مطالب مرتبط:
میانمار و بنگلادش توافقی را برای بازگشت آوارگان روهینگیا امضا کردند
ضرورت اولویت قراردادن مشاوره های قبل از ازدواج و تاثیر آن در کاهش طلاق
ضرورت بررسی و تحلیل دقیق تر آسیب ها در موضوع طلاق/ تأثیر مشاوره های قبل ازدواج بر کاهش آمار طلاق
کنترل معضل طلاق در کشور با ترویج فرهنگ و تفکر بسیجی/تفکر و فرهنگ بسیج توانست با داعش در جهان اسلام مقابله کند
چرا پزشکان اروپایی از این درمان در ایران حیرت می کنند؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 2 آذر 1396 ساعت 22:532017-11-23سياسي

طلاق توافقی از کجا آمد و چرا زیاد شده است؟


- یکی از مهمترین ابعاد پدیده طلاق، بعد روانی آن است یعنی طلاق یک پدیده روانی است که هم مربوط به شخصیت مرد و زن و فرزندان آنان است.

طلاق در عین حال، یک پدیده اقتصادی است.

چرا که خانواده در جامعه یک واحد اقتصادی محسوب می شود.

در واقع یکی از کارکردهای خانواده که جامعه شناسان برایش تعریف می کنند تنظیم مسائل اقتصادی افراد جامعه و تامین معاش خانواده ها است که با وقوع طلاق این کارکرد خانواه دچار اختلال می شود.

از طرف دیگر طلاق یک پدیده فرهنگی هم می باشد و این همان چیزی است که می تواند در جامعه فراگیر یا محدود بشود یعنی به لحاظ کمیت، کم شده یا زیاد شود.

بنابراین، طلاق از این بُعد هم کاملا قابل ارزیابی است.

اما یک بعد مهم دیگر طلاق، بُعد جمعیتی آن است.

به هرحال یکی از کارکردهای خانواده فرزندآوری و کمک برای بقای نسل بشر است که این کارکرد هم در صورتی که طلاق به وقوع بپیوندد می تواند دچار اختلال بشود.

به همین خاطر می توان گفت که پدیده طلاق برای هر جامعه ای یک موضوع بسیار مهم تلقی می شود.

در واقع طلاق صرفا یک اتفاق فردی نیست، باید گفت که یک امر اجتماعی محسوب می شود منتها با محتوایی منفی؛ به همین خاطر طلاق برای همه نظام ها و حکومت ها یک واقعه مهم ارزیابی می شود.

اما با توجه به سوال شما می رسیم به انواع طلاق که طلاق توافقی یکی از آن ها است.

در جامعه ما طبق آماری که به درستی اشاره کردید آمار طلاق توافقی به شدت رشد پیدا کرده است تا جایی که برخی مسئولان تصمیم گرفتند در خصوص آمار آن به طور مدام اطلاع رسانی نشود.

البته لازم به ذکر است با اعلام نکردن آمار مشکل حل نمی شود و برای حل یا کنترل آن باید به طور ریشه ای اقدام کرد.

اینکه شما می گویید تمایل زنان به طلاق توافقی بیشتر است، من نمی توانم این موضوع را تایید یا تکذیب کنم، چون با تحقیقی در این باره مواجه نشده ام.

اما واقعیت آن است که متاسفانه در کشور ما نیز طبق مشاهدات عینی و همچنین آمار رسمی، میزان طلاق توافقی بالا رفته است.

یکی از مهمترین دلایلش راحت الوصول بودن این نوع طلاق است.

قوانینی که برای طلاق توافقی در کشور ما وجود دارد پروسه زمانی طلاق را کوتاه تر می کند.

همچنین آن مناقشاتی که زن و مرد احتمالا در طلاق غیرتوافقی مثلا در مورد نفقه، حضانت فرزند، تقسیم اموال و .

دارند، در طلاق توافقی وجود ندارد چرا که از قبل درباره آن توافق صورت می گیرد به همین خاطر مناقشه و جدال بین زن و مرد کاهش پیدا می کند و در نتیجه یک آرامش روانی بین دو طرف بوجود می آورد.

این ها مجموعه دلایلی است که می تواند در افزایش تمایل به طلاق توافقی در زوجین دارای مشکل موثر باشد.

برخی بر این باورند با توجه به این که در شرایط عادی حق طلاق با مرد است لذا به نظر می رسد که لازمه طلاق توافقی بیشتر رضایت زن باشد که حتی ممکن است از مهریه یا حضانت فرزند خود برای گرفتن طلاق بگذرد.

همچنین به گفته دکتر بزرگ نژاد عضو هیئت علمی دانشگاه رودهن دانشکده علوم اجتماعی، آمار ها نشان می دهد که 80 درصد طلاق ها توافقی است، و این بدین معنا نیست که حتماً توافقی در بین باشد بلکه به نوعی می توان گفت 80 درصد درخواست طلاق ها از طرف زن است.

من به عنوان یک جامعه شناس نمی دانم آن تحقیقی که بدان اشاره کردید، در چه سطح و با چه جامعه آماری صورت پذیرفته است.

اما در طلاقق توافقی معمولا این متداول هست که زن از یک سری حق و حقوق خود مثل مهریه و نفقه می گذرد تا زودتر به خواسته خود برسد.

شاید از این منظر، برخی طلاق توافقی را طلاقی ارزیابی کنند که بیشتر مورد علاقه زنان است.

اما این دیدگاه را می توان به چالش کشید چرا که این نوع طلاق می تواند مورد علاقه آقایان هم باشد چرا که ممکن است در طلاق توافقی از حجم تعهدات مالی مرد مانند مهریه کاسته شود.

با این حال، آنچه در طلاق توافقی امری بارز است توافقی بودن آن است.

یعنی هم زن و هم مرد باید درباره وقوع آن توافق کنند.

به نظر می آید در این نوع طلاق زن دست کم از نظر مادی- بیشتر متضرر می شود؟ این دیگر به توافق طرفین مربوط می شود.

ممکن است زنی از مهریه خود بگذرد و در عوض حضانت فرزند را تا ابد بر عهده بگیرد چرا که فرزندش برایش مهم است.

بنابراین از دیدگاه این زن، این توافق ارزش زیادی برایش دارد؛ لذا تار درباره این موضوع پیمایش و تحقیق علمی صورت نگیرد نمی توان قضاوتی داشت.

فکر می کنید از چه طریق می توان به کاهش طلاق توافقی کمک کرد؟ به نظر می رسد یکی از مسائلی که باعث استقبال از طلاق توافقی شده، سخت بودن انواع دیگر طلاق است.

همانطور که می دانید طبق قوانین جامعه ما حق طلاق با مرد است و اگر خانمی حق طلاق را به عنوان شروط ضمن عقد، قبل از ازدواج دریافت نکرده باشد، چنانچه با فردی معتاد یا کلاهبردار ازدواج کند، دشواری های زیادی برای گرفتن طلاق دارد و مثلا برای اینکه اعتیاد همسرش را به قاضی ثابت کند، گاهی سال های زیادی از عمرش برای گرفتن طلاق از دست می رود.

بنابراین شاید یکی از راه هایی که ما بتوانیم به کمک آن آمار طلاق توافقی را کاهش بدهیم تجدید نظر در برخی فرایندهای مرتبط به مسائل طلاق است.

اما در شرایط و با وجود وضعیت فعلی، طلاق توافقی یک راهکار میانبر و البته قانونی است که زوجین دارای مشکل از آن استفاده میکنند.

در چنین شرایطی اگر حقوقدان ها و روانشناس ها در مورد مباحث طلاق و تغییرات اجتماعی، جلسات تخصصی داشته باشند این احتمال بوجود می آید از میزان تمایل افراد به طلاق توافقی (که به نظر من به نوعی با چشم پوشی از حق و حقوق زوجین همراه خواهد بود) کاسته شود.

طلاق توافقی چه تبعات منفی دارد که می گویید باید برای کاهش دادن آن بهتر است تجدید نظری در روندهای فعلی طلاق غیرتوافقی کرد؟ مهم ترین ایرادی که می شود به طلاق توافقی گرفت بروز احساس پشیمانی است.

فرایند طلاق توافقی کوتاه است و از آنجا که انسان ها در موقع عصبانیت ممکن است تصمیماتی بگیرند که بعدا پشیمان شوند؛ لذا احتمال اینکه در موقع عصانیت از همسر خود، تصمیم به طلاق بگیرند، بالا است.

به همان میزان، احتمال پشیمان شدن بعد از اتخاذ چنین تصمیمی بالا است، اما چه تضمینی وجود دارد که امکان بازگشت به قبل برای طرفین باقی بماند آن هم وقتی که این گونه تصمیمات می تواند تمام شئونات زندگی آدم ها را در بر بگیرد.

مثالی در این باره بزنیم.

ممکن است شما تصمیم بگیرید مثلا کارتان را یا مدرسه بچه یا حتی محل زندگیتان را تغییر دهید و خیلی زود هم از تصمیم خود پشیمان شوید؛ امکان جبران عواقب این تصمیم برای شما در کل وجود دارد هرچند ممکن است هزینه هایی را به شما تحمیل کرده باشد.

اما در مورد طلاق اگر که رخ بدهد، چه کسی میتواند این تضمین را بدهد که امکان جبران اشتباهات در صورت پشیمانی برای طرفین وجود دارد؟ چه کسی میتواند قول بدهد که همیشه فرصتی برای سامان دادن یک زندگی از هم پاشیده شده وجود دارد؟ زندگی ای که در اثر یک لحظه عصبانیت متلاشی شده است.

حقیقتا من فکر می کنم هیچ کس نمی تواند چنین تضمینی بدهد.

بنابر این مهم ترین آسیبی که طلاق توافقی می تواند داشته باشد افزایش هزینه های پشیمانی و خسارت های ناشی از این تصمیم است.

مزیت طلاق عادی چه چیزی می تواند باشد که منجر به این پشیمانی زودهنگام نمی شود؟ پروسه این قضیه معمولا انقدر طولانی می شود که احتمال زیادی وجود دارد زوجین در این مسیر از خواست خود پشیمان بشوند.

البته گاهی این طولانی بودن روند طلاق نیز باعث به وجود آمدن مشکلانی بخصوص برای زنان می شود.

با این احوال، امکان بازگشت قبل از وقوع طلاق به خاطر بروز احساس پشیمانی وجود دارد.

طلاق غیر توافقی این مزیت را دارد که طرفین به همدیگر زمان می دهند تا عصبانیتشان فروکش کند یا فرصتی برای اصلاح زندگی بهم بدهند.

مدتی است که روال دادگاه ها برای ثبت طلاق توافقی تغییر پیدا کرده است به اینصورت که قبل از ثبت طلاق در دادگاه ابتدا به مشاور خانواده ارجاع داده می شوند.

در سال جاری مدیرکل پیشگیری های مردمی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه از کاهش 3.

2 درصدی طلاق توافقی در 3 ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد.

آیا می توان این آمار را در راستای توضیحات شما دانست؟ دقیقا و این بخاطر همان مشاوره ای است که به زوجین داده می شود؛ ببینید مشکلی که بسیاری از افراد در جامعه ما دارند این است که ما در واقع آموزش ندیده ایم که چطور انتقاد کنیم، چطور مهرورزی کنیم و چطور قبل از شروع زندگی مشترک، مهارت های زندگی مشترک را آموزش ببینیم.

برای همین بسیاری از دختران و پسران تا مرحله ازدواج خیلی خوب پیش می روند، اما بعد از ازدواج با شرایطی روبه رو می شوند که میتواند تنش زا باشد، اما آنان نحوه مواجهه با آن را فرا نگرفته اند.

در همین زمینه روانشناسان معتقدند اگر زن و مردی یک سال اول زندگی مشترک خود را به سلامت طی کنند؛ احتمال وقوع طلاق 50 درصد کاهش می یابد.

همچنین اگر یک زوج بتوانند 5 سال اول زندگی خود را بدون مشکل طی کنند، با ضریب بالایی می توان پیش بینی کرد که این زوج اصطلاحا به پای یکدیگر پیر خواهند شد.

حالا با توجه به این نکته، جالب است که بدانید بسیاری از طلاق های توافقی طبق آن گزارش های اعلام شده، در یکسال اول زندگی مشترک رخ می دهد و این نشان دهنده آن است که ما به لحاظ آموزش مهارتهای زندگی باید مشاوره های لازم را به زوجین بدهیم و به آنان کمک کنیم این یکسال اول را به سلامت طی کنند.

شما در ابتدای صحبت تبعات طلاق را از 4 بُعد توضیح دادید.

یکی از این ابعاد بُعد فرهنگی بود.

آیا یکی از علل افزایش طلاق توافقی می تواند جنبه فرهنگی آن و کنار آمدن جامعه امروز با این پدیده باشد؟ طلاق یک پدیده فرهنگی است و ارتباطی به توافقی بودن یا نبودنش ندارد.

آن قبحی که سال ها قبل درباره طلاق به خصوص در شهرهای بزرگ وجود داشت، اکنون دیگر وجود ندارد و افراد زیادی هستند که طلاق را دیگر یک فاجعه نمی دانند.

قبلا نگا ه ها به زن مطلقه یا مرد مطلقه سنگین بود، ولی الان اینگونه نیست و پذیرش طلاق به لحاظ فرهنگی راحت تر شده است.

آیا این آمار بالای طلاق نشان دهنده سستی در روابط عاطفی بین زن و مرد در جامعه امروز ما است؟ یا اینکه قبلا هم همینطور بوده است منتها با توجه به تغییرات فرهنگی جامعه در حال حاضر بروز و نمود بیشتری مثلا در قالب طلاق توافقی پیدا کرده است؟ خیلی ارتباطی به سستی روابط ندارد.

در گذشته شاید رابطه زن و مرد به لحاظ عاطفی دچار مشکل بود، اما به طلاق فکر نمیکردند.

آنچه امروزه در خصوص افزایش آمار طلاق مطرح است، مولفه های جامعه شناختی است.

جامعه ما در حال گذار از جامعه سنتی است.

قبلا اکثر زنان صرفا خانه دار بودند و جامعه نقش های سنتی را برای زن تعریف کرده بود.

این نقش سنتی به زن اجازه نمی داد به طلاق فکر کند و تفکر با لباس سفید آمدن و با لباس سفید رفتن؛ نماد این تصور است.

اما همزمان با توسعه جامعه، زنان تحصیل کرده بیشتر شدند و نقش های سنتی را کنار گذاشتند؛ وارد جامعه و بازار کار شدند؛ ورودشان به بازار کار به آنان استقلال مالی داد که مولفه ای قوی برای تغییر وضعیت قبل بود.

در واقع نوعی تغییر بینش رخ داد است که از ویژگی های جوامع در حال گذار است.

به همین علت دیگر زنان همانند گذشتگانشان، خود را ملزم نمی دیدند که مثلا تا آخر عمر با یک مرد معتاد زندگی کنند؛ به همین خاطر زنان به دنبال حق و حقوق و زندگی شان می روند که بخشی از این امر، در قالب طلاق نمودار می کند.

آیا می توان در مورد طلاق توافقی قضاوتی ارزش داورانه کرد به این صورت که مثلا نشانه مثبتی از پیشرفت یا استقلال زنان در جامعه ایران محسوب شود؟ موافق این جمله نیستم که طلاق توافقی نشانه استقلال یا پیشرفت زنان است.

طلاق توافقی، یک توافق دو طرفه بین زن و مرد است.

اینکه نگاهی جنسیتی به آن داشته باشیم و مثلا بگوییم طلاق توافقی زنانه است؛ به نظر من گزاره درستی نیست.

لااقل من در آن نشانه های جنسیتی مبتنی بر زنانه بودن نمی بینم.

هرچند شاید بیشتر مورد استقبال خانم ها قرار گیرد، چون پروسه طلاق گرفتن را برای آنان کوتاه می کند، اما این به تنهایی برای زنانه دانستن پدیده طلاق توافقی کافی نیست، چون به هر حال مرد هم برای انجام آن، باید موافق باشد.

آنطور که فرمودید طلاق توافقی مراحل راحتتری دارد؛ و افزایش آمار آن هم نشان دهنده سهل بودن این اقدام است.

حال این طلاق های راحت و سریع چه تاثیری می تواند روی فرزندان افرادی که طلاق می گیرند داشته باشد؟ طلاق توافقی هم به مرد و هم به زن شوک وارد می کند چه برسد به کودک که در نهایت مجبور می شود با یکی از والدینش زندگی کند.

بنابراین کلا طلاق چه توافقی و چه غیر توافقی بیشترین آسیب را به فرزندان یک خانواده می رساند.

طبق پژوهش های انجام شده، شانس موفقیت فرزندان طلاق در جامعه کاهش می یابد و این یکی از مهمترین آسیب های طلاق است.

بخاطر همین است که کل جوامع چه سنتی چه مدرن؛ چه توسعه یافته و چه توسعه نیافته خواهان کنترل پدیده طلاق در جامعه خود هستند.

غیر از راهکار حقوقی در خصوصو تغییرات قانون طلاق که در ابتدای فرمایشتان ارائه کردید، از دید جامعه چه راه حلی برای جلوگیری از تبعات پدیده ایی مثل طلاق توافقی پیشنهاد می کنید؟ کمکی که جامعه می تواند به کنترل این موضوع بکند آموزش مهارت های زندگی است.

آموزش مهارت ارتباط با همسر، مهارت بیان دلخوری ها، مهارت تعامل با خانواده همسر و .

، از جمله مسائل مهمی است که اگر پیش از ازدواج به زنان و مردان آموزش داده شود، به شدت می تواند در کاهش وقوع شکست در زندگی های مشترک و افزایش طلاق نقش آفرینی کند.

وقتی زن و مردی زندگی مشترک خود را شروع می کنند، بسیار طبیعی است که با تنش هایی در ماه های اول زندگی مواجه شوند.

وجود این تنش ها طبیعی است.

نگران کننده هم نخواهد بود اگر که زوجین نحوه برخورد با آن ها را آموخته باشند.

تنها در این صورت است که می توانند به سلامت از این مرحله عبور کنند؛ و در این شرایط است که می توان امیدوار بود آمار طلاق در یک جامعه کاهش پیدا کند.


کلید واژه ها: طلاق - طلاق توافقی - توافق - جامعه - خانواده - پدیده - اقتصادی - آمار - اختلال - اطلاع رسانی - مشکل - کشور - صورت - اجتماعی - فرزندان - مسئولان - افزایش - فرهنگی - واقعیت - تامین - حکومت - انواع - رسانی - اطلاع - تصمیم - صورتی - آرامش - میزان - کاهش - جدال

آخرین اخبار سرویس:
مهربانی یک شکارچی/ عکس

اینم بیمارستانی پر از گوسفند!

در انتخابات کمی تند رفتم/ امیدوارم به زودی با رهبری دیدار کنم

طرح استیضاح ربیعی در مجلس کلید خورد

مهم ترین دلیل سفر رییس جمهور به هند

مسافران ای تی آر بیمه بودند!

تاکید رییس مجلس بر اجرای فرامین رهبری

لیست کشورهایی که بیشترین سوانح هوایی را داشته اند

بررسی موج ترویج خرافات در رسانه‏ های غربی؛ عرفانی اومانیستی به نام کابالا

واکنش متفاوت "ترلان پروانه" به حادثه سقوط هواپیما/عکس

تصویری از طرح استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی

دکترین شخص ثالث در تحقیقات کیفری سایبری - بخش اول توسعه، تنوع و فراگیری استفاده از خدمات ثالث

آخرین سلفی مسافر بی بازگشت +عکس

" گلشیفته" و نقش جنجالی بازیگر زن مشهور

عملیات نجات دو مقنی گرفتار در چاه/ عکس

تعبیری قشنگ تر از کوثر برای فاطمه(س) نیست

سفیر ایران در اسپانیا: رویکرد ما صلح خواهی و حمایت از حقوق ملت هاست

هفته قرآن و عترت خوزستان به کار خود پایان داد/رونمایی از تمبر شهید سعیدی‎ زاده

طالع بینی اسفند ماه 96

پوسترهای شهادت حضرت فاطمه زهرا (س)

آزادسازی 51 فرد مظنون به عضویت در بوکو حرام توسط نیجریه

آزادسازی 51 فرد مظنون به عضویت در بوکو حرام توسط نیجریه

علت اختلاف در تاریخ شهادت حضرت فاطمه (س) چیست؟

آسانسور دستی؛ 89 سال پیش/ عکس

بزرگ ترین حمایت یک مدیر از برنامه ساز چیست؟

متن شعر تا بهار دلنشین؛ تصنیفی از بیژن ترقی

نگاهی به سفر رییس جمهور روحانی به دهلی نو استقبال از روابط گسترده با چاشنی احتیاط

سیدمهدی طباطبایی: مسئولین به گونه ای عمل نکنند که روزی مردم بگویند جمهوری اسلامی نباشد /ما غالباً وظایف خود را می شناسیم، اما از آن تخطی می کنیم

وزیر ارتباطات دلیل روشن بودن گوشی یکی از مسافرین هواپیمای یاسوج را توضیح داد

عکس/ حضور فرزند رهبر انقلاب در ختم فرزند احمد توکلی

دستگیری 60 نفر از دراویش گنابادی

ورق بازی زنان در مسجدالحرام!

الهام چرخنده و سحر قریشی در کنار هم

دستگیری 60نفر از دراویش گنابادی در پاسداران

انتقاد سازمان جنگل ها از یک مصوبه مجلس

دو روز گذشت و جز سوالات بیشتر، چیزی کشف نشد!/ دلیل روشن بودن تلفن همراه یکی از مسافرین هواپیما

کاری نکنید که مردم بگویند جمهوری اسلامی نباشد !

یک اتفاق عجیب/عکس بازیگر مشهور در کنار کوچکترین مسافر سانحه هوایی یاسوج

عکس | کارت ملی شهید مدافع امنیت «محمد علی بایرامی ابر»

اذعان افسران سابق سیا به براندازی، کودتا و مداخله در انتخابات کشورهای خارجی

تصویری زیبا از قله دماوند

قهرمان المپیک در عزاداری بیت رهبری

چرا دو تاریخ برای شهادت حضرت زهرا(س) ثبت شده و قبر حضرت مخفی است؟

دلیل روشن بودن تلفن همراه یکی از مسافرین هواپیما/ ادعای مکالمه ی شهروند یاسوج با یکی از مسافرین/ تشخیص منطقه احتمالی سقوط با تحلیل های فرکانسی و جهت یابی تلفن همراه

پست اینستاگرامی جالب خلبان هواپیمای ATR

نظارت اورژانسی هم جواب نداد!

مراسم عزاداری شب شهادت حضرت زهرا(س) در حرم امام راحل

جهانگیری: رابطه خوبی با رهبر انقلاب دارم، اما زمان انتخابات کمی زیاده روی کردم

برگزاری مراسم عزاداری حضرت فاطمه زهرا (س) در هلند

فیلم/ «غسل و کفنم شبانه باشد...»

تأملی در ابراز مودت و دوستی عبدالرحمان جامی به اهل بیت پیامبر(ص) - بخش اول ابراز ارادت جامی به علی بن ابیطالب

ساده زیستی از بزرگترین آموزه های فاطمی/ داشتن زندگی اشرافی با سیره حضرت زهرا سازگار نیست

اشتباهات رایج دکوراسیون نشینمن

6 کلید رسیدن به خوشبختی حقیقی

تصاویر/ مراسم ترحیم فرزند احمد توکلی

پست جالب خلبان هواپیما پیش از سقوط

کاری نکنید که مردم بگویند جمهوری اسلامی نباشد

واکنش آیت الله آملی لاریجانی به جنجال احمدی نژاد

حضرت زهرا سلام الله علیها سرمشقی برای زن ایرانی

واکنش علی مطهری به سوال نمایندگان از روحانی

واقعه خونین در رویارویی دراویش با پلیس تهران/ درگیری مسلحانه تایید شد/ تشکیل جلسه شورای تامین استان

تصاویر/ یادواره شهدای گردان 155 حضرت علی اصغر(ع) در همدان

عکسی که بازیگر محبوب به مناسبت تولد 29 سالگی اش منتشر کرد

اولویت های کشور

رونمایی از درهای حرمین عسکریین دربندرعباس

مراسم عزاداری شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) در آنکارا برگزار شد

صوت/ پیغام صبر به امیرالمومنین(ع)

اعتدالگرایان تعریفی از اعتدال ارائه دهند

پربحث ترین اخبار خبرگزاری فارس در 29 بهمن

معاون اول رییس جمهور در گفت وگو با فایننشال تایمز: تا زمانی که برجام در جهت منافع ملی کشورمان باشد حتما از آن حمایت می کنیم

5000 مازندرانی در مرحله تثبیت محفوظات قرآنی

رهبری حالشان خیلی خوب است/ احمدی نژاد در حدی نیست که برای نظام بن بست ایجاد کند/ احتمال استفاده برادرم از رانت بخاطر انتساب به من صفر است

اعتدالگرایان تعریفی از اعتدال ارائه دهند

سرخط اخبار هواپیمایی ،فرودگاه ها و سفر در دوشنبه 30 بهمن 1396

جهانگیری: ایران تا زمان تحقق اهداف خود به برجام پایبند می ماند

سه تصویرسازی تلخ از هواپیمای ساقاط شده

تضعیف فرهنگ کتاب خوانی به تشدید معضلات فرهنگی می انجامد

اشکالات طرح جدید ترافیک اعلام شد

پرتاب کوکتل مولوتف به سمت نیروی انتظامی در پاسداران توسط آشوبگران فرقه گنابادی

سفر حجت الاسلام رییسی به استان همدان

ترامپ، کم عظمت ترین رییس جمهور امریکا شناخته شد

استیضاح ربیعی تحویل هیات رییسه شد / آقایان ربیعی و آخوندی استعفاء دهند و یا برکنار شوند تا بیش از این برای نظام هزینه نتراشند

 تیترهای ظالمانه ومنصفانه 

رونمایی از درهای حرمین عسکریین در بندرعباس

آیین سوگواری شهادت حضرت زهرا (س) در حرم حضرت رقیه (س) برگزار شد

در نشست مشترک مدیران ارشد دو سازمان اعلام شد: خروج 100 هزار نفر از پوشش کمیته امداد با تسهیلات بانک ملت

سفر 1 روزه تولیت آستان قدس رضوی به اهواز

بازدید مدیرعامل بانک ملت از روزنامه اطلاعات

تکاوران تیپ 65 نوهد فردا به جست وجوی هواپیمای مفقود شده می روند

دانلود آهنگ جدید محمد آفاق و میلاد معظمی بنام باران

حضرت آیت الله حکیم: سفیران عراق با تقویت همزیستی مسالمت آمیز فرقه گرایی را از بین ببرند

سامانه روشنایی(لای تینگ) فرودگاه یاسوج آماده راه اندازی است

فلسطین: می خواهیم که روسیه بین ما و جهان «پل» باشد

اسراییل کوچکترین حماقتی کند تل آویو را با خاک یکسان می کنیم

تیپ متفاوت بازیگران زن مشهور در یک دورهمی خصوصی/عکس

ستاد پیشگیری از بیماری آنفلوانزا در شوط تشکیل شد

اعزام 3 فروند پهباد ارتش برای تفحص هواپیمای مفقود شده

عیدی معلمان حق التدریس چه زمانی واریز می شود؟

الزام کلانشهر ها به اجرای طرح کاهش آلودگی هوا

صوت/ روضه سوزناک شهادت حضرت زهرا(س) با نوای منصور ارضی

طلاق توافقی از کجا آمد و چرا زیاد شده است؟

طلاق توافقی از کجا آمد و چرا زیاد شده است؟