مطالب مرتبط:
فارس گزارش می دهد خطر آسیب های اجتماعی بیخ گوش آموزش و پرورش!
خطر آسیب های اجتماعی بیخ گوش آموزش و پرورش!
باید اقدامات آموزش و پرورش در زلزله آسیب شناسی شود
خطر بیخ گوش ماست حجاب را دریابید! +عکس
آسیب های وابستگی به شبکه های اجتماعی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 3 آذر 1396 ساعت 12:102017-11-24اجتماعي

خطر آسیب های اجتماعی بیخ گوش آموزش و پرورش!


صدای گوش خراش و حرکت شتابان آسیب های اجتماعی در جامعه، امروز در مدارس نیز شنیده می شود و جامعه میلیونی دانش آموزی را به شکل قابل لمسی تهدید می کند، - به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسکانیوز و به نقل از فارس ،محمد تاجیک: آسیب های اجتماعی، واژه مصطلح سال های متمادی است که از زبان مسئولان و مردم عامه به گوش می رسد و هرکس به زعم خود، آن را تحلیل می کند، اما آنچه وجه اشتراک همه تعاریف است، واژگان مشمئز کننده ای مانند اعتیاد ، بزهکاری ، مصرف مشروبات الکلی ، روابط غیراخلاقی و ارتباط نامشروع با جنس مخالف و.

است.

آسیب های اجتماعی به هر نوع عمل فردی یا جمعی اطلاق می شود که در چارچوب اصول اخلاقی و قواعد عام رسمی و غیر رسمی نباشد و ارتکاب آن باعث بهم خوردن قوانین اخلاقی و ارتباطی بین افراد جامعه شده و باعث رواج بی بندوباری اخلاقی و قبح زدایی شود.

یکی از گروه های آسیب پذیر در منجلاب آسیب های اجتماعی، دانش آموزان هستند؛ گروهی که به دلیل اقتضائات سنی و شرایط روحی و روانی خود در برابر این مخاطرات اجتماعی آسیب پذیرتر هستند.

نوجوانان و جوانان به دلیل گذر از دوران وابستگی های محض در دوران کودکی به والدین و به خاطر ورود به دوران استقلال اجتماعی و تلاش برای ابراز وجود به ویژه میان همسالان و دوستان خود و میل و رغبتی که برای نشان دادن توانایی ها، استعدادهای خود دارند، در مواجه با مسائل مختلف اجتماعی و هنجارها و ناهنجاری های جامعه دچار فرازو نشیب های زیادی می شوند و اگر رهبر فکری، نقشه راه و والدین آگاه و معلمان دلسوز آنها را مدیریت و راهنمایی نکنند، به دلایل مختلف و از جمله نداشتن تجربه رویارویی با این آسیب ها، در اقیانوس بیکران اجتماع متلاطم و سرگردان می شوند و بی هیچ هدف مشخصی توانایی تشخیص راه را از بیراهه ندارند.

یکی از عواملی که در انحراف اجتماعی دانش آموزان موثر است و ابتلا به آسیب های اجتماعی را دامن می زند، جهل و نادانی آنها نسبت به پرتگاه های موجود در مسیر زندگی است؛ دست اندازهای بزرگی که در جاده طولانی و پرفرازو نشیب زندگی وجود دارد و گرگ صفتانی که در پی انداختن نوجوانان و جوانان به این سیاه چاله ها هستند.

اگر به عوامل مختلف دخیل در بروز آسیب های اجتماعی بپردازیم، این معضل، معلول عوامل مختلفی مانند فردی ، روانی ، محیطی و اجتماعی است.

عوامل اجتماعی مؤثر در به وجود آمدن آسیب های اجتماعی شامل خانواده ، طلاق ، فقر ، فرهنگ ، اقتصاد ، بیکاری ، رسانه و مهاجرت نقش دارند.

وزارت آموزش و پرورش به عنوان دومین مرجع تربیتی پس از خانواده، در امر تربیت و پرورش نوجوانان و جوانان نقش مهمی برعهده دارد.

این وزارتخانه با داشتن جمعیت صدها هزار نفری از معلمان در مقاطع مختلف به همراه مشاوران مدیران مدارس می تواند راهنما و الگوی مناسبی برای دانش آموزان باشد و آنها را از بزنگاه های مختلف اجتماعی و فرهنگی نجات دهد.

البته رسانه های نوظهور و فضای مجازی در شرایط حال از نفوذ پذیری زیادی در بین نوجوانان و جوانان دارد؛ به شکلی که همچون لباسی بر تن آنها می نشیند و چهره ظاهری، افکار و عقاید آنان را دچار دگرگونی فراوان می کند.

این فرزند عصر اطلاعات، آنچنان اذهان نوجوانان و جوانان را به خود مشغول ساخته است که به دلیل عدم اطلاع از آسیب ها و فرصت های آن توسط قشر نوپای جامعه، خود سبب ساز انحرافات و کج روی های بسیاری شده است.

در کنار عوامل ذکر شده، نداشتن مهارت های عملی زندگی و ارتباطی توسط دانش آموزان و بی توجهی به تسلیح شدن آنان به ابزار و مهارت های زیست در اجتماع و نگرانی نسبت به آینده تحصیلی و شغلی، همه و همه باعث شده است تا شاهد بروز آسیب های اجتماعی در اشکال مختلف آن باشیم.

در کنار رسانه ها، دستگاه های فرهنگی مانند سازمان تبلیغات اسلامی سازمان بهزیستی و نیروی انتظامی می توانند با آگاهی بخشی نسبت به ناهنجاری های اجتماعی به دانش آموزان زمینه بروز آنی را در بین نسل نوجوان و جوان را از بین ببرند.

اما آموزش و پرورش در این میان از نقش برجسته تری نسبت به سایر مراکز و دستگاه های فرهنگی برخوردار است؛ چراکه بیش از 13 میلیون دانش آموز در 105 هزار مدرسه روزانه و به مدت 5 ساعت حضور دارند و معلمان، مدیران و به ویژه مشاوران می توانند در آگاهی بخشی در خصوص مسائل و مشکلات مبتلابه جامعه به دانش آموزان نقش آفرینی خوبی داشته باشند.

* آغاز آموزش خانواده در خصوص آسیب های اجتماعی ظرف 2 ماه آینده سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش در نخستین نشست خبری خود در خصوص بحث آسیب های اجتماعی و راه اندازی شبکه تعاملی سینا ، گفت: تصمیماتی اتخاذ شده است که از طریق سامانه سینا ، آموزش خانواده ها به تناسب نیازهای خانواده، آموزش مدیران، آموزش معلمان انجام گیرد.

وی با بیان اینکه حضور خانواده ها در سامانه سینا اجباری خواهد بود و خانواده ها موظف خواهند بود دوره های آن را طی کنند، ادامه داد: رصد و کنترل آسیب های اجتماعی را در برنامه هایمان گنجانیده ایم.

وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: آموزش و پرورش وظیفه دارد تا دانش آموزان را با فرصت ها و خطرات فضای مجازی آشنا کند؛ برای نمونه در خصوص اعتیاد، هزار و یک عامل وجود دارد که البته آموزش و پرورش می تواند نقش داشته باشد اما همه تقصیرات بر عهده آموزش و پرورش و معلم نیست.

*اجرای کارگاه پیشگیری از آسیب های اجتماعی در 40 هزار مدرسه نادر منصور کیایی مدیرکل دفتر مراقبت آسیب های اجتماعی وزارت آموزش و پرورش گفت: در 40 هزار مدرسه کشور کارگاه پیشگیری از آسیب های اجتماعی با رویکرد جامعه محور در سطح مدرسه اجرا می شود.

مدیرکل دفتر مراقبت در برابر آسیب های اجتماعی وزارت آموزش و پرورش گفت: 566 هزار معلم در زمینه رفتارهای پر خطر از جمله اعتیاد، امسال آموزش های لازم را دریافت می کنند.

*فعالیت 18 هزار مشاور در مدارس/ کمبود 34 هزار مشاور مسعود شکوهی مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش گفت: در حال حاضر 18 هزار مشاور در مدارس کشور فعالیت دارند و اگر بخواهیم همه مدارس از مشاور برخوردار شوند، با کسری 34 هزار مشاور در مدارس مواجه خواهیم بود.

اگر به راهکارهای عملیاتی برای مقابله با آسیب های اجتماعی بپردازیم، می توانیم پیشنهادات زیر را مطرح کنیم.

1) تقویت ارتباط میان والدین، دانش آموزان و مربیان 2) تقویت و توسعه مراکز مشاوره و به کارگیری مشاوران مجرب 3) بها دادن به موضوع ترک تحصیل و علل آن 4) ضرورت آشنایی با زمینه های انحراف و آگاهی دادن توسط نیروهای انتظامی 5) اعمال مجازات های سنگین و علنی برای باندهای فساد در جهت عبرت گیری افراد 6) تقویت نظام های اجتماعی رسمی و دولتی 7) برنامه ریزی اصولی برای اشتغال 8) ایجاد مراکز آموزشی و پرورشی در اقصی نقاط کشور و گسترش فضاهای با نشاط در جامعه و مدارس از جمله برنامه های راهگشاست.

مجید ابهری آسیب شناس اجتماعی در گفت وگو با خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، در خصوص وضعیت آسیب های اجتماعی در بین دانش آموزان ، اظهار داشت: سبک زندگی اصلی ترین تعیین کننده مسیر زندگی، تفکر، روابط فردی و اجتماعی است.

وی با اشاره به نقش الگوهای رفتاری در بین دانش آموزان ادامه داد: الگوهای رفتاری در جامعه، اصلی ترین مربیان تربیتی هستند که والدین، آموزگاران، دوستان و همسالان و هنجارفرستان (گروه های مرجع رفتاری) مانند ورزشکاران، هنرمندان و چهره های محبوب، دولتمردان و مسئولان بهترین الگوهای تربیتی هستند.

این آسیب شناس اجتماعی با اشاره به عوامل مختلف دخیل در پدید آمدن آسیب های اجتماعی، افزود: متأسفانه اشتغالات والدین در خارج از خانه، فقدان برنامه های پرورشی و تربیتی در مدارس، گسترش فضای مجازی و شبکه های اجتماعی، تلفن همراه و رسیدن سن استفاده از تلفن همراه به دوره دبستان و نیز توسعه شبکه های ماهواره ای، باعث آثار نامطلوبی بر تربیت و رشد فرزندان جامعه شده است.

ابهری با تأکید بر نقش مشاوره در مدارس کشور، یادآور شد: به خاطر محدودیت های امکانات، موضوع مشاوره در مدارس بسیار ضعیف است؛ ضمن اینکه به ازای هر 15 دانش آموز یک ساعت مشاوره صورت می گیرد؛ بنابراین ضعف کنترل فرزندان در فضای مجازی و حضور طولانی مدت آنها در محیط بازی های رایانه ای و شبکه های اجتماعی باعث افزایش آسیب های رفتاری است و ناهنجاری های اخلاقی را در نوجوانان و جوانان ایجاد کرده است.

وی با اشاره به رشد آسیب های اجتماعی در بین دانش آموزان، خاطرنشان کرد: بر اساس اعلام یکی از مسئولان، دو درصد دانش آموزان معتاد هستند و قلیان و سیگار به عنوان سرگرمی بین آنها روزبه روز گسترش می یابد و مصرف مواد مخدر گیاهی مانند گُل در بین برخی جوانان تبدیل به یک وسیله برای ابراز شخصیت شده است و روابط غیر اخلاقی در فضای مجازی با دوستان مجازی، باعث انحرافات جنسی به ویژه در سن بلوغ شده است.

این آسیب شناس اجتماعی بیان داشت: لازم است برای پیشگیری، کنترل و مقابله با آسیب های اجتماعی، والدین و مربیان پل ارتباطی مستمری با یکدیگر داشته و مهارت های زندگی به ویژه مهارت نه گفتن به درخواست غیر منطقی به دوستان و مهارت دوست گزینی به فرزندان در خانواده ها و مدارس آموخته شود.

ابهری متذکر شد: فاصله گرفتن از ارزش های دینی و معیارهای اخلاقی، فرزندان ما را مستعد انواع آسیب ها و انحرافات می کند؛ چراکه بهترین عامل کنترل و پیشگیری، باورهای دینی و ارزش های اخلاقی است که باید توسط والدین و مربیان به فرزندان منتقل شود.

وی با اشاره به نقش مهم رسانه ها در کاهش آسیب های اجتماعی، تصریح کرد: رسانه ها به ویژه صدا و سیما باید حساسیت شرایط را به خانواده ها اعلام کرده و سیاست های کاربردی در مقابله فضای مجازی و شبکه های ماهواره ای اتخاذ کنند که در غیر این صورت، با توجه به سرمایه گذاری های اتاق فکر در جنگ نرم و تهاجم فرهنگی، نسل های آینده بازنده اصلی در این جنگ نابرابر خواهند بود.

*خانواده ها به فرزندان خود نه گفتن را آموزش دهند حمیدرضا صدرایی یک روانشناس در گفت وگو با خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، در خصوص آسیب های اجتماعی در بین دانش آموزان ، اظهار داشت: آسیب های اجتماعی رفتارهایی هستند که مورد انتظار عده ای از گروه، جامعه و اجتماع نیست و در مدارس نیز به رفتارهایی گفته می شود که مورد انتظار دیگر دانش آموزان نباشد.

وی ادامه داد: رفتارهای جنسی، فرار از مدرسه، درس نخواندن و پرخاشگری از جمله آسیب های اجتماعی هستند که به دانش آموزان لطمه می زند.

صدرایی با اشاره به اهمیت توجه به آسیب های اجتماعی در دانش آموزان، خاطرنشان کرد: برای کنترل این موضوع ابتدا باید آگاهی های لازم را به والدین دانش آموزان بدهیم؛ یعنی اینکه چه رفتارهایی را با فرزندان خود داشته باشند؛ چرا که خانواده باید محل امنی برای نوجوان باشد که در غیر اینصورت، باعث می شود دانش آموز مشکلات خود را به مدرسه انتقال دهد.

وی با تأکید بر توجه به مسائل عاطفی، روحی، اجتماعی و نیازهای دانش آموزان، تصریح کرد: باید به این موضوع توجه شود که دانش آموزان چه چیزی را نیاز دارند؛ چرا که آنها در سنی هستند که به آن بحران هویت گفته می شود، یعنی دوره ای که دانش آموز نه بزرگ است و نه کوچک، بلکه شخصیت آنها در حال ساخته شدن است و باید به نیازهای آنها توجه شود و با برطرف کردن آن، اعتماد به نفس لازم را ایجاد کنیم.

این روانشناس با بیان اینکه در دوره نوجوانی ویژگی وندالیسم وجود دارد، بیان داشت: البته تاریخچه این موضوع به قبایل وحشی برمی گردد که در گذشته های دور به دیگر قبایل حمله می کردند و آنها را به طور کلی نابود می کردند؛ در نتیجه به کسانی که خرابکاری های زیادی را در جامعه به بار می آورند وندالیسم گفته می شود و نهایت خشم نوجوانان با این عنوان بیان می شود، یعنی گروهی که برای تخریب گری ایجاد شده اند.

صدرایی با بیان اینکه پرخاشگری در پسران بیشتر از دختران است، یادآور شد: مشکلات دختران بیشتر به مسائل جنسی برمی گردد و اگر خانواده ها به آنها اعتماد به نفس نداده و قدرت نه گفتن را آموزش ندهند، آنها طعمه دیگران می شوند.

وی با تأکید بر اهمیت توجه به شیوع موادمخدر در جامعه افزود: یکی از دانش آموزان در یکی از مدارس، ماده ای با عنوان جوهر لیمو به دانش آموزان دیگر می فروخت که بنده وقتی این ماده به دستم رسید و آن را برای آزمایش به آزمایشگاه بردم، متوجه شدم آن جوهر لیمو نبوده بلکه متامفتامین است و دانش آموزان نسبت به این موضوع آگاهی لازم را نداشتند.

این روانشناس با اشاره به راه های پیشگیری از وقوع آسیب های اجتماعی در بین دانش آموزان، گفت: مهمترین کار این است که والدین فرزندان خود را وزیر و مشاور خود قرار دهند، با آنها مشورت کرده و برای آنها ارزش قائل شوند.

خانواده را محیط امن قرار دهند و این باعث می شود تا دانش آموزان امیدوار شوند و بتوانند از خود محافظت کنند و قدرت نه گفتن را پیدا کنند.

صدرایی با اشاره به روش های ایجاد اعتماد به نفس در دانش آموزان، ابراز داشت: برای افزایش اعتماد به نفس لازم است والدین بارها به فرزندان خود این جمله را که شما پسر یا دختر خوب و زیبایی هستید را تکرار کنند و نه گفتن را آموزش دهند تا آنها در محیط های اجتماعی به درخواست های نامتعارف پاسخ منفی دهند.

وی با اشاره به روش های مؤثر دانش آموزان در مواجهه با خواسته های افراد بزهکار، پیشنهاد کرد: دانش آموزان می توانند در مقابل درخواست های نامطلوب این جمله را که خیلی ممنون هستم، اما نمی توانم از این ماده استفاده کنم و یا خیلی ممنون هستم،اما پدر و مادرم اجازه این کار را نمی دهند را فرا گرفته و به کار گیرند.

با توجه به گسترش سرگرمی های فضای مجازی مانند شبکه های اجتماعی و بازی های رایانه ای در بین نوجوانان و دانش آموزان و عنایت به این نکته که امروز افسردگی و روحیه پرخاشگری در بین دانش آموزان روبه گسترش است و بازخورد این موضوع را هر از چندگاهی می توان در خودکشی های دانش آموزی و پدیده خون بازی و صدمه رساندن به خود، مشاهده کرد، توجه به آموزش های مداوم و به روز و ارائه خدمات مشاوره ای به دانش آموزان و والدین آنها، با استفاده از اساتید و صاحب نظران و در قالب مستندات و فیلم های آموزشی، ایجاد پیوندهای عاطفی و روابط دوستانه معلمان با دانش آموزان و نمایش فیلم های مستند از آسیب های اجتماعی رایج در کلاس درس، سعی در آگاهی بخشی به دانش آموزان بسیار موثر است.

705
کلید واژه ها: آسیب های اجتماعی - اجتماعی - جوانان - نوجوانان - آموزش و پرورش - دانش آموزان - جامعه - وزارت آموزش و پرورش - مصرف مشروبات الکلی - خانواده - مشروبات الکلی - والدین - تربیت - زندگی - آموزش - طلاق - وابستگی - اقیانوس - استقلال - مسئولان - تعاریف - قوانین - اقتصاد - مهاجرت - معلمان - طولانی - مدیریت - اعتیاد - بیکاری - وزارت

آخرین اخبار سرویس:
مهلت بهره مندی از کسر خدمت های جدید سربازی در سال 97 هم وجود دارد

جلسه شورای آموزش و پرورش آذربایجان شرقی

آخرین اخبار از وضعیت راه های کشور

آغاز ثبت نام طرح ترافیک 97 از امروز

سفرهای نوروزی جاده های مازندران را پرترافیک کرد

60 هزار شاخه گل در جنوب غرب تبریز کاشته شد

افت جمعیت یوزپلنگ ایرانی در استان یزد

6 مدرسه در شهر جدید سهند بهره برداری می شود

گلستان آماده میزبانی از بهار شد

طبیعت زیبای روستای نوژیوران

بارش برف تالش

اسامی برگزیدگان مسابقه فرهنگ قرآنی آستان عبدالعظیم(ع)

آموزش رانندگی ویژه زنان در عربستان (عکس)

ابوظبی در میان ابرها (عکس)

وضعیت کسر خدمت های جدید سربازی در سال 97

چهره زیبای میمون های برفی از نزدیک (+عکس)

«نماز»؛ ناجی دانش آموزان از آسیب های اجتماعی

سفرهای نوروزی جاده های مازندران را پرترافیک کرد

آموزش ایمنی عبور از جاده برای 700 دانش آموز همدانی برگزار شد

فوبیای تعطیلی مدارس و آمار تصادفات جاده ای

سلفی لژیونر ایرانی در کنار مادرش

هویت شهری نباید قربانی توسعه غیراصولی شود

رصد دقیق تر تخلفات نوروزی با بکارگیری 40 دوربین سیار

تشییع پیکر پاک 2 شهید گمنام در اهواز

آموزش ایمنی عبور از جاده برای 700 دانش آموز همدانی برگزار شد

جشن تکلیف 1600 شکوفه بهاری در سمنان

استخدام 272 نفر در آموزش و پرورش لرستان در سال97

جاذبه های گردشگری فارس 2/ باغ جهان نما

مدل های زیبا و دیدنی هفت سین سگ 97

کسر خدمت سال 97 به چه صورت خواهد بود؟

آغاز ثبت نام طرح ترافیک 97 از امروز

کوچک ترین تسامح در سرعت غیر مطمئن را نمی پذیریم/ سرعت خودروها زیر ذره بین 700 دوربین

کسر خدمت سال 97 به چه صورت خواهد بود؟

سیستان و بلوچستان آماده ی سفرهای نوروزی

وضعیت کسر خدمت های جدید سربازی در سال 97

فارس از شرایط جوی کشور گزارش می دهد ادامه بارش ها در مناطق شرقی/ افزایش دما تا 10 درجه در سواحل شمالی و غرب کشور

اجرای طرح آرامش بهاری در 40 بقعه امامزادگان استان قم

مهلت بهره مندی از کسر خدمت های جدید سربازی در سال 97

آغاز ثبت نام طرح ترافیک 97 از امروز

رصد دقیق تر تخلفات نوروزی در تهران با بکارگیری 40 دوربین سیار

کارخانه ها عوارض آلایندگی هوای دزفول را پرداخت نمی کنند

افراد باهوش دارای 12 نشانه هستند

هفتمین دوره مسابقات ملی سلام کاپ ایران با رقابت حدود 4هزار دانش آموز برگزار شد

دستور دوباره برای توقف کار مترو در محدوده چشمه علی

اجرای طرح ضربتی جمع آوری معتادان متجاهر در ایام نوروز

شب نشینی ماه با سیاره ناهید در شامگاه فردا!

کنسرت‎هایی که این هفته برگزار می‎شود/ آغاز اجراهای نوروزی /جدول

وزیر آموزش و پرورش اعلام کرد ایجاد نظام پایش برای اقامه نماز در مدارس تا 20 روز آینده/ نماز تنها ناجی دانش آموزان از آسیب های اجتماعی است

افت جمعیت یوز در یزد/تکثیر یوز در اسارت به زودی

هوای چهارمحال و بختیاری در وضعیت ناسالم قرار می گیرد

کارخانه ها عوارض آلایندگی هوای دزفول را پرداخت نمی کنند

محدودیت های ترافیکی نوروز 97 اعلام شد

ترافیک نیمه سنگین در هراز و آزادراه کرج – قزوین

نوروز کجابریم/دریاچه ارومیه+ تصاویر

عدم حضور دانش آموزان در مدرسه غیبت غیر موجه تلقی می شود

هوای کرمانشاه در وضعیت "هشدار" قرار گرفت

اجرای طرح آرامش بهاری در 300 امامزاده مازندران آغاز شد

ثبت نام طرح ترافیک 97 آغاز شد

اعجاز درب های سنگی و چوبی در 45 کیلومتری اصفهان

اجری طرح ارامش بهاری در بقاع متبرکه استان قم/ تجهیز 40 بقعه متبرکه استان قم به سیستم دوربین مدار بسته

فعالیت اتوبوس های گردشگری در4شهر آذربایجان غربی طی ایام نوروز

بیکاری 60 درصد معلولان جامعه

آغاز فعالیت 20 پایگاه امداد و نجات نوروزی در استان اردبیل

دخترانی با ریش های تضمینی

مراکز اقامتی فرهنگیان البرز؛ آماده پذیرایی از مهمانان نوروزی

اجرای طرح آرامش بهاری در 300 امامزاده مازندران آغاز شد

تولید زباله در تهران دو برابر شهرهای مشابه

محدودیت های ترافیکی نوروزی در 24 محور جاده ای کشور

خروج سامانه بارشی به طور کامل از آسمان لرستان+فیلم

20مدرسه برای میهمانان نوروزی در شوشتر درنظر گرفته شد

20مدرسه برای میهمانان نوروزی در شوشتر درنظر گرفته شد

70 مدرسه در شاوور و شوش به اسکان مسافران نوروزی اختصاص یافت

آغاز ثبت نام طرح ترافیک 97 از امروز

کارناوال شادی نوروز 97 در لالی برپا می شود

استان گیلان می تواند به محور تردد گردشگران خارجی تبدیل شود

17 روستای هدف گردشگری در خوزستان وجود دارد

272 نفر در آموزش و پرورش لرستان جذب می شود

سطح جاده های مواصلاتی استان اردبیل لغزنده است/ بارش خفیف باران و برف در برخی جاده ها

بارش برف در واپسین لحظه های زمستان

خط 5 مترودرتعطیلات نوروزازساعت 8 تا 18 خدمات رسانی می کند

اجرای طرح «عیدانه کانون، کتاب یار مهربان» در نوروز 97

بیش از ده هزار نفر امروز از غوطه شرقی خارج شده اند

برف سوگلی زمستان برای بهار

آغاز فعالیت 20 پایگاه امداد و نجات نوروزی در استان اردبیل

شب نشینی ماه با خواهر خوانده زمین در شامگاه فردا

آغاز ثبت نام طرح ترافیک 97 از امروز

دمای خراسان رضوی کاهش می یابد

معابر منطقه 15 به پیشواز نوروز رفتند

راز 20 سال پیشتازی فنلاند در آموزش و پرورش

95 درصد سفرها به خراسان رضوی به صورت جاده ای انجام می شود/ فعالیت 200 واحد گشت پلیس راه در جاده های خراسان رضوی

مهلت بهره مندی از کسر خدمت های جدید سربازی در سال 97 هم وجود دارد

بهره مندی از کسر خدمت های جدید سربازی در سال 97 هم وجود دارد

272 نفر در آموزش و پرورش لرستان جذب می شود

مدارس عصر شنبه 19 شهرستان خوزستان تعطیل شدند

مدارس تا 28 اسفند باز است/ معلمان کلاس را تعطیل نکنند

دمای خراسان رضوی کاهش می یابد

خط 5 مترودرتعطیلات نوروز از ساعت 8 تا 18 خدمات رسانی می کند

توصیه های پلیس راه به رانندگان

گل لبخند بر لبان نیازمندان نشست

برپایی هفتمین دوره مسابقات ملی سلام کاپ در دانشگاه شهید رجایی

خطر آسیب های اجتماعی بیخ گوش آموزش و پرورش!

خطر آسیب های اجتماعی بیخ گوش آموزش و پرورش!