مطالب مرتبط:
تغییر مدیرعامل سایپا براساس ماده 124 لایحه اصلاح قانون تجارت انجام شد
جهت تامین نظر شورای نگهبان لایحه عضویت ایران در مجمع مقامات مالیاتی کشورهای اسلامی اصلاح شد
لایحه عضویت ایران در مجمع مقامات مالیاتی کشورهای اسلامی اصلاح شد
لایحه عضویت ایران در مجمع مقامات مالیاتی کشورهای اسلامی اصلاح شد
لایحه عضویت ایران در مجمع مقامات مالیاتی کشورهای اسلامی اصلاح شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 1 آذر 1396 ساعت 13:362017-11-22سياسي

مدیر مطالعه لایحه قانون تجارت در گفت وگوی تفصیلی با فارس: قانون تجارت ایران از کد تجاری ناپلئون ریشه گرفته است/ برای اصلاح قانون می توان از اصل 85 بهره گرفت


مدیر مطالعه لایحه قانون تجارت گفت: قانون تجارت در کد تجاری ناپلئون مصوب 1807 میلادی و قانون اداره تصفیه در قانون فدرال سوییس مصوب 1870 میلادی ریشه داشته و با منبع اقتباس خود به ترتیب حدود 125 و 70 سال فاصله زمانی داشته اند.

- مدیر مطالعه لایحه قانون تجارت در گفت وگوی تفصیلی با فارس:قانون تجارت ایران از کد تجاری ناپلئون ریشه گرفته است/ برای اصلاح قانون می توان از اصل 85 بهره گرفت مدیر مطالعه لایحه قانون تجارت گفت: قانون تجارت در کد تجاری ناپلئون مصوب 1807 میلادی و قانون اداره تصفیه در قانون فدرال سوییس مصوب 1870 میلادی ریشه داشته و با منبع اقتباس خود به ترتیب حدود 125 و 70 سال فاصله زمانی داشته اند.

"، لایحه قانون تجارت مدت هاست به دلیل تفاسیر مختلف از قانون میان شورای نگهبان و مجلس بلاتکلیف مانده است.

این قانون یکی از قوانین مادر اقتصادی در کشور محسوب می شود.

در این باره با علی عالی پناه استاد دانشگاه حقوق،مدیر مطالعه لایحه تجارت، معاون اسبق دفتر معاونت حقوقی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی و رییس اسبق مرکز جذب آزمون قوه قضاییه به گفت وگو نشستیم.

* قانون تجارت با منبع اقتباس خود 125 سال فاصله داشته است فارس: ضرورت تصویب قانون جدید تجارت و جایگاه آن در رشد اقتصادی چیست؟ عالی پناه: مقررات قانون تجارت کنونی از سه بخش عمده و اصلی تشکیل شده است.

قانون تجارت مصوب سال 1311، قانون اداره تصفیه امور ورشکستگی مصوب 1318 و لایحه قانونی اصلاح قسمتی از مقرارت قانون تجارت مصوب سال 1347.

اگر به تاریخ تصویب این مقررات دقت کنیم متوجه می شویم آخرین تحول عمده در مقررات تجاری حدود 50 سال پیش انجام شده است.

بنابراین، از آخرین تحول مقررات تجاری مدت زمان زیادی سپری شده است و دو بخش دیگر، یعنی قانون تجارت و قانون اداره تصفیه امور ورشکستگی، در زمان خود هم قوانین بروزی نبوده اند.

زیرا، قانون تجارت در کد تجاری ناپلئون مصوب 1807 میلادی و قانون اداره تصفیه در قانون فدرال سوییس مصوب 1870 میلادی ریشه داشته است، لذا در زمان تصویب با منبع اقتباس خود به ترتیب حدود 125 و 70 سال فاصله زمانی داشته اند.

بنابراین، مهم ترین ضرورت تصویب قانون تجارت جدید را می توان به روز نبودن مقررات تجاری کنونی دانست، زیرا تحولات تجاری در دو قرن اخیر، خصوصا در دهه های اخیر، بسیار سریع بوده است و اداره امر تجارت با مقررات متعلق به حدود صد تا دویست سال گذشته امروزه معقول به نظر نمی رسد.

پیدایش تجارت الکترونیک، تأکید بر عنصر کارآمدی و شفافیت در امر تجارت، دخالت بخش غیردولتی در امر مقرره گذاری و پیدایش عرف ها و ابزارهای نوین این ضرورت را تشدید کرده است.

بنابراین، اگر هم مقررات تجاری کنونی در زمان خود برای تنظیم روابط تجاری کارآمد بوده اند، لکن امروزه به دشواری بتوان از کارآمدی آن دفاع نمود فارس: با این حساب نمی شود ضرورت تصویب قانون جدید تجارت را نادیده گرفت.

اما شاهد هستیم که مدت ها است این قانون جدید معطل مانده است.

از طرف دیگر طبق اصل 85 قانون اساسی بعضی قوانین را می توان با تصویب کمیسیون ها به شورای نگهبان فرستاد.

فکر نمی کنید تصویب این قانون مهم هم مشمول ضرورت اصل 85 قرار می گیرد؟ علی پناه: طبق اصل 85 قانون اساسی مجلس شورای اسلامی نمی تواند قانون گذاری را به شخص یا هیأتی واگذار کند، ولی در همان اصل مقرر شده است که چناچه مجلس احراز ضرورت کند، می تواند تصویب برخی از قوانین را به کمیسیون های داخلی خود واگذار و برای اجرای آزمایشی آنها مهلت مقرر کند.

ظاهر اصل 85 این است که قانون اساسی تشخیص ضرورت تفویض به کمیسیون های داخلی را به خود مجلس شورای اسلامی واگذار کرده و منطق حقوقی هم مؤید این استنباط است.

زیرا، امکان تفویض برای تسهیل اداره پارلمان و از باب تقسیم وظایف و تخصصی شدن امور است و تشخیص این امر به وسیله دیگران منطقی به نظر نمی رسد.

با این همه، شورای نگهبان تفسیری تطبیقی دیگری در این زمینه ارائه داده است که طبق آن شورای نگهبان می تواند در مورد احراز ضرورت مذکور با مجلس شورای اسلامی اختلاف کند و چنانچه تفویض را ضروری تشخیص ندهد، مصوبه را تأیید ننماید.

شورای نگهبان حداقل در دو مورد، لایحه امور گمرکی و لایحه تجارت، این تفسیر را به موقع اجرا گذاشته و مصوبه آزمایشی مجلس شورای اسلامی را از باب عدم ضرورت تفویض رد و اعاده کرده است.

بنابراین، این تفسیر شورای نگهبان از حیث نظری محل نقد و خلاف ظاهر اصل 85 است، ولی طبق قانون اساسی تفسیر شورای نگهبان از اصول قانون اساسی، خواه رسمی و خواه تطبیقی، ملاک عمل است.

فارس: بازنگری و اصلاح نشدن قانون تجارت چه مشکلاتی برای تجار وفعالان اقتصادی به وجود آمده است؟ عالی پناه: عقیده دارم عدم اصلاح مقررات تجارتی می تواند سبب از دست رفتن منافع بسیار از فعالان تجاری شود که کمتر از ضرر نیست یا اختلافات لاینحل و پیچیده قضایی را موجب شود و اطاله به بار آورد و هزینه مادی و هزینه فرصت بالایی به سیستم تحمیل نماید.

معتقدم بسیاری از نقدهای وارد بر قضات در رسیدگی به پرونده های تجاری از نقص و ابهام قوانین ناشی می شود، نه از ضعف دانش قضایی.

*تصویب قانون جدید تجارت در قالب اصل 85 یک ضرورت است فارس: مجلس در سال های گذشته در قوانینی مانند دادرسی کیفری، شورای حل اختلاف و امثال آن را سابقه تصویب آزمایشی در قالب اصل 85 داشته است.

چرا شورای نگهبان لایحه قانون تجارت را در همین قالب یعنی اصل 85 نمی بیند؟ عالی پناه: این پرسش بسیار مهمی به نظر می رسد که چگونه در موارد بسیار مهمی چون قانون مجازات اسلامی و قانون آیین دادرسی کیفری که مربوط به حیطه حقوق اساسی ملت است از خود چنین حساسیتی به خرج نداده و تصویب در صحن علنی مجلس شورای اسلامی را ضروری ندانسته است؟ و چه ضرورتی بالاتر از قدمت و ناکارآمدی مقررات تجاری و کثرت مواد و تخصصی بودن آن باید باشد که مجلس شورای اسلامی بتواند تصویب آن را به کمیسیون های خود تفویض کند؟ فارس: به صورت دقیق مرجع تفسیر قانون شورای نگهبان است یا مجلس؟ عالی پناه: طبق قانون اساسی تفسیر قانون اساسی با شورای نگهبان است.

شورای نگهبان دو نوع تفسیر در مورد قانون اساسی ارائه می دهد: تفسیر رسمی و تفسیر تطبیقی.

تفسیر رسمی در مواقعی ارائه می شود که اصلی از اصول قانون اساسی با ابهام مواجه باشد.

در این موارد شورای نگهبان، با استعلام مقامات مشخص و با اکثریت مخصوص، قانون اساسی را رسماً تفسیر می کند که طبق قانون اساسی این تفسیر شورای نگهبان در حکم قانون اساسی است.

اما گاهی اوقات تفاسیر شورای نگهبان تفسیر رسمی نیست و تفسیر تطبیقی است.

تفسیر تطبیقی تفسیری است که در مقام تطبیق مصوبات شورای اسلامی با قانون اساسی ملاک عمل شورای نگهبان قرار می گیرد و فقط در همان مورد اعتبار قانونی دارد.

تفسیر تطبیقی، گرچه در حکم قانون اساسی نیست، ولی طبق قانون اساسی در مقام تطبیق مصوبات مجلس شورای اسلامی با قانون اساسی عملاً تعیین کننده است.

بنابراین، اعتبار عملی تفاسیر شورای نگهبان از قانون اساسی، خواه رسمی و خواه تطبیقی، مسجل و قطعی است و هیچ مرجع بالاتری برای نظارت و کنترل آن پیش بینی نشده است.

فارس: در این مورد آیا مجمع تشخیص مصلحت می تواند درباره تصویب قانون تجارت ورود کند و حکمی بدهد؟ آیا چنین کاری در اختیارات مجمع هست؟ عالی پناه: مهم ترین صلاحیت مجمع تشخیص مصلحت نظام حل اختلاف بین مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان در فرض اصرار مجلس شورای اسلامی بر مقرره ای است که طبق دیدگاه شورای نگهبان خلاف قانون اساسی است.

بنابراین، در فرض حاضر اگر مجلس شورای اسلامی بر ضرورت ارجاع لایحه تجارت به کمیسیون داخلی خود اصرار نماید، مجمع تشخیص مصلحت نظام وارد و نزاع را فیصله می دهد.

*شورای نگهبان بخش اعظم لایحه قانون جدید تجارت را تایید خواهد کرد فارس: برخی کارشناسان معتقدند اگر شورای نگهبان لایحه تجارت را با شرع تطبیق دهد اکثر موارد رد خواهد شد و با قانون مدنی دیگری مواجه می شویم لذا فایده ای بر تصویب آن نیست؟ عالی پناه: به نظر می رسد، گمانه زنی ها در این باره دقیق نیست.

زیرا بخش عمده ای از این مصوبه مربوط به شرکت های تجارتی است.

در این لایحه در حدود 600 ماده وجود دارد.

بعید است مشکل عمده ای در تأیید آن باشد.

چون شورای نگهبان در سال های پس از انقلاب اسلامی مکرراً در خصوص اساسنامه شرکت های دولتی، طبق همان اصل 85 قانون اساسی، نظر داده و آن ها را خلاف شرع احراز نکرده است و مقرارتی که در 600 ماده در مورد شرکت های تجارتی شاهدیم با مقرارت مذکور تفاوت چندانی ندارد.

با این حساب، اجمالاً متوجه می شویم که حدود 50 درصد از همین متن مصوب با مشکل چندانی از حیث تأیید در شورای نگهبان مواجه نیست و اگر شورای نگهبان اعمال نظر شرعی کند، مربوط به 50 درصد دیگر متن لایجه است.

طبیعتاً در این مورد نیز ایرادات شورای نگهبان باید بررسی و حتی المقدور رفع شود و در حدودی که منطق حقوق تجارت با رفع اشکالات سازگار نیست، امکان اصرار و ارجاع به مجمع تشخیص مصلحت نظام وجود دارد.

بنابراین، بعید است اختلافات لاینحل به بیست و پنج الی سی درصد متن موجود هم برسد.

فارس: آیا شورای نگهبان در خصوص قانون تجارت مصوب 1311 اظهار نظر شرعی کرده است؟ عالی پناه: بعد از انقلاب اسلامی شورای نگهبان تقریباً در خصوص همه قوانینی که پیش ازانقلاب تصویب شده بودند اظهار نظر شرعی کرده است، جز در مورد مقررات تجاری اصلی، یعنی قانون تجارت، قانون اداره تصفیه امور ورشکستگی و لایحه قانونی اصلاح قسمتی از مقررات قانون تجارت و این امر حساسیت مسأله را بالا می برد.

فارس: راهکار جنابعالی برای برون رفت از اختلاف شورای نگهبان و مجلس برای قانون تجارت چیست؟ عالی پناه: اینجانب قویاً اعتقاد دارم که تفسیر تطبیقی شورای نگهبان از اصل 85 که مداخله شورای نگهبان در احراز ضرورت تفویض تقنین به کمیسیون داخلی را ممکن می داند محل نقد و رد است، اما چون از حیث عملی ملاک است امکانی جز چاره اندیشی وجود ندارد.

غیر از این که مجلس شورای اسلامی می تواند با توسل به برخی از راهکارها امکان عمل بر اساس این تفسیر از اصل 85 را از شورای نگهبان سلب نماید، در این مورد خاص مجلس شورای اسلامی می تواند به ضرورت اصرار و تعیین تکلیف را به مجمع تشخیص مصلحت نظام موکول نماید یا از نظر شورای نگهبان تمکین و متن موجود را در صحن علنی به رأی بگذارد.

گفت وگو از سلمان امیری و امیرحسین وفایی نیا انتهای پیام/ http://fna.

ir/a260z2 نظرات دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
کلید واژه ها: قانون - ناپلئون - مطالعه - اداره - اقتباس - تجارت ایران - مدیر - مرکز پژوهش های مجلس - ورشکستگی - مجلس شورای اسلامی - سوییس - فدرال - اصلاح - اقتصادی - استاد دانشگاه - قوانین - شورای نگهبان - رشد اقتصادی - معاون - شورای - ایران - قوه قضاییه - عالی - مجلس - جدید - دانشگاه - اسلامی - نگهبان - آزمون - تاریخ

آخرین اخبار سرویس:
137 پروژه به مناسبت دهه فجر در بیرجند افتتاح و کلنگ زنی می شود

مقصودی:طرح استیضاح وزیر تعاون اعلام وصول شود/ پزشکیان: تعداد امضاهای استیضاح کنندگان باید مشخص شود

مکان های دیدنی صخره های تیمره+ تصاویر

مجالس اسلامی برادرانه و در مسیر اتحاد توسعه محور جهان اسلام تلاش کنند

پیام تسلیت وزیر خارجه چین به ظریف در پی حادثه نفتکش سانچی

کبیری: حوادث اخیر در برخی شهرها هشداری برای مسوولان نظام است

جمع آوری250 هزار سند دفاع مقدس در استان مرکزی/چاپ 80عنوان کتاب

با حضور در حرم بنیان گذار انقلاب اسلامی صورت گرفت ادای احترام وزیر تولیدات دفاعی پاکستان به امام خمینی(ره)

انتخاب زشت ترین مرد جهان در اوگاندا

پیگیری های قانونی برای استیفای حقوق خانواده های داغدار سانچی به عمل خواهد آمد

قاضی پور از توضیحات وزیر دادگستری قانع شد

آغاز نشست خبری کمیته ویژه رسیدگی به حادثه نفت کش سانچی

نماینده مجلس سنگال، دبیرکل جدید اتحادیه بین المجالس اسلامی انتخاب شد

ربیعی: به زودی به ابهامات حادثه سانچی پاسخ می دهیم

نیاز جوانان؛ تفکر راهبردی/ به افراد ساده دل باید التماس دعا گفت نه اینکه از آنها الگو گرفت

برپایی آزمون حفظ، تفسیر و اصول کلاس داری ویژه مدیران و مربیان جامعهالقرآن

گزارش نهایی بودجه 97 شنبه تقدیم هیئت رییسه مجلس می شود

جعبه سیاه کشتی چیست و چه کار می کند؟

سرلشکر باقری: ایران نظم جهانی تعریف شده از سوی دنیای استکبار را بر هم زد

جایگاه احترام به خانواده از دیدگاه پیامبر اکرم(ص)

آمادگی شورای شهر برای نامگذاری مکانی در کرمان بیاد جانباخته حادثه سانچی

بازدید نمایندگان کمیسیون فرهنگی مجلس از معاونت برونمرزی جبلی: امروز 34 رادیو در ایران با 30 زبان برای دنیا برنامه سازی می کنند

آخرین وضعیت استیضاح وزیر کار در مجلس

مراسم یادبود سرمهندس کشتی نفتکش سانچی در شیروان برگزار شد

رونمایی از موسوعه علامه کاشف الغطا در حضور آیت الله نوری همدانی

در جریان سوال از وزیر دادگستری قاضی پور: از رییس جمهور نمی توان سؤال کرد اما پیامبر را می توان نقض کرد/ هر که قائل به خطای معصومان (ع) باشد مرتد است

استخدام کارمند نیمه وقت خانم در البرز

در پیامی فرمانده نیروی دریایی ارتش درگذشت جانباختگان حادثه نفتکش سانچی را تسلیت گفت

وقتی اعتماد همسر سلب می شود

پاسخ مطهری به آستان قدس: سخن من درباره مؤسسات وابسته بود که مالیات نمی پردازند نه نذورات

استخدام شرکت خانه هوشمند شیده

KHAMENEI.IR به مناسبت 26 دی ماه منتشر کرد رهبر معظم انقلاب: روزی که محمدرضا از ایران فرار کرد در واقع رژیم پادشاهی از بین رفته بود

برنامه های دهه فجر خلاقه و نوآورانه باشد

تخلف علنی هیأت رییسه در عدم اعلام وصول استیضاح وزیر کار

گلزار شهدای شهرستان سقز غبار روبی و عطر افشانی شد

مجموعه های فرهنگی اتاق فکر داشته باشند/ فعالیت ها به پلاکارد زدن خلاصه نشود

بررسی تأثیر متقابل نقاشی و شعر سهراب سپهری

خوش خبر باشید! که خوش می شود ز هر خبر خوش روان ما

مسؤولان ابعاد حادثه آتش سوزی نفت کش ایرانی را بررسی کنند

متوسط حقوق کارمندان دولت چقدر است؟

تکاوران نیروی دریایی ایران امشب از دریای شرقی به شانگهای بر می گردند

زمان واریز یارانه دی ماه

واکنش تند حسین شریعتمداری به سخنان رییس جمهور/ روزنامه کیهان خواستار توبه روحانی شد/ روزنامه جمهوری اسلامی: فضاسازی علیه رییس جمهور را کسی راه اندازی کرده که مبانی اعتقادی را نمی شناسد

دوره خرج های دیمی در شهرداری قبل از سال 82 بود

الهام فخاری: اعلام طرح های غیرمصوب از سوی شهرداری تکرار نشود

اقامه نماز طلب باران در بیرجند (عکس)

عکس روز نشنال جئوگرافیک

سکوت جهانگیری در مقابل پاسخ به دعوت جنبش دانشجویی جهت پاسخگویی

واکنش مشاور قالیباف به گزارش نجفی: اینکه یک قرارداد مشکوک یک میلیاردی را پیراهن عثمان کنیم چه معنایی دارد؟/ می گویند طرف خودش اقرار کرده

جعبه سیاه کشتی چیست و چه کار می کند؟

کاظم جلالی: نباید فکر کنند ما خیلی کشته و مرده برجام هستیم یا ایران شیفته برجام است

همدردی سینماگران با فاجعه سانچی در فضای مجازی

مشاور امور بانوان مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی منصوب شد

انبار عراق و انتخابات پیش روی این کشور

نشست رسیدگی به حادثه سانچی آغاز شد

ایستادگی در مقابل هرگونه تهدید/یگان ویژه در ناآرامی های اخیر از یک فتنه بزرگ جلوگیری کرد

ارائه راهکارهای عملیاتی برای حل آسیب های اجتماعی توسط محققان ضرروی است

پاسخ به پرسش های مهدوی با جهت نمای حجت الاسلام قرائتی

پیام انجمن پیشکسوتان مطبوعات برای درگذشت ناصر ملک محمدی

فرمانده یگان های ویژه ناجا: یگان ویژه از بروز یک فتنه بزرگ در ناآرامی های جلوگیری کرد/ ایستادگی در مقابل هرگونه تهدید با رویکرد اجتماعی و قدرت نرم

تغییر نحوه رأی اعتماد به وزرا در مجلس مراعی ماند

سامانه دیجیتالی اسناد موقوفات با 850 هزار سند راه اندازی شد

آمادگی نیروهای مسلح باید براساس تهدیدات فرامنطقه ای باشد/ ایران نظم جهانی تعریف شده از سوی آمریکا را بر هم زد

نویسنده مشهور خطاب به ربع پهلوی: خفه شو! + عکس

ایران نظم جهانی تعریف شده از سوی آمریکا را بر هم زد

انتصاب فرماندار شهرستان بندر گز

وزیر امور خارجه چین سانحه نفتکش سانچی را تسلیت گفت

سرلشکر باقری در گردهمایی جامعه طرح، برنامه و بودجه نیروهای مسلح: ایران نظم جهانی تعریف شده از سوی آمریکا را بر هم زد/ نیروهای مسلح برای مقابله با انواع تهدیدها آماده است

ریشه شرک و گناه در ضعف عقل است

در اجرای سند تحول بنیادین عملکردی متوسط داشته ایم

تسلیت پزشکیان به مناسبت درگذشت پسرعموی نماینده خرمشهر در حادثه سانچی

اقامه نماز باران در مسجد جامع اصفهان

سیاست های اجرایی و الزامات تدوین لایحه بودجه سال 1397 شهرداری تهران

مقابله با بحران آب پیشکش، لطفاً با بحران آقازاده ها مقابله کنید!

ارتقای شاخص دسترسی عموم به کتاب با راه اندازی کتابخانه

استخدام مشاور در دفتر املاک قصر خورشید

استخدام حسابدار در شرکت حمل و نقل

دعوت به همکاری نیرو جهت ساخت عروسک های روسی و ترمه در مشهد

سه فایده دعا برای برادر دینی

پزشکیان: استیضاح ربیعی از دستور کار مجلس خارج شد

استخدام سرایدار آقا و نظافتچی خانم جهت یک پاساژ در البرز

تشکیل نهاد عربی برای کمک به آوارگان فلسطینی

آسیب پذیری در ایمنی معضلی جدی در فعالیتهای اجرایی است

استخدام کمک حسابدار آشنا به نرم افزار برلیان در تهران

استخدام چند نفر نصاب کاغذ دیواری در البرز

میزان افزایش حقوق ها در سال97

استخدام حسابدار بصورت یک شیفت در محدوده طلاب مشهد

چه اصلاحاتی باید در توافق با عراق برای اربعین انجام شود

کشته شدن دختر 15 ساله هندی پس ازتجاوز گروهی+تصاویر

انتصابات جدید در وزارت نیرو

استخدام دوزنده ماهر جهت پرده سرا در اصفهان

روحانی: مشکلات درونی کشور با لشگرکشی های خارجی حل نمی‎شود

اطلاعاتی جالب درباره دوران مدرسه کیم جونگ اون+ تصاویر

گوشی های دست دوم مشمول طرح رجیستری

ریزش یک پُل نیمه ساز درکلمبیا دست کم 9 کشته و 5 زخمی برجا گذاشت

توضیحات آیت الله مصباح یزدی درباره وحدت

مراسم یادبود سرمهندس کشتی نفتکش سانچی در شیروان برگزار شد

استخدام کارمند خانم جهت فروشگاه یراق آلات UPC در البرز

حل مشکل مالباختگان موسسات اعتباری به کجا رسید؟

واکنش مشاور سیاسی قالیباف به افشاگری نجفی

مدیر مطالعه لایحه قانون تجارت در گفت وگوی تفصیلی با فارس: قانون تجارت ایران از کد تجاری ناپلئون ریشه گرفته است/ برای اصلاح قانون می توان از اصل 85 بهره گرفت

مدیر مطالعه لایحه قانون تجارت در گفت وگوی تفصیلی با فارس: قانون تجارت ایران از کد تجاری ناپلئون ریشه گرفته است/ برای اصلاح قانون می توان از اصل 85 بهره گرفت