مطالب مرتبط:
توسعه اقتصادی در آستانه انقلاب صنعتی چهارم با بهره گیری از نیروی جوان و اقتصاد دیجیتال
توسعه اقتصادی با بهره گیری از نیروی جوان و اقتصاد دیجیتال
دانشگاه آزاد با جذب مشاوران اقتصادی، دستش را از جیب دانشجو بیرون بیاورد
وزیر کشور دولت اصلاحات: قطعاً رفع حصر موجب تقویت وحدت ملی خواهد بود
ایمنی، مقوله ای مغفول مانده در معادن کشور/ نقش حیاتی معادن در اقتصاد کشور
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 4 آذر 1396 ساعت 00:112017-11-24اقتصادي

یادداشت اقتصادی/ نقد حقوقی گفته های وزیر اقتصاد/ وقتی گمرک به جیب خود فکر می کند نه خزانه ملی


گمرک مشتاق به اعلام جرم در خصوص قاچاق نیست و تمایل دارد که اعلام کند که تنها یک تخلف گمرکی اتفاق افتاده است؛ با این کاربه جای آنکه جریمه نقدی ناشی از محکومیت قاچاق به خزانه واریز شود، - نقد حقوقی گفته های وزیر اقتصاد/ وقتی گمرک به جیب خود فکر می کند نه خزانه ملی گمرک مشتاق به اعلام جرم در خصوص قاچاق نیست و تمایل دارد که اعلام کند که تنها یک تخلف گمرکی اتفاق افتاده است؛ با این کاربه جای آنکه جریمه نقدی ناشی از محکومیت قاچاق به خزانه واریز شود، تخلف گمرکی برای گمرک درآمدزا خواهد بود.

"، مسعود کرباسیان، وزیر امور اقتصادی و دارایی و رییس کل سابق گمرک ایران، پس از دیدار با دبیر کل سازمان جهانی گمرک در پاسخ به این پرسش که چرا همچنان شاهد قاچاق کالا از مبادی رسمی هستیم، گفته است: ما از مبادی رسمی قاچاق نداریم؛ ممکن است داشته باشیم اما نام آن قاچاق نیست و باید تخلف را از قاچاق جدا کرد .

کرباسیان در ادامه با بیان اینکه در این مقوله حسابرسی پس از ترخیص را باید مد نظر قرار داد، افزود: مثلاً کسی آمد و کالایی را اشتباه اظهار کرد، ما سیستمی داریم که تا سه سال می توانیم برویم بررسی کنیم و صحت آن را به دست بیاوریم؛ مثل کالاهایی که در زمینه خانگی حسابرسی پس از ترخیص انجام دادیم و سیستم ما آن را پیدا کرد .

به گفته وی اگر کسی کالایی را مثلاً مخفی کرده و آن اظهار نکرده باشد و یا کالای دیگری را به جای کالای دیگری اظهار کند که ممنوع باشد، آن کالا قاچاق محسوب می شود که این امر به حداقل رسیده و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز آن را اعلام کرده است .

این در حالی است که بر اساس بند الف ماده 1 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز ، قاچاق هر اقدامی است که به موجب آن تشریفات قانونی مربوط به ورود و خروج کالا و ارز نقض گردد و تشریفات قانونی هم همان تشریفات گمرکی و بانکی و اخذ مجوزهای لازم و ارائه به مراجع ذی صلاح است.

مصادیق تعریف فوق در مواد 2 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز و ماده 113 قانون امور گمرکی آمده است.

در ماده 113قانون امور گمرکی، 11 بند از مصادیق قاچاق گمرکی ذکر شده که تنها بند اول در مورد قاچاق کالا از مبادی غیررسمی است؛ به بیان دیگر، اکثر مواردی که قاچاق محسوب می شوند، تنها از مبادی رسمی قابلیت ارتکاب دارند.

بر این اساس، آنچه که وزیر محترم اقتصاد از آن به عنوان تخلف گمرکی ، کشف مغایرت و حسابرسی بعد از ترخیص یاد کرده است، به سه ماده 108، 135 و 143 قانون امور گمرکی برمی گردد.

بر این اساس، ماده 108 قانون امور گمرکی در ذیل بحث تخلفات گمرکی آورده است: غیر از مصادیقی که در این قانون به عنوان قاچاق ذکر شده است، کشف هر نوع مغایرت بعد از اظهار و قبل از ترخیص کالای ورودی از گمرک که موجب زیان مالی دولت گردد و مـستلزم اخذ تفاوت وجوه متعلقه باشد علاوه بر اخذ مابه التفاوت، با توجه به اوضاع و احوال به تشخیص رییس گمرک جریمه های از 10درصد تا 100درصد مابه التفاوت، دریافت می شود .

ماده 135 قانون امور گمرکی نیز بیان کرده که هرگاه بعد از ترخیص کالا از گمرک معلوم گردد وجوهی که وصول آن برعهده گمرک است بیشتر یا کمتر از آنچه مقرر بوده دریافت گردیده یا اساساً دریافت نشده و یا اشتباهی دریافت گردیده است گمرک و صاحب کالا می توانند ظرف شش ماه از تاریخ امضاء پروانه یا پته گمرکی کالای مورد بحث، کسر دریافتی و یا اضافه پرداختی را از یکدیگر مطالبه و دریافت کنند.

رد اضافه پرداختی ها از محل درآمد جاری به عمل می آید.

در ماده 143 همین قانون در خصوص حسابرسی بعد از ترخیص نیز آمده است: گمرک ایران مکلف است به منظور حصول اطمینان از رعایت مقررات گمرکی ظرف سه سال از تاریخ صدور سندی که به موجب آن کالا از گمرک ترخیص شده، در صورت کشف اسناد خلاف واقع که مشمول قاچاق نشود درباره ترخیص کالایی که متضمن زیان مالی دولت است و یا امتیازات غیرموجهی برای صاحب کالا ایجاد نموده باشد به تأیید و تشخیص گمرک ایران جریمه ای از 30درصد تا سه برابر ارزش کالای موضوع سند مذکور تعیین و دریافت نماید.

دریافت این جریمه مانع از تعقیبی که حسب مورد طبق مواد مربوط به قانون مجازات اسلامی به عمل می آید نیست .

حال بهتر است که به این سه ماده از قانون امور گمرکی در خصوص تخلف گمرکی بیشتر توجه کنیم؛ ماده 108 در خصوص کشف مغایرت بعد از اظهار و قبل از ترخیص کالای ورودی است.

بر حسب صراحت این ماده، مصادیقی که به عنوان قاچاق محسوب می شوند شامل ماده 108 نخواهند بود.

یعنی اگر عملی قاچاق محسوب شود، اگر تخلف گمرکی مذکور در ماده 108 نیز بر آن صدق کند، تنها قاچاق محسوب می شود و دیگر نمی توان مقررات ماده 108 را اعمال نمود.

به زبان ساده تر، به قاچاق نمی توان تخلف گمرکی گفت .

اگر کشف مغایرت بعد از ترخیص نیز باشد، ماده 135 حاکم خواهد بود؛ این ماده نیز درست مانند ماده 108 یک تخلف گمرکی است و شامل مصادیقی که قاچاق هستند، نخواهد بود.

تفاوت ماده 135 و موارد مشابه که قاچاق محسوب می شوند، یعنی بندهای پ ، ج و ح ماده 113 قانون امور گمرکی، در این است که در ماده 135 قانون امور گمرکی، متخلف سوء نیت لازم برای ارتکاب جرم را ندارد.

به عبارتی در ترخیص کالای خود دچار اشتباه شده است و در این حالت، از آنجایی که قاچاق نیز یک جرم عمدی است و بر اساس آنچه که در ماده 144 قانون مجازات اسلامی آمده و بیان می کند در تحقق جرائم عمدی علاوه بر علم مرتکب به موضوع جرم، باید قصد او در ارتکاب رفتار مجرمانه احراز گردد.

درجرائمی که وقوع آنها براساس قانون منوط به تحقق نتیجه است، قصد نتیجه یا علم به وقوع آن نیز باید محرز شود ، به لحاظ مخدوش بودن عنصر روانی یعنی علم، قصد و سوءنیت لازم برای ارتکاب جرم، نمی توان گفت قاچاق موضوع ماده 113 قانون امور گمرکی تحقق یافته است.

اگر در موارد کشف مغایرت بعد از ترخیص، بدانیم که تاجر در اظهار خلاف واقع یا نپرداختن حقوق ورودی سوءنیت داشته است، دیگر نمی توانیم بگوییم تخلف گمرکی حادث شده بلکه در اینجا نیز ارتکاب قاچاق تحقق پیدا کرده است و استناد به ماده 135 فاقد وجاهت قانونی است.

این ایرادی است که متأسفانه در تفسیر گمرک از رابطه بین قاچاق و تخلف گمرکی وجود دارد و در این موارد گمرک مشتاق به اعلام جرم قاچاق نیست و تمایل دارد اعلام کند که مورد، تنها یک تخلف گمرکی است؛ زیرا از یک سو گمرک زیر سوال می رود که چرا مغایرت و قاچاق را در همان ابتدا کشف نکرده است؛ از سوی دیگر نیز با تخلف محسوب کردن اینگونه اعمال، به جای آنکه جریمه و جزای نقدی ناشی از محکومیت قاچاق به خزانه دولت واریز شود، گمرک در اعمال تخلف گمرکی ذینفع خواهد بود، به عبارتی این امر برای گمرک درآمد زا است.

این حقیقت نیز قابل کتمان نیست که شایع ترین شیوه در ارتکاب قاچاق کالا که از گمرک یا همان مبادی رسمی انجام می شود از طریق همین مغایرت در اظهار کالا است.

در واقع در این شیوه، قاچاقچی یا کالای الف را به جای کالای ب اظهار می کند؛ یا وزن و مشخصات آن را درست اظهار نمی کند؛ یا بخشی از آن را اظهار نمی کند؛ یا با اسناد و مجوز های مجعول اظهار می کند؛ یا اصلاً به طور کلی کالا را اظهار نمی کند و از همین مغایرت در اظهار، سود زیادی به جیب می زند و منافع دولت از بین خواهد رفت.

جالب تر اینکه ماده 143 همین قانون در خصوص حسابرسی بعد از ترخیص که جناب وزیر به مقررات آن اشاره کرده اند نیز بیان می کند: گمرک ایران مکلف است به منظور حصول اطمینان از رعایت مقررات گمرکی ظرف سه سال از تاریخ صدور سندی که به موجب آن کالا از گمرک ترخیص شده، در صورت کشف اسناد خلاف واقع که مشمول قاچاق نشود، جریمه دریافت نماید .

بنابراین دریافت جریمه در حسابرسی بعد از ترخیص، صراحتاً به مواردی که قاچاق محسوب نمی شوند، اختصاص داده شده است.

اینکه چه مواردی قاچاق محسوب بوده و مرتکب سوء نیت مجرمانه داشته است و یا تخلف گمرکی اتفاق افتاده و مرتکب سوءنیت مجرمانه ندارد، نیز یک بحث اثباتی است و ارتباطی به اصل موضوع ندارد.

در مجموع می توان گفت حتی در موارد مذکور نیز امکان وقوع قاچاق وجود دارد و آنچه قاچاق محسوب می شود، دیگر تخلف گمرکی نیست و حتی مواردی که به صورت قاچاق اتفاق افتاده، شایع تر است.

حسام ابراهیم وند- دانشجوی دکتری حقوق انتهای پیام/ http://fna.

ir/a2l8r1 نظرات دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
کلید واژه ها: قاچاق - گمرک - قاچاق کالا و ارز - مبارزه با قاچاق - قانون - اقتصاد - ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز - وزیر امور اقتصادی و دارایی - تخلف - تشریفات - ماده - مبارزه - وزیر - اقتصادی - امور اقتصادی - جریمه - نقدی - تخلفات - دارایی - اشتباه - بانکی - جهانی - دیدار - مراجع - مسعود - ممنوع - خروج

آخرین اخبار سرویس:
ساعات پایانی سال 96 در بازار تهران

تصادفات جاده ای خراسان جنوبی 96 درصد در طرح نوروزی افزایش یافت

ال جی نسخه متن باز سیستم عامل webOS را عرضه کرد

خبر مهم برای متقاضیان تسهیلات مسکن در سال 97

افزایش قیمت نفت به بشکه ای 67 دلار

وضعیت حراج و پیش فروش سکه در نوروز

زندگی در کدام شهر جهان باکیفیت تر است؟

شور و هیجان شهر ورامین در آخرین ساعات سال 96

بیش از یک و نیم میلیون مسافر به مشهد آمده اند

شور و هیجان شهر ورامین در آخرین ساعات سال 96

شور و هیجان شهر ورامین در آخرین ساعات سال 96

دستور منع شرکت ها از مبادله با ارزهای مجازی ونزوئلا صادر شد/ آخرین تلاش های آمریکا برای جلوگیری از تضعیف دلار

سکه پاشی در ویژه برنامه های نوروزی 1397 تکرار می شود؟

آماده سازی 7هزار تخت اقامتی برای مسافران نوروزی چهارمحال و بختیاری

حداقل حقوق کارگران در سال آینده چقدر است؟

قیمت دلار امروز 29 اسفند از 4900 تومان گذشت

هرمزگان ظرفیتی مهم برای تبدیل به پایگاه طبیعت گردی و سافاری دارد

68 هزار مسافر نوروزی در سیستان و بلوچستان جابجا شدند

68 هزار مسافر نوروزی در سیستان و بلوچستان جابجا شدند

تحقق بیش از صد درصد درآمد های استان در سال96

ادامه توزیع روزانه تخم مرغ در خراسان رضوی

هرمزگان ظرفیتی مهم برای تبدیل به پایگاه طبیعت گردی و سافاری دارد

سامان دهی موسسات غیرمجاز مهم ترین دستاورد سال 96 بود

افزایش ضریب حقوق نسبت به قبل تغییر نکرده است

مدیرپروژه راه آهن غرب کشور: رکورد ریل گذاری در کشور شکسته شد/ اتصال ریلی عراق به مرز خسروی

اختصاص 200 میلیون دلار اعتبار برای اجرای عملیات آبخیزداری

هدف گذاری برای کاهش هدررفت آب تا سطح اقتصادی

68 هزار مسافر نوروزی در سیستان و بلوچستان جابجا شدند

هواوی پی 20 لایت با نام تجاری Nova 3e معرفی شد

در قاب بهار /1/ عدم توقف پیش فروش سکه در تعطیلات نوروز

ثبت 57 میلیون تراکنش در یک روز/ بانک ملی ایران رکورد میزان تراکنش های بانک های کشور را شکست

بن طلال: طی یک توافق سری با دولت عربستان آزاد شدم

بیش از یک و نیم میلیون مسافر به مشهد آمده اند

انتقاد دامداران از نرخ کنونی شیر خام

رکورد ریل گذاری در کشور شکسته شد/ اتصال ریلی عراق به مرز خسروی

ثبت سفارش غیرقانونی 19 هزار خودروی وارداتی چطور انجام شد؟

ایجرود؛ سرزمین روستاهای ناشناخته

تولید 15 میلیون متر مکعب گاز در ردیف نخست فاز 13

اهدای سبد غذایی به نیازمندان در روستای زاوشت بناب

سفره های هفت سین با صنایع دستی ایرانی

نخستین زنگ ها پس از لحظه تحویل سال

بیش از یک و نیم میلیون مسافر به مشهد آمده اند

بررسی میتسوبیشی ASX مدل 2018

وضعیت حراج و پیش فروش سکه در نوروز | 600 هزار قطعه سکه پیش فروش شد

70 نانوایی پیرامون حرم مطهر رضوی به صورت شبانه روزی پخت می کنند

تعیین مهلت برای ترخیص خودروهای در گمرک مانده

افزایش ضریب حقوق نسبت به قبل تغییر نکرده است

عدم تکمیل بیش از 18 کیلومتر از خطوط ریلی غرب کشور

ستادهای خدمات سفر در استان ها از تجربیات یکدیگر استفاده کنند

مطالبات حق التدریس ها در آخرین ساعت های سال 96 پرداخت می شود

یارانه تخصیصی به سوخت توزیع شده درکهگیلویه وبویراحمدبیش ازسه هزارمیلیاردریال است

پیش بینی افزایش قیمت مسکن در سال جدید

تحقق باور ما می توانیم در صنعت پیچیده نفت

عرضه مرغ بالاتر از 7 هزار و 500 تومان غیرقانونی است

راهکارهای کاهش مصرف آب در فضای سبزشهری

افزایش بهای نفت برنت

بی خواب ترین مردم جهان مشخص شدند!

قیمت نفت به بشکه ای 67 دلار افزایش یافت

ورود 20 میلیارد دلار کالای قاچاق عامل اصلی رکود اقتصادی

یارانه تخصیصی به سوخت توزیع شده درکهگیلویه وبویراحمدبیش ازسه هزارمیلیاردریال است

یارانه تخصیصی به سوخت توزیع شده درکهگیلویه وبویراحمدبیش ازسه هزارمیلیاردریال است

افزایش حبابی قیمت مرغ شکسته شد

انتشار هفت هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت قطارشهری مشهد

استقبال از سرمایه گذاران برای نصب صفحات خورشیدی در سطح مخازن سدها

کاهش 11.5 درصدی پرونده تخلف اصناف

نصب 3061 تخته چادر در پارکهای مازندران

با گرانی برخورد می کنیم

افزایش ضریب حقوق نسبت به قبل تغییر نکرده است

قرارداد خرید 100 فروند هواپیما آنتونف از کشور روسیه محقق شد

قیمت طلا 4 دلار کاهش یافت/ چهار عامل مؤثر در کاهش قیمت فلز زرد

فیس بوک باعث هجوم سرمایه گذاران برای فروش سهام شد

برخورد با افزایش قیمت غیرمنطقی مواد شوینده

آخرین تلاش های آمریکا برای جلوگیری از تضعیف دلار

با یک درصد رشد قیمت نفت به بشکه ای 67 دلار افزایش یافت

امروز در بازارهای جهانی قیمت طلا 4 دلار کاهش یافت/ چهار عامل مؤثر در کاهش قیمت فلز زرد

سه شنبه بازار محلی فومن در آخرین روز سال 96

آماده استقبال از سرمایه گذاران برای نصب صفحات خورشیدی در سطح مخازن سدها هستیم

آغاز انتقال گاز ایرانی ترین فاز میدان پارس جنوبی به شبکه سراسری کشور

بازار گرمی دستفروش ها

هلال احمر به زلزله زدگان کرمانی عیدی می دهد

چگونه نفت در مرز 42 سالگی ملی شد؟

پرداخت 30 هزار میلیارد تومان حقوق و دستمزد در سال 96

کاهش 6 میلیاردی دارایی زاکربرگ طی یک شبانه روز

سرمایه بانک مرکزی افزایش یافت

رسته های مسنوخ شده احیا می شوند/ ثبت بدترین رکورد فروش در سال 96

خبر خوش برای معلمان/ مطالبات حق التدریس ها در آخرین ساعت های سال 96 پرداخت می شود

بانک ملی رکورد میزان تراکنش های بانک های کشور را شکست

طولانی ترین خیابان دنیا کجاست؟

فیس بوک باعث هجوم سرمایه گذاران برای فروش سهام شد

هلال احمر به زلزله زدگان کرمانی عیدی می دهد

شیرینی عید

سوسن من را دیگر نمی پذیرد / باید از خجالت بمیرم!

راه اندازی 72مرکز بومگردی برای مسافران نوروزی در سطح مازندران

بیش از 30 اِلمان با طرح های متفاوت در خرمشهر نصب شد

با گرانی برخورد می کنیم

افزایش نگران کننده سطح آب دریاها

رشد قیمت طلا در بازارهای جهانی

هلال احمر به زلزله زدگان کرمانی عیدی می دهد

روحانی و رواداری حق شاد زیستن مردم

تمدید دریافت وام جعاله 20میلیون تومانی مسکن امکان پذیر شد

یادداشت اقتصادی/ نقد حقوقی گفته های وزیر اقتصاد/ وقتی گمرک به جیب خود فکر می کند نه خزانه ملی

یادداشت اقتصادی/ نقد حقوقی گفته های وزیر اقتصاد/ وقتی گمرک به جیب خود فکر می کند نه خزانه ملی