دارد و نظام اسلامی بدون رأی و خواست مردم تحقق نمی یابد (روزنامه اطلاعات، 10/06/1379).

نقش میدانی این ویژگی در تاریخ انقلاب اسلامی: در حرکت اصیل انقلاب اسلامی، همواره مردمی بودن و اعتقاد به مالکیت مردم یک شاخصه اصلی بوده که تخطی از آن، حرکت را از مسیر اصیل خود منحرف خواهد کرد.

البته تداوم تعلق انقلاب به مردم و بالعکس، درحقیقت یک رابطه دوسویه است که نیاز به کنشی از سوی حاکمیت و واکنشی از سوی مردم دارد.

دراین باره حضرت امام (ره) فرموده اند: همه باید کوشش بکنید که رضایت مردم را جلب بکنید؛ در همه امور.

.

امروز، مردم می دانند که دولت از خودشان است و انتخابات هم از خودشان است.

شما باید کوشش کنید که این چیزی که الان در ذهن مردم هست که دولت را از خودشان می دانند.

از دل آن ها بیرون نرود (امام خمینی، 1378، ج18: 378و379) و ملت ما هرطور رأی داد، ما هم از آن ها تبعیت می کنیم (امام خمینی، 1378، ج11: 34).

مقام معظم رهبری نیز دراین رابطه تأکید می کنند: جمهوری اسلامی حکومت مردم و شایستگان است.

در جمهوری اسلامی، رسیدن به مقامات مؤثر در سلسله مراتب حکومتی، تابع صلاحیت هاست.

هرکه صلاحیت دارد، باید در میدان های فعالیت و تلاش و مسئولیت جلو برود؛ از هر نقطه کشور و از هر قشر اجتماعی باشد.

و امتیاز دادن به یک قشر خاص، با نظام جمهوری اسلامی سازگار نیست (مقام معظم رهبری، 1384 الف).

براین اساس وظایف حاکمیت را دراین زمینه می توان این گونه برشمرد: ـ تعیین اولویت های نظام بر مبنای دغدغه های واقعی مردم و درجهت رضایت افکار عمومی؛ ـ توجه به رأی مردم در تصمیم گیری ها و کاستن از فاصله مردم با سطوح تصمیم گیری؛ ـ شایسته سالاری در تمام صحنه ها و حذف هرگونه رانت و ویژه خواری.

درصورتی که با این تمهیدات، مردمی بودن انقلاب به یک باور و احساس فراگیر در میان توده ها تبدیل شود، خود به واکنش طبیعی مردم می انجامد.

در اساس کار جمهوری اسلامی، اصلاحات لازم است و این اصلاحات با مشارکت کامل همه مردم خواهد بود (امام خمینی، 1378، ج5: 155).

اینکه دولت ایستاده است و به خوبی دارد عمل می کند، برای این است که مردم هستند، کمک مردم است، هرجا هر نقیصه ای پیدا می شود، مردم دنبالش هستند، برای رفعش به دنبال هستند (امام خمینی، 1378، ج18: 378و379) و با این اوصاف، آگاهی مردم و مشارکت و نظارت و همگامی آن ها با حکومت منتخب خودشان، خود بزرگ ترین ضمانت حفظ امنیت در جامعه خواهد بود (امام خمینی، 1378، ج4: ص248) و با این شرایط، مردم از همه مسئولان، جناح ها و احزاب جلوتر هستند (فیاض، 1388، به نقل از رهبری: 1).

بنابراین، می توان گفت که توده ها در واکنش به خدمات یک نظام مردمی، بازخورد مثبت خود را این گونه ابراز می کنند: ـ همکاری و مشارکت فعال مردم در جریان سازندگی، اصلاحات و رفع مشکلات؛ ـ مراقبت مداوم از امنیت و کیان نظام اسلامی با انگیزه بالا؛ ـ نظارت و ارزیابی بر تمام عملکردها از مردم و مسئولین در هر مکان و مسند.

که درنتیجه آن، مشارکت مردم به افزایش فعالیت های سازندگی، مراقبت مردم به رعایت خطوط قرمز در فعالیت ها و نظارت و ارزیابی مردم به ترویج و ارتقای عملکردهای مثبت و کاهش عملکردهای منفی در حوزه های مختلف می انجامد و تمام این آثارِ سازنده حاصل انگیزه ای سرشار است که از درون توده ها می جوشد.

اثرات این ویژگی بر حرکت جریان تمدن سازی: در تمدن نوین اسلامی، حضور مردم در صحنه موجب حرکتی خودجوش در تمامی عرصه ها می شود و توده ها، همانند صحنه های تاریخی انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی، در هر زمینه ای به دنبال روزنه های مشارکت در پیشبرد اهداف، بی قراری کرده و از هم سبقت می گیرند.

آن گونه که در قرآن کریم می فرماید: در نیکی ها پیشی گیرید.

هرجا که باشید، خدا همه شما را فراهم آورَد [5].

لذا، بنابر اصل )فَاسْتَبِقُوا الْخَیرَاتِ(، عناصر قوی تر به جای آنکه بزرگ تر، حجیم تر و کندتر شده و مانعی در حرکت جریان باشند، کوچک تر و سریع تر شده و به افتخار حضور در خط مقدمِ جریان و شکستن مرزهای پیشرفت نائل می شوند.

لذا، این مردمی بودن متضمن درون زایی و خودجوش بودن حرکت جامعه تمدن ساز است.

(اثر مردمی بودن، درون زایی حرکتی است.

)
کلید واژه ها: اسلامی - نوین - اجتماعی - آرمان - انقلاب اسلامی - رهبری - فناوری اطلاعات - مکانیک سیالات - مطالعه - شبکه - متن سخنرانی - آینده پژوهی - جهانی - اصلاح - مقاله - امام خمینی - کتاب - کتابخانه - شیعه - اتکا - اطلاعات - سخنرانی - فناوری - متفاوت - میدانی - مکانیک - مهدویت - ایران - امداد - خمینی

آخرین اخبار سرویس:
آیت الله بطحایی در کنگره جمعیت جوانان انقلاب اسلامی: دین باعث شده ملت ایران با وجود شرارت های بین المللی استقامت کند

امشب اولین محفل ماهانه نوجوانان و جوانان قرآنی در امامزاده جعفر (ع) پیشوا برگزار می شود

دبیر هیات عالی گزینش کشور خبر داد آغاز به کار سامانه جامع گزینش کشور

دقایقی قبل و با اعلام علی لاریجانی سیزدهمین کنفرانس مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی پایان یافت

لاریجانی: حرف های ترامپ نوعی جنگ جدید را نشان می دهد

همدان 2018، مقصد گردشگران آسیا

لزوم توسعه نشاط اجتماعی در استان

مسجد جامعی از شهردار تهران درباره خانه نیما

دولت جمهوری چک اعلام کرد در آینده ای نزدیک استعفا خواهد کرد

پارلمان ها صدای ملت ها هستند

امروز در پاستور چه خبر بود؟

قرآن کشتی مطلا در قم رونمایی شد+ عکس

مسائل حوزوی و دینی اثرش در زن ها و دخترها بیش از مردهاست/ زن های جامعه اگر اصلاح شوند، مردان هم اصلاح می شوند

لاریجانی در اختتامیه کنفرانس مجالس کشورهای اسلامی حرف های ترامپ نوعی جنگ جدید را نشان می دهد/ آمریکایی ها نمی خواهند تروریسم در منطقه پایان یابد

بدترین مکان زمین از زبان امام علی(ع)

انتقاد جبهه مردمی برای آزادی فلسطین از نشست اخیر ساف

امام جمعه اصفهان: آمریکا از مردانگی و ایستادگی ملت ایران هراس دارد

اختصاص 230 میلیارد تومان برای بیمه زنان سرپرست خانوار

هشتمین گزارش سه ماهه اجرای برجام تقدیم مجلس شد

شهادت می دهم آیت الله هاشمی از اتهامات قتل های زنجیره ای مبّرا بود/ در این قضیه وزیر اطلاعات را هم دور زدند/ 4،5 نفر بیرون نشسته و برای خود تصمیمی گرفتند/هاشمی غبطه چه چیزی را می خورد؟

برگزاری یادواره شهدای روستای قم قلعه مهاباد+گزارش

لاریجانی: نظامی گری عامل گسترش جریان تروریستی در منطقه شده است/پارلمان ها صدای ملت ها هستند

از تحریم تا شکنجه

همسرم هیچ گاه از بیت المال استفاده نکرد

احداث 600 سد در کشور پس از پیروزی انقلاب اسلامی

بیل گیتس: وقت خداحافظی با فلج اطفال برای همیشه فرا رسیده است

آنچه یک کارفرما باید درباره مطالبات کارکنانش بداند/ چرا بیشتر مردم شغل خود را رها می کنند؟

استخدام 10 ردیف شغلی در یک کافی شاپ و رستوران بزرگ در تهران

محجوب: بازماندگان پلاسکو از بی توجهی ها گله مند هستند

عارف: روند پیگیری رفع حصر قابل قبول است

ولایتی: برجام قابل مذاکره مجدد نیست

عارف: روند پیگیری رفع حصر قابل قبول است

دولت و ملت ایران همواره در کنار دولت و ملت لبنان خواهد بود

نماینده وزیر بهداشت در شورای عالی نظام پرستاری منصوب شد

3 بهمن؛ آغاز بیست ویکمین دوره ازدواج دانشجویی | 30 بهمن؛ آخرین مهلت ثبت نام زوج ها

احمدزاده با عکسی خاص تولد کامیابی نیا را تبریک گفت

تغییرات در وزارت خارجه نهایی شد/ عراقچی و انصاری معاونان سیاسی و اقتصادی

احداث 600 سد در کشور پس از پیروزی انقلاب اسلامی

هشتمین گزارش اجرای برجام به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ارایه شد

امروز باید با وحدت و برادری در مقابل توطئه های دشمنان بایسیم

وزیر کشور با تبدیل روستای آشار به شهر موافقت کرد

حذف برخی کارکنان خانه فرهنگ دانشگاه کاشان / شایسته سالاری یا سیاسی کاری

دانلود آهنگ جدید سجاد اسماعیلی بنام حالم بده

دانلود آهنگ جدید کلمست بنام لیلا

هنر فرصتی برای ارتقای فرهنگی دینی است

امام جمعه اصفهان: آمریکا از مردانگی و ایستادگی ملت ایران هراس دارد

آکادمی نظامی - عقیدتی نُجَباء افتتاح شد + تصاویر

آیت الله جوادی آملی: مسائل حوزوی و دینی اثرش در زن ها و دخترها بیش از مردهاست/ زن های جامعه اگر اصلاح شوند، مردان هم اصلاح می شوند

دیدار ولایتی با رییسان مجالس لبنان و سوریه

نخستین انتخابات الکترونیک اتحادیه های صنفی شهرستان ورامین برگزار شد

اعضای هیئت دولت در جمع خبرنگاران

آیت الله دری نجف آبادی: شهادت می دهم آیت الله هاشمی از اتهامات قتل های زنجیره ای مبّرا بود / در این قضیه وزیر اطلاعات را هم دور زدند / 5-4 نفر بیرون نشسته و برای خود تصمیمی گرفتند

توضیح دکتر روحانی مطابق با ضوابط اعتقادی شیعه و بسیار دقیق بیان شد

تقویت وحدت ضرورتی انکارناپذیر است

پارلمان اوکراین طرح قطع روابط دیپلماتیک با روسیه را رد کرد

نخستین انتخابات الکترونیک اتحادیه های صنفی شهرستان ورامین برگزار شد

معلول کار آفرین در کاشمر

تشریح روند بررسی بودجه در صحن علنی مجلس

واعظی:دستور روحانی به وزیر ارتباطات برای ایجاد شبکه های اجتماعی بومی/ مسایل مربوط به توان دفاعی کشور قابل مذاکره نیست

گسترش همکاری های ایران و اعضا سازمان همکاری اسلامی

برنامه آموزش ترم زمستان مجمع غرب مهد قرآن استان تهران

برجام به هیچ وجه بازنگری نخواهد شد

ویتنام؛ میزبان نشست «مجمع مجالس آسیا- پاسیفیک»

نخستین انتخابات الکترونیک اتحادیه های صنفی شهرستان ورامین برگزار شد

نگرانی سنای افغانستان از پخش شب نامه های داعش در حومه کابل

سه مانع ارتباط موثر شهرداری و شهروندان

علت احتیاط ایرباس در فروش هواپیما چیست

عراقچی و انصاری؛ معاونان سیاسی و اقتصادی ظریف

مدارس دولتی آب می رود

مسدود شدن اشتباهی گوشی ها در طرح رجیستری

چرا مردم رشد اقتصادی را نمی بینند؟

میانجی ایران و عربستان چه کشوری است؟

آتش بحران سوریه با تسلیح کردها توسط امریکا شعله ور شد

عارف: شورای عالی امنیت ملی، در حال بررسی زمان پایان حصر است

هشتمین گزارش سه ماهه وزارت خارجه درباره اجرای برجام تقدیم مجلس شد

تبلیغ «شهید نواب صفوی» برای کالای ایرانی در مسجد +عکس

یاسر هاشمی در کنگره جمعیت جوانان انقلاب اسلامی: مرحوم پدرم همواره بر حزب قوی تاکید داشت/ هیچ وقت حزب قوی نداشته ایم

ضرورت مناسب سازی اماکن عمومی برای معلولان

توسعه روابط دوجانبه ،منطقه ای و بین المللی تهران – بیروت ضروری است/ بی تردید صهیونیست ها از ایجاد اختلاف و تفرقه در لبنان سود می برند/ دولت و ملت ایران همواره در کنار دولت و ملت لبنان خواهد بود

تاکید مراجع عظام بر توجه به معیشت مردم

ایران هیچ محدودیتی برای ارتقاء همکاری های دفاعی و نظامی با پاکستان قائل نیست

گشایش دفتر یادبود گرامیداشت خاطره دریانوردان کشورمان در نخجوان

تعمیرات اساسی واحد آروماتیک پتروشیمی بندر امام با موفقیت به پایان رسید

شوراهای استانداری مرکزی بیش از حد فعال اند

سرداری که هنوز در میدان است

تقویت تعاملات صداوسیما با سپاه

رفع فیلتر تلگرام و اینستاگرام غیرقانونی است!

زمان پایان اعتبار کارت ملی قدیم

پیکر یکی از مفقودین حادثه ناوشکن دماوند کشف شد

کمک های مردم به زلزله زدگان در حساب های سلبریتی ها ماند!؟

عارف: روند پیگیری رفع حصر قابل قبول است

طباطبایی نژاد: اشتغال و حمایت از تولید ملی مغفول مانده است

واکنش کاربران اجتماعی به سالگرد شهید نواب صفوی و یاد و خاطره شهدای "فداییان اسلام"

تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور

توضیح دکتر روحانی مطابق با ضوابط اعتقادی شیعه و بسیار دقیق بیان شد

گشایش دفتر یادبود گرامیداشت خاطره دریانوردان کشتی نفتکش در نخجوان

توضیح سخنگوی وزارت امور خارجه درباره هشتمین گزارش سه ماهه اجرای برجام

استغاثه باران در جوار گلزار شهدای شیراز

معاون رییس قوه قضاییه هم به سخنان تکذیب شده روحانی واکنش نشان داد

پیشگیری از جرم اولویت سازمان قضایی نیروهای مسلح +فیلم

ویژگی های حرکتیِ جریان تمدن ساز نوین اسلامی

ویژگی های حرکتیِ جریان تمدن ساز نوین اسلامی