مطالب مرتبط:
توسعه اقتصادی در آستانه انقلاب صنعتی چهارم با بهره گیری از نیروی جوان و اقتصاد دیجیتال
توسعه اقتصادی با بهره گیری از نیروی جوان و اقتصاد دیجیتال
دانشگاه آزاد با جذب مشاوران اقتصادی، دستش را از جیب دانشجو بیرون بیاورد
وزیر کشور دولت اصلاحات: قطعاً رفع حصر موجب تقویت وحدت ملی خواهد بود
ایمنی، مقوله ای مغفول مانده در معادن کشور/ نقش حیاتی معادن در اقتصاد کشور
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 4 آذر 1396 ساعت 00:112017-11-24اقتصادي

یادداشت اقتصادی/ نقد حقوقی گفته های وزیر اقتصاد/ وقتی گمرک به جیب خود فکر می کند نه خزانه ملی


گمرک مشتاق به اعلام جرم در خصوص قاچاق نیست و تمایل دارد که اعلام کند که تنها یک تخلف گمرکی اتفاق افتاده است؛ با این کاربه جای آنکه جریمه نقدی ناشی از محکومیت قاچاق به خزانه واریز شود، - نقد حقوقی گفته های وزیر اقتصاد/ وقتی گمرک به جیب خود فکر می کند نه خزانه ملی گمرک مشتاق به اعلام جرم در خصوص قاچاق نیست و تمایل دارد که اعلام کند که تنها یک تخلف گمرکی اتفاق افتاده است؛ با این کاربه جای آنکه جریمه نقدی ناشی از محکومیت قاچاق به خزانه واریز شود، تخلف گمرکی برای گمرک درآمدزا خواهد بود.

"، مسعود کرباسیان، وزیر امور اقتصادی و دارایی و رییس کل سابق گمرک ایران، پس از دیدار با دبیر کل سازمان جهانی گمرک در پاسخ به این پرسش که چرا همچنان شاهد قاچاق کالا از مبادی رسمی هستیم، گفته است: ما از مبادی رسمی قاچاق نداریم؛ ممکن است داشته باشیم اما نام آن قاچاق نیست و باید تخلف را از قاچاق جدا کرد .

کرباسیان در ادامه با بیان اینکه در این مقوله حسابرسی پس از ترخیص را باید مد نظر قرار داد، افزود: مثلاً کسی آمد و کالایی را اشتباه اظهار کرد، ما سیستمی داریم که تا سه سال می توانیم برویم بررسی کنیم و صحت آن را به دست بیاوریم؛ مثل کالاهایی که در زمینه خانگی حسابرسی پس از ترخیص انجام دادیم و سیستم ما آن را پیدا کرد .

به گفته وی اگر کسی کالایی را مثلاً مخفی کرده و آن اظهار نکرده باشد و یا کالای دیگری را به جای کالای دیگری اظهار کند که ممنوع باشد، آن کالا قاچاق محسوب می شود که این امر به حداقل رسیده و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز آن را اعلام کرده است .

این در حالی است که بر اساس بند الف ماده 1 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز ، قاچاق هر اقدامی است که به موجب آن تشریفات قانونی مربوط به ورود و خروج کالا و ارز نقض گردد و تشریفات قانونی هم همان تشریفات گمرکی و بانکی و اخذ مجوزهای لازم و ارائه به مراجع ذی صلاح است.

مصادیق تعریف فوق در مواد 2 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز و ماده 113 قانون امور گمرکی آمده است.

در ماده 113قانون امور گمرکی، 11 بند از مصادیق قاچاق گمرکی ذکر شده که تنها بند اول در مورد قاچاق کالا از مبادی غیررسمی است؛ به بیان دیگر، اکثر مواردی که قاچاق محسوب می شوند، تنها از مبادی رسمی قابلیت ارتکاب دارند.

بر این اساس، آنچه که وزیر محترم اقتصاد از آن به عنوان تخلف گمرکی ، کشف مغایرت و حسابرسی بعد از ترخیص یاد کرده است، به سه ماده 108، 135 و 143 قانون امور گمرکی برمی گردد.

بر این اساس، ماده 108 قانون امور گمرکی در ذیل بحث تخلفات گمرکی آورده است: غیر از مصادیقی که در این قانون به عنوان قاچاق ذکر شده است، کشف هر نوع مغایرت بعد از اظهار و قبل از ترخیص کالای ورودی از گمرک که موجب زیان مالی دولت گردد و مـستلزم اخذ تفاوت وجوه متعلقه باشد علاوه بر اخذ مابه التفاوت، با توجه به اوضاع و احوال به تشخیص رییس گمرک جریمه های از 10درصد تا 100درصد مابه التفاوت، دریافت می شود .

ماده 135 قانون امور گمرکی نیز بیان کرده که هرگاه بعد از ترخیص کالا از گمرک معلوم گردد وجوهی که وصول آن برعهده گمرک است بیشتر یا کمتر از آنچه مقرر بوده دریافت گردیده یا اساساً دریافت نشده و یا اشتباهی دریافت گردیده است گمرک و صاحب کالا می توانند ظرف شش ماه از تاریخ امضاء پروانه یا پته گمرکی کالای مورد بحث، کسر دریافتی و یا اضافه پرداختی را از یکدیگر مطالبه و دریافت کنند.

رد اضافه پرداختی ها از محل درآمد جاری به عمل می آید.

در ماده 143 همین قانون در خصوص حسابرسی بعد از ترخیص نیز آمده است: گمرک ایران مکلف است به منظور حصول اطمینان از رعایت مقررات گمرکی ظرف سه سال از تاریخ صدور سندی که به موجب آن کالا از گمرک ترخیص شده، در صورت کشف اسناد خلاف واقع که مشمول قاچاق نشود درباره ترخیص کالایی که متضمن زیان مالی دولت است و یا امتیازات غیرموجهی برای صاحب کالا ایجاد نموده باشد به تأیید و تشخیص گمرک ایران جریمه ای از 30درصد تا سه برابر ارزش کالای موضوع سند مذکور تعیین و دریافت نماید.

دریافت این جریمه مانع از تعقیبی که حسب مورد طبق مواد مربوط به قانون مجازات اسلامی به عمل می آید نیست .

حال بهتر است که به این سه ماده از قانون امور گمرکی در خصوص تخلف گمرکی بیشتر توجه کنیم؛ ماده 108 در خصوص کشف مغایرت بعد از اظهار و قبل از ترخیص کالای ورودی است.

بر حسب صراحت این ماده، مصادیقی که به عنوان قاچاق محسوب می شوند شامل ماده 108 نخواهند بود.

یعنی اگر عملی قاچاق محسوب شود، اگر تخلف گمرکی مذکور در ماده 108 نیز بر آن صدق کند، تنها قاچاق محسوب می شود و دیگر نمی توان مقررات ماده 108 را اعمال نمود.

به زبان ساده تر، به قاچاق نمی توان تخلف گمرکی گفت .

اگر کشف مغایرت بعد از ترخیص نیز باشد، ماده 135 حاکم خواهد بود؛ این ماده نیز درست مانند ماده 108 یک تخلف گمرکی است و شامل مصادیقی که قاچاق هستند، نخواهد بود.

تفاوت ماده 135 و موارد مشابه که قاچاق محسوب می شوند، یعنی بندهای پ ، ج و ح ماده 113 قانون امور گمرکی، در این است که در ماده 135 قانون امور گمرکی، متخلف سوء نیت لازم برای ارتکاب جرم را ندارد.

به عبارتی در ترخیص کالای خود دچار اشتباه شده است و در این حالت، از آنجایی که قاچاق نیز یک جرم عمدی است و بر اساس آنچه که در ماده 144 قانون مجازات اسلامی آمده و بیان می کند در تحقق جرائم عمدی علاوه بر علم مرتکب به موضوع جرم، باید قصد او در ارتکاب رفتار مجرمانه احراز گردد.

درجرائمی که وقوع آنها براساس قانون منوط به تحقق نتیجه است، قصد نتیجه یا علم به وقوع آن نیز باید محرز شود ، به لحاظ مخدوش بودن عنصر روانی یعنی علم، قصد و سوءنیت لازم برای ارتکاب جرم، نمی توان گفت قاچاق موضوع ماده 113 قانون امور گمرکی تحقق یافته است.

اگر در موارد کشف مغایرت بعد از ترخیص، بدانیم که تاجر در اظهار خلاف واقع یا نپرداختن حقوق ورودی سوءنیت داشته است، دیگر نمی توانیم بگوییم تخلف گمرکی حادث شده بلکه در اینجا نیز ارتکاب قاچاق تحقق پیدا کرده است و استناد به ماده 135 فاقد وجاهت قانونی است.

این ایرادی است که متأسفانه در تفسیر گمرک از رابطه بین قاچاق و تخلف گمرکی وجود دارد و در این موارد گمرک مشتاق به اعلام جرم قاچاق نیست و تمایل دارد اعلام کند که مورد، تنها یک تخلف گمرکی است؛ زیرا از یک سو گمرک زیر سوال می رود که چرا مغایرت و قاچاق را در همان ابتدا کشف نکرده است؛ از سوی دیگر نیز با تخلف محسوب کردن اینگونه اعمال، به جای آنکه جریمه و جزای نقدی ناشی از محکومیت قاچاق به خزانه دولت واریز شود، گمرک در اعمال تخلف گمرکی ذینفع خواهد بود، به عبارتی این امر برای گمرک درآمد زا است.

این حقیقت نیز قابل کتمان نیست که شایع ترین شیوه در ارتکاب قاچاق کالا که از گمرک یا همان مبادی رسمی انجام می شود از طریق همین مغایرت در اظهار کالا است.

در واقع در این شیوه، قاچاقچی یا کالای الف را به جای کالای ب اظهار می کند؛ یا وزن و مشخصات آن را درست اظهار نمی کند؛ یا بخشی از آن را اظهار نمی کند؛ یا با اسناد و مجوز های مجعول اظهار می کند؛ یا اصلاً به طور کلی کالا را اظهار نمی کند و از همین مغایرت در اظهار، سود زیادی به جیب می زند و منافع دولت از بین خواهد رفت.

جالب تر اینکه ماده 143 همین قانون در خصوص حسابرسی بعد از ترخیص که جناب وزیر به مقررات آن اشاره کرده اند نیز بیان می کند: گمرک ایران مکلف است به منظور حصول اطمینان از رعایت مقررات گمرکی ظرف سه سال از تاریخ صدور سندی که به موجب آن کالا از گمرک ترخیص شده، در صورت کشف اسناد خلاف واقع که مشمول قاچاق نشود، جریمه دریافت نماید .

بنابراین دریافت جریمه در حسابرسی بعد از ترخیص، صراحتاً به مواردی که قاچاق محسوب نمی شوند، اختصاص داده شده است.

اینکه چه مواردی قاچاق محسوب بوده و مرتکب سوء نیت مجرمانه داشته است و یا تخلف گمرکی اتفاق افتاده و مرتکب سوءنیت مجرمانه ندارد، نیز یک بحث اثباتی است و ارتباطی به اصل موضوع ندارد.

در مجموع می توان گفت حتی در موارد مذکور نیز امکان وقوع قاچاق وجود دارد و آنچه قاچاق محسوب می شود، دیگر تخلف گمرکی نیست و حتی مواردی که به صورت قاچاق اتفاق افتاده، شایع تر است.

حسام ابراهیم وند- دانشجوی دکتری حقوق انتهای پیام/ http://fna.

ir/a2l8r1 نظرات دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
کلید واژه ها: قاچاق - گمرک - قاچاق کالا و ارز - مبارزه با قاچاق - قانون - اقتصاد - ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز - وزیر امور اقتصادی و دارایی - تخلف - تشریفات - ماده - مبارزه - وزیر - اقتصادی - امور اقتصادی - جریمه - نقدی - تخلفات - دارایی - اشتباه - بانکی - جهانی - دیدار - مراجع - مسعود - ممنوع - خروج

آخرین اخبار سرویس:
نقش افزایش نرخ سوخت در بهبود عملکرد بخش مسافری

به سمت نوسازی صنعتی و معدنی ایران برویم/فشار مالیات از واحدهای تولیدی برداشته شود

در گفت وگو با فارس تشریح شد توسعه فرودگاه ها با محوریت 2 قطب گردشگری و هوایی/ مسافران مهر آباد امسال به 18 میلیون نفر می رسد/ ساخت ترمینال 80 هزار متر مربعی در مهرآباد

ضمانت وام تعاونی های زنان تا سقف 300 میلیون تومان

افتتاح خط انتقال پساب فاضلاب به دهکده گل محلات

سیگنال منفی برای خروج از رکود! / افزایش عوارض خروج از کشور در مقابل افزایش درآمدهای دولت

ده اصل شگفت انگیز برای ترک سیگار

واردات موز 21درصد بیشتر شد + جدول

صعود 23 پله ای ایران در شاخص «نوآوری»

مجوز ایجاد 6 واحد فراوری محصولات کشاورزی در نهاوند صادر شد

افتتاح اولین مرکز معاینه فنی خودروهای سبک در بردسیر

سهم بازار سامسونگ در سال آینده کاهش می یابد؟

انتقاد از احداث 2 ساختمان 20 طبقه روی گسل فعال ولنجک

سازمان بهزیستی 300 کانکس برای زلزله زدگان غرب کشور ارسال کرد

20خانه ورزش روستایی در چهارمحال و بختیاری فعال می شود

ارتقای خودروی برقی رنو فلوئنس

طرح جایگزینی جاکارتا/ پایتخت اندونزی تا 2030 زیر آب فرو می رود

تولیدکنندگان به دلیل هزینه های زیاد مجبور شدند که کارگران خود را تعدیل کنند

زمان واریز یارانه آذر ماه

سهم زنان از تعاونی ها چقدر است؟

رجیستری موبایل وظیفه فروشنده یا خریدار؟ /منتظر دریافت پیامک نباشید

سنگین وزن ها سنگین می رانند! / افزایش جمعیت تجاری ها در آبان ماه

اختصاص 8 درصد انتصابات شهرداری تهران به زنان

19 میلیون ایرانی در وضع بسیار بدی زندگی می کنند

میل نقدینه خواهی در جامعه به 2.4 درصد کاهش یافت

بازار مسکن چه وضعیتی دارد؟/هشدار مشاوران املاکی: خانه گران می شود

هشدار؛ مردم به هیچ وجه موبایل قاچاق نخرند

مردم از سفر داخلی می زنند تا عوارضِ خروج جبران شود!

سپرده گذاران موسسه اعتباری ثامن همچنان منتظر!

کاهش 55 درصدی صادرات نفت ایران به هند

عدم ارائه رمز منحصر به فرد برای کارتهای هدیه در بانکها

بانک مهر اقتصاد چهارمین بانک از نظر تعداد سهامدار است

ادامه روند صعودی قیمت دلار در بازار آزاد

با 60میلیون تومان چه خودروهایی می توان خرید؟

ورود خودروهای پلاک قشم و کیش به سرزمین اصلی کلا” منتفی است

عکس | خودروی کلاسیک کوبایی ها در عکس روز نشنال جئوگرافیک

دعوا بر سر صادرات پسته بالا گرفت! / افغان ها با طمع جام جهانی فوتبال، بازار را برهم می زنند!

ایرانول موفق به تولید روغن کشتی در کشور شد

20خانه ورزش روستایی در چهارمحال و بختیاری فعال می شود

احتمال افزایش نرخ سوخت در سال٩٧/گرانی سوخت مصرف را کاهش نمی دهد

الهیاری:
 هزینه ورودی به منطقه مرنجاب بازنگری شود

افزایش بهای نفت در بازار آسیا

مجوز ایجاد 6 واحد فراوری محصولات کشاورزی در نهاوند صادر شد

کارشناس حوزه کار:اقتصاد دولتی کم تحرک است، انتظار درآمد بالا نداشته باشیم

خودرو سازی ایران به افرادی چون تهرانی مقدم احتیاج دارد

تکرار/ کاهش 55 درصدی واردات نفت هند از ایران

فعالیت صرافی های غیرمجاز در بازار ارز

صادرات نفت ایران به کره جنوبی به کمترین میزان در 5 ماه گذشته رسید

حساب«خالی»وزارت کار برای اشتغال!

محرومیت 50 درصد مردم دنیا از دسترسی به خدمات اولیه بهداشتی

چالشها و راهکارهای صندوقهای بازنشستگی در ایران: مطالعه موردی صندوق بازنشستگی جهاد کشاورزی

رقابت هند و چین در سریلانکا

نوبخت: هر خانه 3 بیکار دارد؛ برای ایجاد شغل باید سوخت را گران کنیم

پنجمین بنزین ارزان دنیا در ایران عرضه می شود + جدول

نوبخت: هر خانه 3 بیکار دارد؛ بری ایجاد شغل باید سوخت را گران کنیم

حسن روحانی از گرانی ارز مکدر شد

رییس انجمن قطعه سازان تغییر کرد

تولید بنز کلاس E در مراحل نهایی است/ شورای رقابت در قیمت گذاری خودروهای 20 الی 50 تومانی حضور داشته باشد

رشد قابل توجه تولید خودروهای سنگین

ضرورت اتخاذ راهکارهای مناسب دستگاه های متولی برای رفع بوی پسماندهای جنوب تهران

خرید نفت اسار اویل هند از ایران نصف شد

کسری بودجه 54میلیارد دلاری صندوق های بازنشستگی روسیه/ افزایش سن بازنشستگی به 65 سال

تقدیر وزیر بهداشت از "یانگوم"/عکس

ادامه روند صعودی قیمت دلار و توقف شیب افزایشی نرخ سکه/ حباب سکه هنوز پابرجاست

با 60 میلیون تومان چه خودروهایی می توان خرید؟+جدول

صادرات 11 میلیون دلاری آدامس در مقابل واردات 2 میلیون دلاری/ مردم چه کشور هایی آدامس ایرانی می جوند؟ + جدول

افزایش 20 درصدی صید ماهیان استخوانی در سواحل بندرکیاشهر

عکس روز نشنال جئوگرافیک

50 طرح اشتغال زا در بیله سوار مغان اجرا می شود

معرفی وزارتخانه های برگزیده در ایجاد تعامل بین صنعت و دانشگاه

طبیعتی به رویایی جنگل فندقلو+تصاویر

افزایش 20 درصدی صید ماهیان استخوانی در سواحل بندرکیاشهر

ماجرای واردات خودروهای لوکس به نام زنان روستایی از نگاه گمرک

ایرانول موفق به تولید روغن کشتی در کشور شد

دستیابی به اقتصاد مقاومتی با اکتفای صرف به بازارهای داخلی میسر نمی شود

بزرگترین معضل شهر مشهد حاشیه نشینی 30 درصد از جمعیت این شهر است/حاشیه نشینان از بیکاری به سمت اعتیاد رفته اند

مدرسه خدیجه کبری و سالن ورزشی حجاب در اندیمشک با حضور وزیر آموزش و پرورش افتتاح می شود

فارس گزارش می دهد برخی ارقام جداول لایحه بودجه 97 با هم جور در نمی آید + سند

نگاه تخصصی به قرآن بهانه ای برای کاهش فعالیت های عمومی نباشد

دیدار مدیر شعب بانک ملی استان گلستان با رییس دانشگاه آزاد اسلامی گرگان

صادرات، پیشران توسعه اقتصادی است

ایران تا چند سال دیگر نفت دارد؟

مردم از سفر داخلی می زنند و عوارض سفر خارجی را می دهند / افزایش عوارض یعنی کاهش سفر داخلی

میل نقدینه خواهی در جامعه به 2.4 درصد کاهش یافت

ایمنی خودروهای تویوتا مضاعف می‎شود

50 طرح اشتغال زا در بیله سوار مغان اجرا می شود

پایان اعتراض یک هفته ای کارگران نیشکر هفت تپه/ مدیریت مجتمع تغییر کرد

میل نقدینه خواهی در جامعه به 2.4 درصد کاهش یافت

بودجه 14هزارمیلیاردی وزارت بهداشت در سال 97 کافی نیست

عوارض خروج از کشور دغدغه عامه مردم نیست

سیگنال منفی برای خروج از رکود!

دلایلی که یک سیم کارت قیمت نجومی می گیرد

رجیستری موبایل وظیفه فروشنده است/ منتظر دریافت پیامک نباشید

سنگین وزن ها سنگین می رانند!

با 60 میلیون تومان چه خودروهایی می توان خرید؟+جدول

قیمت انواع حبوبات غیرشرکتی در بازار+ جدول

دغدغه های راه آهن کشور از نگاه یک مقام مسئول

خودروسازی ایران به «تهرانی مقدم»ها نیاز دارد

مردم به هیچ وجه موبایل قاچاق نخرند/ رجیستری باعث ایجاد انحصار یا گرانی نمی شود/ آمادگی کامل انجمن شرکت های وارد کننده برای تامین بازار موبایل+ فیلم

بانک مرکزی مالزی: معاملات ارزهای دیجیتالی در این کشور غیرقانونی است

یادداشت اقتصادی/ نقد حقوقی گفته های وزیر اقتصاد/ وقتی گمرک به جیب خود فکر می کند نه خزانه ملی

یادداشت اقتصادی/ نقد حقوقی گفته های وزیر اقتصاد/ وقتی گمرک به جیب خود فکر می کند نه خزانه ملی