مطالب مرتبط:
کشتی فرنگی امیدهای جهان/حذف فلاح و حسینی و راهیابی بویری به رده بندی
بویری به نیمه نهایی رفت، دو کشتی گیر حذف شدند
دولت یارانه حامل های انرژی تولید سیمان را حذف کند/ 19 هزار کیلومتر از راه های کشور نیازمند حفاظ بتنی است
کشتی فرنگی امیدهای جهان/بلفکه و بویری در انتظار برنز، حذف فلاح و حسینی
بر اساس طرح مجلس: بخش خصوصی از شورای پول و اعتبار حذف شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 1 آذر 1396 ساعت 10:452017-11-22سياسي

ماجرای حذف کنکور به کجا ختم می شود؟


ایرنا- طی چند سال گذشته حذف یا باقی ماندن کنکور از جمله موضوعاتی بوده که هر از چند گاهی پررنگ می شود و افکار عمومی، علی الخصوص جوانان را مشغول به خود می کند اما واقعیت آن است که دیگر تا چند سال آینده، - بود و نبودش تاثیر زیادی در سرنوشت افراد نخواهد داشت.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازروز چهارشنبه ایرنا، علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی چند روز قبل در مراسم تکریم و معارفه رییس کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تهران در بخشی از صحبت هایش بیان کرد که اگر سازمان سنجش منحل شود، کنکور هم حذف می شود.

این جملات رییس قوه مقننه سبب شد تا بار دیگر مبحث کنکور در جامعه داغ شود و بر همین اساس نیز خبرنگار حوزه دانشگاه ایرنا با رییس سازمان سنجش آموزش کشور گفت و گو کرد که وی با تاکید بر اینکه جایگاهش در حد و اندازه پاسخگویی به ریاست مجلس شورای اسلامی نیست؛ گفت: منتظریم هماهنگی های لازم در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری صورت گیرد و پاسخی در این زمینه داده شود.

ابراهیم خدایی گفت: البته قانون مشخص است و بر اساس آن باید همه دستگاه ها به آن عمل کنند؛ حال اینکه خود قانونگذار در جریان تمام امور قانون مدنظر نباشد؛ امر دیگری است.

بر اساس قانون مصوب سال 86، مقرر شد که کنکور تا سال 90 کاملا حذف شود اما قانون مذکور، سال 92 توسط نمایندگان مجلس شورای اسلامی اصلاح و چندین تکلیف بر عهده سازمان سنجش آموزش کشور و آموزش و پرورش گذاشته شد.

هدف از ارائه این طرح که دو فوریت آن نیز در جلسه علنی مجلس تصویب شده بود، رفع ابهام ناشی از ابطال یکی از مصوبات شورای سنجش و پذیرش دانشجو توسط دیوان عدالت اداری بوده است؛ دیوان عدالت اداری در آن تاریخ با ابطال مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجو درباره تعریف سوابق تحصیلی اعلام کرده بود که تا زمان محقق شدن تأثیر نمرات سه سال آخر متوسطه، امکان اعمال سوابق تحصیلی در پذیرش دانشجو وجود ندارد.

بر اساس ماده واحده طرح نمایندگان مجلس، مواد یک و سه قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور مصوب 10 شهریورماه 1392 به این شرح اصلاح و قرار شد از آزمون های سال 1395 و پس از آن اعمال شود:بند الف ماده یک ـ منظور از سابقه تحصیلی، نمراتی از دروس دوره سه ساله آخر متوسطه است که مطابق اصول سنجش اندازه گیری توسط وزارت آموزش و پرورش به صورت سراسری و نهایی و استاندارد برگزار شده باشد.

بند ت ماده سه نیز که به یکی از وظایف شورای سنجش و پذیرش دانشجو اشاره دارد، به این شرح اصلاح می شود اتخاذ تصمیم در مورد میزان و نحوه تأثیر هر یک از عوامل سابقه تحصیلی (متناسب با تحت پوشش قرار گرفتن امتحانات نهایی سه ساله آخر متوسطه)، آزمون عمومی و آزمون تخصصی در سنجش .

موافقان این طرح به مسائلی همچون ضعف تفکر عمیق در آموزش در نتیجه کنکورمحوری و تمرین تست زنی توسط دانش آموزان، رفع فشارهای ناشی از کنکور و ارزیابی توان تحصیلی دانش آموزان در بازه زمانی چند ساعته و رفع ابهام دیوان عدالت اداری اشاره کردند.

مخالفان نیز عجله در ارائه این طرح و ضرورت چکش کاری آن و نیز موجود نبودن ابزارهای کافی در اختیار آموزش و پرورش برای استانداردسازی آزمون ها را از جمله دلایل مخالفت خود اعلام کردند.

در نهایت کلیات این طرح با 110 رأی موافق، 54 رأی مخالف و 9 رأی ممتنع از مجموع 196 نماینده حاضر در صحن به تصویب رسید.

کارشناسان ضمن تاکید بر اینکه صندلی خالی دانشگاه ها دلیل روشنی بر کارایی نداشتن کنکور است، دریافت سودهای کلان در برگزاری آزمون های آزمایشی و کلاس های کنکور را از جمله عوامل به نتیجه رسیدن حذف کنکور و قانون در این زمینه دانستند.

رییس سازمان سنجش آموزش در ادامه گفت و گوی خود با ایرنا خاطرنشان کرد: بر اساس این قانون که از سال 93 اجرایی می شد باید طی 5 سال، 85 درصد کل ظرفیت های آموزش عالی با سوابق تحصیلی اعمال شود.

خدایی ادامه داد: امسال، چهارمین سال اجرای این قانون به شمار می رود و خوشبختانه سازمان سنجش آموزش از 85 درصد نیز عبور کرده است، به این معنا که در دفترچه کنکور امسال، به غیر از رشته های گروه های شهریه پرداز همچون دانشگاه آزاد، پیام نور و غیر انتفاعی ها که همگی آنها بدون کنکور هستند، امسال وارد رشته های روزانه و گروه های نوبت دوم شدیم و پذیرش دانشجو برای حدود 12 درصد ظرفیت رشته های روزانه نیز با سوابق تحصیلی صورت می گیرد.

خدایی یادآور شد: امسال نیز پذیرش داوطلبان در 28 درصد ظرفیت های نوبت دوم کنکور بر اساس سوابق تحصیلی صورت گرفته است.

وی تصریح کرد: سازمان سنجش آموزش این فرآیند را به پیش می برد و واقعیت این است که سقفی هم برای این کار نگذاشته ایم که مثلا باید حتما 85 درصد باشد و سال آینده هم بر اساس مدل موجود، به طور حتم این درصد افزایش پیدا خواهد کرد.

رییس سازمان سنجش آموزش یادآور شد: ادامه این روند تا یک نقطه ای امکان پذیر است و باید برای ادامه مسیر تغییرات اساسی در سیستم های ارزشیابی اتفاق بیافتد.

وی اظهار داشت: سازمان سنجش در رشته های علوم پزشکی و برخی از دانشگاه ها و رشته های برتر با توجه به سیستم ارزشیابی که در حوزه آموزش متوسطه وجود دارد، با مشکل مواجه است.

خدایی با بیان اینکه چشم انداز کوتاه مدتی برای این امر نمی بیند، گفت: به طور مثال در رشته های پزشکی باید به این امر برسیم و البته قانون هم به این امر تکلیف نکرده است.

وی افزود: قانون بیان کرده که به تدریج سهم سوابق تحصیلی افزایش یابد اما در این مسیر، مشکلات زیادی وجود دارد که معتقدم باید با هماهنگی سه وزارتخانه علوم، بهداشت و آموزش و پرورش راهی برای تسریع در این فرآیند پیدا کنیم.

مشاور عالی و سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور نیز درباره آخرین وضعیت حذف کنکور سراسری گفت: مطابق قانون، کنکور دانشگاه ها باید تا سال 90 حذف می شد اما با شرایط فعلی، حداقل تا سال 97 کنکور برگزار خواهد شد.

حسین توکلی گفت: سازمان سنجش طی سالهای گذشته به تدریج، تعداد کدرشته محل هایی که پذیرش دانشجو در آنها براساس سوابق تحصیلی (بدون آزمون) صورت می گیرد را افزایش داده است.

وی درباره سهم تاثیر سوابق تحصیلی داوطلبان در کنکور نیز توضیح داد: سوابق تحصیلی داوطلبان در کنکور تا سال 92 با تاثیر مثبت اعمال می شد اما از سال 93 این سوابق تحصیلی با تاثیر قطعی (مثبت و منفی) برای پذیرش داوطلبان به میزان 25 درصد درنظر گرفته شد.

این در حالیست که سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی از دعوت این کمیسیون از مسئولان آموزش و پرورش درخصوص کم و کیف اجرای قانون سنجش و پذیرش دانشجو و حذف کنکور پس از گذشت چندین سال از تصویب آن خبر داد.

میرحمایت میرزاده توضیح داد: در حالی که از سال تحصیلی 86-87 نظام آموزشی 6-3-3، برای حذف کنکور اجرایی شده است اما پس از گذشت این سالها، مساله حذف کنکور همچنان در بلاتکلیفی به سر می رود به همین دلیل اقدامات آموزش و پرورش برای دستیابی به این مهم اهمیت فراوان دارد.

نماینده مردم گرمی در مجلس ادامه داد: نهایی کردن امتحانات برخی از دروس به منظور در نظر گرفتن سوابق تحصیلی در پذیرش دانشگاه ها به جای برگزاری کنکور، از جمله اقداماتی است که آموزش و پرورش باید در راستای آن قدم بردارد.

میرزاده افزود: وزارت علوم نیز در این رابطه وظایفی برعهده دارد چراکه باید گزارشی از اینکه در پذیرش های خود چقدر ملاک را بر معدل و سوابق تحصیلی دانش آموزان اختصاص داده توضیح دهد، درواقع در رابطه با میزان اجرای این قانون گزارشی به کمیسیون ارائه دهد.

همچنین نایب رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که اجرای قانون حذف کنکور باید با دقت فراوان به فرجام برسد.

داوود محمدی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در مورد قانون حذف کنکور اظهار داشت: طی هفته گذشته، کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی جلسه ای برگزار کرد و از وزارتخانه های آموزش و پرورش و علوم، سازمان سنجش آموزش کشور و مسئولان مربوطه درخواست کردیم تا اقداماتشان را در مورد اجرای مصوبات مجلس در این زمینه گزارش دهند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: کمیته آموزش و پرورش در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی همچنان پیگیر این موضوع است و جلسات مختلفی را در این زمینه برگزار کرده است.

وی ادامه داد: معتقدیم باید بر اساس قانونی که تصویب شده است مبحث حذف کنکور عملیاتی شود و این امر دیر یا زود اجرایی خواهد شد.

طرح اصلاح قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها معروف به (قانون حذف کنکور) طی چند سال گذشته به دفعات مطرح شده و چندین بار هم در خانه ملت بر سر این موضوع، مباحث مختلفی عنوان شده است.


کلید واژه ها: مجلس شورای اسلامی - سازمان سنجش آموزش - دیوان عدالت اداری - سازمان سنجش - قانون - دانشجو - شورای - نمایندگان مجلس - کنکور - آموزش - آموزش و پرورش - سوابق تحصیلی - دانشگاه - دیوان عدالت - رییس مجلس شورای اسلامی - مجلس - اسلامی - وزارت آموزش و پرورش - ایرنا - اصلاح - جلسه علنی مجلس - دانشگاه تهران - ماده - کشور - علی لاریجانی - اندازه گیری - ابطال - وزارت - اداری - استاندارد

آخرین اخبار سرویس:
آخرین مقاله هاوکینگ که 10 روز قبل از فوتش نوشت

فرزند آیت الله حائری شیرازی: آیت الله حائری شیرازی همیشه در حال خدمت به مردم بود

آمادگی استان اردبیل برای استقبال از مسافران نوروزی

با 13 هزار و 500 قانون همچنان مشکلاتی در زمینه موانع کسب و کار داریم

خواندن زیارت جامعه کبیره در لحظات تحویل سال/ پرهیز از تفریحات گناه آلود

از امامت در 8 سالگی تا تربیت 185 فقیه در زمان حاکمان ظالم عباسی

آمادگی تمامی استانها برای میزبانی مسافران نوروزی

تایم لپس آخرین غروب سال 96 در حرم مطهر رضوی + فیلم

آیین بازگشایی خیابان آیت الله طبسی در مشهد

نشست خبری مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان یزد

سیدمهدی طباطبایی به بخش مراقبت های ویژه منتقل شد

عکس/ دکتر روحانی در بازدید از روستای زلزله زده فتاح بگ در استان کرمانشاه

فیلم | مهم ترین بیانات رهبر انقلاب در ابتدای سال

حضور جوانان در مناطق عملیاتی به منزله اعلام وفاداری با شهیدان است

آتش نشانان مشهدی به حالت آماده باش درآمدند

گنبدکاووس / سنت های نوروزی مردم روستای فارسیان

آتش نشانان مشهدی به حالت آماده باش درآمدند

نشست ائمه جمعه استان یزد

آیین آغاز بکار مبلغین اعزامی طرح آرامش بهاری یزد

آغاز طرح آرامش بهاری در استان یزد+تصاویر

ورود معاون اول رییس جمهور به فرودگاه کرمان

دانلود آهنگ جدید سینا قویدل بنام بهترین حس

دانلود آهنگ جدید هومن عبدی بنام عشق تو

گفتگوی عیدانه برانکو با علی ضیا

شوخی با موزه لوور در شبکه نسیم +فیلم

وزیر اطلاعات: امنیت با کمک مردم و برای همه مردم با هر مسلک و مذهبی که داشته باشند، برقرار می شود

تخصیص صددرصدی بودجه به صادرات پشتوانه ای برای رشد اقتصاد است

حل مشکلات زلزله زدگان اولویت اول مسئولان شود/ وزارتخانه ها به تعهدات خود عمل کنند

حل مشکلات زلزله زدگان اولویت اول مسئولان باشد / وزارتخانه ها به تعهدات خود عمل کنند

تجربه تفریحات نوین در دیار نصف جهان + جزییات و تصویر

نماینده ولی فقیه در سپاه پاسدران: حل مشکلات زلزله زدگان اولویت اول مسئولان شود/ وزارتخانه ها به تعهدات خود عمل کنند

حجت الاسلام حاج صادقی: حل مشکلات زلزله زدگان اولویت اول مسئولان باشد / وزارتخانه ها به تعهدات خود عمل کنند

افتتاح اتصال راه آهن کرمانشاه به شبکه سراسری راه آهن کشور

جهانگیری وارد کرمان شد

آخرین لحظه، اولین پیمان +تصاویر

نماینده مجلس: مشکل پیام رسان های داخلی عدم اعتماد مردم است

دانلود آهنگ جدید امیر قنبری بنام بهار

چرا رهبران حکومت وحدت ملی پیروزی پوتین را تبریک نگفتند؟

رئوفیان: ما به عنوان احزاب و گروه های سیاسی مطالبه گر هستیم و از دولت مطالبه می کنیم

شکفته شدن بهار بندگی در نسیم شلمچه و فکه/ گفتمان شهدا با راهیان نور احیا می شود

جهانگیری: می شود با نوروز و در نوروز توش و توانی تازه یافت

استانداربوشهرازمهمانان نوروزی استقبال کرد

تخصیص صد در صدی بودجه به صادرات پشتوانه ای برای رشد اقتصاد است

بازدید مسئولین استان از طرح های استقبال از بهار مشهد

معاون اول رییس جمهوری وارد کرمان شد

مسؤول نهاد نمایندگی ولی فقیه در سپاه کربلا عنوان کرد شکفته شدن بهار بندگی در نسیم شلمچه و فکه/ گفتمان شهدا با راهیان نور احیا می شود

راهیان نور امنیت می آورد

بازدید رییس جمهوری از روستای زلزله زده «فتاح بگ» کرمانشاه

معاون اول رییس جمهوری وارد کرمان شد

سامانه یکپارچه خدمات تهرانگردی در نوروز 97

بیش از یک و نیم میلیون مسافر نوروزی به مشهد آمده اند

واکنش کرملین به تبریک نگفتن ترامپ به پوتین

حضور جوانان در مناطق عملیاتی به منزله اعلام وفاداری با شهیدان است

تکمیل و تحویل منازل مناطق زلزله زده تا پایان تابستان سال 97

ورود 20 میلیارد دلار کالای قاچاق به کشور عامل اصلی رکود اقتصادی است

حوزه های علمیه اردوگاه سربازان امام زمان (عج) هستند

سالی پرکار و پرمسئولیت در پیش داریم

70 نانوایی پیرامون حرم مطهر رضوی به صورت شبانه روزی پخت می کنند

آمادگی تمامی استانها برای میزبانی مسافران نوروزی

جشنواره شهرخورشید درخورموج گشایش یافت

119 باغ تاریخی در خراسان جنوبی، پذیرای گردشگران نوروزی

لحظه تحویل سال و یادی از جاودانگان

استانداربوشهرازمهمانان نوروزی استقبال کرد

تاکید رییس مجلس اعلای اسلامی عراق بر لزوم خروج نیروهای خارجی از این کشور

دانلود آهنگ جدید یاشار جوادپور بنام الله بیزی سودی

زائر یادمان شلمچه: حضور جوانان در مناطق عملیاتی به منزله اعلام وفاداری با شهیدان است

دانلود آهنگ جدید امین جوزانی بنام عادت

سازمان ملل از ترکیه خواست به وضعیت فوق العاده پایان دهد

تلاش دولت برای فعال کردن اقتصاد مناطق روستایی

رزمندگان در دوران دفاع مقدس با درایت و عاقلانه جنگیندند

رییس جمهور اسلواکی پیشنهاد تشکیل دولت جدید را رد کرد

«قیام»؛ موشکی همه فن حریف/ دروازه ورود به عرصه جدید ساخت موشک های بالستیک

دانلود آهنگ جدید محمد خوارزمی بنام نبض احساس

به استقبال سال 97؛ از گذر زمان پند گیریم

جشنواره شهرخورشید درخورموج گشایش یافت

تصاویر / حضور فعال طلاب مدرسه علمیه دارالسلام تهران در اردوی جهادی روستای کوییک

دستور رییس جمهوری برای رفع مشکلات زلزله زدگان در کرمانشاه

واگن های مترو در داخل کشور ساخته خواهد شد

مردم دنیا سالشان را چه طور اندازه می گیرند؟

هشت معاون فرماندار در خوزستان منصوب شدند

همدان 2018 فرصت ایجاد تحول اساسی در توسعه استان است

نماینده مجلس: مشکل پیام رسان های داخلی عدم اعتماد مردم است

همدان 2018 فرصت ایجاد تحول اساسی در توسعه استان است

هشت معاون فرماندار در خوزستان منصوب شدند

ترتیل صفحه 334 قرآن کریم باصدای استاد پرهیزکار+صوت و متن آیات

جلیلی: لازمه رونق تولید و اشتغال، ممانعت جدی دولت از واردات بی رویه کالاهای تولید داخل است

اجاره نامه مسکن به صورت رسمی تنظیم شود

شکایت تلگرام از سازمان امنیت روسیه رد شد

هشت معاون فرماندار در خوزستان منصوب شدند

همدان 2018 فرصت ایجاد تحول اساسی در توسعه استان است

کمپین ملی "نه به تصادفات"

طریقه خواندن نماز شب های ماه رجب چگونه است؟

شرح حال رسانه ملی در شب های عید +عکس

حدیث/ نوروز در کلام ارزشمند امام صادق(ع)

ظهر شهادت امام هادی(ع) کجا هیئت برویم؟

طولانی ترین خیابان دنیا کجاست؟

عکس/ صحن انقلاب حرم مطهر حضرت رضا(ع) در آستانه سال نو

«فعالیت های قرآنی» محور برنامه های تحویل سال نو در مساجد کشور

تبریک نوروزی شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان مازندران

شب شهادت امام هادی (ع) هیات کجا برویم؟

ماجرای حذف کنکور به کجا ختم می شود؟

ماجرای حذف کنکور به کجا ختم می شود؟