مطالب مرتبط:
داستان افزایش قیمت نان
قیمت جدید نان اعلام شد
قیمت نان در مازندران تغییر نمی کند
چرا ا اصفهانی ها قیمت نان را افزایش ندادند
با مصوبه ستاد تنظیم بازار قیمت نان در تهران 15 درصد گران شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 2 آذر 1396 ساعت 09:002017-11-23اقتصادي

داستان قیمت گذاری نان


ایرنا- روزنامه دنیای اقتصاد در گزارشی نوشت: اتاق اصناف ایران، بخشنامه افزایش قیمت انواع نان را در استان تهران صادر کرد.

این بخشنامه در راستای اجرای مصوبه ستاد تنظیم بازار که مجوز افزایش 15 درصدی قیمت نان از اول آذر ماه را تصویب کرد، - هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است.

لذا انتشار این مطلب به معنای تایید محتوای آن نیست داستان قیمت گذاری نان تهران- ایرنا- روزنامه دنیای اقتصاد در گزارشی نوشت: اتاق اصناف ایران، بخشنامه افزایش قیمت انواع نان را در استان تهران صادر کرد.

این بخشنامه در راستای اجرای مصوبه ستاد تنظیم بازار که مجوز افزایش 15 درصدی قیمت نان از اول آذر ماه را تصویب کرد، صادر شده است.

افزایش قیمت نان معمولا با دو هدف رقابت پذیری و افزایش کیفیت آن انجام می شود.

البته افزایش قیمت نان در مراکز استان ها نیز قرار است با نظارت استاندار و با همراهی اتحادیه های صنفی انجام شود و در استان تهران نیز اتاق اصناف ایران عهده دار اجرای آن است.

در ادامه این گزارش می خوانیم: بررسی ها نشان می دهد که دولت ها به طور میانگین هر دو سال و نیم تا سه سال، مجوز افزایش قیمت نان را صادر کرده اند؛ این در حالی است که هزینه های نانوایی ها از جمله دستمزد کارگران، آب، برق، گاز و.

هر ساله افزایش می یابد.

به همین دلیل نانوایان اعتقاد دارند افزایش قیمت 15 درصدی نان آن هم بعد از گذشت سه سال، جبران هزینه های آنها را نمی کند.

برخی آمارها حاکی از این است که قبلا بالغ بر 6-5 نفر در یک واحد نانوایی سنتی مشغول به کار بودند که این تعداد در حال حاضر به 2 یا 3 نفر کاهش یافته است.

متولیان این حوزه معتقدند در حال حاضر افزایش 15درصدی قیمت نان به عنوان مسکنی برای تامین هزینه جاری مانند آب، برق، گاز، اجاره بها و دستمزد کارگر عمل خواهد کرد.

بعد از گذشت چند سال از درخواست نانوایان در سراسر کشور و اینکه قیمت های فعلی کفاف تامین هزینه های نانوایان را نمی دهد، در نهایت ستاد تنظیم بازار با افزایش قیمت 15درصدی این محصول موافقت کرد.

*منبع: روزنامه دنیای اقتصاد؛ 1396،9،2**گروه اطلاع رسانی**2002**انتشاردهنده: فاطمه قناد قرصیقاسم زراعتکار، رییس اتحادیه نانوایان تهران در این زمینه می گوید: در سه سال گذشته با وجود افزایش هزینه های تولید مانند هزینه های کارگری، قیمت نان ثابت بود به همین منظور ستاد تنظیم بازار مصوب کرده که افزایش 15درصد قیمت بدون تغییر وزن چانه باشد و به زودی نیز جلسات طرح و برنامه مورد نظر برای طرح یکسان سازی طرح گندم، آرد و نان به نتیجه رسیده و اجرایی می شود.

قرار بود افزایش قیمت نان پس از تعیین وزن چانه نان اجرایی شود که در بخشنامه صادره از سوی اتاق اصناف، به این موضوع هم اشاره شده و بر این اساس، وزن چانه های نان تغییری نکرده است.

بنابراین، وزن چانه خمیر نان بربری 510 گرم، وزن چانه خمیر نان تافتون سنتی 230 گرم، وزن چانه نان لواش و تافتون گردان 140 گرم و وزن چانه نان سنگک 560گرم اعلام شده است.

با در نظر گرفتن افزایش 15درصدی قیمت نان برای نانوایی های دولتی، قیمت نان بربری از 650 به 750 تومان، نان تافتون سنتی از 400 به 460تومان، قیمت نان سنگک از 800 به 920 تومان و نان لواش و تافتون گردان از 210 به 240 تومان افزایش یافته است.

همچنین قیمت هر کیلو آرد برای نانوایی های سنتی همان 660 تومان سابق خواهد بود و برای نانوایی های صنعتی 900 تومان است و افزایش قیمت نان تاثیری در قیمت آرد ندارد.

از آنجا که قیمت آرد دو نرخی است، قرار است برای جبران زیان انباشت کارخانه های آردسازی، دولت پرداختی داشته باشد.

بر این اساس به ازای هر تن آرد 70 هزار تومان ضرر محاسبه شده به تولیدکنندگان آرد پرداخت می شود که قرار است این پرداخت به صورت نقدی در دستور کار قرار گیرد یا اینکه به جای آن گندم برای کارخانه آردسازی مربوطه تامین شود.

افزایش قیمت نان تنها برای نانوایی های دولتی اعمال می شود.

تعداد کل نانوایی های سنتی در کشور 85 هزار واحد است که تعداد 9 هزار واحد مربوط به استان تهران است.

از این تعداد حدود 7 هزار واحد، به صورت دولتی در استان تهران فعالیت می کنند و مابقی آزادپز هستند.

همچنین شهر تهران دارای حدود 3500 واحد صنفی نانوایی است که از این تعداد، حدود 500 واحد به صورت غیرمجاز و بدون پروانه کسب کار می کنند و حدود 2500 واحد نیز دولتی هستند.

مابقی واحدها هم آزادپز محسوب می شوند.

بخشنامه صادرشده نیز نانوایی های دولتی استان تهران را شامل می شود.

در نامه علی فاضلی، رییس اتاق اصناف ایران به روسای اتاق های اصناف استان تهران بر این نکته تاکید شده که همراه با افزایش نرخ مصوب نان، نظارت مستمر بر ارتقای کیفیت به منظور کاهش ضایعات نان نیز در دستور کار قرار گیرد.

این ماموریت در حالی اعلام شده که آرد مناسب یکی از مهم ترین ضرورت های تولید نان مرغوب است و با تغییر کیفیت گندم و آرد شاهد افزایش کیفی نان و رضایتمندی مصرف کنندگان خواهیم بود؛ ضمن اینکه مسوولان باید نظارت ویژه ای را بر نحوه تولید و توزیع آرد داشته و از کیفیت مطلوب آن اطمینان خاطر داشته باشند.

به اعتقاد کارشناسان، مرغوب نبودن گندم به تولید آرد و نانی بی کیفیت و نامرغوب منجر می شود و با ادامه روند فعلی توزیع آرد نامرغوب، نمی توان انتظار داشت نان باکیفیتی در اختیار مردم قرار گیرد.

پخت نان نامرغوب، دورریزی نان و به هدر رفتن سرمایه ها و هزینه ها را به دنبال داشته است.

علی فاضلی، رییس اتاق اصناف ایران در این باره به دنیای اقتصاد ، می گوید: مصوبه ستاد تنظیم بازار در مورد نان به دو بخش افزایش قیمت نان و مساله کیفیت و قیمت آرد برمی گردد.

در بخش اول، نظارت بر کیفیت نان و حسن انجام کار نانوایان بر عهده اتاق اصناف است.

اما این اتاق، ابزار نظارت بر کیفیت آرد را ندارد؛ این ابزار در اختیار شرکت بازرگانی دولتی ایران و وزارت جهاد کشاورزی است.

اما این موضوع را می پذیریم که کیفیت آردهایی که به دست نانوایان می رسد، نامرغوب است.

در ایران نسبت به سایر کشورهای دنیا دورریز نان زیاد است.

بخشی از آن به بی توجهی نسبت به فرهنگ سازی در این باره بر می گردد و بخش دیگر به آرد نامرغوب.

همچنین برخی منابع آگاه در مورد بی کیفیتی آرد توزیع شده در نانوایی ها می گویند در سال های اخیر نول (مغز اصلی گندم) را در کارخانه جدا می کنند و برای تولید نشاسته، ماکارونی و قنادی ها می فرستند و به آرد تولید شده آنزیم اضافه می کنند.

وجود آنزیم در آرد از کیفیت آن کاسته و همچنین میزان گلوتن آرد تولیدی نیز پایین است.

این در حالی است که باید میزان گلوتن آرد در مقیاس معین عددی معادل 27 باشد، حال آنکه گلوتن آردهای عرضه شده به نانوایی ها حدود 19 تا 20 است.

این مساله موجب سست شدن آرد می شود.

در این زمینه زراعتکار می گوید: با توجه به اینکه به خودکفایی گندم رسیده ایم باید به کیفیت گندم و آرد تولیدی نیز توجه داشته باشیم و در حال حاضر موضوع کیفیت پایین آرد به چالشی اساسی برای تولید آرد و نان در کشور تبدیل شده است و هر بخش از زنجیره تولید نیز دیگری را مقصر بی کیفیتی استراتژیک ترین محصول کشور یعنی تولید نان می داند.

از سوی دیگر، نانوایان معتقدند در سال های گذشته با افزایش هزینه های آب، برق و دیگر حامل های انرژی و دستمزد کارگر روبه رو بوده اند و همچنین برای پخت نان، آرد بی کیفیت به دست شان می رسد، از این رو برخی پیشنهاد آزاد سازی قیمت نان را مطرح می کنند.

پیشنهاددهندگان این طرح معتقدند با آزادسازی قیمت نان، نانوایان می توانند آرد باکیفیت خریداری کنند و نان مرغوب را تحویل مشتری بدهند.

فاضلی در این باره نیز عنوان می کند: متاسفانه بحث آزادسازی قیمت نان بارها از سوی اتاق اصناف پیگیری شده است.

این موضوع مورد قبول بدنه کارشناسی دولت واقع شده، اما بدنه مدیریتی دولت آن را نپذیرفته اند.

این در حالی است که آزادسازی از ایجاد رانت در صنعت نان جلوگیری می کند.

ارزیابی ها حاکی از این است که قیمت انواع نان سنتی از سال 1393 تاکنون بدون تغییر بوده است؛ آخرین باری که دولت اجازه افزایش قیمت نان را داده بود به 9 آذر 93 برمی گردد.

در آن زمان قیمت انواع نان حدود 30 درصد افزایش یافت که هدف آن بهبود کیفیت و رقابتی شدن صنعت نان اعلام شده بود.

طبق آخرین نتایج تحقیقات که مرکز پژوهش های غلات وابسته به شرکت بازرگانی دولتی ایران انجام داده، مصرف نان در سبد غذایی مردم به طور متوسط حدود 320 گرم در روز است.

افزایش قیمت نان در ایران همواره با مقاومت هایی روبه رو بوده و حساسیت اقشار مختلف را به دنبال داشته است؛ چراکه اعتقاد بر این است که نان، قوت غالب است و افزایش قیمت آن، تاثیر مستقیمی بر سبد غذایی خانوار می گذارد.

این در حالی است که متولیان این صنعت بر این باورند که نانوایان هم مانند سایر کارآفرینان انتظار دارند از سرمایه گذاری خود سود ببرند و جلوگیری از افزایش قیمت نان آنها را با زیان مواجه خواهد کرد.

در این شرایط انگیزه ارائه خدمات با کیفیت نیز کاهش می یابد.


کلید واژه ها: افزایش - افزایش قیمت - قیمت - قیمت نان - ستاد تنظیم بازار - افزایش قیمت نان - تنظیم بازار - استان - دنیای اقتصاد - استان تهران - هزینه - بخشنامه - تهران - روزنامه - اطلاع رسانی - بازار - اقتصاد - کارگر - گزارش - ایران - اصناف - ایرنا - نانوایی - اتاق - داستان - دستمزد - مجوز - تامین - انواع - رسانی

آخرین اخبار سرویس:
بازار گرم کارواش ها در آستانه نوروز

پرونده ویژه بیت کوین/شماره اول ارزهای دیجیتال تحریم ها را دور نمی زنند

سال تمام شد؛نرخ خریدتضمینی اعلام نشد/سناریوی دولت برای کشاورزان

معرفی گران ترین و ارزان ترین شهرهای جهان

چای ایرانی بهتر است یا چای خارجی ؟

محمد مولایی، زهره رحیمی راد اندازه گیری و مقایسه حداقل معیشت خانوارهای شهری و روستایی ایران طی سال های 1392-1368

وحید شقاقی شهری سنجش مقاومت اقتصادی ایران و کشورهای منتخب منطقه

بازخوانی نام گذاری سال ها/ آینده ایران به عملکرد اقتصادی ما چشم دوخته است

نرخ رشد اقتصادی اعلام شد

پیش بینی بازار مسکن در سال 97/ دولت نباید مسکن اولی ها را در میان راه رها کند

آخرین کوییک تولید سال 96 به مزایده گذاشته شد

روان شدن کار فرودگاه امام خمینی (ره) پس از اختلال در پی بارش برف سنگین

نرخ رشد 9 ماهه با نفت 3.4 درصد و بدون نفت 4.1 درصد است

تورم سال آینده تک رقمی خواهد ماند

غلامرضا کشاورز، کبری مفتخر دریایی تأثیر سرایت بازده و تلاطم در برآورد ارزش در معرض ریسک سبد دارایی، متشکل از طلا، ارز و سهام

ولیعهد سعودی: با بازداشت شاهزادگان بیش از صد میلیارد دلار به دست آوردیم

جهانگیری برای سال 97 خبر داد: مهم ترین چالش؛ اشتغال

استفاده از ابزارهای متعدد جهت کنترل نرخ ارز بانک مرکزی چین چگونه نوسانات ارزی را مدیریت می کند؟

آمار چک های برگشتی در بهمن 96

تصاویر/ استقبال از نوروز در شیراز

ورزش احتمال زوال عقلی در زنان را کاهش می دهد

علیرضا کازرونی، تاناز صلاحش، حسین اصغرپور نقش بانک ها در مکانیزم انتقال سیاست پولی با تأکید بر ویژگی های سلامت مالی و ترازنامه ای بانک ها

از سرگیری پرواز ATR های زمینگیر آسمان

تیمور رحمانی، محسن مهرآرا، امین محسنی چراغلو، گیتی شاکری تأثیر درجه ی رقابت در سیستم بانکی و الزامات سرمایه ای بر میزان ریسک پذیری بانک های ایران

در روسیه از آسمان طلا بارید

دیه در ماه های حرام سال 97 چقدر است؟

دزدی یا یادگاری هایی از هتل ها

ربیعی: افزایش دستمزد حق کارگران است اما به یکباره نمی توانیم

شیرینی های بوشهری ها بیش از تلخ کامی بود

آینه هوشمند محصول جدید تکنولوژی +عکس

مظنه قیمت میلگرد در بازار

اخذ عوارض از تبلیغات، توسط شهرداری ممنوع شد

تصویب نرخ بلیت مترو 1397 در فرمانداری؛ بلیت تک سفره 1000 تومان

ممنوعیت ثبت سفارش با دلار در گمرکات کشور

راه با معلولان همراه نیست

کشف 3000 لاک پشت و مارآبی در آستانه نوروز

خبری خوش برای بازنشستگان کشوری

کیومرث شهبازی، صلاح سلیمیان مکان یابی بنگاه ها در صورت وجود انواع مصرف کنندگان

فاطمه لبافی فریز، سعید صمدی، خدیجه نصرالهی، رسول بخشی دستجردی سیاست پولی بهینه ی استوار در شرایط نااطمینانی برای اقتصاد ایران

خواننده مشهور پاپ از بیمارستان مرخص شد

سیف: رشد اقتصادی 9 ماهه کشور بیش از 4 رصد است

گازرسانی به 40 روستای درمیان در دستور کار قرار گرفت

استاندار: انتقال آب به خراسان جنوبی اولویت نخست استان است

استاندار: انتقال آب به خراسان جنوبی اولویت نخست استان است

گازرسانی به 40 روستای درمیان در دستور کار قرار گرفت

امکان سخت تر شدن استانداردهای 85 گانه خودرویی

استاندار: انتقال آب به خراسان جنوبی اولویت نخست استان است

گازرسانی به 40 روستای درمیان در دستور کار قرار گرفت

به مناسبت تغییر تقویم از هجری شمسی به تقویم شاهنشاهی؛ محمد رضاشاه، ناسیونالیسم سلطنتی و تقویم شاهنشاهی

ثروتمندترین زنان جهان را بشناسید

ماهی قرمز را در یخچال نگذارید

گوشی هایی که به سال 97 موکول شدند

ستاره پاپ باعث سقوط سهام اپلیکیشن پرطرفدار شد

4 سوره برای افزایش رزق و روزی از جایی که حتی گمان نمی کنید

چرا این خصوصی سازی صورت نمی گیرد؟

سرخط اخبار هواپیمایی ،فرودگاه ها و سفر در 27 اسفند 1396

مظنه لاستیک خودرو در بازار

رمزگشایی از مصوبه ای که کام کارگران ایرانی را تلخ کرد + جزییات

وزیر نفت: برای ما تجربه مهم است، نه رنگ مو و چشم

واریز سود سهام عدالت کارمندان در سال 97

هشدار درباره آرایشگر نماها!

نیمی از احکام قانون بهبود فضای کسب و کار اجرا نشد

آیا عطش خرید ویلا در شمال فروکش کرده است؟

Lشاور کل رییس سازمان خصوصی سازی گفت: به علت اینکه سود سهام عدالت یک گروه باقی مانده از شرکت های موجود در سبد سهام هنوز محقق نشده سود این افراد در سال آینده خبر داد.

مصوبه ای که کام کارگران را تلخ کرد

دورخیز دولت برای جهانی شدن طلای سرخ

در 81 درصد طرح های ستاداقتصاد مقاومتی پیشرفت داشتیم

تفاوت گیربکس CVT با گیربکس معمولی چیست؟

فارس گزارش می دهد 7 تحول مهم اقتصادی جهان در سال 96/جهان به کدام سو می رود؟

بانک شهر به عنوان اولین بانک خصوصی محبوب مردم شناخته شد

استخدام حسابدار خانم در شرکت معتبر در مازندران

استخدام کارشناس توسعه سرمایه انسانی در پیام پرداز در اصفهان

کارخانه های خودروسازی، راه حل ایران برای خودکفایی در بنزین

اعلام اولویت های کاری سازمان تنظیم مقررات در سال 97

آخرین قیمت گوشی های اپل در بازار

میزان فروش مک بوک در سال 2018 از آیفون و آیپد پیشی می گیرد

28 اسفند مصادف با اول ماه رجب؛ دیه در این ماه افزایش می یابد

بدون عذاب وجدان زیست محیطی سبزه سبز کنید، ماهی قرمز بخرید

قیمتگذاری تجهیزات پزشکی از سوی وزارت بهداشت ممنوع شد

بازدید استاندار از خزانه استان یزد

شرکت خودروسازی لامبورگینی خاص ترین دوچرخه دنیا را تولید کرد + عکس

وضعیت قرمز برای پرداخت حقوق و مطالبات فرهنگیان + جزییات

سایپا به هدف تولید خود رسید

تردد خودروهای شهرستانی در تهران به شرط پرداخت عوارض به حساب شهرداری پایتخت

استخدام مدیر فروش در یک شرکت معتبر در تهران

فال روزانه دوشنبه 28 اسفند 1396

28 اسفند مصادف با اول ماه رجب؛ دیه در این ماه افزایش می یابد

تصویر بازار خودرو در سال 97

سال پر فراز و نشیب صنعت و بازار خودرو

گزارش جدید از کیفیت خودروها

هزینه سالانه رسید کارت خوان ها چقدر می شود؟

برگزاری جلسه دستمزد کارگران؛ نتیجه بی نتیجه

مرغ گران شد

سونی به دارندگان پلی استیشن 3 نسل اول 65 دلار می دهد

دستفروشی کنم بهتر است یا تن فروشی؟!!

نصف شدن تلفات جاده ای با ایمن شدن خودروها

کارگران و کارفرمایان توافق نکردند

خرید پسماندهای الکترونیکی از شهروندان در غرفه های بازیافت

بازار ارز افغانستان دلار سرکش تهران را افسار زد

جلسه شورای عالی کار بدون نتیجه پایان یافت

داستان قیمت گذاری نان

داستان قیمت گذاری نان