مطالب مرتبط:
جمهوری اسلامی اولین کشوری بود که به ندای ملّت سوریه و دعوت دولت این کشور لبیک گفت
روحانی:ایران اولین دولتی بود که به ندای سوریه پاسخ داد
حسن روحانی: جمهوری اسلامی ایران اولین ملت و دولتی بود که به سوریه برای مقابله با تروریست ها کمک کرد
فشار نتانیاهو به پوتین برای خروج ایران از سوریه
آغاز جنگی دیگر در سوریه برای فتح صلح؛ ایران می تواند فاتح باشد!؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 1 آذر 1396 ساعت 21:262017-11-22سياسي

ایران اولین کشوری بود که به ندای ملّت سوریه لبیک گفت


- دفاع پرس"، حجت الاسلام حسن روحانی رییس جمهور که به منظور شرکت در اجلاس سه جانبه ایران، روسیه و ترکیه به سوچی سفر کرده است، در این اجلاس به ایراد سخنرانی پرداخت.

متن این سخنرانی رییس جمهور بدین شرح است: بسم الله الرحمن الرحیم جناب آقای پوتین، رییس جمهور محترم فدراسیون روسیه، جناب آقای اردوغان، رییس جمهور محترم ترکیه، خانم ها و آقایان در ابتدا مایلم از جناب آقای پوتین به مناسبت برگزاری این اجلاس مهم در شهر زیبای سوچی صمیمانه قدردانی نمایم.

جای بسی خشنودی است که کمتر از یک سال پس از آغاز فرایند آستانه توسط سه کشور جمهوری اسلامی ایران، فدراسیون روسیه و جمهوری ترکیه، تلاش های گسترده در زمینه رویارویی با تروریسم و افراط گرایی و فراهم سازی مقدمات حل سیاسی بحران سوریه به ثمر نشسته و چشم انداز نوینی برای پایان بحران سوریه گشوده شده است.

بسیار خرسندیم که سه کشور ضمن تاکید بر تمامیت ارضی، حاکمیت، استقلال و وحدت کشور سوریه، متعهدند در جهت ایجاد صلح و ثبات در سوریه از نزدیک همکاری کنند.

بحران سوریه از ابتدا با دخالت مستقیم خارجی، از جمله از طریق استقرار، تجهیز و تسلیح و حمایت همه جانبه از جنگ طلبانی همراه بود که متعاقبا بدنه داعش و النصره را تشکیل داده و در جهت توسعه آتش تروریسم و افراط گرایی در آن دمیدند و همین خود به مهم ترین عامل طولانی شدن بحران تبدیل شد.

خوشبختانه اکنون در شرایطی هستیم که پایه های داعش فرو ریخته و بقیه گروه های تروریستی نیز در سراشیبی فروپاشی قرار گرفته اند.

این پیروزی بی شک مرهون رشادت ها و فداکاری های مردم عراق و سوریه و داوطلبان، سربازان و جوانان دلیری است که دژهای اهریمنی تروریسم را در هم کوبیدند و شراره های شرارت را خاموش کردند.

آنها پیشگامان جامعه جهانی در ستیز با بربریت نفرت انگیزی هستند که به تهدید تمدن بشری برخاسته بود.

ضروری است تداوم مبارزه با تروریسم تا ریشه کنی آخرین هسته های تروریست های تکفیری در سوریه تداوم یافته و تمهیداتی مد نظر قرار گیرد تا مردم سوریه دیگر هیچگاه تحت سلطه تروریسم و عملیات تروریستی قرار نگیرند.

اگر ملت ها و کشورهای منطقه امروز می بایست درسی از بحران ساختگی سوریه بگیرند، درسی که متاسفانه میلیون ها سوری بی گناه بهای آن را با جان و مال خود پرداخته اند، این است که بدانند بعضی از قدرت های مدعی مردم سالاری و حقوق بشر برای نیل به اهداف کوته بینانه سیاسی و اقتصادی خود در منطقه ما از هیچ اقدامی، حتی استفاده گسترده و ابزاری از تروریسم و خشونت، فروگذار نمی کنند.

درسی که این قدرت ها نگرفته اند این است که آثار و تبعات حمایت از تروریسم و افراطی گری در یک منطقه محصور نمی ماند و در صورت عدم برخورد قاطع با تروریسم، اقصی نقاط جهان از این پدیده شوم در امان نخواهد بود.

اینک منطقه در آستانه شرایط جدیدی از خشونت افزایی قرار دارد و پرورندگان تروریسم با نگرانی و هراس از شکست داعش و انتقال افراطی گری خشن به داخل کشور خود می کوشند با بحران آفرینی و ابهام افزایی نسبت به تلاش های ثبات زای ایران، با اقدامات نیروهای مقاومت و از جمله جمهوری اسلامی ایران مقابله نمایند.

مردم سوریه در طول بیش از شش سال گذشته با تروریسم کور تکفیری که با حمایت وسیع مالی، تسلیحاتی و اطلاعاتی بیگانگان ابعاد گسترده ملی و فرا ملی یافته بود مواجه بوده و در این مصاف نا برابر نیازمند حمایت دولت ها و ملت های دوست برای جلوگیری از سلطه ترورسیت ها و حامیانشان بر سرزمین عربی و اسلامی خود بوده اند.

جمهوری اسلامی ایران اولین دولتی بود که به ندای ملت و دولت سوریه برای کمک به رویارویی با تروریست ها پاسخ مثبت داد و با دعوت دولت قانونی سوریه و با هدف مقابله و نابودی تروریست های تکفیری و جلوگیری از تکرار الگوی بی ثبات ساختن کشورهای مسلمان با حملات خارجی و حمایت از آشوب داخلی، نظیر آن چه در افغانستان و عراق شروع شد، کمک های خود را به مردم سوریه برای بازگشت به زندگی همراه با کرامت و اعاده صلح و امنیت به کشورشان آغاز کرد.

ایران پیش از این هم در افغانستان و عراق هر چه در توان داشت برای تامین امنیت و بازسازی این دو کشور و مبارزه با تروریسم انجام داده و در این کار با نمایندگان قانونی و دولت این کشورها همکاری کرده است.

ما در مبارزه با تروریسم بین المللی جدی هستیم و آماده ایم در صورت درخواست دیگر کشورهای منطقه، به آنها نیز در این مسیر کمک کنیم.

متاسفانه برخی کشورها در منطقه ما به تاسی از آمریکا و رژیم صهیونیستی در پی ایجاد اختلاف و دودستگی بین ملت های منطقه بوده و منافعشان اقتضا می کند مسئولیت نتایج سیاست های بدخواهانه خود از جمله در زمینه گستراندن فرقه گرایی و قوم گرایی را متوجه دیگران کنند.

سیاست های ایران، که حضور فعال در فرایند آستانه یکی از جلوه های آن است، در نقطه مقابل تفرقه افکنان و آشوب طلبان است.

راهبرد ایران در منطقه پیرامونی اش بر اساس همکاری نه رقابت، هماهنگی نه تقابل، همراهی با اراده ملت ها نه پیروی از دولت های بیگانه و صلح طلبی نه جنگ افروزی بنا نهاده شده است.

من در اینجا اعلام می کنم که تمامی تلاش های جمهوری اسلامی ایران منطبق بر اصول و موازین بین المللی و منشور ملل متحد بوده و از طریق توسعه همکاری های مشروع غیر فرقه ای، غیر قومی و در جهت حمایت از منطقه باثبات سامان گرفته است.

تعاملات ما در این اجلاس نیز نشان داد که چگونه سه کشور با تعامل و دوستی و همکاری، جرثومه فساد ترور و وحشت را از خاک سوریه برانداخته و سایه گسترده داعش را از این کشور زدودند و چشم انداز آینده روشنی را برای منطقه به تصویر کشیدند.

در شرایط کنونی رسالت بزرگ ما نه تنها مبارزه با تروریسم، بلکه تلاشی سترگ برای ریشه کنی اشکال تبعیض، فقر و خشونت در سراسر منطقه است.

از همین روست که باید ارتباطات و نهادسازی های منطقه ای را تعمیق بخشیده و تقویت کرد.

با این رویکرد می توان به توسعه مشترک منطقه اندیشید و به شکل گیری منطقه قوی تر و بهره بردن از برکات آن امید بیشتری بست.

اکنون که در آستانه برگزاری کنگره گفتوگوی سوری – سوری قرار داریم لازم می دانم بر نکات زیر به عنوان راهکارهای اساسی در حل بحران سوریه تاکید نمایم: جنگ با تروریسم هنوز ‍پایان نیافته است.

به هیچ وجه نباید پیروزی اخیر علیه داعش ما را از تداوم خطر تروریست های تکفیری در سوریه و منطقه غافل نماید.

لذا ضروری است به مردم سوریه کمک کنیم تا با انسجام لازم تا شکست کامل تروریسم در کشور خود به مبارزه خود با این پدیده شوم ادامه دهند در این مبارزه احترام به حاکمیت ملی سوریه غیرقابل خدشه است.

و اکنون هیچ بهانه ای برای حضور نظامی بیگانگان در خاک سوریه بدون توافق دولت مشروع آن کشور وجود ندارد.

بعد از سال ها مبارزه با تروریست ها و حامیان آنها، مردم سوریه در وضعیتی قرار دارند که با بهره گیری از شرایط جدید می توانند آینده خود که در آن آزادی های اساسی تضمین شده، تنوع قومی مورد احترام قرار گرفته و مردم سالاری تثبیت شود را بسازند.

مردم سوریه به بیگانگان اجازه دخالت در امور داخلی خود را نمی دهند و با هر اقدامی که به تمامیت ارضی، حاکمیت ملی کامل؛ وحدت و استقلال آن کشورخدشه وارد کند مقابله خواهند کرد.

نقش جامعه بین المللی در آینده سوریه باید معطوف به کمک به مردم این کشور در جهت دستیابی به ثبات؛ رفع آلام انسانی و بازسازی این کشور بوده و بدنبال مداخله و یا تحمیل دیدگاه های خود بر مردم سوریه که بار اصلی مقابله با تروریسم تکفیری حمایت شده از خارج را با موفقیت بدوش کشیده اند نباشند.

در این مسیر اقدامات فراگیر انسان دوستانه بدون ملاحظات و دستور کار سیاسی و صرفا به منظور کاهش آلام مردم سوریه باید در صدر اولویت ها قرار گیرد.

ایجاد محیط امن برای بازگشت داوطلبانه آوارگان و پناهندگان به موطن خود ضرورت فوری دیگری است که همکاری کشورها و سازمان های بین المللی را می طلبد.

بازسازی سوریه و توسعه اقتصادی آن کشور نیازمند مشارکت فعال و همه جانبه جامعه جهانی با توجه ویژه به بازسازی زیرساخت های آسیب دیده و احیای ظرفیت های تولیدی سوریه از طریق مشارکت منطقه ای است.

جلسه امروز ما آغاز این مرحله نوین است.

تلاش مشترک ما در 11 ماه گذشته نشان داد که تنها با همکاری و هماهنگی سیاسی و میدانی در مسیر انجام توافقات توانسته ایم به توفیقات قابل توجهی برای توقف درگیری ها در سوریه نایل آییم.

مرحله جدید تسهیل گفتگوی ملی نیز همانند روند موفق آستانه نیازمند تداوم مشورت ها؛ هماهنگی ها و همکاری ها میان سه کشور در سطوح خواهد بود.

در پایان از ملت و دولت قزاقستان برای میزبانی نشست های آستانه، از دولت ترکیه و از دولت روسیه و رییس جمهور پوتین بخاطر همکاری و همراهی در چارچوب روند آستانه صمیمانه تشکر می کنم.

امیدوارم ادامه این همکاری سه جانبه و سازنده، زمینه حل هر چه سریعتر بحران سوریه و پایان این منازعه فرساینده را فراهم کند.


کلید واژه ها: سوریه - سوری - تروریسم - رییس جمهور - بحران سوریه - بحران - تروریست - کشور - فدراسیون - گروه های تروریستی - روسیه - اجلاس - ترکیه - عملیات تروریستی - خانم ها و آقایان - سخنرانی - جمهوری اسلامی - جمهوری - مردم - افراط - پوتین - سیاسی - منطقه - حسن روحانی - داعش - حقوق بشر - اقتصادی - استقلال - سربازان - طولانی

آخرین اخبار سرویس:
نایب رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس: 85 درصد اقتصاد کشور دولتی و شبه دولتی است

85 درصد اقتصاد کشور دولتی و شبه دولتی است

همدان در 2018 جهانی می شود

هم افزایی اقوام و وحدت ملی در بستر فضای مجازی

حکم محکومیت قطعی حمید بقایی منتشر شد+متن حکم

آخرین به کسی بر نخوره سال 96

عضو ارشد حماس: روابط حماس با ایران عالی است

عیادت مادر شهید مصطفایی توسط رییس و اعضای بسیج رسانه فارس

دبیرکل انصارحزب الله: امسال در امربه معروف مشت پُری نداشتیم

هم افزایی اقوام و وحدت ملی در بستر فضای مجازی

سخنرانی نوروزی مقام معظم رهبری در حرم رضوی؛ یکم فروردین

همدان در 2018 جهانی می شود

کشاورزان از حجتی چه می خواهند؟

1500 ناظر خارجی انتخابات روسیه را رصد می کنند

وعده دیدار با رهبر انقلاب،اول فروردین،ساعت 15

دعوت تولیت آستان قدس از مردم برای حضور در سخنرانی نوروزی رهبر انقلاب

حکم محکومیت قطعی حمید بقایی منتشر شد+متن حکم

استخدام کارمند فروشگاه در شرکت فروشگاه های زنجیره ای افق کوروش

انتقاد چمران از عملکرد شهردار تهران

ترفندهایی برای حفظ امنیت خانه هنگام سفر

فرود اضطراری پرواز هواپیمایی تبریز _ بندرعباس

پورعلی گنجی: 4-5 روز دیگر بهبود می یابم

پنج دستگاه شتاب نگار به خراسان رضوی اختصاص یافت

خراسان جنوبی چهارمین استان عشایری کشور است

نشست بررسی مسائل نظام بانکی کشور با حضور رییس مجلس برگزار شد

اعتراض ارژنگ امیرفضلی به خیابان هایی با 6 باند

همایش تکریم و تجلیل از مادران و همسران شهدا

گزارش : روسیه در حال و هوای انتخابات ریاست جمهوری

بعثی ها هم جذب اخلاق حسنه آقای ابوترابی می شدند

یک نماینده مجلس برای شب عید چقدر هزینه می کند؟

یادواره ای برای گرامیداشت یاد و خاطره شهدا + فیلم

توسعه قضایی و اقدامات تامینی محور اصلی برنامه های سازمان زندان ها در سال 96 بوده است

فاصله گرفتن علوم اسلامی از قرآن/ طرح «معلم ربانی»؛ راه کار اصلاح نظام آموزشی

خراسان جنوبی چهارمین استان عشایری کشور است

پنج دستگاه شتاب نگار به خراسان رضوی اختصاص یافت

خراسان جنوبی چهارمین استان عشایری کشور است

پیام روشن ایران به عربستان درباره عراق

شمخانی: به نقض برجام، پاسخ شایسته می دهیم

مشهد|ساعت 15 یکم فروردین 97؛ سخنرانی نوروزی امام خامنه ای در رواق امام خمینی(ره) حرم رضوی

رهایی محکوم به قصاص با رضایت اولیاء دم در شهرستان بشاگرد

ترافیک روز های پایانی سال

انتشار عکسی از مدل موی جدید نیمار

هیچ جسد کاملی در حادثه سقوط هواپیمای تهران یاسوج کشف نشد

سینماها به مناسبت شهادت امام هادی(ع) تعطیل هستند

استعفای نجفی هنوز پذیرفته نشده است

استخدام 16 ردیف شغلی در شرکت معتبر در اصفهان

استخدام مسئول دفتر و کارشناس فروش در یک شرکت معتبر در تهران

رونمایی از کتاب گزارش عملکرد پایدار و مسئولیت اجتماعی شرکت ایران خودرو

انتخابات ریاست جمهوری روسیه زیر ذره بین 1500 ناظر خارجی

سفرهای نوروزی جاده های مازندران را پرترافیک کرد

برشی از خاطرات حاج علی اکرام علی اف رهبر حزب اسلام گرایان جمهوری آذربایجان

تایید آزمون مشاوران حقوقی 96 از سوی هیات تخصصی دیوان عدالت اداری

حکم محکومیت قطعی حمید بقایی منتشر شد+متن حکم

رضا رشیدپور: به شایعات پاسخ خواهم داد!

مبارزه با فساد، اولویت برنامه های شی جین پینگ در عصر جدید

دبیرکل انصارحزب الله: امسال در امربه معروف مشت پُری نداشتیم

دادستانی تهران حکم قطعی محکومیت «حمید بقایی» را منتشر کرد

روسیه از آماده شدن امریکا برای انجام عملیات نظامی در سوریه خبر داد

فجرسپاسی تنها مدعی پیروز/ نفت صدرنشین، شاگردان نکونام و بادران متوقف شدند

اجرای طرح ایمنی و سلامت در 1330پایگاه کشور

آماده اتصال سوییچ های بانکی با عمانی هستیم

ثبت نام در مراسم اعتکاف مسجد حضرت خدیجه (ع)

ایجاد منطقه ویژه اقتصادی در مرکز استان کرمان/معین های اقتصادی، سرانه رفاه اجتماعی را افزایش می دهد

استقبال از سریعترین مرد آسیا در زادگاهش

ستاد اجرایی خدمات سفر در همدان آغار به کار کرد

دلایل نجفی برای استعفا از شهرداری تهران به روایت غلامعلی رجایی

ظرفیت های نهفته گردشگری روستایی باید برجسته شوند

اجرای ویژه برنامه تحویل سال با محوریت حرم شاهچراغ(ع) و حافظیه

نشست خبری مدیر شبکه قرآن و معارف سیما

دیلی سیگنال: در مورد دخالت روسیه در انتخابات آمریکا هیچ مدرکی پیدا نشد

متن حکم قطعی «حمید بقایی» منتشر شد (+متن کامل)

مسیر تورهای یک روزه و نیم روزه گردشگری پایتخت

اربعین ظرفیتی بزرگ برای توسعه استان

یک طرح الگویی با اعتبار میلیاردی در ساحل آستارا اجرا می شود

اقدام خیرخواهانه و خودجوش نوجوانان سیرجانی

تفریح عجیب پولدارها

ظرفیت های نهفته گردشگری روستایی باید برجسته شوند

رییس کل بانک مرکزی: ایران آماده اتصال کارت های بانکی با عمان است

امنیت پیش شرط اجرای برنامه های اصلاحی زندانیان است

رییس کل بانک مرکزی: ایران آماده اتصال کارت های بانکی با عمان است

ستاد اجرایی خدمات سفر در همدان آغار به کار کرد

متن حکم محکومیت قطعی حمید بقایی منتشر شد

روزیاتو: رفتارهایی که در نگاه اول برای مردم بسیار مهم هستند

تبریک نوروزی نماینده پیشین سازمان ملل در ایران (عکس)

کاهش 44درصدی سرقت های خشن در قم

حرم مطهر حضرت معصومه(س) میزبان 260 برنامه نوروزی

کارشناسان یونسکو خواستار اصلاح پرونده جهانی راه آهن ایران شدند

صف خانوادگی شیرهای ماده +تصاویر

رونمایی از یادمان جانباختگان پرواز تهران - یاسوج

امن ترین پژو 205 دنیا +تصاویر

نماینده ولی فقیه در استان فارس استعفا نداده است/ اخبار فضای مجازی تکذیب می شود

مجید انصاری: ارتباط اصلاح طلبان با مقام معظم رهبری به حداقل خود رسیده / عقب نشینی آشکاری در مواضع روحانی نمی بینم

برخورد فیزیکی مدیر کارخانه کرمانیت با تعدادی از کارگران مدیر خاطی اخراج شد

معاون استاندار ایلام: کشیک تمامی دستگاه ها در ایام نوروز باید برقرار باشد

آغاز گشت های نوروزی حفاظت از عرصه های ملی استان تهران

فرمانده قرارگاه خاتم الانبیاء(ص) اعلام کرد پرداخت حقوق کارگران و پیمانکاران قرارگاه خاتم تا پایان سال

متن حکم محکومیت قطعی حمید بقایی منتشر شد

آغاز گشت های نوروزی حفاظت از عرصه های ملی استان تهران

هشت نجاتگر زبده به محل سقوط هواپیمای تهران- یاسوج اعزام شدند

علیخانی میزبان رشیدپور در برنامه تحویل سال

ایران اولین کشوری بود که به ندای ملّت سوریه لبیک گفت

ایران اولین کشوری بود که به ندای ملّت سوریه لبیک گفت