مطالب مرتبط:
راهکار حل کودک آزاری سنگین تر کردن مجازات نیست
برگزاری کارگاه آموزشی پیشگیری از کودک آزاری + گزارش
لیگ قهرمانان اروپا/بارسلونا بدنبال برد در خانه یوونتوس
فدراسیون کشتی؛ هیات کشتی سیرجان را روی پل برد.
شهرستان میامی از کمبودها و مشکلات رنج می برد/ مسوولان در تامین نیازهای مردم تلاش کنند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 2 آذر 1396 ساعت 09:552017-11-23دانش

مجازات های سنگین، کودک آزاری را از بین نمی برد


عضو هیئت علمی گروه حقوق دانشگاه آزاد اسلامی مشهد معتقد است جرم انگاری و مجازات های سنگین نمی تواند کودک آزاری را از بین ببرد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا- عباس شیخ الاسلامی در نشست کودک بی پناه من؛ بررسی پدیده کودک آزاری از سه منظر حقوقی، جامعه شناسی و روانشناسی که به همت سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی خراسان رضوی در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، با بیان اینکه یکی از مباحث چالشی در موضوع کودک آزاری بحث سن بلوغ است ، اظهار کرد: این یک چالش بزرگ است که همچنان وجود دارد، اما در حال حل شدن است.

با وجود اینکه کنوانسیون حقوق کودک 18 سال را سن بلوغ تعیین کرده بود اما ما سن بلوغ جنسی را که 9 سال در دختران و 15 سال در پسران است را ملاک قرار دادیم و این تعارض حقوق فقهی و واقعیات جامعه امروزی باعث ایجاد مباحثی در باب کودک آزاری شد.

وی با بیان اینکه کودک آزاری ساختاری یکی از مهم ترین موارد کودک آزاری است ، ادامه داد: خود قوانین و جامعه و سیستم حاکمیت موجب کودک آزاری می شود.

با این وجود بالاخره قانون ما در سال 92 غیر از مجازات های سنگین که وظیفه تعیین رشد را به قاضی گذاشت، اما به طور کلی سن مسئولیت را 18 سال قرار داد.

شیخ الاسلامی تصریح کرد: همچنین در باب شکلی هم قوانین ما به مرور تغییراتی در حال انجام است و قانون دادرسی کیفری جدید قابل دفاع است.

وی با اشاره به جنبه کیفری کودک آزاری افزود: در این زمینه دو مبحث بزه کاری و بزه دیدگی اطفال است و بحثی که بیش تر مورد توجه بوده، بزه دیدگی اطفال است.

عضو هیئت علمی گروه حقوق دانشگاه آزاد اسلامی مشهد با بیان اینکه آیا قانون ما در بحث بزه دیدگی و سوءاستفاده از اطفال قانون مناسبی است؟ ، خاطرنشان کرد: درست که قوانین ما در این زمینه مشکلاتی دارد، اما این تفکر غلطی است که اگر قوانین خوبی داشته باشیم، تمام مشکلات ما حل می شود.

بنابراین نباید دچار خطای آتاتوک شویم.

وی با اشاره به جرم شناسی و تعیین جزا برای کودک آزاری، عنوان کرد: حقوق جزا یک ابزار ترساننده است و اکثر مردم از جزا می ترسند و این حربه بدی نیست و می توان با آن مقداری به جامعه نظم داد.

حقوق جزا به دو طریق مستقیم و از طریق جرم انگاری این پدیده و همچنین غیر مستقیم و از طریق حمایت از اطفال می تواند با کودک آزاری مقابله کند.

شیخ الاسلامی با اشاره به اینکه گفتمان سنتی در قانون دارد به گفتمان نو تبدیل می شود ، گفت: در حال حاضر گفتمان سنتی دارد تحول پیدا می کند و ما در گام اول قانون حمایت از کودکان و نوجوانان را داشتیم که با وجود حمایت از کودکان نواقصی داشت که باید اصلاح شود.

وی ادامه داد: در گام بعدی قانون جدیدی در حال تدوین و تصویب است که امیدواریم امسال تصویب شود و اگر این قانون که 53 ماده دارد به تصویب برسد کمک بزرگی به جرم انگاری کودک آزاری و حمایت از کودکان خواهد کرد.

مشاور حقوقی شهردار مشهد با اشاره به اینکه با جرم انگاری و اعمال مجازات هاس سنگین نمی توان پدیده کودک آزاری را از بین برد ، تصریح کرد: تجربه نشان داده است با جرم انگاری و مجازات نمی توان اینگونه مسائل را حل کرد.

هم اکنون ما حدود 1800 عنوان مجرمانه داریم و این برای جامعه ما بس است.

زندان های ما تقریبا پر است.

وجود 15 میلیون پرونده قضایی در کشور فاجعه است و الان باید بگوییم هر ایرانی یک پرونده دارد .

وی ادامه داد: بر این اساس بهتر است برای مقابله با کودک آزاری به سمت جرم انگاری نرویم و با انجام کارهای آموزشی و اجتماعی بسیار بهتر می توان با این مسئله مقابله کرد.

آموزش و پرورش بزرگ ترین کودک آزار است عضو هیئت علمی گروه روانشناسی دانشگاه علامه طباطبایی گفت: آموزش و پرورش بزرگ ترین کودک آزار است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا- شهین علیایی زند هم در این نشست اظهار کرد: در بسیاری از کشورها سن جزا را 18 سالگی تعیین کرده اند، اما بسیاری از افراد نمی دانند که چرا سن بلوغ 18 سال تعیین شده است.

وی ادامه داد: واقعیت این است که حتی بسیاری از کسانی که در جامعه فعالیت های مدنی می کنند هم نمی دانند مبنای تعیین سن 18 سالگی به عنوان سن بلوغ چیست.

پاسخ این است که 18 سالگی زمانی است که تقریباً ساختار مغز به حداکثر رشد خود می رسد و از آن به بعد اگر تغییرات بسیار جزیی در ساختار مغز اتفاق می افتد.

علیایی زند با بیان اینکه قوانین به طور صددرصد نمی تواند کودک آزاری را کاهش دهد ، تصریح کرد: با این حال همان مقدار کم هم تاثیر بسیار زیادی دارد، اما بسیار اعتقاد دارم که در تعریف و آن جایی که قوانین پا می گذارند، به شدت می توانند تأثیرگذار باشند.

با این حال قوانین در حوزه کودک آزاری وجود دارند، اما به ندرت عملی می شوند.

وی با تأکید بر اینکه قوانین نقش بسیاری در کاهش کودک ازاری دارد ، خاطرنشان کرد: برای نمونه در کشور سوئد هنگامی که قوانین مرتبط با روسپیگری را تغییر داده و به جای مجازات روسپی، فرد متقاضی را مجازات کردند، آمار این جرائم بسیار کاهش پیدا کرد.

85 درصد آزارهای جنسی در خانواده صورت می گیرد عضو هیئت علمی گروه روانشناسی دانشگاه علامه طباطبایی با بیان اینکه بیش از 85 درصد آزارهای جنسی در داخل خانواده ها صورت می گیرد ، عنوان کرد: اگر ما همین میزان کودک آزاری را در خارج خانواده داشتیم، نوع دیگری به قانون نگاه می کردیم، اما در حال حاضر بسیاری از افراد در خانواده این کودکان را مورد آزار قرار می دهند، اما قانون با آن ها چه می کند؟ از این رو دست تمنا به سوی قانون گذاران دراز می کنم و تقاضا می کنم در ارتباط با سوء استفاده جنسی بیش تر به درون خانواده نگاه کنند.

وی با اشاره به پژوهش ها و تحقیقات خود در زمینه مسائل جنسی در کشور، بیان کرد: در تحقیقی که به درخواست بهزیستی در سال 1381 در مورد روسپیگری انجام شد به این نتیجه رسیدیم نزدیک 25 درصد از زنان روسپی هنگامی که کودک بودند، مورد تجاوز اطرافیان خود واقع شدند.

آموزش و پرورش بزرگ ترین کودک آزار است علیایی زند گفت: آموزش در کاهش کودک آزاری بسیار مؤثر است، این در صورتی است که نهادها و ارگان های مسئول نیز به آن کمک کند، با این وجود ارگان هایی هستند که خودشان کودک آزار هستند.

وی با بیان اینکه آموزش و پروش را بزرگ ترین کودک آزار می دانم ، تصریح کرد: بزرگ ترین کودک آزار ما آموزش و پرورش است، زیرا کودک آزاری تنها جنسی نیست و تبعیض یکی از بالاترین آزارهاست، تبعیض است که افراد را دچار احساس حقارت می کند.

این پژوهشگر و فعال حقوق کودک ادامه داد: کودک آزار شماره یک ما آموزش و پرورش است و این تبعیض و احساس حقارت را چگونه می خواهد پاسخ دهد؟ سایر سازمان ها هم بعد آن قرار دارند.

باید مسائل جنسی را از پستوها خارج کنیم وی با بیان اینکه مقررات ما نیز گاهی آسیب زا هستند ، خاطرنشان کرد: برای نمونه یک روز در دانشگاه مقرراتی برای تک‎جنسیتی شدن کلاس ها وضع می شود، حال آنکه تک جنسیتی شدن کلاس ها آسیب زاست، زیرا مسائل جنسی را به پشت پرده ها می برد.

ما به دانشجویان اعتماد داریم و اگر به آن ها اعتماد نکنیم مسائل به پستوها می رود، در حالی که ما باید مسائل جنسی را از پستوها خارج کنیم.

علیایی زند عنوان کرد: سوء استفاده جنسی تنها لحظه آخر اقدام جنسی نیست و بسیاری اوقات با لمس اندام ها شروع می شود که همین می تواند مسیر زندگی یک انسان را تغییر دهد.

من بارها دیده ام که فردی که در کودکی توسط لمس اندام جنسی مورد آزار قرار گرفته است، این اتفاق تا بزرگسالی و حتی در زندگی زناشویی وی تاثیر گذاشته است.

وی با اشاره به این باور که خود کودک تمایل به این موضوع داشته و آزار و جرمی صورت نگرفته است ، اظهار کرد: کودک، کودک است؛ چه بخواهد و چه نخواهد این عمل آزار و جرم است و مسئله رضایت تنها پس از 18 سالگی مطرح می شود.

عضو هیئت علمی گروه روانشناسی دانشگاه علامه طباطبایی با بیان اینکه من به شدت با ازدواج و تشکیل خانواده موافقم ، تصریح کرد: اگر ازدواج و زندگی زناشویی موفق باشد، کم تر این اتفاقات می افتد.

اخیراً یک موج جدید کودک آزاری جنسی در خانواده ها می بینم و آن هم کودک آزاری جنسی کودک توسط ناپدری است و آن را در سال های اخیر بسیار زیاد می بینم.

وی ادامه داد: دلایل ازدواج مجدد امروز با دیروز تفاوت های زیادی کرده است که در بزه های جامعه و کودک آزاری ها هم تاثیرگذار بوده است.

در گذشته ازدواج دوم بیش تر برای پیدا کردن حامی توسط زنان بود، اما امروز ورق دارد برمی‎گردد و به دلیل اینکه مردها بیکارند، سراغ زن هایی می روند که پول و حقوق دارند و بسیاری از پدرخوانده هایی که مرتکب آزارهای جنسی کودکان می شوند، مردهای بیکاری هستند که با کودکان در خانه هستند.

علیایی زند با اشاره به اینکه با آن هایی که می گویند تفاوتی میان زن و مرد وجود ندارد کاملاً مخالفم ، بیان کرد: مردها و زن ها تفاوت های زیادی با هم دارند، مردها باید بیش تر در معرض هیجان باشند و به سختی می توانند مکان های بسته را تحمل کنند و کلافه می شوند، هیجان لازم دارند و به هر حال این بیکاری را مسئله بسیار بزرگی می بینم که بسیاری از آن ها را به سوی بزه کاری کشانده است؛ بالاخره این افراد باید با انرژی خود کاری بکنند و هیچ چیز مثل مسائل جنسی هیجان نمی آورد.

پسرها بیشتر در معرض خطر آزار جنسی هستند وی با بیان اینکه در جوامع سنتی پسرها بیشتر در معرض خطر آزار جنسی هستند ، گفت: موارد آزار و تعارض جنسی به پسران وجود دارد، اما صدای آن در نمی آید.

تأثیری که این مسئله بر روی پسرها دارد بسیار عمیق تر از دخترهاست.

هنگامی که از یک مرد و پسر سوءاستفاده جنسی می شود، او خرد و فروپاشیده می شود و حتی جهت یابی جنسی او در آینده تغییر می کند و بسیاری از مردهایی که سوءاستفاده جنسی انجام می دهند، خود در کودکی مورد سوء استفاده جنسی قرار گرفته اند.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه سوءاستفاده جنسی از پسرها در جوامع سنتی یک عرف بوده است ، افزود: این مسئله آنقدر زیاد بوده که کسی به آن توجه نکرده و به همین دلیل گرچه عرف‎ها می توانند بسیار آسیب زا باشند، اما توجه کمی می گیرند.

اگر شما به ادبیات فارسی توجه کنید، مملو از ابیاتی است که سوءاستفاده جنسی از پسرها را می گوید.

وی اضافه کرد: متأسفانه ما با جامعه ای روبه رو هستم که فردی که قربانی سوءاستفاده جنسی است، بیش تر خجالت می کشد و می گوید اگر بگوییم آبرویمان می رود، تا هنگامی که ما آزارگری جنسی را گزارش ندهیم، وضع به همین منوال است، اما به مجرد اینکه این کار شیوع پیدا کند، شاهد کاهش آزارگران جنسی خواهیم بود.

رأس کل کودک آزاری ها در خانه است دانشیار بازنشسته گروه علوم اجتماعی دانشگاه تهران بابیان اینکه کودک آزاری در مکان های مختلفی صورت می گیرد ، گفت: رأس کل کودک آزاری ها در خانه است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا- سعید معیدفر هم در در نشست با بیان چرایی تلقی آزار کودکان به عنوان یک مسئله اجتماعی، اظهار کرد: آزار و اذیت کودکان یکی از مهم ترین نمادهای سقوط اخلاقی یک جامعه است چرا که این آزار نسبت به کسی انجام می گیرد که معصوم است و مانند بزرگسالان توانایی کنترل رفتار خود را ندارد.

وی ادامه داد: اگر به کودک آزاری توجه نشود و در جامعه ای مثل جامعه ما در گذشته با وجود اینکه کودک آزاری را به کرات داشتیم، اما به هیچ وجه این مسئله درک نمی شد، اما جامعه امروز، جامعه ای حساس است، بنابراین اگر کودک آزاری به عنوان یک مسئله برای جامعه نباشد، آنجاست که اخلاقیت جامعه در حوزه های دیگر هم به شدت مخدوش خواهد شد.

معیدفر با اشاره به اینکه کودک آزاری به وجود آورنده چرخه خشونت است ، تصریح کرد: پایه و اساس هر اتفاقی در جامعه از کودکان شروع می شود و اگر شما بخواهید اشکال مختلف خشنوت را در جامعه کاهش دهید، اولین و مهم ترین گام توجه به مسئله کودک ازاری است، زیرا اگر به کودکی چنین خشنونتی روا داشته شود بدون تردید این خشونت بازتولید خواهد شد و کل جامعه را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

وی با بیان اینکه امروز خاورمیانه یکی از بدترین نقاط دنیا در انواع شکل خشونت است ، خاطرنشان کرد: چه نوع رویکردی نسبت به کودکان در این منطقه وجود دارد که این منطقه مملوء از آشوب است.

این حاکی از آن است که یک از مهم ترین مسائل خاورمیانه کودک آزاری است که باعث شده است کودکان هنگامی که به بزرگسالی می رسند، آن خشونت را بازتولید کنند.

بر این اساس یکی از راه های خشکاندن ریشه خشونت در خاورمیانه توجه به مسئله کودک آزاری است.

دانشیار بازنشسته گروه علوم اجتماعی دانشگاه تهران با بیان اینکه هنگامی که صحبت از کودک ازاری می شود، توجه ما تنها به آزار جسمی است ، عنوان کرد: اما آزار جنسی و عاطفی آن ها نیز وجود دارد.

وی بیان کرد: متأسفانه ما در جامعه ای زندگی می کنیم که راجع به هرچیزی که می خواهی حرف بزنی و مردم را دعوت به مشارکت کنی به مشکل می خوری.

برای مثال بارها جلوی برگزاری همایش آسیب های اجتماعی به دلیل وجود عناوینی مانند روسپیگیری و اعتیاد در آن گرفته می شود و این بحث مطرح می شود می گویند شما می خواهید بگویید که وضع جامعه ما خراب است.

معیدفر افزود: اما هنگامی که راجع به کودکان صحبت می شود، احساسات همه بر افروخته می شود.

کودک آزاری جایی است که نسبت به طرح آن کم تر حساسیت وجود دارد و جایی است که می شود روی آن کار کرد و این یکی از دلایلی است که این مسئله را مهم می کند.

وی با بیان اینکه کودک آزاری در مکان های مختلف اتفاق می افتد ، تصریح کرد: مهم ترین و فاجعه بارترین کودک آزاری در خانه اتفاق می افتد و اگر گفته می شود در آموزش و پرورش کودک آزاری صورت می گیرد، به دلیل درخواست خود خانواده است.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: رأس کل کودک آزاری ها در خانه است.

خشونت خانوادگی برای بسیاری مانند زنان و سالمندان هم وجود دارد، اما هیچ چیزی مهم تر از کودک آزاری نیست.

البته کودک آزاری اشکل مختلفی دارد که بحث جنسی آن یک طرف است و بحث کلامی و عاطفی یک طرف است و یکی از این جنبه های عاطفی کودک آزاری صحنه های خشونتی است که کودکان در خانه ها شاهد آن هستند.

وی اضافه کرد: بحث کوک آزاری موضوع بسیار ظریف است و علاوه بر بعد جسمی در بعد جنسی، عاطفی و کلامی بسیار زیاد است، بر این اساس در جامعه ما بیش از دو سوم کودکان تحت تأثیر آزار عاطفی هستند و بیش ترین آزار، آزار عاطفی است که نسبت به آنان انجام می شود.


کلید واژه ها: کودک آزاری - کودک - دانشگاه آزاد اسلامی - شیخ الاسلامی - حقوق - قانون - اسلامی - دانشگاه - قوانین - دانشگاه آزاد - جامعه - قانون حمایت از کودکان - سن بلوغ - مجازات - دانشگاه فردوسی مشهد - هیئت علمی - حمایت - دانشگاه فردوسی - کودکان - جهاددانشگاهی - بلوغ - مشهد - مشکلات - خراسان رضوی - پدیده - سوءاستفاده - دانشجویان - آزاد - علمی - نوجوانان

آخرین اخبار سرویس:
دانشمند ایرانی جزو یک درصد دانشمندان موثر دنیا در سال 2017 قرار گرفت

دانشمند ایرانی جزو یک درصد دانشمندان موثر دنیا در سال 2017 قرار گرفت

پذیرش 142 دانشجوی سوری در دانشگاه های ایران

اندازه گیری گاز هوشمند می شود

درآمد 35 میلیارد تومانی دانشگاه آزاد از تجمیع کنکورها

حذف کنکور در دستور کار وزارت علوم

نگارش «کتاب شهدا» توسط دانشجویان دانشکده علوم قرآنی میبد

برگزاری مسابقات دانشجویی سازه های ماکارونی در آستارا

مسابقه کتبی مسابقات قرآن و عترت دانشگاه آزاد برگزار شد

142 دانشجوی سوری در دانشگاه های ایران پذیرش می شوند

فردا آخرین مهلت ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد

برگزاری بخش کتبی مسابقات قرآن و عترت دانشگاه آزاد اسلامی کردستان

شهرام نیا مدیرعامل موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران شد

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی استان آذربایجان شرقی معرفی شد

فعالیت های پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی بویین زهرا رشد بسیار بالایی داشته است

آزمون کتبی بیست و سومین دوره مسابقات قرآن و عترت در واحد بافت برگزار شد

کسب رتبه A از سوی انجمن مواد جهش زای زیست محیطی ایران در ارزیابی سال 1395

توجه به کیفیت آموزش و پژوهش از اولویت های دانشگاه آزاد خواهد بود

بزرگترین رویداد قرآنی دانشگاه آزاد اسلامی با رقابت سه هزار شرکت کننده در واحد کرمانشاه برگزار شد

تلاش جهادی و تفکر بسیجی با توقع کمتر و کار بیشتر، شرط برون رفت از سختی های احتمالی است

رقابت بالغ بر 600نفر در مسابقات سراسری قرآن و عترت دانشگاه آزاد اسلامی در واحد رشت

برنامه حذف کنکور از زبان وزیر علوم | کنکور به گزینش علمی تبدیل می شود

تحصیل بیش از 9 هزار دانشجوی شاهد و ایثارگر در 175 دانشگاه مازندران

معتمدنژاد آینده نگر بود/وامدار ابدی او هستیم؛ گزارشی از بزرگداشت پدر علوم ارتباطات

14 هزار دانشجو در دانشگاه پیام نور لرستان تحصیل می کنند

مسابقات قرآن و عترت در دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندر انزلی برگزار شد

دیدار دکتر فرهاد رهبر و اساتید بسیجی واحد علوم و تحقیقات با خانواده دانشجوی شهید مدافع حرم

برگزاری نمایشگاه کتاب و دستاوردهای پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد دورود

تمام دلایل زوج هایی که به ازدواج سفید تن می دهند/ هم بالینی، یک رابطه خانوادگی است یا فحشا؟

14 هزار دانشجو در دانشگاه پیام نور لرستان تحصیل می کنند

حقا که نام پدری برازنده اوست

جزییات میهمانی دائم دانشجویان دختر به محل سکونت

برگزاری مسابقات قرآن و عترت ویژه اساتید و دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد پارس آباد مغان

باتری پارچه ای ساخته شد! +عکس

جشن ازدواج دانشجویی در دانشگاه صنعتی قوچان

جشن ازدواج دانشجویی در دانشگاه صنعتی قوچان

اختصاصی فارس/ امیرمسعود شهرام نیا دو سال دیگر مدیرعامل موسسه نمایشگاه ها شد

امضای تفاهم نامه میان دانشگاه های علوم پزشکی ایلام و پوترا مالزی

10 دانشگاه ایرانی در فهرست سبزترین موسسه های جهان

حذف کنکور در دستورکار وزارت علوم

طرز تهیه پاناکوتای انار برای شب یلدا

دانشگاه های ایرانی که در فهرست سبزترین موسسه های جهان قرار دارند

تفاهم نامه همکاری بین امداد خودرو ایران و دانشگاه آزاد واحد یادگار امام (ره) منعقد شد

تفاهم نامه همکاری بین امداد خودرو ایران و دانشگاه آزاد واحد یادگار امام (ره) منعقد شد

تعداد دانشمندان برتر کشور پنج برابر افزایش پیدا کرده است

دانشگاه آزاد اسلامی به هیچ گروه، دسته، جناح یا طایفه ای تعلق ندارد

10 دانشگاه ایرانی در فهرست سبزترین موسسه های جهان قرار گرفتند

درخشش دانشجویان علوم قرآنی در کنگره بین المللی قرآن و علوم انسانی

پرداخت کلیه تسهیلات دانشجویی به متقاضیان دانشگاه علوم و معارف

کیفی سازی امور در رأس همه برنامه های واحد قرار دارد

طرح مطالبات دانشجویان دکتری با هیات رییسه دانشگاه ارومیه

ولایتی: دانشگاه ها باید مسئله محور عمل کنند

بیست و سومین مرحله مسابقات سراسری قرآن و عترت دانشگاه آزاد اسلامی استان هرمزگان برگزار شد

بیست و سومین دوره مسابقات قرآن و عترت دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد

برگزاری مسابقات قرآن و عترت دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی ویژه اساتید و دانشجویان

چهارمین دانشگاه کشور که در آن مرکز نوآوری تأسیس شده است

اولین کنگره بین المللی حقوق سلامت با تاکید بر حقوق متقابل پزشک و بیمار برگزار می شود

پژوهشگران برتر دانشگاه آزاد اسلامی واحد ماهشهر تجلیل می شوند

اجرای پایلوت هدایت شغلی در دانشگاه علم وفرهنگ/ایجاد پارک فناوری های نرم

زلزله کرمان دوباره کلاسهای دانشگاه آزاد را تعطیل کرد

دانشگاه آزاد اسلامی به هیچ گروه، دسته، جناح یا طایفه ای تعلق ندارد

برگزاری مسابقات قرآن دانشگاه آزاد ماکو + عکس

زلزله کرمان کلاس های آموزشی دانشگاه آزاد را تعطیل کرد

زلزله کرمان دوباره کلاسهای دانشگاه آزاد را تعطیل کرد

ثبت نام آزمون استخدامی عضو قراردادی دانشگاه شریف آغاز شد

زلزله کرمان دوباره کلاسهای آموزشی دانشگاه آزاد را تعطیل کرد

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان شرقی معرفی شد

آنهایی که فکر کشاندن دانشگاه آزاد به حاشیه هستند سخت در اشتباهند

مسابقات قرآن و عترت در دانشکده داروسازی و علوم دارویی برگزار شد

بیست و سومین دوره مسابقات کتبی قرآن و عترت در دانشکده دندانپزشکی برگزار شد

ولایتی تاکید کرد: هیچ یک از واحدهای دانشگاه آزاد تعطیل نمی شود

معاون وزیر علوم: فعالیت سیاسی دانشجویان در دولت یازدهم آزاد شد

بخش کتبی مسابقات قرآن در دانشکده داروسازی دانشگاه آزاد برگزار شد

جشنواره نشریات دانشجویی محفلی برای بیان مشکلات استان است

بخش کتبی مسابقات قرآن در دانشکده داروسازی و علوم دارویی دانشگاه آزاد برگزار شد

پخش غذا در مناطق محروم توسط بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی ارومیه / تصاویر

تعطیلی کلاسهای آموزشی عصر امروز 21 و فردا 22 آذر ماه 1396

پیگیری احیاء دریاچه ارومیه توسط دانشگاه آزاد

دانشگاه پاسخگوی تقاضاهای خاموش جامعه باشد

نشست «مسائل ارتقاء علوم انسانی» برگزار می شود

دانشگاه های ایرانی در فهرست سبزترین موسسه های جهان!

انتشار کتاب دانش آموخته پزشکی واحد اردبیل توسط انتشارات کشور آلمان

برنامه ی انتخاب واحد اینترنتی نیمسال دوم دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل اعلام شد

مسابقات قرآن و عترت در دانشگاه آزاد واحد بناب برگزار شد

دانشگاه پولی، دانشجوی زوری

فارغ التحصیلی 5 میلیون 700 هزار نفر از دانشگاه آزاد اسلامی

برگزاری بیست وسومین دوره مسابقات سراسری قرآن در دانشگاه آزاد اسلامی اهر

مدیر کل روابط عمومی وزارت علوم: اجلاس روابط عمومی دانشگاه های سراسر کشور برگزار می شود

هیچ یک از واحدهای دانشگاه آزاد تعطیل نمی شود

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری خبر داد حمایت صندوق رفاه دانشجویی از مراکز فناور و دانش محور/ افزایش 25 تا 500 درصدی وام دانشجویی

برگزاری بیست وسومین دوره مسابقات قرآن وعترت دانشجویان و اساتید دانشگاه آزاد قاین

حذف کنکور در دستور کار وزارت علوم

با حذف کنکور موافقم/قبل از حذف جایگزین مشخص شود/درآمد 35 میلیاردی دانشگاه آزاد از کنکور

دانشگاه شریف میزبان نخستین کنفرانس کارآفرینی

تحقق ایده های دانشجویان در دانشگاه کار آفرین میسر می شود

نسل سوم دانشگاه آزاد، کارآفرین و مسئله محور است

کتاب «مدلسازی ریاضی پدیده های محیط زیست» منتشر شد

دانشگاه ها مسئله محور عمل کنند

بخش کتبی سی و سومین مسابقات قرآن دانشگاه آزاد اسلامی

برگزاری کارگاه پروپوزال نویسی در دانشگاه علوم قرآن

مجازات های سنگین، کودک آزاری را از بین نمی برد

مجازات های سنگین، کودک آزاری را از بین نمی برد