مطالب مرتبط:
راهکار حل کودک آزاری سنگین تر کردن مجازات نیست
برگزاری کارگاه آموزشی پیشگیری از کودک آزاری + گزارش
لیگ قهرمانان اروپا/بارسلونا بدنبال برد در خانه یوونتوس
فدراسیون کشتی؛ هیات کشتی سیرجان را روی پل برد.
شهرستان میامی از کمبودها و مشکلات رنج می برد/ مسوولان در تامین نیازهای مردم تلاش کنند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 2 آذر 1396 ساعت 09:552017-11-23دانش

مجازات های سنگین، کودک آزاری را از بین نمی برد


عضو هیئت علمی گروه حقوق دانشگاه آزاد اسلامی مشهد معتقد است جرم انگاری و مجازات های سنگین نمی تواند کودک آزاری را از بین ببرد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا- عباس شیخ الاسلامی در نشست کودک بی پناه من؛ بررسی پدیده کودک آزاری از سه منظر حقوقی، جامعه شناسی و روانشناسی که به همت سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی خراسان رضوی در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، با بیان اینکه یکی از مباحث چالشی در موضوع کودک آزاری بحث سن بلوغ است ، اظهار کرد: این یک چالش بزرگ است که همچنان وجود دارد، اما در حال حل شدن است.

با وجود اینکه کنوانسیون حقوق کودک 18 سال را سن بلوغ تعیین کرده بود اما ما سن بلوغ جنسی را که 9 سال در دختران و 15 سال در پسران است را ملاک قرار دادیم و این تعارض حقوق فقهی و واقعیات جامعه امروزی باعث ایجاد مباحثی در باب کودک آزاری شد.

وی با بیان اینکه کودک آزاری ساختاری یکی از مهم ترین موارد کودک آزاری است ، ادامه داد: خود قوانین و جامعه و سیستم حاکمیت موجب کودک آزاری می شود.

با این وجود بالاخره قانون ما در سال 92 غیر از مجازات های سنگین که وظیفه تعیین رشد را به قاضی گذاشت، اما به طور کلی سن مسئولیت را 18 سال قرار داد.

شیخ الاسلامی تصریح کرد: همچنین در باب شکلی هم قوانین ما به مرور تغییراتی در حال انجام است و قانون دادرسی کیفری جدید قابل دفاع است.

وی با اشاره به جنبه کیفری کودک آزاری افزود: در این زمینه دو مبحث بزه کاری و بزه دیدگی اطفال است و بحثی که بیش تر مورد توجه بوده، بزه دیدگی اطفال است.

عضو هیئت علمی گروه حقوق دانشگاه آزاد اسلامی مشهد با بیان اینکه آیا قانون ما در بحث بزه دیدگی و سوءاستفاده از اطفال قانون مناسبی است؟ ، خاطرنشان کرد: درست که قوانین ما در این زمینه مشکلاتی دارد، اما این تفکر غلطی است که اگر قوانین خوبی داشته باشیم، تمام مشکلات ما حل می شود.

بنابراین نباید دچار خطای آتاتوک شویم.

وی با اشاره به جرم شناسی و تعیین جزا برای کودک آزاری، عنوان کرد: حقوق جزا یک ابزار ترساننده است و اکثر مردم از جزا می ترسند و این حربه بدی نیست و می توان با آن مقداری به جامعه نظم داد.

حقوق جزا به دو طریق مستقیم و از طریق جرم انگاری این پدیده و همچنین غیر مستقیم و از طریق حمایت از اطفال می تواند با کودک آزاری مقابله کند.

شیخ الاسلامی با اشاره به اینکه گفتمان سنتی در قانون دارد به گفتمان نو تبدیل می شود ، گفت: در حال حاضر گفتمان سنتی دارد تحول پیدا می کند و ما در گام اول قانون حمایت از کودکان و نوجوانان را داشتیم که با وجود حمایت از کودکان نواقصی داشت که باید اصلاح شود.

وی ادامه داد: در گام بعدی قانون جدیدی در حال تدوین و تصویب است که امیدواریم امسال تصویب شود و اگر این قانون که 53 ماده دارد به تصویب برسد کمک بزرگی به جرم انگاری کودک آزاری و حمایت از کودکان خواهد کرد.

مشاور حقوقی شهردار مشهد با اشاره به اینکه با جرم انگاری و اعمال مجازات هاس سنگین نمی توان پدیده کودک آزاری را از بین برد ، تصریح کرد: تجربه نشان داده است با جرم انگاری و مجازات نمی توان اینگونه مسائل را حل کرد.

هم اکنون ما حدود 1800 عنوان مجرمانه داریم و این برای جامعه ما بس است.

زندان های ما تقریبا پر است.

وجود 15 میلیون پرونده قضایی در کشور فاجعه است و الان باید بگوییم هر ایرانی یک پرونده دارد .

وی ادامه داد: بر این اساس بهتر است برای مقابله با کودک آزاری به سمت جرم انگاری نرویم و با انجام کارهای آموزشی و اجتماعی بسیار بهتر می توان با این مسئله مقابله کرد.

آموزش و پرورش بزرگ ترین کودک آزار است عضو هیئت علمی گروه روانشناسی دانشگاه علامه طباطبایی گفت: آموزش و پرورش بزرگ ترین کودک آزار است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا- شهین علیایی زند هم در این نشست اظهار کرد: در بسیاری از کشورها سن جزا را 18 سالگی تعیین کرده اند، اما بسیاری از افراد نمی دانند که چرا سن بلوغ 18 سال تعیین شده است.

وی ادامه داد: واقعیت این است که حتی بسیاری از کسانی که در جامعه فعالیت های مدنی می کنند هم نمی دانند مبنای تعیین سن 18 سالگی به عنوان سن بلوغ چیست.

پاسخ این است که 18 سالگی زمانی است که تقریباً ساختار مغز به حداکثر رشد خود می رسد و از آن به بعد اگر تغییرات بسیار جزیی در ساختار مغز اتفاق می افتد.

علیایی زند با بیان اینکه قوانین به طور صددرصد نمی تواند کودک آزاری را کاهش دهد ، تصریح کرد: با این حال همان مقدار کم هم تاثیر بسیار زیادی دارد، اما بسیار اعتقاد دارم که در تعریف و آن جایی که قوانین پا می گذارند، به شدت می توانند تأثیرگذار باشند.

با این حال قوانین در حوزه کودک آزاری وجود دارند، اما به ندرت عملی می شوند.

وی با تأکید بر اینکه قوانین نقش بسیاری در کاهش کودک ازاری دارد ، خاطرنشان کرد: برای نمونه در کشور سوئد هنگامی که قوانین مرتبط با روسپیگری را تغییر داده و به جای مجازات روسپی، فرد متقاضی را مجازات کردند، آمار این جرائم بسیار کاهش پیدا کرد.

85 درصد آزارهای جنسی در خانواده صورت می گیرد عضو هیئت علمی گروه روانشناسی دانشگاه علامه طباطبایی با بیان اینکه بیش از 85 درصد آزارهای جنسی در داخل خانواده ها صورت می گیرد ، عنوان کرد: اگر ما همین میزان کودک آزاری را در خارج خانواده داشتیم، نوع دیگری به قانون نگاه می کردیم، اما در حال حاضر بسیاری از افراد در خانواده این کودکان را مورد آزار قرار می دهند، اما قانون با آن ها چه می کند؟ از این رو دست تمنا به سوی قانون گذاران دراز می کنم و تقاضا می کنم در ارتباط با سوء استفاده جنسی بیش تر به درون خانواده نگاه کنند.

وی با اشاره به پژوهش ها و تحقیقات خود در زمینه مسائل جنسی در کشور، بیان کرد: در تحقیقی که به درخواست بهزیستی در سال 1381 در مورد روسپیگری انجام شد به این نتیجه رسیدیم نزدیک 25 درصد از زنان روسپی هنگامی که کودک بودند، مورد تجاوز اطرافیان خود واقع شدند.

آموزش و پرورش بزرگ ترین کودک آزار است علیایی زند گفت: آموزش در کاهش کودک آزاری بسیار مؤثر است، این در صورتی است که نهادها و ارگان های مسئول نیز به آن کمک کند، با این وجود ارگان هایی هستند که خودشان کودک آزار هستند.

وی با بیان اینکه آموزش و پروش را بزرگ ترین کودک آزار می دانم ، تصریح کرد: بزرگ ترین کودک آزار ما آموزش و پرورش است، زیرا کودک آزاری تنها جنسی نیست و تبعیض یکی از بالاترین آزارهاست، تبعیض است که افراد را دچار احساس حقارت می کند.

این پژوهشگر و فعال حقوق کودک ادامه داد: کودک آزار شماره یک ما آموزش و پرورش است و این تبعیض و احساس حقارت را چگونه می خواهد پاسخ دهد؟ سایر سازمان ها هم بعد آن قرار دارند.

باید مسائل جنسی را از پستوها خارج کنیم وی با بیان اینکه مقررات ما نیز گاهی آسیب زا هستند ، خاطرنشان کرد: برای نمونه یک روز در دانشگاه مقرراتی برای تک‎جنسیتی شدن کلاس ها وضع می شود، حال آنکه تک جنسیتی شدن کلاس ها آسیب زاست، زیرا مسائل جنسی را به پشت پرده ها می برد.

ما به دانشجویان اعتماد داریم و اگر به آن ها اعتماد نکنیم مسائل به پستوها می رود، در حالی که ما باید مسائل جنسی را از پستوها خارج کنیم.

علیایی زند عنوان کرد: سوء استفاده جنسی تنها لحظه آخر اقدام جنسی نیست و بسیاری اوقات با لمس اندام ها شروع می شود که همین می تواند مسیر زندگی یک انسان را تغییر دهد.

من بارها دیده ام که فردی که در کودکی توسط لمس اندام جنسی مورد آزار قرار گرفته است، این اتفاق تا بزرگسالی و حتی در زندگی زناشویی وی تاثیر گذاشته است.

وی با اشاره به این باور که خود کودک تمایل به این موضوع داشته و آزار و جرمی صورت نگرفته است ، اظهار کرد: کودک، کودک است؛ چه بخواهد و چه نخواهد این عمل آزار و جرم است و مسئله رضایت تنها پس از 18 سالگی مطرح می شود.

عضو هیئت علمی گروه روانشناسی دانشگاه علامه طباطبایی با بیان اینکه من به شدت با ازدواج و تشکیل خانواده موافقم ، تصریح کرد: اگر ازدواج و زندگی زناشویی موفق باشد، کم تر این اتفاقات می افتد.

اخیراً یک موج جدید کودک آزاری جنسی در خانواده ها می بینم و آن هم کودک آزاری جنسی کودک توسط ناپدری است و آن را در سال های اخیر بسیار زیاد می بینم.

وی ادامه داد: دلایل ازدواج مجدد امروز با دیروز تفاوت های زیادی کرده است که در بزه های جامعه و کودک آزاری ها هم تاثیرگذار بوده است.

در گذشته ازدواج دوم بیش تر برای پیدا کردن حامی توسط زنان بود، اما امروز ورق دارد برمی‎گردد و به دلیل اینکه مردها بیکارند، سراغ زن هایی می روند که پول و حقوق دارند و بسیاری از پدرخوانده هایی که مرتکب آزارهای جنسی کودکان می شوند، مردهای بیکاری هستند که با کودکان در خانه هستند.

علیایی زند با اشاره به اینکه با آن هایی که می گویند تفاوتی میان زن و مرد وجود ندارد کاملاً مخالفم ، بیان کرد: مردها و زن ها تفاوت های زیادی با هم دارند، مردها باید بیش تر در معرض هیجان باشند و به سختی می توانند مکان های بسته را تحمل کنند و کلافه می شوند، هیجان لازم دارند و به هر حال این بیکاری را مسئله بسیار بزرگی می بینم که بسیاری از آن ها را به سوی بزه کاری کشانده است؛ بالاخره این افراد باید با انرژی خود کاری بکنند و هیچ چیز مثل مسائل جنسی هیجان نمی آورد.

پسرها بیشتر در معرض خطر آزار جنسی هستند وی با بیان اینکه در جوامع سنتی پسرها بیشتر در معرض خطر آزار جنسی هستند ، گفت: موارد آزار و تعارض جنسی به پسران وجود دارد، اما صدای آن در نمی آید.

تأثیری که این مسئله بر روی پسرها دارد بسیار عمیق تر از دخترهاست.

هنگامی که از یک مرد و پسر سوءاستفاده جنسی می شود، او خرد و فروپاشیده می شود و حتی جهت یابی جنسی او در آینده تغییر می کند و بسیاری از مردهایی که سوءاستفاده جنسی انجام می دهند، خود در کودکی مورد سوء استفاده جنسی قرار گرفته اند.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه سوءاستفاده جنسی از پسرها در جوامع سنتی یک عرف بوده است ، افزود: این مسئله آنقدر زیاد بوده که کسی به آن توجه نکرده و به همین دلیل گرچه عرف‎ها می توانند بسیار آسیب زا باشند، اما توجه کمی می گیرند.

اگر شما به ادبیات فارسی توجه کنید، مملو از ابیاتی است که سوءاستفاده جنسی از پسرها را می گوید.

وی اضافه کرد: متأسفانه ما با جامعه ای روبه رو هستم که فردی که قربانی سوءاستفاده جنسی است، بیش تر خجالت می کشد و می گوید اگر بگوییم آبرویمان می رود، تا هنگامی که ما آزارگری جنسی را گزارش ندهیم، وضع به همین منوال است، اما به مجرد اینکه این کار شیوع پیدا کند، شاهد کاهش آزارگران جنسی خواهیم بود.

رأس کل کودک آزاری ها در خانه است دانشیار بازنشسته گروه علوم اجتماعی دانشگاه تهران بابیان اینکه کودک آزاری در مکان های مختلفی صورت می گیرد ، گفت: رأس کل کودک آزاری ها در خانه است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا- سعید معیدفر هم در در نشست با بیان چرایی تلقی آزار کودکان به عنوان یک مسئله اجتماعی، اظهار کرد: آزار و اذیت کودکان یکی از مهم ترین نمادهای سقوط اخلاقی یک جامعه است چرا که این آزار نسبت به کسی انجام می گیرد که معصوم است و مانند بزرگسالان توانایی کنترل رفتار خود را ندارد.

وی ادامه داد: اگر به کودک آزاری توجه نشود و در جامعه ای مثل جامعه ما در گذشته با وجود اینکه کودک آزاری را به کرات داشتیم، اما به هیچ وجه این مسئله درک نمی شد، اما جامعه امروز، جامعه ای حساس است، بنابراین اگر کودک آزاری به عنوان یک مسئله برای جامعه نباشد، آنجاست که اخلاقیت جامعه در حوزه های دیگر هم به شدت مخدوش خواهد شد.

معیدفر با اشاره به اینکه کودک آزاری به وجود آورنده چرخه خشونت است ، تصریح کرد: پایه و اساس هر اتفاقی در جامعه از کودکان شروع می شود و اگر شما بخواهید اشکال مختلف خشنوت را در جامعه کاهش دهید، اولین و مهم ترین گام توجه به مسئله کودک ازاری است، زیرا اگر به کودکی چنین خشنونتی روا داشته شود بدون تردید این خشونت بازتولید خواهد شد و کل جامعه را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

وی با بیان اینکه امروز خاورمیانه یکی از بدترین نقاط دنیا در انواع شکل خشونت است ، خاطرنشان کرد: چه نوع رویکردی نسبت به کودکان در این منطقه وجود دارد که این منطقه مملوء از آشوب است.

این حاکی از آن است که یک از مهم ترین مسائل خاورمیانه کودک آزاری است که باعث شده است کودکان هنگامی که به بزرگسالی می رسند، آن خشونت را بازتولید کنند.

بر این اساس یکی از راه های خشکاندن ریشه خشونت در خاورمیانه توجه به مسئله کودک آزاری است.

دانشیار بازنشسته گروه علوم اجتماعی دانشگاه تهران با بیان اینکه هنگامی که صحبت از کودک ازاری می شود، توجه ما تنها به آزار جسمی است ، عنوان کرد: اما آزار جنسی و عاطفی آن ها نیز وجود دارد.

وی بیان کرد: متأسفانه ما در جامعه ای زندگی می کنیم که راجع به هرچیزی که می خواهی حرف بزنی و مردم را دعوت به مشارکت کنی به مشکل می خوری.

برای مثال بارها جلوی برگزاری همایش آسیب های اجتماعی به دلیل وجود عناوینی مانند روسپیگیری و اعتیاد در آن گرفته می شود و این بحث مطرح می شود می گویند شما می خواهید بگویید که وضع جامعه ما خراب است.

معیدفر افزود: اما هنگامی که راجع به کودکان صحبت می شود، احساسات همه بر افروخته می شود.

کودک آزاری جایی است که نسبت به طرح آن کم تر حساسیت وجود دارد و جایی است که می شود روی آن کار کرد و این یکی از دلایلی است که این مسئله را مهم می کند.

وی با بیان اینکه کودک آزاری در مکان های مختلف اتفاق می افتد ، تصریح کرد: مهم ترین و فاجعه بارترین کودک آزاری در خانه اتفاق می افتد و اگر گفته می شود در آموزش و پرورش کودک آزاری صورت می گیرد، به دلیل درخواست خود خانواده است.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: رأس کل کودک آزاری ها در خانه است.

خشونت خانوادگی برای بسیاری مانند زنان و سالمندان هم وجود دارد، اما هیچ چیزی مهم تر از کودک آزاری نیست.

البته کودک آزاری اشکل مختلفی دارد که بحث جنسی آن یک طرف است و بحث کلامی و عاطفی یک طرف است و یکی از این جنبه های عاطفی کودک آزاری صحنه های خشونتی است که کودکان در خانه ها شاهد آن هستند.

وی اضافه کرد: بحث کوک آزاری موضوع بسیار ظریف است و علاوه بر بعد جسمی در بعد جنسی، عاطفی و کلامی بسیار زیاد است، بر این اساس در جامعه ما بیش از دو سوم کودکان تحت تأثیر آزار عاطفی هستند و بیش ترین آزار، آزار عاطفی است که نسبت به آنان انجام می شود.


کلید واژه ها: کودک آزاری - کودک - دانشگاه آزاد اسلامی - شیخ الاسلامی - حقوق - قانون - اسلامی - دانشگاه - قوانین - دانشگاه آزاد - جامعه - قانون حمایت از کودکان - سن بلوغ - مجازات - دانشگاه فردوسی مشهد - هیئت علمی - حمایت - دانشگاه فردوسی - کودکان - جهاددانشگاهی - بلوغ - مشهد - مشکلات - خراسان رضوی - پدیده - سوءاستفاده - دانشجویان - آزاد - علمی - نوجوانان

آخرین اخبار سرویس:
شریعتی نیاسر در گفت وگو با فارس خبر داد اجرای بخشی از طرح تفویض اختیار به دانشگاه ها تا پایان امسال

آغاز فعالیت رسمی انجمن اساتید(استادان) مدعو دانشگاهها

هزینه خوابگاه دانشجویان در ترم 10 دکتری و شش ارشد اعلام شد

دانشگاه آزاد از دست نااهلان خارج شد/ این دانشگاه را به نهاد انقلابی تبدیل کنید

اختصاص اعتبارات ویژه پایان نامه و تحقیقات دانشجویی در بودجه

اعتراض دانشجویان تحصیلات تکمیلی ارومیه به پرداخت شهریه در ترم های خارج از سنوات+ پاسخ دانشگاه

ایجاد پرونده الکترونیکی دانشجویان در مجتمع آزمایشگاهی واحد علوم و تحقیقات

معرفی ایده های برتر رویداد کسب وکار نو افتا

مراسم شب خاطره مبارزان انقلاب هرمزگانی

برگزاری نشست «مشارکت اقتصادی زنان از دیدگاه امام خمینی(ره)»

انتخاب استاد دانشگاه امیرکبیر به عنوان پژوهشگر برتر انرژی

امروز آخرین فرصت درخواست جذب هییت علمی در دانشگاه فنی و حرفه ای

پروفسور گئورگ قره پتیان پژوهشگر برگزیده سال 96 در حوزه انرژی

سایت ثبت نام نخبگان دانشگاه آزاد اسفند رونمایی می شود

تهدیدات علمی هولناک از داد و ستد سکه های جعلی

مبادله علمی دانشگاه زابل با 27 کشور

مصوبه ممنوعیت حق جذب دانشجو شامل اریکه پرسپولیس نمی شود

سایت ثبت نام نخبگان در دانشگاه آزاد رونمایی می شود

سایت ثبت نام نخبگان در دانشگاه آزاد رونمایی می شود

زمان پایان ارزیابی مدرسان دانشگاه علمی کاربردی

توضیح رییس دانشگاه تهران برای انتخاب مدیر گروه مطالعات منطقه ای

مسابقه ملی فتح پرچم با معرفی برترین ها

آغاز همایش ملی دانش و تندرستی در شاهرود

رییس دانشگاه تهران: انتخاب مدیر گروه از اختیارات رییس دانشگاه است

گفتگوی ویژه خبری 1396/11/28

کارگاه گوهرشناسی در دانشگاه پیام نور تفت

تولید نمونه اولیه ابرخازن های پوشیدنی توسط محققان ایرانی

سرنوشت خودرو تسلا در فضا چه می شود؟

همایش ازدواج سالم در دانشگاه پیام نور شهرکرد

تعادل شخصیتی و تناسب رفتار افراد مشهور موجب تصحیح الگو می شود/گزینشی عمل کردن جوانان در انتخاب الگو

دانشجویان ستاره دار به دانشگاه ها بازگشتند

اعتراض به برگزاری آزمون استخدامی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج

آغاز پذیرش دانشجو در دانشکده رسانه خبرگزاری فارس

رضا صالحی امیری ,احمدرضا رادان ‏ تأثیر انواع دلبستگی بر احساس امنیت

ظریف عازم مونیخ شد

سرنوشت خودرو تسلا در فضا

پیشنهادات وزارت بهداشت درباره سهمیه آزمون ها در شورای انقلاب فرهنگی بررسی می شود

ویژگی های مدل جدید جایگزین کنکور سراسری

4 دانشجو در منطقه چاه جام شاهرود ناپدید شده اند؟

مفقود شدن 4 دانشجو در منطقه چاه جام شاهرود صحت ندارد

روابط عمومی دانشگاه صنعتی شاهرود اعلام کرد مفقود شدن 4 دانشجو در منطقه چاه جام شاهرود صحت ندارد

برگزاری جشنواره بزرگ اختراعات کشور در یاسوج

پذیرش دانشجو در دانشگاه جامع علمی کاربردی لرستان آغاز شد

بورسیه های تایلند برای دانشجویان افغانستان

رییس جدید سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران معرفی شد

اوحدی رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران شد

ایجاد پرونده الکترونیکی دانشجویان در مجتمع آزمایشگاهی واحد علوم و تحقیقات

انتصاب اوحدی به ریاست سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران

دانشجویان بازمانده از تحصیل دانشگاه آزاد چگونه به تحصیل برگردند؟

تسهیلات ویژه وزیر علوم برای جذب هیات علمی در دانشگاه های تک جنسیتی

گلستان میزبان همایش ملی رویکردهای نوین در آموزش انگلیسی

سعید اوحدی رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران شد

برگزاری کرسی های آزاد اندیشی باید به رشد علمی طلاب منجر شود

طراحی و ساخت باغچه دیواری به همت زوج خلاق شیرازی

سعید اوحدی رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران شد

انتصاب رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران

انتصاب مدیرکل مرکز فارس به عضویت هیات امنای آستان شاهچراغ (ع)

کاربست اساطیری در قرآن کریم با باورهای عرفی ما در تضاد نیست

سعید اوحدی رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران شد

فردا، آغاز فراخوان بهمن جذب اعضای هیأت علمی دانشگاه ها

بازدید رییس انجمن جهانی کرایوبیولوژی از حرم رضوی

اوحدی رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران شد

اوحدی رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران شد

مشاهده اتم با چشم غیرمسلح ممکن شد

برگزاری دوره آموزش قرآن کریم در دانشگاه تهران

بومی سازی شیلنگ اطفای حریق آتش نشانی به ابتکار 2 جوان مهابادی

بومی سازی شیلنگ اطفای حریق آتش نشانی به ابتکار 2 جوان مهابادی

مشاهده یک اتم با چشم غیرمسلح ممکن شد

موفقیت دانشجویان خواجه نصیر در مسابقات طراحی ماهواره مکعب ایرانی

دلایل جعلی بودن روایت «المرأه عوره»/ ردپای کوفیان و بصریان

مدرسه طبیعت؛ تجربه رهایی برای شکوفایی

محققان میکرو ربات هایی را برای انتقال دارو به نقاط مختلف بدن توسعه داده اند

محققان میکرو ربات هایی را برای انتقال دارو به نقاط مختلف بدن توسعه داده اند

ایجاد پرونده الکترونیکی دانشجویان در مجتمع آزمایشگاهی واحد علوم و تحقیقات

مراسم تشییع دو شهید گمنام در شهرستان تایباد

مراسم تشییع دو شهید گمنام در تایباد

تهدیدات علمی هولناک از داد و ستد سکه های جعلی

ایجاد پرونده الکترونیکی دانشجویان در مجتمع آزمایشگاهی واحد علوم و تحقیقات

تجمع دانشجویان مقطع دکتری علوم پزشکی تربیت مدرس در اعتراض به معوقات دانشجویی

آغاز نام نویسی دوره های کاردانی فنی و کاردانی حرفه ای دانشگاه علمی کاربردی

همایش ملی «فناوری فرهنگی؛ تولید و اشتغال» برگزار می شود

تجمع دانشجویان مقطع دکتری علوم پزشکی تربیت مدرس در اعتراض به معوقات دانشجویی

دواختراع از دانشگاه یزد به عنوان اختراع سطح 3 در بنیاد ملی نخبگان شناخته شد

نجفی رییس و هاشمی نایب رییس هیات امناء سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران

واگذاری 6 مرکز علمی کاربردی استان فارس به بخش خصوصی

سه شنبه؛ آغاز فرصت مجدد ثبت نام در کنکور کارشناسی ارشد 97

"نجفی" رییس هیئت امنای سازمان فرهنگی هنری شهرداری شد

جامعه دانشگاهی خدمات قرض الحسنه ای می گیرند

رقابت دانشجویان دانشگاه های فارس در جشنواره فرهنگی ورزشی

رقابت دانشجویان دانشگاه های فارس در جشنواره فرهنگی ورزشی

تخصصی سازی فعالیت پارک های علم و فناوری در کشور + فیلم

سیاست تشویقی صندوق رفاه ویژه دانشگاه آزاد

زمان آغاز حذف و اضافه دانشگاه پیام نور

تصاویر باشکوه "هابل" از یک کهکشان مارپیچی

دانشگاه آزاد میزبان 23 شهید گمنام می شود

زمان آغازحذف و اضافه دانشگاه آزاد

آخرین وضعیت اسکان دانشجویان خوابگاه چمران

مهلت جذب هیات علمی تمدید نمی شود

خشونت علیه کودکان در مناطق حاشیه نشین بخشی از زندگی عادی آنها شده است

فراخوان مشمولان فارغ التحصیل دانشگاه ها در اسفند 1396

مجازات های سنگین، کودک آزاری را از بین نمی برد

مجازات های سنگین، کودک آزاری را از بین نمی برد