مطالب مرتبط:
تراکنش مالی بی هویت نشانه اختلال در نظام بانکی کشور است
فرهنگ بسیجی مظهر ثبات، افتخار و عظمت نظام اسلامی ایران است
در بیانیه ششمین کنگره کانون تربیت اسلامی تأکید شد تشکیل شورایی متشکل از دولتمردان اقتصادی برای حل مشکلات فرهنگیان/ ریاست دانشگاه فرهنگیان به یک فرهنگی متعهد سپرده شود
فرهنگ بسیجی مظهر ثبات، افتخار و عظمت نظام اسلامی ایران است
وحدت امت اسلامی اوجب واجبات است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 3 آذر 1396 ساعت 15:362017-11-24سياسي

طی بیانیه ای صورت گرفت انتقاد دفتر تحکیم وحدت به نظام بانکداری و عملکرد موسسات بانکی در کشور/ ذبح اسلامی خوک


چرا با توجه به تصویب قانون عملیاتی بانک بدون ربا در سال 62 کشور در گرداب بحران اقتصادی بیش از پیش فرو می رود و یا چرا باید در این کشور که باحاکمیت اسلام است نحوه ارائه تسهیلات اینگونه باشد.

- انتقاد دفتر تحکیم وحدت به نظام بانکداری و عملکرد موسسات بانکی در کشور/ ذبح اسلامی خوک دفتر تحکیم وحدت اعلام کرد: چرا با توجه به تصویب قانون عملیاتی بانک بدون ربا در سال 62 کشور در گرداب بحران اقتصادی بیش از پیش فرو می رود و یا چرا باید در این کشور که باحاکمیت اسلام است نحوه ارائه تسهیلات اینگونه باشد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار گروه دانشگاه "، اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان (دفتر تحکیم وحدت) که هر هفته همزمان با برگزاری نماز عبادی سیاسی جمعه در سراسر کشور بیانیه ای صادر می کند، این هفته در بیانیه خود به نقد نظام بانکی کشور پرداخته و اعلام کرده است: چرا با توجه به تصویب قانون عملیاتی بانک بدون ربا در سال 62 طی حدود 34سال کشور در گرداب بحران اقتصادی بیش از پیش فرو می رود، در حالی که بانک ها به یک بنگاه اقتصادی تبدیل شدند و تعداد شعب بانک ها در ایران حدود دو و نیم برابر تعداد بانک ها در کشور آلمان است و یا چرا باید در کشور جمهوری اسلامی که با حاکمیت اسلام است باید نحوه ارائه تسهیلات اینگونه باشد و بهره بانکی که به نص صریح قران جنگ با خداست باید اینگونه در کشور رواج داشته باشد.

در ابتدای این بیانیه آمده است: یکی از مسائل اصلی در جمهوری اسلامی از روز اول پیروزی انقلاب اسلامی تا به امروز وضعیت اقتصادی با محوریت اسلامی است.

متاسفانه نظام اقتصادی آنگلوساکسونی که همزمان در دوران طاغوت توسط غربی ها و بدون توجه به محور اسلامی تدوین شده بود بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز با تغیری اندک، و در ظاهر با نظارت شورای فقهی پوسته اسلامی گرفت.

نظامی اقتصادی با چهار بازو بانکی، بورس، بیمه و اوراق بهادر سیستم پولی کشور را اداره می کند.

این درحالیست که قریب بر 38سال از عمر بابرکت انقلاب اسلامی می گذرد ولی تاکنون تغییر شگرفی در سیستم پولی بانکی دیده نشده و همچنان در گرداب بحران اقتصادی به سمت نابودی کشیده می شود.

در ادامه این بیانیه ضمن اعتراض به عملکرد مؤسسات بانکی تاکید شده است: اولین تغییرات در نظام پولی و بانکی، حدود 4سال بعد از پیروزی انقلاب اسلامی یعنی در سال 62 توسط مجلس شورای اسلامی انجام شد.

طی این تغییرات که به نام قانون عملیاتی بانکی بدون ربا، شامل 27ماده و 4 تبصره است، بانک ها موظف می کند تا با توجه به این قوانین شکل اسلامی به مبادلات پولی خود بدهند.

این قوانین بعد از تصویت در مجلس شورای اسلامی به مجلس خبرگان فرستاده شد و پس از تایید مجلس خبرگان طی نامه ای به دفتر ریاست جمهوری ارسال و سپس به نخست وزیر وقت ارجا، شد.

در قسمت دیگری تاکید شد: از اصلی ترین بندهای این قانون که در ماده دوم قانون عملیات بانکی بدون ربا به آن توجه بسزایی گردید، اعطای وام و اعتبار بدون بهره و طبق مقررات اسلامی است.

البته این مسئله زمانی دردناک تر می شود که دستگاه های نظارتی بانک مرکزی و شورای فقهی بانکداری اسلامی، برای اینگونه مسائل فقط قالب اسلامی درست کردند و به جای آنکه با توجه به قانون، باید بهره از نظام بانکی کشور حذف می شد، ولی با گذشت بیش از 30سال نظام بانکی جمهوری اسلامی ایران با سود حدود 15درصد در سال رتبه 121 نظام پولی و بانکی را به خود تخصیص داده است.

در این تقسیم بندی، کشور ژاپن با 0.

1 درصد در سال رتبه اول را به خود تخصیص می دهد.

البته این نیز در بانکداری اسلامی جایز نیست.

این اتحادیه دانشجویی ادامه داد: دیگر نقض بانکداری در جمهوری اسلامی اعطای تسهیلات مغرضانه است و به جای آن که این تسهیلات در مسیر بهبود وضعیت معیشت یا ایجاد روند اشتغال باشد با وام های جهت دار سعی در تغییر ذائقه مردم دارد.

به عنوان مثال مشکلات مالی که از موانع ازدواج محسوب می شود با بهانه عدم بودجه کافی تنها به اعطای وام 10میلیون تومانی اکتفا می نمایند، ولی در سوی دیگر با اعطای وام جهت دار و موضوعی 20میلیون تومانی و با محوریت خالی کردن انبارهای خودروسازها، مردم را به خرید خودروهای بی کیفیت سوق می دهند، و یا به نحوی دیگر با ارائه وام های تولیدی با سودهای غیر قابل قبول سعی در ایجاد تولید و اشتغال دارند در حالی که به بیان دیگر سود خالص از تولید، 12در صد است در حالی که بهره بانکی حدود 15درصد و این یعنی 3 درصد به ضرر تولید کننده! این داستان زمانی غم انگیز تر می شود که فساد در اعطای وام های بانکی یکی پس از دیگری آشکار می شود در حالی که برای اعطای وام حداقلی ازدواج دچار پیج و خم بروکراسی اداری می گردد.

ولی وام های کلان کشوری با امضاهای طلایی برخی مسئولین میلیون ها تومان بدون بهره اعطا می شود که این نیز دردی بر ملت شریف ایران است.

در ادامه آمده است: مسئله بعدی رشد قارچ گونه مؤسسات فاقد مجوز از سوی بانک مرکزی است.

به طوری که یک دستفروش ساده که برای امرار معاش خود در خیابان فعالیت می کند توسط مامورین ذی ربط معاخذه می شود ولی مؤسسات زنجیره ای در سطح کلان کشوری چندین ماه بدون هیچ مجوز و نظارتی به پذیرفتن سپرده مردم می پردازند.

این خود ضربه ای بر اعتماد اقتصادی و امنیت روانی جامعه نیز می زند.

مسئله بعدی معوقات بانکی بوده که بخش کثیری از مبالغ بانکی در دست عده معدودی است.

معوقاتی که اگر در شریان اقتصادی کشور جاری شود اکثر بحران های اقتصادی بانکی را بهبود می بخشد.

ولی متأسفانه عدم نظارت و امضاهای طلایی بر این مسئله دامن می زند.

به همین دلیل بانک ها برای تامین کمبود بودجه به جای پرداختن به مسائل بانکی خود، به طور مستقیم در اقتصاد ورود پیدا کردند و به عنوان یک بنگاه اقتصادی سعی در بهبود وضعیت خود می کنند.

این در حالی است که بانک با داشتن سپرده های مردمی نباید به طور مستقیم به مسائل اقتصادی از جمله ساختمان سازی یا تولید ورود پیدا کند و این دقیقا اصلی ترین مسله محسوب می شود که سیستم بانکی را از رسالت خود دور نگه می دارد.

در پایان تاکید شد: سوال اینجاست که چرا با توجه به تصویب قانون عملیاتی بانک بدون ربا در سال 62 طی حدود 34سال کشور در گرداب بحران اقتصادی بیش از پیش فرو می رود، در حالی که بانک ها به یک بنگاه اقتصادی تبدیل شدند و تعداد شعب بانک ها در ایران حدود دو و نیم برابر تعداد بانک ها در کشور آلمان است یا چرا باید در کشور جمهوری اسلامی که با حاکمیت اسلام است باید نحوه ارائه تسهیلات اینگونه باشد و بهره بانکی که به نص صریح قران جنگ با خداست باید اینگونه در کشور رواج داشته باشد.

لازم به ذکر است این بیانیه توسط اعضای دفتر تحکیم وحدت بین نمازگزاران تهران و سایر شهرستان های کشور نیز توزیع شد.

انتهای پیام/ http://fna.

ir/a2ln5l نظرات دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
کلید واژه ها: اسلام - اسلامی - بانک - پیروزی انقلاب اسلامی - اقتصادی - کشور - انقلاب اسلامی - بحران اقتصادی - بانکی - بیانیه - جمهوری اسلامی - انجمن های اسلامی دانشجویان - نظام - تسهیلات - بحران - قانون - دفتر - وحدت - مجلس شورای اسلامی - وضعیت اقتصادی - جمهوری - انتقاد - شورای - نظام بانکی - بهره بانکی - دانشجویان - خبرنگار - دانشگاه - اعتراض - نابودی

آخرین اخبار سرویس:
دیدار وزیر ارشاد با آیت الله یزدی +عکس

روایت خاتمی از نحوه نظارت مجلس خبرگان بر عملکرد رهبری

پذیرایی آستان قدس از زائران اردوزبان در شأن زائران امام رضا(ع) است

مدیر شبکه خبر پاکستان در حاشیه تشرف به حرم رضوی: پذیرایی آستان قدس از زائران اردوزبان در شأن زائران امام رضا(ع) است

دیدار وزیر ارشاد با آیت الله یزدی +عکس

روایت خاتمی از نحوه نظارت مجلس خبرگان بر عملکرد رهبری

بزرگداشت سردار شهید حمید تقوی فر در دانشگاه بغداد

اقامتگاه بوم گردی در مینوشهر خرمشهر افتتاح شد

نجات مسافران هواپیما پس از سقوط

برای واقعی شدن بودجه باید تمام منابع و مصارفی که در کشور است در نظر گرفته شود

جزییات مراسم تشییع و خاکسپاری پیکر شهید مدافع حرم مهدی قره محمدی

زنگ خطر برای رییس جمهور جنجالی/سکته ترامپ در آلاباما

مهم ترین کار خبرگان انتخاب رهبری است/آبرومندانه و فوق العاده محرمانه بررسی می کنیم/ اینستاگرامم دو بار ریپورت شده/مطلقاً در قانون اساسی اسم «نظارت بر رهبری» نیست، کلمه «مراقبت» است

روایت آیت الله خاتمی از نحوه نظارت خبرگان بر عملکرد رهبری

حسین مرعشی: خاندان هاشمی بیش تر از دیگران می فهمند!

انتخابات پارلمانی در تاریخ 6 می 2018 برگزار می شود

باخت معنی دار ترامپ در انتخابات سنا

مورخان و دانشمندانی که از افشای افسانه بودن هولوکاست توسط دکتر احمدی نژاد حمایت و قدردانی کردند

جزییات مراسم تشییع شهید مدافع حرم مهدی قره محمدی

گرفتن عوارض توسط شهرداری ها از مدارس غیر دولتی قانونی نیست

اسامی نفرات برتر دوازدهمین دوره مسابقات قرآنی مدهامتان

جزییات مراسم تشییع شهید مدافع حرم مهدی قره محمدی

تاکید بر رفع موانع بانکی، توسعه صنعت توریسم و برقراری پرواز مستقیم بین ایران و بلغارستان

کلاهبرداری های میلیاردی خواستگار هزارچهره

هفته نامه استخدامی تبریز | هفته چهارم آذر 96

جراحی لیزیک چشم چگونه انجام می شود؟

امریکا آماده است مسئله کوریای شمالی از راه نظامی حل کند

زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری روسیه معین شد

راهپیمایی مردم غزه

ابراز خوشنودی ترزا می از موافقت اروپا با مرحله دوم برگزیت

عملی که عمر را زیاد می کند

همدم تنهایی امام زمان(عج) در عصر غیبت چه کسیست؟

ماجرای پول کمی که به لطف امام زمان(عج) سرمایه فراوان شد

کیفیت نماز نافله در شرایط مختلف

واکنش جالب شجاع خلیل زاده به توییت حسین ماهینی+عکس

تیپ چادری «پرستو صالحی» در حرم امام رضا (ع) +عکس

اجرای گروه موسیقی دف نوازان هیوا و اجرای کوروش اسد پور در مجتمع فرهنگی و هنری غدیر شهرکرد

اینستاگردی؛ تیپ چادری «پرستو صالحی» در حرم امام رضا (ع) +عکس

سقوط پسر بچه به چاه 75 متری

اردوغان: از دست دادن قدس، یعنی از دست دادن مکه

تور شبانه پلیس برسر 275 قاچاقچی ومواد فروش

انتصاب عضو جدید هیات عامل سازمان حسابرسی

شرایط روبراهی نیست، اما آفت شتابزدگی را بسیار تجربه کردیم

احمد خاتمی: مطلقاً در قانون اساسی اسم «نظارت بر رهبری» نیست /اعضای خبرگان حقوق دریافت نمی کنند /مناظره ها را دیدم و بسیار شرمنده شدم

گرفتن عوارض توسط شهرداری ها از مدارس غیر دولتی قانونی نیست

مهم ترین کار خبرگان انتخاب رهبری است و به وضع بسیار آبرومندانه و فوق العاده محرمانه بررسی می کنیم و ارزیابی می کنیم/ اینستاگرامم تا حالا دو مرتبه ریپورت شده است/مطلقاً در قانون اساسی اسم «نظارت بر رهبری» نیست،در قانون اساسی کلمه «نظارت» نیست. کلمه «مراقبت» وجود دارد،

ببرهای شب در راه مبارزه با داعش

کنار ابوترابی 100 سال اسارت را هم تحمل می کنم

توضیح رییس دفتر تولیت حرم امام(ره) درباره یک خبر

وقتی مسعود ده نمکی دنبال خرِ بابابزرگ رفت

آیت الله سیستانی:همه تسلیحات باید تحت کنترل دولت عراق باشد

مهم ترین کار خبرگان انتخاب رهبری است ودبه وضع بسیار آبرومندانه و فوق العاده محرمانه بررسی می کنیم و ارزیابی می کنیم/ اینستاگرامم تا حالا دو مرتبه ریپورت شده است/مطلقاً در قانون اساسی اسم «نظارت بر رهبری» نیست،در قانون اساسی کلمه «نظارت» نیست. کلمه «مراقبت» وجود دارد،

دیدار آیت الله نوری همدانی سوژه جدید دروغ پردازی آمدنیوز + عکس

دیدار آیت الله نوری همدانی سوژه جدید دروغ پردازی آمدنیوز + عکس

ترامپ شرور بدون نقاب است، دیگر روسای جمهور آمریکا شرور با نقاب بودند/ فلسطین مقاومت مسلحانه را ادامه دهد

پسرخشمگین، مادرش را به آتش کشید

پسر بیمار،به آرزویش رسید وپلیس شد

برگزاری یادواره شهدای شهر مریانج همدان

رییس مجمع نمایندگان اصفهان در مجلس: قاچاق کالا صنایع استان را در معرض نابودی قرار داده است

برگزاری یادواره شهدای هوکرد جیرفت

روز خواستگاری گفت تا جنگ است در جبهه ها می مانم

زندگینامه شهید حمزه مزنگی

سعی کنیم مسلمان واقعی باشیم و همه چیز در صحبت خلاصه نشود

احمد خاتمی:دوبار در اینستاگرام ریپورت شدم

ورود پیکر 55 شهید دفاع مقدس به کشور از مرز شلمچه

عزل 2 معبربان خاطی/ شهروندان موارد تخلف را اطلاع دهند

آیت الله خاتمی: اینستاگرامم تا حالا 2 مرتبه ریپورت شده است/ سلامتی رهبر از من هم بهتر است/ افتخار می کنم پدر 6 دختر هستم

انتقاد امام جمعه کرج به سخنرانی حامیان فتنه در دانشگاه کشاورزی

برای رجیستری موبایل منتظر دریافت پیامک نباشید

واکنش بعیدی نژاد به شوی تبلیغاتی خانم سفیر

عکس یادگاری هاشمی و یانگوم +عکس

سلفی بازهم دردسر ساز شد

سفر ایرانیان ثروتمند در قدیم +عکس

شلیک پلیس هلند به فرد چاقو به دست در فرودگاه آمستردام

دولت مستعفی یمن خواستار اقدام علیه ایران شد

عکس/ طلوع آفتاب در قطب شمال

24 آذر سالگرد صدور فرمان 8 ماده ای امام خمینی(ره) خطاب به قوه قضاییه

عکس یادگاری هاشمی و یانگوم +عکس

مجید و نیکی مظفری مهمانان تازه «دورهمی» +عکس

پنجمین نکوداشت بین المللی مولانا

انتقاد علم الهدی از وزیر امور خارجه انگلیس و هم چنین برنامه ریزی برای سفر امانوئل مکرون

آیت الله خاتمی: اینستاگرامم تا حالا دو مرتبه ریپورت شده است

جزییات حرف های عجیب احمدی نژاد با شمخانی/روایت مرعشی از آی کیوی خانواده هاشمی و کارگزاران/جایگاه مادری و معلمی کمتر از آیت اللهی نیست

کیفیت نماز نافله در شرایط مختلف

عربستان شکست خود در استعفای حریری را نپذیرفت

10 مرحله برای حذف بی دردسر کاغذ دیواری از روی دیوار

درگذشت خواننده مطرح پاپ صحت دارد؟

اگر امروز بودجه کاملا شفاف نبود این تحلیل های آزادانه ارائه می شد؟/ تحت هیچ شرایطی نمی توانیم یارانه را قطع کنیم

مبانی کلامی نظریه ی ولایت فقیه

برای پاسداشت حریم نقد و حرمت آزادی

جسارتاً برای پشیمانی کمی زود نیست؟

پول مردم با اعدام بابک زنجانی بازنمی گردد/ برخی وزرا در جریان تخلفات انتخاباتی احضار و 14 مسئول محکوم شدند/ پرونده برادران دو مسئول ارشد اجرایی در دست رسیدگی است

برگزاری نشست سراسری روحانیان خادمیارخانواده در مشهد

وزیر کشور وارد مشهد شد

شرایط سفر به آمریکا دشوارتر می شود

برگزاری نشست سراسری روحانیان خادمیارخانواده در مشهد

برگزاری نشست سراسری روحانیان خادمیار خانواده در مشهد

نخستین نشست شورای مرکزی منتخب دومین کنگره سراسری حزب همبستگی برگزار شد

شرکت "ساتکاب" مجددا احیاء شد/حکم انتصاب وزیر نیرو برای مدیر عامل جدید

فعالیت های مرکز خدمات با هدف هجرت طلاب از قم انجام شود

طی بیانیه ای صورت گرفت انتقاد دفتر تحکیم وحدت به نظام بانکداری و عملکرد موسسات بانکی در کشور/ ذبح اسلامی خوک

طی بیانیه ای صورت گرفت انتقاد دفتر تحکیم وحدت به نظام بانکداری و عملکرد موسسات بانکی در کشور/ ذبح اسلامی خوک