مطالب مرتبط:
پیش بینی اولین بارش برف پاییزی در مناطق شهری استان اردبیل از امشب
اخذ سند مالکیت بیش از 30 هزار هکتار از اراضی ملی در استان اردبیل
بارش برف در استان های اردبیل و همدان
پرداخت بخشی از بدهی های بیمه سلامت استان اردبیل
افتتاح ساختمان جدید سازمان همیاری شهرداری های استان اردبیل
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 2 آذر 1396 ساعت 12:152017-11-23اقتصادي

بندر خشک؛ طرحی برای خروج استان اردبیل از بن بست


ایرنا- طرح ایجاد بندر خشک در منطقه مرزی اصلاندوز مغان که در پروتکل کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و آذربایجان مورد اشاره و به امضای روسای جمهوری دو کشورنیز رسیده است در صورت اجرایی شدن می تواند بعنوان یکی از ابزارهای مهم خروج استان اردبیل از وضعیت بن بست فعلی عمل کند.

- این طرح که با هدف بازگشایی گمرک مرزی اصلاندوز و توسعه مراودات اقتصادی با کشورهای همسایه مطرح شده هنوز به جز در پروتکل های رسمی شکلی عملی به خود نگرفته و مردم استان اردبیل بویژه مرزنشینان منطقه مغان نگران آن هستند که این طرح با گذر زمان اولویت عملیاتی خود را از دست داده و به بوته فراموشی سپرده شود.

طرح بندرخشک با توجه به نبود خط ریلی در استان اردبیل، شهر مرزی اصلاندوز از توابع پارس آباد مغان در شمال استان را به خط ریلی جمهوری آذربایجان و از این طریق به راه آهن سراسری روسیه و اروپا پیوند می دهد و بعنوان باراندازی برای صادرات محصولات تولیدی استان های شمال غرب کشور عمل می کند.

در تعریف بندر خشک آمده است: بندر خشک پایانه ای ترکیبی در پس کرانه است که به بندری ساحلی متصل است.

تجهیزات لازم و کـافـی بـرای مواجهه با تردد ناشی از چندین شیوه حمل ونقل اعم از جاده ای، ریلی و هوایی در آن در نظر گرفته شده اند و مشتریان می توانند کالاهایشان را با استفاده از این شیوه های مختلف به آن ارسال کنندو یا از آن تحویل گیرند.

علاوه بر خدمات پایه ای که پایانه های سنتی کالا در پس کرانه ارائه می دهند، خدماتی نظیر انبارسازی کالا، نگهداری از کانتینرهای خالی، تعمیرات کانتینر، امور گمرکی و ترخیص و پشتیبانی کالا نیز در بنادر خشک ارائه می شوند.

** بندر خشک را ه نجات اقتصادی منطقه مرزی مغان است شهروز نیرومند کارشناس اقتصاد در این باره به ایرنا گفت: احداث بندر خشک در اصلاندوز که درنزدیک به 2 سال اخیر مطرح شده راه نجات منطقه مغان استف این طرح علاوه بر اشتغالزایی رونق اقتصادی استان اردبیل را نیز بدنبال خواهد داشت .

وی افزود: بندر خشک می تواند بعنوان مکلملی تاثیر گذار در کنار اجرای طرح بزرگ پایاب سد خداآفرین عمل کند ، بندر خشک شاهرراه صادراتی استان های شمال غرب کشور بویژه استان اردبیل به بازارهای بزرگ قفقاز ، آسیای مرکزی ف روسیه و در نهعایت اروپا می باشد.

به گفته وی ، با به ثمر رسیدن طرح بزرگ پایاب سد خداآفرین با صرف اعتباری نزدیک به یک میلیارد دلار میزان تولید محصولات کشاورزی استان اردبیل با افزایشی معادل یک میلیون تن مواجه خواهد بود و اگر برنامه ریزی مناسبی نیز برای توسعه صنایع تبدیلی در منطقه صورت گیرد به گذرگاهی برای خروج و صادرات این میزان محصول تولیدی نیاز است که بندر خشک یکی از مهمترین ابزارهای ان می باشد.

نیرومند اضافه کرد: منطقه مغان در شمال استان اردبیل یکی ار مناطق مستعد در بخش کشاورزی است که به انبار غله شمال غرب کشور مشهور بوده وهزاران تن محصول کشاورزی از جمله غلات ، دانه های روغنی ومحصولات دامی وباغی در آن تولید می شود، تولیداتی که در صورت برنامه ریزی و فراوری مناسب می تواند روانه بازارهای بزرگ کشورهای شمالی شده و ارزآوری قابل توجهی برای کشور داشته باشد و بندر خشک یکی از مهمترین مقوله ها و زیرساخت ها برای عملی شدن این راهبرد اقتصادی می باشد.

او بیان کرد: یکی از کارکردهای بسیار مهم بنادر خشک در کنار افزایش توان صادراتی منطقه و کشور ایجاد فرصت های جدید اشتغال است چیزی که نیاز ضروری استان اردبیل بوده و به ایجاد توسعه ای پایدار کمک می کند.

** استاندار اردبیل: اجرای بندر خشک مورد انتظار مردم است اکبر بهنام جو، که به تازگی استاندار دولت دوازدهم در اردبیل شده است نیز تاکید دارد که در مردم در باره بندر خشک انتظاراتی ایجاد شده و باید با مطالعه و بررسی دقیق این طرح به پیش برود.

وی با بیان اینکه استاندار پیشین اردبیل و میردان در این زمینه وقت گذاشته و زحمات زیادی کشیده اند افزود: اگر اراضی غیر دولتی در طراحی بندر خشک ارجحیت داشته باشد می بایست در مطالعه و ترسیم نقشه اجرایی گنجانده شود.

در این حال اکبر صمدی، فرماندار پارس آباد مغان نیز گفت که طرح بندر خشک در کمیسیون همکاری های مشترک دو کشور ایران و آذربایجان به تصویب رسیده و تشریفات قانونی را طی کرده است.

حجت الاسلام سید سعید رشادی امام جمعه پارس آباد هم در خطبه های نمازجمعه بر پیگیری طرح احداث بندر خشک در این منطقه تاکید کرد و گفت: بااحداث بندر خشک اصلاندوز، امکان صادرات محصولات و تولیدات کشاورزی و باغی منطقه به روسیه و دیگر کشورها فراهم می شود و ضروری است این طرح پیگیری شود .

وی افزود: این طرح حرکت خوبی است و به ایجاد فرصت های جدید شغلی و توسعه منطقه کمک می کند.

وی با بیان اینکه به علت بعد مسافت و هزینه ی بالا خریداران ، شرکت ها و سرمایه گذاران برای خرید و صدور محصولات این منطقه رغبت نشان نمی دهند، بیان کرد: با احداث بندر خشک، علاوه بر صادرات محصولات کشاورزی و باغی این شهرستان به روسیه و دیگر کشورها شاهد اشتغالزایی فراوان در استان خواهیم بود.

ارژنگ عزیزی مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری اردبیل هم در این باره گفت: این طرح مورد پیگیری مسئولان استانی است و شهروندان استان اردبیل نگران تاخیر در اجرای آن نباشند.

وی افزود:مهمترین اهداف راه اندازی بنادر خشک افزایش خدمات بندری در منطقه داخلی کشور؛ کاهش تقاضای نیاز به استفاده از اراضی حاشیه ساحل ،افزایش کارایی حمل ونقل، بهبود وضعیت زیرساخت های مرتبط با حمل ونقل، بهبود وضعیت مالی و اقتصادی، افزایش سرمایه گذاری مستقیم کشورهای خارجی است که این هدف با راه اندازی بندر خشک در پارس آباد ( بخش اصلاندوز) قابل تحقق است.

عزیزی افزود: در واقع ماهیت بندر خشک، کاهش هزینه حمل و نقل و ترانزیت کالاست، این مزیت ها وبسترها هم اکنون در منطقه مغان ودر بخش اصلاندوز وجود دارد چرا که این منطقه در 16 کیلومتری مرز جمهوری آذربایجان ودر نزدیکی خط ریلی این کشور واقع شده وعلاوه بر آن وجود کشت وصنعت مغان و فرودگاه از مزیت های مهم برای احداث بندر خشک در این منطقه است.

مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری اردبیل اضافه کرد: بندر خشک هم می تواند به صورت منفرد وهم داخل منطقه آزاد باشد که یکی از ویژگی های آن کاهش تراکم و بارترافیکی حمل ونقل ، اشتغالزایی وجابه جایی کالا از طریق خط ریلی است.

** نمایندگان استان اردبیل: پیگیر طرح احداث بندر خشک در مغان هستیم صدیف بدری رییس مجمع نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی هم در این باره به ایرنا گفت: ایجاد بندر خشک در مغان با توجه به موقعیت مرزی استان اردبیل روابط اقتصادی شمال کشور را توسعه می بخشد.

وی با اشاره به تصمیم مسئولان استان اردبیل برای راه اندازی بندر خشک افزود: برای توسعه تجارت خارجی اردبیل نیاز است خط ریلی در این منطقه ایجاد شود تا بتوان شاهد رونق وتوسعه اقصادی واشتغالزایی در منطقه باشیم .

بدری افزود: نمایندگان استان با راه اندازی بندر خشک در اصلاندوز موافق بوده وتحقق آن را پیگیری می کنند.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی با اشاره به روابط خوب دولت های جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان گفت: با راه اندازی بندر خشک شاهد توسعه مراودات اقتصادی بین 2 کشور خواهیم بود .

بدری افزود: با راه اندازی بندر خشک استان اردبیل بعنوان دروازه ورود به کشورهای حوزه قفقازمطرح شده و به یکی از مناطق مهم وتاثیر گذار در امور تجاری تبدیل خواهد شد.

اصلاندوز اردبیل به خط ریلی جمهوری آذربایجان متصل می شود.

شکور پورحسین نماینده پارس آباد و بیله سوار مغان در مجلس شورای اسلامی هم گفت: بهترین راه حل برای فعالیت دوباره گمرک اصلاندوز مغان اتصال آن به خط ریلی جمهوری آذربایجان است که در این رابطه توافق اولیه با جمهوری آذربایجان صورت گرفته است.

وی افزود:در صورت تحقق این توافق گمرک اصلاندوز با عنوان بندر خشک راه اندازی شده و ترانزیت کالا از طریق خط ریلی انجام خواهد گرفت که علاوه بر توسعه تجارت شاهد اشتغالزایی زیادی در منطقه خواهیم بود.

پور حسین بیان کرد:بنادر خشک، با ایجاد کارآفرینی بسیار بالا، واردات، صادرات و احداث بنگاههای صنعتی و تجاری در آنها به راحتی قابل شکل گیری است، این بنادر به طور مستقیم باعث توسعه شبکه حمل و نقل جاده ای، لجستیک ترکیبی و کانتینری شده و زمینه را برای ارتباط ریلی فراهم می سازند.

وی افزود:مهمترین تاثیر ایجاد بندر خشک کاهش ترافیک حمل ونقل جاده ای، توسعه حمل ونقل ریلی و افزایش اشتغال است که منجر به جذب سرمایه وتوسعه فضای کسب وکار، اشتغال وکارآفرینی در منطقه می شود.

به هر حال با توجه به انتظارات مردمی در ایجاد بندر خشک در منطقه مغان و تاکیدی که کارشناسان بر تاثیر ایجاد این بندر در توسعه اقتصادی منطقه دارند ضروری است که مسئولان استانی و کشوری گام های عملی برای اجرایی شدن هر چه زودتر این طرح ملی را بردارند.


کلید واژه ها: استان - اردبیل - بندر - اقتصاد - اقتصادی - منطقه - آذربایجان - کشور - جمهوری آذربایجان - کشورهای همسایه - شمال - صادرات - بزرگ - جمهوری - برنامه ریزی - تولید - ایرنا - روسیه - توسعه - اروپا - نجات - خروج - صورت - گمرک - حمل ونقل - کارشناس - میلیارد - کشاورزی - بندرخشک - راه آهن

آخرین اخبار سرویس:
ربیعی: حداقل دستمزد کارگران دارای دو فرزند یک میلیون و 530 هزار تومان خواهد بود

استقبال از بازار در آستانی شب عید در یاسوج

افزایش 19 درصدی تولید شمش فولاد

پرداخت حقوق و عیدی کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران

بهای اونس به 1309 دلار رسید

بررسی بازارهای جهانی بیلت در هفته گذشته

رشد قیمت در بازار ورق چین

نوسان جزیی قیمت انواع سکه

پرداخت های عمرانی امسال 42 درصد افزایش یافت

هند بزرگترین نیروگاه خورشیدی جهان را می سازد

نشت اطلاعات باعث ضرر میلیاردی فیس بوک شد

ابلاغ بخشنامه افزایش دستمزد97 در نیمه دوم فروردین 97

حقوق و عیدی معوق کارگران گروه ملی فولاد پرداخت شد

دستمزد حداقلی بگیران 132 درصد نسبت به نرخ تورم افزایش یافت

بخشنامه افزایش دستمزد 97 در نیمه دوم فروردین ابلاغ شود

نگاهی به بازار آهن و فولاد چین

بیش از 21 هزار قرارداد آتی سکه بسته شد

پیش بینی افزایش قیمت مسکن در سال 97

شرکت های دانش بنیان ضامن توسعه صنعت نفت و گاز

حداقل دستمزد کارگران دارای دو فرزند یک میلیون و 530 هزار تومان خواهد بود

کلاهبرداری اینترنتی آقا و خانم شیاد با ترفند فروش اقساطی خودرو + جزییات

ابلاغ بخشنامه مزدی سال 97 کارگران در فروردین/ تعیین میزان افزایش سایر سطوح بعد از تعطیلات نوروز

بررسی لپ تاپ گیمینگ ایسر Predator 15 G9-591

حداقل دستمزد کارگران 20 درصد افزایش یافت/ تعیین میزان افزایش سایر سطوح مزدی به آینده موکول شد

راه اندازی رومینگ بین جاده ای و مرزی

ابلاغ بخشنامه مزدی سال 97 کارگران در فروردین/ تعیین میزان افزایش سایر سطوح بعد از تعطیلات نوروز

بازار خودرو ایران به کدام سو می رود؟

قولهای ترامپ به جایی نرسید

سناریوی دولت برای کشاورزان

مدیر کل دفتر صادرات گمرک: پذیرش ضمانتنامه گمرکی؛ فقط برای کالا هایی که مشابه داخلی ندارند

کیش مقصد گردشگران نوروز 97

حداقل دستمزد کارگران یک میلیون و 116 هزار تومان شد

حقوق و عیدی معوق کارگران گروه ملی فولاد پرداخت شد

دستمزد حداقلی بگیران 132 درصد نسبت به نرخ تورم افزایش یافت

حذف دلار از ثبت سفارش اقدامی سمبلیک است

ابلاغ بخشنامه مزدی سال 97 کارگران در فروردین

عرضه بنزین سوپر تا یک ماه آینده در جزیره کیش

بازدید وزیر اقتصاد از خزانه داری کل کشور

تخلفات نوروزی ناوگان اتوبوسرانی گزارش شود

مهدی مریزاد بازار ماهی شب عید

حداقل دستمزد 20 درصد افزایش یافت

میزان افزایش حقوق کارگران تصویب شد/ افزایش 19.8 درصدی حداقل دستمزد 97 کارگران

افزایش 20 درصدی حداقل دستمزد کارگران در سال 97

قطر از بزرگ ترین بانک امارات شکایت کرد

بزرگترین موتور جت جهان آزمایش شد

سرخط اخبار هواپیمایی ،فرودگاه ها و سفر در 28 اسفند 1396

دستمزد زنان در کشورهای اتحادیه اروپا کمتر از مردان است

سخاب چیست؟

ماجرای قبر های باشخصیت بهشت زهرا/ پیشنهاد آزمایش خاک قبرستان

68 درصد جمعیت بوکان زیر 40 سال سن دارند

فوری / حداقل دستمزد حدود 20 درصد افزایش یافت + جزییات

نمایندگان کارگری و کارفرمایی برای دستمزد 97 به توافق رسیدند

این گاو 5 میلیارد تومان می ارزد! +عکس

افزایش مزد حدود 20 درصد است

آغاز پرداخت باقی مانده سود سهام عدالت کارکنان و بازنشستگان از امروز

تویوتا آریون بهتر است یا هوندا آکورد؟

نفت ملی یعنی تصمیم گیری درباره تولید در تهران گرفته شود نه لندن/ تحرک بزرگ صنعت نفت در سال 97

حقوق و معوقه مستمری بگیران صندوق بیمه اجتماعی روستاییان یزد واریز شد

پایگاه موقت امداد و نجات هلال احمر در منطقه آزاد انزلی افتتاح شد

جلسه هماهنگی مدیران و کارکنان پتروشیمی بندر امام برگزار شد

تعیین حداقل دستمزد 97: افزایش 19.5 درصدی / حداقل: یک میلیون و 114هزارتومان

افزایش قیمت بیت کوین پیش از نشست سران جی 20

وزیر کار خبر داد ابلاغ بخشنامه مزدی سال 97 کارگران در فروردین/ تعیین میزان افزایش سایر سطوح بعد از تعطیلات نوروز

تعیین حداقل دستمزد کارگران در سال 97

کرباسیان: پرداخت های عمرانی امسال 42 درصد افزایش یافت

کرباسیان: پرداخت های عمرانی امسال 42 درصد افزایش یافت

0.01 میلیون خانوار در چادر، کپر، آلونک و زاغه زندگی می کنند

قیمت مرغ در آستانه شب عید به 8800 تومان رسید

Sea of Thieves ؛ جانی دوباره برای Rare؟

میزان افزایش حقوق کارگران تصویب شد/ افزایش مزد حدود 20درصد

حجم مبادلات تجاری ایران و قطر چقدر است؟

تبدیل شدن به بزرگترین هیبریدی ساز دنیا

اجرای طرح ویژه بازرسی و نظارت نوروز 97

پیش بینی افزایش قیمت مسکن در سال 97

افزایش قیمت بلیت سینماها در نوروز 97

پیگیری پرونده های قاچاق و جلوگیری از فرار مالیاتی در نشست با رییس گمرک

کشتی آرای: حباب بازار سکه از بین می رود | کامیاب: نظام ارزی تک نرخی احیا می شود

آخرین تغییرات قیمت اقلام شب عید 97 +جدول

پیشرفت 81 درصدی طرح های ستاد اقتصاد مقاومتی

پیش بینی روند افزایش دمای هوا تا چهارشنبه

ال جی V30 پلاس گل سرسبد محصولات شرکت ال جی

فروش 528 ملک مازاد بانک ملت در سال 96

بازدید مدیران ارشد بانک صادرات ایران در واپسین ساعات کاری سال 96 از تلاش کارکنان شعب

بازار خودرو ایران در استعمار فرانسه است؟

امکان سخت تر شدن استانداردهای 85 گانه خودرویی

12 ماه سال آتی، 12 طرح مقابله با کم آبی

تسویه بقیه سود سهام عدالت کارکنان و بازنشستگان از امروز آغاز شد

حقوق و معوقه مستمری بگیران صندوق بیمه اجتماعی روستاییان یزد واریز شد

حفظ زیبایی سیستان و بلوچستان در سایه 2 دهه خشکسالی/ تصاویر

نگاهی بر چالش های اقتصادی پوتین

پیش بینی افزایش قیمت نفت در صورت خروج ترامپ از برجام

بازار همدان در آستانه نوروز

15 هزار واحد صنفی آماده خدمات رسانی در تعطیلات نوروزی

بهره برداری از 4 طرح درمانی در آستانه سال جدید+فیلم

توافق نمایندگان کارگری و کارفرمایی برای دستمزد 97

رقم خبر: آماری از کشته های تصادفات نوروزی

آموزش رنگ آمیزی تخم مرغ با رنگ های خوراکی

جلسه هماهنگی مدیران و کارکنان پتروشیمی بندر امام برگزار شد

تسویه بقیه سود سهام عدالت کارکنان و بازنشستگان از امروز آغاز شد

مشکلی برای تامین سوخت نوروز در کهگیلویه و بویراحمد وجود ندارد

بندر خشک؛ طرحی برای خروج استان اردبیل از بن بست

بندر خشک؛ طرحی برای خروج استان اردبیل از بن بست