مطالب مرتبط:
فارس گزارش می دهد خطر آسیب های اجتماعی بیخ گوش آموزش و پرورش!
خطر آسیب های اجتماعی بیخ گوش آموزش و پرورش!
باید اقدامات آموزش و پرورش در زلزله آسیب شناسی شود
خطر بیخ گوش ماست حجاب را دریابید! +عکس
آسیب های وابستگی به شبکه های اجتماعی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 3 آذر 1396 ساعت 12:102017-11-24اجتماعي

خطر آسیب های اجتماعی بیخ گوش آموزش و پرورش!


صدای گوش خراش و حرکت شتابان آسیب های اجتماعی در جامعه، امروز در مدارس نیز شنیده می شود و جامعه میلیونی دانش آموزی را به شکل قابل لمسی تهدید می کند، - به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسکانیوز و به نقل از فارس ،محمد تاجیک: آسیب های اجتماعی، واژه مصطلح سال های متمادی است که از زبان مسئولان و مردم عامه به گوش می رسد و هرکس به زعم خود، آن را تحلیل می کند، اما آنچه وجه اشتراک همه تعاریف است، واژگان مشمئز کننده ای مانند اعتیاد ، بزهکاری ، مصرف مشروبات الکلی ، روابط غیراخلاقی و ارتباط نامشروع با جنس مخالف و.

است.

آسیب های اجتماعی به هر نوع عمل فردی یا جمعی اطلاق می شود که در چارچوب اصول اخلاقی و قواعد عام رسمی و غیر رسمی نباشد و ارتکاب آن باعث بهم خوردن قوانین اخلاقی و ارتباطی بین افراد جامعه شده و باعث رواج بی بندوباری اخلاقی و قبح زدایی شود.

یکی از گروه های آسیب پذیر در منجلاب آسیب های اجتماعی، دانش آموزان هستند؛ گروهی که به دلیل اقتضائات سنی و شرایط روحی و روانی خود در برابر این مخاطرات اجتماعی آسیب پذیرتر هستند.

نوجوانان و جوانان به دلیل گذر از دوران وابستگی های محض در دوران کودکی به والدین و به خاطر ورود به دوران استقلال اجتماعی و تلاش برای ابراز وجود به ویژه میان همسالان و دوستان خود و میل و رغبتی که برای نشان دادن توانایی ها، استعدادهای خود دارند، در مواجه با مسائل مختلف اجتماعی و هنجارها و ناهنجاری های جامعه دچار فرازو نشیب های زیادی می شوند و اگر رهبر فکری، نقشه راه و والدین آگاه و معلمان دلسوز آنها را مدیریت و راهنمایی نکنند، به دلایل مختلف و از جمله نداشتن تجربه رویارویی با این آسیب ها، در اقیانوس بیکران اجتماع متلاطم و سرگردان می شوند و بی هیچ هدف مشخصی توانایی تشخیص راه را از بیراهه ندارند.

یکی از عواملی که در انحراف اجتماعی دانش آموزان موثر است و ابتلا به آسیب های اجتماعی را دامن می زند، جهل و نادانی آنها نسبت به پرتگاه های موجود در مسیر زندگی است؛ دست اندازهای بزرگی که در جاده طولانی و پرفرازو نشیب زندگی وجود دارد و گرگ صفتانی که در پی انداختن نوجوانان و جوانان به این سیاه چاله ها هستند.

اگر به عوامل مختلف دخیل در بروز آسیب های اجتماعی بپردازیم، این معضل، معلول عوامل مختلفی مانند فردی ، روانی ، محیطی و اجتماعی است.

عوامل اجتماعی مؤثر در به وجود آمدن آسیب های اجتماعی شامل خانواده ، طلاق ، فقر ، فرهنگ ، اقتصاد ، بیکاری ، رسانه و مهاجرت نقش دارند.

وزارت آموزش و پرورش به عنوان دومین مرجع تربیتی پس از خانواده، در امر تربیت و پرورش نوجوانان و جوانان نقش مهمی برعهده دارد.

این وزارتخانه با داشتن جمعیت صدها هزار نفری از معلمان در مقاطع مختلف به همراه مشاوران مدیران مدارس می تواند راهنما و الگوی مناسبی برای دانش آموزان باشد و آنها را از بزنگاه های مختلف اجتماعی و فرهنگی نجات دهد.

البته رسانه های نوظهور و فضای مجازی در شرایط حال از نفوذ پذیری زیادی در بین نوجوانان و جوانان دارد؛ به شکلی که همچون لباسی بر تن آنها می نشیند و چهره ظاهری، افکار و عقاید آنان را دچار دگرگونی فراوان می کند.

این فرزند عصر اطلاعات، آنچنان اذهان نوجوانان و جوانان را به خود مشغول ساخته است که به دلیل عدم اطلاع از آسیب ها و فرصت های آن توسط قشر نوپای جامعه، خود سبب ساز انحرافات و کج روی های بسیاری شده است.

در کنار عوامل ذکر شده، نداشتن مهارت های عملی زندگی و ارتباطی توسط دانش آموزان و بی توجهی به تسلیح شدن آنان به ابزار و مهارت های زیست در اجتماع و نگرانی نسبت به آینده تحصیلی و شغلی، همه و همه باعث شده است تا شاهد بروز آسیب های اجتماعی در اشکال مختلف آن باشیم.

در کنار رسانه ها، دستگاه های فرهنگی مانند سازمان تبلیغات اسلامی سازمان بهزیستی و نیروی انتظامی می توانند با آگاهی بخشی نسبت به ناهنجاری های اجتماعی به دانش آموزان زمینه بروز آنی را در بین نسل نوجوان و جوان را از بین ببرند.

اما آموزش و پرورش در این میان از نقش برجسته تری نسبت به سایر مراکز و دستگاه های فرهنگی برخوردار است؛ چراکه بیش از 13 میلیون دانش آموز در 105 هزار مدرسه روزانه و به مدت 5 ساعت حضور دارند و معلمان، مدیران و به ویژه مشاوران می توانند در آگاهی بخشی در خصوص مسائل و مشکلات مبتلابه جامعه به دانش آموزان نقش آفرینی خوبی داشته باشند.

* آغاز آموزش خانواده در خصوص آسیب های اجتماعی ظرف 2 ماه آینده سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش در نخستین نشست خبری خود در خصوص بحث آسیب های اجتماعی و راه اندازی شبکه تعاملی سینا ، گفت: تصمیماتی اتخاذ شده است که از طریق سامانه سینا ، آموزش خانواده ها به تناسب نیازهای خانواده، آموزش مدیران، آموزش معلمان انجام گیرد.

وی با بیان اینکه حضور خانواده ها در سامانه سینا اجباری خواهد بود و خانواده ها موظف خواهند بود دوره های آن را طی کنند، ادامه داد: رصد و کنترل آسیب های اجتماعی را در برنامه هایمان گنجانیده ایم.

وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: آموزش و پرورش وظیفه دارد تا دانش آموزان را با فرصت ها و خطرات فضای مجازی آشنا کند؛ برای نمونه در خصوص اعتیاد، هزار و یک عامل وجود دارد که البته آموزش و پرورش می تواند نقش داشته باشد اما همه تقصیرات بر عهده آموزش و پرورش و معلم نیست.

*اجرای کارگاه پیشگیری از آسیب های اجتماعی در 40 هزار مدرسه نادر منصور کیایی مدیرکل دفتر مراقبت آسیب های اجتماعی وزارت آموزش و پرورش گفت: در 40 هزار مدرسه کشور کارگاه پیشگیری از آسیب های اجتماعی با رویکرد جامعه محور در سطح مدرسه اجرا می شود.

مدیرکل دفتر مراقبت در برابر آسیب های اجتماعی وزارت آموزش و پرورش گفت: 566 هزار معلم در زمینه رفتارهای پر خطر از جمله اعتیاد، امسال آموزش های لازم را دریافت می کنند.

*فعالیت 18 هزار مشاور در مدارس/ کمبود 34 هزار مشاور مسعود شکوهی مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش گفت: در حال حاضر 18 هزار مشاور در مدارس کشور فعالیت دارند و اگر بخواهیم همه مدارس از مشاور برخوردار شوند، با کسری 34 هزار مشاور در مدارس مواجه خواهیم بود.

اگر به راهکارهای عملیاتی برای مقابله با آسیب های اجتماعی بپردازیم، می توانیم پیشنهادات زیر را مطرح کنیم.

1) تقویت ارتباط میان والدین، دانش آموزان و مربیان 2) تقویت و توسعه مراکز مشاوره و به کارگیری مشاوران مجرب 3) بها دادن به موضوع ترک تحصیل و علل آن 4) ضرورت آشنایی با زمینه های انحراف و آگاهی دادن توسط نیروهای انتظامی 5) اعمال مجازات های سنگین و علنی برای باندهای فساد در جهت عبرت گیری افراد 6) تقویت نظام های اجتماعی رسمی و دولتی 7) برنامه ریزی اصولی برای اشتغال 8) ایجاد مراکز آموزشی و پرورشی در اقصی نقاط کشور و گسترش فضاهای با نشاط در جامعه و مدارس از جمله برنامه های راهگشاست.

مجید ابهری آسیب شناس اجتماعی در گفت وگو با خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، در خصوص وضعیت آسیب های اجتماعی در بین دانش آموزان ، اظهار داشت: سبک زندگی اصلی ترین تعیین کننده مسیر زندگی، تفکر، روابط فردی و اجتماعی است.

وی با اشاره به نقش الگوهای رفتاری در بین دانش آموزان ادامه داد: الگوهای رفتاری در جامعه، اصلی ترین مربیان تربیتی هستند که والدین، آموزگاران، دوستان و همسالان و هنجارفرستان (گروه های مرجع رفتاری) مانند ورزشکاران، هنرمندان و چهره های محبوب، دولتمردان و مسئولان بهترین الگوهای تربیتی هستند.

این آسیب شناس اجتماعی با اشاره به عوامل مختلف دخیل در پدید آمدن آسیب های اجتماعی، افزود: متأسفانه اشتغالات والدین در خارج از خانه، فقدان برنامه های پرورشی و تربیتی در مدارس، گسترش فضای مجازی و شبکه های اجتماعی، تلفن همراه و رسیدن سن استفاده از تلفن همراه به دوره دبستان و نیز توسعه شبکه های ماهواره ای، باعث آثار نامطلوبی بر تربیت و رشد فرزندان جامعه شده است.

ابهری با تأکید بر نقش مشاوره در مدارس کشور، یادآور شد: به خاطر محدودیت های امکانات، موضوع مشاوره در مدارس بسیار ضعیف است؛ ضمن اینکه به ازای هر 15 دانش آموز یک ساعت مشاوره صورت می گیرد؛ بنابراین ضعف کنترل فرزندان در فضای مجازی و حضور طولانی مدت آنها در محیط بازی های رایانه ای و شبکه های اجتماعی باعث افزایش آسیب های رفتاری است و ناهنجاری های اخلاقی را در نوجوانان و جوانان ایجاد کرده است.

وی با اشاره به رشد آسیب های اجتماعی در بین دانش آموزان، خاطرنشان کرد: بر اساس اعلام یکی از مسئولان، دو درصد دانش آموزان معتاد هستند و قلیان و سیگار به عنوان سرگرمی بین آنها روزبه روز گسترش می یابد و مصرف مواد مخدر گیاهی مانند گُل در بین برخی جوانان تبدیل به یک وسیله برای ابراز شخصیت شده است و روابط غیر اخلاقی در فضای مجازی با دوستان مجازی، باعث انحرافات جنسی به ویژه در سن بلوغ شده است.

این آسیب شناس اجتماعی بیان داشت: لازم است برای پیشگیری، کنترل و مقابله با آسیب های اجتماعی، والدین و مربیان پل ارتباطی مستمری با یکدیگر داشته و مهارت های زندگی به ویژه مهارت نه گفتن به درخواست غیر منطقی به دوستان و مهارت دوست گزینی به فرزندان در خانواده ها و مدارس آموخته شود.

ابهری متذکر شد: فاصله گرفتن از ارزش های دینی و معیارهای اخلاقی، فرزندان ما را مستعد انواع آسیب ها و انحرافات می کند؛ چراکه بهترین عامل کنترل و پیشگیری، باورهای دینی و ارزش های اخلاقی است که باید توسط والدین و مربیان به فرزندان منتقل شود.

وی با اشاره به نقش مهم رسانه ها در کاهش آسیب های اجتماعی، تصریح کرد: رسانه ها به ویژه صدا و سیما باید حساسیت شرایط را به خانواده ها اعلام کرده و سیاست های کاربردی در مقابله فضای مجازی و شبکه های ماهواره ای اتخاذ کنند که در غیر این صورت، با توجه به سرمایه گذاری های اتاق فکر در جنگ نرم و تهاجم فرهنگی، نسل های آینده بازنده اصلی در این جنگ نابرابر خواهند بود.

*خانواده ها به فرزندان خود نه گفتن را آموزش دهند حمیدرضا صدرایی یک روانشناس در گفت وگو با خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، در خصوص آسیب های اجتماعی در بین دانش آموزان ، اظهار داشت: آسیب های اجتماعی رفتارهایی هستند که مورد انتظار عده ای از گروه، جامعه و اجتماع نیست و در مدارس نیز به رفتارهایی گفته می شود که مورد انتظار دیگر دانش آموزان نباشد.

وی ادامه داد: رفتارهای جنسی، فرار از مدرسه، درس نخواندن و پرخاشگری از جمله آسیب های اجتماعی هستند که به دانش آموزان لطمه می زند.

صدرایی با اشاره به اهمیت توجه به آسیب های اجتماعی در دانش آموزان، خاطرنشان کرد: برای کنترل این موضوع ابتدا باید آگاهی های لازم را به والدین دانش آموزان بدهیم؛ یعنی اینکه چه رفتارهایی را با فرزندان خود داشته باشند؛ چرا که خانواده باید محل امنی برای نوجوان باشد که در غیر اینصورت، باعث می شود دانش آموز مشکلات خود را به مدرسه انتقال دهد.

وی با تأکید بر توجه به مسائل عاطفی، روحی، اجتماعی و نیازهای دانش آموزان، تصریح کرد: باید به این موضوع توجه شود که دانش آموزان چه چیزی را نیاز دارند؛ چرا که آنها در سنی هستند که به آن بحران هویت گفته می شود، یعنی دوره ای که دانش آموز نه بزرگ است و نه کوچک، بلکه شخصیت آنها در حال ساخته شدن است و باید به نیازهای آنها توجه شود و با برطرف کردن آن، اعتماد به نفس لازم را ایجاد کنیم.

این روانشناس با بیان اینکه در دوره نوجوانی ویژگی وندالیسم وجود دارد، بیان داشت: البته تاریخچه این موضوع به قبایل وحشی برمی گردد که در گذشته های دور به دیگر قبایل حمله می کردند و آنها را به طور کلی نابود می کردند؛ در نتیجه به کسانی که خرابکاری های زیادی را در جامعه به بار می آورند وندالیسم گفته می شود و نهایت خشم نوجوانان با این عنوان بیان می شود، یعنی گروهی که برای تخریب گری ایجاد شده اند.

صدرایی با بیان اینکه پرخاشگری در پسران بیشتر از دختران است، یادآور شد: مشکلات دختران بیشتر به مسائل جنسی برمی گردد و اگر خانواده ها به آنها اعتماد به نفس نداده و قدرت نه گفتن را آموزش ندهند، آنها طعمه دیگران می شوند.

وی با تأکید بر اهمیت توجه به شیوع موادمخدر در جامعه افزود: یکی از دانش آموزان در یکی از مدارس، ماده ای با عنوان جوهر لیمو به دانش آموزان دیگر می فروخت که بنده وقتی این ماده به دستم رسید و آن را برای آزمایش به آزمایشگاه بردم، متوجه شدم آن جوهر لیمو نبوده بلکه متامفتامین است و دانش آموزان نسبت به این موضوع آگاهی لازم را نداشتند.

این روانشناس با اشاره به راه های پیشگیری از وقوع آسیب های اجتماعی در بین دانش آموزان، گفت: مهمترین کار این است که والدین فرزندان خود را وزیر و مشاور خود قرار دهند، با آنها مشورت کرده و برای آنها ارزش قائل شوند.

خانواده را محیط امن قرار دهند و این باعث می شود تا دانش آموزان امیدوار شوند و بتوانند از خود محافظت کنند و قدرت نه گفتن را پیدا کنند.

صدرایی با اشاره به روش های ایجاد اعتماد به نفس در دانش آموزان، ابراز داشت: برای افزایش اعتماد به نفس لازم است والدین بارها به فرزندان خود این جمله را که شما پسر یا دختر خوب و زیبایی هستید را تکرار کنند و نه گفتن را آموزش دهند تا آنها در محیط های اجتماعی به درخواست های نامتعارف پاسخ منفی دهند.

وی با اشاره به روش های مؤثر دانش آموزان در مواجهه با خواسته های افراد بزهکار، پیشنهاد کرد: دانش آموزان می توانند در مقابل درخواست های نامطلوب این جمله را که خیلی ممنون هستم، اما نمی توانم از این ماده استفاده کنم و یا خیلی ممنون هستم،اما پدر و مادرم اجازه این کار را نمی دهند را فرا گرفته و به کار گیرند.

با توجه به گسترش سرگرمی های فضای مجازی مانند شبکه های اجتماعی و بازی های رایانه ای در بین نوجوانان و دانش آموزان و عنایت به این نکته که امروز افسردگی و روحیه پرخاشگری در بین دانش آموزان روبه گسترش است و بازخورد این موضوع را هر از چندگاهی می توان در خودکشی های دانش آموزی و پدیده خون بازی و صدمه رساندن به خود، مشاهده کرد، توجه به آموزش های مداوم و به روز و ارائه خدمات مشاوره ای به دانش آموزان و والدین آنها، با استفاده از اساتید و صاحب نظران و در قالب مستندات و فیلم های آموزشی، ایجاد پیوندهای عاطفی و روابط دوستانه معلمان با دانش آموزان و نمایش فیلم های مستند از آسیب های اجتماعی رایج در کلاس درس، سعی در آگاهی بخشی به دانش آموزان بسیار موثر است.

705
کلید واژه ها: آسیب های اجتماعی - اجتماعی - جوانان - نوجوانان - آموزش و پرورش - دانش آموزان - جامعه - وزارت آموزش و پرورش - مصرف مشروبات الکلی - خانواده - مشروبات الکلی - والدین - تربیت - زندگی - آموزش - طلاق - وابستگی - اقیانوس - استقلال - مسئولان - تعاریف - قوانین - اقتصاد - مهاجرت - معلمان - طولانی - مدیریت - اعتیاد - بیکاری - وزارت

آخرین اخبار سرویس:
مدیر کل مدیریت بحران خوزستان: نیروهای امدادی در شوشتر آماده باش هستند

توضیحات کلانتری درباره دعوای شدید با نمایندگان خوزستان و جمله ای که درباره معصومه ابتکار گفت

فال روزانه جمعه 24 آذر 1396

مهاجرت پرندگان به تالاب میانکاله

طرح "همتا" در مدارس آموزش از راه دور استان اردبیل اجرا می شود

وضعیت نامناسب مناسب سازی در فریدونکنار/ مسئولان موجب گوشه گیری معلولان از جامعه می شوند

اعلام پذیرفته شدگان آزمون استخدامی آموزش و پرورش !

طرح تفکیک زباله از مبدا به طور کامل در اردبیل اجرایی می شود

آلودگی هوا می تواند تبعات منفی برای سلامت جنین داشته باشد

تصاویر/ استفاده خلاقانه از پله برقی برای تزیین مترو

کامیون های تهران مجهز به فیلتر دوده گیر می شوند

کاهش 17٫5 درصدی تصادفات در آذربایجان شرقی آموزشهای دانش آموزی عامل مهم فرهنگسازی اجتماعی

ورود سامانه بارشی به کشور / سواحل جنوبی کشور بارانی می شوند

جالب ترین جوامع در دنیا + عکس

نمایی زیبا از روستایی در گلستان/عکس

خبر 20، پنجشنبه 23 آذر 96

آغاز ساخت سه واحد آموزشی به همت بنیاد برکت در گتوند

بازدید مدیر کل حفاظت محیط زیست استان از محل دفن زباله شهری و ایستگاه موقت شهرداری اردبیل

سامانه بارشی جدید در راه ایران

افزایش آلاینده ها در شهرهای صنعتی تا سه روز آینده

افتتاح مدرسه درروستای حق الخواجه میامی با6میلیارد ریال هزینه

افتتاح مدرسه درروستای حق الخواجه میامی با6میلیارد ریال هزینه

ممنوعیت تردد ناوگان 50 سال به بالا از سال آینده

یکشنبه آخرین مهلت نام نویسی داوطلبان آزمون ارشد

اداره کل هواشناسی خوزستان نسبت به وقوع تندباد و گردوغبار موقت هشدار داد

ممنوعیت تردد ناوگان 50 سال به بالا از سال آینده

برف باری در کابل

مانور فرضی واقعی دردستور کار جمعیت هلال احمر زنجان قرار دارد

احتمال وقوع تندباد و آبگرفتگی معابر در خوزستان

عکس/ آلودگی هوای تهران

رتبه اول جشنواره فرهنگی - هنری به آموزش و پرورش ناحیه یک اختصاص یافت

مانور فرضی واقعی دردستور کار جمعیت هلال احمر زنجان قرار دارد

اعلام جزییات برگزاری المپیاد سلول های بنیادی در کهگیلویه و بویراحمد

اعلام جزییات برگزاری المپیاد سلول های بنیادی در کهگیلویه و بویراحمد

آغاز عملیات اجرایی تقاطع غیر همسطح ورودی شوش

احتمال وقوع تندباد و آبگرفتگی معابر در خوزستان

ایمن سازی زمستانی راه های کوهستانی البرز

ممنوعیت تردد ناوگان 50 سال به بالا از سال آینده

آغاز عملیات اجرایی تقاطع غیر همسطح ورودی شوش

ممنوعیت تردد ناوگان 50 سال به بالا از سال آینده

اجتماعی شدن حلقه مفقوده نظام تعلیم و تربیت است

فراخوان طراحی میدان درنا فریدونکنار

بهره برداری از بهسازی ساختمان اداری و نمازخانه شهرداری نکا به روایت تصاویر

باور واقعی بر منابع محدود، خاتمه دست اندازی محیط زیست

باور واقعی بر منابع محدود، خاتمه دست اندازی محیط زیست

توزیع وسایل حفاظتی، اطفای حریق و موتورسیکلت بین محیط بانان کشور

توزیع وسایل حفاظتی و موتورسیکلت بین محیط بانان کشور

آوای ورزقان: درس های بازسازی زلزله ورزقان برای کرمانشاه

توزیع وسایل حفاظتی و موتورسیکلت بین محیط بانان کشور

کیفیت هوای تهران طی 2 روز آینده کاهش پیدا می کند

مدارک مورد نیاز جهت انجام مراحل اداری استخدام داوطلبین استان قم

تربیت تسهیل گر در فرهنگ سازی حفاظت از منابع طبیعی

مشارکت مردم در حفظ محیط زیست و جنگل گلستان را نمی توان نادیده گرفت

قفل میدان تره بار بر ترافیک کمربندی ساری چه زمانی باز می شود/ ترافیک کلافه کننده صدای مردم را در آورد

افتتاح آموزشگاه رانندگی زنان برای اولین بار در عربستان

هوای خوزستان بارانی می شود؛ بارش برف در دهدز و تاراز

تعدد زلزله ها نگران کننده است/خروج حدود 18 هزار مصدوم از زیر آوار

رییس سازمان حفاظت محیط زیست: من که با کسی دعوایی نداشتم/ آنها باید بیایند عذرخواهی کنند

ورود سامانه بارشی به کشور

تربیت تسهیل گر در فرهنگ سازی حفاظت از منابع طبیعی

خروج حدود 18 هزار مصدوم از زیر آوار/تعدد زلزله ها نگران کننده است

هیچ اراده ای در آموزش و پرورش برای حل مشکل معیشتی فرهنگیان دیده نمی شود

مقیمی باحضوردر جنوب غرب تهران علت بوی نامطبوع منطقه را مورد بررسی قرارداد

محدودیت استفاده از گوشی موبایل برای دانش آموزان

استاندار تهران از پروژه های عمرانی ، صنعتی جنوب غرب استان تهران بازدید کرد

ایمن سازی زمستانی راه های کوهستانی البرز

مهلت ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد 97 برای بار دوم تمدید نمی شود/ فرصت متقاضیان تا روز یکشنبه

نفس تبریز گرفت

کمین بی رحمانه شکارچیان برای شکار بزهای رودبار

آغاز سرشماری پستانداران شاخص منطقه حفاظت شده آق داغ خلخال

راه اندازی مرکز یادگیری محلی سیار در منطقه زیلایی بویراحمد

آغاز سرشماری پستانداران شاخص منطقه حفاظت شده آق داغ خلخال

12 روستای عجیب و غریب ایران ! + عکس ها

آیین تجلیل از برترین های سی و پنجمین دوره مسابقات استانی قرآن، عترت و نمازشهرری برگزار شد

80 میلیارد ریال بسته های کمک آموزشی به دانش آموزان زلزله زده اهدا شد

شهردار اصفهان واگذاری بنای تاریخی ریسباف به این نهاد را خواستار شد

راه اندازی مرکز یادگیری محلی سیار در منطقه زیلایی بویراحمد

ثبت نام مرحله اول المپیادهای علمی کشور

(تصاویر) سلفی امانوئل مکرون و آرنولد پای برج ایفل ، پلنگ گرفتار در چاه ، عکسی از شکل گیری یک جزیره و.... در عکس های خبری روز

برگزاری جلسه گفتمان دینی درشهرستان شهریار

نجات 7 گردشگر گرفتار در غار مغان

پیگیری مطالبات مردم در زمینه مسائل زیست محیطی

سهم بودجه ی محیط زیست 2 صدم درصد از بودجه کل کشور است

تمدید مهلت ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد

برگزاری همایش آموزشی، توجیهی طرح های چهارگانه در شهرستان شهریار

آغاز سومین جشنواره مصباح الهدی در واحدهای آموزشی شهرستان شهریار

تلاش برای ایجاد بانک اطلاعاتی جامع فعالان قرآنی

برای اولین بار در عربستان آموزشگاه رانندگی برای زنان افتتاح می شود

دو پرنده شکاری مداوا شده در لاهیجان به دامان طبیعت بازگشتند

مهلت ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد برای بار دوم تمدید نمی شود

دو پرنده شکاری مداوا شده در لاهیجان به دامان طبیعت بازگشتند

بهره مندی یک هزار و 500 شهروند ایلامی از آموزش های پیشگیری از ایدز

برگزاری کارگاه آموزشی خبرنگاران پانا در شهرستان شهریار

پرسش گری کلید پژوهش است

کیفیت هوای تهران طی 2 روز آینده کاهش پیدا می کند

نمایشگاه عکس قلیچ خانی به نفغ زلزله زدگان کرمانشاه برگزار می شود

غلظت آلاینده ها در ارومیه بالاتر از حدمجاز هوا ناسالم برای گروه های حساس

هوای تبریز ناسالم اعلام شد

مدیر پروژه بازسازی حرم حضرت زینب (ع) خبر داد آغاز ساخت مضیف و مهمانسرای حرم حضرت زینب (ع)

تقدیر استاندار از رییس جهاددانشگاهی خراسان شمالی

خطر آسیب های اجتماعی بیخ گوش آموزش و پرورش!

خطر آسیب های اجتماعی بیخ گوش آموزش و پرورش!