مطالب مرتبط:
آموزش و پرورش بزرگ ترین کودک آزار است/باید مسائل جنسی را از پستوها خارج کنیم
ترامپ از نامزد جمهوریخواهی که متهم به آزار جنسی است حمایت کرد
انتشار فهرست زنانی که توسط ترامپ مورد آزار جنسی قرار گرفتند
انتشار فهرست زنانی که توسط ترامپ مورد آزار جنسی قرار گرفتند
بازیگر زنی که صدبار مورد آزار جنسی قرار گرفت!
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 2 آذر 1396 ساعت 11:422017-11-23دانش

آموزش و پرورش بزرگ ترین کودک آزار است/باید مسائل جنسی را از پستوها خارج کنیم


عضو هیئت علمی گروه حقوق دانشگاه آزاد اسلامی مشهد معتقد است جرم انگاری و مجازات های سنگین نمی تواند کودک آزاری را از بین ببرد.

- دانشیار بازنشسته گروه علوم اجتماعی دانشگاه تهران بابیان اینکه کودک آزاری در مکان های مختلفی صورت می گیرد ، گفت: رأس کل کودک آزاری ها در خانه است.

سعید معیدفر هم در در نشست با بیان چرایی تلقی آزار کودکان به عنوان یک مسئله اجتماعی، اظهار کرد: آزار و اذیت کودکان یکی از مهم ترین نمادهای سقوط اخلاقی یک جامعه است چرا که این آزار نسبت به کسی انجام می گیرد که معصوم است و مانند بزرگسالان توانایی کنترل رفتار خود را ندارد.

وی ادامه داد: اگر به کودک آزاری توجه نشود و در جامعه ای مثل جامعه ما در گذشته با وجود اینکه کودک آزاری را به کرات داشتیم، اما به هیچ وجه این مسئله درک نمی شد، اما جامعه امروز، جامعه ای حساس است، بنابراین اگر کودک آزاری به عنوان یک مسئله برای جامعه نباشد، آنجاست که اخلاقیت جامعه در حوزه های دیگر هم به شدت مخدوش خواهد شد.

معیدفر با اشاره به اینکه کودک آزاری به وجود آورنده چرخه خشونت است ، تصریح کرد: پایه و اساس هر اتفاقی در جامعه از کودکان شروع می شود و اگر شما بخواهید اشکال مختلف خشنوت را در جامعه کاهش دهید، اولین و مهم ترین گام توجه به مسئله کودک ازاری است، زیرا اگر به کودکی چنین خشنونتی روا داشته شود بدون تردید این خشونت بازتولید خواهد شد و کل جامعه را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

وی با بیان اینکه امروز خاورمیانه یکی از بدترین نقاط دنیا در انواع شکل خشونت است ، خاطرنشان کرد: چه نوع رویکردی نسبت به کودکان در این منطقه وجود دارد که این منطقه مملوء از آشوب است.

این حاکی از آن است که یک از مهم ترین مسائل خاورمیانه کودک آزاری است که باعث شده است کودکان هنگامی که به بزرگسالی می رسند، آن خشونت را بازتولید کنند.

بر این اساس یکی از راه های خشکاندن ریشه خشونت در خاورمیانه توجه به مسئله کودک آزاری است.

دانشیار بازنشسته گروه علوم اجتماعی دانشگاه تهران با بیان اینکه هنگامی که صحبت از کودک ازاری می شود، توجه ما تنها به آزار جسمی است ، عنوان کرد: اما آزار جنسی و عاطفی آن ها نیز وجود دارد.

وی بیان کرد: متأسفانه ما در جامعه ای زندگی می کنیم که راجع به هرچیزی که می خواهی حرف بزنی و مردم را دعوت به مشارکت کنی به مشکل می خوری.

برای مثال بارها جلوی برگزاری همایش آسیب های اجتماعی به دلیل وجود عناوینی مانند روسپیگیری و اعتیاد در آن گرفته می شود و این بحث مطرح می شود می گویند شما می خواهید بگویید که وضع جامعه ما خراب است.

معیدفر افزود: اما هنگامی که راجع به کودکان صحبت می شود، احساسات همه بر افروخته می شود.

کودک آزاری جایی است که نسبت به طرح آن کم تر حساسیت وجود دارد و جایی است که می شود روی آن کار کرد و این یکی از دلایلی است که این مسئله را مهم می کند.

وی با بیان اینکه کودک آزاری در مکان های مختلف اتفاق می افتد ، تصریح کرد: مهم ترین و فاجعه بارترین کودک آزاری در خانه اتفاق می افتد و اگر گفته می شود در آموزش و پرورش کودک آزاری صورت می گیرد، به دلیل درخواست خود خانواده است.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: رأس کل کودک آزاری ها در خانه است.

خشونت خانوادگی برای بسیاری مانند زنان و سالمندان هم وجود دارد، اما هیچ چیزی مهم تر از کودک آزاری نیست.

البته کودک آزاری اشکل مختلفی دارد که بحث جنسی آن یک طرف است و بحث کلامی و عاطفی یک طرف است و یکی از این جنبه های عاطفی کودک آزاری صحنه های خشونتی است که کودکان در خانه ها شاهد آن هستند.

وی اضافه کرد: بحث کوک آزاری موضوع بسیار ظریف است و علاوه بر بعد جسمی در بعد جنسی، عاطفی و کلامی بسیار زیاد است، بر این اساس در جامعه ما بیش از دو سوم کودکان تحت تأثیر آزار عاطفی هستند و بیش ترین آزار، آزار عاطفی است که نسبت به آنان انجام می شود.

ی، جامعه شناسی و روانشناسی که به همت سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی خراسان رضوی در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، با بیان اینکه یکی از مباحث چالشی در موضوع کودک آزاری بحث سن بلوغ است ، اظهار کرد: این یک چالش بزرگ است که همچنان وجود دارد، اما در حال حل شدن است.

با وجود اینکه کنوانسیون حقوق کودک 18 سال را سن بلوغ تعیین کرده بود اما ما سن بلوغ جنسی را که 9 سال در دختران و 15 سال در پسران است را ملاک قرار دادیم و این تعارض حقوق فقهی و واقعیات جامعه امروزی باعث ایجاد مباحثی در باب کودک آزاری شد.

وی با بیان اینکه کودک آزاری ساختاری یکی از مهم ترین موارد کودک آزاری است ، ادامه داد: خود قوانین و جامعه و سیستم حاکمیت موجب کودک آزاری می شود.

با این وجود بالاخره قانون ما در سال 92 غیر از مجازات های سنگین که وظیفه تعیین رشد را به قاضی گذاشت، اما به طور کلی سن مسئولیت را 18 سال قرار داد.

شیخ الاسلامی تصریح کرد: همچنین در باب شکلی هم قوانین ما به مرور تغییراتی در حال انجام است و قانون دادرسی کیفری جدید قابل دفاع است.

وی با اشاره به جنبه کیفری کودک آزاری افزود: در این زمینه دو مبحث بزه کاری و بزه دیدگی اطفال است و بحثی که بیش تر مورد توجه بوده، بزه دیدگی اطفال است.

عضو هیئت علمی گروه حقوق دانشگاه آزاد اسلامی مشهد با بیان اینکه آیا قانون ما در بحث بزه دیدگی و سوءاستفاده از اطفال قانون مناسبی است؟ ، خاطرنشان کرد: درست که قوانین ما در این زمینه مشکلاتی دارد، اما این تفکر غلطی است که اگر قوانین خوبی داشته باشیم، تمام مشکلات ما حل می شود.

بنابراین نباید دچار خطای آتاتوک شویم.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، وی با اشاره به جرم شناسی و تعیین جزا برای کودک آزاری، عنوان کرد: حقوق جزا یک ابزار ترساننده است و اکثر مردم از جزا می ترسند و این حربه بدی نیست و می توان با آن مقداری به جامعه نظم داد.

حقوق جزا به دو طریق مستقیم و از طریق جرم انگاری این پدیده و همچنین غیر مستقیم و از طریق حمایت از اطفال می تواند با کودک آزاری مقابله کند.

شیخ الاسلامی با اشاره به اینکه گفتمان سنتی در قانون دارد به گفتمان نو تبدیل می شود ، گفت: در حال حاضر گفتمان سنتی دارد تحول پیدا می کند و ما در گام اول قانون حمایت از کودکان و نوجوانان را داشتیم که با وجود حمایت از کودکان نواقصی داشت که باید اصلاح شود.

وی ادامه داد: در گام بعدی قانون جدیدی در حال تدوین و تصویب است که امیدواریم امسال تصویب شود و اگر این قانون که 53 ماده دارد به تصویب برسد کمک بزرگی به جرم انگاری کودک آزاری و حمایت از کودکان خواهد کرد.

مشاور حقوقی شهردار مشهد با اشاره به اینکه با جرم انگاری و اعمال مجازات هاس سنگین نمی توان پدیده کودک آزاری را از بین برد ، تصریح کرد: تجربه نشان داده است با جرم انگاری و مجازات نمی توان اینگونه مسائل را حل کرد.

هم اکنون ما حدود 1800 عنوان مجرمانه داریم و این برای جامعه ما بس است.

زندان های ما تقریبا پر است.

وجود 15 میلیون پرونده قضایی در کشور فاجعه است و الان باید بگوییم هر ایرانی یک پرونده دارد .

وی ادامه داد: بر این اساس بهتر است برای مقابله با کودک آزاری به سمت جرم انگاری نرویم و با انجام کارهای آموزشی و اجتماعی بسیار بهتر می توان با این مسئله مقابله کرد.


کلید واژه ها: کودک آزاری - کودک - جامعه - کودکان - اجتماعی - خاورمیانه - دانشگاه تهران - خشونت - علوم اجتماعی - دانشگاه - دانشگاه آزاد اسلامی - آسیب های اجتماعی - بزرگ - دانشگاه آزاد - امروز - منطقه - تهران - آزار و اذیت - مسائل جنسی - بزرگ ترین - آزار جنسی - هیئت علمی - علوم - جنسی - اسلامی - مجازات - اعتیاد - انواع - زندگی - اولین

آخرین اخبار سرویس:
سند راهبردی توسعه آموزش عمومی قرآن کریم ابلاغ شد

قدمگاه رضوی؛ میزبان زائران و گردشگران نوروزی

زمان تخلیه خوابگاه های دانشگاه فردوسی

جلسه معاونان مالی و اداری دانشگاه ها برگزار شد

استفاده از دانشگاه آزاد و غیرانتفاعی در بکارگیری بورسیه ها

برگزاری سمپوزیوم ایران وچین درحوزه نانوپزشکی و نانوبیوتکنولوژی

محققان به فناوری ساخت نانوربات شناور در بدن نزدیک شدند

موشکی برای کنترل زباله فضایی 8 تنی ساخته شد

ثبت نام پذیرفته شدگان دانشگاه علمی کاربردی از امروز آغاز می شود

اعتبارات آموزش عالی در بودجه سال 97 حدود 32درصد افزایش دارد

سمپوزیوم دو جانبه ایران و چین در حوزه نانوپزشکی و نانوبیوتکنولوژی برگزار می شود

تقدیر مدیرعامل منطقه آزاد کیش از ورزشکاران

آغاز ثبت نام پذیرفته شدگان دانشگاه علمی کاربردی

آمار ثبت نام متقاضیان عضویت در هیأت علمی دانشگاه ها

تحریم و تغییر در سیاست ها مهم ترین موانع توسعه صنعت ماهواره هستند

انتقاد شدید عارف از مدیران دانشگاه آزاد:اخراج اساتید دانشگاه را با رکود رو به رو می کند/در چارچوب قانون عمل کنید/بی انگیزگی جوانان نظام را با چالش جدی رو به رو می کند

معاون وزیر علوم: بخش بین الملل دانشگاه ها گسترش می یابد

تخلیه خوابگاه های دانشگاه فردوسی از 28 اسفند/ادامه فعالیت خوابگاه متاهلی در ایام نوروز

عکس | سردرگمی در بهشت بدون کلیددار

آیین نامه بازنشستگی اعضای هیئت علمی اصلاح شد + جزییات

آمار ثبت نام متقاضیان عضویت در هیأت علمی دانشگاه ها اعلام شد

آمار ثبت نام متقاضیان عضویت در هیأت علمی دانشگاه ها اعلام شد

عارف: اخراج اساتید، دانشگاه را با رکود روبه رو می کند

انتقاد عارف از اخراج اساتید دانشگاه آزاد

آیا وجود ما در جهان اهمیت دارد؟

برخوردهای قهری و خشن با دانشجویان باعث بی انگیزه شدن نسل جوان می شود/ مدیریت فعلی دانشگاه آزاد به دنبال حاکم کردن یک سلیقه خاص در دانشگاه نباشند

تجلیل از نخبگان کنکوری ملایر

وظیفه وزارت علوم رفع مشکلات دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی است

آخرین مهلت ارسال مقاله به بیست ویکمین گردهمایی پژوهشی نجوم

"خلاقیت" و "نوآوری" دو عنصر جدایی ناپذیر در کارآفرینی

انتقاد شدید عارف از مدیران دانشگاه آزاد

تغییر سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان خراسان جنوبی و واحد بیرجند

به من می گویند پسر خوبی باش تا مشکل قرارداد جذبت را حل کنیم! + سند

سرهم بندی کاوشگر "مریخ 2020" آغاز شد

تشکیل شورای راهبردی رشته های میان رشته ای در دانشگاه الزهرا(س)

معاون وزیر علوم: بخش بین الملل دانشگاه ها گسترش می یابد

دارایی فکری و علمی، بزرگترین سرمایه دانشگاه است

تشکل های انقلابی دانشگاه علامه: معاونت فرهنگی هر روز یک مشکل جدید برای ما درست می کند/ ادامه کار با روال فعلی امکان پذیر نیست

حذف کنکور در سال 98 بعید است

شوخی ضرغامی با پلیس های جوان + عکس

بطحایی: حذف کنکور در سال 98 بعید است

انتقاد شدید عارف از مدیران دانشگاه آزاد: اخراج اساتید، دانشگاه را با رکود رو‎به‎رو می‎کند

چرا مراسم اعتکاف در دانشگاه علامه برگزار نمی شود؟

راه اندازی رشته ارشد روانشناسی عمومی در دانشگاه اراک

آزمون بسندگی دانشگاه شیراز برگزار می شود

نیکنام حسینی پور مدیر عامل خانه کتاب شد

حذف کنکور امکان پذیر نیست؛ اختیارات را به دانشگاه ها بدهید

عارف: اخراج اساتید، دانشگاه را با رکود روبه رو می کند

دانشگاه اراک سال آینده دانشجوی ارشد روانشناسی عمومی می گیرد

بانشگاه؛ آخر و عاقبت دانشگاه پولی

آیین نامه بازنشستگی اعضای عیئت علمی اصلاح شد + جزییات

برخوردهای دوگانه در برخورد با تشکلهای دانشجویی را کنار بگذارید

زندگی هاوکینگ برای اندیشه بشری بود

عارف خطاب به مدیران دانشگاه آزاد: برخورد توهین آمیز با اساتید دانشگاه را متوقف کنید

آیین نامه بازنشتگی اعضای عیئت علمی اصلاح شد + جزییات

تصاویر ترسناک و جدید ناسا از سیاره مشتری دیدگاه ها راجع به این سیاره را عوض می کند!

عارف: ​مدیریت فعلی دانشگاه آزاد به دنبال حاکم کردن یک سلیقه خاص در دانشگاه نباشند /اینگونه برخوردها بالاترین توهین به یک استاد دانشگاه است /در برخورد با تشکلهای دانشجویی برخوردهای دوگانه را کنار بگذارید

عارف: اخراج اساتید، دانشگاه را با رکود روبه رو می کند

عارف: اخراج اساتید، دانشگاه را با رکود روبه رو می کند

کنکور به جای "حذف" باید "ساماندهی" شود

برخوردهای قهری و خشن با دانشجویان باعث بی انگیزه شدن نسل جوان می شود/ مدیریت فعلی دانشگاه آزاد به دنبال حاکم کردن یک سلیقه خاص در دانشگاه نباشند

فرصتی برای معرفی فن آوری های نوین مالی

چهارمین قهرمانی متوالی شمشیربازان دانشگاه آزاد

آیین نامه بازنشتگی اعضای عیئت علمی اصلاح شد

22 انجمن علمی دانشگاه فرهنیگان مشهد در سال آینده فعالیت می کنند/ دانشگاه باید مدیر پرور باشد

موفقیت محققان در تولید غده های گیاه ثعلب

فناوری جدید جمع آوری زباله های فضایی

موضع رییس جمهور چیست؟

آغاز ثبت نام برای آزمون ورودی دانشگاه ادیان و مذاهب

افتتاح پروژه های علمی، آموزشی و عمرانی در دانشگاه علوم انتظامی امین

وزیر تحصیلات عالی افغانستان: با دانشگاه های غیر استاندارد برخورد می شود

بهره برداری از نخستین آبخوان مصنوعی کشور در شاهرود + فیلم

حمایت از حضور شرکت های دانش بنیان در دانشگاه آزاد مشهد

پشت کوهی در گفت وگو خبرداد اعزام 8 هزار نفر از دانشجویان دانشگاه های تهران به اردوی راهیان نور/ تمام زائران در سلامت هستند

نگاه مراکز دانشگاهی و دانشگاه ها به دانشجو سطح پایین و بازاری نباشد

حمایت از حضور شرکت های دانش بنیان در دانشگاه آزاد مشهد

انتقال دانشجوی پزشکی با آگهی ممنوع شد/ امکان انتقال با 6 شرط

آیین نامه اعطای بورسیه به دانشجویان غیرایرانی بازنگری می شود

استفاده از همه ظرفیت ها برای افزایش اشتغال دانش آموختگان

کریمی: بیش از 1500 دانشجو از دانشگاه های تهران در نوروز به مناطق محروم اعزام می شوند

موفقیت محققان در تولید غده های گیاه ثعلب/امکان درجه بندی گل ها در کشور فراهم شد

از صفر تا 100 عید نوروز تا وعده های سرخمنی که از بچگی می دادند!/ داعش به افغانستان رسید

موفقیت محققان در تولید غده های گیاه ثعلب/امکان درجه بندی گل ها در کشور فراهم شد

72 هزارو 807 میلیارد ریال بودجه سال 97 دانشگاه آزاد اسلامی

آموزش عالی در هفته ای که گذشت پاسخ دانشجویان به هنجارشکنان دانشگاهی نما/ شوک پایان سال به علم و صنعتی ها

ارائه آموزش های مهارتی به بیش از 800 دانشجوی دانشگاه علامه

مونواکسید کربن با یک اتم فلزی به CO2 تبدیل می شود

بازدید وزیر علوم از مناطق عملیاتی هورالعظیم

امضای تفاهم نامه همکاری میان دانشگاه آزاد کرمانشاه با ارتش

چگونه مغز انسان هک می شود؟

چرا نجفی استعفا کرد؟

50 نکته برای موفقیت در کنکور هنر 97

همایش علمی پژوهشی شهدای فرهنگی گناباد

همایش علمی پژوهشی شهدای فرهنگی در گناباد

دانشگاه آزاد در مناطق محروم افزایش شهریه ندارد

وظیفه وزارت علوم چیست

اختصاص 2000 میلیارد ریال برای جذب اعضای هیئت علمی جوان

اختصاص 2000 میلیارد ریال برای جذب اعضای هیأت علمی جوان

توقف پذیرش دانشجو در مراکز دولتی می‎تواند به فرصت تبدیل شود

برنامه های دانشگاه تهران در سال 97

آموزش و پرورش بزرگ ترین کودک آزار است/باید مسائل جنسی را از پستوها خارج کنیم

آموزش و پرورش بزرگ ترین کودک آزار است/باید مسائل جنسی را از پستوها خارج کنیم