مطالب مرتبط:
رهبر انقلاب در دیدار جمعی از بسیجیان: شکست آمریکا در منطقه معجزه انقلاب است/ بعضی ها آیه یأس می خوانند که ملاحظه قدرت ها را بکنیم
داعش با همت جوانان و مردان مؤمن نابود شد/ عده ای بلندگوی دشمن شده اند و آیه یأس می خوانند
رهبر انقلاب :شکست دادن آمریکا در منطقه از معجزات انقلاب اسلامی است/ عده ای بلندگوی دشمن شده اند و آیه یأس می خوانند
شکست دادن آمریکا در منطقه از معجزات انقلاب اسلامی است/عده ای بلندگوی دشمن شده اند و آیه یأس می خوانند/ به چشم خودمان مشاهده کردیم که می توانیم
رهبر معظم انقلاب: عده ای بلندگوی دشمن شده اند و آیه یأس «ما نمی توانیم» می خوانند/ایران عزیز در آینده ای نه چندان دور به همه اهداف انقلاب خواهد رسید
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 1 آذر 1396 ساعت 23:322017-11-22سياسي

تفسیرالمیزان سوره آل عمران آیه 26-27


خواندن معنا و تفسیر آیات قرآن کریم، به فهم درست آن و عملی کردن دستورات الهی در زندگی مان کمک می کند.

- 1396/09/01 - 23:30 0 باشگاه خبرنگاران جوان منبع: احد، مطالب فراوانی راجع به جهاد، مباهله، دعوت یهود به اسلام، امر به صبر و پایداری، بیان فضیلت شهدا و چند دعای زیبا آمده است.

قُلِ اللَّهُمَّ مَالِکَ الْمُلْکِ تُؤْتِی الْمُلْکَ مَنْ تَشَاءُ وَتَنْزِعُ الْمُلْکَ مِمَّنْ تَشَاءُ وَتُعِزُّ مَنْ تَشَاءُ وَتُذِلُّ مَنْ تَشَاءُ بِیَدِکَ الْخَیْرُ إِنَّکَ عَلَی کُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ بگو بار خدایا تویی که فرمانفرمایی هر آن کس را که خواهی فرمانروایی بخشی و از هر که خواهی فرمانروایی را باز ستانی و هر که را خواهی عزت بخشی و هر که را خواهی خوار گردانی همه خوبیها به دست توست و تو بر هر چیز توانایی (26) تُولِجُ اللَّیْلَ فِی النَّهَارِ وَتُولِجُ النَّهَارَ فِی اللَّیْلِ وَتُخْرِجُ الْحَیَّ مِنَ الْمَیِّتِ وَتُخْرِجُ الْمَیِّتَ مِنَ الْحَیِّ وَتَرْزُقُ مَنْ تَشَاءُ بِغَیْرِ حِسَابٍ شب را به روز در می آوری و روز را به شب در می آوری و زنده را از مرده بیرون می آوری و مرده را از زنده خارج می سازی و هر که را خواهی بی حساب روزی می دهی (27) شان نزول : مفسر معروف (طبرسی ) در (مجمع البیان ) دو شاءن نزول برای آیه اول ذکر کرده است که هر دو یک حقیقت را تعقیب می کنند: 1 - هنگامی که پیغمبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم ) مکه را فتح نمود، به (صلی الله علیه و آله و سلم ) به مدینه و مکه قانع نیست و طمع در فتح ایران و روم دارد در این هنگام ، آیه اول نازل شد.

2 - هنگامی که پیغمبر گرامی (صلی الله علیه و آله و سلم ) به اتفاق مسلمانان مشغول حفر خندق در اطراف مدینه بود و با نظم خاصی مسلمانان ، گروه گروه با سرعت و جدیت ، مشغول حفر خندق بودند تا پیش از رسیدن سپاه دشمن ، این وسیله دفاعی ، تکمیل گردد، ناگهان در میان خندق سنگ سفید بزرگ و سختی پیدا شد که مسلمانان از شکستن و حرکت دادن آن عاجز ماندند، سلمان به حضور پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم ) رسید و جریان را عرض کرد، پیامبر وارد خندق شد و کلنگ را از سلمان گرفت و محکم بر روی سنگ فرود آورد، از برخورد کلنگ با سنگ ، جرقهای جستن کرد، پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم ) تکبیر فتح و پیروزی گفت ، مسلمانان نیز با او هم صدا شده و آهنگ تکبیر در همه جا پیچید، بار دیگر پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم ) کلنگ را بر سر سنگ فرود آورده مجددا جرقهای جستن کرد و قسمتی از سنگ شکست و صدای تکبیر پیروزی پیامبر و مسلمانان ، فضای اطراف را پر کرد، برای سومین بار، کلنگ را بلند کرد و بر بقیه سنگ محکم کوبید، مجددا از برخورد کلنگ با سنگ ، جرقهای جستن نمود و اطراف خود را روشن ساخت ، و بقیه سنگ درهم شکسته شد و برای سومین بار صدای تکبیر در خندق پیچید.

سلمان عرض کرد: امروز وضع عجیبی از شما مشاهده کردم ! پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم ) فرمود: در میان جرقهای که بار اول جستن کرد، کاخهای حیره و مدائن را دیدم و برادرم جبرییل به من بشارت داد که آنها در زیر پرچم اسلام قرار خواهند گرفت ! در درون جرقه دوم کاخهای روم را دیدم ، و هم او به من خبر داد که در اختیار پیروانم قرار خواهد گرفت ، در سومین جرقه ، کاخهای صنعاء و سرزمین یمن را دیدم و او به من بشارت داد که مسلمانان بر آن پیروز می شوند و من در آن حال ، تکبیر پیروزی گفتم ، ای مسلمانان به شما مژده باد!.

مسلمانان راستین از خوشحالی در را در سر می پرورانند، در این موقع آیات مورد بحث نازل شد و به آنها پاسـخ گفت .

تفسیر: همه چیز به دست اوست در آیات قبل سخن از امتیازاتی بود که اهل کتاب (یهود و نصاری ) برای خود قایل بودند و خود را از خاصان خداوند می پنداشتند (علاوه بر این مدعی بودند حاکمیت و مالکیت نیز از آن آنها است ) خداوند در این دو آیه ادعای باطل آنان را با این بیان جالب رد می کند، می فرماید:(بگو: بارالها! مالک ملکها تویی ، تو هستی که به هر کس بخواهی و شایسته بدانی حکومت می بخشی و از هر کس بخواهی حکومت را جدا میسازی ) (قل اللهم مالک الملک تؤ تی الملک من تشاء و تنزع الملک ممن تشاء).

(هر کس را بخواهی بر تخت عزت مینشانی ، و هر کس را اراده کنی بر خاک مذلت قرار می دهی ) (و تعز من تشاء و تذل من تشاء).

و در یک جمله (کلید تمام خوبیها به دست توانای تو است ، زیرا تو بر هر چیز توانایی ) (بیدک الخیر انک علی کل شی ء قدیر).

ناگفته پیدا است که منظور از اراده و مشیت الهی در این آیه این نیست که بدون حساب و بی دلیل چیزی را به کسی میبخشد و یا از او می گیرد، بلکه مشیت او از روی حکمت و مراعات نظام و مصلحت و حکمت جهان آفرینش و عالم انسانیت است و گاه این حکومتها به خاطر شایستگیها است ، و گاه حکومت ظالمان هماهنگ ناشایستگی امتها است .

این نکته نیز قابل توجه است که لفظ (خیر) افعل التفضیل است و معادل فارسی آن (بهتر)می باشد، و برای برتری چیزی بر چیز دیگر ذکر می شود ولی در بسیاری از موارد، به معنی خوب (بدون مفهوم صفت تفضیلی ) نیز به کار میرود و ظاهر این است که در آیه مورد بحث به معنی دوم است .

یعنی سرچشمه تمام خوبیها از او و به دست او است .

جمله (بیدک الخیر) با توجه به الف و لام استغراق در (الخیر) و مقدم شدن خبر بر مبتدا (زیرا بیدک الخیر فرموده نه الخیر بیدک ) نشان می دهد که تمام خیرها و برکات و نیکها و خوبیها، در دست خدا است ، و ضمنا از این جمله استفاده می شود که هم عزت ، خیر است و هم ذلت ، و هم بخشیدن حکومت و هم گرفتن آن ، هر کدام در جای خود خیر است و بر طبق باشند، و نیکوکاران با ایمان ، خیرشان در آزادی است .

به تعبیر دیگر در جهان هستی شری وجود ندارد، این ما هستیم که خیرات را مبدل به شر می کنیم و اگر می گوید: خیر تنها به دست تو است و از شر سخنی نمی گوید، به خاطر آن است که شری از ذات پاک او صادر نمی شود.

جمله (انک علی کل شی ء قدیر) در واقع دلیلی است بر تمام آنچه در این آیه آمده زیرا وقتی او بر هر چیز قادر است ، حکومت و عزت و خیرات به دست او است .

سوال : در اینجا سوال مهمی مطرح است و آن اینکه ممکن است کسانی از آیه فوق چنین نتیجه بگیرند که ، هر کس به حکومتی می رسد و یا از حکومت ، سقوط می کند، خواست خدا بوده و نتیجه این سخن ، امضای تمام حکومتهای جباران و ستمگران تاریخ از قبیل حکومت چنگیز و هیتلر و.

می باشد، اتفاقا در تاریخ نیزمی خوانیم که یزید بن معاویه هم برای توجیه حکومت ننگین و ظالمانه خود به این آیه استدلال کرد.

به همین جهت در کلمات مفسران ، برای حل این اشکال توضیحاتی درباره آیه دیده می شود از جمله این که : آیه مخصوص به حکومتهای الهی است و یا مخصوص به حکومت پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم ) و پایان دادن به حکومت جباران قریش است .

ولی حق این است که آیه یک مفهوم کلی و عمومی دارد که طبق آن ، تمام حکومتهای خوب و بد بر طبق مشیت خداست ، ولی با این توضیح که : خداوند یک سلسله عوامل و اسباب برای پیشرفت و پیروزی در این جهان آفریده است ، و استفاده از آثار این اسباب همان مشیت خدا است .

بنابراین خواست خدا یعنی آثاری که در آن اسباب و عوامل آفریده شده است : حال اگر افراد ستمگر و ناصالحی (همچون چنگیز و یزید و فرعون و مانند اینها) از آن وسایل استفاده کردند و ملتهایی ضعیف و زبون و ترسو، به آن تن در دادند و حکومت ننگین آنها را تحمل کردند، این نتیجه اعمال خود آنها است ، که گفته اند: (هر ملتی لایق همان حکومتی است که دارد) ولی اگر ملتها آگاه بودند و آن عوامل و اسباب را از دست جباران گرفته و به دست صالحان دادند و حکومتهای عادلانهای به وجود آوردند باز نتیجه اعمال آنها است که بستگی به طرز استفاده از عوامل و اسباب الهی دارد.

در حقیقت آیه ، بیدار باشی برای همه افراد و جوامع انسانی است که بهوش باشند، و از وسایل پیروزی بهره گیرند و پیش از آنکه افراد ناصالح بر آنها چیره شوند و مقامات حساس اجتماع را از دست آنها بگیرند آنها بکوشند و سنگرها را اشغال کنند.

کوتاه سخن اینکه : خواست خداوند همان است که در عالم ، اسباب آفریده تا چگونه ما از عالم اسباب استفاده کنیم .

در آیه بعد برای تکمیل این معنی و نشان دادن حاکمیت خداوند بر تمام عالم هستی می افزاید: (شب را در روز داخل می کنی و روز را در شب و موجود زنده را از مرده خارج می سازی و مرده را از زنده ، و به هر کس اراده کنی بدون حساب روزی می بخشی ) (تولج اللیل فی النهار و تولج النهار فی اللیل و تخرج الحی من المیت و تخرج المیت من الحی و ترزق من تشاء بغیر حساب )و به این ترتیب مساله تغییر تدریجی شب و روز، کوتاه شدن شب در نیمی از سال ، که از آن تعبیر به داخل شدن شب در روز شده است و بلند شدن شبها در نیم دیگر (دخول روز در شب ) و همچنین خارج شدن موجودات زنده از مرده ، و موجودات مرده از زنده ، و روزیهای فراوانی که نصیب بعضی از افراد می شود، هر یک نشانه بارزی از قدرت مطلقه اوست .

نکته ها 1 - (ولوج ) در لغت به معنی دخول است ، این آیه می گوید: خداوند، شب را در روز و روز را در شب داخل می کند (در هشت مورد دیگر قرآن نیز، به این معنی اشاره شده است ).

منظور از این جمله همان تغییر تدریجی محسوسی است که در شب و روز، در طول سال ، مشاهده می کنیم ، این تغییر بر اثر انحراف محور کره زمین نسبت به مدار آن که کمی بیش از 23 درجه است و تفاوت زاویه تابش خورشید می باشد، لذا می بینیم در بلاد شمالی (نقاط بالای خط استوا) در ابتدای زمستان ، روزها کم کمبلند و شبها، کوتاه می شود تا اول تابستان ، سپس به عکس ، شبها بلند و روزها کوتاه می شود و تا اول و جنوب ، شب و روز در تمام سال مساوی هستند و هیچگونه تغییری پیدا نمیکند، شب و روز در خط استوا در تمام سال هر کدام دوازده ساعت و در نقطه قطب در تمام سال ، یک شب 6 ماهه و یک روز به همان اندازه است ، بنابراین آیه جنبه عمومی ندارد.

پاسـخ : در پاسـخ این سوال باید گفت : خط استوای حقیقی ، یک خط موهوم بیش نیست و همیشه زندگی واقعی مردم یا این طرف خط استوا است یا آن طرف ، و همچنین نقطه قطب ، نقطه بسیار کوچکی بیش نیست و زندگی ساکنان مناطق قطبی (اگر ساکنانی داشته باشد)حتما در مکانی وسیعتر از نقطه حقیقی قطب است ، بنابراین هر دو دسته اختلاف شب و روز دارند.

آیه ممکن است علاوه بر معنی فوق ، معنی دیگری را هم در بر داشته باشد و آن اینکه شب و روز در کره زمین به خاطر وجود طبقات جو در اطراف این کره به صورت ناگهانی ایجاد نمی شود، بلکه روز، به تدریج از فجر و فلق شروع شده و گسترده می گردد و شب از شفق و سرخی طرف مشرق به هنگام غروب آغاز، و تدریجا تاریکی همه جا را می گیرد.

تدریجی بودن تغییر شب و روز به هر معنی که باشد آثار سودمندی در زندگانی انسان و موجودات کره زمین دارد، زیرا پرورش گیاهان و بسیاری از جانداران در پرتو نور و حرارت تدریجی آفتاب صورت می گیرد، به این معنی که ازآغاز بهار که نور و حرارت ، روز به روز، افزایش می یابد، گیاهان و بسیاری از حیوانات هر روز مرحله تازه ای از تکامل خود را طی می کنند و چون با گذشت زمان ، نور و حرارت بیشتری لازم دارند و این موضوع به وسیله تغییرات تدریجی شب و روز تامین می گردد، می توانند به نقطه نهایی تکامل خود برسند.

هر گاه شب و روز همیشه یکسان بود، نمو و اراده ، که حتی می تواند بر زمینه های مساعد و نامساعد ارثی پیروز گردد از ناحیه اوست .

همین معنی در روایتی از پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم ) به ما رسیده است چنانکه در تفسیر (الدر المنثور) از سلمان فارسی نقل شده که رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم ) در تفسیر آیه (تخرج الحی من المیت .

) فرمود: یعنی مؤ من را از صلب کافر و کافر را از صلب مؤ من خارج می سازد.

3 - جمله (و ترزق من تشاء بغیر حساب ) به اصطلاح از قبیل ذکر (عام ) بعد از (خاص ) است زیرا در جمله های قبل ، نمونه هایی از روزیهای خداوند به بندگان ، بیان شده است و در این جمله مساله ، به صورت کلی و عمومیتر در تمام مواهب و ارزاق ذکر گردیده یعنی نه تنها عزت و حکومت و حیات و مرگ به دست خدا است،بلکه هر نوع روزی و موهبتی از ناحیه او است .

جمله (بغیر حساب ) (بدون حساب ) اشاره به این است که دریای مواهب الهی آن قدر وسیع و پهناور است که هر قدر به هر کس ببخشد کمترین تاثیری برای او نمی کند و نیاز به نگاه داشتن حساب ندارد، زیرا حساب را آنها نگه می دارند که سرمایه محدودی دارند، و بیم تمام شدن یا کمبود سرمایه درباره آنها میرود، چنین اشخاصی هستند که دائما در عطایای خود حسابگرند.

مبادا سرمایه آنها از دست برود، اما خداوندی که دریای بی پایان هستی و کمالات است ، نه بیم کمبود دارد، و نه کسی از او حساب می گیرد، و نه نیازی به حساب دارد.

از آنچه گفته شد، روشن می شود که این جمله ، منافات با آیاتی که بیان تقدیر الهی و اندازه گیری و لیاقت و شایستگی افراد و حکمت و تدبیر آفرینش را بیان می کند، ندارد.

4 - سوال دیگری در اینجا مطرح است و آن اینکه : از نظر قانون آفرینش و حکم عقل و دعوت انبیاء، هر کسی در کسب سعادت و خوشبختی و عزت و ذلت و تلاش و کوشش برای کسب روزی خویش مختار و آزاد است ، پس چگونه در آیه فوق ، همه اینها به خداوند نسبت داده شده است ؟! پاسـخ این سوال این است که سرچشمه اصلی عالم آفرینش و تمام مواهب و قدرتهایی که افراد دارند، خداست ، اوست که همه امکانات را برای تحصیل عزت و خوشبختی در اختیار بندگان ، قرار داده ، و اوست که قوانینی در این عالم وضع کرده که اگر پشت پا به آن بزنند، نتیجه آن ، ذلت است ، و به همین دلیل همه اینها را می توان به او نسبت داد، ولی این نسبت هرگز منافات با آزادی اراده بشر ندارد، زیرا انسان که از این قوانین و مواهب ، از این قدرتها و نیروها، حسن استفاده ، یا سوء استفاده می کند.


کلید واژه ها: مسلمانان - مدینه - خبرنگاران - زنده - شکست - زندگی - عمران - معروف - ایران - قرآن - جوان - شهدا - سپاه - درست - زیبا - سفید - بزرگ - سوره

آخرین اخبار سرویس:
نشست معاونان صدای مراکز منطقه سه رسانه ملی در بندرعباس

مبارزه دولت مردان با فساد؛ جلوگیری از افول اخلاق در ایران

دیدار وزیرامورخارجه هلند با دبیر شورای امنیت ملی

برخوردهای خشونت آمیز و اهانت به پلیس را به هیچ وجه تحمل نمی کنیم

انتقال 15 کوله به پایین کوه دنا

بازدید دکتر جان بابایی از مراکز درمانی و بیمارستان ها + تصاویر

دشمن به دنبال ترویج بی عفتی و ولنگاری در بین زنان و دختران ایرانی است

دریافت سود از حساب های بانکی دستگاه ها و وزارتخانه ها ممنوع شد

عکس | مراسم وداع با شهدای گلستان هفتم نیروی انتظامی

با استفاده از تکنولوژی نوین بدنبال یافتن «جعبه سیاه» هواپیما هستیم

واکنش جالب عارف به دروغ پردازی های جدید آمدنیوز

با استفاده از تکنولوژی نوین بدنبال یافتن «جعبه سیاه» هواپیمای مسافربری هستیم

دومین کتاب پیش نگاه مرجع کامل فعالیت یکساله گالری هاست

مدیرمسوول «شهروند» تغییر کرد

نجفی: عظمت ملت ایران در قلب تاریخ ثبت شده است

پیام تسلیت سردار کارگر در پی درگذشت محمد توکلی

باید اسلام ناب را برابر تفکرات مضر عرضه کنیم

رییس جمهوری درگذشت پدر شهیدان عبوری را تسلیت گفت

یک طرفه شدن برخی خیابان ها در رشت و لزوم آگاهی مردم قبل از اجرای طرح

نشست نگاهی به عکاسی جنگ، محدودیت ها و ناگفته ها عکاس باید امانتدار باشد و عکس ها را دستکاری نکند/ ماجرای خیانت دو عکاس خارجی

مثلث گردشگری کشور با تبریز 2018 چهار ضلعی می شود

ادعای نماینده مجلس درباره گرفتن چک از خلبان پرواز تهران -یاسوج کذب است/ هیچ خلبانی جان خود و مسافران را به خطر نمی اندازد

تبریز 2018 فرصتی مناسب برای معرفی تمامی ظرفیت هاست

دستگاه های مرتبط با قوای سه گانه از دریافت سود از سپرده های بانکی ممنوع شدند

پنج صدم درصد از اعتبارات هزینه ای استان ها به تقویت نهاد خانواده اختصاص می یابد

سقف پاداش پایان خدمت تصویب شد

دولت آمریکا به اعمال تحریم معتاد شده/ برجام نمونه ای از دیپلماسی صبورانه بود

روز جهانی زبان مادری، اصل 15 و وعده فراموش شده روحانی

چرا فرودگاه گچساران از یاسوج پیشرفته تر است/رانت یا ضرورت؟

تاکید محسنی اژه ای بر ضرورت شدت مجازات با قاتلان و خاطیان امنیت

توییت حسین کازرونی از علامه طباطبایی درباره اولویت دادن به همسر؛

ابراز همدردی صدراعظم آلمان با خانواده های قربانیان سانحه هوایی ایران

تشییع پیکر یک شهید گمنام در کرمانشاه

یک طرفه شدن برخی خیابان ها در رشت و لزوم آگاهی مردم قبل از اجرای طرح

رییس جمهوری درگذشت پدر شهیدان عبوری را تسلیت گفت

مانور عملیات جهادی برق استان بوشهر برگزار شد

مبارزه دانش آموزان امریکا برای اصلاح قانون اسلحه

محدودیت های ترافیکی پایان هفته در راه های کندوان، هراز و فیروزکوه

اولین تصاویر از عملیات انتقال پیکر جانباختگان سانحه هوایی توسط تکاوران تیپ 65 نزاجا و هلال احمر

اولین ویدئو از محل سقوط هواپیمای تهران_ یاسوج

تعیین چارچوب برای بازاریابی های آنلاین به نفع شفافیت است

پاکستان از قوانین آژانس در زمینه هسته ای تبعیت می کند

مرتضوی خبر اجرای حکم 2 سال زندانش را تکذیب کرد/ در منزلم هستم/ هفته آینده به دادگاه تجدیدنظر می روم

دکترین هسته ای آمریکا تهدیدی جدی علیه صلح جهانی و نقض منشور سازمان ملل است

زمان پذیرش طلبه در حوزه علمیه قزوین اعلام شد

شوخی وزیر ارتباطات با موهای یکی از خبرنگاران + فیلم

سرپرست اداره کل روابط عمومی و تشریفات سازمان تعزیرات منصوب شد

اژه ای: مسئولان و مردم از حادثه خیابان پاسداران نمی گذرند

وزیر خارجه اسپانیا: ایران از نفوذ خود برای حل مناقشات منطقه خاورمیانه استفاده کند

تاکید اژه ای بر شدت مجازات قاتلان و خاطیان حادثه خیابان پاسداران

وزیر خارجه هلند با ولایتی دیدار کرد

صفر تا صد ماجرای "دراویش گنابادی"

واکنش وزارت خارجه آمریکا به سفر ولایتی به عراق

فیلم/ خراسانی: از همان پولی که روزنامه ایران گرفته، سازمان اطلاعات سپاه، وزارت اطلاعات، قوه قضاییه، نمایندگی ولی فقیه در سپاه و ... گرفته اند

فیلم/ وکیل بقایی: اگر دادگاه علنی برگزار میشد، مطمئنا حکم برائت می گرفتیم

فیلم/ اظهارات حبیب خراسانی قبل از ششمین جلسه دادگاه تجدیدنظر

پیام تسلیت روحانی در پی درگذشت پدر بزرگوار شهیدان عبوری

پنج هزار میلیارد ریال در سال 97 به جمعیت هلال احمر اختصاص می یابد

فرمانداران پروازی برکنار می شوند

مردم همیشه از هنرهای فاخر اسلامی استقبال می کنند/ لزوم تداوم نمایش هایی نظیر «خاتون آب و آیینه»

70 مصوبه پیشنهادی وزیرکشور برای توسعه جزایر هرمزگان ارائه شد

دو یادداشت تفاهم همکاری تهران - مادرید امضا شد

تاکید معاون حزب موتلفه بر نقش احزاب در پیشبرد روابط ایران و جمهوری آذربایجان

دوستی های زیبا و عجیب بین حیوانات

تاکید معاون حزب موتلفه بر نقش احزاب در پیشبرد روابط ایران و جمهوری آذربایجان

مثلث گردشگری کشور با تبریز 2018 چهار ضلعی می شود

نماینده ولی فقیه درسپاه: ظرفیت زنده کردن دوباره تمدن بزرگ اسلامی را داریم

مدل الگوی مقاومتی تمرین شده در کرمان می تواند به توسعه پایدار کشور منجر شود

وداع با پیکر سه شهید غائله پاسداران

دفاع از جمهوری اسلامی و ولایت فقیه از اهم واجبات است

«دعا و اذان» موضوع نشست تخصصی شورای عالی قرآن / مرداد 97 موعد برگزاری

برگزاری مستمر جلسات اقتصاد مقاومتی در رفع مشکلات واحدهای تولیدی راهگشاست

ترویج ادبیات و گفتمان برنامه و برنامه ریزی مهم ترین دستاورد سند تدبیر توسعه است

ریزگردها در ایران؛ موضوع دومین مناظره شبکه یک

وزیرکشور مامور بررسی حوادث خیابان پاسداران شد

امضای تفاهم نامه برگزاری اولین جشنواره ملی انیمیشن ایران به میزبانی همدان

دو یادداشت تفاهم همکاری تهران - مادرید امضا شد

پیام تسلیت رییس جمهور به مناسبت درگذشت پدر بزرگوار شهیدان عبوری

شوراهای برنامه ریزی استان موظف به تامین اعتبار مجتمع های اداری در حال ساخت شدند

70 مصوبه پیشنهادی وزیرکشور برای توسعه جزایر هرمزگان ارائه شد

انتقال اولین گروه از پیکرهای حادثه سقوط هواپیما+ تصاویر و فیلم

تقدیر سردار باقرزاده از تلاش امدادگران در حادثه سقوط هواپیما

دیدار وزرای خارجه ایران و اسپانیا

خروج قطار باری از ریل در کاشمر

رانش زمین و اسکان خانوارهای حادثه دیده مسجدسلیمان

دیدار علی اکبر ولایتی با وزیر امور خارجه هلند

احتمال از سرگیری و موفقیت مذاکرات ارگ و جمعیت

با وزیر راه باید کمی با انصاف برخورد کنیم/ چرا رامبد جوان به خودش اجازه اظهار نظر در مورد حوادث مختلف می دهد؟

آرام گرفتن دو لاله گمنام در جامعه المصطفی- واحد آشتیان

نماینده گناباد: آشوب گران نسبتی با مردم گناباد ندارند

استخدام منشی آشنا به زبان انگلیسی خانم در شرکت بازرگانی

دفاع از ولایت را از حضرت زهرا(س) الگوبرداری کنیم

مخالفت خانواده شاکر با درخواست مهدی قائدی

فیلم/ پاسخ حمید بقایی به انتقاد یکی از شهروندان/ همان شهروند: جانم را میدهم تا آدم بی گناه زندانی نشود

نمی خواهم خون پسرم پایمال شود/ محمد علی از یک ماه پیش می دانست که شهید می شود

نخستین اثر رسمی چکاو امیر رفعتی چشم سخنگو را منتشر کرد

حجت الاسلام والمسلمین سعیدی: باید مشخص شود جریان های سیاسی با چه دیدی به دین و علما می نگرند

استقرار نظام پیشنهادات در شرکت گاز خوزستان در جهت مدیریت مشارکتی است

بررسی غیررسمی لایحه بودجه 97 در شورای نگهبان آغاز شد

مرتضوی: در خانه هستم و زندان نرفته ام

تفسیرالمیزان سوره آل عمران آیه 26-27

تفسیرالمیزان سوره آل عمران آیه 26-27