مطالب مرتبط:
جمهوری اسلامی اولین کشوری بود که به ندای ملّت سوریه و دعوت دولت این کشور لبیک گفت
روحانی:ایران اولین دولتی بود که به ندای سوریه پاسخ داد
حسن روحانی: جمهوری اسلامی ایران اولین ملت و دولتی بود که به سوریه برای مقابله با تروریست ها کمک کرد
فشار نتانیاهو به پوتین برای خروج ایران از سوریه
آغاز جنگی دیگر در سوریه برای فتح صلح؛ ایران می تواند فاتح باشد!؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 1 آذر 1396 ساعت 21:262017-11-22سياسي

ایران اولین کشوری بود که به ندای ملّت سوریه لبیک گفت


- دفاع پرس"، حجت الاسلام حسن روحانی رییس جمهور که به منظور شرکت در اجلاس سه جانبه ایران، روسیه و ترکیه به سوچی سفر کرده است، در این اجلاس به ایراد سخنرانی پرداخت.

متن این سخنرانی رییس جمهور بدین شرح است: بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای پوتین، رییس جمهور محترم فدراسیون روسیه، جناب آقای اردوغان، رییس جمهور محترم ترکیه، خانم ها و آقایان در ابتدا مایلم از جناب آقای پوتین به مناسبت برگزاری این اجلاس مهم در شهر زیبای سوچی صمیمانه قدردانی نمایم.

جای بسی خشنودی است که کمتر از یک سال پس از آغاز فرایند آستانه توسط سه کشور جمهوری اسلامی ایران، فدراسیون روسیه و جمهوری ترکیه، تلاش های گسترده در زمینه رویارویی با تروریسم و افراط گرایی و فراهم سازی مقدمات حل سیاسی بحران سوریه به ثمر نشسته و چشم انداز نوینی برای پایان بحران سوریه گشوده شده است.

بسیار خرسندیم که سه کشور ضمن تاکید بر تمامیت ارضی، حاکمیت، استقلال و وحدت کشور سوریه، متعهدند در جهت ایجاد صلح و ثبات در سوریه از نزدیک همکاری کنند.

بحران سوریه از ابتدا با دخالت مستقیم خارجی، از جمله از طریق استقرار، تجهیز و تسلیح و حمایت همه جانبه از جنگ طلبانی همراه بود که متعاقبا بدنه داعش و النصره را تشکیل داده و در جهت توسعه آتش تروریسم و افراط گرایی در آن دمیدند و همین خود به مهم ترین عامل طولانی شدن بحران تبدیل شد.

خوشبختانه اکنون در شرایطی هستیم که پایه های داعش فرو ریخته و بقیه گروه های تروریستی نیز در سراشیبی فروپاشی قرار گرفته اند.

این پیروزی بی شک مرهون رشادت ها و فداکاری های مردم عراق و سوریه و داوطلبان، سربازان و جوانان دلیری است که دژهای اهریمنی تروریسم را در هم کوبیدند و شراره های شرارت را خاموش کردند.

آنها پیشگامان جامعه جهانی در ستیز با بربریت نفرت انگیزی هستند که به تهدید تمدن بشری برخاسته بود.

ضروری است تداوم مبارزه با تروریسم تا ریشه کنی آخرین هسته های تروریست های تکفیری در سوریه تداوم یافته و تمهیداتی مد نظر قرار گیرد تا مردم سوریه دیگر هیچگاه تحت سلطه تروریسم و عملیات تروریستی قرار نگیرند.

اگر ملت ها و کشورهای منطقه امروز می بایست درسی از بحران ساختگی سوریه بگیرند، درسی که متاسفانه میلیون ها سوری بی گناه بهای آن را با جان و مال خود پرداخته اند، این است که بدانند بعضی از قدرت های مدعی مردم سالاری و حقوق بشر برای نیل به اهداف کوته بینانه سیاسی و اقتصادی خود در منطقه ما از هیچ اقدامی، حتی استفاده گسترده و ابزاری از تروریسم و خشونت، فروگذار نمی کنند.

درسی که این قدرت ها نگرفته اند این است که آثار و تبعات حمایت از تروریسم و افراطی گری در یک منطقه محصور نمی ماند و در صورت عدم برخورد قاطع با تروریسم، اقصی نقاط جهان از این پدیده شوم در امان نخواهد بود.

اینک منطقه در آستانه شرایط جدیدی از خشونت افزایی قرار دارد و پرورندگان تروریسم با نگرانی و هراس از شکست داعش و انتقال افراطی گری خشن به داخل کشور خود می کوشند با بحران آفرینی و ابهام افزایی نسبت به تلاش های ثبات زای ایران، با اقدامات نیروهای مقاومت و از جمله جمهوری اسلامی ایران مقابله نمایند.

مردم سوریه در طول بیش از شش سال گذشته با تروریسم کور تکفیری که با حمایت وسیع مالی، تسلیحاتی و اطلاعاتی بیگانگان ابعاد گسترده ملی و فرا ملی یافته بود مواجه بوده و در این مصاف نا برابر نیازمند حمایت دولت ها و ملت های دوست برای جلوگیری از سلطه ترورسیت ها و حامیانشان بر سرزمین عربی و اسلامی خود بوده اند.

جمهوری اسلامی ایران اولین دولتی بود که به ندای ملت و دولت سوریه برای کمک به رویارویی با تروریست ها پاسخ مثبت داد و با دعوت دولت قانونی سوریه و با هدف مقابله و نابودی تروریست های تکفیری و جلوگیری از تکرار الگوی بی ثبات ساختن کشورهای مسلمان با حملات خارجی و حمایت از آشوب داخلی، نظیر آن چه در افغانستان و عراق شروع شد، کمک های خود را به مردم سوریه برای بازگشت به زندگی همراه با کرامت و اعاده صلح و امنیت به کشورشان آغاز کرد.

ایران پیش از این هم در افغانستان و عراق هر چه در توان داشت برای تامین امنیت و بازسازی این دو کشور و مبارزه با تروریسم انجام داده و در این کار با نمایندگان قانونی و دولت این کشورها همکاری کرده است.

ما در مبارزه با تروریسم بین المللی جدی هستیم و آماده ایم در صورت درخواست دیگر کشورهای منطقه، به آنها نیز در این مسیر کمک کنیم.

متاسفانه برخی کشورها در منطقه ما به تاسی از آمریکا و رژیم صهیونیستی در پی ایجاد اختلاف و دودستگی بین ملت های منطقه بوده و منافعشان اقتضا می کند مسئولیت نتایج سیاست های بدخواهانه خود از جمله در زمینه گستراندن فرقه گرایی و قوم گرایی را متوجه دیگران کنند.

سیاست های ایران، که حضور فعال در فرایند آستانه یکی از جلوه های آن است، در نقطه مقابل تفرقه افکنان و آشوب طلبان است.

راهبرد ایران در منطقه پیرامونی اش بر اساس همکاری نه رقابت، هماهنگی نه تقابل، همراهی با اراده ملت ها نه پیروی از دولت های بیگانه و صلح طلبی نه جنگ افروزی بنا نهاده شده است.

من در اینجا اعلام می کنم که تمامی تلاش های جمهوری اسلامی ایران منطبق بر اصول و موازین بین المللی و منشور ملل متحد بوده و از طریق توسعه همکاری های مشروع غیر فرقه ای، غیر قومی و در جهت حمایت از منطقه باثبات سامان گرفته است.

تعاملات ما در این اجلاس نیز نشان داد که چگونه سه کشور با تعامل و دوستی و همکاری، جرثومه فساد ترور و وحشت را از خاک سوریه برانداخته و سایه گسترده داعش را از این کشور زدودند و چشم انداز آینده روشنی را برای منطقه به تصویر کشیدند.

در شرایط کنونی رسالت بزرگ ما نه تنها مبارزه با تروریسم، بلکه تلاشی سترگ برای ریشه کنی اشکال تبعیض، فقر و خشونت در سراسر منطقه است.

از همین روست که باید ارتباطات و نهادسازی های منطقه ای را تعمیق بخشیده و تقویت کرد.

با این رویکرد می توان به توسعه مشترک منطقه اندیشید و به شکل گیری منطقه قوی تر و بهره بردن از برکات آن امید بیشتری بست.

اکنون که در آستانه برگزاری کنگره گفتوگوی سوری – سوری قرار داریم لازم می دانم بر نکات زیر به عنوان راهکارهای اساسی در حل بحران سوریه تاکید نمایم: جنگ با تروریسم هنوز ‍پایان نیافته است.

به هیچ وجه نباید پیروزی اخیر علیه داعش ما را از تداوم خطر تروریست های تکفیری در سوریه و منطقه غافل نماید.

لذا ضروری است به مردم سوریه کمک کنیم تا با انسجام لازم تا شکست کامل تروریسم در کشور خود به مبارزه خود با این پدیده شوم ادامه دهند در این مبارزه احترام به حاکمیت ملی سوریه غیرقابل خدشه است.

و اکنون هیچ بهانه ای برای حضور نظامی بیگانگان در خاک سوریه بدون توافق دولت مشروع آن کشور وجود ندارد.

بعد از سال ها مبارزه با تروریست ها و حامیان آنها، مردم سوریه در وضعیتی قرار دارند که با بهره گیری از شرایط جدید می توانند آینده خود که در آن آزادی های اساسی تضمین شده، تنوع قومی مورد احترام قرار گرفته و مردم سالاری تثبیت شود را بسازند.

مردم سوریه به بیگانگان اجازه دخالت در امور داخلی خود را نمی دهند و با هر اقدامی که به تمامیت ارضی، حاکمیت ملی کامل؛ وحدت و استقلال آن کشورخدشه وارد کند مقابله خواهند کرد.

نقش جامعه بین المللی در آینده سوریه باید معطوف به کمک به مردم این کشور در جهت دستیابی به ثبات؛ رفع آلام انسانی و بازسازی این کشور بوده و بدنبال مداخله و یا تحمیل دیدگاه های خود بر مردم سوریه که بار اصلی مقابله با تروریسم تکفیری حمایت شده از خارج را با موفقیت بدوش کشیده اند نباشند.

در این مسیر اقدامات فراگیر انسان دوستانه بدون ملاحظات و دستور کار سیاسی و صرفا به منظور کاهش آلام مردم سوریه باید در صدر اولویت ها قرار گیرد.

ایجاد محیط امن برای بازگشت داوطلبانه آوارگان و پناهندگان به موطن خود ضرورت فوری دیگری است که همکاری کشورها و سازمان های بین المللی را می طلبد.

بازسازی سوریه و توسعه اقتصادی آن کشور نیازمند مشارکت فعال و همه جانبه جامعه جهانی با توجه ویژه به بازسازی زیرساخت های آسیب دیده و احیای ظرفیت های تولیدی سوریه از طریق مشارکت منطقه ای است.

جلسه امروز ما آغاز این مرحله نوین است.

تلاش مشترک ما در 11 ماه گذشته نشان داد که تنها با همکاری و هماهنگی سیاسی و میدانی در مسیر انجام توافقات توانسته ایم به توفیقات قابل توجهی برای توقف درگیری ها در سوریه نایل آییم.

مرحله جدید تسهیل گفتگوی ملی نیز همانند روند موفق آستانه نیازمند تداوم مشورت ها؛ هماهنگی ها و همکاری ها میان سه کشور در سطوح خواهد بود.

در پایان از ملت و دولت قزاقستان برای میزبانی نشست های آستانه، از دولت ترکیه و از دولت روسیه و رییس جمهور پوتین بخاطر همکاری و همراهی در چارچوب روند آستانه صمیمانه تشکر می کنم.

امیدوارم ادامه این همکاری سه جانبه و سازنده، زمینه حل هر چه سریعتر بحران سوریه و پایان این منازعه فرساینده را فراهم کند.


کلید واژه ها: سوریه - سوری - تروریسم - رییس جمهور - بحران سوریه - بحران - تروریست - کشور - فدراسیون - گروه های تروریستی - روسیه - اجلاس - ترکیه - عملیات تروریستی - خانم ها و آقایان - سخنرانی - جمهوری اسلامی - جمهوری - مردم - افراط - پوتین - سیاسی - منطقه - حسن روحانی - داعش - حقوق بشر - اقتصادی - استقلال - سربازان - طولانی

آخرین اخبار سرویس:
نماینده مردم تهران در مجلس تأکید کرد ضرورت برخورد جدی با اختلاس گران/ کسانی که به بیت المال دست درازی کردند جهنم را برای خود خریدند

صوت / بسته خبری 27 آذر 96

وداع با پیکر پاک و مطهر 55 شهید تازه تفحص شده + فیلم

پشتوانه مردمی مهم ترین اصل پیروزی بر دشمنان است

شورای نگهبان مصوبه مجلس درباره عضویت اقلیت های دینی در شورای شهر را رد کرد

وضعیت جسمانی آیت الله حائری شیرازی وخیم است

استخدام منشی خانم با حقوق و بیمه مسلط به word و Excel

پزشکیان:فردای مملکت را برای مبارزه با ظلم آماده کنید/بحث افزایش70 درصدی حقوق نمایندگان مطرح است

لاریجانی: آمریکا نقش کلاهبردار در منطقه را بازی می کند

ائتلاف: نیروهای امریکایی البغدادی را بازداشت نکرده اند

استخدام منشی خانم جهت کار در شرکت پیچ سازان آریا نوین در تهران

استخدام حسابدار خانم در شرکت کشت و صنعت گلستان در تهران

فرمانده جدید سپاه استان تهران منصوب شد

عکس/ نمایی زیبا از بین الحرمین

طی نامه ای به رییس مجلس؛ شورای نگهبان مصوبه مجلس درباره عضویت اقلیت های دینی در شورای شهر را رد کرد

نماینده مردم زاهدان در مجلس: باید از ظرفیت های دست نخورده سیستان و بلوچستان استفاده کنیم

دانلود آهنگ جدید کامران عمرانی بنام بارون

باید از ظرفیت های دست نخورده سیستان و بلوچستان استفاده کنیم

بازدید دبیر ستاد عالی کانون های مساجد از مسجد فرشته

کشف گونه ای 100 ساله و عجیب در استرالیا + عکس

لزوم استفاده از روش های علمی در حل مشکل پسماندهای شهری و روستایی بی آبی علت مهاجرت مردم سیستان و بلوچستان

راه اندازی دبیرخانه بنیاد هابیلیان در استان کردستان

رونمایی از آخرین کتاب دکتر ابراهیمی دینانی

حقوق آتش نشانان با سایر کارکنان شهرداری همسان شود

دیدار فرمانده ارتش با لاریجانی درباره بودجه دفاعی

آیتی تشریح کرد: تخصیص نادرست بودجه فرهنگی و تمرکز بر برنامه های صوری

فرمانده جدید سپاه استان تهران منصوب شد

کارشناس جهان عرب: ظریف، برجسته ترین وزیر خارجه تاریخ کشور/ برای عربستان در میدان نبرد با ایران نتیجه ای حاصل نخواهد شد

شورای نگهبان مصوبه مجلس را درباره اصلاح قانون شورا ها رد کرد

محفل قرآنی در ستاد نداجا برگزار شد

رونمایی از آخرین کتاب ابراهیمی دینانی

استخدام صندوقدار،باحقوق،بیمه در شرکت معتبر در تهران

استخدام کمک حسابدار آقا در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام بازاریاب با حقوق،پورسانت،آموزش رایگان در شرکت 40 برگ

ماه عسل رویایی در زیباترین جزایر دنیا

استخدام کارشناس بازرگانی(رشته کامپیوتر،صنایع) در تهران

جلوگیری شورای نگهبان از ورود اقلیت های دینی به شورای شهر

تلاش برای راه اندازی مجدد خط 7 مترو در زمان مقرر

استخدام مسئول دفتر خانم در مدیران پارسیان در تهران

شورای نگهبان مصوبه مجلس درباره عضویت اقلیت های دینی در شوراهای شهر را رد کرد + تصویر نامه

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی در شرکت بلوط در تهران

تصاویر/ دیدار اعضای نظام مهندسی کشور با مراجع

آنان که پشیمان شدند و آنان که لجاجت کردند

تغییر در معاونت مطبوعاتی

وزیر دفاع: باید قطعه ای از موشک ادعایی عربستان به ایران تحویل شود

شورای نگهبان مصوبه مجلس درباره عضویت اقلیت های دینی در شوراهای شهر را رد کرد

توییت نمای امروز 27 آذر/ بزرگترین دروغهای دنیا

160 رشته موجود در شاخه کاردانش متناسب با نیاز بازار کار طراحی شده است

شصت ثانیه با مهمترین خبرهای امروز ایلام

شورای نگهبان مصوبه مجلس را درخصوص اصلاح قانون شورا ها رد کرد

ششمین همایش ملی سامانه های سطوح آبگیر باران

شورای نگهبان مصوبه مجلس را درخصوص اصلاح قانون شوراها رد کرد

وداع با پیکر پاک و مطهر 55 شهید تازه تفحص شده در اهواز + فیلم

نشست شورای امنیت درباره قدس به منظور مشورتهای بیشتر متوقف شد

استفاده از قطره آهن سبب پوسیدگی دندان کودک نمی شود/ هر کودک 5 تا 6 دندان پوسیده دارد

پیشکسوتان، سربازان روزهای سخت هستند

شورای نگهبان مصوبه مجلس برای عضویت غیرمسلمانان در شوراها را خلاف شرع و قانون اساسی دانست

دانلود آهنگ جدید حسین مقصودی بنام با کی میخنده

دانلود آهنگ جدید رضا آرام بنام یه پاییز یه کافه

فیلم/ سخنرانی محسن رضایی در همایش «روایت گری دفاع مقدس»

آمریکایی ها دو بار و اسراییلی ها سه بار خواسته اند به ایران حمله نظامی کنند / جنگ روانی دشمن علیه دفاع مقدس برای جلوگیری از ادامه آبادانی و پیشرفت کشور است / تحریف و هجمه علیه دفاع مقدس بیش از تحریف و هجمه به وقایع انقلاب است

جلسه چهل و پنجم شورای عالی فضای مجازی

لزوم استفاده از روش های علمی در حل مشکل پسماندهای شهری و روستایی/ بی آبی علت مهاجرت مردم سیستان و بلوچستان

رسیدگی به مشکلات معیشتی پیشکسوتان جهاد و شهادت ضروری است

رضایی: اسراییل 3 بار بعد از جنگ می خواست به ایران حمله کند

شورای نگهبان مصوبه مجلس برای عضویت غیرمسلمانان در شوراها را خلاف شرع و قانون اساسی دانست

مسئولان وعده های غیرعملی به مردم ندهند

نابینایی که استاد درس خارج شد!

انتقاد شدید باران کوثری از 20:30

ویلچر رباتیک در خدمت توان یابان

بخش خصوصی ناجی طرح های عمرانی نیمه تمام می شود

استخدام کارشناس فروش باحقوق ثابت و پورسانت در هلدینگ دی اچ

رضایی: اسراییل 3 بار می خواست به ایران حمله کند

بانوی محجبه کاندیدای انتخابات شورای شهر تورنتو شد

عکس نوشته(جملکس) زیبای امروز/برداشت...

استخدام منشی خانم مسلط به کامپیوتر باروابط عمومی بالا در تهران

واکنش باران کوثری به گزارش 20:30 درباره موضع اش در قبال رییس جمهور

رییس مجلس: از مقاومت فلسطین حمایت نظامی می کنیم

گزافه گویی جدید نیکی هیلی در سازمان ملل!

برخی جنگ را تحریف می کنند تا بر شیوه رهبری امت خدشه وارد شود

امروز تشت رسوایی مذاکره با آمریکا از پشت بام افتاده است/ اروپا هم حتی حاضر نیست ما رقیبِ روسیه برای تأمین گاز آنها باشیم/ اروپایی ها در قضیه برجام با پیروی از آمریکا سرشان کلاه رفت!

جاوید عنوان کرد: «اقوام شکوهی»؛ حافظه تاریخی آستان قدس رضوی/ «نقاره»؛ بلندترین پرچم صوتی جهان اسلام

چه کسی اطلاعات دانشمندان هسته ای ایران را در اختیار موساد قرار می داد

محسن رضایی: اسراییل 3 بار بعد از جنگ می خواست به ایران حمله کند

جنگ روانی دشمن علیه دفاع مقدس برای جلوگیری از ادامه آبادانی و پیشرفت کشور است / دفاع مقدس، خود یک انقلاب بود/ تحریف و هجمه علیه دفاع مقدس بیش از تحریف و هجمه به وقایع انقلاب است / فرماندهی جنگ، آمرانه و ریاست طلبانه نبود

وحدت حوزه و دانشگاه و اثرات آن

یادمان 66شهید دانش آموز در بافق برگزار شد

16 سال زندان،مجازات ضرب وشتم دونوزاد

استخدام شرکت آرین موتور پویا

نماینده مجلس: فرار مالیاتی برخی افراد برابر با مالیات کارکنان یک وزارت خانه است/ برخی از اتباع بیگانه که تاجر هستند حتی یک ریال مالیات پرداخت نمی کنند

استخدام کارشناس فروش حضوری ،تلفنی و طراح وب در جهان خودرو

بنیاد شهید استان قزوین از بانک صادرات ایران تجلیل کرد

همه چیز درباره جمله جنجالی وزیر کشاورزی

برگزاری همایش ملی حقوق شهروندی با حضور رییس جمهور

اسراییل 3 بار بعد از جنگ می خواست به ایران حمله کند

عضو شورای شهر تهران خواستار برگزاری رفراندوم شهری شد

تهیه طرح ساماندهی حاشیه نشینی برای سیستان و بلوچستان ضروریست

علی باقری: امروز تشت رسوایی مذاکره با آمریکا از پشت بام افتاده است/ اروپا هم حتی حاضر نیست ما رقیبِ روسیه برای تأمین گاز آنها باشیم/ اروپایی ها در قضیه برجام با پیروی از آمریکا سرشان کلاه رفت!

تهیه طرح ساماندهی حاشیه نشینی برای سیستان و بلوچستان ضروریست

لزوم تهیه طرح ساماندهی رسیدگی به حاشیه نشینی در سیستان و بلوچستان

ایران اولین کشوری بود که به ندای ملّت سوریه لبیک گفت

ایران اولین کشوری بود که به ندای ملّت سوریه لبیک گفت