مطالب مرتبط:
سهم صنایع در آلودگی هوای تهران کمتر از 10 درصد است
سهم صنایع در آلودگی هوای تهران کمتر از 10 درصد است
کارگروه کاهش آلودگی هوای تهران پنجم آذر تشکیل جلسه خواهد داد
سهم معادن در آلودگی هوای تهران غیر قابل انکار است
سهم معادن در آلودگی هوای تهران غیر قابل انکار است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 3 آذر 1396 ساعت 09:402017-11-24اجتماعي

سرما، آینه تمام نمای آلودگی هوای تهران


پدیده برودت هوا در مقاطع زمانی که دمای هوای پایتخت کاهش می باید با توجه به میزان آلایندگی بیش از حد وسایل نقلیه اعم از خودروها و موتورسیکلت ها در کنار سهم کمتر صنایع و موتورخانه ها به عنوان یکی از چالش های اصلی زیست محیطی پایتخت و مردمان ساکن در این شهر به شمار می آید.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، یکی از بزرگترین چالش های زیست محیطی در تهران میزان آلودگی بالای هوا است که این مسئله بغرنج با توجه به جمعیت بالای پایتخت و وضعیت برودت هوا در فصل سرما جدی تر از هر زمان دیگری سلامت مردم ساکن تهران را به مخاطره می اندازد.

سهم بالای وسایل نقلیه از خودروها تا موتورسیکلت ها به عنوان اصلی ترین آلاینده های هوای پایتخت در کنار سهم هرچند کمتر صنایع و نیز موتورخانه های دستگاه های دولتی و مجتمع های تجاری و مسکونی از جمله مواردی است که باید در رابطه با آن چاره اندیشی شود.

موتورسیکلت های کاربراتوری بلای جان پایتخت با توجه به این که بالغ بر 85 درصد میزان آلایندگی هوا در تهران به ناوگان حمل ونقل مربوط می شود، موتورسیکلت های کاربراتوری به عنوان وسائل نقلیه تک سرنشین سهم به سزایی در افزایش آلودگی هوای پایتخت ایفا می کنند.

یکی از اساسی ترین مشکلات موتورسیکلت کاربراتوری این است که میزان آلایندگی آنها پایدار نیست و کاربر می تواند میزان مصرف این وسیله نقلیه را دستخوش تغییر کرده و بر میزان آلایندگی هوا بیفزاید، اما موتورسیکلت های انژکتوری دارای ثبات و پایداری در سوخت رسانی هستند و همان مشخصات اولیه خود در زمان تولید کارخانه ای را حفظ می کنند و تا پایان عمر خود با همین ویژگی ها مورد استفاده قرار می گیرند تا کاربر نتواند آن ها را دچار تغییر کند.

طبق آمار از 11 میلیون موتورسیکلت در کشور 3.

5 میلیون موتورسیکلت در تهران جابه جا می شوند که تا قبل از سال 1396 تمامی آنها کاربراتوری بودند و حتی پس از مصوبه هیات وزیران به منظور تولید موتورسیکلت های انژکتوری به جای موتورسیکلت کاربراتوری از ابتدای سال جاری، طی شش ماهه نخست تنها 48 هزار موتورسیکلت انژکتوری تولید شده و این در حالی است که عمده تولید موتورسیکلت در نیمه نخست سال بوده و تنها 25 درصد تولید این وسیله نقلیه در شش ماهه دوم سال مدنظر قرار می گیرد.

موتورسیکلت ها 4 برابر خودروها آلودگی دارند صحبت های نیره پیروزبخت-رییس سازمان ملی استاندارد ایران- اما در این رابطه قابل تامل است، اینکه یک موتورسیکلت کاربراتوری چهار برابر یک خودرو ایجاد آلودگی می کند و اکثر موتورسیکلت هایی که در سطح شهر تردد می کنند کاربراتوری هستند که هم اجازه مسافرکشی دارند و هم باربری که بیشترین آسیب را به وضعیت هوای شهرها وارد می کنند.

دو مقوله مهم در ارتباط با کاهش آلایندگی دو مساله که باید در ارتباط با کاهش میزان آلایندگی هوا در دستور کار قرار گیرد، تبدیل موتورسیکلت ها از کاربراتوری به انژکتوری است تا شاهد ثبات و پایداری در میزان مصرف سوخت باشیم و کاربر نتواند از این موضوع بهره برده و مصرف سوخت خود را افزایش دهد.

علاوه بر این مساله ی دیگری که باید به طور حتم در راستای آن گام برداشت تعریف مبحث تعویض کاتالیست در معاینات فنی است.

طبق آخرین شنیده ها در بحث معاینه فنی موتورسیکلت ها در تهران تنها یک یا دو مرکز امکان آزمون معاینه فنی دارند و همین دو مرکز نیز از متقاضی چندانی برخوردار نیستند.

نبود کاتالیست و افزایش آلودگی توسط خودروها و موتورسیکلت ها یکی از عمده ترین مسائلی که به ویژه در کشورهای پیشرفته جهت جلوگیری از افزایش آلودگی هوا مدنظر قرار می گیرد، قطعه ای به نام "کاتالیست" است که دارای عمر مفید بوده و 80 درصد آلایندگی اگزوزها را کاهش داده و باید پس از پایان عمر مفیدش تعویض شود.

در ایران چه برای خودروها و چه برای موتورسیکلت ها تعریفی برای تعویض کاتالیست وجود ندارد و چنین مساله ای در کشور مرسوم نیست، در حالی که خودروها باید پس از طی فاصله ای 80 تا 100 کیلومتری و نیز موتورسیکلت ها با طی کردن مسافت 10 تا 15 کیلومتری کاتالیست اگزوز خود را تعویض کنند که متاسفانه چنین اقدامی در ایران رایج نیست و اگزوزها در ایران قابلیت کاهش آلایندگی ندارند.

سهم کمتر از 10 درصدی صنایع در آلودگی هوای تهران همچنین شاهپور قنبری -مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان تهران- سهم صنایع در میزان آلودگی هوای تهران را کمتر از 10 درصد دانست و در ارتباط با تاثیر صنایع در میزان آلایندگی هوای تهران اعلام کرد که براساس آمار ارائه شده بیش از 85 درصد آلایندگی هوای تهران مربوط به ناوگان حمل ونقل است و براساس برآوردهای صورت گرفته رقمی کمتر از 10 درصد آلودگی هوای تهران به بحث صنایع مربوط می شود.

وی با اشاره به این که 18 شهرک صنعتی در حال بهره برداری در استان تهران وجود دارد می گوید از این 18 شهرک صنعتی 16 مورد در شعاع کمتر از 120 کیلومتر و دو شهرک صنعتی در شعاع بیش از 120 کیلومتر قرار دارند و تنها صنایع انتقالی با رعایت اصل همجواری می توانند در شهرک های صنعتی مربوطه در شعاع کمتر از 120 کیلومتر قرار گیرند.

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان تهران در ادامه با بیان این که طبق ماده 11 قانون هوای پاک باید ایجاد، انتقال و توسعه هر واحد صنعتی تنها با مجوز سازمان محیط زیست انجام شد، تصریح کرد که باید بدانیم که یک پنجم سوخت کشور در تهران مصرف می شود و سهم وسائل نقلیه در میزان آلودگی هوای تهران بسیار بالاست.

قنبری علاوه بر اینکه سهم وسائل نقلیه در میزان آلایندگی هوای تهران را جدی بر شمرد تاکید کرد که باید به نقش دستگاه های دولتی و سایر ساختمان ها از جمله مجتمع های مسکونی، تجاری و غیره نیز اشاره کنیم، هرچند سهم وسائل نقلیه در این خصوص بیش از 85 درصد برآورد شده و صنایع نقشی کمتر از 10 درصد دارند.

وی با اشاره به اینکه شهرک های صنعتی در بحث آلودگی هوای تهران مقوله همجواری را رعایت کرده و کارخانجات ملزم به اقدامات پیشگیرانه جهت جلوگیری از افزایش میزان آلایندگی با نصب فیلترهای مربوطه هستند، بیان کرد که متاسفانه طی سالیان اخیر به گونه ای اقدام شده تا باد قالب در شهر تهران فرصت وزیدن نداشته باشد و منافذ کریدورهای هوا از غرب به شرق براساس ساخت وسازها بسته شود.

راهکارهای استاندارد برای کاهش آلودگی هوای پایتخت آغاز طرح معاینه فنی موتورخانه های دستگاه های کشوری و دولتی و نیز بررسی اثرات مایع افزودنی "بوست" به سوخت مورد استفاده در وسائل نقلیه متحرک و نیز سیستم های ساکن به عنوان دو پروژه از سوی سازمان استاندارد استان تهران از جمله اقداماتی است که در راستای کاهش آلودگی هوای تهران مدنظر قرار گرفته است.

معاینه فنی موتورخانه های دستگاه های دولتی در تهران مربوط به چیدمان، نحوه احتراق، مشعل و دیگ است که متناسب با ظرفیت حرارتی مورد بازرسی و کنترل قرار می گیرند.

باید بدانیم که اگر موتورخانه ای که دو مشعل داشته باشد حدود پنج تا هفت خودرو می تواند آلایندگی ایجاد کند که این مساله موجب افزایش میزان آلودگی هوا در سطح شهر خواهد شد.

کلام پایانی.

طبق برآوردها بیش از 90 درصد آلایندگی هوا در تهران به ناوگان حمل و نقل مربوط می شود، در این بین سهم کمتر از 10 درصدی صنایع در تهران دیگر بخشی است که باید به آن اشاره کرد.

همچنین میزان آلایندگی مربوط به موتورخانه ها در آلودگی هوای تهران نسبت کمتری را به خود اختصاص داده هرچند که در این خصوص مقوله ای اثرگذار است.

انتهای پیام
کلید واژه ها: موتورسیکلت - پایتخت - آلودگی - میزان - تولید - تهران - وسیله نقلیه - خودرو - سازمان ملی استاندارد - موتورخانه - آلودگی هوای تهران - وسائل نقلیه - هیات وزیران - رابطه - وسایل - هوای تهران - استاندارد - سرما - مردم - زیست - درصد - بزرگترین - حمل ونقل - آلاینده - کارخانه - پایداری - مشکلات - ناوگان - افزایش - جمعیت

آخرین اخبار سرویس:
ساخت دفن گاه زباله در بجنورد با مشکلات اجتماعی مواجه است

هوای پایتخت در آستانه وضعیت قرمز

مکان های دیدنی روستای ابیانه+تصاویر

عکسی خاطره انگیز از دانش آموزان دبستان اردیبهشت رامسر در 70 سال پیش

تکذیب جریمه بدحجابی توسط دوربین های جاده ای

بانک اطلاعات سئوالات و شبهات دانش آموزان تشکیل می شود

زمان و محدوده دقیق طرح ترافیک در امروز + نقشه

مدارس شهری ارومیه در نوبت بعد از ظهر تعطیل اعلام شد

60 هزار دانش آموز مازندران امسال سفیر سلامت شدند

60 هزار دانش آموز مازندران امسال سفیر سلامت شدند

هشدار هواشناسی البرز: افزایش غلظت آلاینده در 2 روزآینده

پایداری شرایط جوی و آلودگی هوا تا دوشنبه استفاده از ماسک اثری در کاهش تنفس آلاینده ها ندارند

احتمال تعطیلی تمام مقاطع تحصیلی در پی افزایش آلودگی

مدارس تهران دوشنبه تعطیل نیست

ماسک های فیلتر دار مناسب برای روزهای آلودگی هوا

ادامه روند آلودگی هوا و تعطیلی مدارس ارومیه در نوبت دوم

تعطیلی مدارس نوبت عصر در ارومیه

تحصیل دانش آموزان عشایری ایلام در مقطع متوسطه دوم امکانپذیر نیست

برگزاری نخستین آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن در شهرستان های هشت گانه کهگیلویه و بویراحمد

جمع آوری 1000 تله زنده گیری هوبره در دشت گلورده شهرستان درمیان

آیا آلودگی هوا باعث تعطیلی مدارس در روز دوشنبه هم می شود

راه اندازی مرکز آموزش علمی کاربردی ورزش و جوانان البرز با 5 رشته تحصیلی

تداوم آلودگی هوای ارومیه برای دومین روز متوالی

ضرورت انعکاس رشادت های مرزبانان به جامعه

جمع آوری 1000 تله زنده گیری هوبره در دشت گلورده شهرستان درمیان

پایداری شرایط جوی و آلودگی هوا تا دوشنبه/ استفاده از ماسک اثری در کاهش تنفس آلاینده ها ندارند

ادامه روند آلودگی هوا و تعطیلی مدارس ارومیه در نوبت دوم

تحصیل دانش آموزان عشایری ایلام در مقطع متوسطه دوم امکانپذیر نیست

چالدران؛ تنها شهر بی کولر ایران را بشناسید

قدرت بقای پلنگ ماده رودسر در حال بازسازی است

برگزاری محافل انس با قرآن ، گامی موثر در ارتباط دانش آموزان با قرآن است

آلودگی و وارونگی هوا در تهران (عکس)

راه اندازی مرکز آموزش علمی کاربردی ورزش و جوانان البرز با 5 رشته تحصیلی

امروز، شصتمین روز آلوده تهران در سال جاری است

خودروهای دارای نقص فنی اعمال قانون می شوند

مراسم قرعه کشی وام ضروری بازنشستگان خراسان رضوی

لاغرسازی آخرین ستون پیرامون مضجع مطهر امام حسین(ع)

باردهی عجیب تعدادی از درختان گوجه سبز صومعه سرا در فصل پاییز

برگزاری همایش «تربیت جنسی» در کهگیلویه و بویراحمد

جشنواره«تربیت بدنی با خانواده»با هدف افزایش تعامل خانواده با مدرسه برگزار شد

افزایش شاخص آلایندگی هوای تهران

مراسم تجلیل از تولیدی های برتر در همسان سازی پوشش مدارس آذربایجان غربی برگزار شد

سلامت هر کشور یکی از شاخص های توسعه یافتگی آن کشور است

177 زن در زلزله کرمانشاه همسران خود را از دست دادند

فعالیت دانش آموزان در انجمن های ادبی ،علمی ،هنری و فرهنگی ،سرمایه گذاری همیشگی است

آیا آلودگی هوا باعث تعطیلی مدارس در روز دوشنبه هم می شود

خواننده پاپ با گربه روی صحنه رفت! + عکس

دانش آموزان کدام خانواده ها به سمت مصرف مواد مخدر می روند

منطقه 20 آلوده ترین نقطه شهر تهران/هشت نقطه شهر برای تمامی شهروندان آلوده است

نقشه محدوده طرح ترافیک و زوج و فرد در ارومیه

تداوم تعطیلی مدارس ارومیه

ضرورت توسعه کیفی و کمی حمل ونقل عمومی با اولویت مترو/ نقش موثر آی.تی در مدیریت ترافیک پایتخت

مسابقات قرآن دانش آموزان شاوور برگزار شد

مدرسه مردها + فیلم

حمل و نقل پستی /عکس

زلزله کرمانشاه 177 زن را بی شوهر کرد

آغاز ثبت نام کلاس های آموزشی کانون فرهنگی هنری گلشن گرگان

پژوهش و توانمندسازی علمی پیش شرط داشتن پلیس مدرن و امروزی

جمعیت 60 درصدی زنان و دختران در آموزش و پرورش/ موانع جذب زنان باید برطرف شود

دانش آموزان کدام خانواده ها به سمت مصرف مواد مخدر می روند؟

احتمال تشکیل جلسه کمیته اضطرار در بعد از ظهر امروز زیاد است

اردو، تمرین زندگی و آموزش مهارت های زندگی است

تذکر مازنی به رییس جمهور برای حل مشکل آلودگی هوای تهران

کارگاه آموزشی طرح نماد در ناحیه سه تبریز برگزارشد

هوای پایتخت در آستانه وضعیت قرمز

امروز شصتمین روز آلوده سال است

70درصد مساجد شهرستان مانه و سملقان به مرمت و بازسازی نیاز دارد

آماری از بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی

زلزله کرمانشاه؛ یادآوری سوره «زلزله»/تعهد و تخصص لازمه کار سازندگان ساختمان است

زلزله کرمانشاه؛ یادآوری سوره «زلزله»/تعهد و تخصص لازمه سازندگان ساختمان است

تمدید مهلت ثبت نام مدیر کاروان عتبات تا 30 آذر

تکریم هفته قرآن، عترت و نماز فرصتی برای گسترش فعالیت های قرآنی است

پژوهش در بطن همه امور جامعه است

آیا خرید دستگاه تصفیه هوا واقعا برای کودکان، زنان باردار و سالمندان ضروری است؟

برگزاری نمایشگاه دست سازه های دانش آموزی در منطقه خزل

پرواز زائران عتبات همچنان در فرودگاه بغداد بر زمین می نشیند

جلسه مشاورین دانش آموز با مدیر آموزش و پرورش فریدونشهر

لاغرسازی آخرین ستون پیرامون مضجع مطهر امام حسین(ع)

دانش آموزان کدام خانواده ها به سمت مصرف مواد مخدر می روند؟

آلوده ترین نقطه شهر تهران کجاست؟

اجرای طرح نظارتی اصناف ویژه شب یلدا در البرز

آزمون توانمندسازی مربیان سوادآموزی

اتحاد اعتاب مقدس؛ افزایش دستاوردهای تربیتی زیارت

153 نفر سنندجی تحت آموزش های قرآنی مؤسسه جنت المأوی قرار گرفتند

آیین تودیع و معارفه معاونین فنی پیشین و جدید حفاظت محیط زیست استان اصفهان برگزار شد

دانش آموزان کدام خانواده ها به سمت مصرف مواد مخدر می روند؟

پیش بینی هواشناسی

مدارس تهران فردا تعطیل نیست/ وضعیت بررسی می شود

قدرت بقای پلنگ ماده رودسر در حال بازسازی است

برگزاری جشن قرآنی دانش آموزان ابتدایی در منطقه گل تپه

این استان رکورددار آلودگی هوا است!

رشادت های مرزبانان باید به جامعه انعکاس داده شود

آموزش و پرورش از زنان در پست های مدیریتی بیشتر استفاده می کند

افزایش دما در بیشتر نقاط کشور

پلیس آگاهی زمینه تعامل با مراکز علمی برای پیشگیری از جرم را فراهم کرده است

اعلام وضعیت ناسالم هوا برای گروه های حساس

قدرت بقای پلنگ ماده رودسر در حال بازسازی است

بیش از 2 هزار مددجوی بهزیستی شهرستان زنجان مستمری ماهیانه دریافت می کنند

دستوری مبنی بر تعطیلی مدارس برای دوشنبه داده نشده

تعطیلی روز دوشنبه 27 آذر

سرما، آینه تمام نمای آلودگی هوای تهران

سرما، آینه تمام نمای آلودگی هوای تهران