مطالب مرتبط:
میانمار و بنگلادش توافقی را برای بازگشت آوارگان روهینگیا امضا کردند
ضرورت اولویت قراردادن مشاوره های قبل از ازدواج و تاثیر آن در کاهش طلاق
ضرورت بررسی و تحلیل دقیق تر آسیب ها در موضوع طلاق/ تأثیر مشاوره های قبل ازدواج بر کاهش آمار طلاق
کنترل معضل طلاق در کشور با ترویج فرهنگ و تفکر بسیجی/تفکر و فرهنگ بسیج توانست با داعش در جهان اسلام مقابله کند
چرا پزشکان اروپایی از این درمان در ایران حیرت می کنند؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 2 آذر 1396 ساعت 22:532017-11-23سياسي

طلاق توافقی از کجا آمد و چرا زیاد شده است؟


- یکی از مهمترین ابعاد پدیده طلاق، بعد روانی آن است یعنی طلاق یک پدیده روانی است که هم مربوط به شخصیت مرد و زن و فرزندان آنان است.

طلاق در عین حال، یک پدیده اقتصادی است.

چرا که خانواده در جامعه یک واحد اقتصادی محسوب می شود.

در واقع یکی از کارکردهای خانواده که جامعه شناسان برایش تعریف می کنند تنظیم مسائل اقتصادی افراد جامعه و تامین معاش خانواده ها است که با وقوع طلاق این کارکرد خانواه دچار اختلال می شود.

از طرف دیگر طلاق یک پدیده فرهنگی هم می باشد و این همان چیزی است که می تواند در جامعه فراگیر یا محدود بشود یعنی به لحاظ کمیت، کم شده یا زیاد شود.

بنابراین، طلاق از این بُعد هم کاملا قابل ارزیابی است.

اما یک بعد مهم دیگر طلاق، بُعد جمعیتی آن است.

به هرحال یکی از کارکردهای خانواده فرزندآوری و کمک برای بقای نسل بشر است که این کارکرد هم در صورتی که طلاق به وقوع بپیوندد می تواند دچار اختلال بشود.

به همین خاطر می توان گفت که پدیده طلاق برای هر جامعه ای یک موضوع بسیار مهم تلقی می شود.

در واقع طلاق صرفا یک اتفاق فردی نیست، باید گفت که یک امر اجتماعی محسوب می شود منتها با محتوایی منفی؛ به همین خاطر طلاق برای همه نظام ها و حکومت ها یک واقعه مهم ارزیابی می شود.

اما با توجه به سوال شما می رسیم به انواع طلاق که طلاق توافقی یکی از آن ها است.

در جامعه ما طبق آماری که به درستی اشاره کردید آمار طلاق توافقی به شدت رشد پیدا کرده است تا جایی که برخی مسئولان تصمیم گرفتند در خصوص آمار آن به طور مدام اطلاع رسانی نشود.

البته لازم به ذکر است با اعلام نکردن آمار مشکل حل نمی شود و برای حل یا کنترل آن باید به طور ریشه ای اقدام کرد.

اینکه شما می گویید تمایل زنان به طلاق توافقی بیشتر است، من نمی توانم این موضوع را تایید یا تکذیب کنم، چون با تحقیقی در این باره مواجه نشده ام.

اما واقعیت آن است که متاسفانه در کشور ما نیز طبق مشاهدات عینی و همچنین آمار رسمی، میزان طلاق توافقی بالا رفته است.

یکی از مهمترین دلایلش راحت الوصول بودن این نوع طلاق است.

قوانینی که برای طلاق توافقی در کشور ما وجود دارد پروسه زمانی طلاق را کوتاه تر می کند.

همچنین آن مناقشاتی که زن و مرد احتمالا در طلاق غیرتوافقی مثلا در مورد نفقه، حضانت فرزند، تقسیم اموال و .

دارند، در طلاق توافقی وجود ندارد چرا که از قبل درباره آن توافق صورت می گیرد به همین خاطر مناقشه و جدال بین زن و مرد کاهش پیدا می کند و در نتیجه یک آرامش روانی بین دو طرف بوجود می آورد.

این ها مجموعه دلایلی است که می تواند در افزایش تمایل به طلاق توافقی در زوجین دارای مشکل موثر باشد.

برخی بر این باورند با توجه به این که در شرایط عادی حق طلاق با مرد است لذا به نظر می رسد که لازمه طلاق توافقی بیشتر رضایت زن باشد که حتی ممکن است از مهریه یا حضانت فرزند خود برای گرفتن طلاق بگذرد.

همچنین به گفته دکتر بزرگ نژاد عضو هیئت علمی دانشگاه رودهن دانشکده علوم اجتماعی، آمار ها نشان می دهد که 80 درصد طلاق ها توافقی است، و این بدین معنا نیست که حتماً توافقی در بین باشد بلکه به نوعی می توان گفت 80 درصد درخواست طلاق ها از طرف زن است.

من به عنوان یک جامعه شناس نمی دانم آن تحقیقی که بدان اشاره کردید، در چه سطح و با چه جامعه آماری صورت پذیرفته است.

اما در طلاقق توافقی معمولا این متداول هست که زن از یک سری حق و حقوق خود مثل مهریه و نفقه می گذرد تا زودتر به خواسته خود برسد.

شاید از این منظر، برخی طلاق توافقی را طلاقی ارزیابی کنند که بیشتر مورد علاقه زنان است.

اما این دیدگاه را می توان به چالش کشید چرا که این نوع طلاق می تواند مورد علاقه آقایان هم باشد چرا که ممکن است در طلاق توافقی از حجم تعهدات مالی مرد مانند مهریه کاسته شود.

با این حال، آنچه در طلاق توافقی امری بارز است توافقی بودن آن است.

یعنی هم زن و هم مرد باید درباره وقوع آن توافق کنند.

به نظر می آید در این نوع طلاق زن دست کم از نظر مادی- بیشتر متضرر می شود؟ این دیگر به توافق طرفین مربوط می شود.

ممکن است زنی از مهریه خود بگذرد و در عوض حضانت فرزند را تا ابد بر عهده بگیرد چرا که فرزندش برایش مهم است.

بنابراین از دیدگاه این زن، این توافق ارزش زیادی برایش دارد؛ لذا تار درباره این موضوع پیمایش و تحقیق علمی صورت نگیرد نمی توان قضاوتی داشت.

فکر می کنید از چه طریق می توان به کاهش طلاق توافقی کمک کرد؟ به نظر می رسد یکی از مسائلی که باعث استقبال از طلاق توافقی شده، سخت بودن انواع دیگر طلاق است.

همانطور که می دانید طبق قوانین جامعه ما حق طلاق با مرد است و اگر خانمی حق طلاق را به عنوان شروط ضمن عقد، قبل از ازدواج دریافت نکرده باشد، چنانچه با فردی معتاد یا کلاهبردار ازدواج کند، دشواری های زیادی برای گرفتن طلاق دارد و مثلا برای اینکه اعتیاد همسرش را به قاضی ثابت کند، گاهی سال های زیادی از عمرش برای گرفتن طلاق از دست می رود.

بنابراین شاید یکی از راه هایی که ما بتوانیم به کمک آن آمار طلاق توافقی را کاهش بدهیم تجدید نظر در برخی فرایندهای مرتبط به مسائل طلاق است.

اما در شرایط و با وجود وضعیت فعلی، طلاق توافقی یک راهکار میانبر و البته قانونی است که زوجین دارای مشکل از آن استفاده میکنند.

در چنین شرایطی اگر حقوقدان ها و روانشناس ها در مورد مباحث طلاق و تغییرات اجتماعی، جلسات تخصصی داشته باشند این احتمال بوجود می آید از میزان تمایل افراد به طلاق توافقی (که به نظر من به نوعی با چشم پوشی از حق و حقوق زوجین همراه خواهد بود) کاسته شود.

طلاق توافقی چه تبعات منفی دارد که می گویید باید برای کاهش دادن آن بهتر است تجدید نظری در روندهای فعلی طلاق غیرتوافقی کرد؟ مهم ترین ایرادی که می شود به طلاق توافقی گرفت بروز احساس پشیمانی است.

فرایند طلاق توافقی کوتاه است و از آنجا که انسان ها در موقع عصبانیت ممکن است تصمیماتی بگیرند که بعدا پشیمان شوند؛ لذا احتمال اینکه در موقع عصانیت از همسر خود، تصمیم به طلاق بگیرند، بالا است.

به همان میزان، احتمال پشیمان شدن بعد از اتخاذ چنین تصمیمی بالا است، اما چه تضمینی وجود دارد که امکان بازگشت به قبل برای طرفین باقی بماند آن هم وقتی که این گونه تصمیمات می تواند تمام شئونات زندگی آدم ها را در بر بگیرد.

مثالی در این باره بزنیم.

ممکن است شما تصمیم بگیرید مثلا کارتان را یا مدرسه بچه یا حتی محل زندگیتان را تغییر دهید و خیلی زود هم از تصمیم خود پشیمان شوید؛ امکان جبران عواقب این تصمیم برای شما در کل وجود دارد هرچند ممکن است هزینه هایی را به شما تحمیل کرده باشد.

اما در مورد طلاق اگر که رخ بدهد، چه کسی میتواند این تضمین را بدهد که امکان جبران اشتباهات در صورت پشیمانی برای طرفین وجود دارد؟ چه کسی میتواند قول بدهد که همیشه فرصتی برای سامان دادن یک زندگی از هم پاشیده شده وجود دارد؟ زندگی ای که در اثر یک لحظه عصبانیت متلاشی شده است.

حقیقتا من فکر می کنم هیچ کس نمی تواند چنین تضمینی بدهد.

بنابر این مهم ترین آسیبی که طلاق توافقی می تواند داشته باشد افزایش هزینه های پشیمانی و خسارت های ناشی از این تصمیم است.

مزیت طلاق عادی چه چیزی می تواند باشد که منجر به این پشیمانی زودهنگام نمی شود؟ پروسه این قضیه معمولا انقدر طولانی می شود که احتمال زیادی وجود دارد زوجین در این مسیر از خواست خود پشیمان بشوند.

البته گاهی این طولانی بودن روند طلاق نیز باعث به وجود آمدن مشکلانی بخصوص برای زنان می شود.

با این احوال، امکان بازگشت قبل از وقوع طلاق به خاطر بروز احساس پشیمانی وجود دارد.

طلاق غیر توافقی این مزیت را دارد که طرفین به همدیگر زمان می دهند تا عصبانیتشان فروکش کند یا فرصتی برای اصلاح زندگی بهم بدهند.

مدتی است که روال دادگاه ها برای ثبت طلاق توافقی تغییر پیدا کرده است به اینصورت که قبل از ثبت طلاق در دادگاه ابتدا به مشاور خانواده ارجاع داده می شوند.

در سال جاری مدیرکل پیشگیری های مردمی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه از کاهش 3.

2 درصدی طلاق توافقی در 3 ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد.

آیا می توان این آمار را در راستای توضیحات شما دانست؟ دقیقا و این بخاطر همان مشاوره ای است که به زوجین داده می شود؛ ببینید مشکلی که بسیاری از افراد در جامعه ما دارند این است که ما در واقع آموزش ندیده ایم که چطور انتقاد کنیم، چطور مهرورزی کنیم و چطور قبل از شروع زندگی مشترک، مهارت های زندگی مشترک را آموزش ببینیم.

برای همین بسیاری از دختران و پسران تا مرحله ازدواج خیلی خوب پیش می روند، اما بعد از ازدواج با شرایطی روبه رو می شوند که میتواند تنش زا باشد، اما آنان نحوه مواجهه با آن را فرا نگرفته اند.

در همین زمینه روانشناسان معتقدند اگر زن و مردی یک سال اول زندگی مشترک خود را به سلامت طی کنند؛ احتمال وقوع طلاق 50 درصد کاهش می یابد.

همچنین اگر یک زوج بتوانند 5 سال اول زندگی خود را بدون مشکل طی کنند، با ضریب بالایی می توان پیش بینی کرد که این زوج اصطلاحا به پای یکدیگر پیر خواهند شد.

حالا با توجه به این نکته، جالب است که بدانید بسیاری از طلاق های توافقی طبق آن گزارش های اعلام شده، در یکسال اول زندگی مشترک رخ می دهد و این نشان دهنده آن است که ما به لحاظ آموزش مهارتهای زندگی باید مشاوره های لازم را به زوجین بدهیم و به آنان کمک کنیم این یکسال اول را به سلامت طی کنند.

شما در ابتدای صحبت تبعات طلاق را از 4 بُعد توضیح دادید.

یکی از این ابعاد بُعد فرهنگی بود.

آیا یکی از علل افزایش طلاق توافقی می تواند جنبه فرهنگی آن و کنار آمدن جامعه امروز با این پدیده باشد؟ طلاق یک پدیده فرهنگی است و ارتباطی به توافقی بودن یا نبودنش ندارد.

آن قبحی که سال ها قبل درباره طلاق به خصوص در شهرهای بزرگ وجود داشت، اکنون دیگر وجود ندارد و افراد زیادی هستند که طلاق را دیگر یک فاجعه نمی دانند.

قبلا نگا ه ها به زن مطلقه یا مرد مطلقه سنگین بود، ولی الان اینگونه نیست و پذیرش طلاق به لحاظ فرهنگی راحت تر شده است.

آیا این آمار بالای طلاق نشان دهنده سستی در روابط عاطفی بین زن و مرد در جامعه امروز ما است؟ یا اینکه قبلا هم همینطور بوده است منتها با توجه به تغییرات فرهنگی جامعه در حال حاضر بروز و نمود بیشتری مثلا در قالب طلاق توافقی پیدا کرده است؟ خیلی ارتباطی به سستی روابط ندارد.

در گذشته شاید رابطه زن و مرد به لحاظ عاطفی دچار مشکل بود، اما به طلاق فکر نمیکردند.

آنچه امروزه در خصوص افزایش آمار طلاق مطرح است، مولفه های جامعه شناختی است.

جامعه ما در حال گذار از جامعه سنتی است.

قبلا اکثر زنان صرفا خانه دار بودند و جامعه نقش های سنتی را برای زن تعریف کرده بود.

این نقش سنتی به زن اجازه نمی داد به طلاق فکر کند و تفکر با لباس سفید آمدن و با لباس سفید رفتن؛ نماد این تصور است.

اما همزمان با توسعه جامعه، زنان تحصیل کرده بیشتر شدند و نقش های سنتی را کنار گذاشتند؛ وارد جامعه و بازار کار شدند؛ ورودشان به بازار کار به آنان استقلال مالی داد که مولفه ای قوی برای تغییر وضعیت قبل بود.

در واقع نوعی تغییر بینش رخ داد است که از ویژگی های جوامع در حال گذار است.

به همین علت دیگر زنان همانند گذشتگانشان، خود را ملزم نمی دیدند که مثلا تا آخر عمر با یک مرد معتاد زندگی کنند؛ به همین خاطر زنان به دنبال حق و حقوق و زندگی شان می روند که بخشی از این امر، در قالب طلاق نمودار می کند.

آیا می توان در مورد طلاق توافقی قضاوتی ارزش داورانه کرد به این صورت که مثلا نشانه مثبتی از پیشرفت یا استقلال زنان در جامعه ایران محسوب شود؟ موافق این جمله نیستم که طلاق توافقی نشانه استقلال یا پیشرفت زنان است.

طلاق توافقی، یک توافق دو طرفه بین زن و مرد است.

اینکه نگاهی جنسیتی به آن داشته باشیم و مثلا بگوییم طلاق توافقی زنانه است؛ به نظر من گزاره درستی نیست.

لااقل من در آن نشانه های جنسیتی مبتنی بر زنانه بودن نمی بینم.

هرچند شاید بیشتر مورد استقبال خانم ها قرار گیرد، چون پروسه طلاق گرفتن را برای آنان کوتاه می کند، اما این به تنهایی برای زنانه دانستن پدیده طلاق توافقی کافی نیست، چون به هر حال مرد هم برای انجام آن، باید موافق باشد.

آنطور که فرمودید طلاق توافقی مراحل راحتتری دارد؛ و افزایش آمار آن هم نشان دهنده سهل بودن این اقدام است.

حال این طلاق های راحت و سریع چه تاثیری می تواند روی فرزندان افرادی که طلاق می گیرند داشته باشد؟ طلاق توافقی هم به مرد و هم به زن شوک وارد می کند چه برسد به کودک که در نهایت مجبور می شود با یکی از والدینش زندگی کند.

بنابراین کلا طلاق چه توافقی و چه غیر توافقی بیشترین آسیب را به فرزندان یک خانواده می رساند.

طبق پژوهش های انجام شده، شانس موفقیت فرزندان طلاق در جامعه کاهش می یابد و این یکی از مهمترین آسیب های طلاق است.

بخاطر همین است که کل جوامع چه سنتی چه مدرن؛ چه توسعه یافته و چه توسعه نیافته خواهان کنترل پدیده طلاق در جامعه خود هستند.

غیر از راهکار حقوقی در خصوصو تغییرات قانون طلاق که در ابتدای فرمایشتان ارائه کردید، از دید جامعه چه راه حلی برای جلوگیری از تبعات پدیده ایی مثل طلاق توافقی پیشنهاد می کنید؟ کمکی که جامعه می تواند به کنترل این موضوع بکند آموزش مهارت های زندگی است.

آموزش مهارت ارتباط با همسر، مهارت بیان دلخوری ها، مهارت تعامل با خانواده همسر و .

، از جمله مسائل مهمی است که اگر پیش از ازدواج به زنان و مردان آموزش داده شود، به شدت می تواند در کاهش وقوع شکست در زندگی های مشترک و افزایش طلاق نقش آفرینی کند.

وقتی زن و مردی زندگی مشترک خود را شروع می کنند، بسیار طبیعی است که با تنش هایی در ماه های اول زندگی مواجه شوند.

وجود این تنش ها طبیعی است.

نگران کننده هم نخواهد بود اگر که زوجین نحوه برخورد با آن ها را آموخته باشند.

تنها در این صورت است که می توانند به سلامت از این مرحله عبور کنند؛ و در این شرایط است که می توان امیدوار بود آمار طلاق در یک جامعه کاهش پیدا کند.


کلید واژه ها: طلاق - طلاق توافقی - توافق - جامعه - خانواده - پدیده - اقتصادی - آمار - اختلال - اطلاع رسانی - مشکل - کشور - صورت - اجتماعی - فرزندان - مسئولان - افزایش - فرهنگی - واقعیت - تامین - حکومت - انواع - رسانی - اطلاع - تصمیم - صورتی - آرامش - میزان - کاهش - جدال

آخرین اخبار سرویس:
وضعیت اولویت های کشور در پاستور و بهارستان

برخی وزرا در جریان تخلفات انتخاباتی احضار و 14 مسئول محکوم شدند/ پرونده برادران دو تن از مسئولان ارشد اجرایی در دست رسیدگی است

سردار سلیمانی: ما از مردم فلسطین که 99.9‎٪ اهل تسنن هستند، دفاع می کنیم/ شما می توانید به من انتقاد کنید

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با فارس: مجلس از تأمین بودجه موردنیاز نیروهای مسلح مضایقه نمی کند/ کاهش بودجه مرزبانی و خرید تجهیزات ناجا مرتفع می شود

اعدام بابک زنجانی کاری ندارداما.../ادعاها درباره فریادزدن بر سرمن بابت پرونده ستاربهشتی کذب است

دومین همایش دولتمردان دفاع مقدس

اعدام بابک زنجانی کاری ندارداما.../ادعاها درباره فریادزدن بر سرمن بابت پرونده ستاربهشتی کذب است

ظریف در آینده نزدیک به باکو سفر می کند

عبداللهی: برای بازسازی سوریه آمادگی داریم

از مادر و خواهر خود حمایت کنید

قشقاوی: پیگیری ها درباره شهروند ایرانی محبوس در استرالیا ادامه دارد

یک ایرانی کنسول لیتوانی در تهران شد

شهید ییلاقی نسبت به ارزش های انقلاب و حمایت از ولی فقیه بی تفاوت نبود

مادر سردار شهید عباس حسینی آسمانی شد

انتقاد دبیر شورای نگهبان از زیر سوال بردن رییس قوه قضاییه

لاریجانی: سناریوی های مختلف در مقابل نقض برجام داریم

برگزاری همایش ستارگان پرفروغ در شهرستان چهاردانگه

اظهارنظر کدخدایی درباره یک مصوبه

نامه 127 نفر از نمایندگان به روحانی برای حقوق بازنشستگان کشوری و لشگری

پشت اعتمادزدایی از دستگاه قضا عمدتا سرویس های جاسوسی هستند

برگزاری کنگره شهدا اقدامی ماندگار در جهت تکریم فرهنگ ایثارگری است

لیونل مسی برای بدل ایرانیش دردسر ساز شد!

نظر آیت الله مکارم شیرازی در مورد فضای مجازی

چایخانه های اصفهان باز می شود؟ پلمپ قهوه خانه ها میشکند یا نه؟!

فراخوان جشنواره تجربه نگاری تدریسی

توقف جلسه کمیسیون برجام به احترام پرچم ایران

من به پیروی از امام حسین(ع) پای در چکمه کرده به جبهه میروم

اجلاس اساتید سطح یک حوزه علمیه قم برگزار شد

توضیح سید حسن خمینی در مورد بودجه موسسه تنظیم و نشر آثار امام

انتشار تازه ترین آلبوم علیرضا "عصار" /فیلم

مجلس نمایندگان آمریکا «قطعنامه 658» علیه ایران را تصویب کرد

این آقا در جلسه مجمع تشخیص به شمخانی می گوید از جاسوسی دختر فلانی چه خبر؟ ایشان پاسخ می دهد این ماجرا از اساس دروغ است اما او می گوید شما مطلع نیستید / فتنه گران جدید بست می نشینند / اینکه با کنایه می گویند «فرزندان ما جاسوس نیستند»، شیطنت است / هر کس پولی از من و خانواده ام در بانک های

کمپ تیم امداد و نجات کوهنوردان در اشترانکوه/ عکس

پیشنهاد فرماندار تهران برای ایجادمکانی برای تجمعات

بیانیه تشکل های اساتید دانشگاه آزاد در واکنش به اقدام ترامپ

جایی برای شنیدن صدای مردم

33 سال پیش در چنین روزی هاشمی: فرانسه مرکز تروریسم است

وضعیت اولویت های کشور در پاستور و بهارستان

آیت الله آملی لاریجانی: سیاه نمایی ها علیه قوه قضاییه از عجایب است/ افرادی با شیطنت می گویند فرزندان ما جاسوس نیستند/ با اعدام بابک زنجانی پول مردم برنمی گردد

ترتیل صفحه 250 قرآن با صدای استاد پرهیزکار+دریافت

آملی لاریجانی: اینکه با کنایه می گویند «فرزندان ما جاسوس نیستند»، شیطنت است/ ادعاها درباره فریاد زدن بر سر بنده بابت پرونده ستار بهشتی کذب محض است

واکنش آیت الله موحدی به اظهارات مصباحی مقدم

آیت الله جنتی: انتخاب قدس عامل نابودی اسراییل است

محسن رضایی: برای مقابله با آمریکا نیاز به نهضت اجتماعی – اقتصادی داریم

سرباز کرجی به شهادت رسید+عکس

ناهماهنگی کاخ سفید و وزارت خارجه امریکا درباره کره شمالی

جزییاتی از دیدار خانواده شهدای یگان صابرین سپاه با امام خامنه ای

خاطرات شهیدان رستم خانی، جعفری، ثمین تاب و حسینی چاپ می شوند

سقوط زندانی در آغوش افسر پلیس

برگزاری یادواره شهید جابر اسکندری در کرمان

تبدیل قم به قطب علوم دینی از برکت حضور حضرت معصومه (س) است

تصاویر/ نشست نمایندگان بین الملل استانی با رییس مرکز ارتباطات و بین الملل حوزه

جمله ای تکان دهنده بالای پیکر شهید

استاد عنصری اساسی در تربیت طلبه است/ یکی از مهم ترین مؤلفه ها در نظام پژوهش محور استاد است

سه تن از فرماندهان فاطمیون در سوریه به شهادت رسیدند

وظیفه امروز ما معرفی شهدا به جامعه است

برنامه های قرآنی باید در رسانه ها به صورت گسترده ادامه پیداکند

تجزیه و تجلیل داده ها و تهیه گزارش های مقایسه ای از وظایف اصلی حوزه آمار است

آیت الله لاریجانی:بااعدام زنجانی پول مردم برنمی گردد

لاریجانی : اشغالگران نسبت به هیچ یک از قراردادهای خود پایبند نیستند.

پیام ماندگار شهدای مدافع حرم عزتمندی و استکبارستیزی است

امام جمعه جدید شهرستان نور معرفی شد

جلسه مشترک مدیرکل و مدیران راه و شهرسازی گیلان با فرماندار شفت

«ذهن آگاه» عنوان برنامه های هفته پژوهش کانون گیلان شد

خادم یاران حرم رضوی و گام نهادن در مسیر محرومیت زدایی

دی میستورا: سوریه در صورت عدم دستیابی سریع به صلح، با خطر تجزیه روبرو است

برترین های اجلاس استانی نماز بوشهر معرفی شدند

قوه قضاییه و دو اقدام قابل ستایش

مدیر بنیاد هابیلیان: 10 درصد شهدای ترور کشور متعلق به کردستان است

قوه قضاییه و دو اقدام قابل ستایش

طرح های مهم عمرانی در پارس آباد مغان در آستانه بهره برداری است

پشت اعتمادزدایی از دستگاه قضا عمدتا سرویس های جاسوسی هستند

روحانی: یکپارچگی در اجلاس استانبول، مسلمانان جهان را نسبت به مسأله فلسطین امیدوار کرد

هیأت بازرسی در شهرداری تهران مستقر شد

ذلت سلطنت پس از مهاجرت صغری روحانیت

کرسی های آزاد اندیشی را به تلویزیون بیاورید

رییس قوه قضاییه: فتنه گران قدیم دعوت به اغتشاش می کردند، فتنه گران جدید بست می نشینند

حفاظت از حریم اسلام بر هر شخص مسلمان واجب است

ایالات متحده هرگز میانجی صادقی نبوده و نیست/ فلسطین باید به موضوع اول جهان اسلام برگردد/ ایران برای دفاع از قدس آماده همکاری با همه کشورهای اسلامی است

پلاک افتخار شهید محمدرضا حسینی­ مقدم در مشهد رونمایی می شود

رشد 10 درصدی استارت آپ ها در هر هفته

تصاویر/ نشست مرکز ارتباطات و بین الملل حوزه های علمیه با موضوع منطقه شرق آفریقا

برق نور چشمان شهید حججی انگیزه ام برای طراحی بود

ضرب و شتم دست فروش توسط مامورین شهرداری؛ آقای نجفی این بود کرامت انسانی؟!+ فیلم

آملی لاریجانی: هر کس پولی از من و خانواده ام در بانک های خارجی یافت برای خودش بردارد/همین آقا در جلسه مجمع به دبیر شورای عالی امنیت گفته از دختر جاسوس فلانی چه خبر

برگزاری جلسه بررسی ساخت یادمان های شهدای گمنام در زنجان

لزوم بهره برداری معنوی و فرهنگی از آستان های مقدس قم

روایت آملی لاریجانی از گفتگوی احمدی نژاد و شمخانی در جلسه مجمع تشخیص

تهران آماده گسترش روابط دوجانبه، چندجانبه و منطقه ای با ترکیه است

گمرک ادعای قاچاق خودروهای لوکس را تکذیب کرد

آملی لاریجانی: هر کس پولی از من و خانواده ام در بانک های خارجی یافت برای خودش بردارد

پای لنگ اجرای قوانین

قدیمی ترین نقاره زن حرم امام رضا(ع) درگذشت

توضیح عراقچی درباره سخنان موگرینی درمورد برجام

چرا بعضی دسته گل ها بوی نامطبوع دارند؟

سیاه نمایی ها علیه قوه قضاییه از عجایب است/ افرادی با شیطنت می گویند فرزندان ما جاسوس نیستند/ با اعدام بابک زنجانی پول مردم برنمی گردد

هند زیردریایی هسته ای 14 میلیارد دلاری ساخت

کشف 48 گور از اشکانیان و ساسانیان+عکس

آیین تکریم و معارفه امام جمعه نور برگزار شد

وزیر دفاع در هیچ یک از شبکه های اجتماعی حضور ندارد

طلاق توافقی از کجا آمد و چرا زیاد شده است؟

طلاق توافقی از کجا آمد و چرا زیاد شده است؟