مطالب مرتبط:
کشتی فرنگی امیدهای جهان/حذف فلاح و حسینی و راهیابی بویری به رده بندی
بویری به نیمه نهایی رفت، دو کشتی گیر حذف شدند
دولت یارانه حامل های انرژی تولید سیمان را حذف کند/ 19 هزار کیلومتر از راه های کشور نیازمند حفاظ بتنی است
کشتی فرنگی امیدهای جهان/بلفکه و بویری در انتظار برنز، حذف فلاح و حسینی
بر اساس طرح مجلس: بخش خصوصی از شورای پول و اعتبار حذف شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 1 آذر 1396 ساعت 10:452017-11-22سياسي

ماجرای حذف کنکور به کجا ختم می شود؟


ایرنا- طی چند سال گذشته حذف یا باقی ماندن کنکور از جمله موضوعاتی بوده که هر از چند گاهی پررنگ می شود و افکار عمومی، علی الخصوص جوانان را مشغول به خود می کند اما واقعیت آن است که دیگر تا چند سال آینده، - بود و نبودش تاثیر زیادی در سرنوشت افراد نخواهد داشت.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازروز چهارشنبه ایرنا، علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی چند روز قبل در مراسم تکریم و معارفه رییس کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تهران در بخشی از صحبت هایش بیان کرد که اگر سازمان سنجش منحل شود، کنکور هم حذف می شود.

این جملات رییس قوه مقننه سبب شد تا بار دیگر مبحث کنکور در جامعه داغ شود و بر همین اساس نیز خبرنگار حوزه دانشگاه ایرنا با رییس سازمان سنجش آموزش کشور گفت و گو کرد که وی با تاکید بر اینکه جایگاهش در حد و اندازه پاسخگویی به ریاست مجلس شورای اسلامی نیست؛ گفت: منتظریم هماهنگی های لازم در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری صورت گیرد و پاسخی در این زمینه داده شود.

ابراهیم خدایی گفت: البته قانون مشخص است و بر اساس آن باید همه دستگاه ها به آن عمل کنند؛ حال اینکه خود قانونگذار در جریان تمام امور قانون مدنظر نباشد؛ امر دیگری است.

بر اساس قانون مصوب سال 86، مقرر شد که کنکور تا سال 90 کاملا حذف شود اما قانون مذکور، سال 92 توسط نمایندگان مجلس شورای اسلامی اصلاح و چندین تکلیف بر عهده سازمان سنجش آموزش کشور و آموزش و پرورش گذاشته شد.

هدف از ارائه این طرح که دو فوریت آن نیز در جلسه علنی مجلس تصویب شده بود، رفع ابهام ناشی از ابطال یکی از مصوبات شورای سنجش و پذیرش دانشجو توسط دیوان عدالت اداری بوده است؛ دیوان عدالت اداری در آن تاریخ با ابطال مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجو درباره تعریف سوابق تحصیلی اعلام کرده بود که تا زمان محقق شدن تأثیر نمرات سه سال آخر متوسطه، امکان اعمال سوابق تحصیلی در پذیرش دانشجو وجود ندارد.

بر اساس ماده واحده طرح نمایندگان مجلس، مواد یک و سه قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور مصوب 10 شهریورماه 1392 به این شرح اصلاح و قرار شد از آزمون های سال 1395 و پس از آن اعمال شود:بند الف ماده یک ـ منظور از سابقه تحصیلی، نمراتی از دروس دوره سه ساله آخر متوسطه است که مطابق اصول سنجش اندازه گیری توسط وزارت آموزش و پرورش به صورت سراسری و نهایی و استاندارد برگزار شده باشد.

بند ت ماده سه نیز که به یکی از وظایف شورای سنجش و پذیرش دانشجو اشاره دارد، به این شرح اصلاح می شود اتخاذ تصمیم در مورد میزان و نحوه تأثیر هر یک از عوامل سابقه تحصیلی (متناسب با تحت پوشش قرار گرفتن امتحانات نهایی سه ساله آخر متوسطه)، آزمون عمومی و آزمون تخصصی در سنجش .

موافقان این طرح به مسائلی همچون ضعف تفکر عمیق در آموزش در نتیجه کنکورمحوری و تمرین تست زنی توسط دانش آموزان، رفع فشارهای ناشی از کنکور و ارزیابی توان تحصیلی دانش آموزان در بازه زمانی چند ساعته و رفع ابهام دیوان عدالت اداری اشاره کردند.

مخالفان نیز عجله در ارائه این طرح و ضرورت چکش کاری آن و نیز موجود نبودن ابزارهای کافی در اختیار آموزش و پرورش برای استانداردسازی آزمون ها را از جمله دلایل مخالفت خود اعلام کردند.

در نهایت کلیات این طرح با 110 رأی موافق، 54 رأی مخالف و 9 رأی ممتنع از مجموع 196 نماینده حاضر در صحن به تصویب رسید.

کارشناسان ضمن تاکید بر اینکه صندلی خالی دانشگاه ها دلیل روشنی بر کارایی نداشتن کنکور است، دریافت سودهای کلان در برگزاری آزمون های آزمایشی و کلاس های کنکور را از جمله عوامل به نتیجه رسیدن حذف کنکور و قانون در این زمینه دانستند.

رییس سازمان سنجش آموزش در ادامه گفت و گوی خود با ایرنا خاطرنشان کرد: بر اساس این قانون که از سال 93 اجرایی می شد باید طی 5 سال، 85 درصد کل ظرفیت های آموزش عالی با سوابق تحصیلی اعمال شود.

خدایی ادامه داد: امسال، چهارمین سال اجرای این قانون به شمار می رود و خوشبختانه سازمان سنجش آموزش از 85 درصد نیز عبور کرده است، به این معنا که در دفترچه کنکور امسال، به غیر از رشته های گروه های شهریه پرداز همچون دانشگاه آزاد، پیام نور و غیر انتفاعی ها که همگی آنها بدون کنکور هستند، امسال وارد رشته های روزانه و گروه های نوبت دوم شدیم و پذیرش دانشجو برای حدود 12 درصد ظرفیت رشته های روزانه نیز با سوابق تحصیلی صورت می گیرد.

خدایی یادآور شد: امسال نیز پذیرش داوطلبان در 28 درصد ظرفیت های نوبت دوم کنکور بر اساس سوابق تحصیلی صورت گرفته است.

وی تصریح کرد: سازمان سنجش آموزش این فرآیند را به پیش می برد و واقعیت این است که سقفی هم برای این کار نگذاشته ایم که مثلا باید حتما 85 درصد باشد و سال آینده هم بر اساس مدل موجود، به طور حتم این درصد افزایش پیدا خواهد کرد.

رییس سازمان سنجش آموزش یادآور شد: ادامه این روند تا یک نقطه ای امکان پذیر است و باید برای ادامه مسیر تغییرات اساسی در سیستم های ارزشیابی اتفاق بیافتد.

وی اظهار داشت: سازمان سنجش در رشته های علوم پزشکی و برخی از دانشگاه ها و رشته های برتر با توجه به سیستم ارزشیابی که در حوزه آموزش متوسطه وجود دارد، با مشکل مواجه است.

خدایی با بیان اینکه چشم انداز کوتاه مدتی برای این امر نمی بیند، گفت: به طور مثال در رشته های پزشکی باید به این امر برسیم و البته قانون هم به این امر تکلیف نکرده است.

وی افزود: قانون بیان کرده که به تدریج سهم سوابق تحصیلی افزایش یابد اما در این مسیر، مشکلات زیادی وجود دارد که معتقدم باید با هماهنگی سه وزارتخانه علوم، بهداشت و آموزش و پرورش راهی برای تسریع در این فرآیند پیدا کنیم.

مشاور عالی و سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور نیز درباره آخرین وضعیت حذف کنکور سراسری گفت: مطابق قانون، کنکور دانشگاه ها باید تا سال 90 حذف می شد اما با شرایط فعلی، حداقل تا سال 97 کنکور برگزار خواهد شد.

حسین توکلی گفت: سازمان سنجش طی سالهای گذشته به تدریج، تعداد کدرشته محل هایی که پذیرش دانشجو در آنها براساس سوابق تحصیلی (بدون آزمون) صورت می گیرد را افزایش داده است.

وی درباره سهم تاثیر سوابق تحصیلی داوطلبان در کنکور نیز توضیح داد: سوابق تحصیلی داوطلبان در کنکور تا سال 92 با تاثیر مثبت اعمال می شد اما از سال 93 این سوابق تحصیلی با تاثیر قطعی (مثبت و منفی) برای پذیرش داوطلبان به میزان 25 درصد درنظر گرفته شد.

این در حالیست که سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی از دعوت این کمیسیون از مسئولان آموزش و پرورش درخصوص کم و کیف اجرای قانون سنجش و پذیرش دانشجو و حذف کنکور پس از گذشت چندین سال از تصویب آن خبر داد.

میرحمایت میرزاده توضیح داد: در حالی که از سال تحصیلی 86-87 نظام آموزشی 6-3-3، برای حذف کنکور اجرایی شده است اما پس از گذشت این سالها، مساله حذف کنکور همچنان در بلاتکلیفی به سر می رود به همین دلیل اقدامات آموزش و پرورش برای دستیابی به این مهم اهمیت فراوان دارد.

نماینده مردم گرمی در مجلس ادامه داد: نهایی کردن امتحانات برخی از دروس به منظور در نظر گرفتن سوابق تحصیلی در پذیرش دانشگاه ها به جای برگزاری کنکور، از جمله اقداماتی است که آموزش و پرورش باید در راستای آن قدم بردارد.

میرزاده افزود: وزارت علوم نیز در این رابطه وظایفی برعهده دارد چراکه باید گزارشی از اینکه در پذیرش های خود چقدر ملاک را بر معدل و سوابق تحصیلی دانش آموزان اختصاص داده توضیح دهد، درواقع در رابطه با میزان اجرای این قانون گزارشی به کمیسیون ارائه دهد.

همچنین نایب رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که اجرای قانون حذف کنکور باید با دقت فراوان به فرجام برسد.

داوود محمدی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در مورد قانون حذف کنکور اظهار داشت: طی هفته گذشته، کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی جلسه ای برگزار کرد و از وزارتخانه های آموزش و پرورش و علوم، سازمان سنجش آموزش کشور و مسئولان مربوطه درخواست کردیم تا اقداماتشان را در مورد اجرای مصوبات مجلس در این زمینه گزارش دهند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: کمیته آموزش و پرورش در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی همچنان پیگیر این موضوع است و جلسات مختلفی را در این زمینه برگزار کرده است.

وی ادامه داد: معتقدیم باید بر اساس قانونی که تصویب شده است مبحث حذف کنکور عملیاتی شود و این امر دیر یا زود اجرایی خواهد شد.

طرح اصلاح قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها معروف به (قانون حذف کنکور) طی چند سال گذشته به دفعات مطرح شده و چندین بار هم در خانه ملت بر سر این موضوع، مباحث مختلفی عنوان شده است.


کلید واژه ها: مجلس شورای اسلامی - سازمان سنجش آموزش - دیوان عدالت اداری - سازمان سنجش - قانون - دانشجو - شورای - نمایندگان مجلس - کنکور - آموزش - آموزش و پرورش - سوابق تحصیلی - دانشگاه - دیوان عدالت - رییس مجلس شورای اسلامی - مجلس - اسلامی - وزارت آموزش و پرورش - ایرنا - اصلاح - جلسه علنی مجلس - دانشگاه تهران - ماده - کشور - علی لاریجانی - اندازه گیری - ابطال - وزارت - اداری - استاندارد

آخرین اخبار سرویس:
وزارت کشور لبنان: انتخابات پارلمانی در تاریخ 6 می 2018 برگزار می شود

حمایت از شرکت های دانش بنیان با هدف خودکفایی فنی صدا و سیما

موشک های ایران را در اختیار داشتیم عربستان را زیر و رو می کردیم

جای خالی مصوبات برنامه ششم و اقتصاد مقاومتی مورد نظر نمایندگان مجلس باشد

ایران قوی ترین هم پیمان ملت فلسطین است

دولت و استاندار باید به درد مردم توجه کنند/ وحدت حوزه و دانشگاه راه مقابله با هجمه فرهنگی دشمن است

جان فشانی های مفتح های زمان بوده که امروزه در حوزه و دانشگاه با امنیت درس ها برقرار است

امضا سند توافق و نقشه راه توسعه همکاری تهران و آنکارا

نماز عبادی سیاسی جمعه بابل از دریچه دوربین

آقای استاندار قاطعانه با خائنان به بازار کشاورزی و تولید در مازندران برخوردکنید/ حوزه متعهدو دانشگاه اسلامی می توانند کشور را به تکامل برساند

روزیاتو: 8 ارتش جهان که سخت ترین و بیرحمانه ترین قوانین و آموزش ها را دارند

مهمترین استخدامی های قم - هفته 38 ام

فعالیت سپاه، بسیج و ارتش در خدمات رسانی به زلزله زدگان ستودنی بود/ بسیج اساتید دانشگاه شهیدبهشتی 6 کانکس اهدا کردند

پیام تبریک مدیر کل آموزش و پرورش استان

تولیت آستان قدس رضوی: درآمدها و هزینه های موقوفات برای مردم بیان شود/ کوچک ترین رخنه ناسلامتی اداری و مالی غیرقابل تحمل است

امام جمعه ایلام :اتصال به شبکه راه اهن حق مردم ایلام است

ساخت ربات هایی که مثل حشرات رفتار می کنند

دانلود آهنگ جدید ویرگول باند بنام کوچه

دانلود آهنگ جدید مهبد بنام رباتیک

جزییات مراسم تشییع و خاکسپاری پیکر شهید مدافع حرم مهدی قره محمدی

اردوغان: برای لغو تصمیم آمریکا درباره قدس، به شورای امنیت شکایت می کنیم

25 آذر؛ آغاز ثبت نام عتبات دانشگاهیان | تعیین تکلیف خروج از کشور دانشجویان مشمول

نسخه نماینده مجلس برای بازار مسکن

با نگاه تبلیغ دین قدم در این عرصه گذاشتم/دشمن اساس فرهنگ را نشانه رفته است

3 کشته در سانحه رانندگی جاده اصفهان

امام جمعه ایلام :اتصال به شبکه راه اهن حق مردم ایلام است

بعیدی نژاد: نمایش ساختگی نیکی هیلی در سازمان ملل قانع کننده نبود

وزیر بهداشت کره جنوبی:آماده هرگونه همکاری با ایران در حوزه بهداشت و درمان هستیم

11 راهزن مسلح به زانودرآمدند

مهمترین استخدامی های فارس و شیراز - هفته 38 ام

غلامعلی رجایی: وزارت اطلاعات دولت دهم اجازه دیدارهای مردمی با مرحوم هاشمی را نمی داد/ هاشمی می گفت هنوز عده ای نمی خواهند به اشتباه خود در مورد احمدی نژاد اعتراف کنند/ اصولگرایان به خاطر حمایت از احمدی نژاد به مردم مدیون هستند

صدیقی: کلید باز شدن مشکلات اقتصادی تقواست

توضیح رییس دفتر تولیت حرم امام(ره) درباره یک خبر

منتجب نیا: اگر روحانی رییس جمهور نمی شد امروز در کشور امنیت نبود

وحدت راه گشای مسائل چهارمحال و بختیاری است

تفرقه بین حوزه و دانشگاه خواستگاه دشمنان است

اقدام اخیر ترامپ، ناشی از ضعف دستگاه حاکمیتی آمریکا بود

همدلی مردم شیعه و سنی، هرمزگان را به نماد وحدت تبدیل کرده است

واکنش بعیدی نژاد به شوی تبلیغاتی خانم سفیر

علی عسکری: حمایت از شرکت های دانش بنیان با هدف خودکفایی فنی دنبال می شود رسانه ملی

علی عسکری: حمایت از شرکت های دانش بنیان با هدف خودکفایی فنی دنبال می شود

خط هدایت قرآن، مقاومت است

معاون قوه قضاییه: کمبود نیروی انسانی داریم

جنایت،پایان سفر به شمال

بکارگیری بهینه سربازان؛ رکن محوری طرح میثاق

استفاده "مونسان" از تجربه موفق کیش برای توسعه کردشگری کشور

نماینده آیت الله العظمی سیستانی نسبت به بقایای داعش هشدار داد

تصاویر/ پیاده روی خانوادگی طلاب و روحانیون استان تهران در بوستان جمشیدیه

سید حسن خمینی: شاعران درد مشترک روزگار را بیابند

بعیدی نژاد: آمریکا مشروعیت دفاع از مردم یمن را ندارد

امضا سند توافق و نقشه راه توسعه همکاری تهران و آنکارا

امام جمعه گلپایگان: پژوهش نقش کلیدی در پیشرفت و توسعه کشور دارد

همدلی مردم شیعه و سنی، هرمزگان را به نماد وحدت تبدیل کرده است

وعده دانشجویان برای مطالبه و پیگیری بحث استقلال قوه قضاییه در نشست با آیت الله لاریجانی

درخواست انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علم و صنعت برای برخورد قاطع با عوامل قبح شکنی در این دانشگاه

پیروزی بر داعش شکست جبهه غربی، عبری و عربی بود

کتاب بالاترین معجزه پیامبران خدا جهت هدایت بشریت است

کتاب «بیست گفتار در علم و فناوری» وارد بازار نشر ایران شد

عکس/ تقدیر وزیر بهداشت از "یانگوم"

امضا سند توافق و نقشه راه توسعه همکاری تهران و آنکارا

فن افزار شریف «طراح بازی» تربیت خواهد کرد

اطلاعیه آموزش و پرورش در مورد پذیرفته شدگان آزمون استخدامی

چرا نام امامان به عنوان جانشین پیامبر (ص) در قرآن نیست؟

فن افزار شریف «طراح بازی» تربیت خواهد کرد

74 هفته از ممنوعیت نماز جمعه شیعیان بحرین می گذرد+ تصاویر

بیش از نیمی از بودجه کشور وابسته به اقتصاد نفتی است

انگلیس جاده صاف کن آمریکاست

کمک 350 میلیارد تومانی خیرین سلامت در کشور

سند توافق و نقشه راه توسعه همکاری بین مقامات وزارت کشور ایران و ترکیه امضا شد

7 روش برای سرگرم کردن کودکان بدون تلویزیون

بعیدی نژاد خطاب به هیلی: چگونه این حجم گسترده از تسلیحات وارد یمن شده؟

امام جمعه گلپایگان: پژوهش نقش کلیدی در پیشرفت و توسعه کشور دارد

استفاده "مونسان" از تجربه موفق کیش برای توسعه کردشگری کشور

عبداللهیان: مردم یمن زیر موشک های آمریکایی اند

وزیر بهداشت کره جنوبی:آماده هرگونه همکاری با ایران در حوزه بهداشت و درمان هستیم

تشییع پیکر شهید مدافع حرم در جوار بارگاه حضرت معصومه(س)

برگزاری کنفرانس هنر و معماری با شرکت اندیشمندان و اساتید دانشگاهی ایران و روسیه

مسلمانان اجازه نمی دهند قدس پایتخت رژیم صهیونیستی شود

سید حسن خمینی درگذشت پروفسور نقوی اسلام شناس سرشناس پاکستان را تسلیت گفت

طرح اردوغان در لغو تصمیم ترامپ در شورای امنیت

کوچکترین گاوهای جهان+ویدیو

جلسه فراکسیون امید یکشنبه با آخوندی برگزار می شود

تعامل حوزه و دانشگاه راهبرد جدی حوزه علمیه ایلام است

استخدام 4 ردیف شغلی در شرکت بهران آسانبر در شهرک صنعتی پرند

تصاویر/ مسابقات سرعت قهرمانی کشور

کمبود نیروی انسانی در آموزش و پرورش در دست بررسی است

مسلمانان اجازه نمی دهند قدس پایتخت رژیم صهیونیستی شود

سید حسن خمینی درگذشت پروفسور نقوی اسلام شناس سرشناس پاکستان را تسلیت گفت

اختلال جزیی در شبکه برق نقاطی از اهواز در پی بارندگی

وحدت حوزه و دانشگاه پیوندی ناگسستنی است

هشدار خطیب جمعه درباره آسیب پذیری بافت فرسوده شیراز در زلزله

فاصله علم از تقوا مخرب خواهد بود

آمادگی ایران برای پشتیبانی همه جانبه از نیروهای مقاومت لبیک به ندای پیامبر است

امام جمعه خرمشهر:دولت برای ایجاد اشتغال به وعده های خود عمل کند

امام جمعه رشت: بودجه پیشنهادی 97 مردم را دچار آسیب می کند

امام جمعه دیر بوشهر:ته لنجی تا زمان اجرای برنامه اساسی گمرک آزاد شود

مراسم بزرگداشت شهید آیت الله دستغیب در مسجد عتیق شیراز

آخرین وداع با پیکر تکاور مدافع حرم، مهدی قره محمدی +عکس و فیلم

آینده مبهم جنگ یمن در سایه نقش حمایتی امریکا از ریاض

تقدیر از «یانگوم» به دلیل کمک به زلزله زدگان +عکس

ماجرای حذف کنکور به کجا ختم می شود؟

ماجرای حذف کنکور به کجا ختم می شود؟