مطالب مرتبط:
امنیت و سلامت اقتصادی ارکان تحقق اقتصاد مقاومتی هستند
امنیت و سلامت اقتصادی دو رکن تحقق اقتصاد مقاومتی هستند
وزیر اطلاعات: امنیت و سلامت اقتصادی ارکان تحقق اقتصاد مقاومتی هستند
امنیت اقتصادی و سلامت اقتصادی ارکان تحقق اقتصاد مقاومتی هستند
علوی: امنیت و سلامت اقتصادی رکن تحقق اقتصاد مقاومتی است/ باید بدون منت به مردم خدمت کرد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 1 آذر 1396 ساعت 00:312017-11-21سياسي

عبرت های برجام؛ امنیت و اقتصاد از توافقات بین المللی تحصیل نمی شود


وارونه نشان دادن واقعیت، آن چیزی است که در خصوس برجام بسیار مورد استفاده واقع شده است.

در حالی که دائم در فضای رسانه ای و سیاسی کشور عنوان می شد که برجام عامل تقویت اقتصاد و امنیت کشور است.

- یکی از مسائلی که در خصوص برجام بسیار در خصوص آن تعریف صورت گرفته است، این است که این سند توانسته اقتصاد و امنیت کشور را ارتقا دهد، خصوصا پیش از انعاد این سند بسیاری از طرفداران مذاکره با آمریکا به این موضوع متمسک شده بودند تا نشان دهند اگر ایران به مذاکرات با دید نتیجه بخشی نگاه نکند، کشور شدیدا در گیر مسائل امنیتی و معضلات اقتصادی خواهد شد.

وارونه نشان دادن واقعیت، آن چیزی است که در خصوس برجام بسیار مورد استفاده واقع شده است.

پیش از امضای سند برنامه اقدام جامع مشترک بیان میشد امکان بهبود کیفیت اقتصاد ایران ، و ایجاد فضایی از امنیت در کشور وجود ندارد مگر در چارچوب مذاکره با غرب.

این یادداشت بنا دارد این دو مهم را در راستای دستاوردهایی ادعایی که این سند به دنبال داشته است، مورد ارزیابی قرار دهد، هم از این رو یک پیش فرض موجود در این دو گزاره یعنی نیاز به مذاکره برای بهبود اقتصاد و تامین امنیت مورد ارزیابی قرار گرفته و سپس به بیان این دو گزاره خواهیم پرداخت.

برجام؛ اقتصاد و امنیت بارها در فضای رسانه ای و در سپهر سیاست ورزی عمومی کشور بیان شده است که اگر برجام نبود، اقتصاد کشور شبیه کشورهای ورشکسته ای چون ونزوئلا و بولیوی و امنیت کشور زیر یوغ جنگی خانمان سوز بود.

برای مثال مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی در اظهاراتی در روز 14 شهریور 1395 در پاسخ به سوالی در خصوص امکان تبدیل شدن ایران به ونزوئلا در صورت عدم وجود برجام بیان داشتند سیاست غربی ها این بود که ما را به نفت در برابر غذا برسانند.

چون به نفت ما احتیاج بود، می خواستند این را حفظ کنند و داشته باشند و ما هم احتیاج به غذا داشتیم و در مقابل آن، به ما غذا بدهند.

کاری که در عراق کردند.

آن هم نه اینکه مستقیم به خودمان بدهند، به سازمان ملل می دهند و یک قطعنامه می گذرانند و درآمد نفت ما به حساب سازمان ملل می ریزد و بعد سازمان ملل برای افراد کوپن صادر می کند و طبق آن کوپن ها، چیزهایی را که می بایست بدهند، می فرستادند، برای اینکه غذایی را به دست مردم برسانند.

تحقیر آن مهم است که مردم ایران به سازمان ملل بروند.

عراقی ها هم سال ها بعد از اینکه صدام ساقط شد، همان سیستم اداره شان می کرد.

[1] یا بارها اشاره شده است که اگر برجام نبود سایه جنگ بر فراز کشور افتاده بود و ما ناگزیر درگیر جنگی شده بودیم که در تاریخ مشابه آن روییت نشده است.

برای مثال در همین مصاحبه مرحوم هاشمی رفسنجانی بر آن است که .

ما مستأصل نشده بودیم.

ولی به زحمت افتاده بودیم.

چون آینده ی ما در خطر بود.

حتی پیش بینی شده بود که اگر به جایی نرسید، جنگ شروع شود.

البته اینها چیزهایی بود که به ما می گفتند و اسنادی بود که از جاهای مختلف به دست ما می رسید و ما این گونه حس می کردیم.

[2] این آمریکا بود که محتاج مذاکرات بود نه ایران موضوع دیگری که ضروری است در خصوص آن صحبت شود، این است که دستاورد برجام برای این دو مهم چه بوده است.

اما پیش از پرداختن به این موضوع ابتدا بایستی به این پاسخ داد که آیا ایران واقعا محتاج مذاکره بود؟ اگر این موضوع را اینگونه طرح کنیم که برجام سبب شد فضایی از ناامنی علیه ایران از بین برود و در سوی دیگر سبب شد اقتصاد بهبود یابد (سوای از میزان صحت این دو موضوع در مقام عمل و کاملا به صورت انتزاعی)، قطعا پیش فرض آن نیز این خواهد بود که ایران به شدت محتاج مذاکره برای نیل به این دو مهم بوده است.

اما آیا به واقع ارزیابی درست از مسئله مذاکرات، نیاز ایران و متعاقب آن تامین این دو مهم را تایید می کند؟ به واقع کدام کشور نیاز به مذاکره داشت؟، در صورتی که بتوانیم پاسخی صحیح به این سوال دهیم، احتمالا خواهیم فهمید که تامین امنیت و بهبود اقتصاد، نیازهای ایران برای مذاکره با آمریکا بوده است یا خیر.

چهار بینش در خصوص احتیاج آمریکا به مذاکره اینکه چرا آمریکا با ایران وارد مذاکره شد، تا حدی پاسخ سوالات فوق را خواهد داد.

برنامه هسته ای ایران به یکی از موضوعات بسیار مهم سیاست جهانی به ویژه در دهه اخیر تبدیل شده بود، در خصوص این گزاره تمام سیاست مداران و حقوق دانان بین المللی اشتراک نظر داشتند نگاهی به تحلیل های پروفسور دانیل جوینر کمکی شایان برای فهم این مهم می کند.

تحلیل های زیادی در زمینه ارزیابی نکات مثبت و منفی برجام و قطعنامه 2231 صورت گرفته است و می گیرد ولی آنچه که می توان علاوه بر ارزیابی خود برجام و اثرات آن انجام داد، بررسی چرایی تمایل ایالات متحده آمریکا به مذاکره با جمهوری اسلامی ایران بر سر برنامه هسته ای می باشد، قطعا آمریکایی ها برای مذاکره به دنبال تامین امنیت ایران و بهبود شرایط اقتصادی ایران به عنوان بازیگر خصم خود نبودند، بلکه بایستی دلایل قانع کننده ای برای این مهم می داشتند.

به منظور بررسی چرایی نیاز آمریکا به مذاکره می بایست تحلیل را در چهار سطح سامان داد که عبارت از سطح فردی، ملی، منطقه ای و بین الملی است.

در سطح ملی می باید به نیاز دولت اوباما به مذاکره و توان هسته ای جمهوری اسلامی ایران اشاره داشت.

در سطح فردی اوباما با شعار تغییر رویه و مدل رفتاری دولت بوش روی کار آمد که در آن چندجانبه گرایی و دیپلماسی ارجحیت داشت.

انتظار از او بود که در خاورمیانه به شیوه ای متفاوت از جرج دبلیو بوش اقدام به حل مسائل کند.

در حالیکه نقطه ضعف سیاست خارجی اوباما خاورمیانه و پرونده هسته ای جمهوری اسلامی ایران بود.

در سطح ملی نظام سیاسی آمریکا به این نتیجه رسید که تداوم مشکل پرونده هسته ای جمهوری اسلامی ایران و بدون راه حل ماندن آن باعث فرسایش و کاهش اعتبار هژمونیک آمریکا شده است.

سیستم سیاسی آمریکا به این نتیجه رسیده بود که تغیر رفتار ایران با اعمال تحریم انجام شدنی نبود.

برای این مهم مستندات زیادی در دست بود برای مثال روزنامه ی فاینشنال تایمز در گزارشی اشاره می کند که نکته ای که باید به آن توجه داشت آن است که علی رغم سال ها تحریم های ضد ایرانی، اقتصاد و تجارت ایران توسعه داشته است و این به آن مفهوم است که ساختار کنونی ایران به شیوه ای است که سرمایه گذاران خارجی یا مجبورند که با آن به رقابت بپردازند یا در اغلب موارد با ایران همکاری داشته باشند.

[3] نیاز آمریکا به تغییر رفتار ایران که از طریق تحریم ها تامین نشد باعث شد که از مدل شوروی برای تغییر رفتار ایران یعنی استفاده از مذاکرات استفاده کند تا به تدریج از تغیر رفتار به تغیر سیستم دست یابند.

سوی دیگر ماجرا در برنامه آمریکایی ها برای ایران در سطح ملی مسئله نفوذ بود.

همانطور که رهبر انقلاب در 26 مرداد 1394 فرمودند نیت آنها (غرب) این بود که از این توافق راهی پیدا کنند برای نفوذ در کشور؛ ما این راه را بستیم؛ ما این راه را به طور قاطع خواهیم بست.

نه نفوذ اقتصادی آمریکا را در کشور اجازه خواهیم داد، نه نفوذ سیاسی و نه نفوذ فرهنگی.

آمریکایی ها در منطقه هم می خواهند نفوذ کنند و اهداف خودشان را دنبال کنند .

آنها دنبال تجزیه ی عراق و سوریه اند؛ به حول و قوه ی الهی این اتفاق نخواهد افتاد … ما از مقاومت در منطقه و مقاومت فلسطین که یکی از برجسته ترین فصول تاریخ اسلامی است دفاع می کنیم همچنین در سطح برنامه ریزی ملی برای ایران، از جمله مسائلی که بعد از توافق، آمریکایی ها به شدت به دنبال دست یاقتن به آن بودند، تلاش برای جدا کردن مردم از رهبران ایران و نفوذ به فضای سیاسی کشور بوده است.

به گونه ای که تلاش میکردند برای مردم متهم اصلی شرایط فعلی کشور ایران، را رهبران این کشور معرفی کنند، و اظهار می کردند در صورتی که سیاست های رهبران ایران نبود، ایران تحت تحریم و سیاست های خصمانه آمریکا قرار نمی گرفت و به عبارتی عامل مشکلات ایران، رهبرانش هستند.

علاوه بر این برنامه ریزی دقیقی کردند تا با تصویر سازی از خود به مثابه منجی، جامعه ایران را به زعم خود به سمت خویش روانه کنند.

در سطح منطقه ای بسیاری از هم پیمانان آمریکا در منطقه خاورمیانه از توان هسته ای ایران احساس تهدید می کردند و چون آمریکا خواهان کاهش حضور خود در منطقه خاورمیانه و افزایش حضور در آسیاپسفیک برای محدودسازی چین می باشد و از طرفی هم کشورهای منطقه خواهان حل این مساله بودند، نیاز به حل مساله هسته ای داشت.

نکته ای که باید بدان توجه داشت اینست که آمریکا با نگاه ثباتی به پرونده هسته ای می نگرد درحالیکه هم پیمانان آمریکا در منطقه با نگاه رقابتی در پی حل قضیه بودند، لذا آمریکا نیاز داشت تا خود مستقیما قضیه هسته ای را با ایران حل و فصل کند.

در سوی دیگر برای ایران نیز در سطح منطقه ای برنامه سازی کرده بودند.

همانطور که بسیاری از ناظران مسائل منطقه آمریکایی ها هم عامل ایجاد ناامنی های موجود در منطقه مثل تروریسم و جرایم سازمان یافته بین المللی در منطقه محسوب می شوند و هم از تداوم آن سود جسته و سواری مجانی می کنند.

نگاهی به اظهارات بسیاری از سران بازنشسته آمریکایی نشان دهنده این است که این گروه های تروریستی توسط این کشور در منطقه برای عملی کردن اهداف متنوع واشنگتن در منطقه از جمله مسابقه تسلیحاتی، فروش تسلیحات، برقراری امنیت اسراییل و .

راه اندازی شده اند.

[4] اما در اقدامی بسیار مهندسی شده و در ادامه پیگیری راهبرد انزوای ایران در سطح منطقه ای، وزیر خارجه وقت آمریکا در نشست دوحه با وزرای خارجه شورای همکاری خلیج فارس اظهار داشت با حمایت ایران از [به ادعای وی] تروریسم در یمن، سوریه و عراق مخالفت می کنیم و به این مخالفت ادامه خواهیم داد.

[5] و نسخه تکمیل شده آن را باراک اوباما در مصاحبه 11 اگوست خود با وب سایت مایک این گونه بیان کرد و به شما قول می دهم در لحظه ای که رژیم ایران از این نوع گفتار و رفتار دست بردارد، و امید من این است که چنین اتفاقی بیفتد.

چنین امری نیازمند تغییر در سیاست و رهبری ایران است.

تغییر طرز فکر در زمینه رویکرد ایران به بقیه جهان و رویکردشان به کشورهایی مثل ایالات متحده.

[6] در سطح جهانی باید به تحولاتی در زمینه یارگیری و موازنه قوا اشاره داشت.

دولت آمریکا دیگر توان پرداخت هزینه ی نظام هژمون در همه نقاط را نداشت لذا برای کاهش هزینه رهبری خود و صرف بهینه توان خود نیاز داشت تا مساله را از چالش با ایران و کوبا به سمت مهار قدرت چین، روسیه و دیگر قدرت های نوظهور ببرد که البته چین در این زمینه از جایگاه ویژه تری به دلیلی جایگاه مهم اقتصادی اش در نظام بین الملل برخوردار است.

هژمونی آمریکا با چالش های عمده ای روبرو است که هریک هزینه هایی بر اعمال قدرت دولت هژمون بار می کنند.

یکی از معضلاتی که آمریکا به طور خاص با آن روبرو است موازنه نرم و سواری رایگان چین می باشد.

چین تلاش دارد تا علیه هژمونی آمریکا موزانه نرم کند یعنی بدون رویارویی مستقیم باعث افزایش هزینه های رهبری دولت آمریکا گردد.

از طرفی کشور چین بدون پرداخت هزینه ها تلاش دارد صورت رایگان از مزایای نظم هژمون آمریکا استفاده کند.

لذا با توجه به فاصله کمی که بین چین و آمریکا در برخی جهات به ویژه اقتصادی وجود دارد و با توجه به موزانه نرم و سواری رایگانی که چین در حال استفاده از آن است، آمریکا تلاش دارد تا به صورت هدفمند به مهار چین بپردازد.

بنابراین وفق منظومه برنامه سازی و تصمیم گیری آمریکایی ها دو موضوع هدایای امنیتی و اقتصادی! به ایران مسئله ای سفیهانه تحلیل و بررسی می شود.

آمریکایی ها به چهار دلیل فوق نیازمند مذاکره با ایران بودند.

برجام هیچ دست آورد امنیتی نداشت از موضوع علت اصلی مذاکره با ایران که بگذریم، به دستاوردهای اعلامی برجام خواهیم رسید، طبیعی بوده و هست که آمریکایی ها به دنبال اعطای این دستاورد به ایران نبوده اند و همانطور که اشاره شد، اساسا تحلیل مذاکره با ایران در این چارچوب، بسیار غیر مفید و غیر علمی است، اما در سوی دیگر شاید عده ای بر آن باشند که ایران به این دو مهم در پی برجام رسیده است، در این قسمت تلاش خواهیم داشت تا این دو موضوع را مورد بررسی قرار دهیم.

مذاکره عامل امنیت؟ آمریکایی ها بعد از برجام بارها از اعتبار گزینه نظامی علیه ایران صحبت کرده اند.

این موضوع هم در خصوص دوره اوباما صحت دارد و هم در دوره ترامپ که طبیعتا شخصیت جنگ طلبی نیز است.

اگر چنین استدلال شود که همین که ما درگیر جنگی تمام عیار نشدیم از دستاوردهای برجام است، این استدلال از قوت برخوردار نیست، چرا که اساسا قبل از آن نیز ما درگیر جنگ نبودیم.

اما این موضوع گفته می شود که آمریکایی ها تهدیدات خویش علیه ایران را کم رنگتر کرده اند.

که این موضوع نیز از حیز انتفاع ساقط است، چرا که اگر نگوییم حجم تهدیدات نظامی آمریکایی ها علیه ایران بیشتر شده قطعا کمتر نیز نشده است.

آمریکایی ها بارها از اعتبار گزینه نظامی خود علیه ایران سخن گفته اند.

برای مثال هیلاری کلینتون، نامزد حزب دموکرات در مرحله رأی گیری های درون حزبی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا جهان باید درک کند که در صورت لزوم، ایالات متحده برای جلوگیری از دستیابی ایران به بمب اتم، قاطعانه عمل خواهد کرد، از جمله با استفاده از گزینه نظامی.

مشخصا، امنیت اسراییل، غیر قابل مذاکره است.

آن ها نزدیک ترین متحد ما در منطقه هستند و ما تعهدی اخلاقی به دفاع از آن ها داریم.

[7] تهدیدات امنیتی قطعا از فراروی ایران (اگر در قیاس با گذشته مورد بررسی قرار گیرد) کمتر نشد.

اما موضوع دیگری که بایستی به آن اشاره داشت این است که آیا به واقع عامل ایجاد امنیت در کشور ایران سند برجام بوده است یا فاکتور دیگری؟ تحلیلگران حوزه بازدارندگی بر آنند که آنچه سبب امنیت یک کشور در معمای امنیت روابط بین الملل می شود، عمق استراتژیک یک کشور و توان نظامی آن کشور در پیش کشیدن سیاست بازدارندگی است، به عبارتی بازدارندگی یعنی افزایش هزینه های نظامی دشمن برای ممانعت از اقدام احتمالی آن.

در هیچ یک از کتب بین الملل مربوط به نظامی ترین نظریه روابط بین الملل یعنی واقع گرایی، از سند و توافق به عنوان عامل بازدارندگی یاد نشده است، بلکه از توان نظامی به عنوان عامل بازدارندگی و امنیت یاد شده است.

نگاهی به نظریات بزرگان روابط بین الملل از جمله ماکیاول، مورگنتائو، والتز، مرشایمر و .

نشان دهنده این مهم است که قدرت نظامی یک کشور است که عامل امنیت یک کشور محسوب می شود.

برجام حتی به بهبود اقتصاد کشور هم نینجامید در سوی دیگر ماجرا اما گفته می شود که شرایط اقتصادی کشور بعد از برجام بهبود یافته و اگر برجام تصویب نشده بود، ایران قطعا ونزوئلایی دیگر می شد.

برای بررسی صحت این گزاره نیز بایستی به گشایش های اقتصادی در ایران بعد از برجام نگاهی داشته باشیم.

تقریبا تمام تحلیلگران حوزه اقتصاد (چه در حوزه داخلی و چه در حوزه بین المللی) بر آنند که سناریوهای اقتصادی آمریکا علیه ایران نوعی جنگ پنهان اقتصادی بوده و مانع از این شده است که اقتصاد کشور تغییر و تحول خاصی را تجربه کند.

برای مثال به چند مورد از آنها در زیر اشاره خواهد شد.

برای ارزیابی مسئله اقتصاد، به مهمترین دستاورد اعلامی برجام یعنی سرمایه گذاری خارجی اشاره خواهیم کرد.

تصویر زیر موید این موضوع است.

آمار زیر مربوط به داده هایی است که آنکتاد در خصوص سرمایه گذاری خارجی در کشورها منتشر کرده است: وفق این تصویر ایران 18 رتبه در رتبه بندی میزان سرمایه گذاری خارجی بعد از مذاکرات افول داشته است.

در اینجا نیز آمار موجود تا سال 2017 منتشر شده است: فرجام سخن در حوزه رسانه ای و حتی در فضای سیاسی کشور گاهی مطالبی در خصوص برجام عامل تامین امنیت ایران یا برجام عامل بهبود اقتصاد ایران مطرح می شود که پیش فرض همه آن ها این است که برجام اولا ایران نیازمند مذاکره با غرب و آمریکا بوده است و ثانیا برجام دستاوردی های متعددی در حوزه اقتصادی و امنیتی برای کشور داشته است که اگر نمی بود، کشور یا در جنگ زیست می کرد یا کشوری شبیه ونزوئلا بود.

این در حالی است که ادعاهای اقتصادی و امنیتی که در مورد برجام گفته شده در اساس خلاف واقع است.

منابع: [1 و 2] صراحت نامه هاشمی درباره برجام"، منتشر شده در 14 شهریور 1395، قابل مشاهده در: http://hashemirafsanjani.

ir/content/ [3] فایننشال تایمز: اقتصاد ایران علی رغم سال ها تحریم توسعه داشته است، منتشر شده در 14 بهمن 1394، قابل مشاهده در http://www.

farsnews.

com/newstext.

php?nn=13940814000690 [4] America Created Al-Qaeda and the ISIS Terror Group, published in 19 September 2014, visit able on: http://www.

globalresearch.

ca/america-created-al-qaeda-and-the-isis-terror-group/5402881 [5] در کنفرانس مشترک مطبوعاتی با وزیر خارجه قطر؛ کری: توافق با ایران موجب امنیت در منطقه می شود، منتشر شده در 12 مرداد 1394، قابل مشاهده در: http://www.

yjc.

ir/fa/news/5280872 [6] interview with Barak Obama, , visit able in: http://mic.

com/obama [7]کلینتون: گزینه نظامی علیه ایران روی میز است/ دفاع از اسراییل وظیفه اخلاقی ما است، منتشر شده در 13 خرداد 1395، قابل مشاهده در:
کلید واژه ها: اقتصاد - کشور - امنیت - سازمان ملل - آیت الله هاشمی رفسنجانی - ایران - مذاکره - مذاکره با آمریکا - ونزوئلا - هاشمی رفسنجانی - آیت الله هاشمی - نشان - اقتصاد ایران - رسانه - بین المللی - مردم - صورت - رفسنجانی - عراق - طرفداران - آیت الله - اقتصادی - توافقات - مذاکرات - بولیوی - برنامه - آمریکا - شهریور - تاریخ - درآمد

آخرین اخبار سرویس:
انتقاد ادیانی از نطق محمود صادقی

فرمان امام بساط مستشاری آمریکادر نیروهای مسلح را جمع کرد

لایحه بودجه 97، هدف محوری را جایگزین ردیف محوری کرده است

4 روز مهلت بهره مندی از بخشودگی جرائم رانندگی

اعضا شورا، فردی توانمند با سلامت مالی را برای شهرداری بوشهر انتخاب کنند

پیکر شهید مدافع حرم در آمل تشییع شد

ناسزای تابش به نقوی حسینی در صحن مجلس

بودجه اندک فعالیت های قرآنی مایه شرمندگی است

اجرای عدالت اساس اعتماد مردم به نظام و برقراری امنیت در جامعه است

وزیر آموزش و پرورش: معضل بیسوادی در مناطق مرزی، شاه بیت معضلات جامعه

روان شناسان: بازی با احساسات و عواطف مردم زلزله زده ممنوع

خطای «عبور از خاتمی» را تکرار نکنیم/ 4 دلیل که «روحانی» بهترین انتخاب بود

توانایی نیروی دریایی ارتش در ساخت ناوهایی با طول 200 متر

شورای اداری استان با حضور وزیر اطلاعات

خبر آزادی عیسی شریفی با وثیقه سنگین احتمالا موثق است

سازش چهار پرونده در یک روز کاری در شورای حل اختلاف گنبد کاووس / 50 درصد پرونده ها با سازش طرفین مختومه می شود

استفاده از اوراق خزانه اسلامی در مصارف مربوط به طرح های تملک اراضی بلامانع است

همسران شهدا از مصادیق عملی ایثار و شهادت هستند

دلتنگی 4 ساله سردار برای «ابوالفضل»

روان شناسان: بازی با احساسات و عواطف زلزله زدگان ممنوع

حزب الله هرگز در حمایت از مقاومت فلسطین کوتاهی نمی کند

اصلاح طلبان از رأی به روحانی اصلاً پشیمان نیستند

ضرورت توجه به بافت فرسوده شهر ارومیه

التهاب جلسه علنی مجلس پس از نطق محمود صادقی

حاشیه نشست علنی امروز مجلس/ تصویربرداری ممتد یک نماینده از آخوندی و معاونش در صحن

در حاشیه اعتراض به تحریف سخن امام راحل صورت گرفت ناسزای تابش به نقوی حسینی در صحن مجلس

مخالفت مجلس با طرح دو فوریتی درباره سهام عدالت

ممنوع شدن عکس گرفتن-در مسجد النبی و مسجد الحرام

آغاز دوره های قرائت قرآن در زاهدان

موضوع بودجه و نقش منتقدین در حل مشکل

ساخت و ساز بر روی گسل در 10 شهر ممنوع می شود

خودکشیسم فرهنگی(ملی)/ اتحادی نو در خودکشی

مجلس بندهایی از قانون بودجه 96 را اصلاح کرد

انتصاب جعفری به مدیریت کمیته روابط عمومی و اطلاع رسانی آزمون سراسری حفظ و مفاهیم قرآن کریم

عصاره ترجمه ها و تفاسیر مختلف قرآن درباره فتنه انگیزی

آزمون دوازدهمین دوره «تربیت مربی روخوانی و روان خوانی قرآن» برپا شد

استخدام تعدادی راننده همراه با ماشین در آژانس شهاب

استخدام منشی دفتر بصورت تمام وقت در همدان

استخدام نیروی خانم جهت کارخانه کفش پاپا در قم

تیم جودوی نابینایان و کم بینایان ایران قهرمان جهان شد

بازدید از شرکت خودرو سازی کارمانیا و فولاد بوتیای ایرانیان

استخدام منشی خانم در محدوده چهار باغ بالا اصفهان

برگزاری جشنواره آب در هیات دولت مطرح می شود

پرواز روزانه همدان به تهران از هفته آینده

بهرام رادان: لحظه تاریخی زیبایی برای من بود

استخدام چند نفر وردست اتوکار در البرز

قاضی پور در اخطار قانون اساسی: حقوق معلمان حق التدریسی و کارانه پرستاران هرچه سریع تر پرداخت شود

اسامی ناطقان و میهمانان مجلس اعلام شد

دیدار برانکو با نوه امام خمینی

گفت وگوی سفیر ایران با رییس مجلس شورای عمان درباره گسترش همکاری های پارلمان

استخدام کارگر ساده جهت تهیه غذا واقع در همدان

14 زندانی ایرانی در امارات آزاد می شوند

درخواست بازگشت به دستورکار مربوط به بررسی اصلاح آیین نامه داخلی

طرح حمایت از زلزله زدگان در اولویت بررسی مجلس قرارگرفت

استخدام خیاط جهت برش کاری رویه صندلی در تهران

تهاتر هزینه های اجرایی آسفالت با تحویل قیر رایگان بلامانع است

مجلس با فوریت طرح پرداخت بدهی سهامداران سهام عدالت مخالف کرد

دبیرکل جمعیت ایثارگران: احمدی نژاد از عدالت فرار می کند

بررسی اولویت دار حقوق معلولان در خانه ملت

مخالفت مجلس با طرح دو فوریتی درباره سهام عدالت

نماینده اردبیل: یارانه نقدی تاراج خزانه کشور است

نقش روابط عمومی و تبلیغات

تقدیر فرماندار هندیجان از تلاشهای مجموعه بهداشت و درمان در جذب متخصصین و خدمت رسانی آنان در بیمارستان

آیا بین امنیت و عدالت تزاحم و تعارضی وجود دارد؟

3 هزار نفر از فرزندان شهدا و ایثارگر لرستان فاقد شغل هستند

نماینده مردم نوشهر در مجلس از پاسخ آخوندی قانع شد

آغاز ثبت نام طرح «تربیت معلم حفظ قرآن» در مؤسسه جامعه الحفاظ

حزب الله: از فلسطین دست نمی کشیم/عادی سازی روابط عربستان با اسراییل بدتر از اقدام ترامپ است

وظیفه اصلاح و تربیت زندانیان برعهده سازمان زندان ها است

خنده بی نشاط و خنده با نشاط

تمدید مهلت شرکت در جشنواره ملی «مبارزه با مفاسد اقتصادی»

کشف 2 تدفین مربوط به دوره عصر آهن در میدان امام همدان

اقتصاد کشور نیازمند قاسم سلیمانی هاست

اجرای گروه قرآنی ایران در سنگال+عکس

چنان با میله آهنی به سرم زدند که جمجمه ام از 3 جا شکست

فرماندار شمیرانات: حکم تخریب 3 طبقه اضافی هتل آرینا ابلاغ شد

اردوهای جهادی ظرفیت سازی و تربیت نیرو برای انقلاب و خدمت به مردم است

افتتاح سامانه مدیریت یکپارچه ناوگان حمل و نقل

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با آیت الله یزدی دیدار کرد

ادعای "آب مازاد خوزستان" کذب است / به جای آب، فاضلاب به کارون می ریزد

تعامل حوزه و دانشگاه نتایج کار آمدتری را به جامعه عرضه می کند

رییس شورای شهر تهران، ری و تجریش در جمع خبرنگاران: طرح جامع و تفصیلی در تهران به درستی انجام نشده است/ تعداد دستفروشان از مسافران مترو بیشتر است

5 عنوان کتاب جدید نداجا رونمایی شد

اهدای سبد غذایی ویژه شب یلدا به نیازمندان ضیابر

برگزاری همایش «پیام آوران عاشورا» در بهمن ماه سال جاری

کارآفرینی؛ نقطه آغاز هماوردی دولت با ابرچالش ها

ضریب نفوذ بالای برنامه دورهمی در میان مردم

صادقی در نطق میان دستور: 130 هزار میلیارد تومان بدهی معوقه به نظام بانکی در دست مفسدان گردش می کند

چهره های جدید سرنوشت انتخابات آینده عراق را رقم می زنند

بررسی پیشنهاد حذف یارانه 30 میلیون نفر در کمیسیون اقتصادی

تعادل بین حقوق بیمار و پزشک باید برقرار شود

کوچکترین هندوانه ایران و شاید هم جهان

5 عنوان کتاب جدید نداجا برگزار شد

ایجاد 150 هزار فرصت شغلی در خراسان رضوی/ اعطای 78 هزار فقره وام ازدواج

تشکیل کارگروه مشترک بین سازمان تاکسیرانی و فرودگاه مهرآباد برای رفع مشکلات تاکسی های فرودگاهی

حمام گنجعلیخان کرمان (عکس)

مدیرکل گزینش وزارت آموزش و پرورش انتخاب شد

ادای احترام قاضی سراج به مقام شهدای انقلاب و دفاع مقدس

آغاز تولید دو محصول جدید ایران خودرو

اعلام زمان نشست خبری برانکو و کمالوند

عبرت های برجام؛ امنیت و اقتصاد از توافقات بین المللی تحصیل نمی شود

عبرت های برجام؛ امنیت و اقتصاد از توافقات بین المللی تحصیل نمی شود