مطالب مرتبط:
41 نفر با تنگی تنفس به مراکز درمانی اهواز مراجعه کردند
منابع صندوق توسعه ملی به کمک نوسازی بافت فرسوده بیاید/رونق بازار مسکن در گرو رشد ساخت و سازها
فارس از تالار شیشه ای گزارش می دهد تقویت 513 واحدی شاخص کل بورس/ آمادگی بازار سهام برای رسیدن به مدار 89 هزار واحدی
موفقیت داوران همدانی در تست آمادگی کنفدراسیون فوتبال آسیا
مرکل برای برگزاری انتخابات جدید اعلام آمادگی کرد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 1 آذر 1396 ساعت 01:002017-11-21سياسي

از ساخت مراکز دارالقرآن در سه جهت اهواز تا آمادگی برای توسعه جلسات خانگی قرآن


مدیرکل تبلیغات اسلامی خوزستان با حضور در در تحریریه خبرگزاری قرآنی خوزستان درباره آخرین برنامه های این سازمان و وضعیت فعالیت های قرآنی استان سخن گفت.

- آخرین برنامه های قرآنی اداره کل تبلیغات اسلامی خوزستان؛ از ساخت مراکز دارالقرآن در سه جهت اهواز تا آمادگی برای توسعه جلسات خانگی قرآن " گروه فعالیت های قرآنی: مدیرکل تبلیغات اسلامی خوزستان با حضور در در تحریریه خبرگزاری قرآنی خوزستان درباره آخرین برنامه های این سازمان و وضعیت فعالیت های قرآنی استان سخن گفت.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری بین المللی قرآن(ایکنا)" از خوزستان، روز گذشته سه شنبه 30 آبان حجت الاسلام والمسلمین محمدحسین بلک مدیرکل تبلیغات اسلامی خوزستان و قاسم مقدمی مسئول امور قرآنی این اداره کل در تحریریه خبرگزاری ایکنای خوزستان حضور یافتند.

حجت الاسلام بلک در این نشست ضمن تقدیر از خبرگزاری ایکنا گفت: خبرگزاری قرآنی ایکنا تکمیل کننده زنجیره و حلقات قرآنی در استان است، چون هر رویداد قرآنی ممکن است در جایگاه خود برای همیشه بماند ولی انعکاس آن و پرورش دادن موضوع قطعاً به بالندگی استان در این بُعد کمک بسیار خوبی می کند.

خصوصاً اینکه شاید در خیلی از رسانه های دیگرِ ما، انگیزه لازم را برای پرداختن به امور قرآنی نداشته باشند.

از این رو جای تقدیر و تشکر دارد.

وی ضمن تبریک حلول ماه ربیع الأول و پیروزی های اخیر جهان اسلام، درباره پروژه های اخیر و برنامه های قرآنی این اداره کل گفت: در بخش دارالقرآن خوزستان، برنامه ها استانی است یعنی بر اساس جمع بندی که در استان انجام می شود، نیازسنجی و استعدادهایی که در استان وجود دارد پیشنهاد شده و در مرکز مصوب می شود.

به عبارتی برنامه های ما بومی است و هر ساله امکان تغییر متناسب با نیازهایمان وجود دارد.

در بخش امکانات موردنیاز این برنامه ها نیز بودجه های ما در استان تأمین می شود.

بلک اظهار کرد: البته بخشی از برنامه ها نیز از سوی دارالقرآن مرکز ابلاغ می شود که به حجم برنامه های ما اضافه شود.

یعنی دو بخش برنامه داریم؛ یکی برنامه های دارالقرآن کشور که در استان ها توزیع می شود و ما آن تعهدات را انجام می دهیم که بخشی از آن اعتبار را کمک می کنند.

بقیه برنامه ها و جداول ما، برنامه ها و بودجه هایی است که از استان تأمین می شود.

مدیرکل تبلیغات اسلامی خوزستان ادامه داد: بنابراین برای اینکه یک کار قابل ارزیابی و بازخوردگیری داشته باشیم ابتدای هر سال ما، طی جداول برنامه ای، برنامه هر شهرستانی را به تفکیک تعیین می کنیم که شامل عنوان فعالیت قرآنی، حجم کار و بودجه ای است که باید از ما دریافت کند.

وی توضیح داد: ما زمانی به دنبال مراسمات و برنامه ها و جزییات بودیم، اما الان شاخصه ها را به شهرستان ها اعلام می کنیم که شما در بُعد قرآنی باید این قدر تربیت مربی داشته باشید، یا مؤسسه ایجاد کنید یا محفل برگزار کنید و شهرستان را هر دو سه ماه یک بار رصد می کنیم.

بلک درباره اعتبارات این برنامه ها نیز گفت: اعتبارات ما در سال گذشته در اسفندماه در اختیار دستگاه قرار گرفت؛ این خیلی شکننده است.

مهم ترین عنصر برای ما زمان است؛ اگر ما از ماه رمضان رد شدیم دیگر بودجه به درد نمی خورد.

ما در سال های اخیر تدابیری را دیدیم که از ابتدای سال که هنوز دستگاهی بودجه ای دریافت نمی کند و بودحه ای قابل دریافت نیست؛ به همه شهرستان ها شاخص ها را ابلاغ می کنیم و اعتبار شش ماهه شان را یک جا تأمین می کنیم تا برنامه های شهرستان به دلیل نبود بودجه تعطیل نشود.

مدیرکل تبلیغات اسلامی خوزستان با بیان اینکه این ابتکار عمل تنها در خوزستان و به لحاظ اهمیت زمان انجام شده است، اظهار کرد: این کار از سال گذشته انجام شده است.

امسال نیز از اردیبهشت ماه واگذاری اعتبارات و اعلام برنامه ها انجام شد و از ماه گذشته شهرستان ها در حال دریافت شش ماهه دوم هستند؛ از این رو، بخش دوم جدول برنامه ای ما در آستانه اجرا و انجام است.

ساخت مراکز دارالقرآن در سه جهت اهواز وی با اشاره به راه اندازی مراکز دارالقرآن در مناطق حاشیه شهر اهواز اظهار کرد: به لحاظ ضرورت هایی که در استان داریم، به نظر رسید بهترین خیمه گاه فعالیت های فرهنگی می تواند چتر قرآنی باشد.

خصوصاً در مناطقی که ما مورد هجمه هستیم؛ کلمه مبارک قرآن همه جا این طراوت و جذابیت را دارد.

به فکر افتادیم به صورت زنجیره وار در مناطقی که نمی توانیم اداره تأسیس یا مرکز رسمی دایر کنیم، بیاییم یک سری مجموعه های مردمی قرآمی را سرمایه گذاری کنیم و از استعداد خود مردم استفاده کنیم و منتظر اعتبارات و چارت سازمانی و .

نباشیم.

البته مشکلات زیادی در زمینه اعتبارات و بودجه داشت، در عین حال این کار را در دستور کار قرار دادیم.

بلک با بیان اینکه یکی از این مراکز در شیبان راه اندازی شد، گفت: این مرکز در متن مردم قرار دارد.

برای راه اندازی آن یک خانه خریداری شد که مأمنی برای کودکان و بانوان شده است تا آموزش های قرآنی ببینند.

بهر حال شیبان یک نقطه پراستحقاق از نظر اجتماعی و فرهنگی و پراستعداد است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی خوزستان افزود: همچنین یک مرکز در منطقه عین دو پیگیری می کردیم، بیش از دو سه سال آنجا خریداری شد؛ اما در محدودیت های مالی که داشتیم نمی توانستیم آنجا را راه اندازی کنیم؛ اما بحمدالله این مرکز با حداقل ها راه اندازی شده است.

البته در برنامه ما هست که این مرکز را تجهیز کنیم.

وی ادامه داد: مرکز بعدی در کوت عبدالله بود.

شهرستان کارون جمعیت بالا و نیروهای بسیار خوب قرآنی دارد.

الحمدالله کار شروع شده است.

این پروژه رسانه ای نشده است، کلنگی هم برای آن زده نشد و سختی های آن را تحمل کردیم که این کار پیش برود.

ولی متأسفانه مشکلات این کارها خیلی زیاد است و امیدوارم رفع شود.

پیش بینی می کنیم تا سال آینده پروژه ساخت مرکز آموزش دارالقرآن کوت عبدالله به پایان برسد.

این پروژه ساختمان دوطبقه ای است که فضای آموزشی و اداری در آن جای دارد.

مدیرکل تبلیغات اسلامی خوزستان همچنین درباره ایجاد مرکزی در ملاشیه با بیان اینکه در حال حاضر هم انگیزه این کار را داریم، گفت: مشکل ما در این مناطق، پیدا کردن زمین موردنیاز است؛ چون نوعاً زمین ها دچار معارض است.

سال هایی دنبال این بودیم که محلی را خریداری کنیم ولی فضای موردنیاز ما تأمین نمی شد.

الان هم اگر خیرینی یا دستگاه هایی این همکاری را با ما داشته باشند مطمئناً امسال آمادگی شروع این کار را داریم.

با اینکه این کار فاقد بودجه هست اما انگیزه ما این است که آنجا خدمت قرآنی داشته باشیم؛ چراکه در این منطقه استعدادهای خوبی وجود دارد.

ساخت دارالقرآن اهواز به پایان رسیده استبلک خاطرنشان کرد: بنابراین در شیبان، عین دو و کوت عبدالله که سه جهت اهواز هستند، سعی کردیم این مراکز را راه اندازی کنیم.

در خود اهواز هم ساخت دارالقرآن بحمدالله به پایان رسیده است.

در اینجا باید از دکتر شریعتی استاندار خوزستان تشکر کنم که از پروژه بازدید کرد و وعده ای داد که محقق شد.

بخش مهمی از این ساختمان، سالنی بود که در طبقه پنجم ساختمان قرار داشت.

مشکل اجتماعات قرآنی ما در استان خیلی زیاد است و برخی از دستگاه ها برای برگزاری یک آزمون قرآنی وجوه زیادی مطالبه می کنند.

از این رو سالن اجتماعات این دارالقرآن با کمک استاندار در زیبایی خاص خود آماده شد.

نگاه ما در ساخت دارالقرآن اهواز این بوده است که این امکان در اختیار بخش های تخصصی و آموزشی استان قرار گیردمدیرکل تبلیغات اسلامی خوزستان ادامه داد: طی مکاتبه ای با استاندار آمادگی خود را برای افتتاح این مرکز در 17 ربیع الأول اعلام کردیم.

اگر هم این برنامه به صورت رسمی محقق نشود، با برنامه های خوبی که پیش بینی کردیم این مرکز را با برنامه های مناسبی به بهره برداری برسانیم.

این مرکز هنوز نیازهای تجهیزاتی دارد چون پیش بینی کرده ایم کلاس های هوشمند قرآنی در این مرکز ایجاد شود.

اجمالاً نگاه ما این بوده است که این امکان را در اختیار بخش ها به ویژه تخصصی و آموزشی استان قرار دهیم، آن را اداری نکنیم و بتوانیم در زمینه های صوت و لحن، ترتیل و معارف و تفسیر کار را دنبال کنیم.

از استاندار هم تقاضا کردیم برای فعالیت های این مرکز کمک کنند و بودجه ای پیش بینی کنند.

بلک همچنین در بخشی از سخنان خود با اشاره به برگزاری مراسم تقدیر از برگزیدگان مسابقات قرآنی اوقاف گفت: در این برنامه از بانوان برگزیده تقدیر نشد.

در مراسم متوجه این غفلت شدیم.

متأسفانه آمار دقیقی نداشتیم.

چون احساس کردیم به این افراد کم مهری شده است، وظیفه خود دیدیم که مراسمی برگزار کنیم.

از خواهران گرامی که حائز مقام شدند اما در آن مراسم تقدیر نشدند، عذرخواهی می کنم و قول می دهیم در اسرع وقت در یک برنامه ای از این بانوان تقدیر شود.

دلیل این غفلت صرفاً بی اطلاعی ما بود.

برگزاری جلسات تفسیر در خوزستان یک ممارست و مداومتی می خواهد تا جایگاه خود را پیدا کندوی درباره طرح جامع تفسیر که از سوی این اداره کل در استان آغاز شد، گفت: ما سعی کردیم نقطه شروعی در این مسأله تعریف کنیم، چون ما از جمعیت خوبی از استادان، ائمه جماعات و روحانیون در استان برخوردار هستیم.

هر مدت یک بار هم جلساتی با حضور حجت الاسلام والمسلمین قرائتی در استان برگزار شد که طی آن ایشان روحانیون را به برگزاری جلسات تفسیر تشویق کردند.

این کار به نظر من یک ممارست و مداومتی می خواهد تا جایگاه خود را پیدا کند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی خوزستان با بیان اینکه ما سعی کردیم، تفسیر قرآن را در برنامه های ماه مبارک رمضان و در مقاطع تبلیغی به عنوان یک سرفصل در برنامه های خود قرار دهیم، اظهار کرد: مثلاً در ماه مبارک رمضان گذشته در کار مشترکی که با صداوسیما انجام دادیم یک بخش تفسیر گنجانده شد که یک فرهنگ سازی انجام شود.

امسال هم کارگاه تفسیر برای ائمه جماعات با حضور اساتیدی از قم در شهرها برگزار کردیم.

امسال تلاش کردیم به صورت وضوعی به تفسیر وارد شوی و محوریت آیات ولایت را انتخاب کردیم.

چند سالی است بر این موضوع متمرکز هستیم که بحث تفسیری و کلامی است و با توجه به شبهه افکنی هایی که نیاز به تعمق قرآنی دارد سعی کردیم این موضوع را به صورت منجسم کار کنیم.

تشکیل جلسات تفسیر قرآن یکی از دستورات کار خوبی است که شورای قرآن استان می تواند دنبال کندبلک با تأکید بر اینکه انتظار است حوزه های علمیه و ائمه جماعات ما مباحث تفسیری را بیان کنند، افزود: فکر می کنم آموزش روخوانی و روانخوانی در نهایت یک امر مستحب یا مستحب مؤکد است و در قرآن آیات معدودی داشته باشیم که ما را به تلاوت قرآن تشویق کند؛ ولی تدبر و تعمق در معارف قرآن، امور واجبی هستند.

این انتظار را داریم و کار را دنبال کنیم؛ اما این کار همت بخش های دیگر را هم می طلبد؛ خصوصاً برای شورای توسعه فرهنگ قرآن استان، این موضوع یکی از دستورات کار خوبی است که می تواند دنبال کند.

برگزاری 1000 جلسه تقسیر قرآن با توجه به تعداد مبلغان و مساجد استان قابل دسترس است وی ادامه داد: ما سعی کنیم مناسبتی این کار را بر میز برنامه های فرهنگی خود نگه داریم.

از چند سال پیش دوره ای در قم شروع شده و اساتیدی از بین روحانیونی که انگیزه خوبی برای این کار در استان داشتند انتخاب شدند و در چند نوبت کارگاه هایی برگزار شد.

ولی هدف ما برگزاری حداقل 1000 جلسه تفسیر قرآن در استان است.

با توجه به تعداد مبلغان و مساجد استان، هزار جلسه قابل دسترس است.

الان این جلسات کمابیش در استان هست؛ اما شاید با توجه به جمعیت و پراکندگی که در استان داریم راضی کننده نباشد.

مدیرکل تبلیغات اسلامی خوزستان در پاسخ به سؤالی درباره جلسات قرآن خانگی و نگاه سازمان به آنها گفت: در خصوص فعالیت های قرآنی مردمی، تعداد نسبتاً خوبی مراکز و مؤسسات قرآنی در استان راه اندازی شده است که مرحله بعد سطح بندی و تقویت اینها است.

چون بنیه برخی از آنها کافی نبوده و انگیزه هاشان گاهی بیشتر از استعدادها بوده است.

الان رشد خوبی از نظر کیفی در این مراکز و مؤسسات ایجاد شده است.

پیشنهاد من این است که این مراکز و مؤسسات در رسانه قرآنی معرفی شوند.

انصافاً هر یک از آنها به اندازه یک نهاد کار می کنند.

بلک افزود: بخش دیگری که در این زمینه دیده شده خانه های قرآنی روستایی است که در خوزستان بالغ بر 300 مرکز با امکانات خود مردم در استان تأسیس شده و فعالیت می کنند.

شناسایی 1000 جلسه خانگی قرآن در استان وی درباره جلسات خانگی قرآن نیز گفت: از چند سال پیش در زمان دولت نهم کاری برای ساماندهی جلسات خانگی قرآن در کشور شروع شد که هدف آن نظارت و ارتقای سطح آموزش بود.

در آن زمان یک هزار جلسه خانگی قرآن در استان احصا شد.

البته تعداد بیش از اینها است ولی این هزار جلسه، جلساتی بودند که می توانستیم برای آنها اعزام استاد داشته باشیم یا پرونده ها و شناسنامه هایی برای آنها تشکیل دهیم.

بلک ادامه داد: در این زمینه پیشنهاداتی داشتیم؛ ای کاش می توانستیم با نهادهای خدمات شهری این کارها را جلو ببریم.

الان ما خانه های آپارتمانی زیادی داریم که هر کدام جمعیت زیادی داردند؛ یک بار این کار را(برگزاری جلسات خانگی قرآن) شروع کردیم، تعدادی متقاضی شدند؛ مثلاً در یک بلوک ساختمانی بتوانیم یک جلسه قرآنی توسط ساکنان بدون دخالت ما برگزار کنند.

انتظار ما این بود که مجموعه هایی مثل شهرداری ها یا شورای شهر به این موضوع کمک کنند.

اما این کار ادامه پیدا نکرد.

مدیرکل تبلیغات اسلامی خوزستان با بیان اینکه خیلی از امکانات برای این کارها تعریف شده است، تأکید کرد: ما می توانیم فرهنگی را مطرح و یک مقدار دنبال کنیم، نهادها و سازمان های دیگر باید کمک کنند؛ مثلاً ما به یک مجتمع 20 قرآن بدهیم، یک دستورالعمل و اعلام آمادگی که اگر استاد خواستید برای شما بفرستیم و خود مردم به صورت چرخشی این جلسات را برگزار کنند.

اسم این طرح نورالانوار بود که قابل توسعه است.

وی با اشاره به تربیت دوهزار نیروی تربیت مربی قرآن در استان گفت: هدف از برگزاری این دوره ها این بود که این جلسات خانگی قرآن را به دستگاه های دولتی وصل نکنیم، نیروهایی از بین مردم را آموزش دهیم و در اختیار خودشان قرار دهیم.

اما ما باید حلقه واسطه شویم اینها را معرفی و گاه حمایت کنیم؛ اما این زمانی میسر است که از دستگاه های دیگر بتوانیم کمک بگیریم؛ مثلاً شورای قرآنی استان، شهرداری های مناطق و .

اینها امکاناتی دارند، اطلاعات خوبی دارند که مثلا الان تراکم جمعیت کجا است یا دستگاه هایی که ناظر به برخی آسیب ها هستند.

ما بایستی با همکاری هم این کارها را انجام دهیم.

بلک خاطرنشان کرد: هنوز این انگیزه و ضرورت را در برگزاری جلسات خانگی قرآن احساس می کنیم.

مثلاً اگر یکی از مناطق شهرداری پیشنهاد کنند و اعلام آمادگی کنند، آمادگی داریم طی یک تفاهمی این کار را مشترکاً انجام دهیم.

پیشنهاد برگزاری آزمون حفاظ قرآن ویژه زندانیان مدیرکل تبلیغات اسلامی خوزستان در بخش دیگری از سخان خود با اشاره به ظرفیت کار قرآنی در زندان ها اظهار کرد: در آزمون حفاظ امسال ابتکاری در خوزستان انجام شد؛ ما حفاظ زیادی در زندان ها داریم و یکی از مشکلات ما آمدن بیرون آنها و مشکلات هویتی و اجتماعی آنها است.

150 نفر زندانی حافظ قرآن امسال در آزمون حفاظ شرکت کردند.

این کار بحمدالله با وجود مشکلات در خوزستان انجام شد.

خوب است به این بپردازیم.

در زندان های ما اتفاقات خوبی از این جهت وجود دارد.

پیشنهاد کردیم یک آزمون حفظ ویژه زندانیان برگزار کنیم؛ بلکه بتوانیم این طرح را به صورت مستقل در کشور ببینیم.

بلک بر داشتن یک طرح برای فعالیت های قرآنی در استان تأکید کرد و گفت: در جلسات مکرر شورای قرآن استان، سال های سال است که گفتم ما نیاز به طرح جامع قرآنی داریم.

بچه های ما از یک دامنه تا قله برسند چه طور این کار را بکنند؟ پیشنهاد را اخیراً به شورای قرآن استان ارائه کردیم و با دستور آیت الله موسوی جزایری رییس شورا، به مرکز منعکس شده است.

امیدواریم کمک کنند.

ممکن است این طرح کامل نباشد، مهم این است که یک مبنایی برای بحث و تبادل نظر باشد.

کار ما فقط آموزش نیست؛ پژوهش نیاز است وی ادامه داد: کنار این، پیشنهاد ما پرداختن به پژوهش های قرآنی است.

در خوزستان این نیاز و استعداد وجود دارد.

مباحث زیادی در فضای مجازی، کوچه و بازار و .

مطرح است.

ما چگونه باید به اینها پاسخ دهیم؟ کار ما فقط آموزش نیست؛ پژوهش نیاز است.

برخی پژوهش ها انجام شده که باید مورد حمایت قرار گیرند.

در ادامه، قاسم مقدمی مسئول امور قرآنی اداره کل تبلیغات اسلامی خوزستان درباره جلسات خانگی قرآن با اشاره به تعدد این جلسات گفت: این تعدد علاوه بر محسناتی که دارد آسیب هایی هم دارد؛ برخی آموزه ها ارائه شده از سوی اساتید در جلسات خانگی درست نیست، برای همین ما این جلسات را شناسایی کردیم و می دانیم سطح استاد نسبت به قرآن چه در زمنیه تلاوت، چه حفظ و مفاهیم و تفسیر چه میزان است.

برخی در سطح پایینی هستند.

سعی ما بر این است که آنها را توجیه کنیم تا از ظرفیت های دیگری استفاده کنند.

در جلسات قرآنی ما شاهد یک جهش خوبی در اهواز هستیم وی ادامه داد: اما در مناطق محروم مثل ملاشیه، عین دو و شیبان شخصیت هایی را موظف کردیم که جلسات قرآن را تشکیل دهند.

الان بهترین های قرآنی ما در استان بهترین جلسات را در اهواز مدیریت کنند.

الان بحمدالله هر روز هفته جلسه قرآن داریم.

منتها یک هماهنگی و همسویی بین استادان جلسات در ارائه آموزه ها باید رعایت شود که رویه خاص و هدف تعیین شده ای را داشته باشد.

به گفته مقدمی در جلسات قرآنی ما شاهد یک جهش خوبی در اهواز هستیم.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایکنا؛ در این نشست صحبت های مقدماتی برای برگزاری دوره های قرآنی با مشارکت معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی و اداره کل تبلیغات اسلامی خوزستان انجام شد.


کلید واژه ها: برنامه - قرآن - خوزستان - قرآنی - استان - خبرگزاری - تبلیغات - اسلامی - اداره - بودجه - اهواز - توسعه - بین المللی - شهرستانی - هایی - پیشنهاد - انگیزه - پروژه - همیشه - رسانه - گزارش - توزیع - جهان - کشور - شنبه - قاسم

آخرین اخبار سرویس:
دلایل عجیب "نیوشا ضیغمی" برای زایمان بازیگران در خارج از کشور

تقدیر از 15 محقق ایرانی و خارجی با حضور رییس جمهور

بررسی غیررسمی بودجه تا تبصره 5/ جمع بندی «رجل سیاسی» تا آخر سال

زد و بند کمیسیون عمران با آخوندی را تکذیب می کنم

آیت الله خامنه ای در رهبری نظیر ندارند

ادعاهای احمدی نژاد در باره سقوط نظام،برگرفته از حرفهای عبدالقادر هندی است!

جایگاه مدیر ارشد فناوری در استارت آپ ها

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | یکشنبه 6 اسفند 96

امنیت؛ آن چیز که باید بیشتر قدرش را دانست

رایزنی برای تاسیس مراکز پیش دبستانی و مهدهای کودک «امین» در لرستان

عباس برومند اعلم، انتظار علوی پور ساختار و گونه های نهادهای علمی و آموزشی افریقیه در عصر بنوحفص (625ـ941ق)

تصاویر/ روز مهندس

سخن پیامبر(ص) درباره لزوم استفاده از فرصتها

عکس/ موتورسواری خانم بازیگر

اصغر زمانی حلقه مغفول در مدیریت دانش پژوهشکده ها و موسسات پژوهشی

زهره مقیسه، محمدامین عرفان منش همکاری های پژوهشی و تعاملات استنادی نخبگان علمی

یک روز برفی در خدابنده

آتش بس 30 روزه در سوریه تصویب شد

دانستن چرایی سقوط پرواز یاسوج، حق مردم است

دانلود آهنگ جدید میلاد کیان بنام میترسم

مشایی: چوبه دار هم بزنند از آن بالا می روم

میگلی نژاد می تواند برای شهردار بوشهر کاندیدا شود

تفاوت های اسرارآمیز میان مردان و زنان درزندگی زناشویی

"طب اسلامی" نداریم/"طب ایرانی" مکمل "طب مدرن" است

 آقای احمدی نژاد مچکریم/هدف از گفتن «دیگر یرای اصلاح راهی نیست» چیست؟ /احمدی نژاد رجل سیاسی نبود! /نوآوری های بی سرانجام از جیب مردم

داعش تمام نشده است/ در حال حاضر در یک جهان پساغربی زندگی می کنیم

فقط یک درصد مخالف شفافیت هستند/ حقوق شهروندی یعنی داشتن نظام شفاف/ غرب شفافیت دارد؛ اما اسلام در 1400 سال پیش آن را توصیه و سفارش کرد

درباره امنیت ملی و ظرفیت دفاعی مان مذاکره نمی کنیم/ باید حرف فرزندانمان را بشنویم

هشدارهای ضدجاسوسی وزارت اطلاعات به نخبگان ، متخصصین و عناصر دانشگاهی کشور

ممانعت از ورود 68 تن موادمخدر به کشور/ سفر تیم مرزبانی ایران به مسکو در روزهای آینده

مترو اهواز سال 97 افتتاح می شود

مخالفت مرکز پژوهش های مجلس با طرح "افزایش سن ازدواج"/ ازدواج افراد زیر 13 سال را ممنوع می کنیم

3 شبکه در انتظار HD شدن هستند

تساوی شارلوا با حضور رضایی

تصاویر/ کدام سیاسیون به ختم مادر زهرا رهنورد رفتند؟

تصاویر/ چهلم شهدای نفتکش سانچی

جلسه رییسان نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در سلیمانیه برگزار شد

جلسه رییسان نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در سلیمانیه برگزار شد

سید امیر میرهلی چرایی شکست اصلاحات اقتصادی عمر بن عبدالعزیز (م101ق)

یادداشت/ محمد صرفی اژدهای هفت سر و یک سؤال ساده

دانلود آهنگ جدید مدار بنام علیه سرکار

دانلود آهنگ جدید پیمان باقری بنام پرواز آخر

حمید فرخ نژاد وارد کابین خلبان شد

تصویری زیبا و هنرمندانه از پارک ولیعصر(عج) تبریز

جنایتکاران پاسداران باید قصاص شوند /خطر خود تحریمی پیش پای مجلس /توسعه کشور همچنان در گرو نفت

140 وب سایت داخلی هک شد

شکست هیرنفین در حضور 90 دقیقه ای قوچان نژاد

افشاگری وزیر سابق اطلاعات درباره زهرا کاظمی

ایده هایی برای تزیین سالاد فصل

زمان درو کردن «کاشته ها» فرا رسیده/ توطئه علیه مقاومت بیشتر از هر زمان دیگری است

سفر معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده به ارومیه‎

آثار سوء بد رفتاری با کودک چیست؟

شرایط غذاهای حلال از زبان قرآن

جانباز و آزاده یزدی که اعضای بدنش را اهدا کرد

آیا اموات در عالم برزخ از احوال خانواده خود اطلاع دارند؟

استقبال دبیرکل سازمان ملل از آتش بس در سوریه

حجاب واجب است اما آیا هر واجبی را با اجبار باید اجرا کرد

از لالجین تا کیش؛ سفالگری و آموزش گلزاری جمیل

تکالیف جدید "سازمان بیمه سلامت"/ کاهش 15 درصدی خدمات بیمه سلامت در سال 97

نماهنگ/ اشک آینه با صدای میلاد هارونی

عکس/ جای خالی مسئولان در مراسم چهلم شهدای سانچی

اولین عکس «الهام چرخنده» در حال سخنرانی نماز جمعه

انتقاد دادستان تهران از دور زدن قانون در حوزه عرضه مواد غذایی

سیدحسن نصرالله: حزب الله آرای مردم را با پول نمی خرد

اسماعیل بلالی، سیده فاطمه محبی، شیما سادات حسینی واکاوی کیفی چالش های ایفای هم زمان نقش های دانشجویی و خانوادگی

انتشار یادداشت دموکرات ها مربوط به تحقیقات دخالت روسیه در انتخابات

بندرعباس/مانور امداد و نجات دریایی

احمدی نژاد؛ یاور شیطان یا ناپلئون؟

تغییرات اساسی در شورای مرکزی کانون کارگردانان سینما/ انتخاب اعضای جدید

اسامی امضاکنندگان طرح «اعاده اموال نامشروع مسئولان»

پشت پرده پروژه سازان شهری برملا شد

وزیر بهداشت: وضعیت آب و غذا در کشور مناسب است و نباید خودزنی کنیم

کشته شدن معاون پیشین مجلس سنای افغانستان

این روزهای احمدی نژاد!

اولین نشست مجمع نمایندگان دانشگاه ادیان و مذاهب برگزار شد

دو گروه در غوطه از قطعنامه شورای امنیت اسقبال کردند

جلوگیری از انتقال آب تنها راه مقابله با ریزگردهاست

امریه فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد و دکتری در زادگاه خود

تغییرات در کانون کارگردانان خانه سینما

قطعنامه آتش بس سوریه تصویب شد / القاعده، جبهه النصره و داعش معاف از آتش بس

لزوم آگاهی بخشی درباره الگوهای جامعه اسلامی

ارتقای سطح روابط ایران و عمان از طریق گردشگری

مسئولان مراقب عرفان های کاذب باشند

فعالیت باجه عصر شعب بانک ملت در روزهای پایانی سال

توزیع لوازم التحریرهای بانک ملت بین دانش آموزان مناطق محروم چهارمحال و بختیاری

توصیه معاون منابع انسانی قوه قضاییه به کارآموزان قضایی در مراسم تحلیف دوره 194 کارآموزی قضایی استان تهران

اعضای جدید هیات مدیره بانک صادرات ایران انتخاب شدند

جدایی خانم معروف 61 ساله از نامزد 36 ساله اش!

شکوفایی اقتصاد جز با تکیه بر توان داخلی، جذب سرمایه گذاران و اقتصاد مقاومتی اتفاق نمی افتد

به روزرسانی نقشه جامع علمی کشور در تدوین آن دیده شده است

پیام تبریک روحانی به رییس جمهور بنگلادش

انقلاب اسلامی هویت بخش ملت است

پدیده زیرمیزی در حوزه درمان از جمله نکات مخدوش کننده اخلاق پزشکی است/لزوم برنامه ریزی جهت رفع مشکلات در حوزه بهداشت عمومی و امنیت غذایی

لزوم اولویت بندی اقدامات پیشگیرانه در مبارزه با جرایم حوزه سلامت/انتقاد از بازدارنده نبودن برخی مجازات های مندرج در قوانین مربوط به بهداشت عمومی و سلامت غذایی

دولت در برنامه ششم توسعه به عدالت جنسیتی توجه خاص دارد

رفع عادات بد، منبع نوآوری در سازمان

تاکید وزیر امورخارجه انگلیس برلزوم اجرای کامل آتش بس در سوریه

آقای نجفی بجای بیانیه های قاجاری بفرمایید کار

لطفعلی عاقلی بهره برداری از زمین در نظام اقتصاد اسلامی و عملکرد اقتصاد ایران

رتبه ایران در فساد

از ساخت مراکز دارالقرآن در سه جهت اهواز تا آمادگی برای توسعه جلسات خانگی قرآن

از ساخت مراکز دارالقرآن در سه جهت اهواز تا آمادگی برای توسعه جلسات خانگی قرآن