مطالب مرتبط:
مولاوردی:قرار نیست منشور حقوق شهروندی قانون شود
مولاوردی:قرار نیست منشور حقوق شهروندی قانون شود
مولاوردی: قرار نبوده منشور حقوق شهروندی به مجلس ارائه شده و تبدیل به قانون شود
مولاوردی:قرار نیست منشور حقوق شهروندی قانون شود
مولاوردی: منشور حقوق شهروندی قانون نمی شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 3 آذر 1396 ساعت 16:332017-11-24سياسي

مولاوردی:قرار نیست منشور حقوق شهروندی قانون شود


دستیار ویژه رییس جمهور در امور حقوق شهروندی گفت: قرار نبوده منشور حقوق شهروندی به مجلس ارائه شده و تبدیل به قانون شود؛ چراکه بسیاری از قوانین آن پیش از این نیز وجود داشته است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازشما نیوز ، شهین دخت مولاوردی در گردهمایی مشاورین بانوان ادارات کل آموزش و پرورش کشور در مشهد، با اشاره به اینکه در سال روز رونمایی از منشور حقوق شهروندی قرار داریم ، اظهار کرد: ارائه منشور حقوق شهروندی یکی از وعده های انتخاباتی رییس‎ جمهور بود و در 100 روز اول دولت یازدهم پیش نویس آن تهیه شد، اما تدوین آن حدود سه سال طول کشید و در آذر ماه 95 این منشور نهایی شد.

وی ادامه داد: یک ماه پس از آن مسئولیت ها و وظایف نهادها و دستگاه های اجرایی در راستای منشور حقوق شهروندی با امضای رییس جمهور به دستگاه ها ابلاغ شد و تمام اعضای هیئت دولت باید مبنی بر مأموریت ها و موادی که در منشور مندرج است، برنامه ها یا حتی لایحه درباره آن ارائه کنند.

مولاوردی تصریح کرد: پس از آن پاسخ های نهادها دریافت و جمع بندی شد و در حال حاضر 18 دستگاه جواب دادند و 8 دستگاه جواب ندادند.

وی با بیان اینکه منشور حقوق شهروندی یک اقدام تاریخی در کشور ما بود ، افزود: برای اولین بار حقوق شهروندی ملت از سوی خود دولت به رسمیت شناخته شده، ارائه و ابلاغ می شود و برای نخستین بار دولت اراده خود برای عملیاتی شدن حقوق مصرح در قانون اساسی درباره حقوق ملت را به نمایش گذاشته است.

دستیار ویژه رییس جمهور در امور حقوق شهروندی با اشاره به اینکه چه زمانی قرار است این منشور تبدیل به قانون شده و به مجلس ارسال شود ، تصریح کرد: اصلاً نیازی نیست و قرار نیست چنین اتفاقی بیفتد، زیرا اکثر موارد این منشور که حدود 22 حق و 120 ماده می باشد یا قانون است، در قانون اساسی و یا در قوانین موضوعه ما وجود دارد، اما چون این قوانین پراکنده بوده، دولت و رییس جمهور این اهتمام را داشته اند که این قوانین را در قالب یک مجموعه گردآوری کنند تا با یک نگاه شهروندان متوجه شوند که چه حقوق و تکالیفی دارند.

وی اضافه کرد: از سوی دیگر دولت و متولیان متوجه مسئولیت های خودشان و تکالیفی که درباره این موضوع دارند، باشند و در واقع ما در حوزه حقوق شهروندی با سه رابطه مواجه هستیم؛ رابطه دولت با مردم، رابطه مردم با دولت و رابطه مردم با مردم، یعنی مردم بدانند که چه حقوق و وظایفی دارند.

مولاوردی با اشاره به تفاوت میان حقوق شهروندی و حقوق بشر، گفت: در حقوق بشر صرفاً به دنبال حقوق انسان هستیم و کاری نداریم که این انسان چه تکالیفی دارد و هدف ما به رسمیت شناختن آن حقوق و تلاش برای ترویج و تحقق آن حقوق است، اما در حقوق شهروندی شهروند فعال، مسئول و پرسش گر حقوق و تکالیف خود را به درستی می شناسد و در حالی که اهتمام دارد این حقوق محقق شود، از سوی دیگر این تکلیف را دارد که هم از حقوق خود محافظت کند و در برابر مردم و دولت هم این وظیفه را دارند که وظایف خود را درست انجام دهند.

دستیار ویژه رییس جمهور در امور حقوق شهروندی عنوان کرد: ما مرحله ابلاغ و اعلام را پشت سر گذاشتیم و هم اکنون که در دولت دوازدهم قرار داریم، دولت یازدهم ریل گذاری ها و اقدامات لازم را انجام داده و به مرحله اقدام و عمل رسیده ایم و آن گونه که رییس جمهور بارها اعلام کرده است، منشور حقوق شهروندی سرلوحه سیاست داخلی خواهد بود و به عنوان برنامه و خط مشی دولت در این حوزه مطرح است.

مولاوردی خاطرنشان کرد: تأکید رییس جمهور بر این است که باید قوه مجریه و دولت برای انجام این منشور پیش قدم شود و از خود شروع کند.

دولت از خود شروع کرده است، اما اینکه در عمل چه اتفاقاتی افتاده است بحث دیگری است.

وی با بیان اینکه در حال دریافت اقدامات دستگاه ها در حقوق شهروندی و سنجش فضای کنونی با فضای ایده آل مطرح شده در منشور حقوق شهروندی هستیم ، افزود: هر چند ممکن است با اینکه سه سال روی آن کار شده این منشور ایده آل نباشد و قرار بوده منشور حقوق شهروندی مفصل تر از این باشد و بر این اساس قرار شده است شاخص های این منشور تهیه شود زیرا تا هنگامی که شاخص های مشخصی نداشته باشیم نمی توانیم ارزیابی دقیقی از تحقق این مواد داشته باشیم.

مولاوردی ادامه داد: طبق آنچه در سازوکارهای اجرا و حسن اجرای حقوق شهروندی در منشور ذکر شده است تعیین شاخص های کمی و کیفی برای ارزیابی و سنجش از دستورکارهایی است که در این دوره در حال انجام است و به مراحل نهایی اش نزدیک می شود و امیدواریم در سال گرد رونمایی از منشور بتوانیم پیش نویس این شاخص ها را به دستگاه ها ارائه دهیم.

وی با تاکید بر اینکه تعیین سازوکار یکی از مواردی است که می تواند جزو سازوکارهای اجرای منشور حقوق شهروندی باشد ، اظهار کرد: از سوی دیگر طبق آنچه در منشور اشاره شده است باید آیین ها و روش های غیر قضایی برای تحقق منشور تدوین شود.

دستیار ویژه رییس جمهور در امور حقوق شهروندی گفت: از سوی دیگر در منشور از تمام دستگاه ها خواسته شده است برنامه توسعه واصلاح نظام حقوقی را برای اجرای منشورارائه دهند با توجه به اینکه این یک بحث کلی است و ممکن است با آن سلیقه ای برخورد شود بنا شد یک راهنمای برنامه توسعه و اصلاح نظام حقوقی هم تدوین شود و در اختیار تمام دستگاه ها قرار گیرد تا یک وحدت رویه در زمینه ارایه این برنامه داشته باشیم که این نیز در دست انجام است.

مولاوردی بیان کرد: در حال حاضر با استفاده از تمام ابزارهایی که در اختیار رییس جمهور است در تلاش هستیم تا این برنامه ها را به پیش بریم و اگر بتوانیم، در سالگرد ارایه منشور حقوق شهروندی یک گزارش ملی پیشرفت اجرای منشور را ارائه می دهیم که این نیز بسیار مهم است و بسیار کمک می کند تا با شناخت وضعیت موجود برنامه ریزی های خود را انجام دهیم و بتوانیم مبتنی بر واقعیت جامعه برنامه های خود را تنظیم کنیم.

وی با بیان اینکه مدیریت واحد نداریم ، خاطرنشان کرد: مانند بسیاری دیگر از موضوعات در حوزه حقوق شهروندی شاهد هستیم که متولیان مختلف دارند روی موضوع کار می کنند و مسئولیت دارند، نه تنها در قوه مجریه بلکه در سایر قوا که از یک سو بسیار خوب است و ما آن را به فال نیک می گیریم، اما به نظر ما به یک هماهنگی و تعامل نیاز داریم تا بتوانیم یک تقسیم کار ملی انجام دهیم.

ما نام آن را برنامه ملی اقدام می گذاریم که جای آن در حوزه حقوق شهروندی خالی است.

البته مقدمات آن فراهم شده که انشاالله بتواند در تحقق کامل منشور حقوق شهروندی به ما کمک کند.

وی با بیان اینکه بخش مهم و بنیادی منشور آگاهی بخشی به شهروندان است ، تصریح کرد: فلسفه وجود این حقوق منشور این است که با یک نگاه بفهمیم که در آن موضوع چه حقوق و تکالیفی داریم تا بتوانیم با آگاهی ای که به دست می آورم مطالبه گری کنیم.

مولاوردی ادامه داد: روی دیگر مطالبه گری وجود دولت پاسخگو است و شاخص اصلی حکم رانی خوب همین است که بتوانیم پاسخگویی را ترویج کنیم، بنابراین کافی نیست که تنها این آگاهی را به شهروندان دهیم و از آگاهی دادن به دولتمردان ودولت زنان غفلت کنیم.

باید این آگاهی به آن ها هم داده شود و این تعادل را ایجاد کنیم که بخشی از آن به مصوبه شورای عالی اداری بر می گردد که هم اکنون سازمان اداری و استخدامی در حال برگزاری دوره های آموزشی به کار کنان دولت و مدیران است.

وی با بیان اینکه آیا آگاهی شهروندان از حقوق و وظایف خود انتهای کار است ، گفت: هنگامی که شهروندان آگاه می شوند اوضاع بدتر می شود، زیرا تا هنگامی که فرد از موضوعی مطلع نیست آن را تحمل می کند و کم تر زجر می کشد.

هدف این منشور این نیست که ما در این مرحله بمانیم و پیش نرویم، لذا این سازوکارهای اجرا و حسن اجرا که تعبیر شده است و ضمانت اجرایی آن نیز در خود منشور تعبیه شده است برای این است که بتوانیم تمام حقوق و مواردی که در منشور وجود دارد را به مرحله عملیات نزدیک کرده و محقق کنیم که بحث مهم در این حوزه آموزش ظرفیت سازی و جریان سازی حقوق شهروندی است که وزارت آموزش و پرورش نقش اساسی در این زمینه دارد.

مولاوردی با اشاره به اهمیت آموزش حقوق شهروندی در سنین پایین به کودکان و دانش آموزان، تصریح کرد: این موضوع در منشور هم اشاره شده است که وزارت آموزش و پرورش، وزارت علوم و وزارت بهداشت ودرمان باید آموزه های حقوق شهروندی را به دانش آموزان و دانشجویان منتقل کنند.

در بین وزارتخانه ها مهم ترین نقش را وزارت آموزش و پرورش دارد.

وی با بیان اینکه اولین بار در دولت دوازدهم در ابلاغ احکام وزرا پیوست داشتیم ، تصریح کرد: بند سوم پیوست عمومی ابلاغ حکم وزرا به حقوق شروندی اختصاص داشت، همچنین یکی دیگر از بندهای آن که به بهرمندی از زنان و جوانان و اقلیت ها تاکید داشت نیز به حقوق شهروندی مربوط می شد.

مولاوردی با اشاره به لزوم مشارکت انجمن ها و سایر نهادها و ارگان ها برای اجرای و تحقق کامل حقوق شهروندی، اضافه کرد: در این زمینه انجمن های حقوق شهروندی نیز در حال مجوز گرفتن هستند و ما هم تلاش می کنیم شرایط آن را تسهیل کنیم همچنین برخی از دانشگاه ها کارهای ارزنده ای انجام دادند و ما از هرگونه کمکی که در حوزه آموزش و نهادینه سازی حقوق شهروندی استقبال می کنیم.


کلید واژه ها: حقوق شهروندی - منشور حقوق شهروندی - حقوق - دستیار ویژه رییس جمهور - رییس جمهور - دولت - مولاوردی - قانون - قوانین - قانون اساسی - رابطه - مردم - حقوق بشر - آموزش و پرورش - دولت یازدهم - انسان - کشور - مجلس - رونمایی - برنامه - بانوان - نخستین - تاریخی - نمایش - آموزش - تفاوت - اولین - گزارش - ماده - نیوز

آخرین اخبار سرویس:
فرمانده سپاه: توسعه کردستان نیازمند مشارکت عمومی است

یک هزار و 350 پایگاه امداد و نجات نوروزی در کشور فعال شد

قرائت هفت سین قرآنی در ملایر

دستگاه های اجرایی برای حل مشکلات مردم تلاش کنند

تحقق برنامه های دولت نیازمند همدلی مسوولان است

فارس آمادگی بیشتری نسبت به گذشته برای پذیرایی میهمانان نوروزی دارد

برگزاری مراسم نوروز خوانی در فرودگاه مهرآباد

ایکنا رسانه برتر لرستان در پوشش مراسم اربعین حسینی شد

چهارمین فصل بررسی های مشترک باستان شناسی ایران و آلمان در جنوب کرمان

راه اندازی سفر عمره در سال 97

«رفع حصر» به سال 1397 موکول شد

روابط حسنه ایران و بلاروس گسترش خواهد یافت

دوازده سفارش لقمان به پسرش درباره مسافرت

سومین جلسه رسیدگی به اتهامات محمد ثلاث

توصیه های مسافرتی وزارت خارجه در آستانه آغاز تعطیلات نوروزی

توصیه های مسافرتی وزارت خارجه در آستانه آغاز تعطیلات نوروزی

چه کسانی از جهنم به بهشت می روند؟

انتصاب معاونین هماهنگ کننده و سیاسی نمایندگی ولی فقیه در سپاه

ویژه برنامه های نوروزی موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس اعلام شد

آخرین انتصاب های سال 96 سپاه

بی احترامی و آزردن پدر و مادر چه عواقبی دارد؟

«اتفاق معنادار» در مجلس خبرگان/ بی بی سی واکنش نشان داد

طنز/ کدوم جناح به ما چی عیدی بده!

تحقق برنامه های دولت نیازمند همدلی مسوولان است

انتصاب معاونین هماهنگ کننده و سیاسی نمایندگی ولی فقیه در سپاه

مساجد استان تهران میزبان مردم در لحظه تحویل سال هستند

ایران مصمم به توسعه همه جانبه روابط و مناسبات و همکاری ها با عمان است

پل‎ها می‎توانند برند لرستان باشند

تشکل‎های جوانان جدی‎تر گرفته شوند

اعضای کابینه دوازدهم در حاشیه جلسه دولت چه گفتند؟

اعتکاف از کارهای فرهنگی اثرگذار است

سردار جوانی معاون سیاسی سپاه شد

برگزاری 4 کارگاه تخصصی ویژه حافظان و قاریان استان فارس

احسان و نیکوکاری؛ بهترین سنت های نوروز

یک هزار و 350 پایگاه امداد و نجات نوروزی در کشور فعال شد

اتباع روس مقیم ایران در انتخابات ریاست جمهوری روسیه شرکت کردند /عکس

پزشکیان: جهانگیری هم شهردار شود بلایی سرش می آورند /اگر قول رفع حصر دادند به آن عمل کنند

ائمه جمعه با نگاه پدرانه به تمام مسائل بنگرند / فتنه 88 خط قرمز نظام است

«رفع حصر» به سال 1397 موکول شد

حمله بالای سایت کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه

اعزام 12 هزار و 272 نفر به اردوی راهیان نور/ اعزام گروه های جهادی طلاب به مناطق محروم

نامه دختر لبنانی به رهبرانقلاب و پاسخ ایشان/عکس

اطلاعیه طرح عید و داستان دانش آموزان ابتدایی

احتمال ضعیف دیدار ترامپ و کیم جونگ اون پس از پایان نشست استکهلم

دیدار کاشانی و کلانی با تاج برگزار شد!

شادی نوروز ایرانیان آمریکا با تقسیم غذا میان بی خانمان ها

امسال حداقل 5 هزار فرصت شغلی در آبادان ایجاد شد

883 امامزاده از مسافران و زائران نوروزی پذیرایی می کنند

مسوولین در راه خدمت رسانی به مردم تلاش مضاعف داشته باشند

سید ابراهیم رییسی: باید زمینه فراهم شود تا افراد بتوانند خواسته و حرف خود را بیان کنند

پیام رسان های داخلی

خانه تکانی آذربایجان شرقی برای میزبانی از گردشگران نوروزی

ایران مصمم به توسعه روابط با عمان است

«نجفی و همکاران» در مجلس رقص دختران و آواز زنان+ فیلم مرتبط/ «جهانگیری»، جهانگیری را به هم صحبتی با آمریکا متهم کرد

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در جریان فعالیت های فرهنگی شهرستان ری قرار گرفت

عیدی ویژه آقای وزیر برای دانشجویان زلزله زده

راه اندازی سفرعمره درسال 97

رییس جمهوری: ایران مصمم به توسعه همه جانبه روابط با عمان است

در وقایع دی ماه دشمن تصور کرد انقلابی در ایران رخ می دهد

خجسته در گفت وگو با فارس: 1300میلیارد تومان زیان بانک دی به جای اعلام به حسابرسی، تصویب شده است

رییس جمهوری: ایران مصمم به توسعه همه جانبه روابط با عمان است

دانشکده خبر اهواز مرکز برتر فرهنگی علمی کاربردی خوزستان معرفی شد

امروز ایران و عمان مسئولیت سنگینی در قبال مسایل منطقه به دوش دارند

فرمانده سپاه: توسعه کردستان نیازمند مشارکت عمومی است

مبارزه با گناه دین گرایی است نه تحجر

وصیت شهدا حفظ و تداوم وحدت و همدلی در کشور است

دستگاه های اجرایی برای حل مشکلات مردم تلاش کنند

1تا1.5میلیون تومان هزینه اثبات ایرانی بودن

دشمن سودای جدایی مردم از نظام و رهبری را در سر می پروراند

آخرین وضعیت تعیین تکلیف موسسات غیرمجاز

سیاسی کاری در شهرداری ها ممنوع است

گزارش تصویری از آخرین جلسه هیات دولت در سال 1396

پذیرش 2850 کودک کار و خیابان توسط بهزیستی/ 65 درصد پذیرش شدگان خارجی بودند

استخدام بازاریاب تلفنی خانم در تصفیه آب گوارانوش در اصفهان

پیام حجت الاسلام و المسلمین فرخ فال در پی برگزاری موفق انتخابات مجمع نمایندگان طلاب

استخدام مدیر اجرایی،کارشناس بازاریابی،مربی در البرز

نامه نگاری دختر لبنانی با رهبر انقلاب+عکس

امروز ایران و عمان مسئولیت سنگینی در قبال مسایل منطقه به دوش دارند

درخواست هفت کارشناس بین المللی برای لغو حکم اعدام 15 متهم در عربستان

به آمریکا و فرانسه درباره سوریه هشدار داده ایم

توصیه های تغذیه ای وزارت بهداشت در آستانه نوروز

دو روایت متفاوت احمدی نژاد از سردار سلیمانی

فراخوان دومین کنگره شعر کتاب دفاع مقدس منتشر شد

آغاز به کار بیمارستان حضرت فاطمه (س) ساوه با جدیت پیگیری می شود

محسنی اژه ای: قانون به من اجازه نمی دهد اتهام های مشایی را بگویم /مهدی هاشمی به 25 سال حبس محکوم شده /کسی که قانون را قبول ندارد مصداق دیکتاتور است

18 هزار ساعت نفر کار برای انجام پروژه جدید در شهر فرودگاهی امام خمینی (ره)

عید نوروز مهمان شهدای گمنام قزوین باشید

حضور فرمانده نیروی انتظامی در یادمان های شهدای سوسنگرد و دهلاویه

سال سختی از نظر کم آبی خواهیم داشت

فراخوان پنجمین همایش سراسری تئاتر مردمی خرداد منتشر شد

تصمیمی برای فیلتر تلگرام در شورای عالی فضای مجازی گرفته نشده است

تأکید بر همکاری مشترک ایران و فرانسه در ترجمه آثار ادبی

تهذیب نفس و سلامت جسم در کنار هم معنا می یابد/ حامی جلسات قرآن باشیم+ عکس

خانه تکانی آذربایجان شرقی برای میزبانی از گردشگران نوروزی

پژوهش های علوم انسانی از گسست معرفتی و بی توجهی به نیازهای جدید رنج می برند

اژه ای: محکومیت مهدی هاشمی به 25سال حبس

آغاز به کار بیمارستان حضرت فاطمه (س) ساوه با جدیت پیگیری می شود

موضع دستگاه قضا در مورد دختران خیابان انقلاب

آخرین جلسه شورای قرآن ملایر برگزار شد

چرا ترامپ گزینه یکی از بدترین چهره های سیاسی سال 96 است؟

مولاوردی:قرار نیست منشور حقوق شهروندی قانون شود

مولاوردی:قرار نیست منشور حقوق شهروندی قانون شود